GAZELLE FIETSEN VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Ouderwetse staking in Engelands ouderwetse havens Dode en vier gewonden op kruising Serooskerkseweg-Lockershoi Vier personen in auto verdronken Westduitse referendaris beneemt zich het leven na kritiek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE oin«us 21 juli wo Nr. 20139 „Onderdak-leiderstrui" voor Duiveland ZIERIKZEE, 20-7. De Stichting Sportcentrum Schouwen-Duiveland blijft met de burgerzinlening de opgaande lijn vasthouden. Uit de „competitiestand" blijkt dat van de kleinere gemeenten Duiveland de „Onderdak-leiderstrui" heeft overgenomen van de gemeente Westerschouwen. Op maandag 20 juli, te 21.00 uur, was de stand, gesplitst per gemeente, als volgt: Vorige stand Bijgekomen Totaal Brouwershaven 9.050,— 500,— 9.550,— 1.30C, 1.300,— 10.800,— 6.100,— 16.900.— Middenschouwen 2.400 2.400.— Westerschouwen 13.350,— 200.— 13.550,— Zierikzee 273.450.— 4.500,— 277.950,— Overige inschrüvingcn 20.600, 250,— 20.850,— 330.950,— 11.550,— 342.500,— De stand van de giften is thans 11.177,47, welk bedrag niet in de bovenstaande opgave is begrepen. De gemeente Bruinisse draagt - zoals blijkt - de rode lantaarn. Kan daar niet wat aan gedaan worden? Interessante reakties van deze week: Een inwoner van Zierikzee, •oud 83 jaar, schreef in voor 1.000,,xnaar *hij zei omdat hij de jeugd een warm hart toedroeg. In Spanje had hij gezien dat daar het hele jaar gezwommen kan worden. „Dit wil ik ook zo graag zien voor de jeugd Van Schouwen-Duiveland". Voorts zei een man van 82 jaar: „Voor mij hoeft het niet meer, maar wel voor mijn jongste kleindochter, die binnenkort negen jaar wordt". Hij schonk daarom deze kleindochter ccn inschrijving van 50,Bijzonder opwekkend deze reakties. Een vraag is gewettigd: Schreef ik. schreef bp of 7,y, schreef U, schreven wp, schreven zij al in op de lening? Flitsen uit het buitenland HAYSPORT (Brits Columbia). Bij het dorp Haysport, in de Canadese provincie Brits Columbia, is maan dag een personentrein ontspoord en in de rivier de Skeena gereden, zo delen de Canadese spoorwegen mee. Er zijn gewonden, maar verdere bij zonderheden ontbreken. TEL AVIV. Israëlische straalja gers hebben Egyptische lanceerin- stallaties van SA-raketten langs het Suezkanaal aangevallen. Bij deze aanvallen is een Israëlische straal jager neergeschoten, zo heeft een woordvoerder van het Israëlische le ger in Tel.Aviv bekend gemaakt. BUENOS AIRES. Duizenden mensen hebben in Buenos Aires de begrafe nis bijgewoond van de vermoorde Argentijnse oud-president Aramburu Het stoffelijk overschot werd met militaire eer ter aarde besteld. PHNOM PENH. Vietcong-troepen hebben dit weekeinde een militaire post op 40 km. van de Cambodjaan se hoofdstad Phnom Penh over meesterd. Het garnizoen van hoiï^ derd man was niet tegen hun aan val opgewassen, zo deelde een Cam bodjaanse legeraanvoerder maan dag mee. PARIJS. Verkeersongelukken in de eerste helft van dit jaar hebben in Frankrijk 6.406 personen het le ven gekost, 103 meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. Er vielen 148.810 gewonden, een stijging van 2.350 .aldus officiële cijfers. SAIGON. Sinds het begin van het offensief in Cambodja 29 april jl., hebben de Zuidvietnamese strijd krachten 907 man verloren. Bijna 4.000 militairen werden gewond. Dit heeft een Zuidvietnamesce militaire woordvoerder in Saigon meegedeeld. ANKARA. Turkije heeft een Rus sisch voorstel afgewezen, dat be helsde dat het zich actiever zou gaan bezig houden met het midden-oos ten om te trachten een oplossing te bewerkstelligen voor het Arabisch- Israëlisch conflict. I NICE. Een 23-jarige Fransman is in Nice gearresteerd op beschuldi ging van brandstichting. Hij zou enige van de bosbranden hebben veroorzaakt die vorige week aan de Rivièra woedden. De jongeman heeft volgens de politie bekend, dat hij de branden „voor zijn plezier" had ge sticht. Hij is de tweede arrestant. JERUZALEM. Het laatste nog overeind staande stuk van de muur die twintig jaar lang het Israëlische van het Jordaanse deel van Jeru zalem scheidde, is geslecht. OOST-BERLIJN. De Oostduitse leider Walter Ulbricht heeft gezegd dat zijn land bereid is tot een derde topgesprek met West-Duitsland zo gauw Bonn een niet-aanvalsverdrag met