2 STUKS voor 25.00 EL-MIOR DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.S. vertrouwen op Israels belofte geen A-bom te gebruiken Gemini-10 capsule te Scbeveningen Rusland en Egypte contra staat Israël Israël verloren bij volle inzet van Rusland Griekse Junta verliest bekwaam minister „De Engelsen kan men er uit zetten, maar de Russen nooit" BRAND OP NOORS PASSAGIERSSCHIP Order voor Verolme Overleg inzake prijsbeleid MORBIS Werkende vrouw eerder ziek dan mannen WAT UQT BILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 20 juli 1970 12(iste jaargang Nr. 20138 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jartnewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B.T.W. In dit nummer- Zierikzee heeft weer draaiorgel Ui l Midden-Oosten WASHINGTON. 18-7. Dc Verenig de Staten vertrouwen er zonder meer op dat Israël zich aan z(jn be lofte houdt, niet als eerste land kernwapens in het Midden-Oosten te introduceren. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, dat dit zaterdag meedeelde in commen taar op een bericht in de New York Times over het veronderstelde bezit DEN HAAG, 17-7. Op de pier in Seheveningen zal tot en met 18 augustus de Gemini-10 capsule te /.ien zijn. waarmee Amerikaanse as tronauten van 18 tot 21 juli 1966 een ruimtevluchr hebben gemaakt. Het ruimtepak dat Mike Collins tijdens een ruimtewandeling op deze reis droeg is eveneens in Sehevenin gen te bezichtigen. Bij de ingang van de pier zal tot 18 augustus ook een model staan opgesteld van de Saturnus-5 raket, opgeboutvd uit drie trappen met bo venop het maanschip. Het model, één tiende van de^vare grootte van de Saturnus-5. meet 13,5 meter. door Israël van ccn atoombom of op z'n minst de onderdelen daarvoor, voeg de eraan toe dat Israël wel be hoort tot de talrijke landen die in staat zÜn atoomwapens te vervaar digen. Dit onerstreept nog eens de nood zaak dat alle landen die dat nog niet hebben gedaan, het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens on dertekenen", aldus de woordvoerder van het state department, Carl Bartch. Tegenspraak De Israëlische staatsradio had eer der op de dag het bericht van de New York Times al met klem tegen gesproken. „Israël is geen kernmo- gendheid. Het wenst niet het eerste land te zijn dat atoomwapens in het Midden-Oosten introduceert, en het beschikt niet over een kernbom", zo verklaarde de Israëlische staatsra- radio vernomen te hebben van ge zaghebbende regeringskringen in Jeruzalem. Volgens de New York Times was Amerika bij z(jn politiek ten aanzien van het Midden-Oosten al minstens twee jaar uitgegaan van de veron derstelling, dat Israël dc A-bom of de onderdelen daarvoor bzat. CAIRO, 18-7. „Een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden- Oosten kan niet worden verwezen lijkt zonder dringende maatregelen voor het tot staan brengen van de Israëlische agressie en terugtrekking van dc Israëliërs uit alle bezette Arabische gebieden", aldus een ge zamenlijk Sowjetrussisch-Egyptisch communiqué dat vrijdag na het be zoek van president Nasser aan Mos kou is uitgegeven. Het zegt dat de resolutie van de veiligheidsraad inzake het Midden oosten van november 1967 en de V.N.-resoIuties inzake de kwestie van de Palestijnse vluchtelingen ten volle moeten worden uitgevoerd. Beide landen zijn solidair met het Palastijnse volk en verzoeken alle vredelievende volkeren mee te hel pen bij het tot stand brengen van een rechtvaardige en duurzame vrede, door Israël te dwingen zijn politiek die op geweld gebaseerd is. te laten varen, aldus het communiqué. Moskou wil hegemonie WASHINGTON, 19-7. Generaal Yitzhak Rabin. Israëlisch ambassa deur in de V.S. en voormalig chef van de Israëlische generale staf, heeft zendag in een vraaggesprek voor de televisie in Washington ver klaard dat een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten voorkomen kan wor den als de Russen niet rechtsttrecks Prijsbewust OVERHEMDEN 4 kleuren norm. 1 7.90 {elegant DEURLOO I Z'gP:*Z£E. HAVgl.tM.ElM If, TEL. Otft&tSM met hun strijdkrachten tussenbeide komen. Maar zo zei hij. de Russen zullen zeker op een militaire confrontatie met Israël aansturen als dit de enige manier mocht zijn om