SIMPLEX rotterdam heeft de kleinste haven ter wereld... Prijzen opstelwedstrijd St. Hilaire werden uitgereikt Diensttijdverkorting bij de Landmacht STREEKNIEUWS BERtül A. v. Hese TELEURGESTELD... RUIL ZE IN Plechtigheid op stuilhuis Beker voer Dreiseho'rs meisje ZIf£KIKZE£, 14-7. Een beetje laat na de reis waar het om ging werden tü^ens een bijeenkomst in de trouw zaal van hét stadhuis, door loco-bur gemeester mr. K. A. Keuning, dins dagavond de prijzen uitgereikt aan de winnaressen en winnaar van de opstellenwedstrijd, gehouden onder tie jeugdgroep, die vorig jaar de Zie- rikzeese jumelage-stad St. Hilaire bezocht. Meer dan prettige bijkomstigheid overigens was dat de uitreiking als gevolg van de vertraging, nu kon plaats vinden in tegenwoordigheid van de Franse jeugdgroep, die - bin nen het kader van de jaarlijkse uit wisseling - veertien dagen te Zierik- zee bleef en dinsdagavond afscheid nam, om gister(woensdag)morgen in alle vroegte weer terug te reizen naar Normandië. Bekcrwinnares werd de H.B.S. leerlinge Wyna van Nieuwenhuyzen te Dreischor; de tweed prijs (boek) ging naar llenny Vis te Zierikzee, leerlinge van de Vakschool voor meisjes te Gces en de derde prijs (beek) was bestenul vcor Piet van Dongen H.B.SS-leerling te Dreischor. Mr. Keuning vertelde iets over kwaliteit en opzet van de opstellen, bij de beoordeling waarvan voorna melijk werd gelet op de stijlkundige kwaliteiten. De eerste prijswinnares en ook de tweede wel, sprongen ei- even wel uit door een zeer welver zorgd geheel, dat - hoewel aardig, maar van ondergeschikte betekenis - op smaakvolle wijze was geullus- treerd. De loco-burgemeester had zich kennelijk cok over de opstellen ge bogen, want hij .citeerde verschillen de saillante passages, hetgeen de lachlust opwekte van „de zaal" ge vuld behalve met Fransen met ver schillende raadsleden, gastouders en het comité uitwisseling. Heel bij zonder in haar nopjes was het be- kerwinnaresje, dat evenals de andere prijswinnaars - de gelukwensen van het gemeentebestuur in ontvangst mocht nemen. Dankwoorden Na een kop koffie, sprak mr. Keu ning hartelijke dankwoorden aan het adres van de gastouders. Om de kinderen „onderdak" te krijgen is nog niet zo eenvoudig en van de zij de van de jeugd wordt het er ken nelijk ook niet gemakkelijker op we derzijds uitwisselingsgroepen samen te stellen. Doorgaans hebben de kin deren al heel wat om handen in de vakanties. Niettemin wil het ge meentebestuur, in samenwerking met het comité, de uitwisseling in de toekomst graag continueren, omdat het verblijf van een kind in een bui tenlands milieu van bijzondere be tekenis is voor het gehele leven. Vriendschapsbanden Zich richtend tot de Fransen, on derlijnde mr. Keuning dat de vriend schapsbanden ook door dit bezoek weer zijn versterkt. De Franse jeugd onderging het „anders dan bij ons" en dat kan soms prettig en soms minder prettig zijn. Dankwoorden ontvingen de heer Blouin, de heer Van Male (reisleider), de heer Schot, die zijn schip beschikbaar stelde voor een rondvaart en de fam. Van Gastel, die zich ook heeft ingespan nen het bezoek tot een succes te ma ken. Het gemeentebestuur hoopt dat het bezoek goed bevallen is en wen ste de Fransen een goede reis en een „au revoir". De heer Blouin liet het afgewerkte programma nog eens de revue pas seren en sprak van allerlei andere gebruiken, die hier de jongelui uit St. Hilaire zijn opgevallen, als bid den