Israël verwerpt denkbeeld van beperkt bestand met Egypte De E,E.G.-onderhandelingen r Nixon wil Parijse vredesbesprekingen weer op gang brengen Gewonde kinderen uit Peru naar Nederland Het onderzoek naar de vermoorde Chinees Premier Meir over vredesinitiatief V.S. Afrikaans uranium voor kernenergiecentrale Borssele De zuiveringen in Tsjecho-Slowakije ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE l)iiiKila<! 30 juni 1970 126ste jaargang N'r. 20127 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jonnewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lei. (01110) 2118. voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J Bij de Vaale, lel. (01110) 2933. Uilgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6. Ochlman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 8,10; per maand J 2,75; per jaar l 31,20. Losse nummers 20 cenl - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per osse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! ")e advertentieprijzen zijn exclusief 4 »/o B.T.W. i dit nummer: Meer don drie Ion voor „Onderdok' Verenigde Stalen hopen op steun van Rusland TEL AVIV. 29-6. Mevrouw Meir heeft maandag in dc Knesscth het denkbeeld verworpen van 'n beperkt bestand met Egypte, een van de pun ten, die naar verluidt het nieuwe Amerikaanse vredesvoorstel voor het Midden-Oosten zou bevatten. Israël zal volgens premier Meir zijn huidige militaire activiteit ver zetten dat wil zeggen zichzelf verde digen en verhinderen, dat raketba ses worden aangelegd op de weste lijke oever van het Suez-kanaal. Premier Meir zei in het Israëlische parlement onder meer, „dat als het denkbeeld van Nasser (president Nasser van Egypte) ten aanzien van een beperkt bestand wordt aanvaard, de hervatting van het vuren na af- loop van de beperkte periode in zijn eigen (Nassers) ogen gewettigd zal zijn. De agressor zou dan kunnen be weren, dat hij ontheven is van zijn verplichtingen en gerechtigd, de oor log te hervatten". Mevrouw Meir heeft in haar rede geen toespeling gemaakt op Israels verzoek om 125 Amerikaanse straal vliegtuigen. Zij sprak evenmin over de huidige stand der Israclisch-Amerikaansc betrekkingen. De Israëlische premier beschuldigde de Sow jet-Unie van „«aanmoedigen van alle oorlogshitsers in de Arabische regeringen en lan den'. Door haar „operationele betrok kenheid" in het Midden-Oosten. Vol gens mevrouw Meir tonen „Nassers voortdurende bezwaren tegen een eenvoudig bestand aan, dat hij nog steeds trouw is aan dc resoluties, die door de Arabische topconferentie van 1967 zijn aanvaard en volgens welke er geen vrede, geen onderhan delingen en geen erkenning kunnen zijn". Niet laatste antwoord? WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag verklaard, dat het de afwijzing van mevrouw Meir van een beperkt bestand met Egypte niet be schouwt als het laatste antwoord van Israël op het Amerikaanse vredsplan voor het Midden-Oosten. De woordvoerder zei dat Amerika hoopt de steun van de Sowjet-Unie voor zijn plan te krijgen. Daartoe zal woensdag de Amerikaanse onder minister Sisco een gesprek hebben met Sowjet-ambassadeur Dobrynin. Radio- en t.v.-staking in Frankrijk PARIJS. 29-6. Een staking van technici bij de Franse radio en tele visie heeft maandag een rechtstreek se reportage van de Ronde van Frankrijk onmogelijk gemaakt. Mil joenen wielerliefhebbers in geheel Europa konden daardoro geen getui ge zijn van de aankomst van de ren nerskaravaan in Rennes. De technici die de renners in heli copters zouden volgen, zijn voor on bepaalde tijd in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eisen voor een extra-premie. «-/*■*. -*L\ 5j36> T, 2 /I - BONN. 29-6. Dc Wcstduitsc mïnisr ter van buitenlandse zaken Scheel, is van oordeel, dat de onderhande- 'ingen ever de Britse toetreding tot SAN CLEMENTE. 