DE ZIERIKZEESCHE COURANT OM VREDE WIL MET LAND BEZET GEBIED VRIJLATEN Belangrijke Cambodjaanse stad bedreigd Japanse keizer en echtgenote op bezoek in Nederlands Expo-paviljoen Voorstel van Eban Prins Bernhard kreeg veel geschenken tijdens zijn Aziatische reis Vrouw deed overval op spaarbank Hotel voor buitenlandse gastarbeiders Toestand in voormalig Biafra is slecht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1-1 juli 1970 120ste jaargang Nr. 20435 WAARIN OPGENOMEN REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jartnewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand f 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer* Belangrijk tuinder sbedr ij f te Bruinisse Kamerdelegatie terug uit Israël SCHIPHOL, 13-7. Maandagmid dag is op Schiphol de Nederlandse pailementaire delegatie terugge keerd, die een bezoek van een week aan Israël heeït gebracht. De uit veertien Eerste- en Tweede Kamer leden bestaande delegatie, die de reis maakte op uitnodiging van het Israëlische parlement, heeft ge sprekken gevoerd met o.a. president Zalman Shazar, mevr. Golda Meir en verder met ministers, parlements leden, burgemeesters en bewoners van kibboetsen. Daar de voorzitter van de delegatie, de heer M. de Niet (P. v. d. A.), om privé redenen niet aanwezig kon zijn, gaf de heer F. II. J. J. Andriessen (K.V.P.) de algeme ne indrukken van deze reis weer. Duidelijk voelbaar voor ons was cle spanning, waarin dit land leeft rond de vraag: wat gaat er met Is raël in de toekomst gebeuren. Van Israëlische zijde bestaat een groot verlangen naar vrede, die rond de tafel bereikt moet worden, waarbij Israël moet worden erkend en vei liger en overeengekomen landsgren zen krijgt. Voor dit doel wil Israël best de bezette gebieden vrijlaten. Daarbuiten staat natuurlijk het be zette deel van Jeruzalem. Mevr. Meir heeft echter* gezegd, dat haar land ook over dit geschilpunt wil onderhandelen. Gebrek aan vertrouwen Er bestaat echter een gebrek aan vertrouwen in Israël over het stre ven naar vrede door de omringende landen", aldus de heer Andriessen. PNOMPENH. 14-7. Met Zuidviet- namese helikopters zjjn de afgelopen dagen Cambodjaanse troepenverster kingen overgebracht naar de provin ciehoofdplaats Kompong Thom, die door Noordvietnamese en Vietcong- troepen wordt belegerd. Volgens Cambodjaanse militaire kringen dreigt daar een grootscheeps vijandelijk offensief. De tegenstan ders zouden belangrijke versterking' hebben gekregen, o.a. van Pathet Lao-eenheden uit Laos. Men meent dat zich tussen Kompong Thom en Siem Reap twee divisies Noordviet- namezen en Vietcongstrijders bevin den. Eén Ncordvietnamees regiment zou nog onderweg zijn naar het ge bied. Uit goede bron is~vernomen dat de Zuidvietnamezen hun helikopters meer voor het vervoer van eigen troepen willen gaan bestemmen en ze in het vervolg minder gul ter be schikking van de Cambodjaanse autoriteiten zullen stellen. Dit o.a. naar aanleiding van de vluchten naar Kompong Thom, dat - 120 km ten noorden van Pnompenh gelegen - nog maar net binnen de actieradius van de toestellen valt. Bovendien be schouwen de Zuidvietnamese piloten de tocht als „bijzonder riskant". OSAKA, 13-7. Duizenden bezoe kers waren maandag rond het zwaar bewaakte Nederlandse paviljoen op de Expo '70 verzameld toen om 14.25 de auto voorreed waaruit de keizer en keizerin van Japan stapten, die hun 5-daags bezoek aan de Expo be gonnen. De regen die bij stromen viel was juist 20 minuten tevoren opgehouden en terwijl de Japanse vlag op de to ren van het Nederlandse paviljoen werd gehesen, brak de zon door. De ccmm.issaris-generaal van de Expo 70 mr. Haguiware stelde mr. Cals en mr. Luns aan hunne majesteiten vcor. Bij het begroeten van mr. Luns herinnerde de keizer zich on middellijk diens bezoek in 1962 aan