voor de maaltijd, het menu e.d. Hij uitte zijn bewondering voor de waterstaatkundige beheersing in Ne derland, die wereldfaam heeft. Dankbaar was hij gestemd door de vi*iendelijkheid en ondervonden gastvrijheid. Hij hoopte in 1971 weer een Zierikzeese groep terug te zien te St. Hilaire. De gevoelens van de Franse jeugd werden vertolkt door het piepkleine jongetje Eris Benard, die een warm applaus kreeg. Woens dagmorgen om half vijf reeds startte de bus weer naar Frankrijk. Bekerwinnares Wijna geflankeerd door Henny en Piet, (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG. 15-7. De diensttijd b(j de Koriinklijke Landamacht voor dienstplichtige korporaals en solda ten met een lange opleiding zal wor- Gigantische omelet in Lyon LYON, 15-7. Of „Quatorze Juilleter ook aan meege werkt heeft is niet bekend maar het was in ieder geval een leuk gezicht op straat in de Franse stad Lyon een ome let te moeten aantreffen op gebouwd uit vier ton eieren en verscheidene vaten eigeel. De brandweerlieden die er aan te pas moesten komen tilden er kennelijk ook niet zo zwaar aan dat de „gele zee" die zij moesten bestrijden af komstig ivas van een vracht wagen die uit de bocht was gevlogen en tegen een muur gebotst. Zij zullen trouwens wel geweten hebben dat de chauffeur die de macht over zijn stuur was kwijtgeraakt geen schrammetje had opge lopen. Nederlands echtpaar verongelukt in.Duitsland RHEINE, 15-7. Het Nederlandse echtpaar Anna en Bernardus te Lin- telo uit Amersfoort is om het leven gekomen bij een ernstig auto-onge luk in Rheine (Noordrijn-Westfalen) De politie deelde mee dat de be stuurder van de Nederlandse perso nenauto een stopbord over het hoofd heeft gezien. De wagen werd door een vrachtauto gegrepen en tegen een vrachtwagen geslingerd die uit de tegenovergestelde richting kwam. Het echtpaar 61 en 55 jaar oud, was op slag dood. De twee inzittenden van de vrachtwagen werden ernstig gewond. den teruggebracht van achttien tot zestien maanden. Deze diensttijdverkorting zal kun nen worden doorgevoerd voor dienstplichtigen die in 1971 in dienst komen. De diensttijd voor eerste oefening zal dan alle dienstplichti gen bij het leger die geen reserve officier worden, zestien maanden zijn. Bij de Marine en de Luchtmacht blijft de diensttijd voor dienstplich tigen ongewijzigd. De diensttijdverkorting bij de Landmacht zal tot gevolg hebben, dat per jaar ongeveer 130 dienst plichtigen meer moeten worden op geroepen. Namaaktank begaf het PRAAG, 15-7. Een Tsjechoslo- waakse monteur heeft er een jaar over gedaan om een namaaktank te bouwen, compleet met vier mm. be pantsering, kanonloop en remlich ten, met het doel daarmee het land te verlaten. Maar toen hij zijn vrouw en vier kinderen had laten instap pen en naar de Oostenrijkse grens reed begaf de motor het omdat deze te licht was, zo meldt het jeugdblad Mlada Fronta van woensdag. De grenspolitie maakte een eind aan de ontsnappingspoging. De tank bleek een stevig stuk werk en is nu in het museum van de grenswacht ge plaatst. Benuidette naait overhemden ARMAGH, 16-7. Bernadette Devlin de Noordierse afgevaardigde naar het Britse parlement, hanteert in de gevangenis van Armagh, waar zij een straf van zes maanden uit moet zitten wegens haar aandeel in de ongeregeldheden in Londonderry van vorig jaar zomer, naar verluidt met grote vaardigheid naald en draad. Zij maakt blauwe overhemden, die bestemd zijn voorde