Voordelig f40.- NS-Vakantie- dagtochten 8Dagen kris-kras door Nederland eneer J-ianóen, incognito ROEMENEN ZIJN GEENSZINS GETEMD BLIK DOOR HET WERELD samen op reis met NS op zaterdag of zondag Prijsindexcijfers gezinsconsumptie Flitsen uit het buitenland Terechtstelling in voormalig Biafra Cholera-epidemie in West-Java De hulpverlening aan Peru INGEZONDEN STUKKEN Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 16 juli 1970 Nr. 20436 De vriendschap tussen Rusland en Roemenië is na lang onderhandelen in een verdrag bezegeld. Daarbij is de clausule dat de Roemenen de Russen zullen helpen in geval van een aanval van buitenaf wel uitge legd als een teken dat de eigenzin nige Roemenen toch wat water in de wijn hebben moeten doen, maar dan kent men deze bepaling meer gewicht toe dan ze verdient. Natuurlijk beloven vrienden el kaar bijstand, dat is eigenlijk niets bijzonders. De formulering in het verdrag is echter niet zo precies dat vanuit Moskou zonder meer gezegd kan worden dat het tijdstip voor die belofde hulp is gekomen - de Roe menen kunnen dit in grote trekken nog zelf bepalen. Trouwens dat het verdrag niet zo'n Russisch succes is geworden blijkt er al uit dat Brezj- new wegens een verdachte verkoud heid niet naar Boekarest kon komen voor de ondertekening. Wat hij ongetwijfeld wel gedaan zou hebben als de Roemenen zich onvoorivaardelijk geschikt zouden hebben in wat wel het Brezjnew- doctrine wordt genoemd: de stelling dat Moskou zelf kan bepalen wan neer het communisme in een ander land gevaar loopt om vervolgens in te grijpen zoals in Tsjechoslowakije gebeurde. Dit nu, wat een regelrechte capi tulatie voor de RtLssen betekent zou hebben, hebben de Russen niet voor elkaar gekregen. Aanpassing Integendeel. Amper hadden de handtekeningen het vriexidschaps- verdrag bezegeld of de Roemeense partijleider Ceausescu riep op tot een communistisch topgesprek, waar nota bene bij gesproken zou xvorden over aanpassing van het marxisme- leninisme aan de huidige tijd, waar bij men dan weet - Ceausescu ver klaart het nog eens opnieuw - dat hij daaronder verstaat dat de par tijen per land bekijken hoe en wat het best gedaan kan worden in dat land. Iets waartoe elke landelijke partij niet alleen het recht heeft volgens hem maar zelfs de plicht. Advertentie 2 of 3 personen f 10.-p.p. 4 personen f 8.75 p.p. 5 personen f 8.p.p. 6 personen f7.50 p.p. voor een hele zaterdag of zondag onbeperkt trein reizen. NS-legitimatiebewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS Kardinaal Alfrink terug uit Rome SCHIPHOL, 15-7. Dinsdagmiddag is met een K.L.M.-lijntoestel uit Rome kardinaal Alfrink op Schiphol teruggekeerd. In de Italiaanse hoofdstad heeft hij besprekingen gevoerd over on der meer het priestercelibaat. Vrij dag jl. heeft de Nederlandse kardi naal een lang onderhoud gehad met paus Paulus VI. De kardinaal arriveerde in gezel schap van mgr. Luis ter Steeg op Schiphol en bleek de daar aanwezi ge journalisten niet te woord te wil len staan in de perskamer van de luchthaven. Tijdens de wandeling naar de VIP-kamer ontweek kardi naal alle op hem afgevuurde vragen. Meisje wilde familie vergiftigen DELFT. 15-7. Dc Delflse politie heeft een 25-jarig meisje gearres teerd. Ze wordt er van verdacht haar vader, moeder en broertje met slaaptabletten te hebben willen do den. Ze pleegde haar daad zondag avond. Het meisje deed een grote hoeveelheid tabletten in de koffie melk. Alle drie haar familieleden moesten kort na het gebruik van de melk in het ziekenhuis worden op genomen. De moeder van de ver dachte ligt daar nog steeds. Haar va der en haar broertje zijn inmiddels ontslagen. Het meisje is verpleegd geweest in de psychiatrische inrichting „Het St. Joris Gasthuis" in Delft. Dodelijke sprong uit raam AMSTERDAM. 