t GAZELLE FIETSEN eneer (anóenincognito Kwekers zitten volgend jaar met een afgesloten Grevelingen STREEKN1EUWS ARAM EN DE BROEDERS DER KUST Vissersverenigin»» Algemeen Vissersltelang BKUINISSE, 4-7. In de gehouden vergadering van de vissersvereniging Algemeen Vissersbelang te BruinLsse de laatste die onder leiding van bur gemeester C. H. van de Linde van Nleuwerkerk aan de IJssel werd ge houden gaf de secretaris de heer H. Schot, een overzicht van het afgelo pen seizoen. Een veel bewogen jaar, aldus de secretaris beginnend met een ex portverbod, voor de mosselen, in verband met het voorkomen van de coliebacterie op de verwaterplaatsen, daarna de zeer overvloedige mossel- zaadval op de percelen zowel in Zeeland als op de Waddenzee. Een jaar met na de jaarwisseling stijgen de prijzen, met voor Bruinisse een burgermeesterloos tijdperk, gevolgd door de feestelijke inhaling per mos selvaartuig, gevolgd door de gepa- voiseerde mosselvloot. Een opgewekt mosselfeest werd gevierd en een feest van de mosselkwekers onder elkaar omdat feest te herdenken en de mosselkoningin te feteren. Hij wees op de treiste toekomst, dat vol gend jaar de Grevelingen zal zijn afgesloten. De penningmeester de heer W. Ok- kerse gaf een kort overzicht van de financiën. De secretaris gaf daarop een over zicht van de onderhandelingen met de heer ir. H. A. M. van Erp c.s. over de toekenning van vervangende per celen aan de Bruinisser mosselkwe kers voor het verloren gaan van de percelen in de Grevelingen, door de afsluiting van het Brouwershavense Gat. De onderhandelingen over de per celen op de Yersekse Bank hadden tot resultaat, dat door de oesterkwe kers op de Yersekse Bank een ga rantie werd gevraagd van vier mil joen gulden, om eventuele schade aan de oesterkwekerijen, op te ver halen. Een absurde eis, die natuurlijk niet werd ingewilligd, maar waar door de mogelijkheid voor de mos kweker om percelen op de Yersekse Bank te verkrijgen verloren ging, mede door te weinig medewerking van overheidsambtenaren. Het Volkerak Naast de percelen in de Ooster- schelde (Yersekse Bank) bestond er aanvankelijk veel hoop, dat percelen in het Volkerak zouden worden toe gekend aan alle kwekers die perce len in de Grevelingen verloren. Maar door de autoriteit die daarover zeg genschap had, werd op een kwade dag de voorwaarde gesteld, dat ieder die nog ergens anders een mossel perceel in Zeeland had, niet voor een perceel in het Volkerak in aanmer king kwam. En nog steeds zijn de percelen niet toegewezen. Ook op de Waddenzee is er nog veel grond, die aan de mossel kwekerij ten goede zou kunnen ko men, maar er wordt niets toege wezen. Het schijnt, dat men door koude sanering een aantal moselkwekers wil dwingen zijn bedrijf op te geven. En dat zijn dan in de eerste plaats Bruinisser kwekers want die komen het eerst in de verdrukking, doordat ze percelen verliezen. De heer Van Erp had gesteld, dat de grond in het Volkerak voor het grootste gedeelte waardeloos was voor de mosselcultuur, maar dit mocht aldus de vergadering geen re den zijn om de percelen niet uit te geven, men wilde het risico nemen, want men staat immers met de rug tegen de muur. Recht gevraagd van overheid Uit de vergadering kwam verder de suggestie, zich van de luimen van een bepaalde ambtenaar, of van een regering, die de nood van de mossel- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Silvolde: kandidaat P. Lootsma, Amersfoort. Ger. Kerken Beroepen te Heemstede: mr. C. Brouwer van Curagao, die dit beroep heeft aangenomen. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Gorinchem en te Lut- ten: kand. E. E. Slofstra, 's-Graven- zande. Ger. Gemeenten Beroepen te Hellevoetsluis: A. Hoogerland, Werkendam. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: vrijdag 10 juli a.s. s'middags 3 uur, huwelijksbevesti ging. s'Avonds 7.30 uur, ds F. Mal- lan, Gouda. kwekers niet blijkt te begrijpen, niets aan te trekken en eenvoudig, de grond in bezit te nemen, door ze af te bakenen en te bezaaien. Waai de overheid zijn onderdanen geen recht geeft, daar moet het recht in eigen hand worden genomen, aldus de redenering, niemand heeft er schade van als men braak liggende mosselgrond gaat benutten voor de mosselcultuur. Dat betekent ook voor 's lands schatkist alleen maar voordeel. In een brief aan de Ka merleden, die lid zijn van de vaste Visserijcommissie, zal met een ze vental punten, nog eens worden ge wezen aan de preciare positie van de mossel kwekers, die vlak voor de afsluiting van het Brou wershavense Gat, nog niet we ten waar ze aan toe zijn wat betreft de mogelijkheden voor de sanerings regeling, die nog niet weten, of zij een juweel van een fiets voor jong en niet meer zo jong! Wie op kwaliteit staat,gaat op Gazelle zitten! Flitsen uit het buitenland HONG KONG. Strijdkrachten die het afgezette Cambodjaanse staats hoofd prins Norodom Sihanoek trouw zijn, hebben onlangs 1.350 Zuidvietnamese militairen uitgescha keld in de Cambodjaanse provincie Kompong Tsjam, zo meldt het Na tionale Eenheidsfront van Cambodja PHILADELPHIA. Bij een gevan- genisoproer in Homesburg bij Phila delphia zijn 23 gevangenen en zeven bewakers gewond, meest door steek wonden. MELBOURNE. Een brand, veroor zaakt door benzinebommen heeft een machinefabriek in Melbourne in de as gelegd. De Australische organi satie „Bevrijdingsleger" heeft mee gedeeld verantwoordelijk te zijn voor deze aanslag. SAIGON. De conferentie van zes landen met troepen in Zuid-Vietnam heet 't denkbeeld geopperd, dat de „vrije landen" nagaan, wat voor hulp zij kunnen verschaffen om te gemoet te komen aan de Cambod jaanse verzoeken om steun. TEL AVIV. Een militaire woord voerder in Tel Aviv heeft meege deeld, dat een Israëlische straal- bommenwerper bij het Suezkanaal is neergeschoten. De 2 piloten zijn gevangen genomen. Hij sprak de Egyptische berichten tegen dat twee Israëlische toestellen zouden zijn neergeschoten. BAGDAD. Een 25-jarige student, Moessa Abadel Hamid, is in Basra opgehangen, na de moord op de pre sident van de universiteit van Basra, dr. Chalil Al-Taleb. uiteindelijk hun bedrijf zullen kun nen voortzetten, doordat zij vervan gende percelen krijgen voor de ver loren gegane. Sanering De heer Lockefeer voorzitter van Zevibel, in een causerie over aktuele problemen in de visserij benadrukte nog eens de bedoeling om bedrijven tot sanering te dwingen, die eigen lijk in de gehele Deltaschadewet verankerd ligt. Er moet een commissie komen uit het bedrijfsleven, die zal het heft in handen gaan nemen en die zal gaan beslissen of iemand zijn bedrijf zal mogen voortzetten of niet. Luidt het antwoord positief dan krijgt men één of meer percelen om zijn bedrijf ren dabeler te kunnen uitvoeren, wordt men als mosselkweker uitgerangeerd dan krijgt men geen vervangende mosselcultuurgrond. Een ambtenaar zal van deze vijf man tellende com missie voorzitter zijn. Aan Zevibel werd gevraagd een achttal namen te noemen van mensen uit het bedrijfs leven die in aanmerking zouden ko men voor deze saneringscommissie. Een dergelijke koude sanering is natuurlijk niet de aangewezen weg om tot het vereiste doel. verminde ring van het aantal bedrijven te ko men, waarbij men niet uit het oog mag verliezen, dat bij de hogere prij zen voor de mosselen die we thans beleven, meer bedrijven in stand kunnen blijven, omdat de te kweken hoeveelheid mosselen om een rende rend bedrijf te hebben kleiner wordt Iedereen heeft het recht om zijn bedrijf te blijven uitoefenen, aldus de heer Lockefeer, die meende toch ook wel pluspunten te mogen zien in de Deltaschadewet en die heel gun stig afsteekt, bij de regeling die men indertijd voor de IJsselmeervissers heeft getroffen, de z.g. Zuiderzee steunwet. Tegen een gezonde sane ring, waai'bij mensen vrijwillig hun bedrijf opgeven, mogen geen beden kingen bestaan, maar we weten nog te weinig van wat de Deltaschade wet over ons zal beslissen. Hij had gaarne gezien, dat de aktie om de Kamerleden in te schakelen via Ze vibel was gevoerd. Dat de kwekers geen integrale schadevergoeding krijgen is afkeuringswaardig. Men wil voorlopig slechts tot 90 gaan. Palingvisserij Na de causerie van de heer Locke feer werd nog gesproken over de mogelijkheden om de palingvisserij uit te oefenen in