Voedselreserves op belangrijke plaatsen voor die koffie en thee waar geen suiker in mag Wateroverlast in Meppel „Schip in brand" in Grevclingcnsluis Nasser bij Kosygin Antwerpse vrouw sloeg baar kind dodelijk Nixon: Meer hulp voor Indianen Treinbotsing in Zwitserland Opstand Papoea's op eiland Biak ZIERFKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 9 juli 1970 Nr. 40432 TWEEDE KAMER DEN HAAG, 8-7. He regering is bereid, in het kader van het wereld voedselprogramma hij te dragen aan de inrichting van voedselreserves op strategische p'aatsen niet het doel in noodsituaties snel hulp te kunnen verlenen. Dit hebben minister ir. P. Lardi- imis (lendbeuw) en drs. B. Udink, rrii i.-('i zender portefeuille voor ontwikkelingsuangelêgcnheden. in antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Schlinge- man (VVD) woensdag meegedeeld. Deze had de bewindslieden gewezen op de ernstige hongersnood in ge- bicden in het noord-oosten van Bra zilië en gevraagd of er in het gebied van de F..E.G. of Nederland nog vol- doende voorraden voedsel waren waarmee onmiddellijk hulp zou kun nen worden geboden. De instelling van dergelijke vocd- seitserves is, zo delen de ministers verder mee. al geruime tijd onder wei p van studie in internationaal verband. Tot nog toe is echter geen coi alle partijen aanvaardbare op lossing gevonden voor dc technische, economische, financiële en politieke pu.blemen die aan het inrichten van dergelijke reserves zijn verbonden. Advertentie Sucrosa.de kaioriebesparende zoetma- ker zonder bijsmaak, zonder nasmaak. N<>>» appelen van <le oude oogst DEN HAAG. 7-7. Hoewel het niet lang meer zal duren of er zijn weer appelen van de nieuwe oogst in ons land te koop. is er nog steeds ruime aanvoer van appelen van de oude oogst, in hoofdzaak van het ras Gol den Delicious, die bewaard zijn in koelhuizen met een gecontroleerde atmosfeer. Over het algemeen is de kwaliteit van deze appelen nog best. De afgelopen week is de vraag naar deze appelen toegenomen zo wel voor binnen- als buitenlandse markt. De veilingprijs van de goede kwaliteiten en grote maten lag ge ruime tijd tussen 40 en 50 ct. per kg. maar bij de veiling in Geldei- malsen werd hiervoor eind vorige week tussen de 50 en 60 ct. per kg. betaald. Melkpoeder voor Peru DEN HAAG. 8-7. Het Nederland se Rode Kruis verzendt in juli in totaal 1.025 ton melkpoeder voor de slachtoffers van de aardbevingen in Peru. Plet Rode Kruis heeft hiervoor van de Nederlandse regering een bedrag van 1 miljoen gulden ont vangen. De melkpoeder wordt met een vijftal schepen vanuit Rotter dam getransporteerd naar Callao. Inmiddels is reeds een lading van 100 ton verzonden. Dinsdag i; een tweede transport van 10o ton ver trokken. De volgende hoeveelheden gaan op 13 juli (200 ton), 16 juli (100 ton) en op 27 juli (525 ton). De melk poeder zal door het Peruviaanse Rode Kruis in het rampgebied wor den verdeeld. In Amman is uit zeer goede bron vernomen dat de verzetsbewegingen hebben ingestemd met terugtrekking van al hun geregelde eenheden uit de hoofdstad en andere Jordaanse steden. Een uitzondering wordt ge maakt voor de volksmilitie. Minister Lardinois en minister Udink zijn echter voornemens in de komende zitting van de bestuurs raad van het wereldvoedselprogram ma initiatieven te doen nemen ten einde de vorming van reserves mo gelijk te maken. Jonge Russische dichteres naar psychiatrische inrichting MOSKOU, 8-7. De jonge Russische dichteres Natal ja Gorbanewskaja is ontoerekeningsvatbaar verklaard en moet volgens een rechterlijk besluit in een psychiatrische inrichting op genomen worden. Dit is woensdag