I Terlenka 2 STUKS ti DE ZIERIKZEESCHE COURANT Opnieuw ernstige tegenslag voor export Nederlandse groenten i r voor 50.00 Nu ernstige overstromingen in zuid-Polen Nixon vreest tekort op begroting 1971 Hoessein verder onder druk Incidenten in Zuid-Afrika rond niet-blanke marinemannen uit Nederland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diiisilau; 21 juli J970 126ste jaargang Nr. 20189 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 R6DAKTIE 6N ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman>& Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar J 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 o/o B.T.W. In dit nummer-' 99. FamiliehuisIe Nieuwerkerk Britse havenstaking hrehlt zich uit LONDEN, 20-7. Ondanks het feit dat zy onder een aparte cao vallen hebben de havenarbeiders van Fe- lixtcwn en Shoreham, waar in het bijzonder containers worden omge slagen, zich maandag uit solidariteit aangesloten by de staking van hun collega's in andere Enge'se havens. Slechts in enige bedryfshavens, w.o. clichavens, wordt nog niet gestaakt. In Weymouth aan de zuidkust en in de Schotse havenstad Aberdeen hebben de havenarbeiders zich be reid verklaard ladingen voor de Ka naaleilanden en voor de Orkney- en Shetland eilanden te behandelen. Op de Shetland eilanden was reeds een tekort aan aardappelen ontstaan. Auto's van passagiers van beide eilandengroepen worden normaal Advertentie Prijsbewust Wol Pantalons Elegant DEURLQO lltwmt, HAVEKVVEW 11. TB. H110-3B»» WARSCHAU. 20-7. Het zuiden van Polen heeft ernstig te lyden van overstromingen na de zware regen val de afgelopen dagen. In Krakau staat de Weichsel al negen meter hoog dan het niveau waarop gewoonlijk een waarschu wing voor hoog water wordt uitge vaardigd. In dit gebied zijn een tien tal bruggen meegesleurd of bescha digd en delen van de doorgaande verkeerswegen zijn onbegaanbaar. In het gebied van Rzeszow is een aantal gezinnen van hun boerderijen naar de steden geëvacueerd. Rond Cpole staat 1.100 hectare landbouw grond onder water. In midden-Polen zijn hoogspanningsleidingen door rukwinden vernield. De regenval van de afgelopen dagen is de zwaar ste in Polen sinds 1936. SOUTHAMPTON. De Britse haven staking ten spijt, heeft de Queen Elisabeth toch kans gezien uit te varen. Op de foto het trotse schip bij het verlaten van cle haven van Southampton, uitgewuifd door per soneelsleden van de Cunard Line, die alle bagage aan boord brachten. gelost. In de Londense haven Tilbury en in Newhaven losten de stakers maan dag aan bederf onderhevige ladin gen teneinde, zoals een woordvoer der van de bond van havenarbeiders verklaarde, te voorkomen dat men het doet voorkomen dat de staking leidt tot prijsverhogingen. Kennelijk willen de stakers de regering ook geen voorwendsel geven om troepen in te zetten. Niettemin liet de Britse Bond van Aardappel- en Fruitimporteurs maandag weten dat zyn leden voor miljoenen schaden zullen lyden. Indien niet spoedig transportmid delen worden gevonden zullen ap pels ter waarde van ruirp 15 miljoen gulden verrotten, -óm nog maar niet te spreken van sinaasappels, drui ven en bananen, die nog in de Brand in verffabriek VENLG, 20-7. Maandagmiddag is brand uitgebroken in de verffabriek van de firma S. Drost aan de Emma- straat in Venlo. De brand ontstond in de lakstokerij toen een ketel lijn olie overkookte en vlam vatte. De Venlose brandweer, die met groot materieel uitrukte, had het vuur spoedig onder de knie. De schade be draagt exclusief de bedrijfsschade, die nog niet bekend is, rond 40.000 gulden. De firma is verzekerd. WASHINGTON, 20-7. President Nixcn vindt dat het congres te veel uitgeeft en vreest daardoor, als er niets aan gedaan wordt, volgend jaar een zeer groot tekort op de be