het Grevelingen- meer, na afsluiting. Gesteld wérd dat men alleen kan overschakelen, na liquildatie van het mosselkwekersbe- drijf, men kan niet gelijktijdig beide beroepen uiteofenen. Bij de gehouden bestuursverkie zing werd de heer L. de Waal als be stuurslid herkozen. De heer P. de Waal stelde zich niet herkiesbaar en hoewel de heer H. Hoogerheide wel statutair werd gekozen als zijn op volger, meende deze toch te weinig stemmen op zich te hebben verenigd om de benoeming aan te nemen. Be sloten werd in een volgende verga dering opnieuw te stemmen. Een punt van de agenda was nog. Wat te doen bijafsluiting van het Brouwerhavense Gat waarbij de mo gelijkheid van aktie om zijn afkeei kenbaar te maken werd besproken. Besloten werd op 25 augustus als de Deltaschadewet in de Kamer komt demonstratief deze vergadering te gaan bezoeken op de publieke tribu ne en op het Binnenhof zo mogelijk buitenparlementaire akties te onder nemen. Vlaggetjesdag 1970 zal worden ge vierd, indien mogelijk op de oude manier, in 1971 zal het houden van deze dag op de tot dusver gevolgde manier niet meer mogelijk zijn. Bij de rondvraag bracht wethou der Jumelet de Radarcursus in her innering waarover reeds eerder een balletje was opgegooid. Hierna slui ting. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 6-7. Op de paarden markt in Utrecht werden 524 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1300-1900; werkpaarden f 1250- 1775; oude paarden f 900-1700; 3-ja- rige paarden f 900-1200; 2-jarige paarden f 700-950; veulens f 300- 650; hitten f 700-975. Slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht f 2,80-3,60; jonge slachtpaar den per kg. geslacht gewicht f 3,60- 4,25. Zeelands provincale bibliotheek Gedurende 1969 is de belangstel ling voor de Provinciale Bibliotheek in velerlei opzichten toegenomen. Aldus blijkt uit het dezer dagen ver schenen jaarverslag van de Prov. Bi bliotheek van Zeeland, met het Do cumentatiecentrum Zeeuws Deltage bied, Stichting Zeeuwse Bibliotheek voor Technische en Natuurweten schappen en de Stichting Zeeuwse Centrale Muziekbibliotheek. Het aantal uitgeleende werken steeg aan zienlijk en dat was eveneens het ge val met het aantal bezoekers. Hoe verheugend deze groei ook is, aldus wordt opgemerkt, nog steeds vormt de behuizing van de biblio theek een remmende faktor voor een behoorlijke uitvoering van het bibliotheekwerk. De ruimten voor de uitlening en de cataloguskamer blijven ten enenmale te klein. Pro vinciale Staten hebben echter bij besluit van 21 maart 1969 de nodige kredieten beschikbaar gesteld voor de laatste fase van de verbouwing van de bibliotheek. De spreiding van het bibliotheek werk werd het afgelopen jaar voort gezet. De Techn. Biblotheek Zeeland te Vlissingen, nam de gehele uitle ning van techniche werken over. De resultaten hiervan, zoals die blij ken uit de cijfers van de uitleningen, waren uitstekend. Ook het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied blijkt steeds meer een onmisbare plaats in de Zeeuwse samenleving in te nemen. Zowel het aantal bezoekers als het aantal verstrekte inlichtingen steeg aanzienlijk. De huisvesting kon aan zienlijk worden verbeterd. Medewer king werd o.a. verleend aan de ten toonstelling „100 jaar blokken" te Zierikzee. ZIERIKZEE Geslaagd Dezer dagen werd onze oud stad genoot, de heer C. J. J. Vermunt, gediplomeerd aan de 4-jarige Hoge re Bosbouw en Cultuurtechnische School te Arnhem. Hij studeerde af in de studierichting Cultuurtechniek. BRUINISSE Ambtswoning burgemeester De betonvloeren voor de ambts woning van burgemeester Hokken te Bruinisse, die in een fabriek moesten worden vervaardigd en waarop moest worden gewacht, zo dat de bouw enkele weken stag neerde, zijn deze week gearriveerd. Met het metselwerk kan thans een aanvang worden gemaakt. 