Pottenbakker op de Kunstmarkt AGENDA Directrice mej. IV1. Viergever vierde haar koperen jubileum "f Proefsluiting (twee getijden) van spuisluis in het Haringvliet Feest in „Irene" ZIERIKZEE. ü-T. De directrice van het rusthuis „Irene", mej. M. Vier gever, is maandag in het huis harte- iyk gehuldigd in verband met haar koperen jubileum. Het was voor de jubilaresse een feestelijke dag, die verschillende hoogtepunten kende. Duidelijk kwam naar voren hoezeer persoon en werk van mej. Viergever in dit typisch sociaal beroep, worden gewaardeerd. Tijdens een bijeenkomst in de avonduren werd zij toegesproken door de voorzitter van de Diakon ie der Ned. Herv. Gemeente, de heer A. Vermast. De heer Vermaat richtte zich in een zeer ox-iginele speech tot de ju bilaresse, er aan herinnerend dat zij een kind van het water is, want zij werd geboren in de kajuit van een binnenvaartschip. Later werd mej. Viergever helpster aan do kleuter school te Oosterland en volgde na dien een opleiding tot kraamver pleegster. Zij keerde „naar zee" te rug al ziekenverzorgster aan boord van de Barbara Cornelia", totdat zij benoemd werd tot directrice van „Irene", als opvolgster van het echtpaar De Witte. Geschenk „U hebt ons huis een naam gege ven, die zelfs over de grenzen van Schouwen-Duiveland bekend is", al dus de voorzitter, die onderlijnde dai de directrice haar werk doet met volle inzet van haar persoonlijkheid, in de wetenschap dat haar dienende taak haar door God is opgelegd. De voorzitter uitte - namens het bestuur Londenaren zaten - zijn dankbaarheid voor haar werk en feliciteerde haar hartelijk. Ais stoffelijk blijk van waardering mocht zij een halssieraad in ont vangst nemen. Dankbare bewoners Eerder op de dag hadden de be woners van „Irene" reeds blijk ge geven van hun medeleven en waar dering. Woordvoerder van hen was de heer G. M. Bij de Vaate, die de directrice gelukwenste. Geschenken van de bewoners waren o.m. een tuinstoel, een elektrisch strijkijzer en een paraplubak. Zo werd het een hoogtijdag voor een persoon, die in haar eigen kring en ver daar buiten zeer gezien is. Wraak op leeuwen PORTLAND (Oregon), 7-7. Een onbekende heeft in de dierentuin van Portland twee leeuwen doodge schoten, die een dag eerder een jon gen hadden gedood die zich in hun verblijf had gewaagd. De waarghals is de 19-jarige Ro ger Dean Adams uit Portland. Hij is 's avonds na sluitingstijd met twee makkers over het hek van de leeu wenkuil geklommen. Adams heeft volgens zijn vrienden daarna aan de rand van de muur om de leeuwen kuil gehangen totdat een van de leeuwen hem naar beneden rukte. Fietsen en oorlogstuig MELBOURNE, 6-7. De onder grondse groep in Australië die zich het bevrijdingsleger noemt, heeft in Melbourne met benzinebommen voor 1,2 miljoen gulden schade veroor zaakt in een fabriek, omdat deze oorlogstuig zou maken. Volgens de directie worden er slechts fietsen vervaardigd. opgesloten in de metro j LONDEN. 7-7. Bijna een kwart miljoen Engelsen hebben maandag avond een uur lang onder de grond opgesloten gezeten, toen tijdens het spitsuur de elektriciteitsvoorziening van de metro uitviel. Vrouwen en kinderen vielen flauw in de overvol le wagens, en sommige passagiers sloegen ruiten in om frisse lucht bin nen te laten. Op sommige routes stapten de passagiers uit en liepen naar het dichtstbijzijnde station. Ook mensen in liften werden het slachtoffer van het uitvallen van de elektriciteit. Russische vliegtuigen C O naar Peru LIMA, 7-7.»Een vloot van 65 Rus sische transportvliegtuigen wordt vandaag in de Peruaanse hoofdstad verwacht. De toestellen hebben le vensmiddelen, medicamenten, kle ding en bulldozers aan boord, be stemd voor het door aardbevingen geteisterde gebied in noord-Peru, waar op 31 mei minstens 50.000 men sen het leven verloren. Een miljoen mensen werd dakloos. De Russische vliegtuigen zullen voorts 200 bedden en materiaal aan voeren voor de onmiddellijke bouw van honderd huizen. 