AGENDA „Krientje Lemsom", Nieuwerkerk goed voor 75 jaar vriendsehap De doorstroming BUIS Ondergrondse leidingstraat PRAAG. Cestmir Cisar, die vaak de ideoloog wordt genoemd van de Praagse liberalisatieperiode van 1968, heeft donderdag zijn ontslag geno men als lid van de Tsjechische na tionale raad, het parlement van Bo- hemen "en Móravië. AMMAN. De regering van koning Hoessein van Jordanië en de Pales tijnse vërzetsstrijdérs hebbén defini tieve overeenstemming bereikt over een ontwérp-forrhule ter' regeling van ;degeschillen tüsSen de .B'ales- tijnen en. de Jordaanse regering.' NEW YÓRK. Een groep deskun digen van de .Verenigde Naties zal de kpméndè weken - een ondèrzóék iristèllérï naar de "bevveer'de .schen dingen van de rechten van de-mens in- -Zuid-Afrika. - De groep zal zich iftet "riame'richten op de behandeling van politieke-'gevangenen én „vrrj- herdsvechtérs". GENÈVE.Het Joodse /Wereldcon gres'heeft een beroep op" de Sovvjet- Unie, gedaan dé réch'tstrëeksemi-li-, tairë i'h^lp, aan-Mé' v Arabisghé'. landen te staken 'en.' cp.deze 'wijze een' bij- dr'age'.-te levéren-.tot- de -vrèdé .jri.h'et" Miödén-Oosten. IJslandse premier bij brand omgekomen RYEKJAVIK, 10-7. De premier van IJsland, Bjarni Benediktsson, zijn echtgenote en een kleinzoon, zijn in de nacht van donderdag op vrij dag bfj een brand in hun zomerhuis op IJsland om het levèn gekomen. DEN HAAG, 10-7. - Gemeenten kunnen op grond van de „Regeling krotopruiming en doorstroming" met financiële steun van het rijk een te gemoetkoming in de kosten verlenen aan bewoners van een goede, goed kopen woning, die naar een duur dere woning verhuizen. De duurdere woning mag blijkens een mededeling van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ook een eigen woning zijn. In hoeverre er dan sprake is van „duurder", aldus het ministerie, hangt af van de las.ten die op de bewuste woning drukken. Aan de mededeling wordt toege voegd dat de gemeenten geen sub sidie van het rijk krijgen wanneer de ontruimde woning wordt verkocht en de nieuwe eigenaar er zelf in gaat wonen, omdat de bedoeling van de regeling is, dat de vrijkomende wo ning wordt verhuurd aan eën min der draagkrachtig gezin. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Staatssecretaris Gros heide van onderwijs en wetenschap pen heeft een commissie geïnstal leerd die de centrale schriftelijke ein dex am en opga ven voor Mavo, Ha vo 'en VWO gaat vaststellen. De in stallatie geldt voor één jaar. BREDA. Inbrekers hebben in de racht van woensdag op donderdag voer ruim 22.000 gulden aan bont mantels, suède- en nappakleding buit gemaakt. Zij pleegden hun in braak bij de firma Lampe in de Bre dase binnenstad.. WEERDINGE. Te.Weerdinge nabij Emmen is de grote boerderij met schuur van - de lanbouwer. J. Evers door brand verwoest. De boerderij, gedekt niet. riet, was in korte tijd een vlammenzeè, waardoor niets meer uit hel brandende gebouw kon wor den verwijderd. DEN HAAG. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede dut het gemiddeld verdiende loon per uur van volwassen mannelijke werk nemers (arbeiders en employé's) tus sen oktober 1969 en april 1970 met ruim 8 procent is gestegen. Het weekloon liep in die periode met on geveer 7 procent op. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 11 en zondag 12 juli Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110)—2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waairden. Westhoek - Brouwershavén: elke arts houdt eigen praktijk. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. ,(01113) 280, neemt waar VÓor dokter Speelman. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie- rikzee, tel. (01110)2780, neemt waar voor dokter v. d. Zande. Zr W. C. Steutel, Haamstede, teléf. (0J.115)r"1226, neemt waar .voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts T. VAN ROQN, Zierikzee, tel. (01110) 2180, neemt waar vpor dierenarts Bërgsma. Dè.weekéinddienstervvangeri-aan- op zaterdagmorgen om half; tiëri.- Wel ellendig hoor met die ver ge ler, die alle witte weefsels geel maakt, maar het is zo'n monstertje hé en ongeschikt voor tussen de tweede en derde boterham 's avonds. Trouwens dat eten van brood is toch maar larie. We doen het dan ook niet meer, maar kopen een „Murks", als gevolg waarvan er 's avonds nog duchtig wordt gewielrend, alles op basis van een nieuwe energie omdat overdag de oude verdween. Zit 'em natuurlijk mede in het warme weer. Het is - in afwachting van het nieuws - intussen toch altijd wel prettig te weten dat in de gootsteen en op andere saillante plaatsen ne gen en negentig procent van de bac teriën wordt gedood. Eergisteravond nog bleken er te onzent maar 93 pet. gedood. Voel je je goed ellendig hoor. Wissel (gelukkig) op de toekomst is dat het later met „kunstgebeden" ook wel goed zit. In afwachting van deze futuristische ontwikkeling heb ben we al een dertig-seconden-bor steltje in huis, xoant een mens weet maar nooit. Tussen de derde en vierde boter ham (ondanks „Murks") dan de nare -luchtjes-ver drijver, knap geïllus treerd mag ik wel zeggen met een goed gecomponeerde toiletpot er bij, die technisch gezien meesterlijk de huiskamer wordt ingestraald. Bij al deze (blijkbaar te verhelpen) narigheden, gelukkig dan toch de zekerheid dat de Columbiaanse kof fieboontjes goed zijn. Zijn ook goed vrienden, maar de kwekers en de plukkers verdienen er geen bal aan en er zijn daar ook geen hupse kin dertjes, die naar moe - bedrijvig in de keuken - hollen, om deel te heb ben aan de koffiegeneugten. Maar wat zeurik? Er zijn toch smaakma kersfidele jongens uit Delft; echte pindaknabbelaars die zo pittig zout en smakelijk hun boterhammetjes zitten te verdienen. Eet men na de boterhammen nog een stukje fruit, dan is er altijd een stoere man, die zo knarsend en schurend zijn pas gewassen lijf met een handdoek bewerkt. De dames doen dat niet zo. Ze blijven veilig in het schuim, hetgeen wel iets aan dó hypocriete kant is, maar er wordt veel goed gemaakt als een meisje vit haar haarkooi teordt verlost, het Zeeuwse meisje owat is dat leven op het land rond het Sloegebied goed!) zo innemend en vootoorlogs met haar handje heeft gewuifd en de wetenschap weer is onderstreept dat die „dame van de wereld" «iet zo maar ivat willekeurigs onder de oksels spuit, maar een goedje opge jut met een vleugje extra Franse parfum. Ze krijgt dan ook een per- fekt kusje op de blote arm. Dan ko men Vietnam en het midden-oosteti. Alles op „de buis"! SCHIERE1LANDMAN. ZIERIKZEE. De kunstwerken op de zomertentoonstelling in het Burger weeshuis - tot en met 22 augustus - zijn vooral figuratieve beeldhouwwer ken. Wat betreft de aanwezige non-figuratieven: een fraai werkstuk in de collectie vormt deze „Zonnefilter" van G. ter Horst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). NIEUWERKERK, 9-7. Zeventig jaar een doktersfamilie dienen, is een opgave die niet voor iedereen is weggelegd en een 75 jaar lange vriendschap aanhouden is ook een unicum. De vrouw die op beide kan terugzien is de 88-jarige mejuffrouw K. Lemsom, in de volksmond beter bekend als „Krientje Lemsom". Mej. Lemsom heeft een veelbewo gen, maar bovenal een werkzaam le ven achter de rug. Ze werd in 1882 te Nieuwerkerk geboren, als enige dochter van de dorpstimmerman J. Lemsom. Op vijfjarige leeftijd ging ze naar de lagere school en op haar elfde had ze de zes jaar er al op zitten. Daarna ging ze achtereenvol gens twee zomers naar de „nooi- schole" (naaischool) in Oosterland, want „dat moest je toch ook kun nen, al wa? alles nog niet zoals te genwoordig", zegt ze. De tochten van Nieuwerkerk naar Oosterland en te rug liep ze, want in haar tijd was er van de fiets nog niets bekend, 's Win ters was ze thuis en hielp ze haar moeder in het huishouden. Op een dag kwam dokter H. G. Vleugels Schutter uit Oosterland op bezoek en bleek dat hij op zoek was naar iemand die zijn Nieuwerkerkse patiëntenkring kon behartigen, wat medicijnen en boodschappen betrof. Hij klopte daarom bij een hem ver trouwd adres aan. De familie Lem som bleek daartoe wel bereid en werd hèt adres voor zaken welke de dokter aangingen. Dertien jaar oud was Krientje - dat was in 1895 - toen de overeenkomst werd gesloten. Het werk van boodschappen van patiënten aannemen en het uitreiken van en ontvangen van respektieve- lijk volle en lege medicjjnflesjes, kwam voor Krientje als arbeid naast het gewone huishouden. 's Morgens vroeg, al vóór tien uur, kwam de „oude" dokter (zoals nog veel Nieuwerkerkers dokter H. G. Vleugels Schutter noemen) per rij wiel naar huize Lemsom, om de me dedelingen van de patiënten en de lege medicijn flesjes in ontvangst te nemen en bracht zelf een volle mand uit Oosterland voor Krientjes „klan ten" mee. Krientje, die bij deze werk zaamheden steeds meer op de voor grond trad, al werd ze bijgestaan door haar ouders (want het kon druk zijn!) bracht,dan verslag uit van de stand van zaken. Later op do dag kwamen de patiënten bij Lemsom aan huis om hun medicijnen. Anders en eender Dit duurde tot 1930, toen de zoon vande „oude" dokter, dokter E. E. Vleugels Schutter trouwde en naar Nieuwerkerk kwam om daar de praktijk van zijn vader over te ne men. Ondanks deze verbetering in het ccrtakt tussen dokter en patiënt bleef Krientje, die nu het werk al enkele jaren alleen deed, wegens het overlijden van haar ouders, nog steeds het adres voor boodschappen en medicijnen, totdat de ramp in 1953 kwam en het einde betekende van dit soort werkzaamheden. Mej. Lemsom verhuisde na de ramp in 1956 naar de UNA-straat, om daar aan een onbezorgde oude dag te be ginnen (want inmiddels was zij al 71 jaar). Na de ramp was ook dokter E. E. Vleugels Schutter naar Zierik- FORT SMITH. Tijdens zijn bezoek aan het Noordwest-Territorium ont moette prins Charles van Engeland het Indiaanse opperhoofd Joe Sad dleback uit Alberta. Later woonde de koninklijke familie een kook feest bij, waarbij o.m. buffelvlees wercl bereid. zee verhuisd, en diens schoonzoon, dokter L. J. van der Zande bezette de Nieuwerkerkse dokterswoning aan de Ring. Het kontakt met de doktersfamilie bleef en Krientje, die cok mevrouw A. F. van der Zan- de-Vleugels Schutter had zien óp- greeien, onderhield goede betrekkin gen met het nieuwe doktersgezin, waarvoor ze vele jaren daarna nog menige breinaald heeft gehanteerd. Ze heeft in al die jaren de kinde ren van de dokter zien opgroeien, te beginnen met dr. E. E. Vleugels Schutter, mevrouw A. F. van der Zende-Vleugels Schutter, en nu de jonge Nieuwerkerkse generatie, en dat alles doet haar goed. „Ik heb met de Schutters en de Van der Zandes veel vriendschap en ze ko men me nog vaak opzoeken en op halen. en dat is erg leuk!" vertelt ze ons, „de kinderen kennen me, en het trekt nog net als vroeger". Handwerkjuffrouw Vroeger was ze, naast genoemde werkzaamheden, nog ruim tien jaar handwerkjuffrouw aan de Christe lijke School en hield ze thuis dan ook nog kostgangers, meest inder- wijzend personeel van de lagere scholen en sems uit nood nog wel eens een timmermansknecht, „en die is van ons uit nog getrouwd!" ook nog kostgangers, meest onder vindt ze nog veel vriendschap. Toen ze onlangs 88 jaar werd, ontving ze zells nog reakties van kostgangers die ze in jaren niet meer