lekker lui Treffer r Nederland succesvol op EXPO 1970 De vervuiling van de Westerschelde Stakende bouwvakkers om meer loon De mannen- en vrouwenionen in de E.E.G. Generaal 'Bar-Lev: „Keerpunt in strijd aan liet Suezkanaal" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Deel troepen V.S. weg uit Korea? Uur-staking bij de N.O.S.? Gruwelijke toestanden op Zuidvietnaniees gevangeniseiland Vietcong doet aanval op Thailand SCHIPHOL, 7-7. „Dc wereldten toonstelling 1970 belooft voor Neder land een opmerkelijk succes te wor den. Een dezer dagen hopen wy de« drie miljoenste bezoeker in ons pa viljoen te ontvangen, terwijl wij nu op een totaal aantal van vijf milojcn bezoekers rekenen. Ook in de buiten landse vakbladen heeft het paviljoen een goede naam". Dit zei mr. Cals als commissaris-generaal van de stich ting wereldtentoonstelling Osaka 1970 afdeling Nederland, op Schip hol bij zijn vertrek haar Tokio. „We hadden gerekend op een be zoekersaantal van 20.000 gemiddeld per dag. Daarop is de accommodatie cck berekend. Ons gemiddeld aantal bezoekers op het ogenblik is echter, per dag 30.000. Eén dag hadden wij zelfs 40.000 belangstellenden. Van daar dat ons probleem op het ogen blik is de zaak in ons paviljoen in zo gceó mogelijke banen té leiden", al dus mr. Cals. Om het de 12 Nederlandse hostes ses, die „gewoon platgedrukt wer den" en de vier Japanse guards wat gemakkelijker te maken heeft mr. Cals om assistentie moeten vragen, die hij in de vorm van vier man rijkspolitie heeft gekregen. Op zater dag en zondag; de topdagen, zijn bo vendien Japanse studenten ingescha keld. Uit opiniepeilingen is gebleken dat het Nederlandse Expo-paviljoen op het ogenblik tussen de vierde en vijf de plaats schommelt op de lijst van de meest gewaardeerde paviljoens, achter Rusland, Amerika en Austra lië. Dit ondanks het in verhouding geringe bedrag van twaalf miljoen dat Nederland voor de Expo 1970 had uitgetrokken, evenveel als voor de Expo 1966 in Montreal, waar veel minder bezoekers werden geteld: ge middeld 20.000, per dag. MIDDELBURG, 8-7. Het Water schap Walcheren dat volgens het onlangs gepubliceerde RIZA-rapport tot één van de vervuilers van de Westerschelde behoort, ziet voorlo pig nog geen aanleiding om ingrij pende maatregelen te nemen ter verbetering van het lozingwatei. Het waterschap loost onder de Vlissing- se boulevard door op de Schelde. Vooral in de zomer zou de kwaliteit van het polderwater niet al te best zijn. Het waterschap onderzoekt de kwaliteit van het polderwater regel matig. GRONINGEN, 8-7. Ongeveer 300 bouwvakarbeiders in de stad Gro ningen hebben woensdagmorgen het werk neergelegd naar aanleiding van het dinsdag door het actiecomi té Bouwvak gegeven stakingsparool voor de duur van 24 uur op twee bcuwcbjectcn van de Groninger bouwonderneming Ncdam. Het werk ligt thans stil op hel ter rein van het Academisch Ziekenhuis waar een nieuwe kliniek in aanbouw is yen op het universiteitscomplex, in aanbouw in de stadswijk Paddepoel, waar een nieuw chemiegebouw ver- Meisje verdronken ARNHEM, 8-7. Zwemmen in de Rijn heeft woensdagmiddag in Arn hem aan het 15-jarige meisje V. G. van G. het leven gekost. Zij werd met haar tweelingzusje door de stroom gegrepen en nder water ge trokken. Vader van G. sprong on middellijk te water, maar kon slechts een van hen redden. rijst. De bouwvakarbeiders eisen een wekelijkse loonsverhoging van circa 50 gulden, terwijl het wensenpakket tevens verscheidene secundaire ar beidsvoorwaarden inhoudt. Advertentie Jjlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim WIST U dat wij een uniek SPAAR- E E SYSTEEM hebben voor de aanschaf van uw E GERO easselle? E 5 Vraagt vrijblijvend E inlichtingen bij J. F. VAN DE VEN v/h Wijsman E E Schuithaven 6 - Zierikzcc Telefoon (01110) 3407 Tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimïi BRUSSEL. 