2 STUKS DE ZIERIKZEESCHE COURANT Havenstaking over het gehele land is werkelijkheid geworden Vakantiepiek in het komende weekeind TUINMAN Tijdens liet weekeinde proefsluiting van het Haringvliet Bosbranden in zuid-Frankrijk en op Corsica Hongersnood dreigt in Yemen Sowjet-Unie zal zich niet terugtrekken uit de Verenigde Arabische Republiek I Terlenka voor 50.00 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 juli 1970 126ste jaargang Nr. 20137 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6c Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar J' 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer' Broedkolonie weggespoeld Engeland in de zorg LONDEN, 16-7. De Britse regering heeft donderdag in verband met dc nationale havenstaking de noodtoe stand afgekondigd. Zy kan nu op elk gewenst tydstip militairen inschake len voor het lossen van schepen om dc distributie van essentiële goede ren. zoals grondstoffen en levens middelen, aan bevolking en industrie te verzekeren. Ook kan zy voertui gen vorderen en maximumprijzen voor voedsel vaststellen. De proclamatie van de noodtoe stand werd door koningin Elizabeth enkele minuten na haar terugkeer van een bezoek aan Canada op Buckingham Palace ondertekend. Nadat minister van binnenlandse za ken Maudling het Lagerhuis van de maatregel in kennis had gesteld, maakte zijn collega van arbeid Ro bert Carr in het parlement de instel ling bekend van een officiële com- misie van onderzoek, die de knel punten in het arbeidsconflict zal be studeren. Beroep op vakbonden Minister Carr deed een beroep op de vakbonden, een opschorting van de staking in overweging te nemen om hervatting van de onderhande lingen te vergemakkelijken. Hij wees op „de zeer ernstige consequen ties voor het land" van dc huidige impasse. De afkondiging van de noodtoe stand houdt niet automatisch in dat de regering haar nieuwe bevoegdhe den ook zal gebruiken. Mocht dc staking echter de voedselsituatie of andere vitale sectoren in gevaar brengen, dan kan onmiddellijk wor den ingegrepen. De laatste keer dat de noodtoe stand werd afgekondigd was in mei 1966, toen de socialistische premier Harold Wilson met een zeeliedensta king geconfronteerd werd. Wilson haalde zich donderdag in het Lager huis, nu als leider van de Labour- oppositie, de woede van de conser vatieven op de hals toen hij minister Carr gebrek aan bereidheid verweet om werkgevers en vakbonden bij el kaar te brengen. Moeilijk dilemma Later verzachtte Wilson zijn kri tiek en verklaarde hij: „wij begrijpen de zeer ernstige situatie, het moeilij-' ke persoonlijke dilemma waar u voor j staat, en wij zullen u hierin steunen zoveel we kunnen". De 47.000 Britse havenarbeiders '»t gingen woensdag voor onbepaalde tijd in staking. Een deel van hen had de dag tevoren het werk al neerge- legd. Zij eisen een vei'hoging van het basisloon van elf tot twintig pond per week, waardoor het reële week loon op veertig pond zou komen. De werkgevers willen niet verder gaan dan een garantieloon van twintig pond. Zij stellen dat een ver hoging als door de havenarbeiders geëist, de voorgenomen gi'ootscheeps modernisering van de havens onmo gelijk zou maken. De Britse havens lagen donderdag vrijwel volledig plat. Op enkele plaatsen werden echter met toestem ming van de vakbonden nog aan be derf onderhevige goederen, hoofd- kelijk groenten en fruit, gelost. Zie onze opruimingsadvertentie elders in dit blad VELE KOOPJES BIJ Mol 19 - Zierikzee DEN IIAAG, 17-7. Vandaag, vrij dag 17 juli, begint in Nord-Rhein Wcstfalen voor vele honderdduizen den Duitsers de zomervakantie. Het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag verwacht dat er hiervan ongeveer 200.000 naar Nederland zul len komen en met name onze kust streken zullen bevolken en hier en daar misschien zelfs kunnen overbe- volkcn. De vakantieperiode in Nord-Rhein Westfalen duurt van 17 juli tot 15 september. Volgens het Nationaal Bureau voor Toerisme zal het voor namelijk van het weer afhangen of de vakantiestroom het komende weekeinde inderdaad massaal op gang zal komen of dat dit druppels gewijze gaat geschieden. In ieder geval valt de Westduitse vakantie niet samen met die van de Nederlandse bouwvakkers, die vrij dag 24 juli begint. De verkeerscentrale van de rijks politie in Driebergen ziet het