politie. Voor haar werk ontvangt zij iedere week een bedrag van ongeveer 2V2 gulden. Flitsen uit het buitenland GENEVE. De Nederlandse gede- ningscommissie van de Ver. Naties legeerde bij de Geneefse ontwape- mr. H. F. Eschauzier, heeft dinsdag twee discussiestukken ter tafel ge bracht over mogelijke controle op radiologische oorlogvoering en over de eventuele militaire toepassingen van laserstralen. ROME, 15-7. Bij onlusten in de Italiaanse stad Reggio di Calabria zijn woensdag 45 gewonden geval len, o.w. 30 politiemannen. Circa 2000 betogers gooiden stenen naar de politie, die charges uitvoerde met wapenstok en traangas. Een alge mene staking van 48 uur heeft de stad verlamd, en demonstranten heb ben spoorlijnen geblokkeerd en bar ricaden opgeworpen. LONDEN. Hoewel de vakbonds leiders de voorgenomen havensta king hadden afgelast om zich over de nieuwe loon-voorstellen van de werkgevers te beraden, is dinsdag toch bijna de helft van de 47.000 Britse havenarbeiders niet aan het werk gegaan. TOKIO. Minister Luns en de Ja panse premier, Eisakoe Sato, hebben in de Japanse hoofdstad een gesprek van een uur gehad over internatio nale aangelegenheden in het alge meen en E.E.G.-vraagstukken. Dit heeft de secretaris van Sato na af loop van het gesprek meegedeeld. OOST-BERLIJN. Een Oostberlijn- se rechtbank heeft twee Westduitse piloten wegens schending van het Oostduitse luchtruim veroordeeld tot gevangenissti-affen van 22 en 19 maanden. Hun sportvliegtuig werd verbeurd verklaard. SEOEL., Het Zuidkoreaanse parle ment zal vrijwel zeker vandaag (donderdag) een resolutie aannemen waarin de vermindering van de 64 duizend man Amerikaanse strijd krachten in Zuid-Korea met 20000 man wordt veroordeeld. LONDEN. De nieuwe Britse con servatieve regering heeft in het Ho- gerhuis een overwinning behaald op de Labour-oppositie, die de verkoop van wapens aan Zuid-Afrika wil verhinderen. Met 184 tegen 88 stem men werd een motie verworpen, waarin eerbiediging van desbetref fende V.N.-resoluties werd bepleit. Advertentie ZIERIKZEE: Zilveren jubilaris bij Amro Bank Op 23 juli a.s. 2al het 25 jaar ge leden, zijn dat de heer J. den Haan zijn entree in het bankvak deed. Het ligt in de bedoeling dit feit in be sloten kring te vieren. Als 15-jarige jongste bediende trad de heer den Haan op 23 juli 1945 in dienst van de toenmalige .Bank voor Schouwen en Duiveland'. Doordat in 1950 later deze bank op ging in de Rotterdamse Bank, werd de heer den Haan „Robaver"-man. Per 1 september 1962 promoveerde hij daar tot bijzonder procuratie houder, Fusies en de daarmede ge paard gaande extra werkzaamheden bleven de jubilaris niet bespaard. De eerste concentratie betrof het sa mengaan van de Amsterdamsche- en Rotterdamsche Bank, waaruit de Amro Bank werd geboren; in 1968 volgde de overname van de Schelde- bank. Tussen de bed lijven door assis teerde hij verschillende malen op andere kantoren van zijn werkgeef ster. Als chef van de boekhouding heeft de heer den Haan, met name de laatste tijd, veel bemoeiing met de invoering van het elektronisch administratiesysteem. Gelukkig heeft de jubilaris, naast zijn drukke werkzaamheden, nog tijd gevonden om zich intensief met het verenigingsleven bezig te hou den. Met name als bestuurslid van de voetbalvereniging „Zierikzee" werkt hij aktief mede aan de spor tieve vorming van de Zierikzeese jeugd. Geslaagd Aan de Hogere Landbouwschool van het K.N.L.C. te