14-7. Dinsdagmor gen om vijf uur is uit een gekraakt pand aan de Amstel in Amsterdam oen Fransman onder invloed van verdovende middelen vier hoog uit het raam gesprongen. Hij kwam op de straat terecht en was op slag dood. De identiteit van de jongeman is niet. bekend. Het enige, wal dc Am sterdamse politie weet, is dat zijn voornaam Pascal is en zijn leeftijd geschat kan worden op 21 22 jaar. Het zijn uitlatingen van een soort waarover Tito in 1948 zo'n hooglo pende ruzie met het Kremlin heeft gekregen. En dat wil Ceausescu dan niet alleen op eigen houtje naleven in zijn land, maar hij wil er boven dien een door een communistische top gesanctioneerde officiële politiek van het hele rode kamp van maken. Wat hij ermee bedoelt onder streepte hij nog eens door heel har telijk over de Chinezen te spreken, vooral over voorzitter Mao Tse To eng, en aan te bieden tussen deze en de Russen te bemiddelen. En het zijn juist de Chinezen die naar Mos- kouse opvatting het eerst in aanmer king komen voor het doen van een aanval op de Sowjet-Unie, waarbij de Roemenen moeten helpen. Als Brezjnew al niet zo ziek was zou hij het wel worden bij het ho ren van deze Roemeense uitspraken: Boekarest is geenszins getemd. DEN HAAG, 15-7. Het prijsindex cijfer van gezinsconsumptie, zoals het Centraal Bureau voor de Statis tiek dat maandelijks samenstelt op basas 1964 is 100, steeg van 131,3 me dio mei tot 131,9 medio juni. Binnen de sector voeding, waar voor het indexcijfer opliep van 126,0 tot 127,4 werden stijgingen geregis treerd voor brood, aardappelen, groenten, vis, margarine en melk. Eieren daalden opnieuw in prijs. Voor de sector woning steeg het indexcijfer van 123,9 tot 124,7. Dit is o.m. toe te schrijven aan bloemen en aan vaste brandstoffen. Het indexcijfer voor de sector kleding en schoeisel gaf een daling te zien van 134,2 tot 133,4. BELFAST. In een protestantse wijk van Belfast heeft een dynamiet- explosie zware schade toegebracht aan een kledingfabriek. Niemand liep letsel op. Twee personen zijn in staat van beschuldiging gesteld in verband met een andere aanslag op een leegstaand hotel. GERALDTON (West-Australië). - Er bestaan plannen om de schip breuk van de „Batavia", die in 1609 op de kust van West-Australië ver ging, te verfilmen. LIMA. Twee transportvliegtuigen van de Russische luchtmacht zijn dinsdagavond geland in de Peruaan se hoofdstad Lima als eerste van een reeks van 65 toestellen, die hulp goederen uit Moskou naar het op 31 mei door een aardbevingsramp ge troffen noorden van Peru zullen brengen. HAMBURG. Miljoenen guldens schade heeft een brand in de haven van Hamburg aangericht. Een zich over een lengte van circa honderd meter uitstrekkende opslagplaats ging er in de nacht van dinsdag op woensdarg in vlammen op. WASHINGTON. Generaal-majoor Leslie Groves, die destijds de leider was van het Manhattan-project dat de atoombom heeft ontwikkeld, is op 73-jarige leeftijd in het Walter Reed-hospitaal in Washington aan een hax-taanval overleden. PARIJS. De Frans-Spaanse zan ger Luis Mariano,'een der koningen van de Franse operette genoemd, is in een ziekenhuis te Parijs overle den aan een hersenembolie. Hij zou volgende maand 50 jaar geworden zijn. DAKAR. Portugese artillerie heeft vanuit Guinea-Bissau het Senegale se dorpje