Seizoen Opruiming Paul van Geesbergen eneer 5-[anóenincocjnito Arbeidstoestanden op Schouwen-Duiveland in de twintiger jaren Stalins lof klinkt al luider en luider Gereformeerde pastorie Nicuwerkcrk krijgt een opknapper BLIK DOOR HET WERELD STREEKNIEllWS De Duits-Russische onderhandelingen Huift gereed voor eiiul van de inuaitd NIEUWERKERK, 13-7. Op het ogenblik wordt in huize Ooststraat 12 de pastorie der Gereformeerde Kerk te Nieuwerkerk. hard gewerkt door timmerlieden en sehilders, om de prcdlkantswoniug, die door het ver trek van de familie dr. J. II. Becker, wegens verleend emeritaat naar Oostzaan (b(j Amsterdam), is leegge komen, weer bewoonbaar te maken voor de nieuwe predikant, kandidaat A. S. Ricnstra en zijn gezin te Kam pen. Kandidaat Rienstra heeft on langs aan de kerkeneombinatie Brui- nisse/Nieuwerkerk zjjn „ja"-woord gegeven op het op hem uitgebrachte beroep. De keuze van wonen viel op de Nieuwerkcrkse pastorie, die daar om nu flink onderhanden wordt ge nomen. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode). Het gebouw, waarin tot voor kort neg met een tweetal kolenhaarden werd gestookt, krijgt nu een centrale verwarming. De timmerlui van het bouwbedrijf L. Tieleman te Nieu werkerk-Haamstede hebben de af gelopen weken flink de handen uil de mouwen gestoken, want werk was er genoeg. Zo is er o.a. het vol gende gedaan: de aanleg van een nieuwe keukenvloer, het aanbrengen van een wijziging in de keukenin richting/indeling. op vele plaatsen nieuwe wandbetimmerringen in ver schillende vertrekken, een nieuw zolderkamertje erbij, vernieuwing van de badkamer, enz. Langzamer hand ti ekken de timmerlui zich terug om de schilders van de fa. C. A. Lie- vense te Nieuwerkerk de ruimte te Z1ERIKZEE, juli. - In de 20-er jaren op Schouwen-Duiveland waren de Ionen in het westen van het ei land iets beter dan in hel oosten, maar daar stond tegenover dat in het westen de werkeloosheid 's win ters groter was. De best gesitueerden van de Schouwse landarbeiders waren de z.g. paardenknechts. Hun werktijden bedroegen 's zomers 13 a 14 uur en 's winters 9 uur per dag. Zaterdags moesten ze evenlang werken als door de week. Ze ver dienden f 13,50 per week. Ze moch ten vrij wonen, hadden- een vrij aardappelland en ongeveer f 10,- fooi in de week. De lonen van de andere arbeiders lagen duidelijk lager ongeveer f 1,50 tot f 2,50 per dag. Deze arbeiders wa ren merendeels in vaste dienst bij een boer en hadden een jaarkon- trakt dat van mei tot mei liep. Maar als de boer geen werk had, waren er doorgaans ook geen verdiensten. Als men iets wilde bijverdienen moest men dit na de gewone werk dag doen. Arbeiders met al wat gro tere kinderen zagen nog wel eens kans iets extra's in de uien te ver dienen maar al bij al was het inko men toch bijzonder gering Moeilijke winters In de winter hadden de meesten helemaal geen inkomen en de le vensmiddelen die men nodig had liet men bij bakker en kruidenier op schrijven tot de winter voorbij was, althans de vorst, om ze, als men weer inkomsten had, te gaan betalen. Er waien natuurlijk ook boeren die hun personeel in moeilijke tijden hielpen maar over het algemeen weid dit weinig gewaardeerd. Uil die tijd is ook bekend dat veel boeren het beslist niet eens waren met de bestaande situatie, maar er werd niet zo heel veel aan gedaan. De tijd was er kennelijk - hoe gek het ook klinkt - nog niet rijp voor. Zo te zien heerste er in die dagen wel een noodsituatie. Gelukkig zijn de tijden veranderd en kunnen we ook op Schouwen-Duiveland van een behoorlijke welvaart spreken. Op het 22ste congres van cle Rus sische communistische partij in 19Ü1 deed Chroesjtsjoiv een boekje open over de