Zal Egypte gunstig reageren op voorstel-Rogers? De alkuop van rentekaarten Nieuwe predikant voor Bruinisse en Nieuwerkerk NED. I: maandag 20 juli: Catherine Deneuve speelt in de film „Zo heerlijk rustig" de rol van Marie. KERKNIEUWS Gereformeerde Kerken in Nederland NIEUWERKERK. 18-7. Binnenkort zal voor twee gemeenten van de Gereformeerde Kerk op Schouwen- Duiveland het vakant-zUn ophouden. Het betreft hier de gemeente van Bruinisse en van Nieuwerkerk. die, na het vertrek van de laatste Nieu- vverkerk.se predikant, dr. J. H. Bec ker, toenadering tot elkaar te heb ben gezocht en besloten hebben om gecombineerd een predikant te gaan beroepen. Het eerste beroep in deze combinatie werd uitgebracht op kan didaat A. S. Kienstra te Kampen, die het beroep aannam. Bruinisse is vakant geweest sedert het vertrek van ds. G. den Heeten naar Rotterdam-IJsselmonde in juni 1906, en Nieuwerkerk sedert 15 fe bruari dit jaar, wegens verleend emeritaat aan dr. J. H. Becker, die inmiddels vertrokken is naar Oost- zaan en daar nog hulpdiensten ver richt. Bij deze combinatie van twee ker ken had het predikantengezin de keus tussen twee pastories. De Nieu- DODELIJKE ONGELUKKEN DEN HAAG. De 71-jarige M. Krens uit Den Haag is in een zie kenhuis in zijn woonplaats overle den aan de verwondingen die hij maandagmiddag opliep bij een ver keersongeluk. Hij was met zijn bromfiets door een personenauto aangereden toen hij op de kruising Hildebrandplein-Alberdink Thijm- straat in Den Haag linksaf wilde slaan. Hij liep bij de botsing hoofd en rugletsel op. DONGEN. Tijdens het zwemmen in San Nicolas op Aruba is het hoofd van de St. Antoniusschool in Savaneta verdronken. Vermoedelijk was hij in het water onwel gewor den. De heer Maduro, die 33 jaar was, volgde zijn opleiding voor on-' derwijzer aan de kweekschool in Dongen. OOSTERHESSELEN. Op de pro vinciale weg van Hoogeveen naar Nieuw-Amsterdam ter hoogte van de gemeente Oosterhesselen is de 60- jarige timmerman Steven Pol uit Gees bij een verkeersongeval om het leven gekomen. GELEEN. Bij de niet-beveiligde spoorwegovergang tussen Geleen en Spaubeek is een jongen door een trein gegrepen. Hij stond volgens ooggetuigen bij de overgang aan de Peschelkensweg te wachten tot de trein Sittard-Heerlen zou passeren. AMSTERDAM. De 60-jarige film operateur M. J. Tonbreeker, die op zijn fiets reed op de kruising Mar- nixstraat-Elandsgracht, werd door een personenauto gegrepen en 22 meter ver weggeslingerd. Hij kwam met zijn hoofd tegen een paal te recht. De man was op slag dood. WADDINXVEEN. Op de Ieplaan in Waddinxveen is de 5-jarige He lena Plomp uit Weesp door een per sonenauto gegrepen toen zij tussen geparkeerde auto's door de rijbaan opliep. Het meisje, dat met haar ouders bij familie in Waddinxveen logeerde, was op slag dood. HOULERWIJK. De 10-jarige jon gen Z. Zwier uit Houlerwijk is in zijn woonplaats om het leven geko men toen hij van de trekhaak tus sen twee aanhangwagens aan een traktor viel. De jongen kwam met zijn hoofd op het wegdek en was op slag dood. APELDOORN. In haar woning aan de Billitonlaan te Apeldoorn is de 70-jarige mejuffrouw A. Spans dood aangetroffen door enkele omwonen den. HEILOO. De 21-jarige Jan Donker uit Alkmaar is op een partikulier overpad in Heiloo onder de trein Den Helder-Alkmaar-Amsterdam geko