ko- - mende weekeind niet somber tege moet. „Er zal aanzienlijk meer acti viteit zijn dan anders, maar een sa menvallen van de Nederlandse bouw vakvakantie met die van de bedrij ven in Nord-Rhein Westfalen hebben we overleefd, dus dit zal ook wel gaan", zo meende men. Ook Amsterdam lost geen Engels goed AMSTERDAM, 16-7. Naar aanlei- ding van de algemene staking, die in de Engelse haven is uitgeroepen, zijn de Nederlandse vakbonden met de Scheepvaartvereniging Noord vrijdag overeengekomen, dat in de Amsterdamse haven geen enkel Brits schip gelost zal worden. Ook lading van andere schepen, die voor En geland is bestemd, zal er niet wor den uitgehaald. Een uitzondering wordt echter gemaakt voor aan be derving onderhevige goederen. Sche pen met een gemengde lading wor den wel gelost. Het voor Engeland bestemde gedeelte zal in de Amster damse haven worden opgeslagen. -DEN HAAG, 16-7. Dc reeds aan gekondigde proefsluiting van de spuisluis in het Haringvliet geduren de de volledige getijpcriodc van za terdag 18 en zondag 19 juli 1970 is gewijzigd. In verband hiermee ver valt hetgeen ten aanzien van deze sluiting eerder is gepubliceerd. De proefperiode is thans van za terdag 18 juli te ca. 17.00 uur t'm zondag 19 juli 1970 te ca. 6.30 uur. De sluis wordt gesloten op 18 juli ROME. Alle warmte is blijkbaar weer op één hoop geschoten. In Italië schijnt de zon meedogenloos. Foto: toeristen in Rome vinden wat verkoeling in de vijver rond het Vittoriano Memorial en bovendien rusten ze uit van hun wandelingen door de Eeuwige Stad. van 17.00 uur lot ca. 20.00 uur en op 19 juli van ca. 0.30 uur tot ca. 6.30 uur. In verband hiermee zal: a. Op 18 juli van ca. 17.00 uur tot ca. 20.00 uur de ebstroom op het Ha ringvliet wegvallen, waardoor de waterstanden op het Haringvliet hoog blijven, terwijl het water in de Biesbosch bij gemiddeld getij niet beneden N.A.P. plus 0,70 meter zal dalen. De tussenwateren, het Spui, de Dordtsche Kil en de Noord zullen meer water uit het Hai'ingvliet Hollandsch Diep naar zee voex-en. De maximale vloedstx-omen in het Spui, de Dordtsche Kil en de Nooi'd zullen bij gemiddeld getij op zee respectie velijk ca. 4,6 en 6 km'uur kunnen be lopen. b. Op 19 juli van ca. 0.30 uur tot ca. 6.30 uur de vloedstroom op het Dit nummer bestaat uit 10 pagina's PHNOM PENH (Cambodja). Een jonge vrijwilligster voor het Cambodjaanse leger, neemt haar dochtertje mee naar het appèl. Vrijwilligers komen uit heel Cambodja om de parate troepen bij te staan. Haringvliet wegvallen, waardoor de waterstanden op het Haringvliet laag blijven. In de Biesbosch zal het laag- watex-, dat om ca. 1.30 uur wordt ver wacht, bij gemiddeld getij ca. N.A.P. min 0,40 meter bedragen: tijdens het hoogwater om ca. 7.00 uur zal de wa terstand nauwelijks boven N.A.P. komen. De tussenwatei'en, het Spui, de Dordtsche Kil en de Noox-d zullen meer water naar het Haringvliet- Hollandsch Diep voei'en. De maximale ebsti-omen in het Spui, Doi'dtsche Kil en de Noox-d worden verwacht te ca. 5.00 uur en sullen x-espectievelijk ca. 5,8 en 5 km/uur bedragen. Het Wantij zal een grote vloedstroom te verwerken krij gen, waardoor de Ottersluis, naar verwachting van ca. 3.00 uur tot 8.00 uur voor de scheepvaax-t gestremd zal zijn. SAINTE MAXIME,16-7. Hevige bosbranden hebben woensdag en donderdag meer dan 7.000 hectare bos en verscheidene huizen en boer derijen in de as gelegd. Een groot aantal derpen, vakantiewoningen en zomerkampen moesten worden ge- evacueerd. De zwaarste brand woedde aan de Rivièra tussen Sainte Maxime en St. Ti'opez, waar het vuur werd aange- wakkex'd door een stormachtige warme wind die van de Middelland se Zee afkèmstig was. Brandweer korpsen uit de aangrenzende depar tementen moesteri bij het gevecht tegen de vlammenzee te hulp ko men. De sterke mistx-al zweepte met een snelheid van 100 kilometer per uur het vuur steeds meer op. Vol- GENEVE, 16-7. Twee miljoen mensen in Yemen dreigen van hort- ger om te komen als gevolg van de droogte in dat land. Dit meldt dc Wereldraad van Kerken. De raad heeft zijn 239 aangesloten lidkerken en hun bux'eaus dringend vereocht, ïrateriële steun te ver schaffen aan de slachtoffers van drie jaar droogte en hongei'snood. Volgens de Wereldraad van Ker ken heeft Yemen in het vei'leden an dere Ai'abische landen van