groting za.' ontstaan. Hij vroeg het in meerderheid uit democraten bestaande congres za terdag in een uitspraak met de totale uitgaven zeker niet boven een be paald maximum te gaan daarbij wij zend op het inflatiegevaar en zeg gende dat het Amerikaanse volk niet zal dulden dat er op onverantwoorde wijze geld wordt uitgegeven. Voor het op 1 juli begonnen be grotingsjaar 1971 waren oorspronke lijk uitgaven van in totaal 200 mil jard dollar voorzien. Maar volgens de president zal het totaal, als het congres zoveel blijft uitgeven als nu, veel hoger worden en wel zonder dekking door inkomsten. Duitse technici in Bolivia ontvoerd LA PAZ, 20-7. Be'iviaanse guer rillastrijders hebben de twee West duitsers Eugen Schulzmauser en Gunther Lerch ontvoerd, die als technici by een Noordamerikaanse firma in Teoponte, 200 km ten noor den van La Paz, werkzaam zijn. Het ministerie van binnenlandse zaken in de Boliviaanse hoofdstad bevestigde maandag dat een groep gewapende mannen met een vracht wagen zondagmorgen in Teoponte was aangekomen, het radiostation hadden verwoest, de bureauruimten van de firma in brand hadden ge stoken en bij hun vertrek de beide Duitsers als gijzelaars hadden mee genomen. Volgens de Boliviaanse autoriteiten behoren de guerrilla strijders tot het „Nationale Bevrij dingsleger" dat sinds de dood van Che Guevara in oktober 1967 niet meer actief is geweest. scheepsruimen of op de kaden zijn opgeslagen, aldus een woordvoerder van de bond. Be Nederlandse groenten Volgens het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen treft de jong ste uitbreiding van de Engelse ha venstaking het vervoer van Neder landse groenten via Zeebrugge en Calais naar Dover en via Rotterdam naar Felixtone. Langs deze wegen konden tot nu toe nog bescheiden hoeveelheden utigevoerd worden. De enige mogelijkheid voor vervoer per schip biedt nu de Harwichlijn, maar het Centraal Bureau is ook voor het lot van deze lijn beducht, althans wat het goederen vervoer' betreft. Van de aan de Nederlandse vei lingen aangevoerde tomaten draait nu een derde door. Een deel ervan kan nog tegen lage prijzen aan de industrie verkocht worden, de rest gaat naar het vee. Er worden zoa.ls bekend ook to maten overgevlogen, maar voor een massaal transport langs deze weg ziet het Centraal Bureau toch geen mogelijkheden. De kosten daarvan zijn zes maal zo hoog als die van zeetransport, en dat kan het pro- dukt op het ogenblik niet dragen. Blokkade havens In vervoer per vissersschip ziet het Centraal Bureau ook geen op lossing, onder meer omdat de En gelse 'havenarbeidersbonden van plan zijn alle havens te blokkeren. Men gelooft dan ook dat de levens middelenexport per vissersschip van Ierland naar Engeland slechts een kortstondige stunt zal blijken te zijn. De havenstaking veroorzaakt voor de Nederlandse tuinbouw behalve afzetverlies in Engeland zelf ook schade op de andere markten. Lan den als Italië en Spanje komen op de Duitse markt met extra-hoeveel- heden perziken, druiven en meloe nen, die ze in Engeland niet kwijt kunnen en die ten dele een extra- concurrentie betekenen voor onze tomaten. BOEKEL. De 35-jarige mej. H. M. Laurenssen uit Gemert is in de nacht van zondag op maandag met haar auto op de straatweg in Boekei uit een bocht geraakt en tegen een boom gebotst. Zij was op slag dood. BEIROET, 20-7. De Palestijnse guerrillabeweging verla.ngt van ko ning Hoessein van Jordanië, dat hy zich anders dan president Nasser op stelt en „elke politieke oplossing van het conflict in het Midden-Oosten afwyst". Vólgens een mededeling van het Palestijnse centrale comité in Jorda nië is deze eis naar voren gebracht op een bijeenkomst van de gemengde Jordaans-Palestijnse commissie, die meet toezien op de uitvoering van het kortgeleden