DE ZIERIKZEESCHE COURANT Griekse regering laat Arabische gevangenen vrij na kaping Nederlandse tuinbouw ernstig gedupeerd door Engelse havenstaking Overstromingen in Brazilië Protesten tegen wapenleveranties aan Zuid-Afrika De wapens voor Zuid-Afrika Griekenland en de Sowjet-Unie Marteling is politiek wapen in Brazilië bijstandsnormen Mastbos te Breda in gevaar jaar luchthaven Rotterdam V/AT m ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 juli 1970 126ste jaargang Nr. 20440 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 22SS, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar I 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer- v Opmerkelijke bedrijf svergroting te Oosterland Vliegtuig overmeesterd ATHENE/BEIROET, 22-7. Zes zwaar gewapende Arabische ver zetsstrijders - drie mannen en drie vrouwen - hebben woensdag een Boeing-727 van de Griekse maat schappij „Olympic Airways" tussen Beiroet cn Athene overmeesterd. Nadat het toestel in Athene was ge land, dreigden zij het te zullen op blazen als Griekenland niet zeven Arabische gevangenen zou vrijlaten. De Griekse regering is voor het dreigement gezwicht en heeft be loofd binnen tien dagen drie gevan genen vrij te laten en de overige vier binnen een maand. Het toestel is 's avonds naar het Midden-Oosten teruggekeerd met aan boord zeven bemanningsleden, de zes Palestijncn en een vertegenwoordiger van hel Internationale Rode Kruis. Het is in Cairo geland. 53 passagiers Onvrijwillige getuigen waren -de 53 passagiers, die het vliegtuig aan vankelijk niet mochten verlaten. Eerst eisten de kapers do onmiddel lijke vrijlating van twee Jordaniërs, die wegens een aanslag op het kan toor in Athene van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al, in no vember vorig jaar, in Athene terecht moeten staan. Later werd de vrijla ting van nog vijf Palestijnse gevan genen geëist. De Griekse ieder en eigenaar van DEN HAAG, 22-7. Met dc Har- wichboot. dc laatst overgebleven vcrvocrsmogeiykhcid ter zee, gaan nu per dag zo'n zeven a achtduizend kistjes tomaten naar Engeland. Normaal zou de Nederlandse to- matenexport naar dat land in deze tijd een paar honderdduizend kistjes De ontvoering van twee Westduitsc technici LA PAZ-BONN. 22-7. Bondskan selier Willy Brandt van West-Duits- land heeft in een telegram op de Boliviaanse president generaal Al fredo Ovando Candia een beroep ge daan al het mogelijke te onderne men om de vrijlating te verkrijgen van de twee ontvoerde Westduitse technici. LA PAZ, 23-7. De tien Boliviaanse politieke gevangenen wier vrijlating door de guerrilla-organisatie „Na tionaal Bevrijdingsleger" was geëist in ruil voor de twee ontvoerde West- Duitse technici, zijn woensdag tegen middernacht (Ned. tijd) aan boord van het vliegtuig van president Ovando uit La Paz naar de Chileen se havenstad Arica vertrokken. Een pater Jezuiet, die als bemid delaar fungeerde, ging eerst aan boord om de identiteit van de vrij gelatenen te controleren. Een verte genwoordiger van het Boliviaanse Rode Kruis vergezelde hen. (van zes kilo) per dag heben bedra gen. In de haven van Dover wordt nog wel gewerkt, maar de Neder landse groenten kunneri er niet heen doordat men ze in de havens van Zeebrugge en Duinkerken (Calais) niet meer aanneemt. De dagelijkse doordraai van toma ten is nu gemiddeld honderdduizend kistjes. De industrie neemt er, af hankelijk van haar capaciteit, een deel van op. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen schat de door deze toestand veroorzaakte prijsdruk op 25 a 30 procent, wat voor de tuinders neerkomt op een inkomensvermindering met een half miljoen gulden per week. Wel heeft men bij het Centraal Bureau de in druk dat de tomatenaanvoeren, door het minder gunstige weer van de laatste dagen, wat afneemt. Mis schien - maar dat hangt van het weer in de komende dagen af - zal de doordraai daardoor ook wat ver minderen. - RECIFE, 22-7. De overstromingen die sinds vijf dagen de Bi-aziliaanse stad Recife teisteren hebben reeds meer, dan honderd mensenlevens geëist. Het water van de Capibaribe heeft in de stad zelf en omliggende dorpen ongeveer 50.000 personen dakloos gemaakt. AMSTERDAM, 22-7. De actiegroep zuidelijk Afrika, het comité Zuid- Afrika, het Angola-comité, Shaloom Kerk cn Vrede cn het Rhodesië Co mité hebben in een brief aan de Britse premier Edward Heath gepro- JEFFERSON CITY. Het is alweer een jaar geleden dat de eerste Ame rikaanse astronauten voet op de maanbodem zetten. Ter gelegenheid van dit feit brachten zij een bezoek aan Jefferson City, waar hun Apollo 11-cabine staat opgesteld. Op de foto v.l.n.r.: Neil Armstrong, de gouver neur van Missouri Warren Hearne, Edwin Aldring en Michael Collins. tcstccrd tegen dc wapcnlevcranlics van Engeland aan de republiek Zuid- Afrika. Zij menen, dat dit een schending is van de V.N.-resolutie van '63 waarin 't de V.N.-leden verboden wordt wa pens te léveren aan Zuid-Afrika zo lang dit land geen einde maakt aan de apartheidspolitiek.^ De ondertekenaars van deze brief vinden dat deze wapenleveranties, die voortkomen uit economische overwegingen, tevens onderdeel vor men van een doelbewuste politiek van steun aan de onderdrukkers van het Afrikaanse volk. De wapenleve- ranties betekenen voor Zuid-Afrika een politieke en morele steun, zo schrijven zij. Olympic Airways, Aristoteles Onas- sis, heeft zich als gijzelaar beschik baar gesteld in ruil voor de vrijla ting van de passagiers, maar inmid dels was al een akkoord bereikt. Iemand van het Palestijnse verzet heeft verklaard dat de zeven tot elke prijs moeten worden bevrijd omdat Griekenland hen niet als involutio nal ren, maar als gewone misdadi gers behandelt. Officieel is woensdagavond in Athene meegedeeld, dat de zeven Palestijnse gevangenen op 22 augus tus aan het Internationale Rode Kruis worden overgedragen. NEW YORK, 22-7. De ontwerp-rc- sclutic betreffende vvapcnleveranties aan Zuid-Afrika die dc Afrikaanse landen in de Vei'igheidsracd ter ta fel hebben gebracht is in zoverre af gezwakt dat «iet langer speciaal wordt verwezen naar Frankrijk en Engeland. In het ontwerp wordt niet meer gerefereerd aan de bijzondere ver antwoordelijkheid van de permanen te leden van de Veiligheidsraad voor naleving van resoluties die door de raad zijn aangenomen. Het beroep op alle lidstaten, het wapenembargo in acht te nemen, omvat niet langer „in het bijzonder de permanente leden van de Veiligheidsraad". Zambia en de twee andere landen die de resolutie hebben ingediend wensen dat er donderdag over wordt gestemd. Gezien het overleg over mogelijke verdere wijzigingen lijkt dit echter niet waarschijnlijk. Protestactie in Goor GOOR, 23-7. Na het middernach telijk uur in de nacht van woensdag op donderdag is een groep bewoners van Goor de straat opgegaan om met witkwast èn kalk leuzen te kalken op het door deze gemeente lopende deel van de rijksweg E-8. Deze de- monstratie, op korte termijn geor ganiseerd door de plaatselijke mid denstandsvereniging, de afdeling van het Verbond voor Veilig Ver keer en de op 3 juni jl. in de Goorse gemeenteraad gekozen groepering Actief Goor is bedoeld als protest tegen de onveilige situatie op de E-8 waardoor vele verkeersongevallen voorkomen. DEN HAAG, 22-7. Dc officiële con tacten en economische betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Grieken land worden kennelijk door de hui dige Griekse regeringsvorm niet merkbaar beïnvloed. Uit de houding van de Sowjet- Unie tegenover Griekenland spreekt