8-7. Mei het gelijkma ken van vrouwen- en manncn.'onen is het in de E.E.G. nog maar slecht gesteld. In een verslag dat dc Euro pese Ccmmisic over deze materie heeft gemaakt komt ze tot de con clusie dat de zes lidstaten nog ver ver wijderd zijn van een volledige naleving van al!c verplichtingen op dit punt. Nederland komt er het slechtste af De verschillen in de gemiddelde uur verdiensten waren volgens de laatst bekende gegevens (eind 1968) in Ne derland nog het grootst. In Duits land, Frankrijk en Italië zijn de ver schillen hel geringst, hoewel toch nog betrekkelijk groot. Frankrijk neemt nog een iets gunstiger positie in dan Italië en Duitsland cn Beige bezet een tussenpositie. De commissie geeft toe dat in ju ridisch opzicht cn dat slaat dan spe ciaal op de rechtspraak, er mei na me in België en Luxemburg wel eni ge vooruitgang is geboekt. Maar er blijven onvolkomenheden en'tekort komingen bestaan die naar het oor deel van de commissie alleen door overheidsingrijpen kunnen worden opgeheven. Ook bij de collectieve arbeids overeenkomsten is nog een aantal la cunes aangetroffen. Die uiten zich in ofwel het volledig ontbreken van cao's voor enkele marginale sectoren of gedeelten van sectoren ofwel in rechtstreekse of indirecte discrimi naties die vooral worden utgeoefend via beroepenclassifieatie. De com missie meent dan ook dal dc sociale partners zich in dit opzicht meer moeten inspannen bij de paritaire onderhandelingen. ZIERIKZEESCHE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (OHIO) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. in dit nummer- Weer goed kerkconcert Brouwershaven Hel Mitltleit-Oo.slen Donderdag 9 juli 1970 126ste jaargang Nr. 20432 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 TEL AVIV. 8-7. He Israëlische stafchef, generaal Haim Barlev, heeft gezegd dat in de strüd aan het Suez kanaal een keerpunt is gekomen. Op een woensdag gehouden beëdigings- plcchtighcid van officieren zei hjj: „U bent officier geworden op een ogenblik dat er een keerpunt is ge komen in dc sir{jd aan het Suezka- naalfront. De Sowjetrussische deel neming is een nieuwe fase ingegaan. Dc Russische aanwezigheid wordt in alles ondervonden". De stafchef verklaarde, dat het ka naal een hoofdfront in de oorlog is en dat Israël iedereen zal blijven be strijden die zijn sterke positie daar tracht te ondermijnen. „Onze oorlogen zijn altijd defensief geweest en de strijd die wij thans voeren is voor de handhaving van ons bestaan als joodse staat, vrij en onafhankelijk", zei hij. Generaal Bar-Lev merkte op, dat het Israëlische leger meer dan eens het hoofd heeft moeten bieden aan moeilijke opgaven, die aanvankelijk WASHINGTON/SAIGON. 7-7. Twee Amerikaanse congresleden die enke le dagen geleden het Zuidvietnamese gevangeniseiland Con Son in de Zuidchinesc Zee bezochten, hebben hun afschuw uitgesproken over dc toestanden die zij daar aantroffen. Zij zagen ongeveer 500 mannen en vrouwen opgesloten zitten in smalle stenen „tijgerkooien", van boven met tralies afgeschermd. „Het ergste wat ik ooit heb gezien", zei de afgevaar digde Hawkins uit Los Angel es, en zijn collega Anderson sprak van „een gruwelijke behandeling voor mense lijke wezens, ongeacht wat ze heb ben misdaan". In Saigon deelde de Amerikaanse schrijver Don Luce, die het eiland samen met de twee congresleden be zocht, mee dat de gevangenen honger en dorst leden en