Belgische regering in moeilijkheden Concert Kamermuziek slot Haamstede Nieuwe wegen geopend op Zuid-Beveland „Natte maar geslaagde start van de Zierikzeese teeristendagen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 juli 1970 Nr. 20428 ONDERWIJS Kijks middelbare landbouwschool te Goes Afdeling landbouw. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: D. B. v. d. Hoek, Zonnemaire; H. J. Dolst, Zcnnemaire: J. K. Doel oman, Drei- schor; J. J. G. v. d. Zande, Nicuwcr- kerk. Geslaagd voor het eindexamen E-richting: L. J. Boogerd, Ouwer- kerk: B-richting: M. v. d. Waart, Sir- jansland. Flndcxamcn RUks middelbare tuinbouwschool te Goes V. J. Manni, Ouwerkerk. Clir. huishoudschool te Briiiuisse Aan de Chr. Nijverheidsschool voor Meisjes le Bruinisse weidende volgende leerlingen bevorderd: Van klas Ia naar klas II: Ploni Bakker, Bertha Bolee, Marian Boo- gert, Adriana de Bruine, Coble de Bruine, Klara de Bruine, Adriana Dooge, Maria Dooge, Jenny Goud zwaard. Heieen Koster, Adri Stou ten en Adrie van de Zande, allen le Oosterland; Corrie Boogert, Hanny den Boer, Nelleke Mast en Maaike van der Wekken, allen te Zierikzee; Mieneke Gebuis, Ina van Schouwen en Gerda van der Sluis, allen Oude Tonge. Voorwaardelijk werden be vorderd: Ria Bouman te Oosterland en Lenie Fluit le Oude Tonge. Van klas Ib werden bevorderd naar klasll: Lia van Dijke, Connie van Hekkc. Jcannct Jonker, Inge Keslcloo. Ria Kik, Fransien van dei- Linde, Marian Okkerse en Elly Ver- kamman, allen Bruinisse; Ali van Driel, Riet Flikweert, Ida Kik. allen Nieuwerkerk; Els Noorthoek, Nelly Noorthoek en Henny Verwijs, Sint Philipsland en Janny Wagemaker, Anna Jacobapolder. Voorwaardelijk bevorderd: Marianne Joppe le St Philipsland. Bevorderd van klas Ila naar klas III: Jolanda van den Berg, Anne Geense, Corry Hoek, Janny van Iwaarden. Anny van der Jagt en Inge Lindhout, allen St. Philipsland; Henny de Bruine, Hanna Otte, Maatje Steenpoorle. Fransien Stou ten en Tonny Verhoek, allen Oos terland; Paula Heiboer, Annie Hoo- geveen en Maaike Munters, Oude Tonge; Adriana Hage, Dineke Quist en Helma van de Velde. Anna Jaco bapolder; Ria van Driel, Bruinisse. Van klas lib naar klas III: Coby Aalbregtse, Jolanda Aarnoudse, Mar jan Bruggemans, Jannie Dorst, Mar leen Geluk. Adria Kik, Willy Kos ter. Korry Olree, Lia de Ronde, Car- la Smit, Henny van Strien, Ina Ver spoor. Rianne de Waal en Ineke van den Bos, allen Bruinisse: Sjanie Dorst, Nelleke Kik. Ria Kik, Minke Kleemans, Jantie de Valk en Carien de Wit, Nieuwerkerk. BRUSSEL, 1-7. De Belgische re gering is woensdag in ernstige moei lijkheden geraakt toen voor de twee de keer binnen een weck tijds in de kamer van volksvertegenwoordigers het quorum niet werd bereikt bjj de stemming over een essentieel artikel voor de Belgische grondwetswijzi ging. Evenals vorige week lag de oor zaak daarvan bij het opzettelijk ab sentisme van de afgevaardigden van de Volksunie, Brusselse en Frans talige liberalen, de uiterst Waalse rassemblement-Wallon, de comunis- ten en de Franstalige Brusselse ka tholieken. Premier Eyskens toonde zich woensdag bijzonder teleurgesteld. Men heeft een zeer grote kans ge mist, zo verklaarde hij en zijn col lega Tindemans, minister voor ge meenschapsbetrekkingen, gaf toe dat de grondwetwijziging, die samen met een Belgische taalkwestie moest totstandbrengen, nu voor lange tijd geblokkeerd zal zijn. Dal betekent een zware slag voor ons, want we hebenb er twee jaar aan gewerkt, al dus Tindemans. Brandrestgraven gevonden VLAARDINGEN, 1-7. Op een terrein aan de Louise de Co- lignylaan in Vlaardingen zijn zogenaamde brandrestgraven