misdaden van Stalin. Kort daarop was zonder veel ophef zijn plek aan de zijde van Lenin leeg in het grote mausoleum aan het Rode Plein in Moskou: hij kreeg een graf ergens bij de muur van het Kremlin, waar 09k een half dozijn minder groten van de partij begraven liggen. Maar die hadden allemaal een buste op hun groeve staan - Sta lins laatste rustplaats was een dor en vlak stukje grond. Tot dezer da gen ook Stalins graf gesierd werd met het borstbeeld van de dictator, in steen gebeiteld als een milde, va derlijke figuur. Het is ook weer bijna tien jaar geleden dat Stalin na zijn dood de grote val maakte die zijn naam liet verdwijnen met zijn beel den en zijn functie als doel van een bedevaart naar Moskous Rode Plein. In die tijd zijn voorzichtig eerst, maar geleidelijk aan steeds krachti ger geluiden gehoord over de grote verdiensten van de oorlogsleider en opbouwer van de economie van hel land, dat het hem voornamelijk dankt dat het nu een der grote, in vloedrijke mogendheden. Op zichzelf is dit niet onjuist. En het was tevoren te voorzien dat de Russen niet makkelijk zomaar een groot brok van hun historie hele maal zouden wegkwasten: een his torie met een vacuum verdraagt een zo nationalistisch denkend volk niet. Een op zijn minst gedeeltelijk eer herstel was onvermijdelijk, zeker als na verloop van tijd ieder op zijn hoogst van horen zeggen nog maar wat kon weten over Stalins wreed heden, maar de resultaten van zijn regime - de industrie - kou zien en ook waartegen hij had moeten op tornen: de ruines en andere herin neringen aan de Duitse inval. Maar bui ten Rusland en daarbin nen vraagt men zich af of het ove rigens zonder veel ophef verlopende langzame eerherstel van Stalin niet diepere bedoelingen heeft. Er ver schijnenweer boeken, waarin hij geloofd wordt, maar ook van alles waar hij voor was: de kunst met zijn in gladde plaatjes gevatte verheer lijking van de tractorbestuurder en andere pioniers van de socialistische arbeid, de films en de boeken waar van de artistieke inhoud onderge schikt gemaakt is aan het doel, de staatsstructuur en de partijbeginse len te prijzen. Ook economisch ziet met allerlei stalinistische gebruiken herleven, soms compleet met hun absurdste verering van het vervullen van de consequenties. Het stukloon met zijn door de centrale overheid opgelegde taken wordt weer als partijdogma beschouwd, hoewel andere economi sche denkers inmiddels daarover al twijfels hadden uitgesproken of dit nu de alleenzaligmakende manier was om een industrie niet alleen zo iwel mogelijk te laten maken, maar bovendien ook zo goed mogelijk. Het merkwaardige is nu dat thans getracht wordt ditzelfde principe ook toe te passen bij de wetenschappe lijke research - een voor een moder ne industriestaat onontbeerlijke zaak waurvan Moskou beseft dat de Rus sen er niet op hun best in zijn. Maar het is een absurditeit: men kan we tenschappers niet een taak opleggen van tien, of vijftig vindingen per jaar, waarmee produkten verbeterd kunnen worden, of die tot nieuwe produkten leiden. Research bestaat er juist vaak uil dat men in een richting gaat zoeken die misschien niets oplevert, maar misschien ook wel. dal weet men later pas. Men kan ook uit alle macht naar iets bepaalds gaan zoeken, wetend dat succes misschien snel komt, of mis schien pas heel, heel laat. Dit pro beren met wéinig zekerheid en soms zelfs niet zo heel veel hoop is een wetenschappelijke taak, die niet te vangen Is binnen een discipline met verplichte opleverdatums. Het slaken van kritische uitingen wordt tegenwoordig meer en meer bestraft met opneming in een gek kenhuis en het is menselijk begrij pelijk dat tegenover de enkelen die n 1 verdroten