m eneer 5^anóenincoc/nito BENELUX ALS NIET ZO TROTS VOORBEELD Arabisch clef ensieverbond Nationaal onderzoek naar zelfmoorden BLIK DOOR HET WERELD De Benelux leeft in chauvinisti sche Nederlandse en Belgische ge dachten nog altijd als het pioniers werk, waaraan grotere economische verbanden als de E.E.G. een voor beeld kunnen nemen. Een niet ge heel ongerechtvaardigde Edelheid, die echter na elke topconferentie der drie regeringen een beetje aan glans verliest. Immers: de resultaten van het laatste topoverleg waren zo gering dat de Nederlandse minister-presi dent, die toch befaamd is voor het begrip dat hij overal voor heeft, zijn teleurstelling uitte. En dat terwijl het toch goed diplomatiek gebruik is zelfs na mislukte bijeenkomsten op zijn minst in een slotcommuniqué te gewagen van vooruitgang, eens gezindheid en natuurlijk begrip. De moeilijkheid waarmee de he ren voornamelijk sukkelden is dat de grenscontroles nooit helemaal kunnen vervallen als men daarmee de weg vrij zou maken voor een pro fijtelijke smokkel. Een kleine vari ant in het prijspeil is niet zon' ge weldig bezwaar: op zijn hoogst pro fiteren daarvan wat inkopen doende huismoeders in het grensgebied. Dat levert wel een verliesje op, maar niet zoveel dat men daar zwaar aan hoeft te tillen - het voorkomen er van zou meer kosten. Een andere zaak is dat er belang rijke prijsverschillen bestaan door verschillende accijnzen of andere heffingen - op tabak, alcohol, limo nades, benzine om er maar een paar te noemen. Aanpassen Wat hier de prijsverschillen ver oorzaakt is de verschillende mate waarin Nederland en België hun schatkist spekken door de kopers van die artikelen te laten betalen. Hier wat opgeven zou de toch al chronisch magere schatkisten ver zwakken en daarvan kan geen spra ke z\jn natuurlijk. Aanpassing aan elkaar naar boven is echter ook niet zo makkelijk: dat zou betekenen dat men de consument meer laat beta len juist voor een uitgezochte serie tamelijk populaire artikelen. Vooral de Belgen hebben daar be grijpelijk niet veel zin in: die gaan toch al met angst de invoering van de B.T.W. tegemoet waarvan ze in Nederland hebben kunnen zien hoe die voor de consument het leven duurder maakt en bij menig bedrijf de winst aanvreet. Daarbovenop dan nog eens een accijnsverhoging? REGGIO. Donderdagavond zijn opnieuw hevige onlusten uitgebroken in Reggio Calabria, waarbij tiental len personen zijn gewond en het aantal arrestaties, na drie dagen van gevechten, tot bijna honderd is op gelopen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Barchem: mej. Th. Barnard, Ruurlo; te Kampen: P. J. Bos, Ameide. Aangenomen naar Delft: W. k. Post, Koog aan de Zaan. Bedankt voor Vlissingen: E. Bou- man, Urk. Evangeliebediening: drs. A. van Buuren, Storm van 's-Gravenzande- weg 43a te Wassenaar stelt zich we gens voortgezette studie niet beroep baar maar is wel bereid zondags de kerken te dienen. Ger. Kerken Beroepen te Genderen: kand. K. Eijkelenboom, Rotterdam. Ger. Gemeenten Bedankt voor Nieuwdorp: C. Wis se, Elspeet; voor Nijkerk: C. Mole naar, Amsterdam-Noord. Evang. Luth. Kerk Aangenomen een benoeming bij de theologische faculteit van de univer siteit te Utrecht: mej. ds. mr. M. N. M. Riemers, Beverwijk. MOSKOU. De Egyptische president Nasser woonde vorige week in de Russische hoofdstad een bijeenkomst van de Opperste Soivjet bij. V.l.n.r. de Russische president Podgorny, premier Kosygin en partijvoorzitter Brezjnew. Geen regering in Brussel die zich zo gehaat wil maken. Trouwens voor overeenkomstige besluiten in Den Haag zal ook geen prijsstijgingen bestrijdend kabinet erg veel voelen. En dus duurt het wat langer dan men van plan was dat bij de grens overgangen tussen Nederland en België toch nog atardig wat papier werk nodig blijft' met aanverwante kostbare ambtelijke apparaten en geldvretende wachttijden voor expe diteurs. Om een betrekkelijke kleinigheid maar. Wat dé ijdele Beneluxers ge lijk een beetje bescheidenheid leert als ze willen mopperen dat in de E.E.G. aanzienlijk