DE ZIERIKZEESCHE COURANT Massaal en :n met protest vierden Verenigde Staten de 4e juli MORRIS Doden na felle gevechten in Belfast Minimumloon gaat omhoog tot f 157,50 De waterschade in Gelderland Chaotische toestand met verkeerstekens Om vijf procent voor NAVO-defensie Twee vliegtuigongelukken kosten meer dan 200 mensenlevens Opnieuw algemene staking in Italië ZIERIKZEESCHE Hü Maandag ft juli 1970 J26ste jaargang Nr. 20120 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: I Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 <Vo B.T.W. In dit nummer: Zierikzee heeft grotere jachtakkomodatie Amerika 194 jaar WASHINGTON. 5-7. Met een grootscheepse Amerikaanse „show" is zaterdagavond in Washington de viering van het feit, dat 194 jaar ge leden de V.S. onafhankelijk werden, afgesloten. Tienduizenden toeschouwers ap plaudisseerden b(j het zien van de nationale kleuren, die in de warme avondlucht door een reusachtig vuurwerk werden vertoond. De politie schat de menigte op on geveer 300.000 mensen, die de Ame rikaanse acteur Bob Hope - een ve teraan van de Amerikaanse show wereld en een vriend van president Nixon - toejuichten, evenals andere grote Amerikaanse artiesten, die hun medewerking hadden verleend aan deze „patriottische gala", dat door alle Amerikaanse televisiestations werd uitgezonden en dat beschouwd 4 jaar onafhankelijk QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 wordt als een manifestatie van steun aan het Amerikaanse staatshoofd. Anti-oorlog Bob Hope schatte de menigte op de gazons, aan de voet van de zuil, die ter ere van George Washington is opgericht op meer dan 400.000. Aan wezige journalisten kwamen even wel tot slechts 80.000. Maar temidden van het wöud van Amerikaanse vlaggen, slaagden een 2.000 „rebel len" er af en toe in met. voetzoekers en kreten storend te werken. Ge schreeuwd werd o.m.: „Wij willen uw smerige oorlog niet". Traangas De politie trad met traangas op te gen de contra-manifestanten, die flessen, conservenblikken en nog meer projectielen wierpen. De laat- sten verbrandden ook twee Ameri kaanse vlaggen en zwaaiden met Vietcong-vlaggen toen het volkslied werd gespeeld. Zij schudden de vuist toen een boodschap van Nixon werd voorgelezen, die vanuit zijn Califor- nische residentie San Clemente de Amerikanen verzocht, te denken aan de offers die hun ouders en voorou ders brachten en zonder welke „deze dag niet mogelijk gefeest zou zijn". De tienduizenden, die per vliegtuig trein of bus naar Washington waren getogen, hoorden aan het begin van deze manifestatie van ongekende Wapenopslagplaatsen ontdekt BELFAST, 4-7. Vyf doden, 49 ge wonde burgers en 15 gewonde Britse militairen. Dat was de balans die men zaterdagmorgen kon opmaken na urenlange gevechten tussen Brit se militairen en Noord-Ierse demon stranten en sluipschutters in de ka tholieke wijk Falls Road in Belfast. De strijd begon vrijdagavond om streeks 19.00 uur Ned. tijd, nadat po litie en Britse militairen in Falls Road geheime wapenopslagplaatsen hadden ontdekt. Onmiddellijk bra ken hevige straatgevechten uit waar bij voor de eerste maal zelf vervaar digde handgranaten naar de politie cn de militairen werden geworpen. Met traangas trachtten de Britse mi litairen de demonstranten te ver spreiden. Maar deze bleken goed ge organiseerd te zijn. Zodra de gevech ten waren uitgebroken, zetten de vrouwen voor de huizen schalen met wijn neer, waarin de mannen hun zakdoeken dompelden om hun ge zichten tegen het traangas te be schermen. Vrouwen Toen de vechtpartijen heviger wer den probeerden vrouwen zich tever geefs tussen de opstandelingen en de soldaten te plaatsen. Over de hoof den van de vrouwen heen wierpen de tierende mannen stenen naar de militairen. Zij drongen de vrouwen opzij en stormden op de soldaten af, die deze aanvallen met traangas be antwoordden. De opstandelingen wierpen versperringen op, waarbij gebruik werd gemaakt van bussen en bestelwagens. Ook trachtten zij met pneumatische boren de straten open te breken. Kort vóór middernacht ontplofte voor het gebouw van het protestant se blad „The News Letter" een bom, waarbij zeker acht mensen werden gewond. De redacteuren waren juist bezig met de laatste avondeditie. Bestorming Om tien over half 12 deelde het hobfdkwartier van het leger mee, dat ongeveer tweeduizend Britse