Dordrecht slaagde de heer A. P. van den Bei-ge te Zonnemaire. Exploitatie camping Het barakkenkamp, staande in de Zeikepolder te Zierikzee, voorheen eigendom van de Dienst der Domei nen te Goes en later van de heer C. Koopman wordt thans als camping geëxploiteerd. Vennoten van de he ren N. D. Letterie en G. Letterie te Den Haag. OOSTERLAND Autotrip bejaarden Evenals vorige jaren zullen van daag (donderdag 16 juli) de bejaar den door de diakonie van de Ned. Herv. Kerk weer een autoritje wor den aangeboden, waarvoor ze zich kunnen opgeven bij diaken W. van den Bos. De trip zal plaats vinden in particuliere auto's, o.m. van leden van de kerkeraad. Sportvereniging „Duiveland" Op zaterdagavond 18 juli zal Dui veland I op het Sportterrein: „De Saële" alhier een voetbalwedstrijd spelen tegen Herkingen I (6.30). Aangezien de ploeg uit Flakkee, Herkingen I, in de competitie van het seizoen 1969 - 1970 eindigde met een tweede plaats in de ranglijst, kunnen de geel-zwarten op een be hoorlijke tegenstand rekenen. Die tengevolge is hier wel een spannen de match te beleven indien de weersgesteldheid gunstig zal zijn. „Cross"-rijden op brommers Evenals in verschillende n burige dorpen zou een aantal jongelieden hier'ter plaatse, vooral nu in de va- kantietïjd, graag in de gelegenheid zijn „cross" te rijden op brommers. Het oog is gevallen op het speel- weidje achter de lagere scholen als oefenterrein. De rayoncommandant der rijkspolitie alhier verklaarde desgevraagd, geen bezw ar te heb ben tegen deze sport voor jeugdige personen, ook onder de 16 jaar. Ech-' ter met dien verstande dat men met de oude vehikels niet op de open bare weg rijden dat de omwonen den geen hinder ondervinden van het geluid. Stichting „Valkenheide" Ten bate wan de stichting „Val kenheide" te Maarsbergen werd in het tweede kwartaal met een bus jescollecte door de jongedames Rian Kwaak, Mieneke en Jannie de La ter en Nellie Mol, onder leiding van mevr. H. van der Werf-Nouwen, bij eengebracht de som van f 69,38. Een dankwoord aan diegenen, die weke lijks dit werk willen gedenken, en aan de leiding en de collectanten is hier wel op zijn plaats. Advertentie n.l. Havodam, de 200 meter lange maquette, waar u 3 wereld# gioot- sle haven in het klein ziet. Een van de attiocties van C70. Havens, sche pen, kranen, bruggen: alles natuur getrouw op schaal nogobouwd on door in beweging te zetten. C70 biedt meer! Een kabelbaan, dwars door het centrum,.. Dolfiro- dam, het drijvende dolfinarium... de tot 170 m verhoogde Euromast... overdekte promenades... cate's, eethuisjes en winkeltjes middon op straat... Dat alles 5 maan den lang met daarnaast elke dag leesielijke evenementen zouls wijkleesten, muziekuitvoeringen, danstestijnen, sportactiviteiten enz. Vraag de agenda bij de VVV. Rotterdam Communicatie 70 Feestelijke ontmoeting van mens en stad Bouw twintig woningen Met de bouw van de twintig wo ningen in de Van den Abeelestraat en de- Suzanne Maria Loncquestraat is men zover dat de betonelementen .voor de vloeren zijn aangevoerd. In de stromende regen van dinsdag moesten ze' door middel van een ho ge bouwkraan van de auto's wor den gelost om. ze spoedig op hun plaats te brengen. Zoals bekend worden, deze woningen gebouwd voor rekening van, de woningbouw vereniging „Beter Wonen" te Zie rikzee en de bouwer is de firma De Hartog en' Zoon's Bouwbedrijf te 's-Gravendeel-Zierikzee. HAAMSTEDE Begrafenis