L DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vreugdevuren - zonder vreugde - laaiden op in somber Belfast Ravage na vechtpartij in Drents café MOEBIS Roerige Wereld-Jeugd- Assemblee Vereniging Milieuhygiëne Zeeland boos over vestiging Total Rotterdamse havenarbeiders solidair met Britse collega's Voor horeca en toerisme was '69 slecht jaar Weer besprekingen Sow j et-Unie - China ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 juli 1970 126stc jaargang Nr. 20434 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand 3,per jaar J 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzei zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer* Zierikzees meisje wou alles bij jeugd races Trieste zaterdag BELFAST, 12-7. Zaterdagavond laaiden in de protestantse wijk van Belfast vreugdevuren op ter gele genheid van de Oranjefeesten, maar vreugde was er niet. De meesten stonden stil naar de vlammen te kijken. Alleen kinderen sleepten geestdriftig brandbaar ma teriaal aan. Slechts op Sandy Row was iets van een feest te merken, daar dansten en zongen een paar meisjes in mini-jurkjes. Kooplieden verkochten niet-alcoholische dran ken, de café's gingen al om acht uur dicht. In de katholiekenwijk waren de straten leeg. Boven de stad vlo gen enige hefschroefvliegtuigen. Soldaten waren er weinig te zien. maar men voelde hun aanwezigheid. UTRECHT. Het N.V.V.-jongeren- contact heeft in een telegram aan de jeugdassemblee in New York deze bijeenkomst als niet representatief veroordeeld. „De Nederlandse dele gatie vertegenwoordigt niet de Ne derlandse jeugd", oordelen de N.V.V. jongeren. De eerste uren verliepen kalm, al deed zich op Old Park Road een he vige ontploffing voor, waardoor veel schade ontstond. Verboden Het Noordierse ministerie van binnenlandse zaken besloot zater dagavond, de Oranje-optochten van maandag in twee plaatsen van het graafschap Londonderry te verbie den. In deze plaatsen, Dungiven en Lackagh, is de spanning te groot cn worden ongeregeldheden gevreesd. Intussen staken zaterdagavond on geveer vijfduizend Schotse orangis ten de zee over om in Ulster mee te lopen in de 13-juli-optochten. Zeshonderd katholieken zijn daaren tegen uit Ulster naar Ierland ge vlucht voor de manifestaties van de orangisten. Velen gingen te voet. De armsten zijn ondergebracht in le gerkampen. ?0MJTYf1RST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 GASSELTE, (Drente), 13-7, Zon- dagavond heeft een vijftiental Italia nen, die in Enschede werkzaam zijn, een ware ravage aangericht in het café Adams te Gasselte. Ruiten sneuvelden doordat er stoe len van het café door gegooid wer den. Glaswerk, flessen en asbakken gingen aan gruzelementen en biljart keus werden versplinterd. De aanleiding tot deze vechtpartij speelde zich zondagmiddag af in ho tel ,,'t Olde Hof". Het ging om een stoel waarop een Italiaan wilde gaan zitten op een manier die de bezoe kers uit Stadskanaal en Musselka- naal niet aanstond. Het gevolg was, dat de Italiaan danig werd afgetuigd. Maar deze vechtpartij, die binnen was begonnen werd buiten voortge zet. Enkele jeugdige deelnemers aan dit handgemeen vluchtten huizen binnen. 's Avonds kwamen de Italianen, die 's middags ,,'t Olde Hof" hadden bezocht, in café Adams, waar op dat moment een zestal jonge mannen za ten te kaarten. Eén van hen scheen een sprekende gelijkenis te vertonen met de jongeman, die des middags een Italiaan in ,,'t Olde Hof" had „af gedroogd". De Italianen werden wild en sloegen de boel kort en klein. Zij namen vervolgens in vier auto's de vlucht. Vakantiespreiding bedrijven en onderwijs tot 1976 Verhoging inkomensgrens bejaarden-ziekenfonds NEW YORK, 11-7. De Wcrcld- Jeugd-Assemblee in New York heeft