AGENDA Centrale Fokveedag ging vroeg met plensbuien van start Bruinisse heeft speciale hulporganisatie voor ongelukken nabij de Grevelingendam TWEE MILJOEN VOOR PERU STREEKNIEUWS Terugkeer Amerikaanse troepen naar Cambodja niet bij voorbaat uitgesloten STREEKNIEUWS De liberale Joden in Israël Amerikaanse nazi's bedreigen senatoren Dieren op Zuiilhocktcrreiii Officiële opening door wethouder mr. K. A. Keuning ZIERIKZEE, 2-7 .Ondanks de verschrikkelijke plensbuien, die de heel vroege start van de Centrale Fokveedag op het Zuidhoekterrein heden (don derdagmorgen alle wenkbrauwen in een diepe frons brachten en mens en dier kliedernat, was er rond tien uur toch de echte fokveedagsfeer. met een gebroken lucht boven het terrein, waarop de paarden al in draf waren en strenge keurmeesters het oog lieten gaan over de koeien, die - men zou het kunnen verwachten - toch niet in minder grote getale aanwezig waren dan vorige jaren. De fokveedag (de lGe in successie) werd officieel geopend door mr. K. A. Keuning, wethouder der gemeente Zierikzee. Wethouder mr. K. A. Keuning dicht bij het „materiaal" van de dag. De paarden waren al in draf. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). BRUINISSE. 1-7. Het in het leven roepen van 'n reddingsbrigade, voor ongelukken langs de Greveiingen- da.m of langs de oevers van de Gre- velingen is te Bruinisse vlot tot stand gekomen. Een bijzonder goede samemverkng tussen gemeentebestuur, rijkspolitie en particulieren had snel resultaat. Er zijn twee centrale meldings- posten: het café „De Kotter" van de heer P. van der Vlies en het bedie nend personeel van de Grevelingen- sluis. Spontane medewerkng werd ook ondervonden van de afdeling Brui nisse van het Roode Kruis. Waar schijnlijk zal niet alleen bij ongeluk ken op het water, maar ook bij on gelukken cp de over de dam liggende weg, de Eerste Hulp-colonne als dit ncdig is sr.el in aktie kunnen komen. De scheepseigenaren gebrs. Bout. G. Oorr.ens, gebrs. Stouten en P. van der Vlies, hebben zch bereid ver klaard om desgevraagd onmiddellijk in aktie te komen, terwijl ook in schakeling van een vlet met aan- hangmotor tot de mogelijkheden be hoort. De heer Van der Vlies zal indien nodig regelmatig in contact staan met de op de Grevelingen liggende visserschepen, per walkie talkie en met zendapparatuur, eigendom van de betrokken vissers. Natuurlijk zal DEN HAAG, 1-7. Het (otalc bedrag dat dc Nederlandse bevolking op giro 777 ten behoeve van de slachtoffers van de aardbevingsramp in Peru heeft gestert, heeft woensdag dc 2 miljoen gulden bereikt. Nadat op deze giro van het Neder landse Rede Kruis eerst al f 500.000 was binnen gekomen, heeft de natio nale actie Peru. waai in negen Ne derlandse oiganisaties samenwerken, vervolgens anderhalf miljoen gulden opgebracht.. ook de politie direct worden ge waarschuwd, alsmede genoemde mensen van het^Roode Kruis. Verder zal contact worden gezocht met een aantal landbouwers, de langs de dijk van de Grevelingen wonen en die bij vermissingen als „uitkijkposten" kurnen fungeren, door even over de dijk te klimmen en van hun post uit, een gedeelte van de 15.00D ha grote plas kunnen afspeuren. Het is intussen wel te' hopen, dat de in het leven geroepen organisatie voorhands niet in aktie zal moeten' komen. Mr. Keuning lijkt de geprediste- neerde man om op bijzondere vee- dagen als de onderhavige, bijzondere