Moeders tweede leven Overal middenpartijen in de tang Leger en Palestijnen moeten samenwerken Nasser in Moskou iger en Vrachtwagencombinatie dook in kanaal ONRUST IN CHILI Engeland en de E.E.G. Buikriem aan in Jordanië ZIER1KZLESCHE NIEUWSBODE Diasdag 30 juni 1970 Nr. 20437 BLIK DOOR HET WERELD Oproep van Hoessein De Duitse liberale Freie Deutsche Partei wordt fijngewreven tussen de kolossen C.D.U. en S.P.D. De Engel se liberalen lussen Labour en Con servatieven. De heer Jeremy Thorpe kan sinds deze juniverkiezing met zijn hele fractie in één taxi naar het Lagerhuis rijden. En in Frankrijk staan sinds jaren tussen de gaullisti sche en communistische weliswuar veel partijtjes, maar zij betekenen stuk voor stuk weinig (meer). In al die drie gevallen weet de kiezer die niet voor de ene of de an dere grote stemt dat hij niet de min ste invloed heeft op het landsbe stuur, wat in het bijzonder in Frank rijk een onplezierige situatie in de hand werkt. Immers daar is van de ze drie landen het verschil in opvat ting en programma der grote par tijen het grootst. Dit nu verdriet de journalist Jean-Jacgues Servan- Schreiber en kennelijk ook menige burger. In Nancy oogstte J.-J. S.-S. tenminste verrassend veel stemmen al had het afgetreden gaullistische parlementslid gedacht zonder meer herkozen te worden. Bundeling Dankt Servun Schreiber zyn suc ces nu aan zijn persoon? Dat is niet onmogelijk, want zijn optreden om Theodorakis uit Griekenland te ha len en zijn roerigheid in de radicale partij hebben hem een massa publi citeit gebracht. Maar daarenboven moet wel iets aanslaan van zijn doel stelling: bundelen wat tussen de communisten en gaullisten instaat. Dat hebben presidentskandidaten Lecanuet en Polier ook wel eens ge daan en zelfs niet zonder succes, echter zonder dat ze hun persoon lijke aanhang in een partij konden transformeren. De Lecanuet- en Po- herstemmers bleven verder ruzie maken in de verschillende socialis tische en minder duidelijk te benoe men partijtjes die doorgaans niets dorsten te doen uit angst dat de kie zers zouden weglopen. De Fransen mogen hopen dat het Servan Schreiber dit keer wel lukt, want zo'n aangenaam perspectief is het nietdat de keus valt tussen een gaullistische regering oj een onbe haaglijke coalitie van allerlei etkfiur hatende y roe peri tikjes. Een commu nistisch bewind of een volksfront tussen deze en de socialisten maakt geen kansen. Niet prettig Dit argument geldt niet voor En geland en Duitsland, waar beide grote partijen zeer goed in staat zyn elkaar in kabinetten af te wisselen. Toch is het ook daar niet zeer ver heugend de tussenpartij te zien af takelen. In Engeland hebben de Li beralen herhaalde malen diverse ideeën in de publieke belangstelling en in het Lagerhuis gebracht die misschien ook wel in de grote ge boren waren, maar daar in het par tijapparaat verzandden voor ze tot de top doordrongen. De afkalvende F.D.P. in Duitsland heeft een dergelijke staat van dienst niet. Die heeft het kennelijk te druk om terwijl stemmenverlies de partij van buitenaf al flink reduceert ook intern nog eens flink te ruzieën vooral door toedoen van ex-mihister Mende die met zijn rechtervleugel fors ageert tegen de linkervleugel van de huidige minister Scheel, twee lieren die voornamelijk van mening verschillen over het vormen van een coalitie met welke grote. Deider houding doet de vraag rij zen waarom de een niet direct naar de S.P.D-de ander niet direct naar de C.D.U is gegaan. Een tussenpartij die zijn nut wil bewijzen, moet na tuurlijk wel een beetje eigen gezicht hebben, eigen ideeën die afwijkend zijnPeen duidelijke kern vormen van een alternatief dat de kiezer nog al tijd heeft als hij genoeg heeft van beide groten, een geval waarbij het wegblijven van de stembus niets uit haalt. Al was het alleen mpar om democratieën een beetje fris te hou den zijn derde partijen al erg nuttig. LAND- EN TUINBOUW Onkruid bestrijding gazons en sportvelden Onkruidbestrijding in de grasmat is een dringende noodzaak, wil deze niet door klaver e.a.