meer omvattende regelingen ook niet een, twee, drie tot stand komen. „Flitsen" uit het buitenland HONG KONG. Miljoenen Chine zen zijn de rivieren, de zee of de zwembaden ingedoken om te vieren dat voorzitter Mao vier jaar geleden de Jan-Tse-Kiang overzwom, zo be richt radio Peking. PHNOM PENH. _Een groep jour nalisten van verschillende nationa liteiten die zich in Cambodja be vindt heeft tot „alle betrokken re geringen" en appél gericht om de onmiddellijke vrijlating te verkrij gen van de 26 journalisten die in april reeds in Cambodja gevangen werden genomen. DAKAR. Senegal heeft om een spoedzitting van de Veiligheidsraad gevraagd nadat Portugese troepen vanuit Guinee-Bissao opnieuw Se negalese grensdorpen hadden aange vallen, aldus welingelichte kringen in Dakar. LISSABON. De gezondheidstoe stand van oud-president Salazar van Portugal, die zich in september 1968 na een hersenbloeding moest terug trekken, is weer achteruitgegaan.. BELFAST. Uit Belfast zijn 1.100 van de 3.500 militairen die ter voor koming van onlusten tijdens de Oranjefeesten naar Ulster waren gezonden, naar Engeland terugge keerd. In de loop van de komende twee dagen zullen er nog 900 vol gen. AMMAN. Jordaanse troepen heb ben een Israëlische strijdmacht van ongeveer vijftig parachutisten, die in het noorden van de Jordaanvallei Jordaans gebied binnendrong, na een felle strijd van veertig minuten teruggeslagen, aldus heeft een woordvoerder in Amman meege deeld. TEL AVIV. Israëlische strijd krachten hebben aanvallen gedaan op Egypte, Jordanië en Libanon, al dus heeft een woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. PARIJS. Een 40-tal jongelieden is de Griekse ambassade in Parijs binnengedrongen. Zij kladderden leuzen en hakenkruisen op de mu ren en gingen aan de haal voordat de politie arriveerde. BUENOS AIRES. In de nabijheid van Buenos Aires is een lijk gevon den dat, aldus een mededeling van het Argentijnse ministerie v&n bin nenlandse zaken, waarschijnlijk dat van oud-president Pedro Aramburu is. DUEAI. De 10.774 ton metende Liberiaanse tanker „Warwick Tra der" staat in brand aan het zuidelij ke einde van de Perzische Golf. Alle 39 leden van de bemanning zijn ge red en naar Dubai gebracht. WASHINGTON. Het Pentagon heeft congresleden beschuldigd van de onthulling van geheime gegevens in een rapport, dat zij de dag tevo ren publiceerden en waarin zij aan drongen op inkrimping van de mili taire uitgaven. SEOEL. De Nationale Vergade ring van Zuid-Korea heeft met al gemene stemmen twee resoluties aangenomen waarin uitdrukking wordt gegeven aan de grote ontzet ting over de voorgenomen terugtrek king van eenderde van de 60.000 Amerikaanse militairen in het land en de ernstige bezwaren die Seoel daartegen maakt. BEIROET, 17-7. In een in Bei roet opgevangen radio-uitzending heeft de Iraakse president Achmed Hussan Al Bakr voorgesteld over te gaan tot de oprichting van een Ara bisch defensieverbond rond de Per zische Golf. Het voorstel is bedoeld om de leemte in het gebied op te vullen die zal ontstaan als de Britse troe pen zijn teruggetrokken. Volgens Al Bakr zouden van het verbond deel moeten uitmaken alle onafhankelijke emiraten en landen die aan de Golf grenzen. Hij noem de geen namen maar men vermoedt dat hij het oog heeft op zijn eigen land, op Koeweit en Saoedi-Arabië en op de emiraten Charja, Ajman, Foejeira, Ras Al Khayma Doebai en nog enkele andere. Waarnemers geloven dat Al Bakr met zijn voorstel ook de bedoeling heeft de pogingen van Iran te dwarsbomen om met Koeweit, Saoe- die-Arabië en de emiraten een vorm van samenwerking tot stand te brengen. MARKTBERICHTEN De Eierveiliiigen BARNEVELD, 16-7. Coöp. Veluwse eierveiling Barneveld Aanvoer 948.512 stuks, stemming kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 48-49 gram f 5,90-6,10; van 56-57 gram f 7,48-8,18; van 61-62 gram f8,29-9,01; van 66-67 gram f 9,39- 10,43. Eiermarkt Barneveld Aanvoer ca. 1.950.000 stuks, han del kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50-58 gram