uit kringen van dissidente Russische intellectuelen vernomen. De dichteres was vorig jaar de cember in verband met een onder zoek naar anti-Russische laster ge arresteerd, kennelijk nadat de poli tie ondergrondse documenten in haar woning had aangetroffen. In augus tus 1968 was zij al eens aangehouden toen zij met anderen op het Rode Plein protesteerde tegen de inval in Tsjechoslowakijc. Prins Beriihard hij wulcrkumpfccst 1970 VINKEVEEN, 8-7. Prins Bomhard heeft woensdag een bezoek gebracht aan hel Nationaal Watcrkampl'ecst 1970, dat van 3 tot en met 10 juli in Vinkeveen gehouden wordt en dat dit jaar in net kader valt van het 60-jarig bestaan van Scouting Ne derland. Dit jaar heeft het kamp.- dat verspreid ligt over verscheidene kunstmatig aangelegde eilanden in dc Vinkeveense plassen, ongeveer 2000 Nederlandse deelnemers tussen 11 en 17 jaar. Ook is er een delega tie Belgische padvinders aanwezig. Moeder en zoontje gedood in het verkeer EINDHOVEN, 8-7. Woonsdiigmid- dag zijn in Eindhoven de 27-jarige mevrouw A. F. Hendriks-van En gelen en haar 3-jarig zoontje, bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De vrouw werd mei haar zoontje op de fiets door een zware betonmixer van achteren aangere den. Het kind werd op slag gedood. De vrouw overleed kort na het on geval in het ziekenhuis. TWEEDE KAMER V akantiewerkers bij Rijkspolitie DEN HAAG, 8-7. Tijdens liet zo merseizoen 1970 wordt door het korps Rijkspolitie een proef geno men met de inschakc'ing van een aantal vakantiewerkers voor het verlichten van administratieve en andere, de politie ontlastende, hulp wet- kzaaniheden. Deze werkzaamheden bestaan o.m. uit het aannemen, teruggeven en re gistreren van gevonden voorwerpen, het bedienen van de telefoon, het doorgeven van berichten aan vakan tiehoudende families over ziekte, of overlijden van verwanten e.d. Voor het verrichten van deze werkzaamheden kunnen in aanmer king komen mannelijke personen van 21 jaar en ouder, die door de be- anghebbende groepscommandant voor het vervullen van deze taken geschikt wordt geacht. Minder belangstelling Nijmeegse Vierdaagse NIJMEGEN, 8-7. De oir NijmceB- se Vierdaagse die van 21 tot en met 24 juli wordt gehouden heeft aan zienlijk minder inschrijvingen ont vangen dan vorig jaar. Tol nu toe hebben 12.744 wande laars ingeschreven wat ruim 3.000 minder is dan vorig jaar, toen 15.454 liefhebbers van start gingen. Men verwacht nog wel een aantal na-in- schrijvirgen vooral uit het buiten land. Deze vermindering is vooral te wijten aan het wegblijven van mili taire groepen, waarbij vooral de Belgen (700 manminder) het laten afweten. Bezuinigingen, maar ook een groot aantal marsen in België zelf, zijn de oorzaak. Voor de eerste maal overheerst het aantal burger wandelaars. MEPPEL, 8-7. Twee onweersbuien met een tussenruimte van vier uur hebben woensdag een groot aantal stralen van Meppel onder water ge zet. Eerst kreeg de riolering hel zwaar te verduren om vijf uur toen enige laag gelegen straten en huizen blank kwamen te staan. Veel kelders kre gen water binnen. Omstreeks negen uur barstte er opnieuw een onweers bui boven Meppel los, gepaard gaan de met enorme slagregens, die on geveer een half uur aanhielden. Weer kwam een groot aantal stra ten, waaronder de drukke verkeers weg de Ceintuurbaan, volkomen on der water te staan, op sommige plaatsen twintig centimeter. De brandweer had handenvol werk met het leegpompen van kelders en ge bouwen. Sneltrein in Vlaanderen ontspoord - Eén dode ERUSSEL. 