VISSERIJ STREEKNIEUWS AGENDA NAT Een klein en op liet eerste ge zicht onbelangrijk incidentje deed zich voor bij gelegenheid van de opening van de Visserijtentoonstel ling ZZ 70, gedurende de zomer maanden ondergebracht in liet Gravensteen. Zealand's commissa ris had kennelijk deze gelegenheid bewaard om in zijn - overigens hooggestemde - openingstoespraak heel directelijk mede te delen dat het met de Zeeuwse schelpdieren- cultuur een afgelopen zaak is. liet is maar beter voor betrokkenen - daar kwam het gezegde op neer - geen illusies meer te koesteren en zich te baseren op de realiteit van de afsluiting der zeegaten, de Oos- terschelde incluis. Zealand's commissaris gebruikte bij zijn motivering ook het veilig- heidsinotief en zulks was aanlei ding voor de voorzitter van het or ganiserend comité de vraag te stel len ol ook niet de Zeeuwen rond de Westerscheldè onder dit veilig heidsmotief vallen. Het wasf een vraag met een dubbele bodem en niet helemaal ter bestemder plaat se gesteld. Zeeland's hoogste ma gistraat was dan ook kennelijk ge prikkeld en hij weerde de vraag af. Dat was allemaal goed te be grijpen, maar toch moet ons van het hart dat er ook ditmaal van de zijde van liet provinciaal bestuur weer helemaal niets is gedaan, om de bittere pil te vergulden. Men kan de woorden van de commissa ris ook wat in soepeler versie ver talen en dan komt liet er op neer: vergeet al je hoop maar en je illu sies en wees maar realist, want de zaak gaat toch door. wat er ook gepraat, -geschreven en gc-argu menteerd werd en wordt. Met de commissaris geloven wij in dit stadium ook, dat zeer ernstig rekening moet worden gehouden met de sluitingen. Het veiligheids- motief is er één en liet is belang rijk; daarnaast zijn er al miljoenen uitgegeven om een belangrijke aanzet aan het sluitingswerk te ge ven. Eén eiland in de Oosterschel- de is gereed en met liet tweede is men ook al een heel eind. De klok kan niet meer worden terugge draaid, maar liet had het provin ciaal bestuur gesierd nu en vroe ger al, een soort tussenpositie in te nemen en er een wat genuanceer der oordeel op na te houden en een ongelofelijke kopzorg met zich te dragen over de directe en indi recte schade, die door sluiting van met name de Oosterschelde wordt aangericht. Temeer nog daar de schade zich niet zal beperken tot degenen, die direct hun brood in de mosselarij verdienen. In de loop der jaren zijn de biologen op ko men draven en de lanclschapsdes- kuiidigen en de milieudeskundi gen, de sportvissers en nog wel wat categorieën. Men kan in de provincie zich bestuurlijk wel stoer opstellen achter minister Bakker, die het ook zo duidelijk heeft ge zegd, maar juist de provincie, de regio is er 0111 rode vlaggetjes te plaatsen op de beleidslijn. Ge meen schapsschade is b.v. een zaak en de optimale vergoeding kracli- ting Ex art. 8 Deltaschadewet. Niemand heeft behoefte aan col lectief misbaar, maar dat: „vissers vergeet het allemaal maar" zat toch feitelijk niemand lekker. Ge woon. omdat we Zeeuwen zijn en er zo woest en drastisch aan de provincie wordt gesleuteld, dat men zich soms afvraagt: moet hot allemaal wel en moet bet allemaal wel zo? KONGE. - Beeld van het bezoek van koning Boudevvijn en koningin Fabicla een Kisangani in Kongo: bij zijn aankomst werd het paar op een draagstoel de stad in gedragen. Mosselseizoon zette «oe<l iu voor kwekers Z1E1UKZHE/BKV1N1SSE, 30-6. Hit vurige week begonnen mosseiseizoen zette voor de