VOLLE STAD Vouwblad V.V.V.-Bruinisse over toeristische mogelijkheden M,ni "ia" '"j AGENDA nmM "r Bosbranden in zuid-Frankrijk werden waarschijnlijk aangestoken Toeneming misdaad in Amsterdam „Black Power" in Suriname? Broedkolonie weggespoeld op zandplaat „De Hompelvoet" Uitgangspunt met name voor een stad als Zierikzee, is dat toe risten in het zomerseizoen hartelijk welkom zijn. Daarnaast is echter een feit dat bij de invasie vreemdelingen die zo nu en dan plaats vinden, het ver keer in de binnenstad lelijk wordt ontwricht. Dat komt vooral omdat de toeristen Zierikzee als ..loop- stad" zien. Daar aaneensluitende trottoirs ontbreken, geven de groe pen mensen verkeersopstoppingen, die gewoon storend werken op het zakelijk verkeer en de „eigen men sen", die van alles in de binnen stad hebben te doen. De zaak wordt nog gecompli ceerder door het noodzakelijke la den en lossen van automobielen voor de verschillende zakenpanden en de vraag is niet onredelijk of er in de toekomst niet enkele maatre gelen dienen te worden getroffen, ten behoeve van de stadsbevolking maar in wezen ook voor de toerist. Het lijkt n.l. voor hen evenmin prettig, als zij iedere keer door het verkeer worden opgejaagd. Een kant-en klare-oplossing is er niet, maar hier doet zich opnieuw een situatie voor, die aanleiding geeft tot een zich bezinnen op de toestand en het nemen van stap pen, waarbij de wederzijdse belan gen en de typische belangen, bv. van de zakenlieden, integraal wor den bezien. De „trend" in het buitenland (de hele grote steden) is duidelijk; men gaat daar bepaalde drukke gedeel ten afsluiten voor het verkeer, maar wij weten dat deze zaak thans nog niet in Zierikzee is te verkopen. Waarom eigenlijk niet, is ons nimmer duidelijk geworden, maar wellicht hebben wij de argu menten niet grondig genoeg bestu deerd. Men zou toch zo zeggen, dat een lopend mens eerder een winkel betreedt dan een rijdend mens, maar hieïövcr op dit punt geen diskussie. Feit blijft dat enige ordening gewenst is en hoe dat dan moet is een pittig puntje voor de wintermaanden. De verwachting is n.l. gewettigd dat zich in de komende jaren situa ties voor gaan doen, die steeds duidelijker uit de hand lopen en op het moment zelf is er dan geen regelen meer aan begonnen. Een grote stuwing, ditmaal van mensen geeft altijd problemen, maar mis schien is er 'n oplossing voor deze zaak, die uiteraard ook steeds meer in de baddorpen gaat spelen. Garansa scheukt aan Hartstichting 10.000 AMSTERDAM, 16-7. Ter gelegen heid van de opening van zijn nieuwe hotel aan het Rembrandtplein in Amsterdam heeft de zakenman M. Caransa aan de hartstichting een be drag van f 10.000 geschonken. Bovendien heeft hij 20 televisie toestellen beschikbaar gesteld# voor bejaarden, die nog thuis wonen en door hun omstandigheden speciaal behoefte hebben aan verstrooiing. De gemeentelijke sociale dienst zal uitzoeken wie daarvoor in aanmer king komen. De heer Caransa be taalt tevens de installatie en de aan sluiting. Fantastische hoekjes met interes sante zaken zijn te zien op de Vis serij- en Sche'epvaarttentoonstelling ZZ '70 in het Zierikzeese Graven steen. De foto toont zo'n hoekje met fraai Majolica-werk, en een antiek kompas. Amerikaanse luchtmacht vrijdag 17 juli 1 «iMIMB—M—M— I BRUINISSE, 16-7. Mode ook met het op 1 augustus te vieren mossel- feest, gaf V.V.V. Bruinisse, onder het motto „U kunt er alle kanten op", een