dingen te zeggen. Hij moet zich ge stimuleerd voelen door zijn verle den; een markant detailpunt uit zijn herinneringspatroon gebruikte hij in zijn openingswoord. „Ik zie mijn grootvader nog zitten op een klein krukje onder de koe". Dat sprak aan bij de veehouders en -fokkers, die al een halve ochtend druk in de weer waren om aanvul lend alles te doen, dat hen in de prijzen zou kunnen brengen. De dank en het respect van mr. Keuning, die feliciteerde namens de gemeente, ging met name uit naai de Regelingscommissie, die het alle maal weer heeft voorbereid. Vei ademing „Het is feitelijk een verademing in deze omgeving te vertoeven ,in een tijd, die door de techniek op bijna griezelige wijze wordt bedreigt. Het gaat op de fokveedag niet louter om het economische rendement, maar hier wordt nog de liefde manifest tussen mens en dier. Belangrijk is vooral ook in dit verband de jonge mens, die zich met ijver op het fok- weik heeft geworpen en nu be-oor- deeld wordt naar allerlei gestelde criteria, als oppas, beweiding der dieren, netheid, opfokschema en zelfs boekhouding". Standaardkoe Intussen - zo bleek - schuwt de veehouderij de techniek niet, want zelfs een computer is bij deze fok veedag ingeschakeld en gewerkt weidt met de z.g.h. „standaardkoe", een fiktief beest, „waarvan deson danks de fokkers soms een nacht- mei ie krijgen". Het is - ziende op dit alles - maar goed het oude beeld van de veehouder te vergeten en hem zich anders en moderner voor- testellen aldus de wethouder, die uiting gaf aan de vreugde van het gemeentebestuur ieder jaar een fok veedag ep zijn territoir te mogen ontvangen. Hij deelde mede dat mo gelijkerwijs op deze plaats t.z.t. hel sporthal/zwembadcombinatie zal worden gebouwd, maar het stadsbe stuur zal alles doen om samen met dc regelingscommissie een ander nieuw en bruikbaar terrein te vin den. De heer Keuning werd ingeleid en dank gebracht door de voorzitter de heer L. M. Moermond de zijn hoop uitsprak voor verder mooi weer. ZONNEMAIRE Zaterdag muziekavond Bij gunstig weer zal a.s. zaterdag 4 juli de muziekvereniging van Oude Tonge met drumband en majorettes een rondgang door de gemeente ma ken. Daarna volgt een concert in de muziektent. Dit zal worden gegeven door de muziekvereniging „Nut en Ontspanning" van Zonnemaire. DREISCHOR Uitbreiding telefooncentrale De capaciteit voor de telefooncen trale te Dreischor wordt heden (don derdag) 2 juli met 100 nummers uit gebreid. Een 25-tal gegadigden voor een telefoonaansluiting heeft enige tijd op aansluiting moeten wachten, omdat de centrale geheel bezet was. Behalve in een enkel geval, waar voor -de nodige kabelverbinding nog ontbreekt, kan de P.T.T. thans aan alle verzoekeen om een telefoonaan sluiting te Dreischor vlot voldoen. Advertentie MEUBELNIEUWS Zierikzee: Wat je ver haalt is lekker??? Meubelen hoeft U in ieder geval niet ver te halen. INTERMEUBEL zorgde voor zweedse stoelen, italiaanse stijlmeubelen, engelse fau teuils, duitse leren bankstellen, enfin een kollektie die rustig internationaal genoemd mag worden. Loopt U niet te ver. Kijkt U eerst even in „de meubel showroom van Zierikzee", - Meelstraat 31. Uitspraak Nixon: LOS ANGELES, 2-7. President Nixon heeft woensdagavond in z\jn interview voor de Amerikaanse tele visie een eventuele terugkeer van Amerikaanse troepen naar Cambod ja niet volledig willen uitsluiten. Hij