garantiegemak feaüt de postgiro da's makkelijk! c~KYleneer ^[an-öen, incognito Jaarverslag Prov. Commissie voor Huishoudelijke Advertentie voorlichting ten Plattelande iu Zeeland Het vriendschapsverdrag tussen de Sowjet-Unie en Roemenië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 juli 1970 Nr. 40-432 ...voorwie 'maanneemt J voor wie 'm afgeeft Lees maar! Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot j 100,-gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot 100,- per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en wel! Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassal Schrijf maar! Betaal met do pen prompt en precies hot juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaio of bultige portefeuille. De girobetaalkaart - u krijgt er steeds 20 - is altijd pasklaar: geen gewissel en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zij de dagafrekeningen. wergcl'jl, gegevens met ZIERIKZEE, 7-7. Deze week ver scheen het jaar verslag over 1969 van de I'ruv. Commissie voor Huis houdelijke Voorlichting ten Platte lande in Zeeland. In het afgelopen jaar konden, dankzij een volledige bezetting van de leerkrachten, weer vele cursussen, lezingen en demon straties worden gegeven. In het jaarverslag wordt een uit gebreid overzicht gegeven van de in 1969 verrichte werkzaamheden. Op het programma stonden o.a. de vol gende cursussen: koken en vervolg cursus koken; variaties met brood; ZIERIKZEE BURGERLIJKE STAND Geboren. 30 juli Cornells Jo, z. var Johannes Adrianus Koster en Rigtje Gaiske Dijkstra (Zierikzee»; 30 juni Janneke Mathilde, d. van Pieter van Maanen en Wouterina Bouwman (Zierikzee); 3 juli Krijn Adrianus. z. van Adrianus van Snippenbcrg en Marina Cornelia Goudzwaard (Dux- veland); 3 juli Laurus Pieter, z. van Pieter Padmos en Adriana Mouwen (Bruinisse). Gehuwd. 3 juli Marinus Hendrik van der Maas, 35 jr. (Westersehou- wen) en Martina Stoutjesdijk, 23 j. (Zierikzee). Overleden. 30 juni Johanna He lena van der Doe, 54 jr., echtg. van Nico Marinus Natte (Brouwersha ven). Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 10 JULI. NED. I. De veertiende etappe ven de Tour de France, Pipo en het jour naal gaan vooraf aan een NCRV- programma, dat wordt geopend door een nieuw avontuur van de scheeps jongens van Bontekoe. Tot het jour naal een Amerikaanse dans- en zanggroep. Na het journaal met de actualiteiten uit de koker van Hier en Nu. Vervolgens in de serie Po litieke Moorden van de Duitse te\e-% visie een rekonstruktie van de moord op generaal Kurt von Schlei cher op 30 juni 1935. De titel van dit stuk is „Het einde van de repu bliek van Weimar". Deze gedrama tiseerde rekonstruktie geeft een stuk recente geschiedenis weer. Da niel Barenboim zet ook vanavond wee'r een groot stuk van het werk van Ludwig von Beethoven uiteen. Als voorbeeld wordt de bekende Apassionata uitgevoerd. De dagslui ting komt uit Terscheljing waar een kerkcentrum ten dienste staat van de vakantiegangers. NED. II. Pipo de clown met 'een avontuurtje. Daarna het programma Premièreover film. de makers, dc kijkers. De VARA gaat om half acht verder met een aflevering van be roemde dierentuinen. Vanavond het park van Tucson in Amerika waar voornamelijk woestijndieren te zien zijn. Na het journaal „Zomaar een zomeravond". Pianist organist Louis van Dijk en de accordeonist Hurry Mooten verlenen hieraan hun mede werking. Mannix met de titel van avond: Op zoek naar een vriend. Mannix raakt ook hier weer in de vreemdste situaties verzeild. ZATERDAG 11 JULI. NED. I. Het middagprogramma start de KRO met lachwerk. Na het journaal krijgen we nl. de serie Geen zee te hoog, voorgeschoteld liet schip van de eerste officier Nelson en de pursur Duffy doet een poging om het snelheidsrecord te