de -door hen nagestreefde hegemonie in dit ge bied te verkrijgen. Israël was in staat om het hoofd te bieden aan alle dreigementen en agressie van de Arabische landen, zelfs als die gesteund mochten wor den door de Russen, maar. dan moest die Russische steun wel be perkt blijven. Zouden de Russen zich echter volledig inzetten, dan zou Is raël het niet meer kunnen klaren. En de Russen, aldus ambassadeur Rabin, zullen mogelijk volledig bij het conflict betrokken kunnen raken als zij en de Egyptenaren hun doel niet langs diplomatieke en vreedza me weg kunnen bereiken. Rabin wees erop dat Israël zijn heerschap pij in de lucht in het gebied van het Suezkanaal lean verliezen als gevolg van de voortdurende Russische mili taire steun aan Egypte. Hoewel Tel Aviv herhaaldelijk heeft verklaard dat het niet als eer ste kernwapens in het gebied zal ge bruiken, vrezen de Verenigde Staten volgens sommige welingelichte com mentators in Washington, dat Israël er toch zijn toevlucht toe zou nemen wanneer het in een nieuwe oorlog aan de rand van de nederlaag zou komen te staan. Washington zou ook bevreesd zijn voor de mogelijkheid dat de Sowjet-Unie kernwapens aan Egypte verstrekt. Phantoms Israël heeft zich ondanks Ameri kaanse druk nog niet aangesloten bij de ondertekenaars van het nietver- spreidingsverdrag. Volgens geruch ten zou de regering-Johnson onder tekening destijds z<?lfs als voorwaar de hebben trachten te stellen voor de levering van zestig Phantoms aan Israël. Roerig einde Wereldjeugdasseinblee NEW YORK, 18-7. De Wereld- jcugdassemblee in New York is in de nacht van vrijdag op zaterdag in1 een complete chaos geëindigd. Geduren de 10 dagen is naar aanleiding van 't 25-jarig bestaan der Ver. Naties de jeugd uit 113 landen in New York bijeen geweest. Het jeugdfoi'um, waaraan door on geveer 630 gedelegeerden werd deel genomen, werd overheerst door er varen linkse militante deelnemers. Toch kon op de laatste bijeenkomst met 271 tegen 115 stemmen een amendement op de boodschap aan de komende zitting van de algemene vergadering worden aangenomen, waarin de onmiddellijke terugtrek king van de Russische troepen uit Tsjecho-Slowakije werd geëist. De stemming geschieddde onder een ge scandeerd geroep van „Dubcek, Dub- cek". Overval op Boerenleenbank ROERMOND, 18-7. Een overval werd gepleegd op het bijkantoor van de Boerenleenbank op de Donder- berg in Roermond. Terwijl de 29-jarige kassier en een 18-jarige assistente in het kan toor waren, stapte een man binnen, gekleed in een regenjas, met een al pinopet op het hoofd en een zak doek voor de mond. De man vi'oeg geld onder bedreiging met een voor werp dat mogelijk een vuurwapen was en dat hij onder zijn regenjas verborgen hield. De kassier gaf hem 5.225 gulden, waarna de rover de kassier en zijn assistente dwong op de grond te gaan liggen. Vervolgens vluchtte hij met een bromfiets, die hij in de buurt van het kantoor had neergezet. De kassier gooide hierna een as bak door de ramen om de aandacht van het publiek te trekken, waar na hij het hoofdkantoro waarschuw de. ATHENE. 19-7. Dc Griekse mi nister van buitenlandse zaken, Pana- yotis Pipinelis, is zondagmorgen aan een hartkwaal overleden. H(j is 71 jaar geworden. Pipinelis- - klein van stuk. zwak van gezondheid, maar een man met een ongewone energie - volgde met grote vasthoudendheid een politiek van goede nabuurschap jegens de Balkanlanden. Hij was degene die een goede ontspanning teweeg bracht in de betrekkingen met Turkije, toen de crisis rondom Cyprus eind 1967 een hoogtepunt bereikte. Hij was het ook die in december vorig jaar het uittreden van Griekenland uit de Raad van Europa bekendmaakte toen de ministers van buitenlandse zaken in Parijs de positie van zijn land be spraken. Pipinelis was de enige politicus in de Griekse regering die na de mili taire staatsgreep van april 1.967 werd gevormd. Hij was ook de enige die nog contact hield met de in balling schap levende koning Konstantijn. De staatsbegrafenis zal volgens een officiële mededeling dinsdag plaats vinden. (.