men en gedood. Hij passeerde het overpad met een bromfiets. De 15- jarige Johan van Hal uit Alkmaar die bij hem was, werd zwaar ge wond. DEN HAAG. De 73-jarige heer W. Adriaanse uit Den Haag is in een ziekenhuis in Den Haag overleden aan de gevolgen van de aanrijding die hij op 28 mei had op de hoek Melis Stokelaan-Betje Wolffstraat in Den Haag. Hij werd op die datum op zijn fiets door een personenauto aangereden. DEN HAAG. De vijfjarige Johan nes Ludwig Netten uit Den Haag is overleden toen hij tijdens het spelen op de zinkwerf in Den Haag een aantal stalen buizen, besternd voor het maken van een bouwsteiger, op het hoofd kreeg. Vliegtuigtekening uit 1325 LONDEN. 18-7. De Britse se- 1 '.eerde Charles Gibbs-Smith a heeft in de Koninklijke Biblio- theek van Kopenhagen een a Vlaams manuscript uit 1325 i ontdekt met tekeningen van a speelgoed dat op een helikop- a ter lijkt. Het manuscript is a dus anderhalve eeuw ouder a dan de luchtschip-tekeningen a van Leonardo da Vinei, die al- a gemeen als de geestelijke va- a der van het vliegtuig wordt a beschouwd. Volgens Gibbs- a Smith zijn de nieuwe ontdek- te tekeningen gemaakt door a een middeleeuwse monnik, die a zich heeft laten inspireren i door de bewegingen van mo- i lenwieken. Hij schrijft dit in a een boek over de geschiedenis i van de luchtvaart. 1 werkerkse pastorie werd door de fa milie Rienstra als predikantswoning gekozen. Ds. Ate Sytze Rienstra werd op 7 juli 1944 als zoon van een beroeps militair bij de Koninklijke Lucht macht, te Leeuwarden geboren. Na iageronderwijs bezocht hij de Chris telijke H.B.S. te Leeuwarden, waar hij zijn A-diploma behaalde. Vervol gens studeerde hij aan de Theologi sche Hogeschool van de Gerefor meerde Kerken in Nederland te Kampen, na vooraf aan diezelfde school nog een tweejarige voorberei dende kursus te hebben gevolgd. 30 januari j.l. legde de heer Rienstra zijn kandidaatsexamen-B af in Kampen. Voor de classis Zwolle deed hij praeparatoireexamen op 19 februari jJ. In de periode van 20 februari-16 juni liep hij stage bij ds. C. van Noort te Dronten (in Ooste lijk Flevoland), waarna hij tot eind juli nog hulpprediker in Oostelijk Flevoland is. 16 juni j.l. werd hij door de classis Zwolle beroepbaar verklaard. Op deze dag verbond hij zich tevens aan de combinatie Bruinisse-Nieuwer- kerk. Het paeremptoirexamen voor de classis Zierikzee is gesteld op 5 au gustus a.s. Vermeld zij dat het gezin Rienstra twee zoons heeft, Sytze Ate en Peter. Binnenkort hoopt de heer Rienstra als predikant bevestigd te worden. Generaal Odd Buil weg AMMAN, 19-7. Generaal Odd Bull hoofd van de V.N. waarnemers in het midden-oosten, gaat maandag (vandaag) naar Jordanië. Van de zijde van het Jordaanse ministerie van buitenlandse zaken is meege deeld, dat het om een afscheidsbe zoek van de generaal gaat daar hij een andere functie heeft gekregen. LAND- EN TUINBOUW Een laat voorjaar, een lange pe riode van droogte. Geen goed begin van het groeiseizoen. Wie een regen installatie had, was best af. Wie kla ver in zijn kunstweide had eveneens Regen, regen ruis - zal menigeen verzucht hebben toen op 25 juni de eerste buien kwamen. Bij een laat voorjaar komen vaak allerlei werkzaamheden in het ge drang. „Op vele percelen is het er dit voorjaar niet van gekomen de fosfaat en kali te strooien. Zorg