gc-illustreerd vouwblad uit, waarin de mogelijkheden voor een toeristisch bezoek aan het Oostdui- velandse vissersdorp staan opgesomd. Het accent daarbij ligt uiteraard op de mogelijkheden voor het water toerisme en de sportvisserij en zelfs, de speedboatsport en het onderwa- terzwemmen kunnen worden be-oe- fend. Gewezen wordt op het bad- strand en één van de eerste zeil- scholen in Zeeland die hier zijn ge vestigd. Vissers kunnen hier een rijk gesor teerde visstand aantreffen en een MARSEILLE, 17-7. De politie van Sainte Maxime heeft donderdaga vond een 40-jarige man gearresteerd die verantwoordelijk zou zijn voor de grote bosbranden die de afgelopen dagen in het zuiden van Frankrijk hebben gewoed. De man heeft als naam opgegeven Paul Bolo. Hij zegt hoogleraar in de filosofie te zijn aan de Parijse uni versiteit van Nanterre, die al enige jaren een cèntrum van studenten on geregeldheden is. De politie heeft nog niet kunnen bevestigen of de man ook werkelijk in Nanterre do ceert. Zijn vrouw en 18-jarige zoon worden nog door de politie onder vraagd. De politie van Marseille had al eerder meegedeeld dat een aantal jongelui in verband met de bosbran den waren aangehouden. Meer dan 20.000 hectare bos. en struikgewas zijn een prooi der vlammen gewor den. Een aantal huizen en boerderij en is in de as gelegd. Meer dan 20.000 vakantiegangers zijn door het vuur verdreven. In Martigues, een dorp ten oosten van Marseille, is een 65- jarige boer in de vlammen omgeko men. AMSTERDAM, 16-7. Het aantal misdrijven in de hoofdstad is, zo blijkt uit het zojuist verschenen sta tistisch jaarboek van de gemeente Amsterdam, in het afgelopen jaar toegenomen tot 26.849 (1968: 23.355). In de meeste gevallen bleken de mensen het verschil tussen het mijn en dijn nog niet te kennen. De Am sterdamse politie boekte 22.790 dief stallen. Tegen de openbare orde en het gezag werd ruim 900 maal ge zondigd. In 657 gevallen gedroeg men zich zedeloos en 615 maal werd ie mand mishandeld. De politie no teerde 227.605 wetsovertredingen. Er deden zich 26.060 verkeersongevallen voor, waarbij 99 mensen omkwamen en 2.654 ernstig werden gewond. De brandweer had het in 1969 in de hoofdstad ook niet gemakkelijk. Zij moest 4.159 maal uitrukken. Op 12.057 meldingen werd niet uitgerukt Er waren vorig jaar 1.534 kleine, 71 middelsoortige en 4 grote branden. De meeste ontstonden door electrici- teit. Er kwamen 4 mensen om ten gevolge van een brand. Ontploffing in bank in Belfast BELFAST,, 16-7. In een bank in de Noordierse hoofdstad heeft zich donderdag een zware explosie voor gedaan. Volgens de eerste L>erichten zijn er verschillende gewonden. Door de explosie zijn vele ramen van woningen in de omgeving van de bank gesneuveld. Er wordt een onderzoek ingesteld. Groep Amerikaanse militairen voor studiebezoek in Israël TEL AVIV, 16-7. Een groep van tien Amerikaanse officieren, geleid dcor de plaatsvervangend comman dant van het luchtmacht „Strike Command" (aanvals commando), luitenant-generaal James v. Ed- mundson, is woensdagnacht vooreen studiebezoek in Israël aangekomen. Generaal Edmundson heeft don derdag een beleefdheidsbezoek ge bracht aan de chef-staf van de Is raëlische strijdkrachten, generaal Bar Lev. Van de zijde van de Amerikaanse ambassade in Tel Aviv werd ver klaard dat de groep officieren een „routine-studiereis door alle landen in dit deel van de wereld maakt, zoals sinds enkele jaren gebruike lijk is". WASHINGTON. 