Koladinto-Maounde be schoten, aldus heeft radio Senegal meegedeeld. Twee personen kwa men om en eveneens twee werden gewond. TEL AVIV. Een Israëlische woord voerder heeft verklaard dat alle vliegtuigen behouden zijn terugge keerd van aanvallen op Egyptische stellingen en geschutsopstellingen in het noordelijk deel van de Suezka- naalzone. LONDEN. Uit een Londens muse um, de O.Hana Galleries, is een schilderij van' Renoir gestolen. De waarde van het schilderij, dat een landschap voorstelt en 48 bij 33 cm. meet, wordt geraamd op f 130.000. WILLEMSTAD. Drs. B. M. Leito, die op 30 juni jl. door de koningin op paleis Soestdijk werd beëdigd als gouverneur van de Nederlandse An tillen, keert 17 juli uit Nederland naar Willemstad terug. MOSKOU. De 66-jarige Alcxej Kosygin is woensdag met algemene stemmen door het Russische parle ment herkozen tot eerste minister. Gelijktijdig daarmee werd hij belast met het indienen van voorstellen voor de vorming van een nieuwe re gering. NEW DELHI. Als represaille voor de beperkende bepalingen die de Britse regering heeft afgekondigd voor Indiërs die naar Engeland wil len reizen overweegt de Indiase re gering o.a. een visumplicht voor En gelsen in te stellen. DJAKARTA. Alvorens in Lusaka, Zambia, de conferentie van niet- gebonden landen bij te wonen, in september, zal president Suharto be zoeken brengen aan Nederland, Oos tenrijk en West-Duitsland, aldus be richt. het Indonesische blad „Sinar Harapan". LAGOS, 15-7. Nigeriaanse militai ren hebben op het centrale plein in Owerri in voormalig Biafra twee voormalige officieren van Biafra in het openbaar terechtgesteld, zo is uit goede bron in Lagos vernomen. De twee terechtgestelden waren 23 en 24 jaar oud. Zij werden van dief stal beschuldigd. Drie medeplichti gen zijn veroordeeld tot gevangenis straffen, een vierde kreeg 24 stok slagen. Het was de tweede openbare te rechtstelling na de burgeroorlog in Nigeria. Verlichte straatnaamborden DEN HAAG, 15-7. In Den Haag zal een proef worden geno men met verlichte straat naamborden. De veelal kleine straatnaamborden zijn nu, vooral bij duisternis, in het al gemeen minder goed zichtbaar voor automobilisten, als gevolg waarvan deze bij hun pogin gen de straatnamen te onder scheiden de verkeersveiligheid in gevaar kunnenbrengen, zo schrijven b. en w. van Den Haag aan de gemeenteraad. De nieuwe borden zullen haaks op elkaar op enkele straathoe ken worden geplaatst. Er zal in Den Haag ook een proef worden genomen met schot- chlite-straatnaamborden. DJAKARTA, 15-7. In West-Java heerst op het ogenblik een cholera epidemie, zo meldt het Indonesische persbureau Antara. Tot dusver zijn 48 mensen aan de ziekte bezweken. Honderden men sen zijn besmet en een inentings campagne is op gang. SCHIPHOL, 15-7. „De hulpverle ning aan Peru loopt goed. De Na tionale inzamelingsactie heeft tot nu tee ruim 2,5 miljoen gulden opge bracht en wy hopen, dat dit tot het einde van de actie in augustus nog flink zal toenemen", dit zei by zijn vertrek van Schiphol de heer VV. Schol, die als vertegenwoordiger van de vereniging van Nederlanders in Peru voor deze actie twee dagen in ons land is geweest. In Peru wonen engeveer 500 Nederlanders van wie 105 lid zyn van deze vereniging. Di rect na de aardbevingen startte een hulpproject. „Het gaat bij ons om de wederopbouw van ziekenhuizen. Daarnaast willen we 23 hulpposten en 10 poliklinieken oprichten. Voor het totaal denken wij 7,5 miljoen gulden nodig te hebben", aldus de heer Schol. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND NIEUW DORDRECHT. De 14-ja- rige Maurits Meppelink uit Nieuw- Dordrecht, gemeente Emmen, is in een ziekenhuis aldaar overleden aan de verwondingen die hij bij een ver keersongeval had opgelopen. TILBURG. Voor de derde maal in enkele maanden tijds hebben onbe kenden de etalageruit van de juwe lier Bresson aan de Gasthuisring in Tilburg vernield. Volgens de eige naar hebben de daders voor het me rendeel kostbare ringen met een to tale waarde van 29.000 gulden mee genomen. HULSBERG. De 74-jarige mevr. M. M. van Dinther-Jonongon uit Heerlen, in Hulsbergen verleende bij het oprijden van een voorrangsweg geen voorrang aan een andere per sonenauto. Bij de daarop volgende botsing werd zij zo zwaar gewond, dat zij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleed. DELFT. De Delftse politie heeft de echtgenote gearresteerd van Herman de Koster, die in de nacht van zon dag op maandag door messteken om het leven werd gebracht. De vrouw wordt verdacht van medeplichtig heid aan de moord. SCHARMER. In Scharmer, gcm. Slochteren heeeft een felle uitslaan de brand de boerderij en 't woonhuis van de landbouwer K. E. Muller volkomen in de as gelegd. Van de inboedel kon niets worden gered. DEN HAAG. De tentoonstelling van werken van Goya in het Mau- ritshuis in Den Haag heeft tot nu toe 20.000 bezoekers getrokken. Van hen komt ongeveer 75 procent uit Nederland. Bij de buitenlandse be zoekers zijn de Amerikanen, de En gelsen, de Fransen, de Duitsers en dc Belgen het sterkst vertegenwoor digd. z HAARLEMMERMEER. Dc 73-ja- rige mevrouw A. Goulooze-Groote- bocr uit Beinsdorp is bij een ver keersongeluk om hot leven gekomen. Do vrouw werd aangereden door oen vrachtauto cn was op slag dood. Het ongeluk gebeurde op de Vcnne- perweg nabij de Hillegommerdijk in Haarlemmermeer. Advertentie Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volëndam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Keuze uit meer dan 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. voordelig uit met NS GIROBOEKJES WORDEN GRATIS DEN HAAG, 15-7. Met ingang van 1 augustus hoeft de postreke ninghouder niet meer te betalen voor een overschryvingskaart. Nu kest zo'n kaart nog twee cent per stuk. Het gratis verstrekken van de ze formulieren kost de postgiro naar schatting f 5 miljoen. Volgende maand zal het over- schrijvingsverkeer via de postgiro geheel kosteloos zijn: gratis envelop pen, geen portokosten, gratis toe zending van dagafschrift en gratis formulieren. Hieer staat tegenover dat de post giro overweegt op korte termijn enige rechten voor diensten aan niet- rekeningshouders (stortings- en chequerecht) „aan te passen aan de hoge kosten van deze diensten". De treinverbindingen Mijnheer de redakteur. Er is al verschillende malen ge schreven over dienstbetoon der R. T.M., nl. opheffing bushaltes te Zie- rikzee.. Naar ik meen kan in de Ca- landweg wel een bushalte komen, want de bus naar Goes kan die rou te net zo goed rijden als voorheen. Daar geen gaan minuten mee ver loren. Wat voor ons erger is, de aanslui ting op de tx-einen is mijn inziens hopeloos. Daar ik veel gebx'uik maak van de tx'ein kom ik daax-op uw aan dacht eens vestigen wie dit aangaat. Kom je in Goes aan, wat is het ge volg? Trein weg, gevolg 1 uur wach ten x'ichting Middelburg. Vorige week dondei'dag wax'en we met 12 personen, die dit overkwamen. Is daar nu geen oplossing voor te vin den? Kom je met de trein van 21.2 uit Middelbui-g, dan loop je de kans dat de bus van 21.18 uit Goes weg is. Dit is de laatste vex'binding. Je