daarom tevens dat deze bemesting op peil wordt gebracht. Dat is abso luut nodig om het hoogste rende ment te halen". Dat schreef de voor lichter van het Consulentschap voor de Rundveehouderij in het Fries Landbouwblad van 26 juni. En in de akkerbouw? Nu zijn er juist de laatste tijd nogal wat proe ven genomen met najaarsbemesting. Speciaal met kali strooien in de herfst. Voor de aardappel blijkt dat Inbrekers kwamen terug HOOGEVEEN, 17-7. Nadat er in het vorige weekend voor ruim een ton aan sigaretten, shag, tabak en koffie was gestolen uit de grossier- derij van H. Steenbergen in Hooge veen, hebben inbrekers in de nacht van donderdag op vrijdag opnieuw hun slag geslagen. Volgens de eerste schattingen is de waarde van dc buit nu twee a drie maal zo groot. Ook deze nacht zijn de daders met, een vrachtwagen de grossierderij bin nengereden en hebben ze de rekken met rookartikelen leeg gehaald. Duur shirt en J 4 vuetbalselioenen RIO DE JANEIRO, 18-7. „Ko- i f ning" Pele beschouwt het shirt i f en het voetbalbroekje dat hij l f droeg, toen hij zijn duizendste a f doelpunt maakte, van even- a f veel waarde als de gouden a f kroon, die hij in Mexico kreeg, i f De kroon is hem 60.000 dol- a f lar waard, het shirt en de i f schoen elk 30.000 dollar. Deze i f bedragen komen voor op de f lijst van te verzekeren voor- f werpen, die de Engelse maat- f schappij Llogds dezer dagen a f van de Braziliaanse voetbal- a f Ier ontving. Pele's persoonlij- a f fee bezittingen zullen over en- j f kele dagen in Londen ten- a f toongesteld ivorden. a NEW YORK. 19-7. De „New York Times" meldt uit Cairo dat Egypte binnen enkele dagen gunstig zal rea geren op de voorstellen van de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, ter oplossing van het conflict in het Midden-Oos ten. Uit „welingelichte bron" verneemt de correspondent van het blad in Cairo, dat Egypte bereid is gedu rende een beperkte periode het vu ren te staken, in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheids raad van 22 november 1967. Dit initiatief zou het resultaat zijn van de besprekingen die president Nasser onlangs in Moskou met Sow- jet-leiders heeft gevoerd. gunstig te zijn. Zowel voor de op brengst, als voor de kwaliteit. En over de suikerbieten kon men in het blad van de C.S.M. dit voorjaar le zen: „Breng het gewas niet in ge vaar door overdadige hoeveelheden kunstmest rond zaaitijd toe te die nen". Waarom dan deze bemesting toch niet in het najaar gegeven?. Over de stoppel of direct na het ploegen. Het loont klaarblijkelijk op verschillen de punten. En mocht het weer zo'n laat voorjaar worden, dan komt ten minste dat werk niet in het gedrang! AMSTERDAM, 18-7. In een arti kel in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde wordt deze week aandacht gevraagd voor het ver schijnsel van acute verwardheid bij bejaarden, dat volgens de schrijvers in vele gevallen niet het gevolg is van een degeneratieproces maar veeleer gezocht moet worden in so ciale omstandigheden. Vooral de pensionering is dikwijls een van de factoren, die leiden tot verwardheid. Na het pensioenfeestje komt plot seling het gevoel van verworpen te zijn naar voren. „Wij hebben patiën ten gezien", zo schrijven de arts I. Stork-Groenveld en de zenuwarts dr. J. A. M. Mccrloo in hun artikel, „die vrij gauw na de plotseling gedwon gen arbeidsrust in een toestand van verwardheid geraakten". Zij halen het voorbeeld aan van een patiënt, die vertelde „nu moet ik alleen nog DEN HAAG, 18-7. Rond tachtig procent van de voor afkoop van de geplakte rentezegels in aanmerking komende personen heeft zich voor de verzilvering daarvan aangemeld. Dit heeft minister B. Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid woensdag geantwoord op schrifte lijke vragen van de Tweede Kamer leden Hermsen en Maenen (beiden KVP). Minister Roolvink heeft tegen over de „Vereeniging van Raden van Arbeid" te kennen gegeven het be ter te vinden dat voorshands nog niet tot individuele opsporing van degenen die tot nu toe nog geen aanvrage om verzilvering hebben ingediend zal worden overgegaan. Hierbij kan in de overweging wor den betrokken dat nog geregeld aanvragen worden ontvangen van verzekerden, die behoren tot de jaarklassen die het eerst voor af koop werden vrijgegeven. Door niet aanstonds die opsporingsarbeid ter hand v te nemen, kunnen de Raden van Arbeid hun volle aandacht be steden aan een vlotte afwerking van het grote aantal ingediende aanvra gen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Dubbeldam: G. J. E. Tigchelaar, Westzaan-Assen- delft. Bedankt voor Zeist (toez.): M. H. Boogert, Hellendoorn; voor Voorst: mej. A. J. de Lagh, vicaris te Den Haag (nadere beslissing); voor Sleeu- wijk: J. Noordmans, Tjamsweer. Ger. Kerken Beroepen te Steenwijk: kand. G. P. Wijnbeek, Lemmer. Ger. Gemeenten Bedankt voor Barneveld: Chr. van der Poel, Yerseke; voor Kortgene: W. Hage, Krabbendijke. Autobranche voelt Britse staking nog niet DEN HAAG, 18-7. Indien de sta- king van de Britse havenarbeiders geen kwestie van maanden gaat worden, maken de importeurs en dealers van Britse automobielen zich op het ogenblik geen zorgen. Bij informatie hier en daar bleek, dat men over voldoende voorraden beschikt om de geplaatste orders af te werken en ook nog aan verdere vraag te kunnen voldoen. Van som mige merken beschikken ook de in België gevestigde assemblagebedrij- ven nog over voldoende grote voor raden om de dealers hier te lande te kunnen blijven bevoorraden. maar dood gaan". Een paar weken later probeerde hij zelfmoord te ple gen. In de Verenigde Staten is, vol gens de artsen pensioenzelfmoord een vrij veel voorkomend verschijn sel. Opneming in een daghospitaal geeft een „verbluffende" verbete ring van deze vorm van verward heid. Een andere oorzaak is, dat echt paren door de pensionering van dc man plotseling te veel op elkaar zijn aangewezen. De man is steeds thuis en bemoeit zich met alles. De be jaardenflat geeft onvoldoende priva cy en leidt tot meer echtelijke moei lijkheden. Verwardheden komen ook dikwijls voor bij gedwongen verhuizing. Zelfs verhuizing naar een rusthuis kan lijdelijke verwardheid veroorzaken. Dc bejaarde kan zich niet meer oriënteren. Wat biedt de BEELDBUIS? MAANDAG 20 JULI. NED. I. Na een aflevering van Pipo en het journaal Lucille Ball. Ze is vanavond een manusje van alles, want als Harry blijft zeuren om geld leest ze hem een les. Hij moet nu alle kleine klusjes opknap pen en de regel goedkoop is soms duurkoop komt hier vanavond goed te pas. EddV Becker en Jaap Poort verzorgen vanavond AH-OE-OE-AH en de Pretty Things en de group Amsterdam