1 „Een Zeeuws costuum" bestaat niet, maar „naar buiten" heeft het Walcherse altijd wel gefungeerd. Hoewel eerder ontsloten heeft de Walcher- se dracht zich langer gehandhaafd dan bv. de Schouwen-Duivelandse. Maar het holt ginds nu toch ook hard achteruit. MOSKOU. De Sowj et-Russische partijleider Leonid Brezjnev zal niet naar Roemenië gaan waar op 6 juli het nieuwe Russisch-Roemeense verdrag zal worden getekend, zo is uit zekere bron in Moskou verno men. BARENDRECHT. In de nacht van zondag op maandag is bij tuinderij Staat aan de Noldijk te Bai-endrecht een vrachtwagen ontvreemd. In de cabine bevindt zich een literfles zwaar dodelijk vergif, genaamd vos- drin. AMSTERDAM. Het Amsterdamsch Studentencorps is van plan haar so ciëteit, het voormalige Lido aan het Leidseplein, te verkopen voor een prijs van rond de f 2,5 miljoen. DEN HAAG. Voor hulp aan vluchtelingen in Jordanië verzond het Nederlandsche Roode Kruis uit Rotterdam met het ms. Azur Med tweeduizend dekens. Na aankomst van de dekens in Amman zal de Jordaanse Rode Halve Maan deze zo snel mogelijk aan groepen ontheem den uitdelen. TEL AVIV. Ongeveer 11.000 Is raëlische verpleegsters zijn in sta king gegaan. Zij willen kracht bij zetten aan hun eisen tot salarisver hoging. Wervelstorm over aan TOKIO, 6-7. In het zuiden en mid den van Japan zijn vier mensen om het leven gekomen en worden er drie vermist als gevolg van over stromingen en grondverschuivingen. Deze laatste zijn weer veroorzaakt door de wervelstorm Olga, die over de Japanse zee is getrokken. Er zijn minstens 17 gewonden, al dus de politie. FEUILLETON Dat nam niet weg, dat hij er nu toch wel genoeg van had. Twee jaar was een lange tijd en hij was niet van plan zich nog eens in de kraag te laten pakken. Overigens dat zou er ditmaal niet bij zijn. Dank zij zijn vriendschap met Schiedamse Toon gedurende de laatste maanden, lag om zo te zeggen een flink bedrag aan geld op hem te wachten. De man zag een sigarenwinkel, diepte een portemonnaie uit zijn zak op en haalde een gulden te voor schijn, waaimee hij uit de automaat een pakje sigaretten trok. Nu nog een vuurtje, want je lucifers kreeg je nooit terug, als je kwam logeren. Wegens brandgevaar. En z'n aan steker was natuurlijk uitgedroogd in die twee jaar. Een voorbijganger gaf hem vuur en de man zoog gretig de rook naar binnen. Hé, dat deed een mens weer goed. Rustig wandelde hij verder de stadjn en overdacht de reeks maat regelen, die hij van plan was te ne men en die hij vooral de laatste we ken tot in de kleinste bijzonderhe den had uitgedacht. Niets mocht dit maal aan het toeval overgelaten 55. De zeerovers weken bij het horen van die woorden terug en keken de man, die zij hun aanvoerder waanden, vol verwach ting aan. „Ik begrijp, dat jullie je afvraagt waarom het verblijf hier plotseling moet worden afgebroken! Aan de andere kant hebben jullie er nooit schade van gehad als je mijn bevelen opvolgde. Dat moet nu ook gebeuren. Een paar man kunnen met mij meegaan, dan zal ik jullie een gedeelte van de buil Ier hand stellen. De anderen gaan naar de schepen en maken alles ge reed voor het vertrek. Je zult er geen spijt van hebben wanneer je mijn bevelen op volgt!" En alsof hij plots bedacht dat hij beter in zijn rol moest blijven, liet hij er drei gend op volgen: „En degenen die weigeren, kunnen hier achterblijven, maar op een andere manier dan ze zich voorgesteld heb ben! Schiet op, luie honden en breng de ge vangenen aan boord!" Een paar man volgden hem naar de grot waar de buit lag opgestapeld, de anderen keerden gedwee aan boord terug. De stemming was geheel omgeslagen. „Ik dacht een ogenblik dat het verkeerd zou gaan", fluisterde Aram tot het meisje, ter wijl ze meeliepen met de man, die, zondeif het te weten, zijn gebonden aanvoerder als een zak meel over zijn schouder naar boord droeg. worden. Ieder risico, zelfs het aller kleinste, wilde hij vermijden. Van het begin tot het einde moest alles tot in de perfectie kloppen. Zelfs de handtekening zou geen moeilijkhe den meer kunnen opleveren. Dagen lang had hij er op geoefend en ten slotte was het zijn tweede naam ge worden, die hij zo, vlotweg, kon uit schrijven. Iedere keer opnieuw had hij de naam met het origineel ver geleken, maar vele dagen was hij niet tevreden geweest. Telkens was het een kleinigheidje, een te steile haal, te scherpe hoofdletter of te snel teruglopen van de reeks letters. Met oneindig geduld had