BI W Allien I OOKVOOR BUITENLANDS GELD Westland krijgt tweede mammoetveiling gametuwtijdmee-ga marde nmb! Medische hulp aan vakantiegangers Olieraffinaderij in Sloehavengebied in het welzijn spatroon (Van een medewerker) De vakantie-industrie draait op volle toeren. De consument van het vankant iel eest -oekt het weliswaar voor een toenemend deel over de grenzen, maar het grootste deel van de genieters blijft toch 'nog in het binnenland. Ondanks alle slechte zomers die achter ons liggen, is de liefde van de Nederlander voor de zee geble ven. Hel strandvermaak draait on middellijk op volle toeren zodra de zon doorbreekt. Onderzoekingen hebben aangetoond dal nog onge veer een kwart van de vakantiegan gers b\j familie of kennissen onder dak zoekt. Het uit logeren gaan neemt nog steeds af en wanneer men ziet dat van de naar het buiten land trekkenden nog slechts 8 pet. naar familie of vrienden gaat dan is het duidelijk dat er voor de recre- atiebedrijven in Nederland een goe de toekomst is weggelegd. Wij stel len dit, alhoewel nog slechts 10 pet. van de verlofgangers een hotel op zoekt. Drempelvrees Nog is het in Nederland zo dat het publiek een drempelvrees heeft voor een hotel, omdat men de sfeer er te sty f •deftig vindt of omdat men vreest een hoge rekening te krijgen of om andere redenen. Toch zal dat langzamerhand veranderen. In de eerste plaats wordt de huur van bun galows en appartementen steeds meer opgeschroefd. De mensen ko men toch wel. Op het moment dat het prijsverschil tussen hotel en zo merhuisje le overzien is zullen velen naar het hotel overstappen. Vervolgens wordt de druk op de huisvrouw gedurende het gehele jaar veel groter. De mogelijkheden voor goede en betaalbare huishou delijke hulp nemen nog steeds af. De tendens dat kinderen op jongere leeftijd afzonderlijk met vakantie gaan neemt nog steeds toe. Het ouderechtpaar krijgt dan een kans op vakantie zonder kinderen. Daar profiteert het hotel van. En dan is er de komende golf van werkende vrouwen, die heus na een jaar van werken in baan en huishouding niet bereid zullen zijn ook nog in hun vakantie het ge n volledig te ver zorgen. En hoe lang tve ook om de hete brei draaien, zodra we ontdekt heb ben dat de produktiviteitsstijging er mede vati afhankelijk is dat er meer gehuwde vrouwen worden ingescha keld, zullen we nog een aanzienlij ke verandering van het maatschap pelijk patroon aanschouwen. Wel is een voorwaarde dat de fiscale druk verminderd wordt. Maar daar wordt aan gedokterd. Niet alleen deze ont- wikkeling zal de welvaart vergroten maar ook zonder hulp van cle ge huwde vrouw zal de ivelvaart per werknemer in de toekomst nog aan zienlijk stijgen. Toenemende consumptie De prognoses en de voortekenen wijzen in de richting van een flinke uitbreiding van de vakantiebestedin gen. De consumptielust van de be volking zal nog toenemen wanneer het nu opgroeiend geslacht de pro- duktieve leeftijd bereikt. Een vol gende stimulerende faktor van het toerisme vinden wij in het stijgend aantal bejaarden. Aan hun inko mensverbetering wordt gewerkt niet alle en via het optrekken van het A. O.W.