Moskou heeft gesloten. DJAKARTA. Adam Malik, de In donesische minister van buitenland se zaken, heeft verklaard, dat Indo nesië gekant is tegen enigerlei vorm van militair bondgenootschap in Zuidoost-Azië. BERLIJN. De Oostberlijnse auto riteiten hebben de Westduitse vlie ger dr. Hubert Strauchmann uit Brunswijk, die op 8 juli "noodge dwongen in Oost-Duitsland moest landen, vrijgelaten. PARIJS. Frankrijk heeft Zuid- Afrika voorgesteld, vliegtuigen ter bestrijding van duikboten te verko pen voor het geval Engelands nieu we conservatieve regering het wa penembargo voor Zuid-Afrika zou opheffen en Zuid-Afrika Nimrod toestellen zou willen verkopen. WASHINGTON. De Amerikaanse leveranties van kleine wapens aan Cambodja blijken het afgelopen fi nanciële jaar niet 7,9 miljoen dollar, zoals aanvankelijk was voorzien, maar 8,9 miljoen dollar te hebben bedragen. BOGOTA. In de Colombiaanse hoofdstad Bogota is een aanslag ge pleegd op de senator Ignacio Vives, lid van de Nationale Volksbond (de oppositiepartij van generaal Rojas Pnilla). KAAPSTAD. De Nederlandse fre gatten Van Speijk en Van Galen zijn in Zuid-Afrika aangekomen voor een bezoek van vier dagen. DAKAR. De regering van Senegal heeft besloten de troepen aan de grens met Portugees Guinea-Bissau te versterken. De eerste eenheden zijn reeds onderweg naar de grens provincie Casamance. GAZA. De voormalige Palestijnse guerrillaleider Abdoel Kadar Aboe Faham, die door de Israëliërs tot le venslange gevangenisstraf was ver oordeeld, is vrijdag in een gevan genisziekenhuis overleden, zo is maandag van Israëlische zijde in Gaza meegedeeld. DJAKARTA. De Indonesische re gering heeft maandag nieuwe maat regelen genomen om de cholera-epi- demie onder de knie te krijgen. BONN. De Israëlische premier Golda Meir heeft maandag verklaard dat de NAVO-landen de Russische militaire aanwezigheid in Egypte een of twee maanden geleden hadden kunnen verhinderen, of tenminste beperken. SAIGON. De Vietcong heeft maan dagochtend vroeg twee raketten af gevuurd op het centrum van Saigon. Een van de projectielen van Russisch fabrikaat kwam volgens Zuidviet namese militaire zegslieden op het terrein van het presidentiële paleis terecht. MOSKOU. Maandagmorgen heb ben de Finse minister van buiten landse zaken, Vaeino Leskinen, en zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromyko in Moskou een protocol over een verlenging van het vriend schapsverdrag tussen beide 1 anden ondertekend. ROTTERDAM, 21-7. Vier personen z\jn in de nacht van maandag op dinsdag in een personenauto in de Veerhaven in Rotterdam gereden en verdronken. De slachtoffers, twee mannen en twee vrouwen, zfón ruim een half uur na het ongeluk leven loos uit de auto gehaald, nadat red dingspogingen van opvarenden van sleepboten waren mislukt. Het ongeluk gebeurde omstreeks half één. De auto, die met grote snelheid van de Parkkade kwam, is rechtdoor de Veerhaven ingereden op een kruispunt dat door het uit vallen van een straatlarntaarn niet uitermate goed is veidicht. De auto raakte in het water, juist tussen twee boten in, die op slechts enkele meters van elkaar lagen. De namen van de slachoffers wa ren in het begin van de nacht nog niet voor publicatie beschikbaar. BONN. De Westduitse Cristen-De- mocraten zullen niet deelnemen aan de reis naar Moskou van minister van buitenlandse zaken Walter Scheel. Historische foto. Deze maand was het 25 jaar geleden, dat in Potsdam, de conferentie begon tussen (v.l.n.r.) Stalin, Truman en Churchill. Nog tijdens de conferentie echter werd Churchill vervangen door Attlee, die de Britse verkiezingen had gewonnen. De foto toont de „grote drie" van toen voor het begin van de conferentie. Botsing onder Noordwelle Verdwenen vliegtuig in Havanna? maar tonen dat hij nog geen hon derd gulden in de week heeft wat det animo om hem geld te lenen uit eraard niet verhoogt. Dat vooral zou beter worden als dat basisloon maar werd opgetrokken. De consequenties voor de werk gevers in de haven zijn akeliger: de stuklonen die voornamelijk het loon zakje van de dokwerkers vullen, gaan navenant mee omhoog met het basisloon en dat gaat oplopen. Als daar nu maar een verhoging van de produktiviteit tegenover stond was dat nog tot daar aan toe, maar er varingen uit het verleden geven daar niet