2 STUKS DE ZIERIKZEESCHE COURANT Havenarbeiders (47000) leggen werk voor onbepaalde tijd neer Negerpoliticus in Amerika vermoord Gesprek Rogers-Dobrynin Onderzoek naar de gevolgen van afsluiting Haringvliet Israëlische verliezen sedert juni 1967 Buren zagen een juwelenkraak Het Russisch^ Chinees gesprek Sneeuw in Frankrijk Deel Bntse troePen Pantalons voor 50.00 tot 1980 Grote belangstelling voor Visserijtentoonstelling ,.ZZ 70" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 juli 1670 126ste jaargang Nr. 20136 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. RedakteurM. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand f 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; Succesje(max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B.T.W. In dit nummer-' Nieuwe spits voor St. Li wen smoust wtorm Engeland toch voor het blok LONDEN, 15-7. De 47.000 Britse havenarbeiders zijn woensdag voor onbepaalde tycl in staking gegaan. De vergadering van afgevaardigden van de vakbondsafdelingen heeft de loonvcorstellen van de werkgevers verworpen. Nadat de werkgevers- maandagavond deze nieuwe voor stellen hadden ingediend, besloten vakbondsleiders, de staking af te gelasten totdat de vergadering van afgevaardigden zich over dit com promis zou hebben uitgesproken. Het uitstel ondervond veel tegen stand bij een deel van de havenar beiders. In veel havens, o.m. in Lon den, werd al vrijwel nie meer ge werkt. De afgevaardigden verwier pen het aanbod van de werkgevers met 48 tegen 32 stemmen. De ha venarbeiders eisen een verhoging van het basisloon van 11 pond (96 gld.) tot 20 (166 gld.) per week. waardoor hun reel weekloon op 40 pond zou komen. Het laatste aanbod van de werkgevers is niet gepubli ceerd. Aangenomen wordt dat hierin geen sprake was van verhoging van het basisloon. maar van een garan- KANSAS CITY. 15-7. De 65-jarige Amerikaanse negerpoliticus Leon Jordan, sinds 1964 lid van het parle ment van de staat Missouri is in de nacht van dinsdag op woensdag in Kansas City doodgeschoten toen hij een café verliet waarvan hij eigenaar was. De politie zoekt een auto van waaruit de schoten zouden zijn ge lost. Volgens ooggetuigen zaten er drie negers in de wagen. Over de achtergrond van de moord is niets bekend. Leon Jordan werkte vroeger bij de recherche in Kansas City. Hij hielp destijds Liberia met een reorganisa tie van het politiekorps, waarvoor de regering in Monrovia hem een on derscheiding verleende. WASHINGTON. 15-7. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, heeft dinsdag met de Russische ambassadeur Do- brynin gesproken over kwesties be treffende de Europese veiligheid. Volgens welingelichte kringen hield het gesprek, dat op verzoek van de ambassadeur werd gehouden, ver band met de recente Warschaupact- conferentie in Boedapest waarop de Russen en hun bondgenoten zich be reid verklaarden tot besprekingen over een wederzijdse vermindering van strijdkrachten op vreemd grond gebied in Europa. De feestelijke ingebruikneming van de brug over het Ketelmeer, onder deel van de toekomstige autosnel weg Haarlem-Flevopolder-Gronin- gen. De foto geeft een beeld van de openstelling door de minister van Verkeer en Waterstaat. tielcon voor alle havenarbeiders van tenminste 20 pond per week. Desnoods lang staken Een aanbeveling van de secreta ris-generaal van de vakbond. Jack Jones, om het aanbod van de werk gevers te aanvaarden als basis voor verdere onderhandelingen, werd met 43 tegen 39 stemmen verworpen. Na do vergadering zei Jones dat hij de werkgevers zal vragen om deel te nemen aan verdere besprekingen. ..We zijn bereid lang te staken als dat nodig is. We willen niet staken als het niet nodig is", aldus Jones. Do sakbonden zullen blijven aan dringen op een verhoging van het ba- Mslocn san 11 tot 20 pond per week. Hot nieuws van de havenstaking leidde op de beurs onmiddellijk tot een daling van de koers van het pond sterling. UTRECHT. 