-niveau en het daaraan verbin den van een vakantietoeslag, maar vooral doordat het leger van dege nen die over een behoorlijk pensioen beschikken in de tóekomst een on gekende consumptie zullen veroor zaken. Dat verbruik zal met name in de recreatie en dus in het hotelwezen plaatsvinden want op hogere leef tijd is de animo om aan zelfverzor- ging te doen, sterk afgenomen. Aan de kant van het hotelbedrijf ver wachten wij een verdere rationali satie van de exploitatie en een ver dere aanpassing aan de loensen van de klant. Wanneer eenmaal de bar rière van het vreemde cn ongewen de van een hotelbedrijf is weggeno- Uit de antieke Zeeuwse platenschat. Een foto uit het begin van de twin tiger jaren. Een vissersvaartuig ver laat de haven van Veere. men, dan krijgt men de smaak wel te pakken. V.akanties die in het bui tenland doorgebracht worden zijn dikwijls een goede leerschool. Een met de verlenging van de va kanties samengaand verschijnsel is dat velen al hun geld en tijd gaan concentreren op die ene grote va kantie. Zij zien nu de kans om wat verder weg te gaan. Aangezien een verre reis hoge kosten vraagt, zijn velen geneigd om hun hele recrea tie-budget in de ..jaarlijkse" vakan tiereis te steken. De financiële ge volgen zijn meer dan eens te zwaar maar er wordt nog meer gewezen op de mogelijkheden om de vakanties meer dienstbaar te maken aan de bevordering van de gezondheid en het optimale welzijn. In het orgaan van het N.K V. heeft de Utrechtse hooglereer in de medi sche fysiologie, prof. Biersteker ge zegd dat het aantal hart- en vaat ziekten zou kunnen worden bestre den door de lange arbeidsperiode van ruim elf maanden meer dan eens per jaar te onderbreken. Zou het voor velen in drukke funkties oolc niet zo zijn dat z\j zich voor hun lange zomervakantie en daarna ex- zomervakantie mogelijk te maken Welke invloed heeft deze periode van spanning met plotselinge ont- tra moeten afbeulen om die lange spanning of de fysieke en psychi sche toestand van de mens? Ont staan cle vele verkeersongelukken in vakantietijd omdat de vakantierit te vermoeiend is of omdat de reiziger te vermoeid op vakantie gaat? Wij (luchten dat beide oorzaken een rol speelden. Meer kortere vakanties Afgezien van de gezondheidsas pecten van prof Biersteker zou er toch veel voor te zeggen zijn om van één lange naar twee of meer kortere vakanties over te stappen. Wij den ken aan de gevolgen voor cle va kantiespreiding en cle invloed daar van op cle vakantiekosten. Wy zien naar cle kant van het bedrijfsleven dat steeds meer mensen een cc lange tijd achtereen uit hel bedrijf moet missen. De uitvoering van vele werk zaamheden op de juiste lijd komt in gevaar. Wij clenken aan cle financie ring van cle vakantie zowel door cle vakantiegangers als ook door het bedrijfsleven. Een meer gespreide betaling van cle vakantie-toeslag zou ook het gespreide vakantie-houden ten goede kunnen komen. Tenslotte worclt ook al meer aan dacht gegeven aan de manier van vakantie besteden. Zeer tot hun leed wezen constateren vele artsen dat hun lichaamsbeweging tekort ko mende patiënten ook in de vakantie nog geen beweging krijgen, omdat zij op het strand liggen. Dit alles ivijst erop clat wij wel cle vakantie hebben aanvaard, maar dat zij nog niet op optimale wijze is ingepast in hel welzijnspdtroon van de mo derne mens. Wij kunnen er dus nog meer van genieten clan thans reecis het geval is. KERKNIEUWS Ncd. Herv. Kerk Aangenomen naar Winschoten (toe?..)'- H. Zijdcrveld, Zuidhovn; naar Sluiskil en Sas van Genl-Phi- lippine (toe?.): J. L. van Eijk, vica ris te Utrecht; naar Nunspeel: L. van Nieuwpoort, Sliedrecht, die be dankte voor Lunteren. Bedankt voor Doorn: T. Tijsma, Sexbierum. Ger. Kerken Beroepen te Wans werd: kand. G. P. Wijnbeek, Lemmer; te Zwaag- westeinde: kand. H. A. van Houte, Kampen, die dit beroep heeft aange nomen. Aangenomen naar Heemse: J. Jeu- ring. Oude Pekela. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Brouwershaven: H. Mostert, Harderwijk. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Ouderkerk aan de Amstel: P. den Butter, Bunschoten. De Noordierse marsen LONDEN, 8-7. Leiders van de Noordierse Protestantse Oranjeorde hebben het verzoek afgewezen van de- Britse minister van buitenlandse za ken, Reginald Maudling, de voor maandag voorgenomen mars te laten vervallen. Maudling had hiervoor gepleit om mogelijk bloedvergieten te voorkomen. De Noordierse protestanten zouden er een daad van menselijkheid en grootmoedigheid stellen, had Maud ling gezegd. Walter Williams, hoofd van de Oranje-deputatie, zei na een onder houd van bijna twee uur op het mi nisterie van binnenlandse zaken dat de mars volgens plan zal doorgaan. De protestanten vieren er de over winning van 1690 in de slag van Boyne op de katholieken mee. Wereldjeugdassemblee gaat van start NEW YORK, 9-7. in het kader van de 25ste vei jaardag van de Ver. Naties gaat vanmiddag om 15.00 uur Ned. tijd in New York de Wereld- jeugdassemblee van start. Daartoe zijn de laatste dagen in deze stad delt gaties uit ongeveer 100 landen, tezamen meer dan 600 man voimend, samengestroomd. Zij allen willen tien dagen lang gaan discus siëren over politiek, armoede, oorlog en vrede cn andere problemen waar de jeugd zich tegenwoordig zorgen over maakt. Hoe de discussies zich zullen ont wikkelen is uiteraard nog een groot vraagteken. Feit is wel dat, au reeds nog voor de aanvang van de assem blee, duidelijke politieke geschilpun ten naar voren zijn getreden en dat men al in twist is geraakt over de leeftijd van de deelnemers. Zo heb ben communistische deelnemers la ten weten dat zij zullen verzoeken om uitsluiting van delegaties uit Na- tionalistsch-China, Zuidvietnam en Zuidkorea. De Nederlandse, de Ierse en nog enkele andere delegaties hebben al te kennen gegeven dat zij de vastgestelde leeftijdsgrens van de deelnemers (van 18 tot 25 jaar) strikt gehandhaafd willen zien. Dit bijv. naar aanleiding van het feit dat de Russen een delegatie hebben gestuurd, waarvan het jong ste lid 25 is en het oudste 33 jaar. Enkele andere deelnemers zouden zelfs nog ouder zijn. Al met al verwacht men eén felle discussie over de kwestie van de onafhankelijkheid van meningsui ting. '-GRAVENZANDE, 9-7. - In de woensdagavond in 's-Gravenzande gehouden eeröte vergadering van de onlangs opgerichte veilingvereniging Westland-Zuid, werd meegedeeld dat men begin 1972 verwacht de nieuwe veilinggebouwen in gebruik te kun nen nemen. Een geldlening van twintig mil joen gulden werd irf verband hier mee toegestaan. In deze tweede West- landse mammoetveiling, naast die van Westland-Noord, waarin nu vier bestaande veilingverenigingen zijn opgenomen, wordt een jaaromzet verwacht van rond tachtig miljoen gulden. Nadat deze veiling zal zijn geopend, zijn door sanering van de vroegere twaalf Westlandse veilin gen er nog vier over. De veiling van de veilingvereni ging Westland-Zuid, die een terrein met oppervlakte van 16 ha zal krij gen, wordt gebouwd met gebruikma king van de bestaande veiling 's-Gra venzande. Meegedeeld werd dat van de zijde Van de exporteurs en kooplieden de belangstelling zo groot is, ook tot verkrijging van eigen verpakkings gelegenheid, dat de oorspronkelijke plannen thans reeds vergroot moes ten worden. Op het terrein komen o.a. twee