kwekers by zonder goed in. De handel bleek voor een goede kwaliteit mosselen bereid een dito prijs te betalen, onverschillig of het de aanvoer uit Zeeland of uit de Waddenzee betrof. Deze eerste mosselen gaan hoofd zakelijk naar de restaurants aan de Belgische kust en de toerist is blijk baar bereid voor een goede portie kwaliteitsmosselen, ook tamelijk te betalen, al scheelt het natuurlijk ook niet zo bar veel, of men bij de aan koop van 100 kilo mosselen nu 10 cent meer of minder per kilo betaalt. Aan de stukprijs op het bord van ge noemde toerist is dit niet te merken. Mevr. Duhoek naar Praag ISTANBUL, 30-6. Anna Dubeek, de echtgenote van de Tsjochoslowaakse oud-partijleider Alexander Dubeek, is dinsdag uit Istanbul naar Praag vertrokken. Op het vliegveld van Istanbul nam zij afscheid van leden van de Tsjechoslowaak.se ambassade in Turkije. Haar man was op 30 mei naar zijn land teruggeroepen, waarna hij zijn ambassadeursfunctie verloor en enige dagen daarna uit de communistische partij werd gezet. KOFFIEPRIJZEN VteRIIOÖGI) AMSTERDAM, 29-6. Met ingang van 30 juni 1970 zullen de prijzen var gebrande koffie, na overleg met hel ministerie van economische za ken. met 11 cent per pakje van 250 gram worden verhoogd, en de prijs van koffiepoeder in het algemeen met 4 cent per 50 gram. De stijging van de prijzen op de wercldkoffie- M'tkl maakt deze prijsverhoging roodzakelijk, zegt een communiqué van de Uric van Kofficbranders en Theepakkers. rikzee De Cievelingendam Op een ver-zoek van de Werkgroep Natuur- en Landschapsbescherming ..Goeree-Overflakkee" en de Natuur- cfi Vogelwacht „Schouwen-Duive- land aan de directie Rijkswater staat te Zierikzee, .om de Grevelin- gendam niet meer te bespuiten met herbiciden en niet meer te maaien vóór L juli in verband met de zich aldaar ontwikkelende flora, werd on gunstig gereageerd, aldus „Sterna het blad van de Vogelwacht. De motieven hiervoor waren: 1) verkrijging van een goede grasmat; 2) zorg voor de verkeersveiligheid en 3) naleving van de bepalingen der distelverordening. We vragen ons echter af - aldus het blad - of een goede grasmat niet anders te verkrijgen is dan door be spuiting en of het verkeer niet meer gediend zou zijn met parkeerhavens in plaats van vluchthavens langs de rijbaan der Grevelingendam (auto weg). Tevens valt nog op te merken dat de meest opvallende distel op deze dam, de knikkende distel, niet onder de distelverovdening valt. De directie Rijkswaterstaat heeft toegezegd het gras op het laaggele gen terrein ter plaatse van de voor malige kabelbaan en op de brede buitenberm langs de Grevelingen- kans van de weg, eerst omstreeks be gin juli te maaien om de broedende vogels niet te verontrusten. ZIERIKZEE Afscheid aan Chr. Nat. School Vorige week werd op hartelijke wijze afscheid genomen van de on derwijzeres aan de Chr. Nationale School mevrouw J. W. van Sluis-de Kok, tijdens een bijeenkomst in de aula van de „Johan Louis de Jonge- school". Mevrouw Van Sluis begon haar loopbaan als onderwijzeres aan de school in Hel Vrije op 1 september 19.11. Van 1932 lot 1938 was zij ver bond» n aan een school te Kamper land Zij kwam opnieuw in dienst aan de Chr. school te Zierikzee in 1957 Tol april 1962 viel ze regelmatig in als oen der docenten uitviel. Van 1962 al' was ze als vaste onderwijze res aan deze school verbonden. I MEUBELNIEUWS I Wat hebt U aan dure meube- '.en, als 't peen INTERMEUBEL J is rnet 5 jaar garantie. J Haal vrijblijvend