H. van Toledo Onder grote belangstelling van verenigings-deputaties, vrienden eri kennissen werd woensdagmiddag op de begraafplaats te Haamstede het stoffelijk overschot van de heer H. van Toledo ter aarde besteld. Er werd slechts gesproken door zijn compagnon, de heer P. Adam, die in korte bewoordingen het leven van de overledene schetste en daarin de grote kwaliteiten bijzonder belichtte. RENESSE Botsing tijdens rijden zonder rijbewijs Dinsdagavond 5.30 uur verleende de 18-jarige P. de L. uit Ridderkerk, rijdende met zijn personenwagen op de Korte Reke geen voorrang aan de van rechts komende Duitse wa gen van W. A. N. uit Dusseldorf. Een uotsing volgde. Bij de papierencon trole die volgde bleek de L. niet in het bezit van een rijbewijs te zijn. Bromfietser gewond Woensdagmiddag 1.30 uur verleen de A. de G. uit Tilburg met zijn per sonenwagen op de splitsing Vroon- weg-Hoogenboomlaan geen voor rang aan de vanuit de richting Haamstede naderende bromfietser A. H. Deze werd bij de botsing der- male gewond, dat hij naar het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee moest worden vervoerd. SCHARENDIJKE De Emmabloem-collecte De Emmabloem-collecte bracht al hier het mooie bedrag op van 1' 205. Alle collectanten en gevers in Scha- rendijke en in Ellemeet komt een hartelijk dankwoord toe. BRUINISSE Jongensclub kampeerde in Westhoek Begunstigd door bijzonder fraai zcmeiweer had de Jongensc^ub te Bruinisse ender leiding van de he ren A. de Kening en H. Schot, zijn kampweek te Rcnesse op het kam peerterrein van de C.J.V. Zierikzee. Het werd voor de jongens die er aan deelnemen (totaal 18) een on vergetelijke week, waarin werd ge zwommen en aan sport gedaan, waar bij één avond werd gevist en met een verbluffende vangst aan tong en geep. Op een andere avond werd een wandeltocht door de bossen gemaakt en op donderdagavond (de bezoek- avond) werden ouders en bekenden hartelijk-ontvangen. Ook de „bonte avond" was een goede. Een bijzon der prettige bijkomstigheid was, dat ook een Gereformeerde Jeugdclub uit Souburg in de nabijheid kam peerde. Het betekende dat samen wedstrijden konden worden georga niseerd, waarbij Bru in Souburg zijn meerdere moest erkennen (met ge ring verschil overigens) waarbij het voetballen en het touwtrekken toch door Bru werden gewonnen. En samen met Souburg werd, door en in het dorp Renesse ook een „vossenjacht" gehouden. De jongens moesten acht vermomde vossen van gen. De gehele week kon smakelijk worden gegeten, dank zij de kook kunst van de leider A. de Koning (kok van het Zw. Roode Kruis Zie kenhuis). De aardappelen en groen ten waren door de ouders van de jongens beschikbaar gesteld. De tocht heen en terug werd gemaakt per fiets. Meter verhoging door storm De noordwester zomerstorm die woensdag woedde bracht plm. een meter verhoging, juist genoeg om met behulp van een paar tijdig ge waarschuwde sleepboten, de bak vlot te trekken, die vorige week bij het klappen van zand, op het strand in de werkhaven te Bruinisse was blijven zitten. Toch ging alles nog minder vlot dan men aanvankelijk dacht, want een zg. rekker ging stuk en de sleeptros raakte daardoor los, waardoor de verbinding tussen de sleepboot en het schip werd verbro ken. G.O. 12 verkocht De oude G.O. 12, eigendom van machinefabriek Maaskant, die een nieuwe G.O. 12 afleverde is verkocht naar Yerseke en zal in het vervolg varen onder het nummer YE. 25 (ei genaar de heer Zalm te Yerseke). BURGERLIJKE STAND ZIERIKZEE Geboren. 