veel hoop op. Modernisering De misère is dat de Britse havens berucht zijn om hun geringe produk tiviteit dat van verwezenlijking van de moderniseringsplannen - het Devlinplan - tot dusver weinig komt. De haven van Londen kent bij voorbeeld tiveeduizend keer gemid deld per week discussies over spe ciale tarieven voor het lossen van bepaalde ladingen en zolang onder handeld wordt, wordt er niet ge- iLerkt. Waarbij dan komt dat de bonden door een systeem om slechts leden toe te laten er voortdurend voor zorgen dat het arbeidsreservoir in de haven eigenlijk te schraal is. Technische vernieuwingen als con- tainerterminals ivorden eveneens geweerd. In zekere zin is men in de haven blij dat het nu eens op buigen oj barsten aankomt, omdat slechts daarmee misschien de modernisering in de arbeidsverhoudingen en in de werkmoraal afgedwongen kunnen worden. Maar minder blij zal de regering zijn. De onofficiële havenstaking van Londen en Liverpool in de herfst van 19G7 wordt wel beschouwd als de doorslaggevende reden waarom het Labourkabinet het pond moest devalueren. Niet dat op lange ter mijn de gevolgen van dit soort sta kingen zo funest zijn. Vertrouwen Per jaar loopt zo'n 150 miljard gulden aan in- en uitvoer door de havens en menige Britse producent i>erliest ergens wel 'tvat klanten, waar tegenover slaat dat menige le- verancies aan Engeland zijn klant nu ziet overgaan naar een Brits be drijf, wat de stroppen en voordelen wellicht ongeveer even groot maakt. En zodra alles weer normaal is, 20 leert de ervaring, is de schade vrij snel bekeken. Maar op korte termijn zijn de reacties anders: een paar slechte maanden mei tekorten op de handelsbalans waren er al en nu dit - het kan allemaal genoeg zijn om het vertrouwen in het pond dat on der Labour in de laatste maanden was hersteld weer te laten verdwij nen. Dan komt weer een kapitaalex- port van lieden die het zekerq voor het onzekere nemen en dat kan weer leiden tot verzwakking van de posi tie van het pond sterling met alle aanverwante narigheden. Maar dit is zuiver een kwestie van vertrou wen waarbij intuïtie meer telt dan bewijzen. En wellicht slaagt Heath erin om dat vertrouwen wel leven dig te houden. Tenslotte heeft hij op zijn pro gramma ook de modernisering van het vakbondswezen staan - de ha venstaking geeft hem dan een goed punt om mee te beginnen. NOORDWELLE, 20-7. Opnieuw heeft een ernstig ongeluk in Schou wen een dode geëist. Bij een aanrij ding, kwam de 5-jarige Andre Bog- gaaid uit De Lier, om het leven. Het knaapje zat in de auto van zijn oom, de heer W. J. Kooman uit Renesse, die zeer ernstig werd ge wond. Eveneens ernstige verwondin gen liepen op de 12-jarige zoon en 5-jarig dochtertje van de bestuurder Zij werden overgebracht n ar het Auto contra trein HEERDE, 20-7. Maandagmorgen omstreeks half twaalf is de 27-jarige heer P. Maas uit Nunspeet op een niet beveiligde overweg in Heerde met zijn auto tegen een goederen trein gereden. Het voertuig werd vijftig meter door de trein meege sleurd, voordat deze laatste tot stil stand kwam. De heer Maas werr ernstig gewond uit het autowrak ge haald en naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht. De overweg ligt aan een enkel- sporige lijn, die slechts twee maal per dag wordt gebruikt, namelijk een goederentrein uit Apeldoorn naar Heerde, die dan later weer terug- keertt. Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis. Bij de aanrijding was een andere auto betrokken, bestuurd door de heer J. Manni uit Haamstede, die eveneens gewond naar het ziekenhuis weid vervoerd. De aanrijding vond rond half vjjf maandagmiddag plaats op de split sing Serooskerkeseweg/Lockershof onder NooidweTe. De heer Manni, rijdende op het Lcckershof en komende uit de rich ting Noordwelle, zag - dicht bij de splitsing - de heer W. J. Kooman met zijn stationcar van links nade ren. Hoewel eerstgenoemde nog krachtig moet hebben geremd, vlo gen de wagens met krachtige vaart De totaal vernielde stationcar. op elkaar. Enige ooggetuige van het ongeluk, de heer J. C. van 't Veer uit Renesse, vertelde dat - onder druk van de botsing - de wagens omhoog schoten en vervolgens over de W2 ril hoge kant de sloot in rol den. De stationcar kwam op zijn kop in de sloot terecht, terwijl de andere auto tussen de