DE ZIERIKZEESCHE COURANT Geen plannen voor Amerikaanse troepen naar Midden-Oosten Geen plaats in Nederland voor wagonfabriek Weer stortregens in Roemenië Israëlische vliegtuigen deden aanvallen op de Suezkanaalzöne Regering-Nixon wil rassen-integratie verder doorzetten Tweede Kamer - Verhoging minimumloon Schade van miljoen na brand in fabriek Wetsontwerp ingediend verhoging loongrens ziekenfondswet Engels topberaad over Noord-Ierland ZIERIKZE NIEUWSBODE Vrijdag 10 juli 1970 12üste jaargang Nr. 20433 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus I, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01J10) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand f 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusieI 4 B.T.W. in dit nummer Competitie zomeravondvoetbal afgesloten Vlrklaruij» van minister van defensie I.aird: Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vóór 15 oktober a.s. meer troepen terug uit Vietnam WASHINGTON, 'J-7. De Ameri kaanse minister van defensie, Meivin Laird, heeft donderdag geaegd dat de Verenigde Staten het strategische en militaire evenwicht in het Midden oosten willen bewaren, maar dat er geen plannen zijn om Amerikaanse troepen naar dit gebied tc zenden. Laird zei op een persconferentie, dat de Amerikaanse regering bezorgd is over de toeneming van het aantai Russische wapens in Egypte. De Ver enigde Staten zullen blijven streven naar een vreedzame regeling van het conflict. Zij hadden echter gehoopt, dat deze pogingen niet doorkruist zouden worden door voortdurende Russische wapenleveranties. „We stellen alles in het werk om een beëindiging van de vijandelijk heden in dit gebied te bereiken, doch we zullen daar een juist strategisch en militair evenwicht in stand hou den", aldus de minister. DEN HAAG, 9-7. Een gesprek, dat de bewindslieden van het ministerie van verkeer en waterstaat donder dag met de gemeentebesturen van Amsterdam. Rotterdam. Den Haag en Utrecht, alsmede de directie van de Nederlandse spoorwegen hebben gevoerd, heeft geleid tot bevestiging van het standpunt van de regering - zoals dat op 2 juni jongstleden in de Tweede Kamer der Staten Generaal is uiteengezet door de ministers Ne- lissen. Roolvink en staatssecretaris Kcyzer - dat in Nederland voor een wagonfabriek geen plaats meer is. Dit is meegedeeld door het minis terie van verkeer en waterstaat. Sprekend over Vietnam zei Laird dat de Verenigde Staten vóór 15 ok tober a.s. meer militairen zullen te rugtrekken dan de 50.000 man die president Nixon heeft toegezegd. Ely noemde evenwel geen cijfers. Het Pentagon zal trachten ook het aantal van 150.000 man die volgens de president tussen april 1970 en het voorjaar van 1971 zullen zijn terug getrokken te overtreffen, ze Laird. Vóór 1 april van dit jaar waren naar schatting 115.000 Amerikaanse mili tairen naar huis gezonden. De minister bevestigde dat de Ver- Universitair schandaal in Rome ROME, 9-7. In Rome is een uit gebreide handel in doctoraalscrip ties aan het licht gekomen. Studen ten met weinig inspiratie konden zich wenden tot vier particuliere instituten, waar scripties kant en klaar voor hen gereed lagen. Ze moesten er wel 1.200 lol 1.800 gulden voor over hebben. De instituten ga randeerden in advertenties het be halen van de begeerde bul „dank zij intensieve en ultramoderne voorbe reiding". De affaire is bekend ge worden als de zaak van de „Fabrica delle tesi" (de Scriptiefabriek). BOEKAREST, 9-7. Stortregens hebben dinsdag in het zuidwesten van Roemenië overstromingen ver oorzaakt. 