8-7. Bij liel Belgisch; plaatsje Melle in Oost-Vlaand'ereir is de sneltrein van Keulen naar Londen ontspoord. Bij dit ongeval is een man, die in dienst is van een slaapwagenmaatschappijomgeko men. 34 mensen werden gewond van wie vijf ernstig. De gewonden zijn opgenomen in een ziekenhuis in Gent. Onder de lichtgewonden ba- vinden zich verschillende Britse en Duitse toeristen. ETTEN-LEUR. - Het 12-jarige meisje J. Vermunt uit Etten-Leur is bij het oversteken van de kruising Fred van Edenstraat-Rijksweg 58 gegrepen door een passerend V.W.- busje. Plet meisje werd met een schedelbasisfractuur in het zieken huis opgenomen, waar zij enkele uren later is overleden. Geslaagde oefening BRUINISSE. 8-7. Na de brand weeroefening van vorige week vrij dagavond, waarbij een brand in dc kom van het dorp moest worden ge blust, ging woensdagavond even na acht uur opnieuw de sirene en kwam dc melding er staat in de Grevclin gcnsluis een schip in brand. Inderdaad stegen dikke rookwol ken op en felle vlammen schoten uit de roef van de ,.Zie op U zeiven", een oud schip voor de sloop bestemd van schipper A. A. de Graaff uit Bruinisse. Gelukkig betrof het even als vrijdagavond ook nu weer een goed geënsceneerde brandweeroefe- MOSKOU, 9-7. De voorzitter van de ministerraad der Sowjet-Unie, Alexei Kosygin, heeft donderdag de president en premier van de V.A.R., Gamal Abdel Nasser, voor een on derhoud ontvangen. In een officiële mededeling heet het, dat het hier gaat om een ge- dachtenwisseling over enige vraag stukken, die eerder reeds besproken \yerden. Bij het gesprek was het lid van het bestuur van de Arabische Socia listische Unie Ali Sabry aanwezig. BRUSSEL, 8-7. In Antwerpen heeft, na nu eerst bekend geworden is, een vrouw in de nacht van maanr dag cp dinsdag haar dochtertje van veertien maanden doodgeslagen om dat het geschrei van het meisje haar teveel hinderde. De vrouw is aangehouden en heeft bekend. Slaan lijkt in het gezin van deze vrouw de geijkte methode voor het oplossen van bepaalde proble men te zijn want haar man zit al enige tijd een gevangenisstraf uit omdat hij een Italiaan bijna had doodgeslagen. De 26-jarige moeder werd 's nachts wakker van het geschrei van WASHINGTON, 8-7. President Nixon heeft gezegd dat zyn regering meer geld zal geven voor hulp aan de Indianen in de Verenigde Staten, die volgens hem gedurende eeuwen lange onrechtvaardigheid de meest achtergestelde bevolkingsgroep zijn geworden. Nixon stippelde een plan uit, dat hij een historische slap voorwaarts noemde ih het streven de armoede onder de Indianen te verminderen. Hij stelde voor 260 miljoen dollar (ruim '941 miljoen gulden) te storten in federale fondsen, die gebruikt zullen worden voor economische ontwikkelingsprojecten ten behoeve van Indiaanse reservaten en voor de gezondheidszorg. De president oefende kritiek uit op de politiek van vorige regeringen ten aanzien van het Indianenvraagstuk - buitensporig paternalisme en het streven naar uiteindelijke afschaf fing van de federale verantwoorde lijkheid voor de Indianen. ARAM EN DE BROEDERS DER KUST 56. Na enkele ogenblikken heerste er de grootste bedrijvigheid op de viool van dc Schuimer. Alle schepen werden in gereed heid gebracht. De zeilen werden losge maakt, zodat ze straks direct gehesen kon den worden en binnen een paar uur had de vloot, de rotsachtige baai verlaten, op weg naar het rijk van Tudor. Dat laatste wist de bemanning natuurlijk niet, aange zien de Handelaar zijn eigen plannen had. Zodra de schepen in volle zee waren, riep hij de bootsman hij zich. IIr* weet, dat ik op je kan vertrouwen", begon hij. „AI mijn plannen kan ik je nog niet vertellen, maar aan het einde van deze reis wacht ons een rijke buit. Daarvoor is het