communicatie op hoog niveau... STREEKNIEUWS Vroegere zomers op Schouwen-Duiveiand Interessante sportbeoefening Rolschaatswedstrijden op Juliana weg Haamstede BONN. De eerste ontwerpschetsen van een nieuwe trein doen vermoeden, waarmee de plannenmakers van een supersnelle trein in de Bondsrepubliek zich bezighouden. Ervaren vliegtuigbouwers werken aan de ontwikkeling van een verkeersmiddel voor personen en goederen, dat met tenminste 400 km. per uur over een praktisch bochtvrij traject van Hamburg naar Mün- chen flitst. Eind 1071 moet het voltooide ontwerp aan het ministerie van verkeer worden voorgelegd. HAAMSTEDE'. 7-6*. Op de Juiiana- weg te Haamstede had dinsdagmid dag een interessante sportbeoefening in wedstiydvorm plaats, n.l. rol schaatsen, De grote attractie hierbij was de aanwezigheid van Kees Ver kerk, die door de organisator, de heer VV. J. Goudzwaard van het Ge schenkenhuis hiervoor was aange trokken. De weersgesteldheid was uitstekend en mischien wel te mooi voor deze wedstrijden want de mees te belangstellenden trokken weldra naar het zoals ze dachten verkoe lende strand, doch daar was het al leen in het zeewater uit te houden. Er was veel ingeschreven voor de wedstrijden en vooral de aanwezige kinderen van zomergasten waren in grote getale van de partij. De wed strijden werden via de microfoon door Kees Verkerk van commentaar voorzien en volgepraat. Burgemees- Flitsen uit liet buitenland BREMERHAVEN. Schipper Hans Tschemernjack uit Bremerhaven heeft aan de politic bekend, dat hij sinds februari jl. met zijn viskotter Hertha 108 Indiërs van West-Duits- land naar Engeland heeft gesmok keld. CAIRO. Israël heeft bij tussenpo zen aanvallen gedaan op Egyptische stellingen ten noorden van het Su- ezkanaal. Aldus een militaire woord voerder in Cairo. Bij aanvallen op Ballah, Kantara, Harsh en El Tina werd geen schade aangericht, aldus de woordvoerder. PARIJS. De Franse minister An- dré Bettencourt is als afgezant van president Pompidou naar China ver trokken voor een officieel bezoek van twee weken, dat gericht is op versterking van de betrekkingen tussen de twee landen. MIAMI. Premier Fidel Castro van Cuba heeft twee ministers vervan gen, zo meldt radio Havanna. Hij heeft een officier, majoor CastUla Mas, de portefeuille van onderwijs gegeven. Een conrector van de uni versiteit van Havanna, Cuello, is minister voor de.suikerindustrie ge worden. HAIFA. Israël geeft meer dan 20 pet. van zijn bruto nationale pro- dukt uit voor zijn defensie. Dit heeft de directeur-generaal van het Isra ëlische ministerie van defensie, Jes- jajahoe Lavi maandagavond ver klaard. TEL AVIV. De Israëlische staf chef, luitenant-kolonel Haim Bar- Lev heeft in Tel Aviv verklaard dat er gezamenlijke Sowjet-Egyptische pogingen zijn ondernomen het raket afweersysteem op de Egyptische oever van het Suezkanaal te her stellen. TOKIO. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, is in Tokio aangekomen voor een bezoek van drie dagen aan Ja pan. PRAAG. Het Tsjechoslowaakse federale parlement heeft woensdag unaniem het ontslag van de voor malige partijleider Alexander Dub- cek als lid van het parlement goed gekeurd. Dubcek werd op 28 april ontheven van zijn mandaat als volks vertegenwoordiger. ATHENE. Een Atheense krijgs raad heeft woensdag drie mensen, die zeggen communist te zijn, tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld wegens'samenzwering ter om verwerping van het Griekse bewind. BURGOS. Een Spaanse militaire rechtbank heeft twee priesters en twee studenten tot in totaal 56 