-' overwoekerd worden. Er zijn vele groeistoffen die aan vankelijk vooral in de landbouw in granen werden toegepast, waarvan sommige ook wel bij de bestrijding van onkruiden in gazons en sport velden worden toegepast. Er deden zich echter verschillende problemen voor, nl. o.a. dat deze Voor 60 jaar. DREISCHOR. De landbouwvereni- ging alhier besteedde aan de leve ring van 11.000 kg. chilisalpeter aan de minste inschrijver, de heer L. Eversdijk. BRUINISSE. (Advertentie). - Ge vraagd een zindelijke dienstbode, beneden 20 jaar, was buitenshuis, bij mej. D. v. d. B. te Bruinisse. BATAVIA. De heer A. Overbeeke, onderwijzer te Batavia, vroeger te Zonnemaire, is aldaar geslaagd voor de hoofdakte. NOORDGOUWE. Met ingang van IS juli a.s. is tot adjunct-directrice van het ziekenhuis alhier benoemd mej. H. R. ter Laan, hoofdverpleeg ster aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam. ST. MAARTENSDIJK. - ledereen kan nu een wasmachine aanschaffen, P. ean Splunter te St. Maartensdijk heeft ze in voorraad van 8,50 en f 12,50. BURGH. In een dezer dagen ge houden vergadering van de ge meenteraad werd mededeling gedaan van het K.B. waarbij aan deze ge meente voor het jaar 1910 een Rijks subsidie in de kosten voor het l.o. is verleend van*f 1055. ZIERIKZEE. (Advertentie). - Het beste middel tegen wandgedierte heeft ondergetekende, die zich aan beveelt tot het zuiveren van huizen, slaapplaatsen enz. P. v. d* Hoek. groeistoffen niet alle onkruiden be streden. Op een grasmat kan dit tot onplezierige ervaringen leiden, zoals bijv. door dikwijls overwegend op treden van madeliefje, klaver, ere prijs, hoornbloem enz. Door jarenlange proefnemingen en ervaringen heeft men een middel gevonden AAgrazon, waarvan de sa menstelling is gebaseerd op combi natie van groeistoffen, zodat een zeer breed spectrum van onkruid uitste kend wordt bestreden. AAgrazon kan gedurende het ge hele groeiseizoen woi'den toegepast. De beste resultaten worden ver kregen in de .maanden mei t.m. au gustus. Een kunstmeslgift verdient aan beveling, vooral wanneer de grasmat minder goed ontwikkeld is. Het beste tijdstip hiervoor is 14 dagen vóór de bespuiting. Spuit op droog gras en onkruid, tijdens groei zaam weer. Voor een goede opname is het ge wenst dat er de eerste 6 uur na de bespuiting geen regen valt. Spuit niet tijdens felle zon; ook niet na een lange periode van droog, schraal weer. Iedereen heeft tegenwoordig als het maar enigszins kan een gazon en het gehele jaar door kijkt men er naar. Jammer dat zoveel gazons vol o,n- kruid staan en niet op de juiste wij ze worden verzorgd. MOSKOU, 29-6. President Nasser van Egypte is maandag in Moskou aangekomen voor besprekingen, zo meldt het Russische persbureau Tass. Hij werd op het vliegveld ver welkomd door president Podgorny. premier Kosygin en andere leiders. SCHIPHOL. Op Schiphol is maan dagochtend een delegatie aangeko men. bestaande uit drie gemeente-' Ji.jke kopstukken uit Leningrad, voor een driedaags bezoek aan Rotterdam. BEIROET, 29-6. Koning Hoessein van Jordanië heeft zijn nieuwe re gering gewaarschuwd dat de mobi lisatie v..n krachten in de strijd te gen Israël geen succes zal hebben tenzij het leger en de Palestijnse commando's een „wapcnbroeder- schzp" sluiten. In een brief aan premier Abdel- Moneim El-Rifai zei de koning dat de regeling pi haar inspanningen er op moet richten het land snel voor te bereiden op de „bevrijdingsslag Volgens Hoessein zou Jordanië, dat tot dusver wapens van het westen heeft betrokken, bereid zijn voor de komende strijd wapens van commu nistische landen aan te nemen. Palestijnse commando's hebben zonc-eg verscheidene malen aanval len met zware raketten op de plaats Beitsjean en Israëlische nederzettin gen in het noordelijke gedeelte van het dal van de Jordean en in boven- Galilea gedaan. Volgens een Pales tijnse woordvoerder hebben de Isra ëliërs daarbij zware verliezen gele- Uit Beiroet wordt gemeld dat Is raëlische toestellen zondag aanvallen in het zuiden van Libanon hebben uitgevoerd. Er werd schade toege bracht aan landbouwgewassen. AMSTERDAM, 29-6. Op de afrit naar de westelijke IJtunnelbuis in Amsterdam-Noord is m andagoch- lend vroeg een truck met oplegger geslipt en over een 1 meter hoge ka demuur het Ncordhollandsch kanaal in gedoken. De 16 meter lange combinatie werd ir haar duik gestuit doordat de achterwielen van de oplegger achtci c'c muur bleven hangen. De SANTIAGO. 