echter nodig dal Aram verdwijnt". De andere knikte grijn zend en maakte een veelbetekenend ge baar langs zijn keel. Maar de Handelaar schudde hel hoofd. „Nee, vriend, ge begrijpt me verkeerd. Dit moet gebeuren zonder dat hel enig opzien verwekt. Denk er aan, het meisje is er ook nog en wanneer zij argwaan zou krijgen, is het spel verloren. Neen. een ongelukje een klein beetje van dat witte poeder in zijn wijn, wanneer wij straks aan tafel zit ten. 1-Iij wordt ziek. gaat dood en geen haan die er naar kraait!" Niets vermoedend van het onheil dat hem boven hel hoofd zweefde, liep Aram met Tamahia op hel dek heen en weer. „Thans zuil ge spoedig uw broer terug zien zei hij lol het meisje, niet wetend dat het lot zich dra weer tegen hen zou keren. ning, die door dc in korte tijd ver schenen brandweer, weer vakkundig werd aangepakt en binnen een half uur praktisch was geblust. Toch was het een zeer nuttige oe fening, want de tijd tussen het arri veren van de motorspuit en hot wa tergeven was te lang. Hier zit ergens een manco dat zal worden opge spoord, zo verzekerde de brandweer commandant. Of het nu ligt aan de aanzuigslangen of dat er een andere oorzaak is, is nog niet duidelijk, maar het zal in elk geval worden opgelost. Een woord van lof, komt zeker ook de Rode Kruis afdeling toe. Was vrijdagavond een Rode Kruisman permanent bij de brand aanwezig, haar dochtertje Karine, dat, samen met een driejarig tweede kind bij de moedr in bed lag. Omdat het huilen de moeder hinderde sloeg ze de ba by tot ze het kind niet meer hoorde. Ze is toen opnieuw gaan slapen. Toen de vrouw dinsdagochtend merkte dat het kind niet bewoog heeft ze het aan het voeteneind van het bed gelegd en is ze gewoon aan haar huishoudelijk werd gegaan. Dinsdagavond pas waarschuwde ze de buren en zei ze dat „Karine ziek was". Er werd een ziekenwagen be steld maar toen die arriveerde con stateerden de begeleiders dat het kind dood was. VEVEY, 8-7. Tussen de 40 en 50 personen liepen verwondingen «op, toen twee treinen op een smalspoor- baan bij Vevey in Zwitserland met elkaar in botsing kwamen. De ge wonden werden met zeven ambu lancewagens overgebracht naar zie kenhuizen in Montreux, Vevey en Lausanne. Volgens de eerste berich ten van de politie zijn bij de botsing geen doden gevallen. Vele inzitten den van beide treinen hebben been letsel opgelopen. Opnieuw waren te Renesse twee van radio en t.v. bekende bealgroe- pen te beluisteren. Woensdagavond trad in „De Ark" op „The George Baker Selection", die speelden voor ongeveer 350 man publiek. In „Apol lo" speelde de groep „The Shoes", voor wat minder publiek. De foto toont „The Shoes" in „Apollo". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Tilburg zal nog de hele zomer in spanning moeten blij ven hoe de beslissing van de Volks wagenfabriek over een vestiging al dan niet in deze gemeente zal uit vallen. Oorspronkelijk zou de beslis- sing in deze maand vallen, maar zij is nu uitgesteld tot september. ROTTERDAM. In het kader Yan de door het ministerie van economi sche zaken vastgestelde prijsstruc tuur voor vloeibare brandstollen zijn de prijzen van autogasolie aan de pomp op woensdag, 8 juli 1970 ver hoogd met 0,3 cent. per liter, aldus een mededeling van de gezamenlijke oliemaatschappijen. ROTTERDAM. In een ziekenhuis is de zestigjarige mevrouw M. Pla- tenburg-van Berker overleden aan "de verwondingen die zij op 30 juni opliep bij een ongeluk. Op het rij wielpad langs dc John F. Kennedy- weg te Rotterdam maakte de vrouw een val met haar bromfiets. NIEUW-WEERDINGE. De negen jarige Hendrik Meijers uit Nicuw- Weerdingc is in zijn woonplaats