«lila Meir over hel Midden-Oosten: LONDEN, 18-7. De Russische vre desvoorstellen voor het Midden- Oosten bevatten geen enkel woord dat oprecht Is, zo heeft de Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, vrij dagavond in ccn interview inct dc B.B.C. verklaard. Ze noemde het beangstigend dat de wereld Israël thans dreigt te be handelen als Tsjechoslowakije voor de Tweede Wereldoorlog werd be handeld: een klein land dat geen wereldoorlog waard is. Mevrouw Meir vergeleek de Sow- jet Unie met het tsaristische Rus land, dat ook „het gehele Midden- Oosten, het Suezkanaal. de water wegen, de olie en een corridor naar Europa" wilde. Wanneer dc wereld de Sowjet-Unie haar gang laat gaan zal zij het waarschijnlijk ook krijgen waar zij haar zinnen op heeft gezet. Niettemin begint het westen, „mis schien wat te laat", te begrijpen dat „de vrije wereld in dit deel van de wereld iets te verliezen heeft", aldus mevrouw Meir. Dc - overigens niet tc verwachten - ondergang van Is raël zou betekenen dat het Westen niet alleen moreel armer zou wor den, maar dat tevens een stukje vrij heid verloren zou gaan. President Nasser was er terecht trots op het land van de Engelsen te hebben bevrijd, maar hij heeft de Russen binnengehaald. De Engelsen kan men eruit zetten, maar ik ken geen land dat. er in geslaagd is de Russen er uit te krijgen nadat ze eenmaal binnen waren, zo verklaar de de Israëlische premier. Opvarenden in veiligheid LAS PALM AS (Canarischc Eilan den) 19-7. Alle 448 passagiers en de meeste van de 271 bemanningsleden van het 16.923 ton metende passa giersschip „Fulvia", waarop ter hoogte van de Canarische eilanden zaterdagnacht brand uitbrak, zijn zondag door het Franse passggier- schip „Ancerville" opgepikt. Er vielen geen slachtoffers door de brand die na een ontploffing in de machinekamer ontstond. Er bleven 27 bemanningsleden voor toezicht achter op het Noorse schip. De „An cerville" spoedde zich naar Tenerife, het grootste der Canarische eilanden De „Fulvia" deelde omstreeks half vier in de ochtend over de radio mee dat in de machinekamer brand was ontstaan. Hét schip - eigendom van de „Norsk Amerikanlinje Ab", in 1949 in Amsterdam gebouwd en met een accommodatie voor 690 passa giers - was dinsdag voor een cruise uit Genua vertrokken. Het voer on der charter voor een Genuese maat schappij. Volgens een kuststation heeft de brand zich tot de machinekamer be perkt. Het weer was goed en de zee rustig. De meeste passagiers waren Ita lianen. Onder de bemanning bevon den zich zeventig Noren. AMSTERDAM, 18-7. Tijdens de doop van de door de N.D.S.M. ge bouwde mammoettanker „Marticia" (210.00 ton) vrijdag in Amsterdam is bekend gemaakt dat het Verolme- concern van de rederij „Unterweser" in Bremen een order heeft ontvan gen voor de bouw van twee sche pen ter grootte van 35.000 ton elk. De schepen zullen worden gebouwd op de Verolmewerf in Alblasserdam. De doop, die werd verricht door mevrouw Werner, de echtgenote van een der directeuren van de Konink lijke/Shell groep, die de opdracht heeft gegeven voor de bouw van de „Marticia" verliep vlekkeloos. De cholera op Java 'Utrecht heeft DJAKARTA. 18-7. De cholera- epidemie in West-Java, die tot nog- toe 140 mensenlevens heeft geëist, heeft zich van het district Tjeribon in West-Ja va naar Tegal in mid- den-Java uitgebreid. Volgens het Indonesische persbu reau Antara zijn in Tegal drie men sen aan cholera overleden en 37 cho- lera-patiënten in het ziekenhuis op genomen. Engelse havenstaking ramp voor tomatentelers DEN HAAG. 18-6. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen schat dat de prijs voor tomaten op de Nederlandse veilingen vrijdag morgen zo'n twintig procent lager lag dan hij zonder Engelse haven staking zou zijn geweest. Wat verkocht werd, ging weg voor de minimumprijs van f 3,40 per bak je van zes kilo. Een gedeelte kon zelfs die prijs niet halen en draaide door. Die doordraai moet echter vol gens hel Centraal Bureau niet alleen aan de staking worden geweten, maar ook aan de abnormaal grote aanvoer als gevolg van het mooie weer van vorige week. Wat door draait is de normaliter voor het bin nenland bestemde kwaliteit. De ex portkwaliteit gaat nu voor een deel naar de binnenlandse markt. ruim 15.000 studenten UTRECHT, 18-7. Op 1 juli waren bij de rijksuniversiteit in Utrecht 