een bijzonder roerige dag gekend. De ongeveer 600 deelnemers uit meer dan 120 verschillende landen schreeuwden, joelden en floten door elkaar alsof het eeo lust was en op het spreekgestoelte was er soms sprake van een handgemeen als en kele deelnemers trachtten zo snel mogelijk de microfoon te grijpen. Dit alles ging dan evenals de eerste dag nog steeds over allerlei principe-be sluiten als de maximale leeftijd van de deelnemers, de al of niet juiste vertegenwoordiging van de jeugd van een bepaald land en bijvoorbeeld ook de uitsluiting van bepaalde dele gaties. Ondanks de wanorde slaagde men er toch in overeenstemming te be reiken over het zenden van spoed- telegrammcn apn Peking, Hanoi, Pjongjang en de Vietcong met het verzoek hun weigering aan de as semblee deel te nemen nog eens te bezien. DEN HAAG, 11-7. Met terugwer kende kracht tot 1 februari 1970 wor den de toelatingsgrens en de inko mensgrens van de bejaardenverze kering ingevolge de Ziekenfondswet aangepast aun de voorgenomen Wij zigingen van de pensioenbedragen ingevolge de Algemene Ouderdoms wet. Na afloop van de wekelijkse kabi netszitting deelde premier De Jong vrijdag mee, dat de bejaardenverze kering toegankelijk is voor perso nen van 65 jaar en ouder, die een inkomen hebben van minder dan f 10.761,per jaar. De premie is af hankelijk van het inkomen. f 4,34 per week (f 18,82 per maand) bij een inkomen tot f 6.036,f 8,68 per week (f 37,64 per maand) bij een inkomen tussen f 6.036,"— en f 7.046, f 10,85 per week (f 47,05 per maand) bij een inkomen tussen f 7.046,en f 8.904.f 15,19 per week (f 65,87 per maand) bij een inkomen tussen f 8.904,— en f 10.701,—. Voor de vaststelling van het inko men wordt rekening gehouden met alle inkomsten. De vakantie-uitke ring krachtens de A.O.W. wordt ech ter bij de bepaling van het inkomen buiten beschouwing gelaten. DEN HAAG, 11-7. De regering is vrijdag, tijdens de wekelijkse minis terraadvergadering. tot overeen stemming gekomen over de aanbe velingen van de Stichting van de Ar beid inzake het vakantiespreidings- schema voor bedrijfsleven en onder wijs voor de jaren tot en met 1976. Voor 19.71 is geadviseerd de be- drijfsvakantiespreiding als volgt vast te stellen: De eers'te helft van juli" voor Noórd -Brabant, Zeeland en Limburg. De tweede helft van juli voor het oos ten en noorden van Nederland. De bouw- en nevenbedrijven en de tex tielindustrie in de eerste helft van augustus voor Noord- en Zuid-Hol land. Utrecht, Gelderland ten noor den en westen van de rivieren en de metaalindustrie. Er is inmiddels bericht ontvangen dat de vakantie in Noordrijn-Westfa- len volgend jaar op 1 juli begint, Waardoor het gevreesde samenvallen van het begin van de vakanties in 1971 is voorkomen. De eerste be- drijfsvakantie in Nederland begint namelijk op 2 juni. Een en ander is meegedeeld door minister-president De Jong aan het eind van de kabinetszitting. Geen inspraak geen zekerheid MIDDELBURG, 10-7. De komst van de Total-raffinaderfj naar Zee land, waarmee het Zeeuwse provin ciaal bestuur zeer verheugd is, valt bij de Vereniging Milieuhygiëne Zee land niet in goede aarde. De vereni ging zegt met grote verontwaardi ging kennis te hebben genomen van de vestiging van Total. Zij verwijt het provinciaal bestuur een lichtvaardige besluitvorming. Bij zijn beslissing heeft het provinciaal bestuur van Zeéland zich wal de mi lieuhygiënische aspecten betreft la ten leiden door het rapport dat prof. ir. H. Eilers, inspecteur van de volks gezondheid, maakt over een denk beeldige raffinaderij. Het algemene rapport dat door de Zeeuwse over heid geruststellend genoemd wordt, levert slechts globale gegevens op die niet per definitie hoeven te gelden voor deze