verklaarde dat nu de operatie van-twee maanden in dat land over eenkomstig zijn belofte alle Ameri kaanse troepen en adviseurs waren teruggetrokken en dat hij niet van plan was ze terug te zenden. Maar in antwoord op herhaalde vragen voeg de hij eraan toe: ..Ik wil zeggen dal onze plannen daar niet in voorzien. Wij houden cr geen rekening mee en onder de huidige omstandigheden geloof ik, dat het succes van de door r«ns uitgevoerde operatie, en datgene wat de Zuidvietnamezen zullen kun nen doen, het onnodig zullen ma ken". Nixon verklaarde dat hij er evenwel niet op vastgelegd wilde worden dat ze nooit meer /.ouden te rugkeren. Niet pessimistisch De president was naar zijn zeggen niet zo pessimistisch gestemd over Cambodja's toekomst als veel com mentators. „De overlevingskansen van Cambodja als neutraal land zijn momenteel oneindig veel beter, als gevolg van het Amerikaanse ingrij pen, zo verklaarde hij. De regering in Pnompenh genoot volgens hem nu ook aanzienlijk meer steun van de bevolking en had de steun van elf niet-communistische Aziatische lan den met een totale bevolking van 300 miljoen. Nixon gaf overigens toe dat dc situatie „fragiel" bleef. In Cam bodja stonden 8.000 Zuidvietnnmesc militairen tegenover ongeveer 40.000 man Noordviotnamcse troepen. ROTTERDAM, 1-7. In haar huis aan de Westerstraal in Rotterdam is dc 33-jarige keukenhulp L. G. uit de Maasstad door haar 38-jarige ex-ge- liefdc enkele malen met een aard appelschilmesje in de rug en in de linkerzij gestoken. De man hanteerde het mes uit woede over het feit dat de vrouw de verhouding met hom had verbroken. Hogere (frankprijzen in Rusland MOSKOU, 1-7. In de Sowjèt-Unie is woensdag een aanzienlijke prijs stijging van cognac en champagne van kracht geworden, maar de prij zen van onder meer televisietoestel len en kleding zijn verlaagd. De stijging van de alcoholprijzen - eerder dit jaar werd de wodka al duurder - lijkt het gevolg van de tcenerrende bezorgdheid van de Russische leiders over het drankge bruik. De hulp aan de Peruviaanse kinderen SCHIPHOL. 1-7. De Stichlng Ter- re des Hommes, die zich beijvert om kinderen in ncod de noodzakelijke medische hulp te bieden, heeft vijf tien ernstig gewonde Peruviaanse kinderen naar Nederland gebracht. Zes meisjes en negen jongens, va riërend van één tot achttien jaar, kwamen dinsdagavond op Schiphol aan met een daartoe ingericht toestel van M?i tinair, dat hen uit Madrid had gehaald. Van de kinderen zijn twaalf slacht offers ven de aardbeving, die Peru vorige maand heeft getroffen. In de hulpverlening voor Peru is dit een unieke gebeurtenis. Het is bovendien vcor de eerste maal dat Peruviaanse kinderen in Europa medische hulp krijgen. Op het ogenblik is Terre des Hommes de enige organisatie in Peru die zich op het specifieke ter rein van hulpverlening bezig houdt. BRUINISSE Gevonden voorwerpen Op het bureau van de groepscom mandant der rijkspolitie te Bruinisse zijn nadere inlichtingen te verkrij gen over de navolgende in de maand juni te Bruinisse gevonden voor werpen: een muntbiljet van f 5 en wat los geld in een oud tasje; een zwart sleuteletui met Lippssleutel; een bosje met drie sleuteltjes; een bankbiljet; een zilveren mosseltje met kettinkje; een badhanddoek met zwembroek; twee bankbiljetten; een bruin brilmontuur; een heren polshorloge; een badlaken. 