f 7,25-8,90, kg. prijs f 1,45-1,53; van 59-64 gram f 9,10- 10,00, kg. prijs f 1,54-1,56; van 65- 69 gram f 10,10-11,00, kg. prijs f 1,56 -1.59. Witte eieren 25 tot 50 cent per 100 stuks lager. Voor 55 jaar.... ST. MAARTENSDIJK. In de nacht van vrijdag op zaterdag is alhier op verschillende plaatsen diefstal ge pleegd. Bij de herbergier P. C. werd door inklimming een bedrag van f 3,36 uit een kast in de woonkamer ontvreemd en 20 ct. uit de toon banklade der herberg. Bij de bakker S. werd een brood vermist en de hotelhouder G. P. miste zijn fiets. De vermoedelijke daders A. P. en P. B. uit deze gemeente zijn te Dor drecht aangehouden. CUYK (N.B.). Alhier werd een ze kere W. gearresteerd, die verdacht wordt 's nachts grote hoeveelheden koren van de velden geoogst te heb ben ten eigen bate. De man werd naar 's-Hertogenbosch getranspor teerd en ter beschikking van de jus titie gesteld. NOORDGOUWE. Volgens de al hier geplaatste regenmeter heeft de regenval in juli jl. 76,9 mm bedra gen. De maand telde 14 regendagen. ZONNEMAIRE. De aannemer van de beschoeiing aan de haven alhier, is sinds enige dagen gearriveerd met een stoomheimachine. Het werk gaat vlug van de hand en heeft veel be kijks. De werklieden zijn gehuisvest in een keurig ingericht woonschip. ST. PHILIPSLAND. Dezer dagen bracht een „broodjager" alhier niet minder dan vier zeehonden aan. On der deze waren er twee bij, die sa men 600 pond wogen. Jammer dat het spek van deze beesten niet voor mensenvoedsel is te gebruiken. Het zou anders zeker een gretige aftrek hebben gevonden. OUD-VOSSEMEER. - Baldadige handen hebben de dekstenen enz. van een binnensluis van de Roland- polder afgebroken; natuurlijk wordt het nodige onderzoek ingesteld en zullen de betrokkenen er niet zon der kleerscheuren afkomen. ADVERTENTIE. Bij landb. of bur ger wordt een dienst gezocht voor een net, stevig 15-jarig meisje. Br. met opgaaf van verhoudenissen enz. aan het bureau van dit blad. ST. ANNALAND. - Hier heeft iemand bij 't „rapen" een tarwehalm aangetroffen met twee aren, wat voor een grote zeldzaamheid wordt gehouden. Duizend slachtoffers per jaar DEN HAAG, 18-7. Van 1 septem ber van dit jaar tot 1 september 1971 wordt er door de hoogleraren C. S. Kruyt en N. Speijer een nationaal onderzoek ingesteld naar de gevallen van zelfmoord en zelfmoordpogin gen. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, verleent zün mede werking aan dit onderzoek. Volgens een opgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek ple gen ongeveer duizend Nederlanders per jaar zelfmoord. Veel groter dan het aantal zelfmoordpogingen met dodelijke afloop is evenwel het aan tal pogingen waarop de dood niet volgt. Dit aantal blijkt zoals ver scheidene onderzoekingen aantonen wel tien a vijftien keer groter te zijn. Uit de laatste gegevens over dit maatschappelijke probleem blijkt dat het aantal zelfmoorden constant blijft, maar dat het aantal pogingen tot zelfmoord de laatste jaren een stijging vertoont. Om preventie Dr. Kruisinga acht het in verband met een passende behandeling van degenen die een zelfmoordpoging deden van groot belang, inzicht te krijgen in het feit of dergelijke pa tiënten inderdaad de dood hebben gewild of dat hun daad meer als „een roep om hulp moet worden ge zien en zo ja of hulp is gegeven of gegeven had kunnen worden. Ook vindt de staatssecretaris het onder zoek van belang voor de preventie van het verschijnsel zelfmoord. Om het suicide-onderzoek van de twee hoogleraren mogelijk te maken is de medewerking nodig van de huisartsen en de geneesheren-direc teur van psychiatrische inrichtingen. In een brief aan deze medici dringt dr. Kruisinga erop aan de twee on derzoekers medewerking te verle nen. BAARN. Enkele tientallen dos siers, die drie weken geleden bij het kraken van het gebouw v n „Pro Juventute" te Schiedam werden ont vreemd door de Amsterdamse beeld houwer Jacob Jutte én enkele an dere leden van zijn „Delta sociale dynastie" zijn bij paleis Soestdijk afgeleverd. Amsterdams hotel AMSTERDAM, 