DE ZIERIKZEESCHE COURANT Benelux-regeringsconferentic is voor belangrijk deel mislukt Israëlische luchtaanvallen Gelderse boeren teleurgesteld over uitblijven regeling voor waterschade Regering van Ierse republiek wil ontwapening van alle burgers in Ulster „Iberia" opnieuw bedreigd Italiaanse regering Rumor is afgetreden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsda»' 7 juli 1970 126ste jaargang N'r. 20431 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,—; per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Koude sanering moXseihedrij ren Files aan grenzen zullen per 1 nov. niet verdwijnen LUXEMBURG, 6-7. De Benelux regeringsconferentie in Luxemburg is mislukt in die zin dat op de geplande datum van 1 november a.s. de files aan de grenzen niet zullen verdwijnen. Dat komt omdat de delegaties elkaar niet hebben kunnen vinden op het punt van de harmonisatie van de accijnzen. Niettegenstaande dit volgens de Nederlandse staatssecretaris Grap- perhaus „teleurstellende resultaat" bestaat er nog een kans dat de gren zen enige maanden later opengaan. Medio oktober buigt het Benelux ministerscomité zich opnieuw over het probleem van de accijnsharmoni satie. Wordt men het dan eens, dan kunnen zo snel als de nationale par lementen die ovei'eenkomst weten te ratificeren, de grenscontroles ver dwijnen. De zaak is voorlopig stukgelopen op de huidige Belgische binnenlandse politieke situatie. Voor premier Eys- kens en zijn regeringsploeg, die toch al wankel staat door de geblokkeer de grondswetswijziging, is een prijs verhoging van produkten als vooral de goedkoopste sigaretten, bier en energiedragers, die onherroepelijk; het gevolg zou zijn van geharmoni seerde accijnstarieven, een moeilijk te verkopen zaak. Vandaar dat de Belgen het heropenen van de bespre kingen liever uitgesteld wilden heb ben tot na de Belgische gemeente raadsverkiezingen in oktober. Toch besluiten Ondanks dat hel voornaamste punt van de conferentie niet gere geld kon worden is toch een indruk wekkend aantal besluiten genomen. Uiterlijk op 1 januari 1971 moet het verdrag tot eenmaking van het douanegebied in werking treden, maar dat betekent niet dat intussen vanaf 1 november 1970, grensforma- liteiten die zich daarvoor lenen niet vereenvoudigd zullen worden. Verder is besloten dat per 1 janua ri volgend jaar aan de grens slechts een eopie-factuur afgegeven behoeft TEL AVIV, 6-7. De Israëlische 'luchtmacht heeft maandag geduren de de gehele dag met tussenpozen aanvallen uitgevoerd op Egyptische militaire doelen, zo heeft een mili taire woordvoerder in Tel Aviv mee gedeeld. Hij zei dat alle vliegtuigen veilig op hun bases waren terugge keerd na aanvallen te hebben uitge voerd op bunkers, versterkte posities en artillerie- en mortierstoilingen in de noordelijke en zuidelijke sectoren van het Suez-kanaal. DUBLIN, 6-7. De regering van de Ierse republiek heeft aangedrongen op ontwapening van alle burgers in Ulster, en bescherming van de Ucoms-Kathclieke minderheid daar. In een verklaring na afloop van een kabinetsvergadering in Dublin, beschuldigde zij de noordelijke au toriteiten ervan, zich bij het zoeken naar wapens in Belfast uitsluitend te richten op de katholieke wijken. „Dit veroorzaakt bij de mensen on vermijdelijke angst, die alleen kan worden weggenomen door absolute garandering van hun bescherming en even effectieve ontwapening van ARNHEM, 6-7. De Gelderse Chris telijke Boeren en Tuindersbond is teleurgesteld dat door een calamiteit van een omvang als de op tien mil joen gulden begrote waterschade in de provincie Gelderland geen specia le schaderegeling in het leven is ge roepen voor de getroffen landbou wers. BOEKAR.EST. Premier Kosygin (i.) en zijn Roemeense ambtgenoot Man ner, gefotografeerd bij de aankomst van eerstgenoemde op het Otopevi vliegveld bii Boekarest. Weliswaar geeft, aldus de secreta ris van de Gelderse C.B.T.B., drs. E. Broekhuis, de algemene bijstandwet recht op hulp. Dit recht moet echter nu worden beoordeeld naar de mate waarin de aanvrager in behoeftige omstandigheden is geraakt, of dreigt te raken, en niet naar de geleden schade. Vanwege de moeilijkheden in de agrarische sector voldoen steeds meer boeren en tuinders aan de normen van de bijstandswet. Het zou echter volgens de C.B.T.B. on verantwoord zijn de financieel nog gezonde bedrijven zolang abnormaal risico te laten dragen dat ook zij aan het criterium van de wet voldoen. te worden voor het vervullen van de B.T.W.