blootgelegd. De graven, waar in een groot aantal scherven is gevonden, dateren uit de tweede eeuw na Christus. In ons land werden nog nooit eerder soortgelijke graven blootgelegd. Het Rijksinsti tuut voor Bodemonderzoek heeft voor de ontdekking gro te belangstelling geloond, ter wijl de aandacht van de ar cheologen is gericht op een vierkante steen, waaropkleur- resten z\jn aangetroffen. De brandrestgraven zijn bii graaf werkzaamheden met een drag line blootgelegd. Bij de bewo ners van de lage landen aan de zee, die de brandrestgraven aanlegden, vele eeuwen gele den, was het gebruikelijk om de as bij le zetten in een graf. De doden kregen gebruiks voorwerpen van aardewerk mee, die alvorens in het graf te worden bijgezel, werden stukgeslagen. Reeds eerder zijn brandrestgraven ontdekt in België. Nog deze week zal het onderzoek in Vlaardingen worden voortgezet. „Manmoedig" draagt de meerman of Neptunïis de meermin aan boord. In de door de NOS verzorgde serie „Nederlandse Kasteelconcerten", werd woensdagavond in de sfeervol met kaarsen verlichte grote zaal van slot Haamstede, in aanwezigheid van talrijke genodigden, o.w. Zeeland's commissaris mr. J. van Aartsen, een subliem concert van kamermuziek verzorgd. Executanten waren: Dick Boon, fluit, Rinus Hillebrand. cello en Jee. M. Luvkenaar, clavecimbel. De drie musici, die een uiterst sfeer vol programma lot klinken brach ten, zijn verbonden aan de Zeeuwse muziekschool. Als extra in dit programma: een optreden van het Omroepdubbel- kwartet, onder leiding van Antoon Krelage. Het zou onvriendelijk kunnen klin ken in het geboden kader het een tegenover het ander te plaatsen, maar het kwartet gaf een zeer over tuigend en hooggestemde staal van vokaal kunnen en recitatief vermo gen, met liederen, die qua diktie en tempi wel het uiterste van zangers en zangeressen vergden. Orlando di Lassi aan het begin, een keur van 16e eeuwse wereldlijke liederen, die stuk voor stuk hoge ei sen stellen aan het recitatief en in terpretatief vermogen. Vooral aan sprekend waren: „Bonjour mon coeur" en het vivante: „Un jour vis un foulon". Fluit en clavecimbel kwamen lot magnifiek samenspel in G.F. Handel's: sonate voor allblok- fluit en basso continuo, specimen van 18e eeuwse muziek en feitelijk - in opeenvolging met de andere ge programmeerde werken - symboliek voor de vole stijlen en invloeden, die de historische ruimten van het slot hebben ondergaan, Heinrich Schütz was voor het kwartet vertegenwoordigd met vier geestelijke liederen, moeilijke, maar zeer gewijde klankjuweeltjes, die in hun evenwichtige phrasering een in het geheel passende vertolking kre gen. Moeilijke uitschieter daarbij: „Turbabor sed non pertubabor". Een zeer sonore baspartij viel te beluis teren in het „Deus misereatur nos- tri", terwijl voor de pauze het „Sicut Moses" zorgde voor een brede apo theose. Na de pauze werken van Francois Couperin: „Le ïossignol l'amour" voor sopranino (fluit) en clavecim bel. alweer een ingewikkeld werkje uit de Franse barokmuziek, gevolgd door de suite nr. 3 in d klein van Jacques Motteterrc, met de verschil lende bewegingen", vv.o. sarabande, gavotte en rondeau, bijna „gescha pen" voor de feestelijke gelegenheid van de deelvollooiïng 'van het slot Haamslede. Met kwartel maakte het zich lot liet laatst moeilijk met zes liederen van Paul Hindemilh, nu het neusje van de zalm voor liefhebbers, maar in de tijd van de componist (overle den 1939) .vallend onder het publieke oordeel „hin da mit" (weg er mee), zijnde crue woordspeling op zijn naam. Gastvrijheid Het concert kreeg een bijzonder stempel opgedrukt door de gastvrij heid