75 Russische artsen en 25 geologen worden later in Peru verwacht. Restitutie heffing appelen DEN HAAG. 7-7. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen heeft besloten over het afgelopen seizoen een deel van de ingehouden heffing voor appelen aan de telers terug te betalen. Er werd in het sei zoen '69-'70 van de op de veilingen aangevoerde appelen ingehouden een heffing van 50 cent per 100 kg. er. hiervan wordt nu 20 cent per 100 kg. terugbetaald. Van peren werd ook 50 ct. per 100 kg. heffing ge houden. maar hiervan vindt geen terugbetaling plaats. Tegelijk is be sloten dat met ingang van 6 juli en tot nader order de heffing die zal worden ingehouden op appelen en peren die op veilingen worden aan gevoerd of via de veilingen worden afgeleverd, 30 cent per 100 kg. zal bedragen. Eerste poslvlucht naar Londen SCHIPHOL. 0-7. Op Schiphol is maandagmiddag, na 50 jaar, de eerste K.L.M.-vlucht met post herdacht. Op 5 juli 1020 bracht de Britse piloot Hin- chliffe met een De Havilland DH-9 vliegtuigje, een twee dekker met 1 watergekoelde 240 p.k. motor en een houten propeller, een zak met 300 brieven, die bij elkaar OVi kg. wogen, van Schiphol naar En geland. Het toestel had geen radio-installatie aan boord en moest dus op zicht vliegen. De weg kwijt rakend, zag de pi loot zich tijdens de vlucht gi- noopl enkele malen op een grasveld neer te strijken om aan voorbijgangers \e. vragen waar hij zich bevond. Aange zien het nog slecht iveer was ook, gaf hij er na 4Vz uur vlie gen tenslotte de brui aan, par keerde zijn machine in een schuur bij Penshurst en reed met zijn historische postzak per taxi naar het hoofdpost kantoor van Londen. Nimmer tevoren was post zo snel van het continent in Engeland be zorgd. „Praten met de minister" HILVERSUM, 7-7. Minister-pre sident P. J. S. de Jong is van me ning, dat zyn kabinet „links van het centrum" staat, een kwalificatie, die hy voornamelijk baseert op de so ciale maatregelen, die door zijn ka binet tot stand zijn gebracht. De premier zei dit dinsdagmorgen in het NOS-radioprogrannna „Praten met de minister", De minister-president zei voorts, het toe te juichen, dat paus Paulus drie leiders heeft willen ontvangen van de onafhankelijkheidsbewegin gen in de Afrikaanse koloniën van Portugal. „Ik ben zeer geïnteres seerd in hun standpunt" aldus pre mier De Jong. Zoals bekend heeft het bezoek van de drie leiders aan de paus tot protesten geleid van de Portugese regering bij het Vaticaan. In het radioprogramma zei de pre mier verder, weinig waardering te hebt en voor de ideeën van de Ame rikaanse vice-president Spiro Ag- new. Ten aanzien van de oorlog in Cambodja en Vietnam zei hij, dat geen enkele Nederlandse krant zijn mening hieromtrent weergeeft. „Ik vind, dat de kranten allemaal te snel oordelen", zo zei premier De Jong. Hij veroordeelde de „Groet- dag", die verleden week door de vereniging van dienstplichtige mili tairen werd georganiseerd als pro test tegen de veroordeling tot acht maanden van een militair, die had geweigcid de militaire groet te brengen. „Samenwerking Levensbeschouwingen" HARDINXVELD, 6-7. Het comité dat in Hardinxveld-Giessendam reeds enkele weken ijvert voor open stelling van het plaatselijke zwem bad op zondag, gaat een vereniging in het leven roepen. Men wil hieraan de naam „Vereniging Samenwerking Levensbeschouwingen" geven. Doel is het overbruggen van tegenstellin gen die nu tussen bepaalde groepen van de bevolking bestaan. Doel is ui teraard ook de openstelling van het zwembad op zondag. De gemeente raad stemde hier onlangs met negen tegen zes stemmen tegen, terwijl een amendement met acht tegen zeven stemmen werd afgestemd. Het comi té hoopt nu via de nieuwe vereniging een of meer tegenstanders te beke ren. Het Hardinxveldse zwembad is ook jongstleden zondag weer ge kraakt. Het comité distancieert zich