16-7. Het vrou welijk personeel van de Amerikaan se luchtmacht mag voorlaan meer been vertonen. liet Pentagon is thans zo modebewust dat het heeft j u'donnee/d dat de vrouwelijke luchtmachtsoldaten een rok tot vijf centimeter boven de bovenste' rand van de knie mogen dragen. Dit geldt echter, aldus het blad „Evening Star" slechts voor soldaten wier figuur het dragen van een mi nirok rechtvaardigt. Onv ei i«i ziekt nhui Bruinisse gezien van de lucht uit. tweetal hengelsportverenigingen or ganiseren vistochten buitengaats. Met de aangewezen campings en de tweede woningen heeft Bruinisse - door middel van dit vouwblad - zich toeristisch opnieuw gepresen teerd. PARAMARIBO, 16-7. Een kleine honderd man hebben in een buurt huis te Paramaribo een bijeenkomst bijgewoond, bedoeld ,om le komen tot de oprichting van een Surinaam se Black Powerorganisatie. Onder de aanwezigen zouden aanhangers van twee stromingen zijn geweest: de meésten zouden de positie vari Su- rinamers van Afrikaanse afkomst in het algemeen willen versterken, an deren zouden het voorbeeld van Black Power in de Verenigde Staten willen navolgen. Hoewel nog niet zeker is of er werkelijk een Surinaamse Black Po wer in het leven zal worden geroe pen, hebben de twee landelijke avondbladen, „De West" en „Suri name" het initiatief al veroordeeld als niet passend in de Surinaamse maatschappij. Wachtmeester in gemeenteraad TERSCHELLING, 16-7. Een door de gemeenteraad van Terschelling benoemde commissie van drie, be staande uit de raadsleden J. Wijnolz (V.V.D.), J. de Vries (Chr. groeperin gen) en J. de Jong (P.v.d.A.) heeft donderdag besloten de heer M. T. Berendsen, wachtmeester der rijks politie op Terschelling, per 1 septem ber toe te laten tot de gemeenteraad van Terschelling. Dit besluit werd genomen zonder hoofdelijke stemming. Wethoudjer J. Bloem wordt geacht tegen te stem men. Wachtmeester Berendsen werd op 3 juni als raadslid gekozen voor de V.V.D. Burgemeester J. L. Hoogland van Terschelling verzette zich tegen de installatie van de heer Berendsen als raadslid, maar heeft de uiteindelijke beslissing overgelaten aan de com missie van drie uit de gemeenteraad. Tegen de persoon van de wacht meester verklaarde hij geen enkel bezwaar te hebben. Tuinbouw vreest grote schade door staking DEN HAAG, 17-7. Door dc Britse havenstaking dreigt de Nederlandse tuinbouw aanzienlijke schade te lij den. De export van tuinbouw pro- dukten, die per week een waarde van 3 tot 3,5 miljoen gulden verte genwoordigt, ligt vrijwel stil. Dit heeft het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen in Den Haag meegedeeld. Wekelijks voert Neder land naar Engeland ongeveer 3 mil joen kilo tomaten, 4 tot 5 honderd duizend kilo komkommers, 2 honder duizend kilo witte kool en 2 houderd- duizend kilo uien uit. Door de sta king lijden ook de exporteurs en de vervoerders schade. Men is bezig te proberen of ver voer via de lucht mogelijk is. Maar het nadeel is dat vliegtuigen minder ruimte hebben en duurder zijn. Het is bovendien de vraag of het Engelse publiek de prijsverhoging van de tuinbouwprodukten die door het duurdere vervoer zou worden ver oorzaakt, wil betalen. HOGEVEEN, 16-7. De r ees'nn- dig inspecteur voor de volksgezond heid in Groningen en Drenthe diR. Mantingh stelt een onderzoek in nc 11. veiligheid \oo. dv patiënten in het nieuwe ziekenhuis Bethesdn in Hoog.veen. Sinds de in gebruikne ming win hei rleuwc zi; w een pa: maarden geleden «s het reeds tweemaal voorgekomen dat een pa tiënt van de neurologische en psy chiatrische afdeling op de zevende etage uit het raam is gesprongen. F.