15,069 studenten ingeschreven, 1280 meer dan op 1 juli 1969. De grootste stijging van hel. aantal studerenden heeft zich voorgedaan in de faculteit der sociale wetenschappen 501), gevolgd door de faculteit der wis- en natuurkunde 200) en de facul teit der rechtsgeleerdheid 175). Het aantal ingeschrevenen aan de faculteit der geneeskunde nam met. maar 48 toe tot 2707. Tegenover een stijging van het aantal ouderejaars van 2223 tot 2346. Aan deze facul teit stond een daling van het aantal eerstejaars van 436 tot 361. DEN HAAG, 18-7. Minister mr. R. J. H. Nelissen van economische za ken pleegt vrijdag a.s. overleg met de prijsoverlegcommissie inzake het komend prijsbeleid. Het overleg werd zowel in de Tweede als Eerste Ka mer aangekondigd. De minister zei eerst de publikatie van het prijsin dexcijfer per half juni te willen af wachten. Het cijfer werd dinsdag jl. bekend en het bleek van 131.3 medio mei gestegen te zijn tot 131.9. AMSTERDAM, 18-7. Het ziekte verzuim van personeel neemt nog steeds toe. Het zojuist verschenen statistisch jaarboek van de gemeente Amster dam meldt, dat onder de mannelij ke beroepsbevolking het percentage ziektemeldingen in het afgelopen jaar met 0.1 is gestegen tot 2,4 per persoon per jaar. Dit geldt voor de weekloners. Bij de mannen, die op jaarsalaris werken, slceg het ziekte verzuim van 1,4 tot 1,6. Bij de vrou wen ligt het- aantal meldingen res pectievelijk op 1,9 en 2,3. In de 24 Amsterdamse ziekenhui zen werden in 1969 86.356 patiënten verpleegd. Het totaal aantal ver- pleegdagen bedroeg 1.925.731. Voor de zieken stonden 6.295 bedden ter beschikking en een personeel ter grootte van 7.676. Amsterdam telt I QMLfTY flBST - Dealer voor Schouwen-Dufvefand: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 In de Bondsrepubliek bewandelt men onconventionele .wegen, om ook die mensen met kunst in aanraking te brengen, die niet regelmatig ex posities bezoeken. Daartoe behoren ook de pogingen van de Commerz- bank in Stuttgart, die enige tijd ge leden een reeks „Kunstexposities aan het bankloketopende. In juni werd langs deze weg een culturele brug geslagen tussen Stuttgart en Congo (Kinshasa). De bank toonde in haar bezoekershal moderne Afrikaanse schilderijen, sculpturen, keramiek en drijfwerk van koper. Paul Mushiele minister voor schone kunsten in Congo, opende de tentoonstelling. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Liefde kent alleen hij, die t t hopeloos lief heeft. PEr 350 huisartsen, 211 artsen en 1.17*1 specialisten. De ziekenhuizen hadden eind vo rig jaar 552 vacatures. Opvallend hierbij is. dat het aantal open ar beidsplaatsen bij de particuliere in stellingen aanmerkelijk geringer is dan bij de gemeentelijke instellin gen. Advertentie Verwachting lol dinsdagavond: Koel Half tot zwaar bewolkt met enkele buien; zwakke tot matige westelijke wind; koel weer. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: 1 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen1 tot 7 graden onder normaal. Kans op een dx-oge periode van min stens 12 uur: 60 px-ocent. Kans op een geheel di-oog etmaal: 30 pi-ocent. 21 juli. Zon op 4.45. onder 20.47. Maan op 22.09, onder 8.10. Laatste kwartier: 25 juli (12.00). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 21 juli 5.07 v.m. 17.24 n.m. BROUWERSHAVEN 21 juli 4.42 v.m. 17.12 n.m. Springtij: 21 juli! HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 20-7. Het K.N.M.I. doelt mede: Een bi-edo fi'ontale zóne trok zondag van Engeland naar Neder land en Duitsland. Er viel daarbij op vele plaatsen 6 tot 8 mm i'cgen. ter wijl dc temperatuur niet hoger kwam dan 16 tot 17 gx-aden. Aan merkelijk boter weer was het in Frankrijk en zuid-Duitsland on in de zuidelijke landen rond do Mid dellandse zee. Hier kwamen waar don voor van 23 tot 28 gi-adcn. Intussen is maandag in dc fron tale zóne een stoiing vlakbij ons land ontstaan. Deze trekt, vergezeld van regen, over ons land naar Duits land weg. waarna koude lucht van dc Noordzee wordt aangevoerd. Hier door zal het weer ook dinsdag een koel en onbestendig karakter hebben, maar wel zijn er enkele opklaringen mogelijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1