95 Censuur" won t Benoeming Tot typiste op de gemeentesecre tarie van Bruinisse Is per 1 juli 1970 aangesteld mej. L. van Oeveren Jd. Jeugdwedstrijden V.V.V. Zaterdag 4 juli worden te Bruinisse door V.V.V. een aantal wedstrijden gehouden voor 4- tot 7-jarigen, o.m. autoraces. Iedere deelnemer is ver zekerd van een prijsje, maar daar naast zijn er nog leuke prijzen be schikbaar, zodat verwacht wordt dat vélen aan deze spelen, die 's middags bij de muziektent worden gehouden, zullen meedoen. Men lean zich opge ven bij de adressen op de aanplak biljetten vermeld. Diefstal aggregaat De heer M. van der Marei te Viane, die onlangs met zijn drijvende bok in de vluchthaven tè Bruinisse lag, kwam tot de onaangename ontdek king dat een dieselaggregaat (waarde f 3.000,was verdwenen. De politie te water heeft de zaak in onderzoek. Schoolreisje Chr. School Ook de Chr. school te Bruinisse had natuurlijk haar schoolreisjes. Zo gin gen klas 1 en 2 naar „De Efteling", klas 3 en 4 naar het Slot Loevestein en Ouwehands Dierenpark, terwijl de klassen 5 en 6 techniek en kunst ver enigden door een bezoek te brengen aan Schiphol en het Rijksmuseum. Een mooie dag was ook het bezoek van de schoolkinderen van Nieuwer- kerk a/d IJssel, de gemeente van bur gemeester Van de Linde. Met hen werden Westkapelle en Miniatuur Walcheren bezocht en werd 's mid dags naar de Deltawerken bij Scha- rendijke gevaren met de Bru 6 en het tonnenleggersvaartuig van de heer Beekman. Een voetbalwedstrijd ein digde in een 5-1 zege voor Bru. Matige belangstelling voor tent-concerten Dat er nogal wat nodig is om het publiek vanachter t.v. of radio weg te krijgen bleek uit het bezoek aan de uitvoering van het Leger des Heils Congreszaalmuziekkorps. Het weer was prima, het muziekkorps goed, de getuigenissen en opwek kingen kwamen recht uit het hart en toch was de belangstelling maar ma tig. Bij het concert van de muziekver eniging „Apollo" uit Nieuwe Tonge zaterdag j.l. was er wat meer publiek maar dit werd nadat de eerste pro grammanummers zeer goed waren vertolkt, naar huis gejaagd door de regen. Merkwaardig ongeluk Zondagavond had op dc weg naar dc Grevelingendam ter hoogte van dc ijsbaan te Bruinisse een merk- waatdig ongeluk plaats, dat echter bijzonder goed afliep. Een auto komend uit de richting Zierikzee reed op de snelweg, toen hij plotseling zeer hard moest rem men voor een tegenligger die op de voor hem verkeerde weeghelft reed. Door het sterke remmen sloeg de au to cmver en schoof op zijn zijkant verder. Een cn ander werd natuur lijk opgemerkt door dc bewoners van de camping van de heer Van der Vlies. Deze zetten de zwaar be schadigde auto, die ook nog enkele paaltjes langs de weg had geraakt recht en toen bleek dat noch de be stuurder, noch zijn in de auto zitten de echtgenote leisel was overkomen. De boze bestuurder, die bemerkte dat zijn auto nog lijden kon, maakte rechts oiYikcerl om dc tegenligger die in de richtig Zierikzee was doorgere den te gaan opzoeken. Of dit nog ge lukt is vermeldt dc geschiedenis niet moer. Alles speelde zich binnen en kele minuten af. PRAAG, 1-7. Hel Tsjechische partg-orgaan „Rude Pravo" heeft er in een artikel bezwaar legen gemaakt dat de paarde- rennen van afgelopen zondag in Praag door een paard met de naam „Censuur" gewon nen zijn. Het blad vraagt zich af of Censuurmisschien een provocatie is en veronderstelt dat het paard zeker geen be zwaar zou