jaar gevangenisstraf verooz'deelci. De te gen hen ingebrachte beschuldigingen varieerden van het verbergen van terroristen tot gewapende roofover vallen. ASBURY PARK (New Jersey). Bij ongeregeldheden in de Amerikaanse stad Asbury Park zijn sluipschutters in actie geweest. Voor de derde ach tereenvolgende avond trokken dins dag groepen jonge negers plunde rend en brandstichtend door het cen trum. MOSKOU. Wetsovertreders in de Sowjet-Unie, die tot nu toe tot een gevangenisstraf van één tot drie jaar werden veroordeeld, kunnen voort aan worden verplicht bepaald werk op een bepaalde plaats te verrichten, aldus het mededelingenblad van de Opperste Sowjet. CANTERBURY. Twee protestant se extremisten zijn gearresteerd we gens het verstoren van de eerste r.k. mis op het terrein van de historische kathedraal van Canterbury sinds de Reformatie. ter Everwijn was eveneens een poos je ter plaatse om naar deze pure sport te kijken. Het is niet uitgesloten dat in ok tober van dit jaar de winnaars van deze wedstrijden uit zullen komen in de Nederlandse finale die in de Ex- po-hali te Hilversum worden ge houden. De uitslagen De uitslagen luiden als volgt: Jcngens van 6-8 jaar: 1. Jan Kou wen, Haamstede; 2. Maarten van Lamme, „Duinhoeve" Haamstede; 3. Jan Willem Jongert, Haamstede, (Grevelingenlaan); 4. Willem Bouw man, Burgh. Meisjes 6-8 jaar: 1. Anja Mulder, Utrecht (tijd. L-^eweg 23, BurghJ; 2. Cornelia van Leeuwen, „Horizon" Renesse; 3. Sonja de Cook (Bung.- park ,,'t Zeepe") en 4. Margriet Vol kers, Utrecht (car. park A.B.N.). Meisjes van 9-12 jaar: 1. Annette Gerritsma, Eindhoven; 2. Lilian Tij burg, „Duinhoeve"; 3. Miranda Vis ser, Haamstede; 4. Marjan Hart, Haamstede. Jongens van 9-12 jaar: 1. Peter Schless, Renesse; 2. Marcel v. d. Berge, Haamstede; 3. Nicjan Schrier Haamstede; 4. Jan Willem Bakker, Haamstede. De eerste prijzen bestonden uit Es- mi-rolschaatsen en de andere uit stukken speelgoed. Kees Verkerk ge noot grote belangstelling en moest talrijke handtekeningen uitdelen. Een origineel idee van de heer Goudzwaard, dat zeker navolging verdient. Nog rumoer rond de consumptiemelkprijs UTRECHT, 8-7. De Koninklijke Nederlandse Zuivelbond F.N.Z. heeft minister Nelissen per telegram een ultimatum gesteld. Per 15 juli wil de bond de verhoging van ae con sumptiemelkprijs met een cent per liter, die per 15 juni voor het westen des lands werd toegestaan, tot het gehele landuitgebreid zien. De bond is bereid hierover voor de 15e juli nog een gesprek met de minister te hebben. Wijst de bewindsman de verhoging af, dan zullen de bij de F.N.Z. aangesloten coöperatieve melkinrichtingen op 16 juli toch hun consumptiemelkprijs met een cent verhogen. Hiertoe is dinsdagmiddag door de 'algemene vergadering van de F.N.Z. in Utrecht besloten. BEN HAAG. Minister Roolvink van soc. zaken en volksgezondheid heeft in de Eerste Kamer meege deeld, dat hfj verdergaande maatre gelen voor de werkende jeugd van 14 tot 18 jaar in voorbereiding heeft welke op 1 augustus 1971 in werking zullen treden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Delft: W. C. Pust, Koog aan de Zaan. Aangenomen naar Mijdrecht; M. S. J. de Jong, Lochem. Bedankt voor Barneveld: D. v. d. Berg, Huizen (N.H.); voor Zwolle: W. C. Hovius, Katwijk aan Zee; voor Neede: J. Rietberg, Vaassen. Beroepbaarstelling: W. J. v. As selt, M. H. Trompstraat 14, Utrecht; H. J. ter Bals, Van Weerden Poel manlaan 194, Utrecht; mej. M. W. van Beinum. Nw. Looierstraat 23. Amsterdam; F. J. Brinkman, Don kerstraat 2, Utrecht; A. J. van Buu- ren, Moorsweg 248, Leiden; mevr. G. I. de Heer-Berkhof, Voorstraat 100, Lekkerkerk; Th. W. H. van ïiey- den, v. d. Kloot Meyburgstraat 5, Rotterdam; IT. P. v. d. Horst, J. Wa- genaarkade 4, Utrecht; L. Korevaar, L. de Colignystraat 11. Utrecht; D. D. Lucas, Hamburgerstr. 