om het leven gekomen. De jongen die samen met zijn achtjarig broertje langs hel Weerdinger kanaal fiets re, kwam onder een truck met oplegger terecht, toen de jongelui ten val kwamen doordat de sturen van hun fietsen in elkaar raakten. LEEUWARDEN. - Dc 29-Jarige Lieuwc Tiemërsma, mede-firmant van een schoonmaakbedrijf in Leeu warden, is in het Diakoncssenhuis in Leeuwarden overleden. Maandag avond had hij na een val van vijf meter een schedelbasisfractuur op gelopen. PORTE ERCOLE. - ZomervakueUe voor prinses Beatrix, pr\m Claus, prirts Johan Friso, prins Conslantijn en prins Willem-Alexander. DJAKARTA, 9-7. Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat vijf Papoea's zijn gedood tijdens opstan den op het eiland Biak, die van 1 tot 20 juni hebben geduurd. 94 Pa poea's werden gevangen genomen en 295 gaven zich over aan de Indo nesische autoriteiten. De orde is thans hersteld en 572 dorpelingen hebben het oerwoud verlaten en zijn naar hun woningen teruggekeerd. De opstand was ontketend door „de beweging van vrije Papoea's", geholpen door vijf Chinese zaken lieden, die o.a. uniformen, geld, rijst en tabak leverden. De Chinezen zijn gearresteerd, aldus het bericht van het Indonesische persbureau. Portugal en liet Vaticaan LISSABON, 8-7. „Alles is opge helderd. De betrekkingen tussen Portugal en het Vaticaan kunnen blijven zoals zij waren", heeft pre mier Marcello Caetano van Portugal dinsdag meegedeeld. De gegevens die het Vaticaanse staatssecretariaat had verstrekt over de audiëntie die de paus enkele dagen geleden heeft toe gestaan aan drie nationalistische leiders uit de Portugese overzeese gebieden, waren bevredigend bevon den. Gebleken is, aldus de premier, dal wat de paus tot hen gezegd heeft, geen politieke betekenis had. NIEUW LEKKERLAND. Dc 80- jarige heer T. de Lange uit Nieuw Lekkerland is woensdagmiddag om het leven gekomep, toen hij van achter geparkeerde auto's plotseling de Lekdijk overstak en door een passerende autobus werd aangereden Met een schedelbasisfractuur is hij opgenomen in het ziekenhuis, waar hij enkele uren later is overleden. Goederentrein ontspoord UTRECHT, 9-7. In de nacht van woensdag op donderdag is bij Lage Zwaluwe tijdens het rangeren een goederentrein ontspoord. Een goe derentrein uit de richting Dordrecht reed erop in. In totaal zijn van beide treinen zes wagons ontspoort. De spoorwegen hebben kraanwagens uil Eindhoven en Utrecht naar Lage Zwaluwe gestuurd om het ontspoor de materieel weer in de rails te zet ten. Het baanvak Lage Zwaluwe- Breda is versperd, op het baanvak Roosendaal-Lage Zwaluwe is wel treinverkeer mogelijk. Water voor gas DEN HAAG, 3-7. B. en uk van Den Haag hebben de goedkeu ring van de gemeenteraad ge vraagd voor een plan dat 2 miljoen bespaart. De raad had in november besloten f 4 mil joen te voteren voor de bouw van twee reinwaterkelders met een gezamenlijke inhoud van 22.000 kubieke meter. Hel ge meentelijk energiebedrijf blijkt echter nog twee gashouders te bezitten, die niet meer voor de gasvoorziening bruikbaar zijn en op dc nominatie staan om gesloopt te worden. Om bouw van deze gashouders tol reinwaterberging zal, aldus b. en w. in een voorstel aan de raad, 2.S miljoen kosten en ruim een half jaar vergen. Met de bouw van de kelders zou lwee a drie jaar gemoeid zijn. De bergvigscapaciteit van de gashouders is 45 pro cent groter dan die van de kelders, aldus b. en w., die de raad vragen zijn besluit van november in te trekken en in plaats daarvan goedkeuring 1c hechten aan dc. ombotiw van Je gashouders tot wolerberging

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3