mi litairen, ondersteund door pantser wagens, waren overgegaan tot een bestorming van de wijk, waar zich enige honderden opstandelingen had den verschanst. Generaal Freeland had hiertoe besloten nadat de Britse troepen „van alle kanten" door sluip schutters werden beschoten. De mi litairen kregen opdracht „niet blin delings" te schieten, maar alleen op goed waarneembare doelen. „Die zijn er genoeg", was het commentaar van één van de soldaten, die voortdurend door sluipschutters werden bestookt. Met automatische wapens werd ge schoten op ramen waar zich sluip schutters bevonden. Eén van hen werd dodelijk getroffen, nadat hij van het dak van een huis het vuur op de Britse militairen had geopend. Later vonden twee andere sluip schutters op dezelfde wijze de dood. Pantserwagens /doorbraken de op- gei-ichte barrikaden om de weg vrij maken voor de langzaam oprukkende infanterie. Huis voor huis en straat voor straat werden van opstandelin gen gezuiverd. De „veroverde" hui zen werden op wapens doorzocht. Volgens ooggetuigen werden her haalde malen, bij het naderen van de Britse troepen, wapens uit de ramen gegooid. De straten waren bedekt met gebroken glas. De Noord-Ierse politie nam geen deel aan deze zui veringsactie. Het hoofdkwartier van het Britse leger in Noord-Ierland heeft zater dagmorgen meegedeeld, dat tijdens de gevephten in Belfast meer dan honderd mensen zijn gearresteerd. Er is een grote hoeveelheid wapens en munitie in beslag genomen. omvang, hoe ds Billy Graham het betreurde, dat er over de V.S. „een wind van defaitisme en negativisme" blies. „Andersdenkenden" „Van alle kanten heeft men kritiek op de fouten van de V.S. men legt ons uit, hoe wij ons vergist hebben en waarom wij worden gehaat. Ame rika moet opnieuw zijn vaandel hoog opheffen", zo riep Graham uit, een van de voornaamste organisatoren van deze manifestatie, die onder be schermheerschap stond van de Ame rikaanse oud-president Truman en Johnson. Op enkele meters afstand van „de zwijgende Amerikanen" die de toe spraak van Graham aanhoorden stoeiden luidruchtig enkele honder den geklede of ontklede „andersden kenden" in de grote fontein tussen de Obelisk en het monument voor Lincoln. DEN HAAG. 4-7. Het kabinet heeft zich verenigd met een wjjziging van het minimumloon. Rekening houdend met de loonontwikkeling in het ach terliggende jaar, zal de hoogte van het minimumloon worden opgetrok- ken tot f 157,50, zulks per 1 juli 1970. De leeftijd voor de toekenning van het minimumloon zal worden ge bracht van 24 op 23 jaar. Voor jongere werknemers beneden 23 jaar wordt eveneens de mogelijk heid van een minimumloon geopend. Bü algemene maatregel van bestuur kan dit \yorden geregeld.. Bommen op vliegveld van Frankfort FRANKFORT, 5-7. De politie heeft op de luchthaven van Frankfort zon dag twee bommen ontdekt. De eerste maal werd zij gewaar schuwd door een voorbijganger die uit een bagagekluis in het stations gebouw rook zag komen. De politie vond in de kluis een pakje met een niet-ontplofte bom. Even later schoot uit een papiermand een steekvlam. Ook hier bleek een bom te zitten. Toen men het onderzoek van de pa piermand bezig was, kreeg de politie een anoniem telefoontje, waarin werd aangekondigd dat in een toe stel van de Spaanse luchtvaartmaat schappij „Iberia" een bom zou ont ploffen. Het toestel, dat al op weg was naar Madrid, kreeg opdracht on middellijk naar Frankfort terug te keren. Ondanks een grondig onder zoek kon de politie echter niets vin den. Ook in twee toestellen van de „Iberia" bleken geen bommen aan wezig te zijn. ARNHEM, 4-7. In Gelderland zijn ongeveer 1400 bedrijven getroffen door wateroverlast van de grote ri vieren. Hiervan hebben 800 bedrijven voor meer dan 50 procent van hun grasland onder water gestaan. Van de totale oppervlakte grasland, die voor dit jaar praktisch als verloren kan worden beschouwd, is circa tien duizend hectare geregistreerd. Vol gens door deskundigen gemaakte be rekeningen komt de schade neer op f 1.000,per hectare. Dit nummer bestaat uit G pagina's Een heer is iemand, die op i een vrouwelijkV manier man- nel ijk is. HANNOVER. Overeenkomstig hun individuele smaak beter en goedkoper wonen zullen de mensen van morgen. Dat stelde hen de minister voor wo ningbouw dr. Lariritz Lauritzen op de grootste bouwvakbeurs sinds 1945, de „Constructa 1970", in het vooruitzicht. 