15-7. Het instituut voor systematische plantkunde van de rijksuniversiteit te Utrecht gaat een onderzoek instellen naar de ge volgen van de afsluiting van het Ha ringvliet op de vegetatie in de Bies- bosch. De afsluiting van deze zeearm, komende zomer, brengt het verschil tussen hoog en laag water terug van het huidige peil van 1.90 m. lot ca. 30 cm., waarmeee een einde komt aan de enige watergetijde-delta van enige omvang in Europa. Grote de len van de Biesbosch zullen niet meer dagelijks worden overstroomd, waardoor de vegetatie, die hierop is ingesteld, afsterft. Dit is mede een gevolg van de overgang van een zeer losse waterige bodem naar een vastere bodem, die het wortelstelstel onmogelijk maakt voedselvoedings- stoffen op te nemen. Bankdirecteur verduisterde f 10 mil joen BUENOS AIRES, 15-7. De vroegere directeur van het Londense kantoor van de Bank of India, Sami Patel, is dinsdag in Buenos Aires gearresteerd verdacht van verduistering van bijna 10 miljoen gulden. Patel, die vorigee maand als toerist in de Argentijnse hoofdstad aan kwam, werd enige dagen geleden, bewusteloos en aan handen en voe ten gebonden, in een fontein aange troffen. Hij vertelde de politie dat hij was neergeslagen en beroofd door drie jongelui. De aanklacht tegen hem is inge diend door een vertegenwoordiger van de Bank of India, die van Lon den naar Buenos Air,es is gereisd. Scotland Yard heeft om Patei's uit levering verzocht. JERUZALEM. 15-7. In de zone bij het Suezkanaal zijn van het einde van de juni-oorlog in 1967 tot 1 juni van dit jaar 330 Israëlische soldaten en burgers gedood, aldus de Israëli sche minister van defensie Mosje Dajan op een persconferentie in Je ruzalem. In dezelfde periode heeft Israël 14 vliegtuigen verloren, ter wijl Egypte beweert 202 toestellen te hebben neergeschoten. Het onderzoek dal onder leiding staat van de heer H. de Boois, die hierop te zijner tijd hoopt te promo veren, richt zich in het bijzonder op de wijze waarop de aanpassing van de vegetatie aan het veranderende milieu zich voltrekt. Andere vragen zijn in hoeverre de huidige Bies- bosch-vegetatie in stand blijft en welke met name bodemkundige fac toren rechtstreekse invloed hebben op de nieuwe vegetatie. Geval van kannibalisme in Californië SALINAS. 15-7. Twee jongelui weiden in Califcrnië beschuldigd van een bizarre mGord. Aangehou den na een verkeersongeluk, ble ken ze menselijke vingcrbefcnfjes op zak te hebben. Een van hen vertelde kannibaal te zijn. in het natuurreservaat Yel lowstone in Montana een kampeer der te hebben vermoord, en diens vingers en hart te hebben opgege ten. Het lijk van het slachtoffer, de sociaal werker Jams Schlosser, was zaterdag - zonder hoofd, hart en le dematen - gevonden. De twee jongelui zijn de 22-jarige Stanley Baker en de 20-jarige Har ry Stroup. Ze reden in de auto van Schlosser. Volgens de politie is Ba ker lid van een „duivelse sekte". Economische spionage- zaak in Zwitserland BERN, 15-7. Het Zwitserse minis terie van justitie heeft woensdag melding gemaakt van een „belang rijke" economische spionagezaak. Een Zwitser en een Japanner zijn gearresteerd. Zij worden ervan ver dacht, gegevens verkregen te heb ben ten nadele van verscheidene Zwitserse firma's, in het bijzonder in de sector van de horloge industrie. Meisje onder vrachtauto BRUNSSUM, 15-7. Woensdagmid- dag is het zevenjarige meisje A. J. Hansen uit Brunssum in haar woon plaats met haar fiets onder een ach ter haar rijdende vrachtauto met aanhanger terechtgekomen. Het meisje schrok vermoedelijk, toen de vrachtautobestuurder voor een ge parkeerd staande auto moest uit wijken. Het meisje overleed ter plaatse. WINTERSWIJK, 15-7. Uit een etalage van de juwelierszaak Nyen- huis in Winterswijk hebben in de nacht van dinsdag op woensdag drie jongemannen voor duizenden gul dens aan sieraden gestolen. Zij hadden een ruit ingeslagen. Buurtgenoten hebben toevallig de gehele toedracht gezien. Een van de ooggetuigen vertelde: „Ik hoorde om ongeveer drie uur vannacht een au to voor de deur stoppen en dat vond ik verdacht. Ik ging kijken. Het bleek eerr donkerrode auto te zijn waaruit een jongeman stapte. Even later voegden zich nog twee jonge lieden bij hem. Voor we in de gaten kregen wat er precies gebeurde, was de ruit ingeslagen en hadden de drie een greep in de etalage gedaan. We sloegen onmiddellijk alarm. De po litie werd gebeld en ook hebben we getracht de juwelier die boven zijn zaak woont telefonisch te bereiken. Deze gaf echter geen onmiddellijk gehoor. De politie heeft hem uit zijn bed gebeld. Intussen hadden de dieven zich uit de voeten gemaakt. In het portiek werd nog een aantal ringen gevon den tot een totale waarde van f 3.000 