walkanten ingeklemd werd. De heer Van 't Veer schoot toe om hulp te verlenen. Hij belde de poli tie en waarschuwde een arts, waar na de hulpverlening op gang kwam. LIMA, 20-7. Het 4-motorige Rus sische transportvliegtuig dat zater dag met hulpgoederen voor Peru bo ven de Atlantische Oceaan is ver mist zou volgens het Peruaanse blad „Expresso" in de Cubaanse hoofd stad Havanna zjjn. Het blad zegt dit te hebben verno men van een functionaris van de Russische ambassade in Lima. De betrokken functionaris, Eugenio Manco, zou hebben verklaard dat het bericht van de verdwijning van het toestel een slechte grap was, be doeld om de Russische hulp aan Pe ru te verhinderen. De piloten van een ander Russisch toestel dat zon dag in Lima landde zouden het „ver dwenen" toestel in Havanna hebben gezien. Twee Nederlanders omgekomen bij vliegongeluk LOCARNO, 20-7. Maandag is een sportvliegtuig in het Lago Maggiore gestort, waarbij de piloot en de twee Nederlandse passagiers zijn omge komen. De Nederlanders zijn de 63-jarige heer Emmanuel Moors en zijn 8-ja rige zoon Frank uit Maastricht. Het toestel, een Cessna-65, was vai het vliegveld Magadino, bij Lo carno, opgestegen voor een plezier- vlucht. De Zwitserse piloot Italo Marazza was directeur van het sportvliegveld Magadino. De andere auto tussen de walkanten. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). BONN, 20-7. Een vermeende fout bij de onderhandelingen met Neder land heeft de 45-jarige referendaris dr. Ernst-Wilhelm Blatzheim van het Westduitse ministerie van we tenschappen er vermoedelijk toe ge-"^ bracht een eind aan zijn leven te maken. Een arbeider ontdekte maan dagochtend dat hij zich in zijn werk kamer op het ministerie had opge hangen. Blatzheim voerde met de landen die door het Westduitse vrachtschip met kernaandrijving „Otto Hahn" worden aangedaan onderhandelingen oververdragen waarin de aansprake lijkheid bij eventuele nucleaire on gevallen wordt geregeld. Naar het ministerie in "Bonn maan-dagmiddag meedeelde, is er in de laatste weken door een andere afdeling van het ministerie twijfel over geuit, of bij de onderhandelin gen, die in het voorjaar van 1968 met Nederland zijn gevoerd over die aan sprakelijkheid, voor de Duitsers wel een zo gunstig mogelijk resultaat was bereikt. De superieuren van Blatzheim - ook de minister - heb ben echter geen aanmerkingen op zijn beleid, aldus het ministerie, dat daaraan toevoegde dat de referenda ris een bijzonder correct ambtenaar was met een groot verantwoordelijk heidsgevoel, maar ook een uiterst gevoelig mens. Blatzheim laat een vrouw en doch van '13 jaar achter. De 47000 Britse huvenurbeiders staken om voor buitenstaanders vrij wel ondoorgrondelijke redenen. For meel guat het om een verhoging van het basisloon van elf pond en één schilling en acht pennies met tach tig procent naar X 20 - van 96 gul den naar 174 gulden. Dat lijkt heel wat, maar het zijn bedragen die niet veel te maken hebben met wat de havenarbeiders in feite mee naar huis nemen: dat is gemiddeld een 35 pond per week, of ruim driehon derd gulden, een bedrag dat aan zienlijk minder reden tot medelijden geeft. Deze vreemde loonstructuur heeft echter wel een nadeel dat naar men zegt sterk bijdraagt tot de stakings- lust. Een havenarbeider die een hy potheek voor een huis of een kre diet bij de 'aankoop van een auto of zo vraagt, kan de bank alleen Advertentie LONDEN. Een grote vloot vissers schepen is begonnen enerme hoe veelheden levensmiddelen uit Ncordierland ever te brengen naar Schotland. In de kleine Schotse vis sersplaats Port Patrick staan lange rfjen vrachtwagens te wachten op de vissersschepen met eieren, bacon en aardappelen. REGGIO Dl CALABRIA. Voor de vijfde achtereenvolgende dag zijn in de Zuiditaliaanse havenstad Reggio di Calabria onlusten uitgebroken. Dat gebeurde kort na de begrafenis van een 46-jarige spoorwegman, die enkele dagen tevoren bij ongere geldheden de dood had gevonden. Wie op kwaliteit slaat,gaat op Gazelle zitten! I Kijk bij de Gazelle dealer naar I I de schitterende modellen. Wat I I een keus! Wèt een fietsl Eenl I stuk uitgekiend vakmanschap. I 1 Een brok kwaliteit voor jaren I een juweel van een fiets voor jong en niet meer zo jong! i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3