bent dus nu genoodzaakt om 20.20 uit Middelbui-g te komen, gevolg 45 minuten wachten. Vorige dienstre geling waren we in plm. 1 uur rei zen thuis, zowel uit Middelburg als Roosendaal, Hiermede som ik op hoe wij als i'eiziger in 1970 zeer ver- slechtex-d zijn in die vorm, dat wel allen hardlopers moeten worden, om de trein in te stormen. Dankend voor de plaatsruimte. J. C. BOS, Noox'dgouwe. NED. I: vrijdag 17 juli, 20.20 uur De Tom Jones show, met als gaste Mireille Mathieu. VRIJDAG 17 JULI. NED. I. Na de Tour de France, Pipo en het eerste journaal brengt de AVRO een eigen produktie die gezien mag worden, nl. Reink Rat- sma en 1st van Koning schreven een kindermusical „Een klaarlichte dag droom". Deze musical wordt opge voerd door de mavo voor ballet en muziek te Rotterdam. Het is een simpel verhaal over een meisje dat graag balletdanseres worden wil. Na het journaal de Tom Jones show met als gasten Nancy Wilson, Davy Jones van de Monkees, Mireille Mathieu en Herman and his Her mits. Ruud ter Weyden en Bob Bre mer volgden de acht van Nereusdie aan een roeiwedstrijd meedoen. De avond wordt besloten door Willem Duys met zijn Voor de vuist weg. NED. II. Pipo en het journaal worden gevolgd door het wekelijk se programma Vrij-uit, waarin in formatie wordt gegeven over de re- kreatieve mogelijkheden in ons land. Daarna de Debby Reynolds show. Na het journaal uit de serie Politie New York „Wie is hij?" Er komt een zwaargewond meisje binnen en zij schreeuwt „Hij wil mijn moeder vermoorden" waarop zij de geest geeft. De politie mag nu uitzoeken wie de vader en moeder van dat meisje zijn. Hierna van de KRO een televisieportret van een van de merkwaardigste figuren, van graaf Carl Gustav von Rosen. Om half tien de winnaar van Knokke tegen een Amerikaanse groep, waaronder de negerzangeres Solena Jones. Hier na een Eurovisie-uitzoending over Duitse vakantiegangers die naar het zuiden trekken. VRIJDAG 17 JULI. NED. I: 18.25 Tour de France; 18.45 Pipo de clown; 18.55 Journaal; 19.04 Een klaarlichte droom; 20.00 Journaal; 20.20 This is Tom Jones; 21.10 Avro's Sportpanorama; 21.45 Voor de vuisf weg; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Pipo de clown; 18.55 Journaal; 19.04 Vrij-uit; 19.30 De Debby Reynolds show; 20.00 Jour naal; 20.20 Politie New York; 20.45 Graaf Gustav von Rosen; 21.30 Song festival Knokke; 23.00 Journaal; 23.05 De uittocht. Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras abonnement. NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS FEUILLETON 's Avonds toen de kindex-en naar bed waren, zaten ze x-ond de tafel te roken. Marie had hem al enige ma len aangekeken en tenslotte kon ze de vx*aag, die op haar lippen brand de, niet meer inhouden. „Ben je niet getrouwd?" Hij had er op aange drongen, dat ze gewoon „Jan" en „jij" zou zeggen. „Best" had ze ge antwoord, „en ik heb een hekel aan mevrouw." Vlaming grinnikte. „Daar was ik te verlegen voor. Meisjes lachten me vroeger uit en dan trok ik me hele maal terug." „Hoe oud ben je?" „Negen en dex-tig. Het moois is <er al lang af, als het er ooit op heeft gezeten." Ze schoot in de lach. „Daar kijkt een vrouw niet altijd naai'. Je kunt je handen gebruiken, dat heb ik vandaag wel gemerkt. Wat ga je nu doen? 