én van hen werd zwaar gewond en de ander overleed ter plaatse. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 18 en zondag 19 juli Dokter C. M. van Hoorn. Zierikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter liontkes en dokter v. d. Waarden. Westhoek - Brouwershaven: elke arts houdt eigen praktijk. Dokter II. Speelman, Oostcrland, tel. (01114)—1230, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter L. J. v. d. Zandc, Nieuwer- kerk, tel. (01134)-1383, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster A. K. Werkman, Kerkwcrve, tel. (01110)-2309, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. BERGSMA, Nicuwer- kerk, Ooststraat 51, tel. (01114) -1788, neemt waar vóór dieren arts Van Roon. De weekeinddiensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. NAT Een vroegere leraar op school scheidde vaak deze zin af, binnen het kader van zijn pedagogisch be zig zijn. „Mijnheer (volgde de naam van de leerling) er is hier hoege- naamt niets te lachen", waarop een vrijmoedige op zekere dag zei: „hoe genaamd niets, is toch wel iets me neer", een logische bewering die hem overigens een vrije woensdag middag kostte, maar de zin is dezer- zijds altijd wel blijven hangen. Dit maal zou men hem op Scliouwen- Duiveland kunnen toepassen, want er was hoegenaamd niets te lachen, omdat het weer enkele vochtige trek jes vertoonde. Vorig weekeinde wa ren we nog te gast op een Renesse- camping, waar de hele familie, pa, ma en twee beslist schattige doch ters, in de zon zaten, maar tegen vier uur begon de wind al aan het schutzeil te rukken. De man - van origine Zeeuw - keek eens naar de lucht en spelde de volgende drama tische zin: ,,'k glöve nooit dat 't mun droag ouwe". Hij wist niet eens ivat een waar woord hij sprak. De boeren hebben nu ook genoeg water gehad. Ze zijn hier en daar al bang voor een beetje te veel en ze lopen dus ook niet gierend van de pret door de beemden. Het weer werkt trouwens in het algemeen niet op positieve wijze in op de humeuren. Je ziet het 's mor gens at; allemaal lieden, die maag zweren zouden kunnen hebben. Stille zwijgers en niet-voor-elf-uur glimlachers. Het weer berokkent ook schade aan de in plastic gehulde toeristen, die de straten zo welig be volken1. Eergisteren nog dit tafereel: pa, ma, een zoon en twee dochtertjes komen door de straat gedrenteld. Een fikse bui begon zich te ontla den, maar bleef het maar by die weerbui. Pa kwam ook tot een ont lading en het jongetje (de oorzaak zal altijd onbekend blijven) kreeg een muilpeer, dat hij „suuzebolde" (duizelde). Het ventje zette een dui delijk omlijnd keelgeluid op. Moeder poogde troostend tussenbeide te ko men; pa wierp tussen de neerklet- sende druppels nog enkele woeden de blikken naar zoonlief en ik dacht toen zo: „daar gaan je vakantie- centen". Nee, ik houd het vandaag op die leraar: „er is hier hoegenaamd niets te lachen", maar schakel toch over op de leerling: toch nog wel wat". Hopelijk loopt U er tegen aan, dan kan het toch i\og een beetje vrolijk weekeinde worden. Liefst met zon! SCHIEREILAND MAN. Vögeltlrama Grevelingen ZIERIKZEE, 16-7. Op de zand- plaat de Hompelvoet (ongeveer 600 hectare) in de Grevelingen, ten zui den van Ouddorp, zijn