29-6. De regering van Chili heeft voor de gehele provincie Santiago de noodtoestand afgekon- i;.d ..wegens dc sterk toegenomen cveJddadigheid. die onder dc stu- c enten al twee levens heeft geëist". De vakanties van dc universiteiten zijn vervroegd. De twee doden vielen vrijdag tijdens een politieke betoging, die volgens de minister van binnenlandse zaken door linkse elementen op touw was gezet. Het wereld voedsel congres DEN HAAG, 27-6. De Pakistaan Hoessein Moellick heeft vrijdag op het wereldvoedselcongres in Den Haag meegedeeld dat zijn land Chi na rijst- en tai-wezaden die een hoge opbrengst geven, heeft verstrakt voor proefnemingen op Chinese boerderijen. Dit kan zijns inziens een „mini-groene revolutie" in Ch'--i tengevolge hebben. De Pakistaan, die het woord voer de in commissie vijf, de commissie van het congres van dc FAO Die zich bezig houdt met de steun uit de publieke sector, overheid, internatio nale bureau's, ontwikkelingsbanken, aan het ontwikkelingswerk, kantte zich tegen het door de FAO en de internationale kunstmestindustrie opgestelde program voor het be schikbaar stellen van kunstmest aan de ontwikkelingslanden, omdat ge bleken is dat dit program de vesti ging van eigen kunstmestindustrie- en in deze landen vertraagt. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vlissingen E. Bouman te Urk; te Barneveld D. van der Berg te Huizen; te Hollandscheveld C. van Schoonhoven te Vreeswijk; le Leus den (toez.) H. F. Venema te St. Jo- hannesga en Delfstrahuizen. Bedankt voor Hilversum A. Ro mein te Wezep. Gereformeerde Kerke Vrijgemaakt Bedankt voor Zuidbroek in combi natie met Veendam J. Poutsma tc -Nijega-Opeinde. Chr. Gereformeerde Kerken Beroepen te Zaamslag P. Roos te Middelharnis. Tweetal te Lutten: kandidaat R. van der Kamp te 's- Gravenhage en kandidaat E. E. Slof- stra te 's-Gravenzande, die ook een tweetal vormen te Gorinchem en Wormerveer. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te 's-Gravenzande A. Hoogerland te Werkendam; te Nieuw dorp C. Wisse te Elspeet; te Nij kerk C. Molenaar te Amsterdam-Noord. Aangenomen naar Rijssen J. Mijn- ders kandidaat te De Meern, die be dankte voor meer dan dertig beroe pen. Gereformeerde Gem. in Nederland Aangenomen naar Veenendaal C. Wink, kandidaat te Gouda die be dankte voor 18 andere geroepen. 21-jarige chauffeur F. Grint uit Werveishcof wist zich uit de onder water veidwenen cabine te be vrij-„ den en kon door dc 53-jarige auto- ci-jiist S. Lei ends uit Alkmaar die hem was nagesprongen op de kant uoi den gebracht. Volgens de politie iiep dc chauffeur een shock en een hoofdwond op. Na de slip ging de combinatie aan het scharen en botste aart de linker kant van de weg tegen de vangrail, die f er een lengte van dertig meter werd vernield. Vervolgens schoot het gevaarte naar rechts en en ver dween voor het grootste deel over de kademuur. Balans van operaties in Cambodja SAIGON, 29-6. Van Amerikaanse zijde wordt gemeld, dat er bij de Amerikaans-Zuidvietnamese opera ties in Cambodja, die op 29 april be gonnen, 339 Amerikanen en 799 Zuid- Vietnamezen gesneuveld zijn. De te genstander had 11.285 man aan do den verloren. Ruim 2000 tegenstan ders waren gevangen genomen. Een Celestini-spinet DEN HAAG, 27-6. De mu ziekinstrumentenafdeling van het Haags gemeentemuseum is in het bezit gekomen van een spinet van Giovanni Ce- lestini, vervaardigd in 1598 in Venetië. Het spinet is een van de drie bekende spinetten van de beroemde Italiaanse klave