hebben tegen een andere naam. Het is ook „enigszins ongewoon", aldus Rude Pravo, dat het paard uit de stal komt van „Mady Svet" (Jonge Wereld), een tijdschrift voor de jeugd. Mislukte vliegtuigkaping RIO DE JANEIRO, 1-7. Voor de eerste maal zijn de Braziliaanse po litie en militairen van de luchtmacht er woensdag in geslaagd een poging tot vliegtuigkaping te verijdelen. De kapers wuien vijl jongelui - vier jongens en een meisje - van 17 a 18 jaar. Een van de kapers'pleeg- de zelfmoord toen de militairen het vliegtuig, dat op het vliegveld van Rio de Janeiro door de autoriteiten werd vastgehouden, binnendrongen. Een andere kaper werd gewond. De 29 passagiers en zeven leden van de bemanning konden veilig het vlieg tuig verlaten. Donderdag 2 juli Zierikzee Zuidhoekterrein, 9 uur Centrale Fok veedag. Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten- toonstelling. Gasthuiskerk, 8 uur, orgelconcert. Zuidhock-terrein Centrale Fokvee dag. Vrijdag 3 juli Zierikzee Gravensteen, 10-5 cn 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomert en- toonstelling. Haamstede A. v. d. Weijdeweg, uitkijktoren, 19.00 uur, avondrondleiding naar zil vermeeuwkolonie. Rcnesse Sportterrein Loane, 18.45 uur, start excursie slot Moermond. „De Ark", 8 uur: optreden „Brain- box". Zaterdag 4 juli Zierikzee AMSTERDAM, 1-7. De president van de Wereldunie van het progres sieve jodendom, rabbi dr. Jacob K. Shankman, heeft woensdagavond bij de opening van de internationale conferentie van liberale joden in het RAI-Congrescentrum in Amsterdam een beroep gedaan op de deelnemers cm alle ten dienste staande middelen aan te wenden voor het verkregen van gelijke rechten voor' hun ge loofsgenoten in Israël. „Daarom beveel ik de conferentie aan de regering van Israël op de hoogte te stellen van onze diepe te leurstelling over het feit, dat aan on ze wensen, die wij twee jaar geleden aan de toenmalige premier Levi Esh- kol hebben voorgelegd, nog steeds niet is voldaan", aldus de president die in dit verband aandrong op een zo spoedig mogelijke publicatie van een witboek over de historische en wettelijke ontwikkeling van de jood se religie en de joodse staat. „Wij zijn nog steeds het slachtoffer van discriminatie. De liberale rabbijnen worden niet erkend en kunnen dus ook geen huwelijken inzegenen, geen begrafenissen leiden enz. We zullen ervoor blijven strijden om deze rech ten te verkrijgen". Stukje maansteen verdwenen HOUSTON, 1-7. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft Woensdag meegedeeld, dat het een stukje maansteen is kwijtgeraakt. De verliezer is dr. Ni cholas Short van het ruimtevaart centrum Goddard in Greenbelt (Ma ryland). Vorige week miste deze het fragment, dat ruim een halve centi meter groot is. Het is de tweede maal dat een stuk maansteen wordt vermist. In januari verdween op een tentoon stelling in de universiteit van Ca- lifornië een fragment, .dat later weer terecht kwam. WASHINGTON, 1-7. Amerikaanse nazi's hebben gedreigd vooraan staande tegenstanders van de oorlog in Indo-China in de senaat te ver moorden. Dit heeft de democr tische senator Mike Gravel in de senaat bekend gemaakt. Hij las de tekst voor van een op de band opgenomen verklaring, dien men te horen krijgt als men het. hoofdkwartier van de nationaal-socialistische „White Peo ple's Party" in de Washingtonse voorstad Arlington opbelt. Deze kleine