doorgaan hun stem te laten horen, velen staan die dan hun mond maar houden. En die dan op de een of andere manier ook hun taak ran ontdekken en uitvinden wel vervullen. Als het niet met echt materiaal kan, dan met onzin. Ly senko's absurde theorieën over de erfelijkheid zijn er een droevig voor beeld van uit. Stalins tijd, dat sinds dien met schaamrood op de kaken stilletjes is teniet gedaan. Het lijkt erop of de kans goed ligt voor nieu we dergelijke pseudogeleerden bin nen een zichzelf herstaliniserende partij' geven. Het werk op sanitair gebied is ook al voor een groot gedeelte ge reed en werd verzorgd door loodgie ter H. Kesteloo te Nieuwerkerk. Voortuin opgehoogd Rondom het huis is inmiddels ook al het één en ander veranderd en tot stand gekomen. Allereerst is in de achtertuin, naast de keuken een gro te olietank t.b.v. de centrale verwar ming ingegraven door vrijwilligers uit de gemeente. Eveneens hebben zij vorige week met man en macht de voortuin opgehoogd, daar die sedert de ramp van 1953 erg is verzakt. En kele landbouwers-kerkleden zorgden voor de grond en vervoer. In totaal zijn ruim elf karrevrachten grond in de pastorievoortuin geledigd. Binnenkort zal een nieuw tegelpad rondom de pastorie worden aange legd. eveneens de voortuin, wat be treft het gazon. Gehoopt wordt ont alles vóór het eind van deze maand gereed te hebben. ZIERIKZEE: Geslaagd Geslaagd aan de Katholieke Ho geschool te Tilburg voor het kandi daatsexamen economische weten schappen: de heer Th. L. Volkeri te Zierikzee. Eveneens geslaagd aan de Katho lieke Hogeschool te Tilburg voor het kandidaatsexamen rechtsweten schappen: de heer H. J. van Gees- bergen. BURGHHAAMSTEDE Colorado-kevers De laatste dagen zijn in aardappel velden colorado-kevers geconstateerd Het betreft hier hoofdzakelijk perce len in de Burghse polder, met name de velden die tegen de zeedijk aan liggen. De betreffende landbouwers hebben de nodige maatregels getrof fen doch het bericht mag als een waarschuwing voor anderen gelden terdege hun aardappels te controle ren op de aanwezigheid van het vraatzuchtig kevertje. Botsing Op de Serooskerkseweg werd vrij dagmorgen de heer P. L. die met zijn auto uit de richting Zierikzee de Luchtenburgse weg naderde, deze in wilde draaien en daartoe vaart ver minderde, aangereden door een hem volgende auto uit Rotterdam. Beide auto's werden vrij ernstig beschadigd doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. WESTHOEK Metaal-arbeiders met vakantie De top van de vakantiedrukte is aangebroken. Het zijn nog niet de bouwvakarbeiders die pas over veer tien dagen komen, doch de mensen die hun brood in de metaalnijverheid verdienen. Er zijn nu diverse cam pings die ongeveer vol zitten en wie zondag op het strand vertoefde kon duidelijk zien dat de top is aangebro ken. Massa's auto's zijn vrijdagavond en zaterdag de Westhoek binnenge reden. Zondag gingen er reeds velen op de bon omdat ze zich niet aan de spelregels van het verkeer hielden en hun auto maar neerzetten waar dat mogelijk was. Aan de Strandweg waar aan één zijde maar mag gepar keerd worden hadden vele wagens een briefje tussen de ruitenwissers terwijl aan de Hogeweg in de buurt van de campings eveneens weer lan ge rijen stonden. NOORDWELLE Vijf licht gewonden bij aanrijding "Vrijdagmiddag had op het kruis punt Lockershofvveg-Koomansweg- Kcetenissevvcg te Noordvvelle een aanrijding plaats tussen een perso nenauto, bestuurd door M. B. uit Bussem met een personenauto be stuurd door M. d. V. uit Haamstede. Deze aanrijding ontstond toen de bestuurder van eerst genoemde per sonenauto, komende over de rijbaan van de Koomansweg op het kruis punt geen voorrang verleende