nauwelijks kritiek op het tegen- woordige bewind in Athene. Deze mening vertolkt minister mr. J. M. A. H. Luns van .buitenlandse zaken in zijn dinsdag gegeven ant woord op de schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Westerterp en Krosse (beiden K.V.P.). Minister Luns bevestigt de juist heid van persberichten volgens wel ke Russische technici hebben gehol pen bij de bouw van een krachtcen trale in Keratsin bij Piraeus in Grie kenland. hen te dwingen te spreken. Priesters worden in het bijzijn van collega's gefolterd". Marteling wordt volgens het'com muniqué systematisch als een poli tiek wapen toegepast, vaak zelfs voordat er een verhoor is afgenomen. GENEVE, 22-7. De internationale commissie van juristen' heeft woens dag in Geneve gezegd dat de marte ling een politiek wapen in Brazilië is geworden en dat de zogenaamde „Dcodsbrigades" al moordend en ontvoeringen plegend door het land trekken en daarbij mensen op het oog hebben die vijandig staan tegen over de regering. In een document getiteld „Verslag over onderdrukking door politie en marteling van politieke tegenstan der-s en gevangenen in Brazilië" schat de commissie dat er in Brazilië tenminste 12.000 politieke gevange nen zijn. Vervolgens somt dé com- misie een lijst politie- en legerorga- nisaties op waarvan wordt beweerd dat zij hebben deelgenomen aan on- dei-dx-ukking en martelingen, evenals aan de zogenaamde „D'oodsbrigades" van in burgerkleren gestoken poli- tie-agenten, moordenaars uit de on derwereld en ex-misdadigers die personen ontvoeren en vermoorden die verdacht worden van een vijan dige houding tegenover de regering. Het verslag gaat verder: „in be paalde gevangenissen of kazernes worden vaders en moeders voor de ogen van hun kinderen gemarteld ogen van hun kinderen gem rteld om Nederlands echtpaar Nieuwe regeling omgekomen in Duitsland DUSSELDORP, 22-7. Kort voor het einde van hun vakantie is bij Mün- ster in de Westduitse deelstaat Nord- rijn-Westfalen het echtpaar A. en J. M. Gerats uit Amstelveen om het leven gekomen. Hun 9-jarige dochter- Petra is met zware verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. De 45-jarige Antonius Gerats ver leende bij het oversteken van de au toweg geen voorrang. Zijn auto werd door een vrachtwagen met oplegger- gegrepen en een eind meegesleurd. De bestuurder en zijn 38-jarige echt genote Johanna Maria Gerats waren op slag dood. DEN HAAG, 22-7. Het Tweede- Kamerlid drs. T. E. Westerterp (K. V.P.) heeft de minister van landbouw en visserij gevraagd de weg Breda- Ulvenhout zodanig te laten aanleg gen, dat niet een 26 meter brede strook van het zestiende eeuwse Mastbos behoeft te worden gekapt. Reeds enige jaren geleden heeft dc minister van verkeer en waterstaat een zuidelijker variant vastgesteld voor het tracé van de nieuwe rijks weg Eindhoven-Tilburg-Breda-Ber- gen op Zoom, omdat het oorspronke lijke tracé het Mastbos door midden zou snijden. ROTTERDAM, 22-7. De Rotter damse luchthaven - op liet ogenblik inzet van politieke strijd in de ha venstad - viert deze maand z(jn vijf tigjarig bestaan. De luchthaven, vroeger op Waal haven, nu in een noordelijke enclave in het stadsgebied, is nimmer uitge gloeid tot een vliegveld met inter nationale allure, doordal de rijks overheid hiertoe alleen Schiphol wilde bestemmen. Met een modern onlangs geopend stationsgebouw en een start- lan dingsbaan van 2400 meter is de luchthaven Rotterdam wel een aan trekkelijke uitwijkhaven voor Schip hol. Een reeks vaste lijnverbindingen met vooral Londen als bestemming geven de Rotterdamse agglomeratie enige mogelijkheden tot directe deelneming aan hel internationaal luchtverkeer. Verder is dc luchtha ven veelvuldig in gebruik voor char tervluchten en