17, Utrecht; C. J. Lensink, Herv. Past. Marum (Gr.); mej. dr. W. Timmermans, Prof. Jordanlaan 54, Utrecht; B. v. 't Veld, Stephensonstraat 19, Amers foort; 11. Vreekamp, Pr. Margvot- weg 4, Houten. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Smilde en voor Oos- terwolde: B. van Riet, Bolnes-Slik kerveer. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Papendrecht: J. H. Velema, Apeldoorn. Gereformeerde Gemeente ZIERIKZEE. Vrijdag 10 juli a.s.. 's middags 3 uur, huwelijksbevesti ging; 's avonds 7.30 uur, dS. F. Mal- lan, Gouda. WESTERSCHOUWEN Geslaagd In Goes slaagden voor het midden standsdiploma: mevr. M. Remmers te Westenschouwen en de heren J. S- van Sluys Haamstede, C. J. N. Christiaanse, P. L. Dalebout en P. J. Louwerens te Renesse, D. M. Bijl te Scharendijke. Zij genoten hun op leiding bij de heer D. Vos te Haam stede. HAAMSTEDE Bejaarde man overreden Maandagavond werd de juist uil de Moolweg komende wandelaar, de heer C. Huizing, vader van de Ncd. Herv. predikant in Haamstede, toen hij de Burghseweg overstak naar het voetpad, gegrepen door een juist passerende auto bestuurd door J. G. te Haamstede. De 86-jarige neer Huizing werd daarbij ernstig gewond en naar het Zweeds Rode Kruis zie kenhuis te Zierikzee vervoerd. RENESSE Politiewagen ernstig beschadigd Op de Hoogenboomlaan te Renes se had een aanrijding plaats, waarbij de terreinwagen van de r'jkspütie te Renesse dermate werd beschadigd dat hij voorlopig uit de roulatie ge nomen moet worden. De politie-auto werd bestuurd door de 'e Ilenesse gestationeerde wachtmeester le klas S. te Zierikzee. Bij het nemen van de gevaarlijke bocht nabij camping „De Bremhoeve" raakte P. J. v. d. B. uit Rotterdam met zijn Opel op het linker wegdek. Een uitwijkma noeuvre voorkwam een frontale bot sing, maar kon niet voorkomen, dat het linker achtergedeelte van de Opel de linker voorkant van de po litiewagen raakte. Beide wagens werden hierbij beschadigd. De po lyester politieauto liep een groot gat op. Men vreest dat het geruime tijd zal vergen voor de onderdelen v.or deze bijzondere wagen zullen zijn gearriveerd, zodat de politie het juist in deze dx-ukke tijd zonder haar .JVIehari" zal moeten stellen. Met biomfiets uit de bocht Op de Rampweg ter hoo ;e van Camping Internationaal is do heer H. Bouman uit Scharendijice met zijn bromfiets uit de bocht gevlogen. De bromfiets sloeg hierbij over de kop. De heer Bouman liep hierbij hersenletsel op en werd naai hel Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee vervoerd. Zijn duopassagier, die over hem heensloeg bleef ongedeerd. Auto ramt kinderwagen Dinsdagavond om 6 uur wilde A. M. G. uit Dreischor mét zijn auto achteruit vanaf hot tcgelplateau van cafetaria „De Stulp" de weg oprij den. Hij keek hierbij onvoldoende uit waardoor hij niet merkte dat juist op dat moment mevr. C. v. ,0. uit Ouderkerk aan de IJssel met een kinderwagen passeerde. G. reed, tot grote schrik van mevr. O., tegen de kinderwagen, waarvan het onderstel werd vernield. Haar kind bleef ech ter ongedeerd. DREISCHOR „Gedicht" over Dreischor In „Ons Zeeland" uit het jaar 1931 trof een oud-inwoner van Dreischor dezer dagen een gedichtje(de kreitpelrijm kan niemand ontgaan) over zijn geboorteplaats aan. Het was geplaatst in de rubriek „Stede- stemmen", waar