aan De V., die met zijn auto reed over de Lockershofweg in de richting Nccrdwelle. Beide auto's kwamen na de aanrijding in de sloot terecht en werden beiden totaal vernield. Beide bestuurders liepen lichte ver wondingen op. De inzittenden in de auto van De V.. t.w. J. M. uit Scha- rendijke en de twee kleinkinderen van De V., t.w. de 5-jarige Jaco en de 3-javige René Gelijnse uit Haam stede werden voor nader onderzoek overgebracht naar het Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee. Alle drie konden na behandeld te zijn naar huis terug keren. Dokter Simons vei leende eerste hulp. Met behulp van een takelwagen werden de auto's uit de sloot gehaald. NIEUWERKERK Eerst per rijtuig In het artikel aangaande mej. K. Lemsom, is een kleine fout geslopen. Halverwege werd melding gemaakt dat dokter H. G. Vleugels Schutter per rijwiel naar Nieuwerkerk toog, ter wij i eerst gememoreerd werd dat begin 1900 nog niet over fietsen ge sproken werd. Dokter H. G. Vleugels Schutter kwam echter eerst, voordat de fiets zijn intrede op Schouwen- Duiveland deed per rijtuig, daarna per rijwiel, vervolgens per motor- Hits en tot slot per „nuto(mobiel)", naar huize Lemsom. Duidelijk valt hierbij de verandering in vervoers mogelijkheden op. DEN HAAG. Evenals in vorige ja ren is ook voor 1970 door de minis ter van landbouw en visserij de mo gelijkheid geopend om ter bevorde ring van de sportvisscrij een bijdra ge van overheidswege te verkrijgen. TRIEST DE JONGE GRÉ LEGEMAATE stellen u, mede namens we derzijdse ouders, in kennis van hun voorgenomen huwe- I lijk. De voltrekking hiervan zal D.V. plaats vinden op 24 juli u.s., om 14.30 uur, in het I stadhuis van Zierikzee. De kerkelijke bevestiging zal in de Chr. Geref. kerk van Zierikzee zijn, om 15.30 uur. door dominee J. Westerink van Kerkwerve. U kunt ons gelukwensen van 18.30 tot 20.00 uur in het jeugdgebouw van de Chr. Geref. kerk, Zevengetijstraat, Zierikzee. 10 juli 1970 Kerkwerve, Kerkweg 1 Zierikzee, Karnemelksvaart 2 Ons adres blijft voorlopig: Karnemelksvaart 2, Zierikzee BLOEMENHUIS B. G. WICHGERS (v/h Leeuwe) GESLOTEN wegens vakantie van 14 juli t/m 25 juli Havenpark 12 - Zierikzee Gevraagd voor direct: chauffeur op vrachtwagen. J. R. v. cl. WÉKKEN ZN. Brouwershaven 16 juli 1970 Restanten legen uitzonderlijk lage prijzen! Een greep hieruit: Daiuesblazers maar 36 en 38 nu 39,- Enkele Tuniekpakken reeds vanaf 47,95 Enkele Broekpakken van 179,voor 125,- Kiiulerjucks nu met 20 korting Dainespullovers nu ƒ9.90 Restant Hippe broeken nu 19,95 Herenjaeks nu met 20 korting Amerikaanse overalls pracht kwaliteit - nu 15,- Nylon Herenstofjassen nu 17,50 Pracht kwaliteit 'Bekijk onze etalages en loop gerust vr\jblijvend binnen! Zierikzee Telefoon 2347 BONN, 11-7. Het Westduitse kabi net zal vermoedelijk op 23 juli een definitief besluit nemen over de richtlijnen voor de onderhandelingen die minister van buitenlandse zaken Scheel in Moskou gaat voeren over een niet-aanvalsverdrag. Regerings woordvoerder Ahlers deelde vrijdag mee, dat Scheel naar alle waar schijnlijkheid eind juli of begin au gustus naar de Sow jet-Unie zal ver trekken. Hij zal worden vergezeld door o.a. de staatssecretarissen Paul Frank (buitenlandse zaken) en Egon Bahr (kanselarij). Flitsen uit het buitenland PRETORIA. Premier Ian Smith ven Rhodesië is per vliegtuig in Pretoria aangekomen, voor een par-, ticulier bezoek aan Zuid-Afrika, op uitnodiging van premier John Vors tel*. De twee premiers hebben elkaar het laatst in mei ontmoet, toen Vors tel* Salisbury bezocht. AMMAN. Volgens een officiële bekendmaking is in Amman het vre desakkoord tussen de Jordaanse re gering en het centrale comité van de Palestijnse