cimbelbouwer. Het instrument is georna menteerd met ivoren knopjes en een rozet in gotische stijl en heeft een niet beschilderde signering op de binnenkant van het deksel. Andere spi netten bevinden zich. in Lon-, den en Wenen. Het gemeentemuseum in Den Haag bezit al enige jaren een ander instrument van Celestini, een klavecimbel uit 1605. In totaal zijn er van Ce lestini slechts zeven instru menten bewaard gebleven. De zaakgelastigde in Bonn van Kongo-Brazzaville. Ernie Dinga, is maandag in het ambassadegebouw ernstig gewond toen hij door een Kongolese student werd neergescho ten, zo heeft de politie meegedeeld. LONDEN, 29-6. Jack Jones, leider van de grootste Britse vakvereni ging. de „Transport en General Workers Union" die anderhalf mil joen leden heeft, heeft maandag in het blad van de bond opgeroepen voor een grootscheepse campagne tegen de Britse toetreding tot de Europese Economische Gemeen schap. De actie zou moeten worden geleid door „TUC", het verbond van vakverenigingen, aldus Jones, vol gens wie de meerderheid van het volk tegen toetreding tot de E.E.G. is omdat zulks „een zware last. op de huisvrouwen zou leggen wegens prijsverhogingen, een bedreiging voor de werkgelegenheid betekent en een verloren gaan van Britse controle over buitenlandse en defen siepolitiek". MEXICO STAD. Mexico, recentelijk zo in hel nieuws gekomen door hei wereldkampioenschap voetballen, heeft helaas ook een keerzijde van de sportieve medaille. Een kind werkt in de kleigroeve van een steenfabriek om mee te helpen aan de armoede thuis het hoofd te bic den. Dit ventje draagt tien tot vijf tien stenen per keer weg - de hele dag door - schoolgaan is er voor hem niet bij. ROERMOND. De 52-jarige H. Ver- heesen uit Hertenbij Roermond is tijdens het Oversteken per rijwiel van de rijksweg te Roermond door een personenauto gegrepen en op slag gedood. AMMAN. 29-6. Jordanië moet zich voorbereiden op een periode van be zuiniging, heeft de nieuwe minister van economische zaken Al-Hoessei- ni volgens het dagblad Al-Difaa ge zegd. Alle middelen zullen worden gebruikt om het door Israël bezette land te heroveren en het volk zal dc buikriem moeten aanhalen. FEUILLETON In het dorp parkeerde ze haar wa gen op het kerkpleintje en ging te voet naar de straat, waar ze wist, dat zijn ouders woonden. De twee oudjes herkenden haar vrijwel meteen: de madame uit Hol land, die zo vriendelijk was voor onze Etienne. „En hoe maakt Etienne het?" „O. die is verleden jaar weer ge trouwd. Kijkt u uit het raam.... schuin aan de overkant woont hij met zijn vrouw en hun zoontje. Daar hebt u zijn vrouw, ze gaat zeker boodschappen doen Willemien zag een kwieke jonge- vrouw met een kind aan de hand, ARAIM EN DE BROEDERS DER KUST 51. Na het uitgebreide feestmaal waren dc mannen inderdaad in slaap gevallen, zodat Aram en de Handelaar ongezien de grotten'2 bereikten. „Laat mij voorgaan", fluisterde de Handelaar, terwijl hij op een donker gat in een der grotten toeliep. Op hun tenen traden zij dc grot binnen, die schaars verlicht was door een walmende olielamp. Nog net bijtijds bedwong Aram een kreet van verrassing. Daar voor hen, op de grond, lag dc Schuimer in diepe slaap verzonken. Aram voelde het bloed naar zijn hoofd stijgen. Daar lag hun aartsvijand, aan hun genade overgeleverd. Genade? Aram lachte schamper. Met een driftige beweging greep hij een zwaard dat aan dc muur hing en wilde zich op dc zeerover storten. Doch dc Handelaar trok hem terug cn fluisterde hem toe: „Laat hem aan mij over! Ik wil niet dat ge OW handen aan hem bezoedelt. Er wacht u een andere taak: ga Tamahia zoeken. Zij moet in een van de grotten zijn!" Hoewel met tegenzin liet Aram het zwaard zinken. Biltere gevoelens hielden hem bezig, terwijl hij door het grotgewelf liep tc dwalen. Doch plotseling klonk een kreet. Twee armen sloegen om zijn hals en Tamahia klemde zich wanhopig aan hem vast. „Aram! Ge zijt gekomen! Nu zal alles goedkomen!" In de grot, die Aram zojuist verlaten had, was dc