breken. Na een kort tekenfilmpje over Felix- de kat nog een echte jongensfilm. Een stelletje jongelui maken een nude locomotief weer in orde en dan proberen boeven daarmee een post trein te overvallen. Hierna de Tour de France en een aflevering van Pi po. Na het journaal een stukje over Bruintje Beer en een aflevering van Daktari. Paula treedt op als redster van een jong leeuwtje en wordt daarbij geholpen door de aap Judy en de leeuw Clarence. Na het jour naal een gekke show rond Benny gast en gastvrouw zijn; reparaties in de huishouding; goed verzorgd van top tot teen; stoelbekleding; basis- cursus naaien en vervolgcursus naai en; „kneepjes van het vak"; cadeau tjes maken; vakantie- en vrijetijds- kleding; tuin- en tuinverzorging; bloemen schikken; planten in de wo ning; strobloemen; beter bewegen in in de huishouding; meer bewegen voor ouderen; goede voeding - beter gewicht; inkopen reclame, onder houd van huis en huisraad; het ver warmen van onze woning; hoe ga ik goed £n modieus gekleed; foundation en onderkleding en nieuws over mo derne stoffen en fournituren. Een aantal van deze cursussen vond plaats voor vrouwenverenigingen op Schcuwen-Duiveland, o.a. in Brou wershaven, Bruinisse, Nieuwerkerk. Zierikzee, Burgh, Dreischor, Kerk- werve, Zcnnemaire, Ellemeet, Noord- gouwe, Haamstede, Serooskerke en Scharendijke. Aan de in deze ge meenten gehouden cursussen namen in totaal meer dan 766 dames deel. NEWMAN (Georgia).'De 25-jarige Lorenzo Edward Ervin is door de rechtbank in Newman (Georgia) veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf wegens vliegtuigkaping. Op 25 februari 1969 had Ervin een piloot van een vliegtuig van „Eas tern Airlines" gedwongen naar Cuba te vliegen. Na een verblijf in Tsje- cho-Slowakije was Ervin naar de V.S. teruggekeerd. In september werd hij in New York gearresteerd. Hill. De hoofdschotel voor vanavond is de Franse speelfilm Dróle de jeu, met de Nederlandse vertaling Ris kante spelletjes. Liefde en haat spe len in deze verzetsbeweging een grote rol. De epiloog wordt gespro ken door mgr. Zwartkruis tot be sluit van de avond. NED .11. Pipo, het journaal en dan de Evangelische Omroep met het tweede deel van een archeologische studie. Het tweede deel van het pro gramma van de E.O. is getiteld Schipperen met het Evangelie. Na het tweede journaal een nieuwe afle vering van High Chaparral getiteld De blonde feeks. Een pittig vrouwtje komt naar het clorp met de bedoe ling er een vrachtbedrijf op te zet ten. Buck wordt onmiddellijk ver liefd op haar wat de nodige strub belingen met zich meebrengt. Hier na een reportage van Simon van Collem die naar Amerika is gegaan nm er met bekende mensen van de film en televisie te spreken. Hij praat met o.a. de regisseur John Schlesinger .(van Midnight Cowboy) en Ken Russel (Woman in love). Dit programma is „Avroskoop" genoemd Tot slot van de avond de 11e afle vering van The Times, and Life of Lord Mountbatten. VRIJDAG 10 JULI. NED. I: 18.25 Tour de France 18.45 Pipo de clown: 18.55 Journaal: 19.04 De scheepsjongens van Bonte koe; 19.12 Up with people; 20.00 Journaal; 20.20 Hier en nu; 20.45 Po litieke moorden: 22.10 Barenboim over Beethoven; 22.35 De E.T. 10 op Terschelling; 22.50 Journaal; 22.55 Einde. NED. II: 18.45 Pipo de clown; 18.55 Journaal.: 19.04 Première19.30 Beroemde dierentuinen; 20.00 Jour naal; 20.20 Zomaar een zomeravond; 21.45 Mannix; 22.35 Journaal; 22 40 Einde. ZATERDAG 11 JULI. NED. I: 16.00 Journaal16.02 Geen zee te hoog; 16.27 Felix de kat op zoek naar uranium; 16.35 Overval op de posttrein17.30 Einde; 18.25 Tour de France; 18.45 Pipo de clown 18.55 Journaal19.04 Bruintje beer en het ondeugende biggetje; 19.08 Daktari; 20.00 Journaal; 20.20 Benny Hill; 21.10 Riskante spelletjes (film); 23.00 Epiloog; 23.05 Journaal; 23.10 Einde. NED. II: 18.45 Pipo de clown; 18.55 Journaal; 19.04 De erfenis; 19.32 Schipperen met het Evangelie; 20.00 Journaal; 20.20 High Chaparral; 21.10 Avroskoop; 21.55 The life and limes of Lord Mountbatten; 22.45 Jour naal; 22.50 Einde. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Uit de Rotterdam.- se hotelkamer van een 45-jarige Griekse reder is een platinaring met een waarde van ongeveer 50 duizend gulden gestolen. Voorts verdween uit de bagage van de Griek een gouden armband ter waarde van f 4.000 en ongeveer f 1.000 aan bui tenlands geld. ROLDE. In Eleveld (g'emeenfé Rolde) is de kapitale boerderij van de familie J. Lubbex-s door brand verwoest. Van de inboedel kon niets worden gered. Een aantal land bouwwerktuigen en een grote partij hooi en stro werd eveneens door het vuur verwoest. AMSTERDAM. De liberale Joden, die in de afgelopen week en in het begin van deze week deelnamen aan het internationaal congres van het progressieve Jodendom in de RAI in Amsterdam, hebben een resolutie aangenomen, waarin zij hu-. teleur stelling uitspreken over de Verenig-' de Naties. DEN HAAG. Op woensdag 15 juli zal minister drs. J A. Bakke- (ver keer en waterstaat) de Ke fel brug tussen de Noordoostpolder en Oos telijk Flevoland voor het verkeer openstellen. DEN HAAG. Twee Haagse jongens van 17 en 18 jaar, een glazenzetter en een glazenwasser, hebben tegen over de politie in hun woonplaats bekend in de nacht van .7.1 op 25 juni te hebben ingebroken bij de N.V. Gilbert Import aan de Hobbema- straat in Den Haag. Zij namen er voor anderhalve ton aan juwelen, sieraden en horloges mee. DEN HAAG. Tijdens het bezoek dat minister Luns van 8 tot 15 juli aan Japan zal brengen, zal hij aan de Japanse minister van onderwijs, Mitsjika Sakata, op 14 juli een ge schenk aanbieden bestemd voor de Japanse middelbare scholen. WEESP. Een niet 'ernstig ongeval heeft de rijkspolitie van Weesp op het spoor gebracht van een zeer uit gebreide diefstal van patronen die gebruikt worden om door middel van een schiethamer gaten in hei beton van in aanbouw zijnde wonin gen te maken. UTRECHT.' Bij een hevige uit slaande brand in een woning aan de BolJcnhofsestraat in Utrecht is in de nacht van dinsdag op woensdag een Marokkaanse gastarbeider om het leven gekomen. De jeugdige echtgenote van de hoofdbewoner ic met lichte brandwonden opgenomen in het academisch ziekenhuis. BOXMEER. Waarschijnlijk door oververhitting van een elektrische broedmachine is brand uitgebroken in het woonhuis van de nertsenkwe ker G. A. Hoogesteyn te Beugen bij Boxmeer. EDE. Bij de Edese politie is aan gifte gedaan van een inbraak in Ot- texio. waarbij 230.000 gulden aan geld, goud en sieraden zou zijn ont vreemd. Dc inbraak zou maandag hebben plaatsgevonden in het huis van de handelaar in caravans, F,. J. Koernap, aan de Apeldoornseweg in Otterlo. AMERSFOORT. Op het landgoed Westerwolde in Assel op 'de Veluwe (ongeveer 4l/z km. ten oosten van Kootwijk) worden op vrijdag 14 en zaterdag 15 augustus de nationale fok- en sportdagen gehouden van het Nederlands stamboek voor IJs landse pony's. PARIJS, 8-7. De onafhankelijke politiek van Roemenië binnen het Warschaupact, met name wat betreft zijn nationale onafhankelijkheid en het onderhouden van goede betrek kingen met alle socialistische landen komt ook tot uiting in het onderte kende vriendschapsverdrag tussen Roemenië en dc Sowjet-Unie. Dit blijkt uit de tekst van het verdrag, die woensdag door het Russische persbureau Tass in Boekarest is vrijgegeven. De beide verdragspartners „stre ven naar verbetering van de situatie en het veiligstellen van de vrede in Europa, evenals naar versterking van de samenwerking en de betrek kingen van goed natuurschap tussen de Europese staten op