verzetsbeweging onderte kend. NEW YORK. De technologische voorsprong, die de Verenigde Staten op de rest van de wereld heeft en die de Amerikaanse industrie een concurrentievoordeel verschaft, heeft desondanks geen schadelijke gevol gen voor de exportpositie van de andere landen. Dit is een van de conclusies, waartoe een commissie van de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikke ling (O.E.S.O.) is gekomen. BRUSSEL. De Europese Commis sie heeft de Nederlander Edmund Welle,nstein (50) benoemd tot hoofd van de delegatie die met de Britten moet gaan praten over toetreding tot de E.E.G. Dit is in welingelichte kringen in Brussel vernomen. BEIROET. Een Libanese delegatie onder leiding van de minister van economische zaken is naar Moskou vertrokken. Zij zal een nieuw han delsakkoord met de Sowjet-Unie te kenen. NEW YORK. De secretaris-gene raal der Verenigde Naties, Thant, heeft in New York met een rede de Wereldjeugd-assemblee geopend. De bijeenkomst, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de volkeren- ganisatie. wordt door meer dan zes honderd jeugdige deelnemers uit 110 landen bijgewoond. Zij duurt tot 10 juli. VATICAANSTAD. Paus Paulus heeft de aartsbisschop van Utrecht en primaat van Nederland, kardinaal B. J. Alfrink, in particuliere audi ëntie ontvangen. CAIRO. Egypte heeft Engeland om uitleg gevraagd naar aanleiding van „lasterlijke" uitlatingen van mi nister van buitenlandse zaken sir Alec Douglas-Home over de Egypti sche politiek. ULM. Drie afgevaardigden van de rechtse N.P.D. in het parlement van de Westduitse deelstaat Baden- Württemberg hebben samen met twee andere leden van déze partij Oostduitse vlaggen neergehaald die aan een gebouw in Ulm hingen waar een internationale bijeenkomst wordt gehouden. SAIGON. In een verklaring van de Zuidvietnamese regering wordt ge zegd dat in de „tijgerkooien" op het strafeiland Co Son zich alleen maar „communistische misdadigers" be vinden. BELFAST. Bij het Noordierse par lement is een wetsontwerp ingediend waaronder de openingstijden van drankgelegenheden worden gewij zigd. De regering wil de periode ge lijk stellen aan die in Engeland, na melijk ven half twaalf tot half drie en van vijf tot elf uur. Sterke drank kan in Noord-Ierland tot dusver ge nuttigd worden tussen tien uur in de ochtend en tien uur s' avonds. WASHINGTON. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft het amendement Cooper-Church afge wezen, zoals verwacht werd. Het amendement had ten doel het presi- dent Richard Nixon financieel on-, mogelijk te maken nieuwe militaire acties in Cambodja te beginnen. FEUILLETON Daar had hij het stukje papier zorgvuldig glad gestreken, waarna hij de handtekening bestudeerde. Dat was een peuleschilletje, dat had hij al gauw bekeken, Hij nam een vel papier en een balpen en begon de handtekening na te schrijven. Tegen de tijd, dat die avond de lich ten uitgingen, was hij al aardig op weg geweest om een nagenoeg lij kende handtekening na te schrijven en binnen een week had hij een vol maakte kopie, tot in de kleinste bi- zonderheden precies gelijk. Inwen dig was hij er erg trots op en te vreden, omdat zijn vaardigheid in dit opzicht nog niets had ingeboet. Valse handtekeningen schrijven was al jaren lang zijn specialiteiten se handtekeningen al was het toch een paar keer uit gekomen, dat hij de vervaardiger er van was, met als resultaat enkele jaren gedwongen vakantie, dat nam toch niet weg, dat hij nu in dit op zicht een expert was. Alle bijzonderheden wist Jan Vla ming nog. Dat de sleutel op het zol derkamertje onder een ietwat losse plank lag. precies onder de linker poot van het bed. Dat de afspraak op de Bank was een