17 landen toonden toekomstbeelden op 65.000 vierkante meter. Kunststofhuizen en tentdakconstructies voor grote complexen genoten weer veel belangstelling. Voor aliiminium als materiaal van de toekomst maakten 70 ondernemers uit deze branche gemeenschap pelijk met een overzicht van de vele gebruiksmogelijkheden van licht metaal reclame. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 4-7. Het Tweede-Ka merlid drs. E. van Thijn (P.v.d.A.) heeft de minister van verkeer en wa terstaat gevraagd voor alle catego rieën verkeerstekens bindende voor schriften af te kondigen. Hij verwijst hierbij naar een rap port van ir. A. P. J. V. A. Maaskant, Naar rechts verkeer in Suriname? PARAMARIBO, 4-7. De Surinaam se minister van openbare werken en verkeer, ir. R. Goossen, heeft ver klaard er voorstander van te zijn dat Suriname op zo kort mogelijke ter mijn van links op rechts verkeer ge bracht wordt. „Nu kost dat nog tien miljoen gulden", zei de bewindsman op een persconferentie, „maar als wij nog langer wachten komt daar nog eens tien miljoen bij". Hij meende dat de omschakeling in drie jaar haar beslag zou kunnen krijgen. BRUSSEL. 4-7. De NAVO-assem- blee, die van 6 tot 11 november in plenaire zitting in de Haagse Ridder zaal bijeen zal komen, zal zich daar moeten uitspreken over een resolu tie waarin onder het motto „five per cent for freedom" aan alle NAVO- landen gevraagd zal worden tenmin ste vijf procent van het bruto-natio- naal produkt te bestemmen voor de fensie-uitgaven. De militaire com missie van de Assemblee, die samen met een aantal andere commissies in Brussel vergaderd heeft, is met het concept van deze resolutie akkoord gegaón. Zwart weekeinde voor luchtvaart Zaterdag 4 juli werd te Zierikzee de uitgebreide jachtakkommodatie door hel lid van G.S. de heer A. L. van Geesbergen officieel geopend. Samen met loco-burgemeester mr. K. A. Keuning maakte hij - na de opening - een wandeling over het nieuive plankier. Men zie elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). TORONTO, 5-7. Het is een zwart weekeinde voor de burgerluchtvaart geweest. Vrydag verongelukte ten noorden van Barcelona een Comet van de Britse luchtvaartmaatschap pij „Dan Air". 110 mensen, vakantie gangers. vonden de dood toen hun toestel tegen een berg vloog. Zondag stortte op acht kilometer van de internationale luchthaven Mallon bij Toronto een Douglas DC-8 van de Canadese luchtvaart maatschappij „Canada Air" bran dend neer. 77 betalende passagiers - onder wie twee kinderen - 22 perso neelsleden van de „Canada Air" en negen bemanningsleden kwamen bij deze vliegramp om het leven. Het toestel met 99 passagiers aan boord, merendeels Amerikanen die van een weekend in Canada naar huis terugkeerden, was van Montreal op weg naar Los Angeles. In Toronto zou een tussenlanding worden ge maakt. Enorme explosie Volgens mededelingen van een verkeersleider- van de luchthaven meldde de piloot van de DC-8, nadat hij een bocht had gemaakt om te kunnen landen, dat de buitenste mo tor aan stuurboord en de rechter vleugeltop in brand stonden. Hij kreeg opdracht hoogte te winnen en brandstof trachten kwijt te raken. Kort daarop viel de motor naar be neden en kwam op de landingsbaan terecht. Ooggetuigen zagen het bran dende toestel met de neus omlaag loodrecht naar beneden duiken. Kort voordat de Douglas bij een boerderij in het dorp Castle More terecht kwam, hoorde men een enorme ex plosie en werd een grote vuurbal zichtbaar. volgens hetwelk „het aanbrengen van tekens en strepen op het wegdek en de plaatsing van verkeersborden, ver keerslichten en andere aanwijzingen zo onbegrijpelijk overdadig, zo vol maakt slordig en zo volledig chao tisch is, dat hierdoor op zeer veel plaatsen levensgevaarlijke situaties ontstaan". Het welslagen van het toezicht op de toepassing van richtlijnen en voor schriften bij het aanbrengen van ver keerstekens te bevorderen, is volgens drs. Van Thijn een belangrijke toets steen voor de vraag op het beleid op de huidige wijze moet worden voortgezet, of dat alsnog de weg van een zelfstandige verkeersveiligheids- dienst moet worden ingeslagen. Kunstgras in plaats van betontegels ZOETERMEER, 4-7. De dienst ge meentewerken van Zoetermeer heeft het college van b. en w. voorgesteld de betontegels