-formaliteiten. Particulieren zullen voor een bedrag van 270 gul den B.T.W.-vrij mogen invoeren. Veer tabak en sterke drank gaat dat echter pas gelden als de accijnzen in de landen op hetzelfde niveau ge bracht zijn. Een probleem is nog hoe na het wegnemen van de belemmeringen aan de Benelux binnengrenzen de gegevens voor de handelsstatistieken op tafel moeten komen. Experts zul len onderzoeken in hoeverre de co- pie-factuur voor de B.T.W. daartoe aangepast kan worden. Ook al op 1 januari 1971 zal de controle aan de grenzen ingevolge sanitaire bepalingen vervallen, aan nemend dat in de verschillende lan den de consument voldoende be schermd is en in de wetenschap dat men gaat naar een coördinatie van voorschriften betreffende vlees, vis, vaccines en naar een harmonisatie van de voorschriften betreffende pharmaceutische en sanitaire artike len en anti-biotica. alle anderen die illegaal wapens be zitten", aldus de verklaring. Volgens de regering in Dublin ligt aan het hele probleem de deling van leriand ten grondslag. „Er kan geen enkele twijfel bestaan over onze ge hechtheid aan de hereniging van ons land en de veiligheid en het welzijn van alle Ieren", zo verklaarde zij. De regering veroordeelde het toe staan van „provocerende optochten" in de huidige sfeer. Dat was naar haar oordeel niet te verdedigen. Zij brengt haar standpunt met de mees te nadruk onder de aandacht van de regering in Londen, zo deelde pre mier Lynch mee. Snelle sloop door brand ROOSENDAAL. 6-7. De justitie zal een vervolging instellen tegen J. B. uit Roosendaal, die het afgelopen weekeinde zijn boerderij in brand heeft gesteken. De man was zelf bezig de 200 jaal oude boerderij, die wegens wegre- constructie moest verdwijnen, te slo pen. Hij bediende zich daarbij van een vorkheftruc maar omdat hij vond, dat het werk zo te weinig vlotte, stak hij de brand in de boer derij. De vlammen vraten zich snel door het hout en riet heen en binnen enkele minuten stond de boerderij - in lichterlaaie. Een er naast gelegen woonhuis liep gevaar door het vuur aangetast te worden, maar door op treden, kon de schade tot een zes tiental gesprongen ruiten worden beperkt. De Roosendaalse brandweer had bijna vier uur nodig om de boerderijbrand te blussen. Na val door een glazen koepel overleden ARNHEM, 6-7. De 32-jarige J. Piest uit Enschde, die na een val van het dak van Musis Sacrum in Arnhem zwaar werd gewond, is in een Arnhems ziekenhuis overleden. De heer Piest was samen met een collega aan het werk op het dak van Musis Sacrum. Door nog onbekende oorzaak viel het tweetal door de glazen koepel van het gebouw en kwamen terecht in de keuken. SCHIPHOL, 6-7. Opnieuw is de Spaanse luchtvaartmaatschappij Ibe ria zondag het doelwit geweest van vermoedelijk een Spaanse terreur- bende, die verantwoordelijk wordt geacht voor twee bommen op de luchthaven van Frankfort en voor een bom-telefoontje op Schiphol. Een man belde zondagmiddag het kantoor van Iberia te Amsterdam op en deelde in het Spaans mede, dat zich aan boord van het lijn toestel van Iberia met bestemming Barce lona een bom zou bevinden. Voordat echter via allerlei kanalen de politie was ingeschakeld was het toestel al hoog en breed op weg naar Spanje. De verkeerstoren alarmeerde de piloot, die een snelle tussenlan ding maakte op Le Bourget bij Parijs Een onderzoek aldaar leverde echter niets op. De sociale verzekering AMSTERDAM, 6-7. Voor zover cijfers een betrouwbare graadmeter zijn, mag reeds op grond daarvan werden vastgesteld dat aan gecoör dineerde voorlichting op het