koelcellen, elk van 450 m- en ruimte biedend aan de opslag van 1,25 mil joen kroppen sla. Advertentie Het is zo gemakkelijk. Even bij de NMB binnenstappen als u geld no dig hebt voor een buitenlandse reis. De NMB wisselt niet alleen uw guldens om in francs, mar ken of ponden, maar geeft u ook tekst en uitleg over koer sen, reischeques, bagage verzekering en wat u maar wilt weten. U gaat met een veilig gevoel op reis.De NMB heeft alles verzorgd! nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! UTRECHT, 9-7. Vakantiegangers, die in hun woonplaats regelmatig hulp ontvangen van een kruisvere niging, kunnen deze verpleeghulp - in overleg met huisarts en wijkver pleegster en in overeenstemming met plaatselijke regelingen - ook verkrij gen op het vakantieadres. Dit kan bijvoorbeeld het geval zjjn voor het geven van injecties. De behandelend arts dient dan de vakantieganger een briefje met enige gegevens mee te geven, aldus deelt de Stichting Sa menwerkende Landelijke Kruisvere nigingen mede. Wanneer iemand die met vakantie is, ziek wordt en er een arts byroept, kan, indien nodig, op vertoon van de lidmaatschapskaart van een kruisvereniging, ook de hulp van een wijkverpleegster ter plaatse worden verkregen. Als de betrok kene nog niet lid is van een kruis vereniging, zal een zogenaamd nood- lidmaatschap moeten worden aange gaan. Buitenlanders, die in ons land hun vakantie doorbrengen, kunnen bij ziekte eveneens hulp van een wijk verpleegster krijgen. Deze patiënten dienen evenwel eerst een arts ter plaatse te consulteren. MIDDELBURG, 9-7. De Compag nie des Petrols, bekend onder de naam Total-Groep, heeft' besloten een raffinaderij in het Sloehavenge bied bü Vlissingen te vestigen. Donderdagochtend is bekendge maakt, dat Total met de Nederlandse regering, het Provinciaal Bestuur van Zeeland en het Havenschap van Vlissingen (i.o.) overeenstemming heeft bereikt over de voorwaarden voor deze vestiging. Het knelpunt van de onderhandelingen was, dal het Sloe niet bereikbaar is voor mammoettankers, zodat er een buis leiding voor de aanvoer van ruwe olie via het Europoort zal moeten komen. De aanvoer van ruwe olie zal grotendeels door deze door Total aan te leggen buisleiding en voor een deel per schip over de Westerschelde geschieden. De raffinaderij zal, zo deelt het provinciebestuur van Zeeland mee, een begincapaciteit hebben voor de verwerking van ongeveer vijf mil joen ton ruwe olie per jaar. Het ligt in de bedoeling, dal zij in de loop van 1973 in gebruik wordt genomen. Bedrijfsbeëimligingsliulp miflflen- en kleinbedrijf DEN HAAG, 8-7. De staatssecre taris van economische zaken. drs. L. J. M. van Son, verwacht dat nog deze maand overeenstemming kar» worden bereikt met het bedrijfsle ven over een nieuwe regeling van de bedrijfsbeëindigingshulp voor het midden- en kleinbedrijf. In antwoord .op de schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Portheine en Geurtsen (beiden VVD) schrijft de bewindsman le zullen be vorderen dat de reeds binnengeko men meldingen om voor deze hulp op basis van de nieuwe regeling in aanmerking te komen, zo spoedig mogelijk door de Stichting ontwik keling en sanering voor het midden- en kleinbedrijf in behandeling zul len worden genomen. Scheepvaart bericht en Atys, 7-7 te Bangkok. Calamnres, 6-7 550 m. o.n.o. Porto Rico. Geeststar, 6-7 1000 m. n.o. Barbados Kenia, 7-7 220 m. z.z.w. Djakarta. Mississippilloyd, 7-7 aank. rede Kaapstad. Tara, '6-7 375 m. w. Cadiz. Zafra, 