op de kinderspeel plaatsen in de gemeente te vervan gen door kunstgras. Het kunstgras, genaamd „Verto", wordt veelvuldig in Amerika gebruikt op sportterrei nen. De dienst gemeentewerken van Zoetermeer is van mening dat rub bertegels een onvoldoende garantie voor de veiligheid van de kinderen is. De rubbertegels zijn maar 7 mm dik en staan bloot aan een veroude ringsproces, wat tot gevolg heeft dat het verharde rubber niet elastisch blijft en er gaten in vallen. Onder het kunstgras zal eerst een dikke laag kurk worden aangebracht, De prijs van zware stookolie DEN HAAG, 4-7. De kans dat de prijs van zware stookolie spoedig naar het niveau van de laatste jaren zal terugkeren is klein: zelfs verde re stijgingen zijn niet uitgesloten, aldus heeft de minister van econo mische zaken, mr. R. J. Nelissen, verklaard in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid drs. R. Zijlstra (ARP). Vanaf december 1969 is de prijs verhoogd met resp. 2,20, 2,60, 1,90, 1,95, 1,85, 2,80 en 3,20 per ton of wel met ruim een kwart. Voor een gemiddeld glastuinbouwbedrijf bete kent dit een kostenstijging van 5.000 a 6.000 gulden per jaar, aldus het Kamerlid. Schoorsteen van honderd meter VLAARDJNGEN, 4-7. De kunst- mestfabriek Windmill Holland N.V.. voorheen E.N.C.K., mag naast een van haar twee zwavelzuurfabrieken een honderd meter hoge schoorsteen bouwen. Het voordeel daarvan is dat de S.O.-2 uitworp daardoor in een zeer verdunde vorm de lucht ingaat cn ook niet in een wolk kan neerda len in de dichtbevolkte westwijkvan Vlaardingen. De schoorsteen, die nu de S.O.-2 uit de zwavelzuurfabriek afvoert, is dertig meter hoog. Verwachting tot dinsdagavond: Kans op onweer Aanvankelijk droog en zonnig weer met matige zuidoostelijke wind en maximum temperaturen omstreeks 27 graden: later toenemende bewol king, gevolgd door regen of onweer met afkoeling en windruiming naar zuidwest, het eerst in het zuiden van het land. Voor woensdag: Aantal uren zon: 7 of meer. Min. temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max. temperaturen: 2 tot 7 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 7 juli. Zon op 4.29. onder 21.00. Maan op 8.19, onder 22.51. Eerste kwartier: 11 juli (20.43). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 7 juli 5.42 v.m. 17.51 n.m. BROUWERSHAVEN 7 juli 5.19 v.m. 17.41 n.m. Doodtij: 14 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 6-7. Het K.N.M.I. meldt: Gedurende het afgelopen weekeinde kwam west-Europa in een zuidwes telijke stroming te liggen, doordat het Azoren hogedrukgebied een krachtige uitloper in de richting van de Alpen kreeg. Er werd belangrij zachtere lucht aangevoerd, waaruit slechts sporadisch wat regen viel, maar waarin toch teveel bewolking voorkwam om de zon veel kansen te geven. Regen van betekenis viel in zuid oost Europa, waar met noordelijke winden koude lucht binnenstroomde, die tot frekwente onweersbuien aan leiding gaf. Inmiddels is een depres sie aangekomen in het zeegebied tus sen IJsland en Noorwegen. Het bij behorende koufront ligt over Schot land en de Azoren en trekt naar hel oosten. Een tweede depressie ligt in de Golf van Biscaje. Onder invloed van deze laatste depressie draait de wind bij ons naar zuidoost, waardoor do temperaturen verder zullen stijgen, maar het lijkt waarschijnlijk dat in de loop van dinsdag al weer een ein de komt aan het warme weer. ROME, 4-7. r De drie Italiaanse vakbondsfederaties hebben officieel bevestigd dat zij voor dinsdag 7 juli een algemene staking hebben uitge roepen. om vérgaande sociale en eco nomische hervormingen af te dwin gen. Het wordt de derde algemene staking dit jaar. De vakbonden willen een beter woningbouwbeleid, belastingherzie ning en hervormingen op het gebied van transport, gezondheidszorg en andere gebieden. Zij vinden het ge pleegde overleg mot de regeringslei ders onbevredigend en zijn het even min eens met de nieuwe belasting wet die do regering heeft ingediend. MASULIPATAM, (India). Onge veer 150 mensen zün waarschijnlijk cm hot leven gekomen toen een veerboot op de rivier dc Krisjna hjj de havenstad Masulipatliani in het zuiden van India kapseisde en zonk. Men vreest dat de meeste passagiers 7\jn verdronken, daar hel water van dc rivier ter plaatse negen meter diep is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1