handtekening te zetten voor iedere keer, als hij in zijn kluis moest zijn. Om de heren van de Bank in de gelegenheid te stellen te controleren, of de juiste persoon toegang wilde hebben tot de kluis. Een pracht van een afspraak, want wie kan de handtekening zet ten? Niemand natuurlijk! Jan had heel verstandig geknikt, toen Toon zover was gekomen, dat hij deze bijzonderheden aan zijn vriend vertelde. En had er aan toe gevoegd: „Daar zou ik nu nooit op gekomen zijn, he? Jonge, Toon, wat heb je dat allemaal mooi uitge kiend". Ja, die lange Toon had zich iedere keer opnieuw bij de neus laten ne men, zonder dat hij er erg in had. Die ijdele reus, wiens geheimen op de lippen brandden en bij Jan Vla ming uiteraard een gewillig gehoor vonden, als hij ze bij stukjes en beetjes vertelde. Hij stapte het station van de Hol landse Spoor binnen ert kocht een enkele reis Rotterdam. Toon had het hem zo gemakkelijk mogelijk ge maakt. Een briefje voor zijn vrouw had hij de gevangenis uitgesmok keld, waarin Toon zijn vrouw ver zocht de brenger,» Jan Vlaming, die in de bak zijn vriend was geweest, een paar nachten huisvesting lever- lenen. Hij kon wel op het zolderka mertje slapen. Toon had het hem goed geïnstru eerd, want dat slapen op het zolder kamertje had natuurlijk een bedoe ling. Jan moest dan van de gelegen heid gebruik maken om te contro leren, of het sleuteltje van de kluis nog onder de losse plank lag. En zo ja, dan moest hij Toon een prent briefkaart sturen, waarop onder meer het zinnetje voorkwam: „De kinderen zijn nog steeds bij oma en vinden het er prettig". Jan Vlaming had zogenaamd wel wat moeite ge had met het in zijn hoofd prenten van deze zin, maar tenslotte was hij er toch in geslaagd en op de laatste avond van hun samenzijn had Jan de zin nog enkele keren moeten her halen. Door dit zinnetje op dc kaart zou Toon de zekerheid hebben, dat het sleuteltje nog aanwezig was. Aanvankelijk had Toon in debrief aan zijn vrouw willen schrijven over één nacht logies, doch Jan had ge zegd: „Ja, maar Toon, stel je eens voor, dat ik er de eerste nacht niet in slaag om zonder dat je vrouw het merkt dat ledikantje een eindje op zij te schuiven om naar die sleutel te kijken? Dan weet ik nog niks. Je door FRANK VAN FALCKENOORT mag eigenlijk wel een paar nachten voor me vragen". Toon had zijn vriend op de schou ders geklopt. „Al ben je in menig opzicht een sufferd, soms heb je goeie ideeën, Jan". Terwijl Jan in de trein stapte, grinnikte hij. Je moest eens weten, man, welk een briljant idee ik uit gekiend heb. Je sliep geen nacht meer rustig. In Rotterdam stapte hij op het Stationsplein in de tram naar Schie dam en na enig zoeken vond hij de straat, waar de dierbare wederhelft van Toon dcmicileerde. Om half tien belde hij aan. Een slordig uitziende vrouw in een vet tige ochtendjas keek hem wantrou wend aan. „En?" „Bent u mevrouw Willink?" „Ze zeggen het. Hoewel ik er dik wijls niet veel van merk. En wat zou dat?" Jan had wel een beetje ervaring met vrouwen. Hij boog zich wat dichter naar haar toe en zei: „Ik heb een briefje van Toon bij me. Als ik misschien even mag binnen komen? Mijn naam is Vlaming. Jan Vlaming". Het gezicht van de vrouw in de deuropening klaarde op. Ze week naar achteren. „Kom dan maar ver der". Jan slapte binnen, waarna de vrouw de deur sloot. „Kijk maar niet naar de rommel, want de kin deven zijn net naar school en als ik alleen thuis ben, kan het me verder weinig schelen". „Dat kan ik me voorstellen", was het diplomatieke antwoord. 'Ze wees in dc kamer naar een stoel en ging zelf ook zitten. „Kom je ook vanZe wenkte met haar hoofd. (wordt vervolgd)'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4