hiervan en is voornemens nog slechts legale middelen ter hand te nemen om het gestelde doel te berei ken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De politie heefi zondag in een gekraakt pand aan dc Prinsengracht in Amsterdam acht personen aangehouden. MAKKUM. In Makkum (Fr.) is in de nacht een vakantiewoning totaal verwoest, naar men aanneemt, nadat er molotovcocktails of dergelijke ex plosieven in waren geworpen. De woning, eigendom van de familie G. Heinemann uit Oldenzaal, was op dat moment niet bewoond, zodat al leen materiële schade ontstond. SCHIPHOL. De Westduitse char termaatschappij Aviaction Hansea- tisch Luftreederei G.M.B.H., heeft maandag twee Fokker V.F.W. F-28- Fellowship straalvliegtuigen besteld. Deze verkeersvliegtuigen, die 65 pas sagiers kunnen vervoeren, zullen in het begin van 1971 worden afgele verd aan deze pas opgerichte maat schappij. DEN HAAG. Prins Bernhard heeft het voornemen om op woensdag 8 juli te Vinkeveen een bezoek te brengen aan het Nationaal Water kamp 1970, dat gehouden wordt in het kader van 60 jaar scouting in Nederland. Tijdens zijn bezoek zal de prins van het vlaggeschip „Kleine Beer" de vlootschouw afnemen. SOEST. In opdracht van het mi nisterie van defensie is vrijdag be gonnen met de verbetering van de Van Weerden Poelmanweg bij het vliegveld Soesterberg bij Soest. Bij een verkeersongeval op deze weg kwamen verleden maand vijf mili tairen om het leven, nadat bij vele ongelukken voordien ook reeds en kele mensen het leven lieten. AMSTERDAM. In de electrische centrale-Noord in Amsterdam is zondagochtend kort na elf uur in een 50.000 volt schakelstation een 50.000 volt vermogenschakelaar geëxplo deerd, waardoor kortsluiting ont stond in een hoofdrail en het gehele station spanningsloos kwam. Hier door viel de stroom uit in geheel Amsterdam-noord en in een deel van oost. EINDHOVEN. Prinses Margriet en haar echtgenoot, mr. Pieter van Vol lenhoven, hebben vrijdagavond met enkele vrienden in de Eindhovense Stadsschouwburg de One man show van Toon Hermans bezocht. MAASBREE. De 62-jarige Hen drik van den Goor is op het kruis punt Napoleonstraat-Grotestraat in zijn woonplaats Baarlo (gem. Maas- bree) om het leven gekomen. De man werd door een passerende per sonenauto gegrepen terwijl hij per fiets het kruispunt overstak. DEN HAAG. Bij een inbraak in de woning van een postzegelhande- laai' aan de Peulinastraat in Den Haag is in de nacht een leren tas met pcslzegels ter waarde van 40.000 gulden gestolen. BOLSWARD. Vijfentwintig Ka bouters, leden van het Volksdepar tement van onderwijs en oppositie van Amsterdam kabouterst'ad, zijn in het weekeinde op een boerderij in Kornwerd, nabij Bolsward, bijeen geweest. ELST. Een verkeersongeval heeft in de nacht het leven gekost aan de 33-jarige onderwijzer G. H. Folmer uit Arnhem. In verband met „Brouwersprojekt' DEN HAAG, 7-7. By wijze van prcef zullen gedurende twee volledi ge getijperioden de schuiven in de spuisluis van het Haringvliet worden afgesloten. Met deze procfsluiting wil dc Deltadienst dc verschillende materialen en de dam testen onder een groter verval, terwijl men tevens wil nagaan hoe het noordelijk bek ken op de afsluiting reageert, aldus mededelingen van Verkeer en Wa terstaat. De resultaten van de procf- sluitingen worden van groot belang geacht voor de komende afsluiting van het Brouwershavcnschc Gat. De proefsluilingen vinden plaats van zaterdag 11 juli omstreeks 1600 uur tot zondag 12 juli omstreeks 05.00 uur en van zaterdag 18 juli om streeks 18.00 uur tot zondag 19 juli omstreeks 07.00 uur. Als gevolg van de proefsluitingen zullen naar verwachting gedurende deze getijperioden in het noordelijk bekken de hoogwaterstanden lager en de laagwaterstanden hoger zijn. Dc eerste sluiting zal geschieden tijdens de laagwaterkentering. Door het wegvallen van de vloedstroom door het Haringvliet zullen de water standen