elke week een Ne derlandse stad of dorp onder de aandacht werd gebracht. DREISCHOR I-Iel dorpje Dreischor ken ik niet; ik kwam er zelfs nooit voorbij, Tóch zing ik hier bruiaal mijn lied, want Dreischor hoort in de rij! Het zal wel als de andre zijn, een dorpje, goed Zeeuwsch, goed rond! Een beetje stil, een beetje klein, met rondom vetten grond. Een toren 'en een oude kerk, een horretje voor 't raam, En 's avonds komt men na het werk, nog bij de klapbank saam SEROOSKERKE Wedstrijd kleiduivenschieten Op zaterdag 18 juli vindt op de boerderij „De Schelphoek" te Se- rooskerke, een wedstrijd in kleidut- venschieten plaats voor leden van de K.N.J.V. ZONNEMAIRE Concert „Crescendo" Zaterdag 11 juli a.s. zal bij gun stig weer de muziekvereniging „Crescendo" uit Dreischor een po pulair concert geven in de rijdende kiosk. Dit concert wordt in de „nieuwe wijk" gegeven. Voor mu ziekliefhebbers valt er dus weer te genieten. DODELIJKE ONGELUKKEN DORDRECHT. De 7-jarige Mari- anne de Vries, gewoond hebbend op de motortanker Chilly in de haven in Dordrecht, blijkt te zijn verdron ken. Een duiker heeft haar lichaam woensdagochtend uit het water ge haald. Het meisje werd maandag middag vermist nadat ze aan de wal in het zand had gespeeld. LAND- EN TUINBOUW De E.E.G.-vIasregeling DEN HAAG, 917. De raad van E.E.G.-ministers van landbouw heeft de basisverordening voor het ge meenschappelijk vlas- en hennepbe- leid vastgesteld. Dit betekent dat er voor' vlas een toeslag zal worden ge geven, uitgedrukt in een beedrag pei ha gezaaid en geoogst vlas. Het toe slagbedrag kon in de vergadering van de raad eind juni nog niet wor den vastgesteld. Dit zal op 13 juli ge beuren, nadat dit in het Europese Parlement is behandeld. De Europese Commissie stelt een toeslag voor van 110 rekeneenheden per ha., dal is bij na f 400,waarin ook de steun voor lijnzaad is beti-olcken. Volgens het Landbouwschap mag worden ver dacht dat de E.E.G.-vlasregeling nog voor de oogst 1970 ingaat. Het schap wijst erop dat voor deze oogst een overgangsregeling moet worden ge troffen, om aan te sluiten bij de eer der bekend gemaakte nationale vlas regeling, waarbij uitsluitend op het in Nederland verwerkte vlas een verwerkingstoelage zou worden ge geven van f 360,per ha. De nog officieel vast te stellen toeslag in het kader van do E.E.G.-regeling zal alle in Nederland geteelde vlas moeten omvatten. Nagegaan wordt nog hoe dit voor de oogst 1970 het beste kan gebeuren. Mogelijk wordt een deel van de toeslag aan de telers uitge keerd eri een deel bij de verwerking, aldus het Landbouwschap. FINANCIËN EN ECONOMIE Onderhands Philips- drediet van 250 miljoen LONDEN, 9-7. Te Londen is een overeenkomst getekend tussen de N.V. Philips' gloeilampenfabrieken en een syndicaat, bestaande uit een 50-tal internationale banken, betref fende een onderhands krediet van dollars 250 miljoen (ca f 900 miljoen). Voor dit krediet aan Philips bestond een zodanige belangstelling bij de banken, dat een reductie op de in schrijvingen moest worden toegepast. De opname zal geschieden in ge deelten van minimaal dollars 50 mil joen en kan plaatsvinden in Euro dollars of geheel of gedeeltelijk in andere eurovaluta. De opname van het eerste gedeelte zal naar verwach ting plaats vinden op 15 juli 1970. Hel rente-percentage van het cre- diet is variabel en zal telkens voor een periode van 3 of 6 maanden, naar keuze van Philips, worden vastge steld. ALPHEN EN RIEL. Do vechou- A. J. P. Minnen in de gemeente Al phen en Riel is met zijn bromfiets legen een boom