18-7. Met een wand van 24-karaats blad goud achter de bar en een goochelende barkeeper daar voor is het nieuwe hotel van de Amsterdamse zakenman M. Caransa aan het Rem- brandlplein in de hoofdstad een van de uniekste hotels, die de laatste tijd zijn ge bouwd. Het is nog niet offici eel geopend, maar enkele van de 150 bedden in de 66 kamers worden al door de verwende gasten beslapen. De heer Ca ransa heeft ze verwend, want het gebouw heeft een maxi mum aan luxe en comfort. Behalve een radio, televisie en telefoon, die de hotelgast vanaf zijn bed kan bedienen, heeft de dorstige bezoeker een apparaat op zijn kamer, waar uit hij door een druk op de knop twaalf verschillende dranken, zonder of met alco hol, tevoorschijn kan toveren. Het gebruikte komt beneden automatisch op zijn rekening. Vindt hij het drankje niet fris genoeg, dan is er een ijskast. Bovendien is er een aparte kraan voor ijswater. Komt iemand van een vermoeide wandeling in zijn hotel terug, dan strekt hij zich uit op zijn bed en drukt een knopje in. Een ingebouwd fibratie-appa raat, „Magie "Fingers" geheten helpt hem binnen een kwartier van zijn vermoeidheid af. On geveer acht miljoen gulden heeft Caransa in dit hotel, dat van een fijn restaurant is voorzien, gestoken. De achter het hotel liggende huizen zul len binnenkort gaan verdwij nen om plaats te maken voor een uitbreiding, zodat het ge bouw doorloopt vanaf het Rembrandtplein naar de Am- stel. In totaal zal het hotel dan 200 bedden bevatten. De omgeving van „Repard" btf Scha- rendijke in de dertiger jaren. Tus sen de bomen is - op het duin - het bekende Koepeltje zichtbaar. Veel gewonden bij aanslagen in Gazastrook GAZA, 18-7. Bij twee aanslagen met handgranaten in de strook van Gaza, zijn vrijdag 33 Arabieren, on der wie drie kinderen, gewond ge raakt. In de stad Gaza trof een hand granaat een Israëlische autobus, waarbij 24 passagiers verwondingen opliepen. Drie van hen zijn ernstig gewond. Een 40-jarige zwaargewon de vrouw werd met spoed naar een ziekenhuis gebracht, waar zij het le ven schonk aan een gezonde baby. Tegelijkertijd werd in het vluchte lingenkamp Djebellia een handgra naat gegooid naar een autobus. Ne gen inwoners van het kamp werden gewond. De kampbewoners staakten vrijdag omdat een van hen in een Israëlische gevangenis was gestor ven. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRONINGEN. De politie van Groningen heeft drie jongens aan gehouden, die er van worden ver dacht in verschillende plaatsen in ons land diefstallen te hebben ge pleegd. DEN HAAG. Het Tweede-Kamer lid dr. Roethof (P.v.d.A.) heeft de minister van buitenlandse zaken schriftelijk gewezen op persberich ten inzake de arrestatie door de In donesische autoriteiten van vooraan staande Papoea's, onder wie oud gouverneur Bonay en F./Kirihio. TILBURG. De vierjarige Gei'da de Locij uit Bergen op Zoom is in het Sint Elisabeth-ziekenhuis in Tilburg overleden aan de verwondingen, die zij eerder had opgelopen. Het meis je, dat de Bredaseweg in Bergen op Zoom overstak, werd toen door een bromfietser aangereden. STEENWIJK. De rijkspolitie in Steenwijkerwold heeft de 30-jarige A. O. uit Amsterdam gearresteerd, die ervan verdacht wordt zakelijke relaties en familie in Steenwijker wold voor duizenden guldens te hebben opgelicht. FEUILLETON Terwijl hij van zijn tweede kop koffie dronk, keek hij verveeld naar de kranten, die voor hem lagen. Maar meteen kreeg hij een idee. Eens even de advertenties nalezen. Misschien was er in deze contreien wel wat. Toon zou nooit op de ge dachte komen, dat Jan Vlaming in de omgeving van de schoone stad En schede zijn bivak had opgeslagen. Zo brutaal zou die knul vast niet zijn. En als hij nu wel eens zo brutaal werd? Een kilometertje of twintig buiten de stad? Ergens op het plat teland bijvoorbeeld? Zocht niemand hem, Toon Willink zeker niet. In de bak had hij hem dikwijls gesugge reerd. dat hij alleen maar in de stad kon aarden. Op het platteland ga ik dood. Ik ben een stedeling, die huizen en drukte