had gezien. „Als je goed met een mens bent, dan blijft dat goed", is haar com mentaar over alles. Ook door de Nieuwerkerkers wordt ze nog steeds gewaardeerd, was het alleen maar voor de vele hulp in de tijd toen ze magazijnhoudster van het Groene Kruis was, wat haar volle inzet vroeg. Op het ogenblik is haar gezond heid wat verbeterd, nadat ze afge lopen winter nogal ziek is geweest. Naar het dorp gaan doet ze niet meer zo druk, „alleen zou te gevaar lijk zijn, maar als ik een beetje ben komt mevrouw Van der Zande me een paar keer in de week ophalen met de auto!" In al die jaren heeft mej. Lemsom Nieuwerkerk in alle opzichten zien veranderen. Ook de oorlog en de ramp hebben hun stempel op haar leven gedrukt en ze vertelt dat ze tweemaal haar „boeltje" is kwijtge raakt, de ene keer „weggepikt" en de andere keer „weggespoeld". Nu huist ze in één der bejaardenwo ninkjes aan de UNA-straat. Naast haar voordeur is een herdenkings steen gemetseld. In 1957 werd ze verrast door een persoonlijk bezoek van HM. de Koningin, waaraan ze goede herinneringen en een paar mooie foto's heeft overgehouden. Hoewel ze nu niet meer aan de „weg" timmert met de medicijnen, kenr.en velen haar nog, zelfs van de jongere generatie. DEN IIAAG, 9-7. West-Brabant kijjgt in de toekomst een druk on- dergionds verkeer van olie en che- mivaliër. te verwerken. Er gaat na melijk een ondergrondse leiding- stiaat komen, waardoor dit verkeer tussen Rotteidam enerzijds en Ter- neuzen en België anderzijds moge lijk zal worden. Het Eccnomisch-Technologisch In stituut voor Noord-Brabant ver- recmt, dat twee van de leidingen, die in deze straat zullen,, komen te liggen al spoedig worden verwezen lijkt. Met de aanleg van de Shell- leiding tussen Terneuzen en Pernis is al een aanvang gemaakt. Deze leiding, die propeen van Dow Che- Na val overleden APELDOORN, 9-7. Tijdens werk zaamheden aan de nieuwbouw van Centraal Beheer in Apeldoorn is de 33-jarige isoleerder C. J. van Ernst uit Swifterband, onwel geworden en tengevolge daarvan gevallen op een lager gelegen plateau. De man brak, zo constateerde de dokter, bij deze val zijn nek en bleek te zijn over leden. Enkele collega's hadden hem na de val al naar buiten gebracht en eerste hulp geboden, die even wél zonder resultaat bleef. mical zal aanvoeren en die een door snee van 15 centimeter zal hebben, is van Rotterdam uit al een eind- weegs gevorderd tot boven de Moer dijk. Met een andere leiding, de olie leiding tussen Rotterdam en Antwer pen, zal dit jaar nog worden begon nen, zo verneemt het E,T,I. Flitsen uit het buitenland HONGKONG. De Amerikaanse bisschop James Edward Walsh, eer tijds r.k. bisschop van Sjanghai, is vanmorgen (vrijdag) Hongkong bin nengekomen, na door China vrijge laten te zijn. Dit is van gezagheb bende zijde vernomen. TOKIO. Een vredesregeling in Indo-China kan binnen zeer korte tijd tot stand komen als China wil meewerken. Dit heeft donderdag de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, William Rogers, in To kio verklaard. PONTRESINA. De Zwitserse ski loper Fritz Stuessi (25 jaar) heeft een dodelijke val gemaakt in de Alpen van Grisons. Verkeersslachtoffers misdeelde groep DEN HAAG, 9-7. De verkeersslachtoffers vormen een misdeelde groep. De gemeentepolitie laat hen betalen als zij moeten weten wie hen het ziekenhuis inreed. Het rijk laat hen betalen als zij moeten weten welke naam en adres bij een bepaald kenteken dat genoteerd werd, behoort. Tot voor kort moesten zij maandenlang wachten tot het openbaar ministerie verlof gaf om een copie van het politie verhaal te kunnen krijgen. In een bijzonder nümmer van „ver keersrecht" een uitgave van de Koninklijke Nederlandse Toeristen bond gewijd aan uitspraken van Nederlandse