zijn vanavond gasten in hun programma. Na het journaal van acht uur de aktualiteltenrubriek Achter het nieuivs. De hoofdfilm van vanavond heet La vie de chateau of tewel Zo heerlijk rustig. In de hoofd rol speelt Catherine Deneuve. Het verhaal speelt zich af in Norman- dië kort voordat de geallieerde le gers hun invasie beginnen. De kas teelheer is een brave borst maar zijn vrouwtje is heel wat pittiger. Het vrouwtje wordt hopeloos verliefd op een Duitse officier maar ze heeft nog een andere minnaar, nl. een ver zetsheld. De lezer begrijpt het al. Allerlei ongewenste situaties. Zo heerlijk rustin is een comedie. NED. II. Na Pipo en het nieuws de serie de 21e eeuw. Veel mensen hebben moeite om met anderen te kommuniceren en die problemen probeert men vanavond op te lossen. Na de scheepsjongens van Bontekoe een aflevering van de wetten der wildernis. Maurice Vievet filmde het liefdesleven van drie luipaarden. Na het journaal een nieuwe afleve ring van de schoonmoeders. Kaye heeft een prijs gewonnen in een le- levisiekwiz en om die prijs te win nen heeft ze van Eve's telefoon ge bruik gemaakt. De prijs zal door de schoonmoeders gedeeld moeten wor den en dit is geen makkelijke zaak. De NCRV gaat met liedjes door het land, In de Meerpaal in Dronten Financiën en Economie Necl. Spaarbankboinl Over het eerste halfjaar 1970 werd bij de Bondsspaarbank een bedrag van f 197 miljoen meer gestort dan opgenomen. In dezelfde periode van 1969 be liep het spaaroverschot f 318 mil joen. In de maand juni bedroeg het spaarexcedent f 26 miljoen terwijl juni 1969 in een inlegoverschot van f 45,6 miljoen resulteerde. Het verschijnsel van de vermin derde spaaroverschotten past geheel in het beeld, dat de spaarbeweging bij andere spaarinstellingen vertoont BRISBANE. Bij een reeks gas- explosies in de drukste winkelstraat van de Australische stad Brisbane zijn minstens 32 mensen gewond ge raakt. Zij zijn met spoed naar een ziekenhuis gebracht. RECHTSZAKEN Man gooide brok puin naar Noor ROTTERDAM, 18-7. De rechtbank in Rotterdam heeft de veertigjarige Antilliaan Silvio F. wegens opzette lijke zware mishandeling conform de eis veroordeeld tot een gevange nisstraf van twaalf maanden, met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Silvio F. kreeg in de nacht van 30 april op 1 mei in de Witte de With- straat in Rotterdam met een 29-ja- rige Noor ruzie over oen vrouw. Tijdens deze ruzie gooie de Antilli aan de Noor een brok puin tegen het hoofd. De Noor werd zo ernstig gewond dat slechts door onmiddel lijk chirurgisch ingrijpen zijn leven kon worden gered. Hij is evenwel nog steeds buiten kennis. De officier van justitie zei veertien dagen ge leden dat het slachtoffer waar schijnlijk niet meer bij bewustzijn zal komen en dus in een klinisch dode toestand zal blijven verkeren. treden o.a. Conny Vink, Willy Al- berd, Tante Leen en Johnny Jor- daan op. De mensen in de zaal mo gen Tante Leen en Johnny J or daan imiteren. Hierna Special BrancWe. De mannen bemoeien zich met een oliesjeik die naar Engeland is geko men om kontrakten met de Engelse regering te sluiten. Hij is vergezeld van zijn zoon. De tweede zoon is kort tevoren bij een bomexplosie op het jacht van de sjeik om het leven gekomen. Special Branche verdenkt de eerste zoon ervan de bom ge plaatst te hebben. De