hij velletjes vol geschreven, net zo lang, tot hij, nu twee weken geleden, de naam in alle opzichten volmaakt had nage schreven. Schiedamse Toon zelf zou het verschil niet eens gemerkt heb ben, als hij de twee briefjes onder zijn neus geduwd had. Maar zo gek was hij natuurlijk niet. Toon was in vele opzichten N wantrouwend en slechts 'door een half onnozele te spelen, had hij Toon bij stukjes en beetjes zover gekregen, dat hij alles vertelde, want wie zou die slome Vlaming er nu van verdenken, dat hij handig gebruik zou gaan maken van alles, wat hij gedurende de vriendschappelijke uren met Toon te weten was gekomen? Die sufferd is nog niet eens in staat een raam te openen, zonder dat iemand het hoort. Jan Vlaming had zich zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken de rol van halfzachte laten aanleu nen. Hij had zich goedig grinnikend 'door een andere gedetineerde in de maling laten nemen, telkens trap pend in de valletjes, die men voor hem openzette en als het dan naar zijn oordeel te gek werd, half hui lend zijn troost zoekend bij Schie damse Toon, op zijn manier een zwak hebbende voor die kleine man, .die eigenlijk onschuldig was veroor deeld, omdat anderen, meer gehaai de jongens hem er in hadden laten lopen. Zo had Jan Vlaming het eens verteld. Schiedamse Toon had van het be gin af, dat hij werd opgesloten, zich als beschermer opgeworpen voor de kleine Jan Vlaming. Al spoedig slo ten ze vriendschap, werd de bijna twee meter lange beroepsinbreker zijn kameraad en groeide de ver trouwelijkheid. Toon had ditmaal maar één jaar gekregen, voor een min of meer kinderachtig kraakje, zoals hij het zelf noemde. Maar hij had de gebefte heren en de gladak kers dit keer eens mooi in de boot door FRANK VAN FALCKENOORT genomen. Vooruit hij was sportief ge weest en had na veel vijven en zessen de inbraak in het kledingmagazijn toegegeven. Groot was de buit niet geweest, want de brandkast had dit maal op vrijdagavond niet zo'n groot bedrag aan geld bevat, omdat de be drijfsleider het grootste deel naar de nachtkluis van de bank had ge bracht. Nog geen duizend gulden, voornamelijk kasgeld voor de vol gende morgen, was het resultaat ge weest van twee uur snijden in de massieve kast. Woedend was hij ge weest, maar toch had hij die dui zend gulden maar meegenomen, dan had hij tenminste de onkosten ge dekt en nog wat over. Twee dagen later zat hij echter al achter slot en grendel. Eén klein foutje was er ge maakt en toen Toon het hoorde had hij zichzelf wel voor de kop kunnen slaan. Tijdens de werkzaamheden had hij zijn hand gebrand, een ver banddoos gezocht en een groot stuk pleister op zijn hand geplakt. Bij die gelegenheid had hij even zijn hand schoenen uitgedaan, met ais gevolg dat er een paar prachtige prenten (vingerafdrukken) op de hagelwitte EHBO-doos achtergebleven waren. Ja, Toon kon dat nooit ontkennen, en hij was dan ook niet zo stom om 'dat te doen. Hij koos eieren voor zijn geld, beloofde met een bizonder ernstig gezicht, dat hij er nu heus genoeg van had en dat dit zijn laat ste kraak was geweest. Na zijn in vrijheidstelling ging hij meteen aan het werk in de haven, waar men zijn lichaamskracht best kon gebruiken en was vast besloten voortaan het rechte pad te gaan bewandelen. Weliswaar was de officier niet ge- imponeerd door zijn bekentenis en belofte, omdat Toon al een aardig strafregister had met een totaal van zeven jaren vrijheidsstraffen, dus eiste hij twee jaar. Daarentegen wil de de president de jongeman een kans geven, als hij werkelijk van plan was zijn leven te beteren en veroordeelde hem tot een jaar met aftrek. Dat betekende dus nog een maand of negen en dan was hij weer bij moeder thuis. In ieder geval was door zijn deemoedige houding een jaar verdiend en iedere keer als Schiedamse Toon dit aan zijn nieu we vriend vertelde, lachte Jan Vla ming zich tranen over zoveel ge raffineerdheid. „Die Toon.... heb jij ze daar lekker in het ootje geno men? Wat een sufferds he? Jij bent veel linker dan al die lui in toga's bij elkaar, is het niet?" (word? vervol cd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4