7 juli Maatje Cornelia, d. van Hendrik Schikker en van Matty Pielernella Jonker (Bruinisse); 11 juli Jacoba Jacomina Hiltje, d. van Leonardus Jan de Bruijn en Hiltje Hoogmoed (Zierikzee); 10 juli Jacobus Marinus, z. van Johannes Dorst en Helena Johanna van Strien (Duiveland); 12 juli Abraham Jan, z. van Roelof Sinnema en Adriana Wilhelmina Verstra te (Zie rikzee); 13 juli Leonora Fiendrika, d. van Nelis van Herp en Wilhelmina Cornelia Berrevoets (Zierikzee). Gehuwd. 10 juli Karei Albertus Jakobs, 26 jr. (Hengelo) en Jolanda Margaretha van der Lelie. 17 jr. (Zierikzee); 10 juli Jozias Willem Flikweert, 20 jr. (Zierikzee) en Jan na Cornelia Bolijn, 22 jr. (Zierikzee); 10 juli Jacob Cornelis van Dienst. 26 jr. (Brouwershaven) en Cornelia Koster, 23 jr. (Zierikzee). Overleden. 7 juli Johanna Adriana Peterse, 83 jr.. geh. gew. mot Wil lem van den Heuvel (Tiel); 8 juli Cornelis Huizing, 86 jr., goh. gew. met Geertruida Verhagen (Wester- schouwen); 9 juli Wilhelmina Anna Kloet. 77 jr., geh. gew. met Gerrit Moermond (Zierikzee). Late emrigralie PERTH (West-Australië), 15-7 Onder het motto: een mens is nooit te oud. heeft de 83-jarige mevrouw Barbara Gaanders- Hogendijk uit Rotterdam zich bij haar dochter en schoon zoon in de voorstad Clare- mont van Perth gevestigd. De reden voor haar wat late emi gratie 'is het feit dat haar huurwoning in Rotterdam ver kocht werd en dat zij zich te jong voelde voor een bejaar dentehuis. Ter ere van haar aankomst werd een grote par tij voor een honderdtal oud- landgenoten gegeven, waarbij t oma Gaanders een stevige Ne- i derlandse borrel dronk. Ik ben i blij nu in dit land te zijn waar t niet zo'n ernstige woningnood t heerst als in Nederland, ver- klaarde zij welgemoed. f Geloofsbrieven niet op lijd ingezonden NEDERHORST DEN BERG. 15-7. Vier van de elf op 3 juni jl. geko zen nieuwe raadsleden van Neder- horst den Berg hebben niet binnen de in de kieswet voorgeschreven ter mijn van vijf weken hun geloofs brief ingezonden. Hun plaatsen in de gemeenteraad zijn hierdoor opnieuw opengevallen en het centraal stem bureau van de gemeente Nederhorst den Berg heeft ,de opvolgers op de kandidatenlijst reeds meegedeeld dat zij tot raadslid zijn benoemd. (Advertentie) van Gazelle een lijne brommer Dealer: Weststraat 5 Zierikzee De zeewatervervuiling bij Scheveiiiiigen DEN HAAG, 15-7. Het ministerie van verkeer en waterstaat zal bin nenkort de resultaten publiceren van het onderzoek dat het rijksinstituut voor zuivering van afvalwater naar vervuiling van het Noordzeewater voor de kust bij Scheveningen heeft ingesteld. Ook de conclusies die op grond van dit onderzoek kunnen worden ge trokken zullen worden bekendge maakt, aldus heeft minister Bakker (verkeer en waterstaat) mede namens de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mr. dr. M. J. J. A. Imkamp (D '66). Advertentie OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE 7 voor de moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht WIJ ruilen alle merken in, ook vreemde 1 NAAIMACHINEHUIS Kortemeestraat 17 BERGEN OP ZOOM BON: voor gratis folders zen den aan Pfaff ant- woordno. 102, Bergen op Zoom. Naam: Simplex. Een fiets om er mee op uit te trekken. Een plezie rige, staalsterke, vederlichte fiets. Een fiets om over naar huis te schrijven! 'n Simplex 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4