serie een He mel op aarde besluit de avond met een film over de kathedraal van Bonn. MAANDAG 20 JULI. NED. I: 18.45 Pipo; 18.55 Journaal; 19.04 Hier is Lucille; 19.30 AH-OE- OE-AH; 20.00 Journaal; 20.20 Ach ter het nieuws20.45 Zo heerlijk rus tig (film); 22.15 Journaal. NED. II: 18.45 Pipo; 18.55 Journaal 19.04 De 21e eeuw; 19.30 De scheeps jongens van Bontekoe; 19.38 De wet ten der wildernis; 20.00 Journaal; 20.20 Schoonmoeders; 20.45 Ik zie ik zie; 20.55 Met liedjes het land in; 21.45 Met speciale opdracht; 22.35 Een hemel op aarde; 22.45 Journaal. DINSDAG 21 JULI. NED. I. in hei middagprogramma een aflevering van de serie Schoon moeders. Tanja Koen heerft het over het dier in de vakantie en er volgt daarop een korte film over zweef vliegen. Het avondprogramma begint met Pipo en het journaal. Een op merkelijk programma volgt met de Engelse group Deep Purple die voor al bekendheid kreeg door zijn op treden met de Royal Philharmonic Orchestra. Mister Deeds vult tothet nieuws de tijd met een van zijn kluchten. Na het nieuws een nieu we aflevering van Peyton Place. Het wordt een spannende aflevering want de jury doet haar uitspraak. Nu de serie de Opstanding is afge lopen komt. er een nieuwe serie. In vier afleveringen krijgen we de Zweedse serie te zien naar het boek De familie Markurell uit Wadkö- ping van Halmar Bergman. De ak- tualiteitenrubriek. AVRO's Televi- zier besluit de avond. NED. II. Na Pipo en het eerste journaal de rubriek Kunstsigna le ring, een wegwijzer in de aktuali- teiten van de kunst. Toneelpremiè res, nieuwe uitgaven en tentoonstel lingen. Om half acht verder met Muziek in vrije t{id. Hierin treedt op de R.K. Harmonie Kolpings Zonen uit Bergen op Zoom. Op het pro gramma staan de mars Gliick auf van Joh. Wichters, de suite Tableau des Vosges van Meindert Boekei, de danssuite Zeeuwse reien van jazz- clarinettist Jan Morks en de mars Gammatique van Gerard Boedijn. Na het journaal eerst Brandpunt met aktualiteiten en vervolgens de Andy Williams show waarin van avond optreden zangeres Kate Smith, de zanger Don Ho, de Osmond Bro thers en de Rascals. Sluitstuk van de avond de eerste aflevering van de tiendelige serie Naakt door de Hel. Onder deze titel schreef de Ja panner Junpei Gomikava een boek dat over heel de wereld een best seller werd. Naakt door de Hel ver telt de belevenissen van een jonge mijnwerker Kaji en zijn vrouw Mi ch ico. Kaji probeert het leven van de mijnwerkers een beetje dragelijk te maken maar dat brengt hem in konflikt met zijn bazen. Het is oor log en de meeste arbeiders zijn ge vangenen. Kaji trekt de wrange vruchten van zijn goedmoedigheid en wordt zelf gedwongen door een hel te gaan. DINSDAG 21 JULI. NED. I: 15.30 Dier en vriend; 16.00 PH 258. 16.08 Schoonmoeders; 18.45 Pipo; 18.55 Journaal; 19.04 Group Deep Purple; 19.30 Wat nu mr. Deeds 20.00 Journaal; 20.20 Peyton Place; 21.05 Wereldmuziekconcours; 21.15 De familie Markurell;+21.50 Auro's Televizier Magazine; 22.40 Journaal. NED. 11: 18.45 Pipo; 18.55 Journaal 19.04 Kunstsignalering; 19.30 Muziek in vrije tijd; 20.00 Journaal; 20.20 Brandpunt; 21.00 Andy Williams show; 21.50 Naakt door de hel; 22.55 Journaal. (Advertentie) De regen na de droogte Het verschijnsel acute verwardheid bij bejaarden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5