6-7 te Mina al Fahal. Een fraaie overzichtsfoto van het vooroorlogse Schare ndyke. Vooral voor de inwoners is hel interessant het punt op ie zoeken, van waar destijds de plaat is gescholen en de situatie le vergelijken met die van thans. Verschillen zijn er altijd. SPORT KORFBAL All-Ready li- Brouwershaven II 10—1 Vrijdagavond 7 uur (3 juli dus) moesten de reserve-ploegen weer aantreden om de IV2 competitie vol te maken. Dat leverde moeilijkheden genoeg op. De wedstrijdsecretaris van Brouwershaven moest om 5 uur nog op 6 spelers uit. Gelukkig kreeg hij er 10 bij elkaar en derhalve kon de wedstrijd doorgaan. De grote overwinning van de rood- zwarten was volkomen verdiend, maar men late zich niet misleiden. De wedstrijd van a.s. zaterdag tegen NOAD zal van een geheel ander ka liber worden. Oppassen is dan het parool, vooral ook omdat de vakantie weer roet in de korfbalpap dreigt te werpen. W wachten met spanning de uitslag van deze komende „topper" af. Maar nu snel naar de match van vrijdag j.l. De eerste 10 minuten ga ven de gasten goed partij, maar het schieten was slecht. All-Ready drong gaandeweg de zwart-wilten terug en loen kwamen de doelpunten vanzelf. Het heeft geen zin al de namen te noemen, praktisch iedereen kreeg een kans een goals te maken. Dat ge lukte dan ook wonderwel. Scheids rechter Kloet leidde uitmuntend, de sfeer was prima en loen „Brou" er in slaagde de eer te redden (10-1). kreeg deze speler een welverdiend applaus maar hel kostte hem ook een pilsje. Al met al een aardige wedstrijd tussen twee sportieve ploe gen en dat is al een zeer goede pro paganda voor het korfbal. Stand aan de kop van klas 2: All-Rcady 9 8 0 1 49-17 16 NOAD 9 7 1 1 48-22 15 Voetbal K.N.V.B. Zomeravondcompetilie Rayon Zicrikzce Stella Boys-V.A.B. 4-1. INGEZONDEN STUKKEN R.T.M.-service Vergeet hel maar! Het weghalen van de R.T.M.- wachthuisjes symboliseert momen teel op schrijnende wijze de afbrok kelende service van de R.T.M. Na tuurlijk is er niets aan te doen; pro testen van burgers of gemurmureer van raadsleden halen zoals gewoon lijk niets uit. Toch mag misschien nog eens voor de laatste maal zwart op \v<t worden benadrukt, dat de R.T.M. met haar maatregel om met één pennestreek alle tussenhaltes in Zierikzee op te heffen, bij het bus- rei/end publiek heel veel goodwill heeft verspeeld. Men heeft or dui delijk op gespeculeerd, dat de extra kwetsbare groeperingen uil onze sa menleving - bejaarden en minder draagkrachtige werknemers - zich doorgaans hot minst la'en horen en dal het opgestoken stormpje spoedig 7al ziin ge'uwd. Dat heeft de direc tie dan ook inderdaad goed gezien. Do directie is bovendien in de rug gedekt door hogere goedkeuring op haar besluit. Mmi dit olie? neemt niet weg, dat bijzonder welnij rekening is ge houden met dienstbetoon aan de reizigers, die nu veelal in plaats van vijf minuten tartnH? minuten van de bur wonen Het is ongetwijfeld een winstpunt, dat de zware bussen niet meer door de Caustraat komen, maar één halte halverwege de Calandwog had toch mogelijk moeten zijn Over service cn goodwill gespro ken. de R.T.M. laat wel vaker een steekje vallen. Onlangs (het was op een vrijdagavond om kwart over acht) zat een zevental toeristen op het terras bij R.T.M.-wcgrestaurant De Val" rustig op een consumptie te wachtentotdat zij tot de con clusie kwamen, dat de zaak op dat vroege avonduur reeds was geslo ten IV. H. KEIKES.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4