de nesten met ongeveer 1500 1600 uitgebroe de en niet uitgebroede eieren van de grote stern, visdicfjes, Noordse stern, kokmeeuwen en scholeksters, weggespee ld door het hoge vlocdwn- ter. Doordat een deel van de in aanleg zijnde verbinding Göcree-Overflak- kee-Schouwen-Duiveland als een soort vloedbreker optrad, hadden de dieren de laatste jaren ongestoord hun eieren kunnen uitbroeden. Volgens bioloog J. G. Sennef van de Stichting Natuurmonumenten De Beer, die dc zandplaat onder haar beheer heeft, betekent hei een ramp, dat er een flink deel van de nieuwe generatie van vooral de bijzondere vogelsoorten grote stern, visdiefjes, verloren is gegaan. Door dc toene mende vervuiling van het milieu liepen deze vogelsoorten toch al achteruit. Zierikzee Gravensteen, lü-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten- (oonstelling. Haamstede Avondi'ondlciding Zilvermeeuw broedplaatsen. Vertrek Uitkijktoren 19 uur. O uwer kerk Lc Vier Bannen, 19 uur. Concert a uziekver. „Nieuw Leven", lam- pionqptocht en kampvuur. ..L. «ine- 18.45 uur. Tuinexcursie Slot Mocrrr.ond. Dc .1 k. Optreden bcatgroep „Ginger Ale". Aanvang 20 uur. Zaterdag 18 juli Zierikzee Gravensteen, 10-5 cn 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart." Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten- toonstelling Gnsthuiskerk, 8-8.30 uur, interkerke avondgebed. Bruinisse Zeebengeiwedstrijd. Inl. V.V.V. Serooskerke Boerderij „De Schelphoek", 1 uur, kleiduiven-schietwedstrijd voor le den K.N.J.V. Haamstede Noordstraat 8, 11 uur. Start pro gramma Rrrr '70. Zondag 19 juli Haamstede Noordstraat 8, 11 uur. Expositie Rrrr '70. Maandag 20 juli Zierikzee Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart." Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten- toonstelling. Avondwandeling 15 km. Start V.V.V.-kantoor, 6 uur. Raadzaal, 7.30 uur vergadering ge meenteraad. Noordstraat 8, 10 uur programma Rrrr '70. Renesse Start kermis. Dinsdag 21 juli Zierikzee Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart." Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten- toonstelling. Vismarkt: kunst- en antiekmarkt. Mondragon: 9 uur wijnfeest/talen- teninstuif. Haamstede Avondrondleiding Zilvermeeuw broedplaatsen. Vertrek Uitkijktoren 19.00 uur. Noordstraat 8, 10 uur programma Rrrr '70. Renesse Kermisfestijn. Woensdag 22 juli Zierikzee Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart." Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten- toonstelling. Loods N.V. C. Meijer, Platteweg 16. Discobal 20.00 uur. Haamstede Tuinexcursie Slot Haemstede. Aanv. 10 uur. Noordstraat 8, 10 uur programma Rrrr '70. Ouwerkerk Rondleiding Krekengebied. Vertrek loods Staatsbosbeheer 2 uur. Renesse Kermisfestijn. De ^rk, 20.00 uur. Optreden „Golden Earrings". SP AAR BUSJES de dotolijko manier van thuissparen. Busjes gratis in bruikleen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Besprekingen iii Moskou door Nasser afgesloten MOSKOU. 16-7. President Nasser van Egypte heeft donderdag zijn besprekingen met de Russische lei ders in Moskou afgesloten. Volgens het persbureau Tass heeft Nasser donderdag nog een afsluitend ge- sorek gehad met partijleider Brezj- new. president Podgorny en premier Kosygin. Politieke waarnemers ge loven dal de Egyptische president daarbij nog op vergrote Russische hulp heelt aangedrongen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2