bereikte akkoord tussen regering en commandobewe ging. Naar de overtuiging van politieke waarnemers zal de Jordaanse vorst ondanks de sterke positie van de guerrillastrijders in zijn land een dergelijke stap niet doen, zolang Cai ro de mogelijkheid van een een op lossing door middel van onderhan delingen open laat. DEN HAAG, 20-7. Ondanks de toezegging van de Zuidafrikaansc regering, dat de niet-blanke beman ningsleden van de Nederlandse fre gatten „Van Speijk" en „Van Galen", die op het ogenblik een bezoek aan Kaapstad brengen, als blanken zul len worden behandeld, mits zij ge üniformeerd zijn, hëbbén zich in Kaapstad toch twee gevallen voor gedaan, waarin aan enkele niet- blanke opvarenden in uniform de toegang tot restaurants werd ge weigerd. Het eerste geval betrof vier opva renden van een der fregatten, onder wie één van Surinaamse afkomst, die een restaurant wilden binnengaan, doch wie de toegang door de res tauranthouder werd geweigerd, om- „Fulvia" gezonken TENERIFE, 20-7. Het brandende wrak van het Noorse passagiersschip* „Fulvia" is maandag op rond 140 mijl ten noorden van de Canarische eilanden gezonken. Zoals bekend zijn passagiers en bemanningsleden van de Noor opgepikt door het Franse passagiersschip „Ancerville" dat hen naar Tenerife heeft gebracht. Nixon over Russische wapenleveranties WASHINGTON, 20-7. President Nixon heeft tijdens een inderhaast belegde persconferentie in Washing ton gezegd dat de Russische militai re hulp aan Egypte het machtseven wicht in het midden-oosten kan ver storen waardoor ér een nieuwe oor log ontstaat. Volgens de Amerikaan se president is het daarom van groot belang dat evenwicht te handhaven zodat niemand in de verleiding komt een aanval te doen om zich in een voordelige positie te manoeuvreren. Sportvliegtuigje ramt straalvliegtuig MADRID, 21-7. Een Westduits straalvliegtuig van het type Boeing is maandagavond bij de landing op het vliegveld van Barcelona door een sportvlicgtuig geramd. De drie inzit tenden van het sportvliegtuigje kwamen om het leven. De Boeing, eigendom van de Westduitse maat schappij Condor, dochter-onderne ming van de Lufthansa, kon veilig landen. Er bevonden zich 84 vakan tiegangers aan boord. Nijmeegse Vierdaagse officieel geopend NIJMEGEN, 20-7. Dc 54c interna tionale Nijmeegse vierdaagse is maandagavond in het Goffcrtstadion officieel geopend. Ook deze keer was de inbreng van de burgers tijdens de parade grom Een van de hoogtepunten was de gymnasliekdemonstratie en -show door majorettes en gymnastiekver enigingen van de Koninklijke Plat telandsjongeren afdeling Nijmegen onder leiding von mej. Beyon. In verband met het slechte weer was hel Goffcrtstadion bij wijze van uit zondering niet vol. Ongeveer 20.000 toeschouwers zaten op de tribunes, 8.000 minder dan de totale capaciteit. Tijdens de opening van de vierdaag se bleef hot lange tijd droog. dat zich een kleurling onder hen be vond. Het betoog van de bezoekers, dat zij tot de Nederlandse Konink lijke Marine behoorden en gasten van de Zuidafrikaanse regering wa ren, vond bij de restauranthouder geen gewillig oor en deze man wist niets beters te doen dan de hulp van een politieman in' tè roepen. Toen de zaak er zó voorstond, staakte het viertal verdere pogingen. Zij gingen heen, zonder incident te veroorzaken. In het tweede geval ging het om een groepje van drie, uiteraard even eens in uniform, van wie twee van Indonesische afkomst. Zij wilden een restaurant annex cafétaria binnen gaan. De portier van de restaurant afdeling liet wel de blanke marine man toe, doch sloot het toegangs hekje voor diens twee collega's, on der het motto dat de zaak „vol" was. De „blanke" verliet toen ook weer het restaurant, waarna zij gedrieën naar de cafétaria-afdeling gingen, waar