om me heen moet zien, dan leef ik. En anders.. Toon had het graag geloofd. Hij was toch zelf geboren en getogen in Schiedam? Hij zou ook niet anders willen. Rustig bekeek hij een paar kran ten, las de advertenties en op éen gegeven ogenblik ging hij er goed voor zitten. Dit zou misschien wel wat zijn: „In vakantieverblijf is tus sen 1 oktober en 1 mei voor een al leenstaande dame of heer een huisje met verwarming te huur. Billijke condities. Vakantieverblijf C. en A. Boshoven te Dorringen." Hij knikte in zichzelf en stak een sigaret op. Alsof het pasklaar ge maakt was. Tussen 1 oktober en 1 mei. Wie daarna leefde, zag dan wel weer. Alleen zou hij het zo moeten versieren, dat hij er vóór 1 oktober al terecht zou kunnen, want om nog veertien dagen bij die morsige Ma rie Willink te verblijven, daar voel de hij bitter weinig voor. Dorringennooit van gehoord, maar ja. aardrijkskunde was niet bepaald zijn beste vak vroeger. Schrijven en taal en rekenen, daar in was hij een uitblinker. Daar pro fiteerde hij vandaag weer van, van zijn schrijfkunst. Hij zou het aan de ober vragen, maar bij nader inzien was 'het niet verstandig. Zo weinig mogelijk vra gen, alles proberen zelf uit te kie nen. Hij rekende met de ober af met een briefje van honderd, kreeg het wisselgeld terug en stapte naar bui ten. Op het stationsplein keek hij naar de bordjes van de interlokale buslijnen en na enige tijd had hij het dorp Dorringen gevonden. Ieder uur ging er een bus heen. Hij keek op de stationsklok en zag, dat hij over een kwartier kon vertrekken. Nee, eerst maar eens een stukje eten in de stad. Na de middag was vroeg genoeg. De dames C. en A. Boshoven ke ken nieuwsgierig vanuit hun raam naar de man in zijn manchester jasje en flapperende das, die naar hun woning liep. Ze draaiden zich naar elkaar en gelijktijdig klonk hun vraag: „Ken jij hem?" Gelijktijdig was ook hun ontkenning. Cilly wachtte rustig, tot. dc bel ging, waarna ze naar dc voordeur liep. De man boog en zei: „Mevrouw ik kom eens kijken naar dot huisje met stookgelegenhëid, waarmee u geadverteerd hebt". De vrouw kreeg een schok van verwondering. Ze monsterde een vriendelijk lachende man en nodig de hem vervolgens uit binnen te ko men. In de voorkamer werd hij voorgesteld aan Ankie. Men bood hem een stoel aan en keek hem ver volgens vragend aan. Doch daar nie mand een woord zei; vroeg Cilly: „Mag ik vragen, meneerwat uw door FRANK VAN FALCKENOORT bedoelingen zijn met dit huisje? Wilt u er wonen of Vlaming had zijn plan de campag ne al klaar. „Dames", antwoordde hij op correcte toon, „ik zoek rust, aleen maar rust. Ik ben.... en nu moet ik een beroep doen op uw dis cretie, een dringend beroep zelfs. ik ben schrijver en wat overwerkt. Men kent mij en ik kan me in mijn woonplaats ternauwernood op straat vertonen ofenfin, u begrijpt het wel. Ik wil rust, vandaar dat ik naar dit aardige dorp getogen ben, waar ik die rust hoop te vinden. En als ik hier kom, damesals ik hier kom, dan ben ik hier strikt in cognito. Ik moet beslist op uw dis cretie kunnen rekenen. Ben ik wat tot rust gekomen, dan ga ik zeker weer schrijven en ik veronderstel, dat ik hier wel de nodige inspiratie zal kunnen opdoen". Ankie Boshoven, die in haar jon ge jaren veel romantische dromen had gedroomd, jaren gewacht had op de prins uit die dromen, die evenwel ncoit naar Dorringen was gekomen en trots alle teleurstellingen, die het leven haar gebracht had ten opzich te van haar idealen, voelde onmid dellijk, dat hier de romantiek in ei gen persoon tegenover haar zat: een schrijver! Iemand, die boeken maak te, zo maar verzon. En nog wel een beroemdheid! Zelf had ze veel gele zen, maar niet voornamelijk werk van Nederlandse auteurs. Ze dweep te met Dickens, maar ook met Kirst, verslond dc detectives, die de Dorringse leesbibliotheek in voor raad had, terwijl ze tenslottte ook wel boeken van Nederlandse schrij vers las. En nu zat zo'n schrijver plotseling in levende lijve voor haar. f wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4