van de slotfamilie, woordvoer der waarvan mr. F. Th. Dijckmees- ter, met name sprekend namens zijn moeder, in grote lijnen iets vertelde over de historie van het slot, waar van al veel bekend is, maar toch ook weer heel weinig. Intrigerende vraag - waarop men geen antwoord krijgt - is vooral hoe de mensen in vroeger eeuwen hier leefden en werkten. Mr. Dijckmeester noemde namen in dit historisch verband: de Ro meinen, de Noormannen, Witte van Haemstede, de Gruuthuuses. Namen zijn er, maar toch blijft veel vaag; alleen het huis is er en blijft be staan. dank zij Monumentenzorg, het gemeentebestuur van Westqr- schouwen, „Stad en Lande" en de dankbaarheid hiervoor en de liefde voor dit huis blijkt uit de aanwezig heid van de „hoofdmensen" en de andere mensen, aldus mr. Dijck meester. Het concert werd ingeleid door de bekende radio-man Herman Felder- hof, die mededeelde dat soortgelijke cnocerten reeds zijn gegeven in Limburg, 's Heerenberg, Duiven voorde (Voorscholen), Delft (Prin senhof) en in Groningen en Drente, in samenwerking met de Nederland se Kastelenstichting. Na het concert sprak burgemees ter H. P. Everwijn .hooggestemde woorden aan het adres van de slot familie. de NOS en de Kastelen stichting, de hoop uitsprekend dal dergelijke concerten in de toekomst zullen kunnen worden herhaald. De moeder van mr. Dijckmeester ont ving een fraaie ruiker bloemen, ter wijl de musici met palingbrood be dacht werden. Nadien bleven de aanwezigen nog wat bijeen bij een goed glas van het huis. Het was een onvergetelijke avond in Muiderkringsfeer, een „cercle musical", die veel narigheid buiten deze gesoigneerde sfeer deed vergelen. Wij delen nog mede dat het con cert op 15 juli zal worden uitgezon den over Hilversum II. B.d.V. De wetenschappelijke attaché van de Tsjechoslowaakse ambassade in Washington. Antonin Nenko, heeft in de V.S. om polilick asiel ge vraagd MIDDELBURG. 1-7. Woensdag zijn in Zuid-Beveland twee weggedeelten geopend, die beide een verbetering betekenen voor het wegverkeer in Zeeland, namelijk een gedeelte van de provinciale Znid-Sloeweg en de nieuwe Rijksweg 58. De taak van de beruchte, zeer ge vaarlijke en veel te smalle weg zal in 1973 geheel zijn overgenomen door de nieuwe Rijksweg 58. Het wordt een vierbaans autosnelweg' met een middenberm van twaalf meter. Met een eventuele uitbreiding is rekening gehouden. Een negentien lot een zesbaansweg in de toekomst kilometer lang gedeelte van de nieu we rijksweg tussen Sloedam en Bic- zelinge is woensdagmorgen voor hot verkeer opengesteld. Het verkeer kon nu nog slechts gebruik maken van de noordelijke rijstrook van de weg. n en hoopt echter voor het eind van dit jaar de weg geheel klaar te hebben. Het weggedeelte zal in tu bal 44 miljoen gulden 'gaan kosten. Voor éér kilometer autoweg bete kent dit een bedrag van 2,33 miljoen gulden. Het nu in gebruik genomen stuk rijksweg zal voor Goes ccn enorme vei betering betekenen. Tot dusver kwain het doorgaande ver keer door de stad heen. De nieuwe rijksweg ligt echter twee kilometer ten zuiden van Goes. Ernstige overstromingen in Tokio TOKIO. 