sporen van mis- BANGKÖK, 9-7. Thailandse troe pen zijn in allerijl op weg naar de noord-oostelijke grens met Cambod ja cm een aanval af te slaan van on geveer 2.000 Vietcongstrijders. Dit is dcor politiekringen in Bangkok be kendgemaakt. Volgens deze kringen hebben Cam bodjaanse autoriteiten onlangs nog gezegd dat guerrillastrijders zich hadden verschanst in dorpen in het Cambodjaanse district Cheom Ksan. ROME. Dc Italiaanse president Giu seppe Saragat schudt de handen van de journalisten bij zijn aankomst aan het Quirinaal, waar hij bespre kingen voerde met vertegenwoordi gers van de verschillende partijen om zo te trachten een eind te maken aan de nieuwe regeringscrisis. onoverkomenlijk schenen. „Ook dit maal zullen wc het antwoord weten te vinden op deze nieuwe en ernstige situatie". Begin deze week zei de bevelheb ber, dat Russen en Egyptcnaren met vereende krachten bezig zijn nieuwe raketbases in de Suezkanaalzone te vestigen en dat deze gedeeltelijk door Russisch personeel zijn bemand. Drie Israëlische vliegtuigen waren al door deze raketten, die van Russisch fabrikaat zijn, neergehaald. Egyptisch geluid Een Egyptische woordvoerder heeft gezegd dat de politieke bespre kingen tussen de Egyptische leiders en de Russen in Moskou reeds zijn besloten. President Nasser blijft nog in Moskou voor een medisch onder zoek, minister van buitenlandse za ken Mahmoud Riad zal waarschijn lijk donderdag naar Egypte terugke ren. De recente berichten uit Tel Aviv, handeling vertoonden. Don Luce, die secretaris voor Vietnam is van de Wereldraad van Kerken, verklaarde in een uitvoerig rapport dat zich in de 2,70 meter lange en nauwelijks anderhalve meter brede „kooien" drie tot vijf personen bevinden, ve len van hen vastgeketend. Ze schreeuwden de bezoekers toe: „wij hebben honger en dorst. Wij zijn ge slagen. Wij zijn ziek en krijgen geen medicijnen". Volgens Don Luce zijn veel van de meisjes die hij daar ge zien had, studenten uit Saigon. De gevangenis herbergt in totaal 10.000 politieke en „gewone" gevan genen. „Ik hoop dat de Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam niet op dezelfde manier worden be handeld". zo had het congreslid Hawkins volgens Don Luce na het bezoek opgemerkt. niet ver van de Thailandse provin ciestad Ubon, waar een grote Ame rikaanse luchtmachtbasis is gelegen. Dorpelingen in het grensgebied vertelden dat zij woensdag een grote macht van de Vietcong vanuit Cam bodja naar Ubon zagen optrekken. Er werden vijf ossewagens meege voerd, afgeladen met geweren en munitie. Het bericht van de grensover schrijding komt nadat eerste minis ter veldmaarschalk Thanom Kitti- katsjorn dinsdagnacht de algehele paraatheid van het leger in de hoofdstad had afgekondigd. Hij waarschuwde toen dat de situatie aan de grens met Cambodja ernstig was maar dat alle noodzakelijke rr-aatregelen waren genomen om eventuele moeilijkheden het hoofd te bieden. volgens welke de Russen nieuwe 1 uchtafweerraketten afvuren in het gebied van het Suezkanaal noemde de woordvoerder een Israëlische pro- pagandazet, bedoeld om meer Ameri kaanse steun te krijgen. „De Ame rikaanse publieke opinie moei rijp gemaakt worden voor de bekendma king van het Amerikaanse besluit, Israël de door Golda Meir gevraagde Phantoms en Skyhawks te leveren". Wat de Britse politiek inzajee het Midden-Oosten betreft zei de woord voerder dat Engeland zich strikt houdt aan de Amerikaanse politiek. SEOEL. 