Japan. De keizer zei verheugd te zijn het Nederlandse paviljoen te bezoeken en dankte voor de ontvangst op deze eerste dag van zijn bezoek aan de t Expo. Mr. Cals antwoordde dat het een grote eer was voor Nederland om als eerste paviljoen door hunne majesteiten bezocht te worden. De keizer zei dat hij zich bewust was van de reeds lang bestaande betrekkin gen tussen Japan en Nederland. De keizerin vertelde mr. Cals, dat zij al zoveel over Nederland had ge hoord en dat zij daarom zeer ver heugd was dit paviljoen te kunnen bezoeken. De delegatie rechtvaardigde het ver langen van Israël een eigen staat met een eigen identiteit te willen zijn en had bewondering voor de wijze waaiop dit land voor zijn ont wikkeling als staat vocht. Een totaal afwijkend standpunt nam het P.S.P.-delegatielid, de heer A. G. van der Spek, in. Hij noemde het streven naar veilige grenzen een illusie. „In deze tijd bestaan er geen veiiige grenzen meer. Ik begrijp niet, dat Israël zijn te rechtvaardigen deel deer een totaal verkeerde poli tiek wil bereiken. Ik heb bewonde ring voor de prestatie van de be volking, maar hun militaire escala ties zullen tot een totale vernieti ging leiden en dat is het tegenover gestelde van wat zij willen". Scliippersdochter verdronken H.I. AMBACHT, 13-8. De zeven- jarige sehippersdochter Johanna P. in 't Veld is maandagmiddag over boord gevallen van het in de Bin- nen-Noord onder H.I. Ambacht stil liggende binnenvaartschip „Eben Haëzer" en vermoedelijk verdron ken. De rijkspolitie te water uit Dordrecht nam. in samenwerking met de rijkspolitie uit H.I. Ambacht het dreggen ter hand maar tot nu tevergeefs. De moeder van het meisje zag het kind nog boven water komen en pro beerde het met een haak te redden. Dit mislukte evenwel, waarna het meisje onder water verdween. Banden tussen Zwarte Panters en El Fatach WASHINGTON, 14-7. Volgens F. B.I.-directeur J. Edgar Hoover groei en buitenlandse invloeden „in som mige zwarte extremistische groepen in de Verenigde Staten, met name de Zwarte Panters"., Laatstgenoem den onderhouden naar zijn zeggen nauwe banden met de Palestijnse guerrilla-organisatie El Fatah via hun „minister van voorlichting" E1- dridge Cleaver, die nu inAlgiers woont. De Panters geven ook hoog op van hun betrekkingen met de Noordkoreaanse, Noordvietnamese en Cubaanse regeringen, aldus Hoo ver in een rapport over de werk zaamheden van de federale-recher che in het afgelopen jaar. JERUZALEM, 13-7. In een verga dering met parlementsleden heeft de Israëlische minister van buitenland se zaken Ebba Eban maandag ge zegd: „Als de eerste stap om uit de impasse te komen stellen w(j voor dat Israël en Egypte vertegenwoor digers naar een bepaalde plaats sturen cm te praten over officiële cnderhande'ingen. Een dergelijk of ficieus contact zou de weg kunnen vrijmaken voor doeltreffende en realistische onderhandeligen, zonder welke - dat is ruimschoots geble ken - internationale conflicten niet kunnen werden opgelost." Verdrinkingsgevallen eerste halfjaar 1970 HAARLEM, 13-7, In het eerste halfjaar van dit jaar zijn in ons land meer mensen door verdrinking om het leven gekomen dan in dezelfde periode van 1969. Van januari tot en met juni jl. verdronken 246 perso nen, tegen 215 (31 minder) in de eer ste zes maanden van vorig jaar, al dus blijkt uit gegevens van de Ko ninklijke Nede^andse Bond tot het Redden van Drenkelingen te Haar lem. Opvallend is, dat er minder meis jes en vrouwen, maar meer jongens en mannen verdronken, te weten 24 (27) meisjes en 25 (30) vrouwen en 79 (61) jongens en 118 (97) mannen. BAARN, 13-7. Prins Bernhard heeft op een buitenlandse reis nog nooit zoveel geschenken gekregen als tijdens zyn bezoek aan Indone sië in maart van dit jaar. De prins maakte de reis naar Indonesië op uitnodiging van president