't Zelfde weer? Waar zat je eigenlijk voor?" „Medeplichtigheid aan inbraak," loog hij glashai'd. „Zelf smeerden ze 'm en ïieten mij er in lopen. Ik was altijd de schlemiel. Te grote sufferd. Nee ik kap er mee. De beloning staat me niet aan, zie je? Vakantie had ik me altijd heel anders voorgesteld." Opnieuw lachte de vrouw. „Wat ben je van je vak?" „O, ik timmer wat. Maar ik heb al wat op het oog, 't Is me beloofd, zie je?" fantaseerde hij. „In Lim burg." „Dat is een eind weg." „Morgen ga ik er even heen. Poolshoogte nemen en zo. Ik had be loofd te komen, dus dat doe ik. Maar morgenavond kom ik wel terug. Dan weet ik, of ik het aanneem of niet." „Je mag, wat mij betreft, hier wel een paar weken blijven." „t Zal wel niet nodig zijn neem ik aan. Maar in ieder geval bedankt voor het aanbod." Om half elf wees ze hem de zol derkamer, waar het bed opgemaakt was en wenste hem en goede nacht. Vlaming wachtte tot de vi'ouw naar beneden was gegaan, schoof toen voorzichtig het ledikant een decime ter opzij en begon te zoeken naar de losse plank, die hij spoedig vond, met zijn zakmes wrong hij de plank omhoog en daar lag een wit pakjë met een elastiekje er om. Hij maak te het los en knikte triomfantelijk, toen hij de inhoud zag. Want in zijn handen hield hij de kluissleutel. In de trein repeteei'de hij de vol gende morgen de reeks van hande lingen, die hij nog te verrichten had. Hij zag er nu uit als een of andere kunstenaar met zijn corduroi jasje en zijn flodderdas. De hele proce- dui'e wist hij nu: bij zijn binnen komst zich bekend maken als me neer van der Hoeven. Daarna vra gen, of hij even naar de kluis mocht, de sleutel laten zien en herinneren aan de afspraak: de vereiste handte kening zetten. Daarna met z'n twee- en naar beneden gaan, de deur ope nen cn het pakje ex- uit halen. Voor allo zekex'heid had hij gezorgd voor een nieuw pakje, dat hij netjes dichtgebonden had en waax-voor hij nog eens zestig cent had geoffei'd om met een pijp lak alle knooppun ten der touwen te lakken. Als Jan Vlaming iets deed, was het geen half werk. Tex-wijl dc trein stilstond, maakte hij op een stukje papier nog eens de handtekening en vex-geleek die voor "door FRANK VAN FALCKENOORT de zoveelste maal met het origineel, dat hij mee uit de gevangenis ge smokkeld had, om tot zijn grote vol doening te constateren, dat er geen vex'schil, hoe gex'ing ook, te bespeu- x-en viel. Wat is je vak, had Max'ie Willink gevraagd. Dit, mevrouwtje, is mijn vak, mijn specialiteit, die me komende jax;en bx-ood op de plank zal vex'schaffen. En dan, als alles gelukt isex*- gens een eenvoudig, niet te duur on- derkomenzien te vinden. In een klein stadje, ver van het westen. Ex*- gens in Gi'oningen bijvoox'beeld. Te gen Marie had hij gezegd, dat hij in Limburg aan het wérk zou gaan. Dat bracht bij ontdekking de speui'dei's op en dwaalspoor en dat bloest ook. Want als x'eus Toon over enige maanden vrij kwam en met zijn vrouw de voorgenomen vakantie trip naar Enschede zou maken cn in de kluis alleen maar stukjes kran- te papier zou vinden, betekende dit, dat Jan Vlaming zo ver mogelijk bij hem vandaan moest blijven. Woest zou die suffex'd zijn, om dan pas tot de ontdekking te komen, dat die slome Vlaming toch niet zo sloom was, als hij er uit zag. Om hem ver volgens, naar de aanwijzingen van diex'bax*e echtgenote Max'ie, in Lim burg te gaan zoeken. Als alles achter de rug was, zocht hij4 ergens een rustig onderkomen, en een aai'digc bezigheid was altijd wel te vinden. Als hij zo af cn toe een paar centen kon vcx'dicnen, wel, dan scheelde dat ook tveer. Maar natuurlijk niet te hard werken, want aan werken had hij al vanaf zijn veertiende jaar een gruwelijke he kel gehad. Wat kon hij cr aan doen, dat zijn handen verkeörd stonden? (wox'dt Vervolgd) J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3