8-7. Een woordvoerder van de Zuidkoreaanse premier heeft verklaard, dat de Amerikaanse am bassadeur in Seoel de premier. II Kown Tsjoeng, heeft meegedeeld, dat de V.S. van plan zijn een deel van hun in Zuid-Korea gelegerde troepen terug te trekken. Volgens de Amerikaanse ambas- sadeur,William Porter, maakt deze terugtrekking deel uit van het Ame rikaanse program, de Amerikaanse militaire aanwezigheid in hel bui tenland te verminderen. Op het ogenblik zijn er ruim 60 duizend man Amerikaanse strijd krachten in Zuid-Korea. Voorzitter Hogerhuis reed onder invloed LONDEN. 8-7. De voorzitter van het Britse Hogerhuis, lörd Jellicoe," is woensdag door een rechtbank in Londen veroordeeld tot een boete van 75 pond sterling (f 650) omdat hij enkele maanden geleden een auto had bestuurd terwijl hij onder invloed was van sterke drank. De lord raakte tevens zijn rijbewijs voor de duur van een jaar kwijt. HILVERSUM, 8-7. De omroepme dewerkers, die zijn aangesloten bij de algemene bond Mercurius (NVV) hebben woensdagavond tijdens een vergadering in Hilversum besloten cm een protest staking van een uur te houden als de omroepleiding vast houdt aan de eis, dat de geluids technici bij de radio met ingang van volgend jaar drie uur per week lan ger moeten gaan werken. Tot de steking zei worden over gegaan indien niet binnen een maand overeenstemming is bereikt. Tevens heeft Mercurus aangekon digd, dat bij de onderhandelingen voor de omroep-cao voor 1971 hoge prioriteit zal worden gegeven aan een nieuwe regeling voor hen, die moeten werken op de z.g.n. arbeids onaangename uren. Een motie van deze strekking werd aangenomen met 129 stemmen voor, 14 tegen en 7 onthoudingen. Namens het bestuur deelde vice- voorzitter F. Heyer mede, dat het be stuur volledig achter de motie staat en dat de omroepmedewerkers op steun kunnen rekenen, wanneer het tot een staking mocht komen. Met die mogelijkheid wordt door insiders ernstig rekening gehouden. Advertentie HILVARENBEEK. In het recreatie centrum „De Beekse Bergenwer den negen mensen gewond, toen de kabel van de kabelbaan van de ge leidende rollen schoot door de giek van een dragline. Foto: het helpen ■van de gewonden na hei ongeval. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het leven achter het tonëó' J is vaak dramatischer dan hel f leven erop. f AMMAN. Een maand nadat dc eerste gevechten tussen het Jordaan se leger en de Palestijnse uitbraken, schijnen de Jordaanse regering cn do leideers van de Palestijnse verzets bewegingen tot overeenstemming te zijn gekomen. Verwachting tot vrijdagavond: Perioden met zon Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer; overwegend matige westelijke wind en morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Voor zaterdag: Aantal uren zon; 3 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. 1 Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 10 juli. Zon op 4.32. onder 20.58. Maan op 11.51. onder 23.21. Eerste kwartier: 11 juli (20.43). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 10 juli 7.19 v.m. 19.26 n.m. BROUWERSHAVEN 10 juli 7.03 v.m. 19.24 n.m. Doodtij: 14 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Na hel voorbijtrekken van een frontale zone. die woensdag plaatselijk onweersbuien bracht, go- raakte ons land in een koelere stro ming. Aanvankelijk was hel donder dag in het noorden en oosten zon nig. maar van het westen uil nader de over Engeland een tweede kou front. dat gepaaid ging met een vrij brede regenzone. De regenintensiteit was echter in het algemeen licht. In de avond en nacht zal dit front Ne derland passeren, waarna een rug van hoge luchtdruk zijn invloed zal doen gelden. Vrijdag mag er dan ook in het grootste deel van het land meer zon verwacht worden dan donderdag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1