Totalvestiging, waarvan de technische gegevens nog niet bekend zijn. Reële gevolgtrekkingen kunnen er op grond van het rapport Eilers daarom niet gemaakt worden, zegt de vereniging. Gegevens omtrent het koelwater, dat in de Westerschelde geloosd zal worden en de gevolgen daarvan voor het Westerscheldewa- ter zijn er ook niet. Verder mist de V.M.Z, gegevens over geluidshinder en stank. Weerkundig onderzoek De vereniging heeft herhaaldelijk aangedrongen op een weerkundig ondex-zoek in het Sloe, maar dat is er nooit geweest. Vei'der zou er geen kosten-baten-analyse gemaakt zijn. Bij dit alles is de V.M.Z. verontwaar digd over het feit, dat de Zeeuwse bevolking geen inspx-aak gehad heeft Men noemt de gevolgde procedure een hex-haling van de gang van zaken rond de vestiging van Pechiney, waarbij ook de bevolking gepasseex'd werd en er geen gegevens over de vex-wachte milieuvex-ontx-einiging be kend waren. Verder vreest de vere niging dat ïriet deze raffinadei'ij een begin wordt gemaakt met het aan trekken van peli-ochemische bedrij ven zoals bij hex-haling is verklaard door drs. M. C. Vex'burg, directeur van het Zeeuwse E.T.I. en het pro vinciaal bestuur. Bijzondere vlag Overloon ROTTERDAM, 11-7. Als dinsdag aanstaande 74.000 Britse havenarbei ders inderdaad in staking gaan, dan zullen de Rotterdamse havenwerkers met deze actie solidair zijn. Dat zal betekenen dat schepen met voor Engeland bestemde lading, die als gevolg van de Britse staking naar Rotterdam uitwijken, daar niet zul len woi'den gelost. De Nedexiandse vakbonden hebbetx dit de scheep vaartvereniging Zuid (werkgevei-s- oi'ganisatie) laten weten. De solidari teitsactie van de Rottei'damse ha- venarbeidei-s is een gevolg van een vei'zoek van de Britse vakbonden aan de ox-ganisaties van havenwer- kex-s in andex-e landen, om schepen, die als gevolg van de Britse staking naar buitenlandse havens uitwijken, niet te behandelen. ZIERIKZEE. Onder grote publieke belangstelling, vonden zaterdagmiddag op het tot circuit omgevormde parkeerterrein aan de Minnebroederstraat kinder-autoraces plaats. Ongeveer 400 kinderen namen aan dit BP-racespel deel. Er maren vele tussentijdse minnaars, die al zegevierend de handen omhoog staken na de verschillende manches. De grote eer - de Gouden Helm en de Coup des Dames - was echter voor het U-jarige Zierikzeese incisie Netlij I'iclers, ilie straks mag uitkomen in de nationale races. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De invoering van de B.T.W.de daarop gevolgde algemene prijsstij gingen mede en zelfs in belangrijke mate, veroorzaakt door aanzienlijke tariefsverhogingen van gemeentelij ke overheden en semi-overheidsin- stellingen, alsmede de accijnsverho ging op o.a. alcohol en bier, hebben er. naar de mening van de heer Van de Wolk, toe bijgedragen dat Neder land zich in 1969 uit dc markt heeft geprijsd. Het gal in de toeristenba- lans is daardoor in versterkte mate vergroot. Dat gat zal naar secretaris Van Son verwacht in 1970 1.1 miljard gulden bedragen. DEN HAAG, 11-7. Het jaar 1969 is zowel voor dc horcca-bcdr(jfstak, als voor het toerisme in het algemeen voor ons land, bijzonder ongunstig geweest. De omzet van hoi-eca-produkten daalde, in geld, in 1969 ten opzichte van 1968 vier a vijf pi-ocent, en in volume twaalf a veertien procent, Deze cijfers heeft de voorzitter van het bedrijfschap horeca, dc heer F. W. van der Wolle, vrijdagmiddag meegedeeld in de bestuursvergade ring van dit schap die in het „Euro pa-hotel" in Schoveningen is gehou den. 111 OVERLOON, 11-7. Het Nederlands comité Dachau-Allach heeft zaterdag aan het nationaal Oorlogs- en Ver zetsmuseum in Overloon een Ameri kaanse en een Nederlandse vlag overgedragen, die b(j de bevrijding van