1-7. Negentien mensen zijn om het leven gekomen en 29 ge wond bij overstromingen en grond verschuivingen. die veroorzaakt zijn door wolkbreuken boven Tokio en omgeving. Ongeveer 3.000 huizen zijn onder gelopen en 1500 mensen zijn dakloos kunst- n antiekmarkt officieel geopend zuakt door het betere weer; zelfs de zon kwam af en toe achter de wol ken vandaan. Het ging vrolijk toe op de vismarkt waar ieder zich de mos selen goed liet smaken. Op de kunstmarkt waren onder tussen de meeste kramen bezet door veelal uit Zeeland en Brabant af komstige kunstenaars. Men kon ke ramiek kopen o a. van de Schouwse Chris van der Hoeven uit Haamste de, die ook wandkleden vervaardigt. Een andere bewoner van Schouwen- Duiveland, Harry Koster, uit Ou werkerk was er met zijn schilderij en. Verder waren er diverse kramen met kunstnijverheidsartikelen en ook een houtdraaier, Jan van Tol, was van de partij. De produkten van de sinds Aat Veldhoen onsterfelijke rotaprenten- techniek kon men bekijken en kopen bij de veelzijdige Jan Asselberg, de man die vorig jaar bewees meer te kunnen dan tekenen in het AVRO tv-programma, A star is born. Het was erg gezellig oo de markt, waar een in Roemeense klederdracht gestoken stel circulaires uitdeelde, die de aandacht van de bezoekers vroegen voor de wijnavond 's avonds in Mondragon. Klederdracht enshow Hel volgende programnpunl was een kledcrdrachtenshow door leden van de Nederlandse Bond van P'al- telandsvrouwen. afdeling 7eeland. bij hel Noordhavennoortcomplex. Tv.-i»- teven de zo sfeervolle achter grond kwamen de postuums van de dames bijzonder goed tot hun recht. En al woei er. wat op zijn Schouws heet. „een lucht windje", een groot aantal belangstellenden genoot van do verzorgde Klederdrachtenshow. Van deskundig kommentanr voorzien door me-nKiw M. ven Liere. showden de dames eerst de dracht van Zuid Bevelard. het verschil tus sen een katholieke en protestantse Zufd-Bevelandse boerin, was opval lend. Vooral de met kraaltjes en lo- verties versierde beuk van de pro testantse boerin rond 1850 veroor zaakte veel ah's en oh's onder het publiek en terecht want haar ver schijning was zeer kleurrijk. Zij rU-noo ppn gestreepte rok op eon ophioemd iak. En over haar aan merkelijk kleinere muts een char mante hoed van Italiaans stro. Het Oost Zeeuws-Vlaamse costuum on derscheidde zich door de prachtige vpv<de''de beuk en de hoog geplooide doek. door stevig papier in model ge houden. Tn tegenstelling tot de mees te andere dames dragen de Vlaamse dames het halssnoer met het mooie gouden slot van voren. Op Schou wen, Tholen en Noord-Bevel and kwam vroeger vrijwel dezelfde dracht voor. met de tvpische lange muts die we tegenwoordig nog maar zo zelden zien. Bij de Walcherse (tracht viel de laag uitgesneden hals op. waardoor de kralen goed tot hun recht komen, de beuk versiert men daar met smockwerk en kraaltjes. De damees die de drachten toonden d2-agen deze aparte kleding nog elke dag behalve het model met dat hel costuum uit 1850 aanhad e^ we kun nen het met mevrouw van Liere eens zijn die opmerkt? „dat we er trots op mogen zijn dat dergelijke cos- tuums in onze provincie nog gedra gen worden". Wie denkt dal na al deze evene menten de V.V.V.-koek op was ver giste zwh. want de heer Arkenbout kondigde nog een concert van de boerenkapel van „Kunst en Eer" aan Verder was er 's avonds een beat-discobal in de graanhenrs pn voor de wat ouderen een wijnavond in Mondragon. Nee. de eerstvolgende vijf Zierikzeese fouristendagen zul len Schouwse gasten zich in Zierik zee. de levende monumentenstad. be slist niet vervelen. „Officials" en de meermin verenigd bij een pittig glaasje „schelvispekel" (Foto's: Joh. D. C. Berrevoels). ZIERIKZEE, 1-7. Dinsdag jl. was de eerste van de zes Zierikzeese toe- ristendagen. die de V.V.V. dit seizoen organiseert „om de toeristen naast he^ bestaande pakket iets extra's aan te bieden", zoals de heer Arkenbout, voorzitter van de V.V.V. het bij de opening van de kunstmarkt uitdruk te. Begonnen werd - in de stromende regen - met de opening van de kunst markt door wethouder mr. K. A. Keuning, die opmerkte dat het een bijzondere dag