die de dieven inderhaast hadden verloren. MOSKOU, 16-7. De onder-minis ter van buitenlandse zaken, Leonid Ilytsjew is benoemd tot leider van de Russische delegatie naar de be sprekingen in Peking over het grensgeschil tussen beide landen. Het Britse persbureau Reuter heeft dit in Moskou vernomen, maar kon geen officiële bevestiging krijgen. Volgens waarnemers in de Russische hoofdstad zou deze benoeming erop kunnen wijzen, dat Moskou van plan is de besprekingen met de Chi nezen op een hoger niveau voort te zetten. SOUTHAMPTON. Ondanks het feit dat in eerste instantie de Britse ha venstaking 48 uur werd uitgesteld, verschenen zeer vele dokwerkers niet op het werk. De foto loont de totaal verlaten kade van Southamp ton. Intussen is de havenstaking toch algemeen geworden. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's ALPE D'HUEZ, 15-7. In Alpe d' Huez in de Franse Alpen heeft het woensdag licht gesneeuwd. Het was volgens de inwoners de eerste maal sinds mensenheugenis dat er in dit gebied in juli sneeuw is" gevallen. Advertentie Prijsbewust Terlenka Wol élégant weg uit Ulster LONDEN, 15-7. Engeland zal de komende dagen circa tweeduizend militairen uit Noordierland terug trekken, zo heeft het Britse ministe rie van defensie woensdagavond meegedeeld. De maatregel, die de Britse troe pensterkte in Ulster tot 10.000 man zal terugbrengen, volgt op de rustig verlopen protestantse oranjefeesten van het afgelopen weekeinde. Met het oog op die feesten, die naar men vreesde, zouden uitlopen op hevige gevechten tussen protestanten en ka tholieken, waren ongeveer 3.500 mili tairen als versterking naar Noord ierland gezonden. Bevolkingsverwacliting BRUSSEL. 15-7. Dc Nederlandse bevolking wordt in de jongste EEG- basisstatistieken dit jaar geraamd op 12.910.000 Voor 1975 en 1980 luiden dc ramingen respectievelijk 13.658.000 en 14.462.000. Ons land is met zyn 380 inwoners per vierkante kilome ter het dichtstbevolkte land van de EÉG. Goede tweede is België met 315 inwoners per vierkante kilome ter. Frankrijk is met het cijfer 91 het dunstbevolkte land. In Duitsland wonen 242 mensen op een vierkante kilometer en in Italië cn Luxemburg respectievelijk 176 cn 129. Verwachting tot vrijdagavond: Iets hogere temperaturen Plaatselijk wat regen of een bui, maar ook zonnige perioden; over wegend matige, naar west of zuid west krimpende wind; iets hogere temperaturen. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 9. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 17 juli. Zon op 4.40. onder 20.52. Maan op 20.33, onder 2.06. Volle maan: 18 juli (20.59). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 17 juli 1.29 v.m. 14.02 n.m. BROUWERSHAVEN 17 juli 1.12 v.m. 13.47 n.m. Springtij: 21 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Koude en onstabiele lucht, die achter een over Finland naar het noordoosten wegtrekkende depressie zuidwaarts wordt getransporteerd was donderdagochtend gevorderd tot in Spanje. Noord-Ilalië en Joe goslavië. Boven Italië vormde zich daarbij een nieuwe depressie, die in een groot gebied aanzienlijke neer slaghoeveelheden veroorzaakte. Noordelijker kwamen talrijke bui en voor. In ons land viel de afgelo pen dagen plaatselijk 40-50 mm. re gen. Inmiddels komt een omvangrijk hogedrukgebied mei de kern van 1033 mbar ten zuidwesten van Ier land langzaam naderbij. Het zal de buiigheid geleidelijk gaan onder drukken, zodat de kans op opklarin gen het komende etmaal belangrijk toeneemt, en de temperaturen weer op een meer zomers niveau kunnen komen. Gisteren werd reeds vijfduizendste bezoeker geteld ZIERIKZEE, 15-7. 1)0 belangstel- ting voor de Visserij annex schecp- vaaittcntoenstelling „ZZ 70" in het Gravensteen to Zierikzee blijft bij zonder groot. Woensdagmiddag kon reeds dc 5.000ste bezoeker worden geleld. Of beter gezegd: bezoekster. Het bleek te zijn mej. Berthi Vcrberne uit Valkenswaard, die als leidster van een Asthmakamp te Huijbergen met een aantal kinderen een bezoek kwam brengen aan de expositie. In tegenwoordigheid van voorzitter J. Schot B.W. zn, bood de heer W. Ii. Keikes, sekretaris van de stichting „ZZ 70" haar een attentie aan. be staande uit een exemplaar van het stadszegel 'en een reproductie van een 17de eeuw se kaart van Zierik zee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1