aangereden. Hij werd dood aangetroffen door een vooi bij ganger. (I) ZIERIKZEE - Juli. Altijd wel als de zomer (en de winter natuurlijk ook wel) wat uitzonderlijke trekken vertoont, gaat men zich afvragen hoe de zomers in vroeger tijden wel wa ren. Niet alles is uiteraard te ach terhalen, maar er zijn toch wel noti ties van zomerse merkwaardigheden bewaard gebleven. In de zomer van 1408 b.v. viel er op 5 juni een buitengewoon zware hagel en kort daarna begon het vier maanden achtereen te regenen. Het zal er toen met de hooibouw en de oogst niet bepaald rooskleurig uit hebben gezien. .De kroniekschrijver Reygersbergh vermeldt voorts dat in het jaar 1444 het koren en al de vruchten op het veld bedierven, ook al door zo'n langdurige regenval. In 1442 daarentegen was de zomer uit zonderlijk droog en en werd gevolgd door een droge winter met felle vorst. Een dergelijke zomer in 1471, had als gevolg, omdat er geen water te verkrijgen was. dat er alom een grote sterfte werd veroorzaakt. Grote droogte Twee jaar later, in 1473 regende het van mei tot oktober niet, zodat open wateren slonken en de arbei ders op het veld door de ondraag lijke hitte versmachtten en omkwa men. Men ving in die zomer in Schouwen meei dan 10.000 karpers. Ook gingen met dit weer hevige en besmettelijke ziekten gepaard In 1483 was het juist weer andersom, toen dc zomer als het ware in oen winter herschapen werd door het aanhoudend gure weer. De vruchten kwamen niet tot rijpheid en dé oogst was wederom zeer schraal. Ook een muizenplaag in 1505 vernielde voor een groot deel de oogst; terwijl in 1524 onweer en grote hagelbuien de oorzaak waren. Het blijkt hoe zeer een ongewone weersgesteldheid van invloed was op de gewassen, die op het veld stonden. Een natuurlijk gevole: lnVwir» nas, dal men door deze afw'sselend sWh- le en goede oogsten, bijzonder dure en goedkope tijden tegemoet ging. 7o bracht de mislukking van de oogsl in 1483 oen grote duurte te weeg. En in 1407 was de zomer zo t'oud geweest, dal alle vruchten ver loren gingen en een grote hongers nood ioM-oop bracht, waarbij de men- son frrdvoegco werden gras en hooi 1o rir.iv Als gevolg van do duro tijd /omer van 1483. kostte een zak i,Hwo f 36.—. terwijl men evengoed een stuk h-nd voor een paar broden v o> kocht. Ook in 1522 zag het er don ker uit vooral de arme lieden kon den toen helemaal geen tarwe kopen en bakten hun eigen brood van gerst, bonen en erwten. Het zelfde deed Landbouw en Veeteelt Groslmid- vernieuiving Een inventarisatie van de Neder landse graslanden heeft aangetoond, dat bij een zeer groot deel de op brengsten beslist hoger zouden kun nen zijn. De kwaliteit van het gras land laat in deze gevallen veel te wensen over. Enkele oorzaken hier van: onvoldoende ontwatering, on gunstige bemesting en ligging, veel onkruid e.d. Herinzaai van de cude weiden met de nieuwste selecties van de verschillende grassoorten ver dient aanbeveling. De oude grasmat word. dan .on dergewerkt" cn een goed zaaibed ontstaat. Dit wordt aangedrukt en daarna komt het inzaaien aan de beurt. Met de zg. zaaifrees wordt dit allemaal tegelijk gedaan. De aanwezigheid van voedingsstof fen is natuurlijk ook van invloed op de kans van slagen. Aan de hand van een grondanalyse (15 cm.), kan de behoefte aan meststoffen bepaald worden. Deze verbetering heelt na tuurlijk weinig zin wanneer hei nieuwe grasland slecht onderhouden wordt, zodat de produktiedaling weer een feit zal zijn. (Men zie in dit nummer de aan kondiging van de C.M.M.C.