was. omdat er iets starttte wat van belang is, waardoor Zierikzee zal gaan zinderen van fes tijn. Hij vond het bijzonder plezierig dat het bestuur van de V.V.V. kans had gezien om de kunstmarkt te or ganiseren. omdat het zo het streven van de V.V.V.: „van Zierikzee een gezellige, genoeglijke en aantrekke lijke stad te maken", ook één van de doelstellingen van het gemeentebe stuur verwezenlijkt wordt. Hij rele veerde aan de zojuist voltooide res tauratie van het Noordhavenpoort- complex, waarvoor het gemeentebe stuur een weg zoekt om voor het pu bliek open te stellen. Zierikzee moet niet alleen een stad van monumen ten, maar óók een levende stad zijn, waar de mensen met plezier verblij ven. Tot slot wenste de heer Keuning het bestuur van de V.V.V. alle moge lijke succes en verklaarde de kunst markt voor geopend. De heer Arkenbout bedankte de wethouder en zei te hopen dat deze markt een succes zou zijn. waarna hij de aanwezigen uitnodigde voor een vaartocht over de Schelde, teneinde een zeemeermin en -man uit het zilte nat op te vissen. Vaartocht Aan het Luitje lag oen R.T.M.-boot gereed en nadat allen zich hadden ingescheept, wat vrij vlug ging, om dat slechts een dertigtal mensen de moed had^upgebracht het ontzettend slechte weer voor lief te nemen, voer het schip het havenkanaal uit. Ge koerst werd in de richting Zeeland- brug en zo konden de aanwezigen nu ook de onderkant van dit impo nerende bouwwerk eens bekijken. Vervolgens voer de boot naar Do Val, waar een heuse zeemeermin met haar meerman werd opgevist. liet water was gelukkig kalm, zo dat het niet al te veel moeilijkheden opleverde de twee zeebewoners heel huids aan boord te krijgen. Terwijl het tweetal op het benedendek werd geïnstalleerd, kregen de opvarenden een drankje aangeboden. Het was ge heel in stijl Schelvispekel, een ver warmende drank, die Vlaardingsc vissers in de winter meenamen als ze met hun hoekers en sloepen schel vis gingen vangen. Wethouder mr. Keuning heette de meermin en haar .Neptunus' welkom namens het gemeentebestuur van Zierikzee, omdat nog steeds in de on eindige territoriale wateren vart deze stad gevaren werd. Vervolgens zei hij te hopen dat alle aanwezigen zou den genieten van hetgeen de meer min en -man, het duo Anita en Renó, dat vorig jaar de Zierikzeese talen tenjacht won, op muzikaal gebied te bieden had! Anita en René brachten op frisse en toch geroutineerde wijze enkele liedjes ten gehore en tot veler verrassing voer men toen alweer in het havenkanaal en was de genoeg lijke vaartocht voorbij. Nadat het schip aan het Luitje had afgemeerd, begaf het gezelschap ziqh naar de vismarkt. De meermin werd eerst per open „eend", nadat de be- rielde koets was aangekomen, echter met een open rijtuigje, naar de vis markt vervoerd. Het overige gezel- hap ging te voet. Genoeglijk kou tend over de gezellige tocht, wat één der deelnemers de opmerking ont lokt „dat de thuisblijvers ongelijk hadden", bereikte men de vismarkt. Ondertussen waren nijvere Zierik- zeeënaren al aan het mosselen ko ken. welk verrukkelijk geurend zee banket door wethouder Keuning warm werd aanbevolen, Anita en Re ne zongen ook wat liedjes op de vis markt, voor een heel wat uitgebrei der gehoor dan op de boot. Een gro tere opkomst waarschijnlijk veroor- Wethouder mr. Ketting 00 het plankiertje op de Vismarkt, waar hij onder zeer druilerige weersomstandigheden de kunstmarkt voor geopend ver klaarde. Leden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Zeeland, loonden hei Zuid-Bevelandse katholieke kostuum bij het Noordhavenpoortcomplex. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3