Soeharto, Maandagmorgen heeft de prins in de wapenzaal van paleis Soestdijk zijn cadeaux aan de pers getoond. Een van de meest waardevolle ge schenken was een zeer kostbare pu- saka, een vredeskris, die de prins van president Soeharto kreeg aan geboden. Van ir. Sutami, de minis ter van openbare werken en ener gievoorziening kreeg de prins een zilveren theeservies en van gene raal Nasution ivoren snijwerk. Andere geschenken Tot de talrijke geschenken behoor- hcorden voorts balines houtsnijwerk, een bamboe bankstel, een groep wa jangpoppen van de gouverneur van West-Java, een rookservies, twee opgezette paradijsvogels, een zeven tiende eeuwse klok van Nederlandse zakenlieden in Indonesië, wandkle den voorts balinees houtsnijwerk, een sleutel van de stad Bandoeng etc. Een deel van de geschenken zal worden ondergebracht in het Ko ninklijk huis-ax*chief, een ander deel gaat naar enkele musea. Tijdens zijn verblijf in Pakistan, India en Japan kreeg de prins onder meer Tibethaanse gebedsboeken en door Tibethaanse vluchtelingen vervaar digde kleden en een collectie Japan se tekeningen. DOESBURG, -13-7. Rond het mid daguur heeft maandag een 20-jarige inwoonster van Doesburg een over val gepleegd op het bijkantoor van de Gemeentespaarbank in haar woonplaats. De vrouw, W. F. T.-V. geheten, had zich in mannekleren gestoken en een ijsmuts over haar hoofd getrokken. Zij bedreigde de cassière en eiste geld. De lokettiste deed een greep in haar geldlade en gaf 5700 gulden mee. Nadat de vrouw was verdwenen sloeg de cassiere al arm. Enkele jongens holden de vrouw achterna en zagen haar een woning binnengaan. Daar konz ijt door de politie worden gearresteerd.' De vrouw heeft inmiddels bekend. HEERHUGOWAARD. 13-7. Hoog ovens zal voor 500 Spaanse arbei ders in Heerhugowaard een hotel gaan bouwen. In het hotel zullen behalve de wooneenheden ook een eetzaal, een recreatiezaal, een televisiekamer en spreekkamers voor artsen en maat schappelijk werkers worden geves tigd. Naast het hotel zullen sport velden worden aangelegd. Dit hotel is het eerste uit een se rie, die Hoogovens in Noord-Holland Noord wil bouwen, en dient ter ver vanging van de woonschepen „Arosa Sun" en „Casa Marina", waar deze arbeiders nog wonen. Maandagavond heeft de gemeente raad van Heerhugowaard de daartoe benodigde verkoop van de grond goedgekeurd. In de onderhandelin gen met Hoogovens heeft het ge meentebestuur van Heerhugowaard bedongen dat Hoogovens voor de so ciale opvang en begeleiding van de arbeiders zal zorgen. „Zelf hebben wij daartoe de middelen niet", aldus burgemeester Molleman. Uitspraak van Monty: „Nixon totaal ongeschikt voor opperbevelhebber' WASHINGTON, 13-7. „President Nixon is totaal ongeschikt om de op perbevelhebber te zijn van de Ame rikaanse strijdkrachten. Zijn kennis voor het voeren van een oorlog is ni hil. Het is te betreuren, dat de Ame rikaanse constitutie hem de bevoegd- Wmm -w BARBADOS. De Noorse ontdekkingsreiziger Thor Heyerdahl en zijn zeven koppige bemanning zijn - na een tocht van 5 Tdagen over de Atlantische Oceaan - in Barbados aangekomen, waar hun een uitbundig welkom werd bereid. Foto: de bemanning aan boord van de papyrusboot Ra II, vlak voor de aankomst in Bridgetoivn. Snelle hulp is nodig LONDEN, 14-7. In een Brits tele visieprogramma hebben missionaris sen te kennen gegeven, dat in het voormalige'Biafra voedsel en medi cijnen worden onthouden aan ster vende leden van het Ibo-volk. Zo verklaarde pater Raymond Kennedy, die tijdens de oorlog daar een groot aandeel had in het hulp werk. dat drie belangrijke factoren de huidige beproeving der Ibo's ver oorzaken. Een daarvan was onver schilligheid - „de mensen in Lagos weten niet wat er gebeurt en het kan ze ook niet schelen", - een tweede ondoelmatigheid, maar kwaadwillig heid kan