Wel toegang werd verleend. Volgens de Marinevoorlichtings dienst hebben in beide gevallen alle betrokkenen zich zeer rustig gedra gen en hebben zij zich niet in dis cussies begeven. Kijken in 'f groot ALMELO, 20-7. Uit een gehuurde garagebox van de televisiehandelaar Jaap Post in Almelo zijn in het weekeinde 39 televisietoestellen ge stolen. De toestellen (van het merk Blaupunkt-Malaga) hadd een noten houten kast en een beeldgrootte van 61 centimeter. De totale waarde be draagt circa 18.000 gulden. Ds^dief- stal is gepleegd door het openbreken van de garagedeur. Mijnstaking in Astuiië OVIEDO, 21-7. Bijna tweeduizend mijnwerkers van drie mijnen in de Spaanse provincie Asturië, zijn in staking gegaan omdat zij een hogere toeslag willen ter gelegenheid van de nationale feestdag van 18 juli en voor Kerstmis. Zij willen evenveel betaald krijgen als de 25.000 mijnwerkers van de nationale maatschappij „Hunosa" en hebben de toeslag voor 18 juli niet in ontvangst genomen. Conjunctuur niet te beheersen? BRUSSEL, 20-7. Nederlandse deskundigen hebben maandag in de E.E.G.-Raad in Brussel betoogd dat ze hoe langer hoe I meer rie /indruk krijgen dat men steeds minder in staat is f de conjunctuur te beheersen. I' Drs. E. Brouwers, de secreta- i' ris-generaal van het ministe- l rie van economische roken. kwam tot de uitspraak dat dc druk van de publieke opinie C om een volledige werkgele- l1 genheid te handhaven tot een permanente inflatie leidt, die niet in de hand is te houden, i1 De Nederlandse minister van e financiën Witteveen noemde de situatie bepaald verontrus- i' tend en noemde als voorbeeld de U.S.A. en Engeland waar l' zeker geen hoogconjunctuur is en waar de prijzen dus zouden i' moeten dalen, maar waar I' daarentegen de inflatie toch i1 steeds toeneemt. UTRECHT. P.T.T.-beambten, bezig met hei sorteren van de verbrande poststukken, afkomstig uit de post trein, die bij Nunspeet in botsing kwam met een personenbusje op een spoorwegovergang. Dit -nummer bestaat uit 10 pagina's V De liefde is vaak een vrucht J van hel huwelijk. -• t Verwachting tot woensdagavond: ïets meer zon Hier en daar een bui, maar ook zon nige perioden, vooral aap de kust; zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest; iets hogere middagtempe- raturen dan vandaag. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 proèent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 22 juli. Zon op 4.46. onder 20.46. Maan op 22.21, onder 9.40. 23 juli. Zon op 4.48. onder- 20.44. Maan op 22.33. onder 11.07. Laatste kwartier: 25 juli (12.00). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 22 juli 5.52 v.m. 23 juli 6.35 v.m. BROUWERSHAVEN 22 juli 5.29 v.m. 23 juli 6.16 v.m. Springtij: 21 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een actieve depressie meteen kernwaarde van 983 mbar ten wes ten van Noorwegen brengt in grote delen van Westeuropa koud weer, waarbij de middagtemperaturen niet hoger komen dan omstreeks 17 gra den. Vooral in dc landen rond de Noordzee is daarbij veel regen ge vallen. Hel front dat ons land gis teren passeerde, ligt nu boven zuid- Frankrijk en in dc buurt van het Al pengebied, zodat alleen de landen om het Middellandse Zeegebied nog mooi zomerweer bobben. Dit is ook beta geval met de Oosteuropese lan den en Finland. Hier wordt met zui delijke winden warme lucht aange voerd. waarfcdj temperaturen van 30 graden of meer mogelijk zijn. Onder invloed van drukdalingen boven Spanje en de Golf van Biskaje krimpt woensdag de wind in ons land geleidelijk naar zuidelijke richtingen. Dc middagtemperaturen kunnen hierdoor iets hoger worden, maar plaatselijk moet nog op een bui gerekend worden. 18.07 n.m. 18.48 n.m. 17.59 n.m. 18.45 n.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1