op het Haringvliet laag blij ven en zal bijvoorbeeld het hoog water in de Biesbosch bij gemiddeld tij op zee nauwelijks boven NAP ko men. Dc tussenwateren het Spui, de Dordtse Kil en de Noord zullen meer water naar het Haringvliet/Hol- landsch Diep voeren. Met name de maximale ebstromen in het Spui en de Dordtse Kil zullen' hierby aan zienlijk toenemen en bij gemiddeld ty op zee respectievelijk 3 en 4 km per uur belopen. RECHTSZAKEN Overvaller veroordeeld ROTTERDAM, 7-7. Dc 21-iariKc in Let'and geboren koopman Wla- dimir J. is dinsdagmorgen door de richtb^nk in de Maasstad conform de eis van dc officier van justitie veroordeeld tct een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voor arrest. De koopman had zich schuldig ge maakt aan het plegen van roofover val met bedreiging in oktober vorig jaar in het slation Rotterdam-Zuid van de Nederlandse Spoorwegen. Hij bedreigde de lokettist met een pis tool en gelastte hem de kluis open te maken. Wladimir J. ontkwam met de buit: f 735,—. Eind januari van dit jaar bedreigde de koopman de bedrijfsleider van het filiaal van Albert Hein in IJsselmonde en eiste geld. Tevens waren Wladimir J. drie inbraken ten laste gelegd. Hij zou echter in totaal bij 114 inbraken be trokken zijn geweest. De officier noemde de zaak de zwaarste die de rechtbank dit jaar heeft behandeld. Advertentie OP REIS BEVEILIGD door een reis- en bagage- verzekering NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Het Wantij zal een grotere vloed- stroom te verwerken krijgen. Hier door zal de Ottersluis naar verwach ting op zaterdag 11 juli 18.00 uur voor de scheepvaart gestremd zijn. De tweede proefsluiting geschiedt tijdens de hoogwaterkentering. Door het wegvallen van de ebstroom door het Haringvliet blijven de water standen op het Haringvliet hoog en daalt het water bijvoorbeeld in de Biesbosch bij gemiddeld tij niet be neden NAP 0,70 m.De tussenwate ren het Spui, de Dordtse Kil en de Noord zullen meer water uit het Ha- ringvliet'Hollandsch Diep naar zee voeren. De maximale vloedstromen in het Spui en de Dordtse Kil zullen bij gemiddeld tij op zee, respectieve lijk 3 en 4 km per uur belopen, al dus het ministerie van verkeer en waterstaat. Dodelijke vai van twaalf meter ROTERDAM, 7-7. Dc 22-jurigc bouwvakarbeider J. de Nijs uit Oud- gastel is in een Rotterdams zieken huis overigden aan de verwondingen die hij vrijdag jongstleden opliep bij een ongeluk op de Verolme-werf te Rozenburg. In het Alexanderdok maakte de bouwvakker met een werkbak een val van twaalf meter. Een collega-bouwvakker, die ook in de werkbak stond, werd zwaar ge wond. „Flitsen" uit het buitenland n Spanje heeft de ..muilkorf-bepa- lingen" opgeheven, waaronder het de Spaanse ambtenaren verboden was openlijk kritiek uit te oefenen op hun superieuren. De minister van buitenlandse za ken van de Ierse republiek, dr. Pa trick Hillery, heeft stappen genomen opdat internationale druk op Enge land wordt uitgeoefend de spanning in Noovd-Ievtand te verminderen. Secretaris-generaal Oe Thant van dc Verenigde Naties heeft maan dag in het Europese V.N.-hoofd kwartier, het „Palais des Nations" te Genève, een plechtigheid bijgewoond ter viering van het 25-jarig bestaan van de volkerenorganisatie. Dc eersteladingen Australisch hulpmateriaal voor Cambodja zijn onderweg, zo heeft de Australische minister van buitenlandse zaken William McMahon maaridag in Sai gon meegedeeld. Advertentie |Dufa'm til. Dinsdag 7 juli Zierikzee Gravensteen, 1U-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten- toonstelling. Vismarkt: kunst- en antiekmarkt. Mondragon, 9 uur, wijnfeest, talen- teninstuif. Huis van Nassau, Graanbeurs, 8 uur, beat-feslijn. Haamstede Julianastraat, 2-4 uur, rolschaats- wedstrijden. Woensdag 8 juli Zierikzee Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerlen- toonstelling. Renesse 18.45 uur wielerronde voor amateurs Herv. kerk, 