basis van de principes van soevereiniteit, natio nale onafhankelijkheid, gelijkheid, wederzijds belang en niet-inmenging in de aangelegenheden van de ander. Op dezelfde basis willen zij een doel matig systeem voor.de Europese vei ligheid vestigen". In een soortgelijke clausule in het in mei van dit jaar gesloten Tsjecho- slowaaks-Russische vriendschaps- FEUILLETON Ja, Jan Vlaming had al spoedig de zwakke plek bij de geweldige Toon Willink gevonden. Toon liet zich graag vleien, dan groeide hij. En hel werd nog mooier, toen Toon in een zeer vertrouwelijke bui vertelde, dat hij enige dagen voor de inbraak in het kledingmagazijn op de Nieuwe Binnenweg nog een kraakje had ge pleegd, zo netjes afgewerkt, zo zon der ook meer één klein spoortje ach ter te laten, dat de russen nu nog steedk in het duister tastten omtrent de dader. Want Toon had ditfnaal een heel andere werkmethode ge volgd, beschikte bovendien over een waterdicht alibi en had de buit -, een slordige twintigduizend gulden - meteen in veiligheid gebracht. En op een plekje, meneer, waar niemand het zoekt. Zo eenvoudig he? Zo sim pelmaar geen mens in Rotter dam zal op het idee komen, dat, ten eerste Schiedamse Toon de inbreker is geweest, en ten tweede, dat hij de buit meteen, dus binnen enkele uren op een dusdanige veilige plok had gedeponeerd, dal niemand in Neder land of daarbuiten op het idee zal komen hel daar te zoeken. Nee, dat was werkelijk de volmaakte slag ge weest en Toon was er maar wat trots op. Aanvankelijk had Jan Vlaming, de sluwe handtekeningvervalser, het verhaaltje van Toon met een kor reltje zout genomen en dat kreeg Toon door. Op een avond zaten ze in een hoekje van de conversatiezaal te praten, terwijl de meeste anderen spelletjes deden of lazen. „Je gelooft me niet hc?" Jan schudde zijn hoofd. „Ga weg. Zoiets bestaat niet". „Jij zit al langer vast. dus jij kon verdrag komen deze principes niet voor. AMSTERDAM. Het Nederlands Is raëlisch Kerkgenootschap, het Ver bond van liberale religieuze Joden in Nederland en het Portugees Isra ëlitisch Kerkgenootschap in Neder land zouden het betreuren wanneer de activiteiten van ir. Wiesenthal in Oostenrijk zouden worden beperkt. Kind verdronken LEEUWARDEN. 8-7. De 7-jarige Wim de Jonge, zoontje van de Ne derlands Hervormde predikant te Cx-eil (Nooi'doostpolder), is dinsdag middag op het strand te Lemmet- verdronken. De jongen speelde met zijn twee vriendjes op een luchtbed in ondiep water. De ouders, die op het strand zaten, misten op een ge geven moment hun zoonj Na enig zoeken vond men de jongen. Kunst matige ademhaling mocht niet meer baten. hei verslag van die inbraak niet le zen in de kranten. Twee dagen latex- zochten ze me op. De russen. Ze zei den: Toon, je bent erbij man. Voor de inbraak bij Ruiter. Ik zei: Ga nou, ik heb al een half jaar niks uitgevoerd. Maar ja. ik moest mee. Waar was je tussen tien en twaalf uur dinsdagavond? Ik zeg: Bij ome Arie in het café. Daar heb ik ge- biljard tot sluitingstijd. Kan niet, zeggen de russen. Tussen tien en twaalf is er ingebroken bij Ruitci- en dat heb jij gedaan. Ik zeg: be wijzen jongens. Ga maar mee na.xr ome Aries die weet, dat ik bij hem was. En vi*aag het de jongens, met wie ik gespeeld heb. Enfin, ze lieten me achter en kwamen twee uur la ter terug. Klopt, zeiden ze. Je was daar om kwart voor tien en je bent om half één weggegaan. Ja.v zeg ik, naar moeder de vrouw, die me de huid volgescholdcn heeft, omdat ik de hele avond was weggebleven. Klopt .zeiden ze, want <ve hebben jc vrouw ondervraagd. Nou. zeg ik, wat moeten jullie dan van me? Gingen ze lachen en antwoordden: Ga maar weer naar huis Toon. Jij hebt het niet gedaan. Het was ook jouw ma nier van werken niet, maar ja, we moeten nu eenmaal alles onderzoe ken. he? Enfin, ze probeerden me op het punt. dat ik weg zou gaan. er toch nog in te luizen en vroegen: Wat heb jc met die zestigduizend smakkers gedaan. Toon? Maar Toon is ook niet gek. Ik draaide me om en vroeg: waar hebben jullie het over?.'Dat is een mooie cent en do moeite waard. Ik wou nou wel, dat ik het gedaan had. Zestigduizend., daar neem ik heel wat risico-'s voor. Nooit geweten, dat er bii Ruiter zoveel geld zat. Snap jc het? Ik had Eerste Kamer over AO .W.