terrein van de sociale verzekeringen een grete behoefte bestaat. Dit blijkt uit het nu verschenen jaarverslag over 1969 van de nog jeugdige stichting Voorlichtingscen trum Sociale Verzekering. De behoefte aan die voorlichting is pas in een vrij laai stadium on derkend, zo wordt o.m. opgemerkt. De dynamiek van de voorlichting vergt niet slechts telkens een nieuwe oriëntering om de juiste maat te vin den. maar vooral ook wendbaarheid en soepelheid. Het Voorlichtingscentrum (geves tigd Rhijn-Spoorplein 1 Amsterdam en ender directie van de heer A. Marseille) is een orgaan van de ge zamenlijke uitvoeringsorganen van de sociale verzekeringswetten. Het centrum heeft zojuist een nieuwe folder over de sociale ver zekeringen en voorzieningen uitge geven. die de stand van zaken por 1 juli jl. weergeeft. ROME, 6-7. De drie maanden oude regering van premier Rumor is al weer afgetreden. Zij heeft zich maandagmorgen zelf ontbonden. Premier Marioano Rumor verliet de kabinetsvergadering en ging rechtstreeks naar het quirinaal om De verontreiniging van tie Westerschelde MIDDELBURG. 6-7. Het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord- Zeeland heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid verzocht om zo spoedig en volledig mogelijke informatie over de bron nen van vervuiling en door elk daar- van veroorzaakte soort en hoeveel heid van verontreiniging van het water van de Westerschelde. Verder zou het bestuur graag worden inge licht in hoever de reeds door de di verse stoffen bereikte verontreini gingsgraad direkte of indirekte ge varen voor mens en dier opleveren. Het bestuur van de K. van K. is van mening dat slechts met objec tieve gegevens kan worden overge gaan tot bestrijding van ongefun deerde publikaties en tot het bevor deren van maatregelen die veront rusting wegnemen. Verder: het be strijden van een voor de verdere ontwikkeling van Zeeland schade lijke tendens wordt zeer ui-gent ge acht. Vechtpartij in Druten DEN HAAG, 6-7. In het Maas-en- Waalse Druten heeft zich een mas sale vechtpartij voorgedaan tussen Ambonnezen en hun niet-Ambon- nese Nederlandse landgenoten. Dit gebeurde tijdens de jaarlijkse ker mis, Het duurde zeker zes uur al vorens de politie de orde had her steld. Enige politiemannen liepen verwondingen op door stenen die voor de Ambonnezen waren bedoeld. Er werden vijf arrestaties verricht. Partij hasjiesj lag 4 maanden op Schiphol SCHIPHOL, 6-7. Bij de afdeling gevonden voorwerpen van de K.L.M, op Schiphol is een koffer aangetrof fen met 22 kg hasiesj, verpakt in plastic zakken, die enkele tiendui zenden guldens zou hebben opge bracht. Uit de labels bleek, dat de koffer afkomstig was van een vlucht uit Beiroet. Vermoedelijk is de drager van de koffer na zijn aankomst in de doua nehal de moed in de schoenen gezon ken, toen hij de Nederlandse douane- beamten nauwgezet bij de uitgang de controle op andere bagage zag uitoefenen. In ieder geval liet hij de koffer in de hal achter. Dat was op 8 maart j.l. Vernielingen in openlucht ten toonstelling ASSEN. 6-7. In Assen hebben on bekenden enkele openbaar tentoon gestelde kunstwerken beschadigd. Vooral vier plastic bollen van Bert Meinen uit Hengelo moesten het ontgelden. De openluchtexpositie, die zater dag werd geopend, is bedoeld om hel stadscentrum van Assen een le vendige aanblik te geven. Het ge meentebestuur van Assen heeft 70 duizend gulden uitgetrokken voor het aankopen van eigentijdse beeld houwwerken en plastieken. de Italiaanse president zijn ontslag aan te bieden. De onverwachte ontwikkeling is het gevolg van een geschil tussen de twee belangrijkste regeringspartijen, de christen-democraten en de socia listen. De socialisten staan op de vorming van coalitiebesturen met de commu nistische partij in de gewesten Um- bria en Toscane. De christen-democraten, daaren tegen blijven er bij, dat dezelfde co alities gelden zowel op nationaal als op regionaal vlak. De socialistische vice-premier Francesco de Martino heeft het be sluit van Rumor, af te