bij enkelen onmogelijk worden uitgesloten, aldus deze pries ter, In het bewuste BBC-programma, „Panorama", werd meegedeeld dat alle geïnterviewde hulpwerkers- van mening waren dat de hongersnood in sommige delen van ex-Biafra even groot was als tijdens de oorlog, en rampzalige vormen zou aannemen wanneer niet snel de nodige hulp werd geboden. Twee dochters van luitenant-kolonel Philip Effiong, de man die in januari de overgave van Biafra tekende nadat Ojoekwoe hem de macht had overgedragen, lazen in het programma een brief van hun vader voor waarin deze meedeelde dat hij sinds 21 april in de gevange nis van Port Harcourt zit opgesloten. De Nigeriaanse autoriteiten hebben steeds tegengesproken dat voormali ge Biafraanse leiders, wie amnestie was beloofd, gevangen zijn gezel. NEW YORK. De New Yorkse Fifth Avenue bood een uniek schouwspel: er was geen auto te bekennen. Bur gemeester Lindsay had als experi ment het verkeer verbannen uit de wijk van de 42ste tot de 57ste straat. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het verschil tussen een man J en een vrouw is dat de vrouw met oude kranten de kachel f aanmaakt en de man ze her- leest. t heden geeft die h(j op dit gebied heeft." Dit zegt de Britse maarschalk Montgomery in een brief, die hij on langs heeft gezonden aan Cyrus Ea ton, een Amerikaanse industrieel, die een overtuigd voorstander is van nauwe betrekkingen met de Sowjet- Unie. In de brief van „Monty" aan Eatort heet het nog: „in zijn hoedanigheid van politiek hoofd van de V.S„ be staat de taak van president Nixon uit het kiezen van goede generaals, uit het verstrekken aan deze generaals van politieke en strategische instruk- ties en uit het hen laten voeren van de oorlog". Maarschalk Montgomery zinspeelt in zijn brief op de moeilijkheden die door president Abraham Lincoln wei den ondervonden bij het kiezen van de generaal, die de Amerikaanse burgeroorlog ten einde moest voeren. „Abraham Lincoln vond de ge schikte man in U. Grant, een goede generaal. Hij liet hem de verant woordelijkheid voor de oorlogvoering en trok zich terug in zijn eigen sfeer: de politieke vraagstukken in het noorden. Dat was precies wat hij moest doen en het is heel erg jam mer, dat Nixon niet net zo doet. Verwachting tot woensdagavond: Biiiïg Veel bewolking met plaatselijk buien; matige tot krachtige, aan de kust tij delijk harde wind ruimend van zuid west naar west of noordwest; gema tigde temperaturen. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 2 "tot 7 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op oen geheel droog etmaal: 30 procent. 15 juli. Zon op 4.37, onder 20.54. Maan op 18.25, onder 0.28. 16 juli. Zon op 4.38, onder 20.53. Maan op 19.38, onder 1.07. Volle maan: 18 juli (20.59). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 15 juli 11.48 v.m. n.m. 16 juli 0.18 v.m. 12.58 n.m. BROUWERSHAVEN 15 juli 11.39 v.m. n.m. 16 juli 0.07 v.m. 12.46 n.m. Doodtij: 14 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-7. Het K.N.M.I. meldt: Een frontale zone verplaatste zich in de nacht van maandag op dinsdag naar ons land, hetgeen over een uit gestrekt gebied regen bracht. Aange zien deze zone bovendien boven Ne derland tot stilstand kwam, draagt de regen een vrij langdurig karakter. Het ziet er naar uit dat later de noordwestelijke stroming, die reeds boven Schotland aanwezig is, ook hier zal doorzetten, hetgeen de aan voer van onstabiele en vrij koele lucht zal bevorderen. 't ZAND. Maandagmiddag is do 54-jarige expediteur P. Bakker uit 't Zand (N.H.) in een ziekenhuis in Alkmaar overleden aan de verwon dingen, die hij zaterdagmiddag had opgelopen. De man raakte toen be kneld tussen een eigen achteruitrij dende truck en een van zijn trailers. i" i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1