-verhoging' DEN HAAG. 8-7. Met algemene instemming heeft de senaat zich dinsdag verenigd met het wetsont werp tot structurele verhoging van de A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen met 3 px-ocent met ingang van i ja nuari van dit jaar en de it.voering van een vakantietoeslag voor deze categorieën van 3 px-ocent op de zelfde datum en van 6 px-occnx voor de volgende jaren. De premiedruk stijgt als gevolg hiervan met 0.8 pet. tot in totaal 9.9 px-ocent. Messetrekker gearresteerd ROTTERDAM, 8-7. De Rotterdam- se x-echex-che heeft een 28-jarige zeeman üit de Maasstad gearres teerd, die de vorige week in een huis aan de Westerstraat zijn ex-vriendin een 33-jarige keukenhulp, me1 een aai'dappelschilmesje steeku onrien had toegebracht. Do vrouw werd tot vier maal toe in rug en linker zij gestoken. Zij moest naar een zie kenhuis worden overgebracht. I\'u de steken te hebben toegebracht vlucht te de man het huis uit. De toestand van de vrouw is niet ernstig. 5. door FRANK VAN FALCKENOORT maar een dikke twintigduizend gul den te pakken. Door drie keer ze- veel te noemen, wilden ze me in de war brengen, maar Toon is niet gek die tx-apte er niet in. Jan Vlaming had geen woord ge mist van het relaas, maar toen Toon uitgesproken was, lachte hij breéd- uit. „Die Toon.... die linke Toon". En dan was de lange Toon ge vleid, want er was immers geen tweede inbreker als hij in de Maas stad en wijde omgeving. „Ik heb een reputatie op te houden', zei hij wel eens. „Dat ik mijn vak versta, be wijst de inbraak bij Ruiter. Geen haan kraait er meer naar en als ik vrij kom. ben ik eigenaar van oen mooi kapitaaltje". Na een paar dagen vroeg Jan heel voorzichtig: „Hoe versierde jij dal met dat alibi. Er was tussen tien en twaalf ingebroken en jij was aan het biljarten? Jij kon toch niet gelijk biljarten cn een brandkast leegha len?" Toon had zijn oog dichtgeknepen en gelachen. „Als je dat eens wisl. joggie Natuurlijk had hij niet verder aan gedrongen. maar weer een paar du- gen later had hij langs zijn neus weg gezegd: „Jij probeert me net als de anderen voor de gek te hou den. Ik heb er over nagedacht, maar jij kunt het niet gedaan hebben bij Ruiter. Je was al om kwart voor tien in het café van ome Arie en je ging om half één naar huis. In die tijd had de inbraak plaats. Jij schept op. want dat heeft natuurlijk een an der gedaan. Jij hebt dat geld hele maal niet". ("wordt vervolgd) ZIERIKZEE, 7-7. Dinsdagmiddag werden tijdens de tweede geslaagde toe ristendag te Zierikzee wedstrijden boegsprietlojjen gehouden, die onder toe zicht van het Leger der Heils plaatsvonden aan de Nieuwe Haven. Onder de deelnemers bevond zich ditmaal een Franse jeugdgroep uit St. Hilaire, onder leiding van de heren L. Blouin en J. J. D. van Male. - Onder veel gelach, vrolijkheid en gespetter trachtte de jeugd het einde van de boeg spriet le bereiken om daar een envelop met een waardebon van f 1 te be machtigen. Zoals altijd werden echter ook nu weer velen gedwongen - mede door de groene zeep - een duik in 't water te nemen. Al met al vormde dit evenement een frisse afleiding op de'.e ivnrmc toeristendag, waarmee aan vele loensten en deelnemers een uurtje originele ontspanning werd geboden. (Foto: Zierik/.cesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7