treden, een politieke vergissing genoemd, die de socialisten niet kunnen goedkeuren. Dorp wordt openluchtmuseum WITMARSUM, 6-7. Burgemeester A. Oosterhoff van Wonseradeel heeft maandagavond aan het eind van de raadsvergadering meegedeeld dat het dorp Piaam in zijn geheel zal worden ingebracht in een te stichten open luchtmuseum. Het plan daartoe stond of viel met de restauratie van een historische kapitale boerderij, die met de uit de middeleeuwen stammende en gerestaureerde dorps kerk het silhouet van het oude aan het IJsselmeer gelegen voormalige vissersdorpje beheerst. De boerderij is thans aangekocht van de familie Beudien. Het Ministerie van C.R.M. heeft voor de jaren 1971 en '72 sub sidie toegezegd. DEN HAAG. Op de Westduinweg in Den Haag is de 88-jarige Arie Schaap door een personenauto op een zebrapad geschept. Hij werd met hoofd en beenwonden naar een zie kenhuis overgebracht, waar hij die avond is overleden. PORTE ERCOLE (Italië). - Prins Claus en Johan Frisoprinses Bea trix en Constantijn, terwijl Willem - Alexander zijn eigen weg in de spe ciale vakantieauto zoekt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een man begeert alles wat hij krijgen kan, een vrouw alles wat zij niet. krijgen kan. Herdenking Verwachting tot woensdagavond: Minder warm Voornamelijk vanavond en vannacht enkele regen- of onweersbuien; mor gen overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen en belangrijk la gere middagtemperaturen. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3-11. Min. temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Max. temperaturen: 2 tot 10 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal 50 procent. 8 juli. Zon op 4.30, onder 21.00. Maan op 9.31, onder 23.02. 9 juli. Zon op 4.31, onder 20.59. Maan op 10.41, onder 23.11. Eerste kwartier: 11 juli (20.43). capitulatie van Japan HOOGWATERSTANDEN DEN HAAG, 7-7. Op zaterdag 15 augustus zal in en bij het Congres gebouw in Den Haag herdacht wor den dat 25 jaar geleden Japan capi tuleerde en dat daarmee een einde kwam aan de Pacific oorlog en aan de Tweede Wereldoorlog. Het comité „15 augustus 1970", dat de herden king voorbereidt en waarvan prins Bernhard het beschermheerschap heeft aanvaard, heeft al ruim 6500 aanmeldingen ontvangen van men sen die de herdenking willen bijwo nen. Belangrijke scheepsbouworder ZAANDAM, 6-7. In Hamburg zijn de contracten getekend voor de bouw van tien vrachtschepen door vier Nederlandse werven. Dit is een op dracht van lussen de 75 en 80 mil joen gulden. Het betreft schepen van 6200 ton laadvermogen, die geschikt zijn voor vervoer van losgestorte la ding, stukgoed en containers. De af levering moet in 1971 en 1972 ge schieden. Van de schepen zullen er drie in Zaandam worden gebouwd op de werf van de Zaandamse Scheepsbouwmaatschappij, drie in Krimpen aan de IJssel bij Van der Giessen-De Noord en twee in Ka- pelle aan de IJssel bij A: Vuyk en Zonen Scheepswerven. 18.24 n.m. 18.53 n.m. 18.17 n.m. 18.50 n.m. ZIERIKZEE 8 juli 6.16 v.m. 9 juli 6.46 v.m. BROUWERSHAVEN 8 juli 5.53 v.m. 9 juli 6.27 v.m. Doodtij: 14 juli.. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-6. Het KNMI meldt: Over Centraal Europa ligt een hoge- drukgebied met een uitloper over onze omgeving.. Het veroorzaakt warmer en droog zomerweer met maximum temperaturen tussen 25 en 30 graden. Nog aanzienlijk warm werd het maandag in Spanje en Zuid-Frankrijk, waar de tempera turen tot omstreeks 37 graden op liepen. Later op de dag ontstond in Zuid-Frankrijk, in samenhang met oen depressie, die over de Golf van Biscnje naar Bretagne trok. een uit gestrekt onweerscomplex. Een kou front over Scandinavië en de Britse eilanden blijft op flinke afstand van ons land, maar het eerder genoemde onweerscomplex ligt ingebed in een zuidelijke bovenstroming, waardoor het dinsdag in de loop van de avond ons land kan bereiken. Na passage ervan zullen de temperaturen weer op oen wat lager niveau terecht ko men.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1