lestoestellen. BRUSSEL. Koning Boudewijn der Belgen in gesprek met zijn befaamde landgenoot, de wielrenner Eddy Merckx, winnaar van de Tour de France, tijdens een ontvangst op het paleis te Laeken. Koningin Fabiola onderhoudt zich met Claudine, de echtgenote van de Tour-winnaar. Dit nummer bestaat uit 10 pagiua's Leeuwentemmer ernstig gewond AALSMEER, 22-7. De 35-jarige ei genaar van het circus Roberti, dc heer R. Grabijn, is woensdagmiddag tydens het oefenen met zijn leeuwen in Aalsmeer ernstig verwond. Een van zijn roofdieren was boven op hem gesprongen. De vader van het slachtoffer en mede-eigenaar van het circus snelde te hulp en probeerde de leeuw met stokslagen te verwijderen. De brand blusapparatuur in de kooi werd in werking gesteld, waardoor de leeuw een straal water in zijn gezicht kreeg Het dier werd afgeschrikt en de heer Grabijn sr. slaagde erin zijn zoon onder de leeuw vandaan te trekken. De leeuwentemmer is met diverse verwondingen in het V.U.- ziekenhuis in Amsterdam opgeno men. neer Verveling vermoeit mee dan hard werken. Dt BILT DEN HAAG, 22-7. Bij dc Tweede Kamer is een wëtsontwerp ingediend dat vooruitlopend op de reeds lang wcnseljjk geachte landelijke norme ring, tijdelijk nadere regelen stelt voor de verlening van bijstand in dc algemeen noodzakelijke bestaanskos ten door de gemeenten. Deze tijde lijke wettelijke regeling houdt ten nauwste verband met dc voorgeno men wijziging van dc wet op het minimumloon cn dc minimum va kantiebijslag. Overeenkomstig deze wijziging zullen de normen, voor de verlening van bijstand krachtens de Rijks groepsregeling Werkloze Werkne mers en de Tijdelijke Rijksgroepsre geling Mindervaliden, evenals het wettelijk minimumloon, vanaf 1 juli 1970 worden verhoogd met toepas sing van de „loonindex" in plaats van de zogenaamde „gemengde in dex" zoals tot dusverre het gebruik was. Voor een echtpaar zonder kin deren bedroeg de bijstand sedert 1 - januari 1970 f 89,75 per week. Met ingang van 1 juli 1970 is dit bedrag aan de hand van de „gemengde in dex verhoogd tot f 92„60. Bij toepas sing van de „loonindex" zal dit be drag eveneens van 1 juli 1970 af worden gesteld op f 95.Al deze bedragen worden vermeerderd met werkelijke huur. de wettelijke ver schuldigde heffingen en de zieken fondspremie. Veel bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking met nu en dan regen; overwegend matige zuidwestelijke wind; weinig verandering in tempe ratuur. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tol 9. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 24 juli. Zon op 4.49, onder 20.43. Maan op 22.47, onder 12.33. Laatste kwartier: 25 juli (12.00). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 24 juli 7.18 v.m. 19.29 n.m. BROUWERSHAVEN 24 juli 7.02 v.m. 19.27 n.m. Doodtij: 27 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 23-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie boven Ierland trekt momenteel in noordoostelijke richting en zal tegen de avond boven de Noordzee aankomen. Deze depres sie zal vermoedelijk ook vrijdag nog het weer hier te lande bepalen. Een gebied met hoge barometerstanden trok van Frankrijk naar Duitsland, zodat het donderdag in grote delen van Europa vrij rustig weer is. al zijn de temperaturen nog niet ver boven normaal. Slechts in de Sovjet- Unie is het al enige dagen warm weer, zelfs tot in het uiterste noor den. Langs de kust van de Noordelij ke IJszee werden temperaturen ge meten tot 28 graden. LONDEN. Het Britse Lagerhuis heeft woensdagavond oen motie van Labour, volgens welk hervatting van dc levering van bepaalde wapens aan Zuid-Afrika geen punt van overweging mag zijn, met 313 tegen 281 stemmen verworpen. i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1