het concentratiekamp Dachau een rol hebben gespeeld. Het Amerikaanse legeronderdeel hees na de bevrijding van Dachau een Amerikaanse vlag die gemaakt was door een Duitse vi-ouw, nadat gevangenen de hakenkruisvlag naar beneden hadden gehaald. Daags daai-na op de vex-jaax-dag van px-inses Juliana, wapperde daarnaast een Nedex-landse vlag die in het diepste geheim door Nedei'landse gevange nen was samengesteld uit repen stof die uit een S.S. magazijn wex-den weggehaald. Beide vlaggen krijgen een plaats in de afdeling concentx-atiekampen van het documentatiegebouw van genoemd museum. HELP! HELP! De Looze verzuipt! (Word! vervolgd) LONDEN. Op het kantoor van de bankier Rothschild werd vorige week een leen-over eenkomst getekend lussen N.V. Philips en een banksyn- dicaat voor een bedrag van bijna een miljard gulden. Links de heer Van der Putten, vice-president van Philips, rechts Jacob Rothschild. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Hirosjima-bom (loodde ook Amerikanen HIROSJIMA, 11-7. Een Japanse oud-onder-officiex-, die in de ooi'log belast was met de bewaking van krijgsgevangenen, heeft meegedeeld dat er als gevolg van de atoombom die de Amerikanen op 6 augustus 1945 op Hix'osjima wiex-pen, ook 23 Amerikaanse kx-ijgsgevangenen zijn omgekomen. Een van hen overleef-: de weliswaar de bom, maar is door woedende Japanners doodgeslagen. MOSKOU, 11-7. De Sowjet-Unic China zijn besprekingen begonnen over de scheepvaart op de rivieren langs hun gemeenschapcdyke grens. De besprekingen wox*den elk jaar gevoerd. Ruzie over de juiste gx-ens, die vaak midden door deze rivieren loopt, leidde vorig jaar tot bloedige incidenten. De delegaties van de twee landen vei'gadex'en in Heiho, een stad in de Chinese provincie Hei- loenkiang. Het overleg valt samen met de op hoog niveau plaatsvindende Chinees Russische bespx*ekingen in Peking over de 7.500 km lange gi-ens. Van dit in oktober begonnen overleg is nog geen enkele vox'dering gemeld. Slechts hij, die de vrijheid f 'van 'anderen lief heeft is zelf de vrijheid waard. Verwachting tot dinsdagavond: Iets koeler Wisselend bewolkt met voornamelijk in de nacht plaatselijk regen; matige tot vrij krachtige wind ruimend naar west; iets lagex-e middaglempex-atu- x*en. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-tempex-aluren: van ongeveer normaal tot 3 gx-aden onder normaal. Max.-temperatux-en: 1 tot 5 gi'aden onder noimaal. Kans op een di'oge pex-iode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 14 juli. Zon op 4.36. onder 20.55. Maan op 17.03. onder 0.02. Volle maan: 18 juli (20.59). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 14 juli 10.35 v.m. 23.01 n.m. BROUWERSHAVEN 14 juli 10.28 v.m. 22.57 n.m. Doodtij: 14 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 13-7. Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtsti'oming in de hogere luchtlagen op onze breedte wordt gekarakteriseerd door een brede band van westelijke winden, die zich van het Noordamerikaanse con tinent over de Atlantische oceaan tot diep in Eui'opa voortzet. In deze stroming worden storingen meege voerd. waarvan de meest actieve ge deelten echter een baan volgen, die noordelijk van ons land is gelegen. Maandagochtend lag een depressie ten westen van Noorwegen, mot een koufi'onl dat- zich vandaar over Schotland en Ierland naar het zuid westen uitstrekte. Dit front passeert naar het zich laat aanzien in dc nacht van maandag op dinsdag Ne derland. De lucht die daarna bin nenstroomt is wat koeler, maar grool zijn de verschillen niet. Warm is hel momenteel slechts aan de zuidflank van een rug van hoge druk die zich van Bretngnc naar hol oosten uit strekt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1