-verga- dering. - Red.). zich weer in 1546 voor, toen de tar- weprijs per zak iets minder dan f 72,bedroeg De jaren 1557, in Zierikzee het pestjaar genoemd, 1574 en 1587 kenmerkten zich door een dergelijke droogte. Wisselende prijzen In het laatstgenoemde jaar was de prijs van een last rogge tot f 900, gestegen en de tarwe tot ruim f 935,maar als een voorbeeld van spoedige prijsvciandering wordt daarbij vermeldt, dat nog in hetzelf de jaar een last tarwe voor f 65,10 verkocht werd. Tegenover deze dure tijden, stonden de jaren van over vloed, die de prijzen voor levensmid delen belangrijk deden dalen. Driedubbele oogst In 1435 was de lente zo koud, dat het wel winter leek en dit duurde tot 30 juni voort. Niettegenstaande dit gure weer, waren zomer en herfst zo gunstig, dat men, hoewel laat, een di'iedubbele oogst had. Het jaar 1464 was weer een bijzonder goedkope tijd en dit verschijnsel bleef jaren voortduren. Eerst in i*82 en de vol gende jaren veranderde d:t weer, tot dat in 1495 een rijke oogst de prij zen opnieuw deed dalen. Een achten- deol tarwe (20 kop) kostte toen f 0,10. (in die tijd 4 groten genoemd). Die tiid van overvloed en daaruit voort spruitende lage prijzen voor levens middelen bleef toen vrij lang aan houden. Hoeveel er te doen was met heel weinig geld (naar onze tegenwoordi ge maatstaf) blükt wel uit het vol gende: in J50I bon men voor 6 stui vers een half achtendeel tarwe, een vette gans, een pond boter en een stoop Franse wijn verkrijgen. Natuurlijk moet b'erbii niet uit het oog verloren worden, dat het geld destijds een grotere waarde had dan tegenwoordig, of liever gezegd, dat men toen voor eenzelfde zaak veel minder betaalde. Later werd alles veel duurder, toen de hoeveelheid goud en zilver, uit Amerika aange voerd. do wrijs van edele metalen aanmerkelijk deed' dalen. Tot zover de dure en goedkope tijden, waarbij nog als zeldzaamheid van snelle prijs verandering kan worden ver meld dat men on 7 mei 1527 een last rogge voor 135 goudgulden verkocht. De volgende dag voor 126, op 9 mei voor 115, dc 10de mei om 8 uur 's morgens voor 102. een uur later daalde de prijs tot 9o en 's middags kostte dezelfde last rogge nog 85 goudgulden. On do zachte winters van 1609, 1613 en 1019 voledo telkens een over vloedige oogst. Ook in 1615 duurde de zachte weersgesteldheid zo lang voort, dat met Kerstmis het melkvee nog in de weide liep. Bekijk het evenement "Communi catie 70" vanuit de C 70 stoeltjeslift. Maak die unieke tocht hoog boven het Ioostelijke Rottordam. Geniet van het uitzicht op Havodam, do go- weldige maquette van de Rotter damse havens. Zweet over da Coolsingel vol fleurige pavll|oens, gezellige terrasjes en feestvierende mensen. Een zeldzame tocht door de lucht van bijna 2 km lang Er is veel meer te doen tijdons C 70. Dolflrodam, het drijvende doltinarium. De tot 170 m verhoogde Euromast. C 70. een (eest midden In de 9tad Met een overdekte winkelpromenade langs uitbundige etalages. Met spon tane wi|kfeesten. vrolijke 9traatconcorton. sportactiviteiten, dansfeotijnen. Iedere dag iets anders, iets nieuws. programme verkrijgbaar bij C 70 (lel 010-147237) en bij allo V.V. V. kantoren. Rotterdam Communicatie 70 Feestelijke ontmoeting van méns en stad Al dit zomerse bloot was nodig om aan te tonen dat een Engelse uihrikant van motorrijwielen een Nederlandse tweetakt motor in haar nieuwste ;>rt> duld, een revolutionaire driewielige bromfiets heeft gemonteerd. Een aardig meisje en een lief brommertje, zo le zien. Soms extreme weersomstandigheden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5