voedsel kunnen voox-zien. Maar de acht jaar dui'cnde burgeroorlog en thans ook de droogte, hebben de bevolking ai'm en nooddi-uftig gemaakt. gens het hoofd van de brandweer- in het departement Var is alleen al bij Sainte Maxime een bosgebied van 5.000 hectare vei'loren gegaan in ve le dorpen en gehuchten zijnde men sen in de nacht van woensdag op dondex-dag op straat gebleven om zo nodig direct te kunnen vluchten. By Nice Ook bii Nice heeft een zwax-e brand gewoed. De wegen naar de stad van het oosten uit waren door het vuur versperd. Kort na midder nacht viel aan de Riviéi-a enige re gen, die echter spoedig weer ophield. Volgens de weex'berichten zal de wind in de loop van donderdag weer in kx'acht toenemen. Op Corsica moesten gedurende de nacht vier dorpen ten zuiden van Bastia wor den ontruimd.- De brandweer lever de een verwoed gevecht tegen het vuur dat een munitieopslagplaats bedx-eigde. De bosbranden in Fran krijk hebben tot op heden nog geen slachtoffer-s geëist. Alleen moest een brandweei-man die door de rook was bedwelmd, naar een ziekenhuis wor den ovex-gebracht. De overheid en het druggebruik DEN HAAG, 16-7. Indien het Ne- dei'landsche Roode Kruis er niet in slaagt om door het vei'schaffen van infoi'matie bij te dx-agen aan vex-hel- dering van de problemen van drug gebruiken aan kennis over de ver- schillende hulpmogelijkheden voor gebruikei's. zal de ovei'heid dit zelf doen. Dit heeft de staatsscretaris van so- iale zaken en volksgezondheid dr. R. J. K. Kruisinga meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid dr. D. Dolman (P.v.d.A.). Verwachting van Rogers WASHINGTON. 16-7. Dc Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, verwacht niet dat de Sowjel-Unic zich zonder meer zal terugtrekken uit dc Ver enigde Arabische Republiek. Hij sprak op een persconferentie in Washington dc hoop uit, dal in dien een politieke oplossing wox-dt gevonden voor hel conflict in het Midc'cn-Gosten. deze ook een tei-ug- trekking van de Russische miJitai- De grootste schut vooreen man Is een vrouw, die sparen kan. Verwachting tot zaterdagavond: Overwegend droog Perioden met zon en op de meeste plaatsen dx-oog weer; zwakke tot ma tige wind uit zuidwest tot noox-dwest; dezelfde tempex-aturen als vandaag of iets hogere. Voor zondag: Aantal ux-en zon: 2 tot 10. Min.-tempera turen: van ongeveer nox-maal tot 3 graden onder normaal. Max.-tempex-atux-en: van 0 tot 4 gra- den onder normaal. Kans op een droge pei-iode van min stens 12 uur: 70 px-ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 18 juli. Zon op 4.41, onder 20.51. Maan op 21.11, onder 3.25. 19 juli. Zon op 4.42, onder 20.49. Maan op 21.36, onder 4.59. 20 juli. Zon op 4.43, onder 20.48. Maan op 21.54. onder 6.35. Volle maan: 18 juli (20.59). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 18 juli 2.32 v.m. 19 juli 3.28 v.m. 20 juli 4.20 v.m. 14.56 n.m. 15.50 n.m. 16.40 n.m. BROUWERSHAVEN 18 juli 2.11 v.m. 14.41 n.m. 19 juli 3.04 v.m. 15.35 n.m. 20 juli 3.55 v.m. 16.25 n.m. Spxungtij: 21 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied ten zuid westen van Ierland is het afgelopen etmaal iets dichtei'bij gekomen, waardoor een langzaam herstel van het weer in west Europa is begon nen. Regen van betekenis is op kor te tei'mijn niet te vex-wachten en de kans op zon woi-dt geleidelijk iets gx-oter. In midden- en zuidoost Euro pa ligt nog een uitgesti*ekt regenge- beid, dat samenhangt met een de pressie die over de Balkan naar het oosten wegtrekt. De xegenintensiteit is echter al belangx-ijk afgenomen en ook daar zal het weer langzaam ver beteren. Zolang het hogedx-ukgebied zich nabij Ierland blijft ophouden, blijft bij ons de aanvoer van lucht plaatsvinden van het noox-dwesten of noox-den uit. waardoor de tempe- iatui-en gematigd blijven. Advertentie ren uit Egypte zal omvatten. De Amerikaanse regering heeft dc hoop niet opgegeven dat haar plan vruchten zal afwerpen. Het feit dat de betx-okken pai'tijen nog niet heb ben geantwoord achtte hij bemoe digend. De Sowjet ambassadeur in Weshington, Anatoli Dobivnin, heeft de afgelopen dagen laterr doorsche meren dat spoedig een antwoord kan worden verwacht van dc Ara bische landen. *2 Prijsbewust! Wol Pantalon s i Elegant DEURLQO tl. m. mu mm

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1