630 huizen en 1.000 ha bouwland zijn ondergelopen. Ook in Oost-Roemenië heerst watersnood. In mei zijn in Roemenië door over stromingen ongeveer 200 mensen om het leven gekomen. CAIRO-TEL AVIV, 9-7. Vijftig tcestel'cn van dc Israëlische lucht macht hebben donderdag volgens meldingen uit Cairo in verscheidene gclvcn aanvallen uitgevoerd op Egyptische stellingen aan het Sucz- kanaal. Een Egyptische militaire woord voerder zei dat de Israëliërs onder het hevig luchtafweer vuur gedwon-: gen waren rechtsomkeert te maken. De Israëliërs zelf zeggen dat hun vliegtuigen met succes Egyptische stellingen hebben bestookt. Israëlische piloten rapporteerden donderdag, dat zij in de voorgaande dagen met salvo's Sam-2 raketten zijn beschoten. De Egyptenaren schijnen ervan te hebben afgezien precisielanceringen met afzonderlijke MELLE (België). Een overzicht van het spoorwegongeluk dat deze week te Melle Belgiëplaats vond en waarbij één persoon om het leven kwam en ongeveer dertig werden gewond. raketten te doen en meer effect te verwachten van grote aantallen te gelijk. cnigde Staten militairen uit Zuid- Korea terugtrekken. Hij zei niet om hoeveel man het gaat. Na voltooiing van de terugtrekkingsplannen zou er echter nog een aanzienlijke Ameri kaanse militaire macht in dat land blijven. De Verenigde Staten zullen het Zuidkoreaanse leger modernise ren en alle militaire faciliteiten ver lenen om de Zuidkoreanen de moge lijkheden te geven de verantwoorde lijkheid voor hun eigen verdediging over te nemen. Laird zei dat hel van het aller grootste belang is, dat het congres voldoende gelden beschikbaar stelt voor het in stand houden van de uit 300.000 man bestaande Amerikaanse strijdmacht in West-Europa. De Ver enigde Staten willen deze macht ze ker tot half 1971 daar houden. De minister merkte op, dat de mi nisters van defensie van de Navo- landen voor het eerst gesprofcen heb ben over de noodzaak dat de Euro pese landen de last van de militaire verdediging met de Verenigde Staten delen. WASHINGTON, 10-7. Met een klacht tegen de staat Mississippi en enkele tientallen schooldistricten in Arkansas, Florida en Zuid-Carolina heeft de regering Nixon donderdag opnieuw een poging gedaan de ras- sen-intgeratie op alle scholen in het zuiden van de Verenigde Staten door te zetten. Naar aanleiding van de klacht zul len de scholen gedwongen worden de rassenbeperkingen tot het begin van het schooljaar 1970-1971 in de komende maand september op te heffen. Minister van justitie John Mitchell kondigde in Washington aan dat de regering de komende da gen nog meer klachten zal indienen. VATICAANSTAD. Kardinaal Al- frink, de rooms-katholieke primaat van Nederland, heeft een lang ge sprek gehad met de pauselijke staats secretaris kardinaal Jean Villot. Dit is donderdag uit Vaticaanse kringen vernomen. ROTTERDAM. Het Britse helikopter- en commandoschip Hr. Ms. „Albion" is in de Lekhaven te Rotterdam aangekomen. De oorlogsbodem zal deelne men aan een NAVO-oefening, die van 20-25 juli in het noordelijk deel van de Noordzee wordt gehouden. DEN HAAG, 9-7. Minister B. Rool vink van sociale zaken en volksge zondheid wil met ingang van 1 juli van dit jaar het wettelijke minimum loon verhogen tot f 157,50 per week. De bewindsman heeft daartoe een ontwerp tot Wijziging van de wet op het minimumloon bij de Tweede Ka- In'er aanhangig gemaakt" waarin, naast deze verhoging, enkele belang- rijke wijzigingen worden voorge steld GRONINGEN, 9-7. Omstreeks half één donderdagmiddag is er in de steenfabriek Winneweer in Garrels- weer (gem. Loppersum) in de pro vincie Groningen brand uitgebroken. De brand heeft voor ongeveer 1 mil joen schade aangericht. Hierbij is niet inbegrepen het verlies dat ge leden zal worden doordat de fabriek voorlopig stil komt te liggen. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 10-7. Bjj de Tweede Kamer is donderdag een wetsont werp ingediend dat beoogt de loon grens voor de ziekenfondswet en de maximum premiedagloongrens met ingang van 1 januari 1971 autonoom te verhogen. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, B. Roolvink, en staatssecretaris dr. R- J. H. Krui sing», stellen in dit wetsontwerp voor het bedrag van de loongrens van de verplichte ziekenfondsverzekering met ingang van 1 januari a.s. vast te stellen op f 16.000,vermeerderd of verminderd met het bedrag waarmee deze loongrens op die datum zal wor den verhoogd of verlaagd door toe passing van de bepalingen van de zie kenfondswet. Het maximum premie dagloon zal op dezelfde datum wor den gebracht op f 52,hetgeen neer komt op 85 procent van de verzeke- ringsplichte loongrens. Ook dit be drag dient echter te wo2-den aange past indien de loongrens via het nor male aanpassingssysteem wordt ge wijzigd per 1 januari 1971. Al in de loop van 1969 hadden een drietal ziekenfondsorganisaties een pleidooi geleverd voor een autonome verhoging van de loongrens per 1 januari 1970. Eén van de belangrijk ste motieven, die naar de mening van de bedoelde ziekenfondsorganisaties een niet onaanzienlijke verhoging van de loongrens rechtvaardigen, is dal de kosten van de gezondheids zorg de laatste jaren belangrijk meer zijn gestegen dan de inkomens van de werknemers, waardoor deze kos ten extra zwaar drukken op perso nen van wie het inkomen juist boven de loongrens ligt. Ook de zieken fondsraad sprak zich in zijn jaarlijks advies in meerderheid uit voor een bijzondere verhoging van de grens per januari 1970. Het advies van de Sociaal Econo mische Raad van 28 november 1969 was een meerderheidsadvies, dat nadere overweging noodzakelijk maakte. Het was derhalve niet mó gelijk een autonome verhoging van de loongrens per 1 januari 1970, waarvoor een wijziging van de zie kenfondswet noodzakelijk was, op korte termijn te realiseren. Daarom werd op voorstel van de bewindslie den van sociale zaken met ingang van 1 januari 1970 de loongrens vast gesteld op f 14.580,en de maxi mum premiedagloongrens op f 48, Vanaf 1 juli 1970 zal voor de vaststelling van het minimumloon niet langer de gemengde index maai de loonindex worden gehanteerd. Dit betekent dat het minimumloon zal worden aangepast aan de ontwikke ling van de index der regelingslonen. De onderste leef tij dsgrens voor het minimumloon zal worden ver laagd van 24 tot 23 jaar. Indien op grond van de ontwik keling in collectieve arbeidsovereen komsten op het stuk van de leeftijds grens daartoe aanleiding bestaat kan bij algemene maatregel van bestuur worden bepaald dat werknemers be neden de leeftijd van 23 jaar, die de leeftijd van 22 dan wel 21 jaar heb ben bereikt, eveneens aanspraak op het minimumloon maken. Alvorens een voordracht tot een dergelijke al gemene maatregel van bestuur te doen zal de minister de Stichting van de Arbeid in de gelegenheid stellen hem hierover van advies te dienen. Prins Bernliard bezoekt wereldkampioenschappen springen voor ruiters DEN .HAAG, 9-7. Prins Bernhard is heden, vrijdag 10 juli, aanwezig bij de wereldkampioenschappen springen voor ruiters, die in de Fran se badplaats La Baule worden ge houden. De prins, die erevoorzitter is van de Union Equestre Internatio nale, heeft tijdens de finales, die vandaag gereden worden, het voor zitterschap van deze wedstrijden op zich genomen. Moord op oude „Zwarte Jan" opgelost ELSLOO, 9-7. De mysterieuze dood, in de nacht van 8 op 9 februa ri van dit jaar, van de 86-jarige al leenwonende Jan Martens in Meers, een kerkdorp van het Zuidlimburgsc Elsloo, is opgelost, zo meent de rijks politie van Stcin. Twee verdachten, de 25-jarige A. L. en de 19-jarige J. K„ beiden uit Stein, hebben bekend in de bewuste nacht gemaskerd de woning van „Zwarte Jan", zoals hij in de volks mond werd genoemd, te zijn binnen gedrongen met de bedoeling hem met geweld te beroven. Zij hebben de oude man geslagen en geschopt en zijn er met f 200 aan zilvergeld vandoor gegaan. De beide verdach ten houden vol dat de oude man nog leefde toen zij de woning verlieten. LONDEN, 9-7. Premier Heath van Engeland heeft donderdagavond een ccnfcientie belegd met zyn ministers van buitenlandse zaken, van binnen landse zaken, van defensie en van justitie om zich tc beraden over de dreiging van een nieuw oproer in Ncord-Ierland als gevolg van dc pro testantse Oranje-optochten van ko mende maandag. Uit militaire kringen is vernomen dat ongeveer zevenduizend van de in totaal 12.000 Britse militairen in Nooifl-Iciiand die dag in Belfast pa- raai gehouden worden. Vierduizend Iets hogere temperaturen Perioden met zon maar ook plaatse lijk een bui; zwakke tot matige zui delijke wind; morgen iets hogere temperaturen dan vandaag. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 lot 9. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturenvan ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 11 juli. Zon op 4.33. onder 20.57. Maan op 13.04. onder 23.31. 12 juli. Zon op 4.34, onder 20.57. Maan op 14.19, onder 23.45. 13 jüli Zon op 4.35, onder 20.56. Maan op 15.39,, onder Eerste kwartier: 11 juli (20.43). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 11 juli 12 juli 13 juli 7.52 v.m. 8.34 v.m. 9.27 v.m. 20.03 n.m. 20.48 n.m. 21.48 n.m. 20.03 n.m. 20.50 n.m. 21.50 n.m. man doen dienst op andere plaatsen waar men ongeregeldheden verwacht Men vreest, dat extremistische rooms-katholieken na de militaire acties teeen hen in het afgelopen weekeinde zullen proberen voldoe ning te zoeken door tegen de protes tantse optochten op te treden. Een Noordiers lid van het Britse parlement oefende donderdag kritiek op de regering in Londen omdat zij de protestantse optochten laat door gaan. Hij noemde dit een capitulatie van de minister van binnenlandse zaken voor het protestantse extre misme. BROUWERSHAVEN 11 juli 7.40 v.m. 12 juli 8.25 v.m. 13 juli 9.21 v.m. Doodtij: 14 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 10-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat donderdag een kou front met enkele buien was gepas seerd, volgde een vore van lage druk, waarvan de aktiviteit belang rijk groter was. Er vormden zich enkele rijen van regen en onweers buien, die van zuidwest naar noord oost over het land trokken. Voor zover te bepalen valt, vielen dc zwaarste buien in een brede strook van Vlissingen tot De Bilt. De baro meters zijn achter de vore snel gaan stijgen op de nadering van een rug van hoge luchtdruk. Deze hoort bij een boven de Golf van Biscaje ge vormd hogedrukgebied. dat vrijdag ochtend in midden Frankrijk lag en dal in noordoostelijke richting ver der koers. Over de Golf van Biscaje nadert een vlakke depressie, die tot vrijdagochtend regelmatig naar het oosten was getrokken, daarbij gelei delijk minder diep wordend. Samen met een trog, die ten westen van Ierland lag. verplaatst het lagedruk gebied met bijbehorend frontensys teem in noordoostelijke richting. Voor zaterdag moet op meer bewol king worden gerekend, terwijl de neerslagkansen toenemen, bij iets hogere temperaturen. Tankwagen gekanteld BEEK, 9-7. Op de autoweg E-9 onder de gemeente Beek in Zuid- Limburg is donderdagmiddag een tankwagen tijdens een onweersbui geslipt, Dc tankwagen schoof de rij baan af en belandde, half gekanteld op de trekker, in dc berm langs de afiit naar Beek. De chauffeur, de 27- jarige R. van der B. uit Assendelft, raakte in de half ingedrukte sabine bekneld. Omdat men aanvankelijk riet wist. of zich in de tankwagen een gevaarlijke stof bevond, - later bleek dc wagen cacaoboter naar Bel gië vervoerd te hebben - werden eerst veiligheidsmaatregelen getrof fen. vooraleer bijna een uur later de chauffeur uit de cabine bevrijd kon worden. Hij bleek slechts licht ge wend te zijn. Hel Kanaaleiland Jersey is door stakingen bij de veerdiensten en op hot vliegveld van de buitenwereld afgesloten. Ook het personeel van de gemeentediensten heeft het werk neergelegd. Stefan Sadovsky. voormalig eer- ste-seeretaris van dc Slowaakse communistische partij, is uit het presidium van deze partij gezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1