beweging staat onder leiding van dr. William Pierce. De capaciteit voor de telefooncen trale te Dreischor wordt heden (don derdag) 2 juli met 100 nummers uit gebreid. Een 25-tal gegadigden voor een telefoonaansluiting heeft enige tijd op aansluiting moeten wachten omdat de centrale geheel bezet was. Behalve in een enkel geval, waar voor de nodige kabelverbinding nog ontbreekt, kan P.T.T. thans aan alle verzoeken om een telefoonaanslui ting vlot voldoen. BRUINISSE Burgerlijke stand en loop der bevolking ever de maand juni Geboren: 5. Willemina Jannetje, d. van Willem Kik en Cornelia Helena Jumelet; 8. Cornells Johannes, z. van Jan Stouten en Johanna Christina Bevelander; 18. Johanna Cornelia, d. van Abraham Slingerland en Griel van Geyl; 6. Jan Lcendert, z. van Leendert Kik cn Maria Pieter- nella van Dijke. Gehuwd: 12. Johannes van der Welle, 23 jr. (Zierikzee) cn Hendrina Johanna Both, '23 jr. Overleden: .2 Adrinnn I-Iacck, 69 jr., echtg. van Angcnita Haeck; 8. Leendert Hage, 64 jr., echtg. van Gieltje van don Berge. Vertrokken: Anna C. Kik, echtg. van G. Hokken naar Castricum; Picternella van Duivendijk naar Delft. Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten- toonstelling. Gasthuiskerk, 8-8.30 uur, interkerke lijk avondgebed. Brouwershaven 7.30 uur, tentconcert. Haamstede Vliegveld, 4-7 uur, skelterraces. Bruinisse Muziekkoepel, 8 uur, concert mu ziekgezelschap „Excelsior" uit Kloe- tinge. 1.30 uur, kinderspelen voor de jeugd, (V.V.V.). Maandag 6 juli Zierikzee Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur. ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten- toonstelling. Dinsdag 7 juli Zierikzee Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten- toonstelling. Vismarkt: kunst- en antiekmarkt. Mondragon, 9 uur, wijnfeest, talen- teninstuif. Huis van Nassau, Graanbeurs, 8 uur, beat-festijn. Julianastraat, 2-4 uur, rolsehaats- wedstrijden. Woensdag 8 juli Zierikzee Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten- toonstelling. Renesse 18.45 uur wielerronde voor amateurs Herv. kerk, 8 uur zangavond m.m.v. diverse koren. De Ark, 8 uur, optreden George Ba ker Selection. Advertentie Uw salaris via de Nutsspaarbank VËg biedt vele voordelen Vraagt inlichtingen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Moeiler cn kind omgekomen NUNSPEET, 1-7. Op rijksweg 28 lussen Nunspect en Doornspijk is woensdagmorgen een auto, afkom stig uit Gouda, door nog onbeken de oorzaak door de middenberm ge vlogen en over de kop geslagen. Hierbij werden alle vijf inzittenden gewond, waarvan er twee later in een ziekenhuis overleden. De omgekomen slachtoffers zijn de 34-jarige mevrouw J. G. Vermaat- Zegwaards en haar 5-jarig zoontje Paul-Willem. Haar man. hun 3-jarig zoontje Wouter Gerrit cn mevrouw Koster uit Rijsscn. werden gewond. Omgekomen mei gestolen auto DEN HAAG. 2-7. Met een snelheid van tenminste honderd kilometer per uur is donderdagochtend rond kwrrt over vijf een personenauto op de Bezuidenhoulseweg in Den Haag tegen een verkcerspaal en vervol gens tegen een lichtmast gereden. De enige inzittende van de wagen, een man, kwam daarbij om het leven. Van de auto, die gestolen blijkt te zijn, kwam de voorste helft bij de lichtmast op straat terecht, het ach terste deel belandde een vijftiental .meters verder op het trottoir.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2