rechters over vergoe ding van immateriële schade, schrijft mr Th. L. van der Veen dat het zinvol is, leed veroorzaakt door verkeersongevallen hetgeen dikwijls aan de schuld van derden moet worden geweten, in de vorm van een geldelijke vergoeding te compenseren. Zolang er geen betere manier gevonden is, zal op de gekozen weg moeten worden voortgegaan. Men moet vooral niet uit het oog verliezen, aldus mr Vari der Veen, dat de harde praktijk leert dat er maar zeer weinig weggebruikers zijn die na een door hen veroorzaakt ongeval, con tact met het slachtoffer opnemen. Van de veroorzakers van het letsel moeten de verkeersslachtoffers het in het algemeen niet heb ben. Het is echter voor het slachtoffer een moeizame weg om een vergoeding te verkrijgen voor deze immateriële schade. Er zjjn ver zekeringsmaatschappen die schrijven dat zij de afloop van een strafzaak afwachten terwijl hen reeds bekend is of moet zijn dat de politie zelfs geen proces verbaal heeft opgemaakt. Er zijn ook maatschappijen, aldus mr. Van der Veen, die de materiële schade vrij snel regelen, doch de argeloze slachtoffers met lichamelijk letsel er niet bij vertellen dat zij ook recht hebben op betaling van smartegeld. Vrijdag 10 juli Zierikzee Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur zomerten toonstelling. Haamstede Avondrondleiding naar de Zilver- meeuw-broedplaatsen. Aanvang 19 uur. Vertrek uitkijktoren. Renesse Tuinexcursie naar Slot Moermond. Aanvang 18.45 uur. Korfbaltoernooi voor badgasten. Aanvang 19.30 uur op het sportter rein „Laone". Optreden van de „Bintangs" in de Ark. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 11 juli Zierikzee Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur zomerten toonstelling. Parkeerterrein Minderbroederstraat BP Jeugd Grand Prix. Finales 2 uur. Renesse Concert door „Luetor et Emergo" in de muziektent. Aanvang 20.00 uur. Zonnemafre 7.30 uur, tenteoncert nieuwe wijk. Zondag 12 juli Renesse Strandloop. Start Scholderlaan. Aan vang 20.00 uur. Maandag 13 juli Zierikzee Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten toonstelling. Renesse Wandeltocht 15 km. Vertrek 19.00 uur vanaf V.V.V.-kantoor. Dinsdag 14 juli Zierikzee Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuié, 10-5 uur, zomerten toonstelling. Vismarkt: kunst- en antiekmarkt. Mondragon: 9 uur wij rif eest/talen - teninstuif. Huis van Nassau, Graanbeurs, 8 uur, beat-festijn. Haamstede Avondrondleiding Zilvermeeuw- broedplaatsen. Vertrek Uitkijktoren 19 uur. Renesse Cmg. consumptietenten. Strnandmo- zaïken. Aanvang 14.30 uur. Woensdag 15 juli Zierikzee Huis van Nassau. Vergadering C.M. M.C. Aanvang 8 uur. Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten toonstelling. Haamstede Tuinexcursie Slot Haemstede, Aan vang 10 uur. Ouwerkerk De Vier Bannen. Rondleiding door Krekengebied. Aanvang 14 uur. Renesse N.H.-Kerk, 20 uur L.d.H.-concert. Bezichtiging Slot Moermond. Start Laone, 14 uur. De Ark. Op treden beatgroep de „Cats". Aanvang 20 uur. Donderdag 16 juli Zierikzee Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten toonstelling. Grote Kerk, 20 uur, orgelconcert door Jan Bonefaas. Haamstede Rondleiding Domeinen, Vertrekpunt Uitkijktoren 9.00 uur. Vrijdag 17 juli Zierikzee Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten toonstelling. Haamstede Avondrondleiding Zilvermeeuw- broedplaatsen. Vertrek Uitkijktoren 19 uur. Ouwerkerk De Vier Bannen, 19 uur. Concert muziekver. „Nieuw Leven", lam pionoptocht en kampvuur. Renesse „Laone" 18.45 uur. Tuinexcursie Slot Moermond. De Ark. Optreden beatgroep „Ginger Ale". Aanvang 20 uur. Advertentie Speciale JEUGD- f - SPAARBANK W op donderdag van 4.00-5.00 uur NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2