de kleurige catalogus, waarin U zelf de tepe prijzen kunt controleren. DEURLOO Meelstraat 31 - SPORT VOETBAL Duiveland C I-Renesse C I In de groepen C 16 en C 17 hebben de elftallen van Duiveland C I en Renesse C I op de kampioenstitel beslag weten te leggen. Eeide teams zullen als afsluiting nu nog tweemaal tegen elkaar'uit komen. Morgen (woensdag)avond zal te Serooskerke, op het terrein van Velccitas, de eerste ontmoeting plaats vinden. De aanvang van deze wedstrijd is bepaald op 19 uur. De tweede ontmoeting zal op het ter rein van de S. V. Duiveland te Oos- terland worden gespeeld. DUIVENSPORT Eilandcon cours St. Vincent Eilandconcours vanuit St. Vincent, afstand 973-980 km, gelost zaterdag 13.00 uur. Aankomst eerste duif: zon dag 17.55. J. Quist, Dreischor 1 en 7; L. Fon- teine, Drischor 2, 9 en 11; C. Bou- man, Zierikzee 3; W. H. Pankow, Ouwerkerk 4, 12 en 13; Feleus-Wes- tenbrugge, Zierikzee 5; J. Verwijs, Zierikzee 6; J. Dekker. Zierikzee 8; H. de Jong, Dreischor 10. Wedvlucht vanuit St. Vincent, ge lost zaterdag 13.00 uur, aankomst eerste duif zondag 18.02, laatste prijs- winende duif dinsdag 15.32. L. Fonteine 1 en 6; C. Bonman 2; W. H. Pankow 3. 7 en 8; Feleus-Wes- tenbrugge 4; .T. Dekker 5. SEROOSKERKE Aanrijding Vrijdagavond te plm. 20.15 uur had op de splitsing Serooskerkseweg- Stoofweg een aanrijding plaats tus sen een bromfiets bestuurd door J. S. te Maasdam met een personen auto. bestuurd door H. K., wonende te Sinthern (Did.). De aanrijding ont stond toen de bestuurder van de per sonenauto, komende over de rijbaan van de Serooskerkseweg en rijden de in de richting Stoofweg geen voorrang verleende aan de bestuur der van de bromfiets rijdende over het rijwielpad in de richting. Haam stede. Auto en bromfiets werden be schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. RENESSE Eindles hoogste klas basisschool Vrijdagavond ontvingen de leerlin gen van de openbare basisschool Re- nesse hun laatste les van hun onder wijzer de her J. H. Blom., In deze eindles wees hij op het feit, dat in de huidige maatschappij iedereen be langrijk is en dat samenwerking dus onontbeerlijk is. De heer J. C. Bra- ber, voorzitter van de oudercommis sie, overhandigde hierna iedere leer ling een tegeltje. De tegels, door pot- lerie Van Meerten vervaardigd wa ren voor ieder kind verschillend. De heer Blom ontving van de leerlingen een enorme bak bloemen. Mejuf frouw V. d. Kuyl, die de meisjes handwerken had gedoceerd, een fraaie ruiker. Met een handdruk en enige goede raadgevingen nam de heer Blom tenslotte afscheid van zijn leerlingen. Concert „Luctor et Emergo" Zaterdagavond concerteerde de fanfarevereniging „Luctor et Emer- go"in de muziektent in het dorps centrum. Mede door het slechte weer was er weinig publiek, maar degenen die er waren trotseerden de regen en bleken tot het einde geboeid door het muzikale spel. Het was deze keer, in tegenstelling tot vorige malen, bij- zon^pr rustig tijdens het concert. Strandwacht actief Vandaag (dinsdag) zullen cursis ten van de „Outward Bound School" onder leiding van hun instructeurs, Een interessant groepje voor het stadhuis van Brouwershaven, in 1914. evenals vorig jaar een strandwacht houden. Er wordt ongeveer 2 km strand bestreken, tei-wijl voor de kust met een bóót zal worden gepa trouilleerd.. De verschillende strarid- wachten zullen met portofoons, dooi de BB beschikbaargësteld, met de commandopost, gelegen op, het duin, ter hoogte van hotel „Zeerust" in verbinding staan. MIDDEN SCHOUWEN Vergadering gemeenteraad ^Heden - (dinsdagsmiddag 30 .juni xergadert 'de gemeenteraad van Mid- ;dep,schouwen:.