Schuimer inmiddels ontwaakt, doch het was geen prettig ontwaken! Toen hij de ogen opsloeg, staarde hij in het gelaat van zijn broeder en dat gelaat voorspelde niet veel goeds. Bovendien had de Hande laar zijn degen getrokken on dc punt van het wapen was met feilloze zekerheid op de keel van de Schuimer gericht! langzaam het straatje uitlopen. Teruglopend van het raam zei ze knikkend: „Ik ben blij voor hem. Hij verdient het, madame. Ik vond hem een aardige jongen." „Hij was altijd een goede zoon voor ons, madame". Vijftig kilometer van Parijs over nachtte ze in een hotel. De volgende morgen kleedde ze zich met zorg. Eindelijk was ze tevreden over haar beeld, toen ze zichzelf in de spiegel bekeek. Een glimlach kwam over haar lippen. Fluisterend zei ze tot zichzelf: „Mijn eerste leven was vol fouten en gebreken, maar ik had veel aan mezelf te wijten. Gelukkig hoef ik me om m'n kinderen geen zorgen meer te maken. Nu wil ik mijn deel van dit leven. Daarom ga ik dit tweede «deel anders beginnen. Daarbij zal ik een goede steun heb ben In Parijs zette ze haar wagen dichtbij het modehuis op slot. Mcl haar Aas over de schouder wandelde ze naar dc ingang. Als een goede be kende werd ze door iedereen vrien delijk gegroet. Een der meisj* zei: „Madame Patier is er niet. madame. Ze is met Vakantie". Willemien lachte vriendelijk. „Het hindert niet. Lisette, ik ga weer aan hel werk en ik weet dc weg." Rustig liep ze door de verschillen de vertrekken cn gangen, af cn toe een knikje gevend of een hand op stekend. Maar dicht bij de studio begon haar hard wild le kloppen. Willemien, jc bent een idioot, want je bent geen twintig meer doch een eind in dc veertig. Beheers jc Zender tc kloppen liep ze de stu dio binnen. Dc man zat vooroverge bogen te schetsen. Waarschijnlijk had hij wel iemand horen binnenko men. maar hij sloeg er geen acht op. Even bleef ze staan, alleen maar naar hem kijkend. Ik hou van hem, wist ze nu. En dat geeft me een rus tig gevoel. Hij is dc echte Fransman bruisend van levenslust, alleen maar optimistisch en doorgaans good ge humeurd. Ik zal me er aan kunnen verwarmen. We zullen zoveel van elkaar houden, dat we volkomen ge lukkig kunnen zijn. door Henk van Heeswijk Langzaam liep ze op hem toe. boog zich over hem heen en kuste hem op zijn hoofd. Verrast draaide hij zich om. Toen hij haar zag, uitte hij een kreet van blijdschap, liet zijn potlood vallen en kwam met een ruk over eind. Het volgende ogenblik voelde Willemien zijn stevige armen om haar heen en zijn warme lippen op de hare. „Willemien. mor. amour", prevelde hij tussen zijn kusseu door. „Ben je er eindelijk weer? J^u is dc wereld vol zonneschijn en zullen dc vogels het mooiste liefdeslied zingen en kan ik mc weer koesteren aan jouw on middellijk c nabijheid Ze werkte zich los een blos van cpwirding op haar wangen. „Mijn zoon is getrouwd, Justus." Mes compliments, mes felicitê's chérie. En jij? Kom je weer hier werken?" Ze knikte en duwde hem terug op zijn steel. Toen ging ze op zijn schoot zitten, haar arm om zijn hals. „Voor goed. mon garcon. Om voor altijd bij jeu te zijn Hij lachte blij. „Meen je het? Be deel je. „Jeu! Hij werkte zich over eind cn tilde haar in zijn sterke ar men hoog ven de grond. Triomfan telijk lachend keek hij naar haar omhoog. „Zo zie ik tegen je op, mon emour. Jc zult het geluk van mijn leven zijn. G. Willemien, mijn aller liefste Hij zette haar neer en kuste haar opnieuw, nu beheerst en met een blik vol liefde in zijn ogen. „Justus, wil je meehelpen om iets moois te maken van mijn tweede le ven?' „Meehelpen? Dat doen wc samen. Alleen samen kunnen wij het. jij cn ik. Kom, mijn heerlijke bruid, dit gaan wc uitbundig vieren Het werk kan wachten, maar dit moet gevierd worden. Doör ons samen. Wc zullen zórgen voor een goede start, mer amour in ons onvol- prezen Parijs, de stad van de mode." 7.e kuste hem zacht en fluisterde hem in het oor: „En van dc liefde." Einde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7