8 uur zangavond m.m.v. diverse koren. De Ark, 8 uur, optreden George Ba ker Selection. Brouwershaven Grote Kerk, 8 uur, (kaarsverlichting) concert door het mannenkoor „Inter nos". Donderdag 9 juli Zierikzee Gasthuiskerk, 8 uur, concert orgel en fluit. CONFRONTATIE Terwijl onze - al wat bejaarde - kat zich ontwikkelde tot een geze ten matrone, met een enorm stuk overwicht op andere soortgenoten en en clito dosis kennis en levenswijs heid, is er in dit duidelijk gevestig de leven plotseling een uiterst hip intermezzo gekomen in de vorm van een klei?i balletje wol, hetgeen aan vankelijk bij nadere studie een klein bezijden het nest gerold jong poesje bleek te zijn. Het beestje was „aan komen lo pen" (men mag zich er geen grote voorstelling van maken) bij een fa milie, die wel wat vertedering op kon brengen, maar met dit prille le ventje toch wat onthand zat. Hel beestje werd naar de buren gebracht maar die hebben als een indruk wekkende verzameling huisdieren en zo kwam „het gevalletje" bij ons te recht. Twee dingen vielen op: hei poes beest had kou en honger. Vooral het laatste ivas een moeilijke kwestie, want het katje kende kennelijk niet anders dan de moederlijke tepel, ivaarvan het nu zo wreed was ge scheiden. Gelukkig zijn er in de me dicinale wereld tegenwoordig oog- druppelaars en zo'n instrumentje ^verrijkt mei een stukje ventielslang en gevuld met melk, was voldoende om het wezen er door te slepen. Het heeft thans reeds een stadium van opperste levensvreugde en deug nieterij bereikt, maar let nu even op de matrone, die een hoge zitplaats verkiest om verachtelijk en vol ve nijn neer te kijken op de plotselinge (argeloze) indringer. Als blikken doden kondenxvas hel beestje reeds lang wijlen, maar de boze first lady wordt zo schandelijk verwend met vlees en 'liefde, dat zij net nog niet besluit er van door te gaan. Er zijn perio des van langdurige vijandstudie; er zijn toevallige ontmoetingen en in alle gevallen verstijft de matrone lot ee?i roerloos standbeeld, dat al- leen een kwaadaardig gegrom af scheidt, zoals dat wel opstijgt uit tijgerkuilen, als dompteuses met de zweep knallen. Een biologisch getint mens heeft ons verzekerd dal alles op zijn poot jes terecht komt. De kleine is nu al zover dat hij speelse uitvallen doet naar de staart van de oude, maar dan krijgt zij een grom en een haal, die het mensenvolk doet verstijven. Men ivil wel aannemen dat door deze confrontatiepolitiek een iets gespannen sfeer is ontstaan en de conclusie ligt voor de hand dat het in de dierenwereld toch ook niet een doorlopende love in" is. Integen deel: gegeven de situatie moet ik voortdurend aan de Arabische we reld en Israël denken. Hoe dit en dat moet aflopen, laat zich niet voorspel len. Hopelijk, goed, want de zou schijnt (weer) eens en dat wekt al- lijd tedere gevoelens en hoop.' SCHIEREI LANDMAN. ZIERIKZEE, 6-7, Op de wekelijkse kunstmarkt van heden (dinsdag) troffen we de pottenbakker Frits Witte uit Ossendrecht aan. In zijn kraampje had hij een groot aantal handgedraaide voorwerpen uitgestald zoals vazen, kan delaars, sieraden, enz. Momenteelzo vertelde hij, „poseer ik nog veel maar ik ben wel van plan hel in de toekomst xuat rustiger aan te gaan doen om meer lijd aan mijn werk te kunnen besleden". Op een markt als deze verkoopt de heer Witte weinig. Slechts op plaatsen waar van tevoren be hoorlijk propaganda is gemaakt loopt de verkoop toei beter. Hij heeft zich van jongs af aan al aangetrokken gevoeld tol de kunst. Langzamerhand is hij zich gaan toeleggen op het pottebakken wal hij dan ook beslist blijft doen. Het mooie van dit beroep vindt hij wel dat men van een eenvoudige grondstof iets moois kan vormen, iets gaal scheppen. Hij ziel in de toekomst een opkomst van deze ambachten, vooral tussen het koude moderne veelgebruikte staal". (Foto's Zierikzccschc Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2