- Aan de orde komt o.a. een voorstel,om te verklarenadat een .bestemmingsplan natuurgebiedenin voorbereiding is,".een Voorstel tot het oyèrnèméh van enkele weggedeelten (Zandweg en Vérséputsetvcg) van het waterschap 'Schouwën-Dui velönd," een ■voprstel tot aanleg van één verbin- d'irigsrióol tussen- de Dijkstraat en Platteweg te Scharendijke en voor stellen tot het bouwrijp maken van het resterende gedeelte van het be stemmingsplan Scharendijke 1968 én tot het beschikbaarstellen van een krediet voor aanschaffing van een derde poederbluswagen door de ge zamenlijke gemeenten op Schouwen- Duiveland. NIEUWERKERK Middenstanders mei vakantie Nu alles op de a.s. vakantie wordt afgestemd, gaan ook verschillende Nieuwerkerkse middenstanders aan ontspanning denken. Voor de plaat selijke bakkers is de vakantierege ling als volgt: Bakkerij H. A. ten Hove: van 6 t.m. 18 juli: bakkerij Joh. Rotte: van 20 juli t.m. 1 augustus; bakkerij Ge broeders Clarisse: van 3 t.m. 15 aug. De klanten in het dorp worden vriendelijk verzocht hun brood af te komen halen na 10 uur v.m. Slagerij Jac. van der Wielen is met vakantie van 29 juni t.m. 6 juli en van 20 juli t.m. 27 juli a.s. Voor de melkboeren is de vakan Dinsdag 19 juni Zierikzee Gravensteen, lu-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart. Vismarkt, kunst- en antiekmarkt. Mondragon, 9 uur, wijnfeest, talen- teninstuif. Graanbeurs, 8 uur, beat-festijn. Woensdag 1 juli Zierikzee Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Haamstede Slot Haamstede, 20.15 uur, kasteel concert, omroep-dubbelkwartet en cluvecimbel-cnsemble. Donderdag 2 juli Zierikzee Gaslhuiskerk, 8 uur, orgelconcert. Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Zuidhoek-terrein Centrale Fokvee- dag. KOSTELOZE INNING van AOW en PENSIOENEN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Ilavenpark 16 ti'e zo: melkboer M. A. Kik van 6 t.m. 15 juli. Bezorging begint weer Op donderdag 16 juli. Melkboer G. Lind- Viout van 20' t.m. 29 juli. Bezorging begint weer op donderdag 30 juli a.s. Geluidsinstallatie voor Gereformeerde Kerk In de Gereformeerde Kerk. te Nieuwerkerk, aan de Ooststraat, is vorige week een geluidsinstallatie aangebracht. Vooral vóór de óuóeréh betekent dit veel, eveneens-voor de genen dié achteraan in het gèbou'W zitten, daar de stemsterkte van iedere dominee weer verschillend is. De installatie is aangelegd .doorhét elektrotechnisch' bureau N. A. Lië- vense. te Nieuwerkerk. Plaatsing banken Op het grote grasveld tegenover de Nieuwerkerkse ijsbaan, dat aan hét geasfalteerde wandelpad naar het Slingerbos ligt, zijn onlangs aan de beplantingsstrook een tweetal hou ten zitbanken door de gemeente ge plaatst voor liefhebbers, die de wan deling even onderbreken en uit wil len rusten en genieten van de mooie natuur rond de ijsbaan. Ook de ouden van dagen weten deze plaat sen te waarderen, evenals de jeugd. BRUINISSE Afdeling N.C.V.B. In de vorige week gehouden ver gadering van de afd. Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond, las de presidente, mevr. van der Spek-de Waal, nadat gezongen was Psalm 89 7 Openbaringen 3 14-22. Over dit Schriftgedeelte hield zij een me ditatie. De spreekster voor deze avond was een vertegenwoordigster van de Melitta fabrieken, die een de monstratie gaf van de diverse arti kelen door deze fabriek in de han del gebracht. Koffie zetten volgens het Melitta-systeem is te danken aan een gewone huisvrouw: Melitta Benz die als hobby had zo goed mogelijk koffie te zetten en die allerlei proef nemingen nam. Zij begon met een conservenblikje waarin gaatjes wa ren geprikt. Het systeem werd ver beterd en tenslotte ontstond het Me litta koffie-filterzakje. Deze zakjes houden de koffie volkomen drabvrij en zonder bijsmaak. Na de pauze werden verschillende artikelen ver loot en gingen alle vrouwen ver heugd naar huis, want wie geen prijs had bij de verloting, mocht toch iets mee nemen, als attentie van de be treffende fabriek. Met het zingen van het Bondslied en dankzegging werd deze laatste vergadering in het sei zoen gesloten. Aan de Technische Hogeschool te Delft, slaagde voor het kandi daats-examen natuurkundig ingeni eur de heer P. Kik Az. DEN HAAG. De Haagse politie heeft maandagavond' op twee plaat sen in Den Haag charges uitgevoerd toen een 150-tal „kabouters" onder vijf klimrekken op kinderspeelplaat sen de stenen tegels verwijderde. En kele personen raakten daarbij ge wond. Er werden vijf arrestaties ver richt. Nu is het dan precies gegaan, zo als ik wel gedacht had, zonder eigen wijs te willen zijn. Warmpjes op kantoor en op school. Zweten op kantoor en school en wat de school betreft; deurtje sluiten en kindertjes dag zeggen en weg wezen en mooi natregenen. Kijk, vrienden, die war me toestanden konden geen stand houden. Trouwens ik zelf zat er al weer mee tussen, omdat het toch te gek is als dat graan en al die peul tjes, die bieten en aardappeltjes daar een beetje water te kort hebben om wat dat wel moest worden met de rentabiliteit van de bedrijven. Enfin, de regen is dan wel geko men. Op zijn Bromfield's, met bak ken en bakjes en het zwerk ziet soms zo zwart als eierkolen en het is alweer koel ook en wat dat dan ver der gaat worden met het zomersei zoen 1970? Wie het weet mag het zeggen. Gisteravond op de Zeelandbrug over vallen door een bui. Een woest feest van water en wind, die als confetti over de donkere zee en het land wer den uitgestort. De auto's verdwenen in nimbussen van mistwater, het as falt glansde als een spiegel en zo on derweg krijg, je alweer trek in een kom erwtensoep of een glas melk met cognac om bij te trekken, waht het vaderlandse klimaat is som^ schattig hoor: daar niet van, maar soms weer helemaal niet. De vakantiehouders wil ik wel een hart onder de riem steken. Vrees de buien en het plastic niet. Sta vroeg op, want ook de vochtige morgen stond heeft goud in de mond. Doe enkele stoere dingen als twee kilo meter hard door het natte gras en enkele emmers water over het blote lijf kiepen. Daarna afdrogeft en het bedreigde lichaam in plastic verpak ken on dan toch de paden op, de lanen in. Thuis bij tent of caravan gauw in do droge spullen en een uurtie maffen. Dan schiet de dag al aardig op. Uitgebreid spijzen en dan een boek. Het mag alles zijn tussen Jules Vorne en Bertus Schierbeek en als het dan droog is of als het dan weer zonnig wordt, komt de verruk king dubbel hard aan. Het probleem ligt niet gemakke lijk. maar onoplosbaar is het niet, want uw cursivisl kampeerde vijf tien jaar en het regende altijd, met uitzondering van 1 keer. Toen was het notabenc een hele maand augus tus onverwoestbaar mooi weer. De herinnering aan die maand, deed al het leed verzachten! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2