30-6. President Nixon zal naar verluidt dinsdag of woensdag stappen bekendmaken die de vastgelopen vredesbesprekingen Parjjs over Vietnam op gang moeten helpen brengen. Amerikaanse regeringskringen heb ben te kennen gegeven dat het nieu we iniitatief door Nixon vermeld zou i l'icuden dat ir de loop van din°- ja, dat in de loop van dinsdag wordt dag" wordt beslist een nieuw hoog geplaatste afgezant te benoemen tot leider van de Amerikaanse delega tie ir Parijs. Deze fuctie wordt sinds het aftreden van Cabct Lodge vorig jaar november, bekleed door Philip Habib van het mfbisterie van bui tenlandse zaken. Het officiële Noordvietnamese blad „Nhan Dan" heeft intussen elke nieu we vredesstap van Nixon al min of meer bij voorbaat afgewezen. „Nixon zal weldra weer een rede uitspreken. Te voorspellen valt dat hij zal po chen op de denkbeeldige overwinning van de Amerikaanse invallers in Cambodja, bedreigingen zal uiten en gul zal zijn met vage vredesbelof- ten". de E.E.G. „binnen een jaar of, op z'n hoogst 1V» jaar" moeten worden afgesleten. HU verklaarde dat zon dagavond in een radio-interview. Dinsdag beginnen in Luxemburg de onderhandelingen tussen de „zes" en de vier kandidaat-leden Groot- Brittannië, Ierland, Noorwegen en Denemarken. Scheel ging bij het roemen van een termijn uit van de onderhandelingen met Groot-Brit- tannië „die het moeilijkst zullen zijn". De door sommigen genoemde onderhandeiingsperiode van twee tot drie jaar vond hij te lang. Men mag de zaak niet slepend houden. De gemeenschap van de „zes" moet - zo spoedig mogelijk worden omgezet in een gemeenschap van de „tien", aldus Scheel. AMSTERDAM, 29-6. Dc groep ernstige delicten van de Amsterdam se centrale recherche heeft thans al le kledingstukken en persoonlijke bezittingen, o.m. het paspoort, von de 21-jarige vermoorde Singapore- Chinees Clieo Pch Chew, die de man ergeds in bewaring bleek te hebben gegeven, in haar bezit gekregen. Veeris heeft zij een foto van .hel slachtoffer. Le chef van ds recher- JERUSALEM. 29-6. In een eerste Israëlische reactie op het jongste Amerikaanse vredesinitiatief voor het Midden-Oosten heeft premier Golda Meir maandag het „Kncsse pi" (parlement) gezegd dat Israël elke serieuze politieke steun toejuicht „die erop is gericht de landen in het Midden-Oosten hun gezichten naar de vrede te deen wenden, het schie ten te staken en te beginnen met praten". „Israël voert een voortdurende dialoog met de Amerikaanse rege- NEUSS (West-Duitsland). Wrakstuk ken van het pleziervaartuig liggen op de over van de Rijn, nadat '.ij door bergers aan land gebracht zijn. Acht mensen vonden de dood bij de aanvaring van de Wildentedoor het Nederlandse duivschip „Etna". ring ever dit belangrijke onderwerp, drt van zo vitaal belang is voor ons naticna'.e en politieke bestaan." Israels politiek is gebaseerd op een voortdurend streven naar vrede met elk van de Arabische buurlan den". aldus premier Meir volgens wie door Israël derhalve „elke mani festatie van bereidheid tot vrede dan ook nauwlettend wordt gevolgd en bestudeerd". Ze zei het Kr.esseth nu niet voor te stellen het Amerikaanse voorstel te behandelen omdat de Amerikaan se regeling niet zelf de belangrijkste purlen en de bijzonde.j ïeden van haar plan openbaar heeft gemaakt. Als de omstandigheden dat mogelijk maken zal de kwestie op een ge nikt ïv cm ent voor behandeling aan het palenient worden voorge legd. chegroep, commissaris T. C. J. San ders, toonde zich zondagavond hoop vol gestemd over het onderzoek, dat hij binnen enkele dagen hoopt te kunnen afronden. Het in lakens en een deken gewikkeld lijk van de Chinees werd vrijdag 19 juni in het water van het IJ drijvende aange troffen. Gmdat drie Singapore-Chi- nezen, die ervan worden verdacht bij de moord te zijn betrokken, za terdag 13 juni met grote spoed uit een hotelletje in de Amsterdamse binnenstad waren verdwenen en naar Antwerpen bleken te zijn afge reisd, is daar opnieuw een onderzoek ingesteld. Dit heeft echter weinig of geen aanknopingspunten voor hel verdere onderzoek opgeleverd, aldus commissaris Sanders. DEN HAAG, 29-6. Twintig Peru aanse kinderen die by de aardbe vingsramp in hun land ernstige ver wondingen hebben opgelopen zullen door de Stchting Terre des Hommes Nederland naar ons land worden gehaald cm in ziekenhuizen in Delft en Bussum medische hulp te onder gaan. De kinderen variëren in leeftijd van drie tot twaalf jaar. Acht van hen zijn. dusdanig ^gewond dat ze de vliegreis van Peru naar Nederland op brancards zullen moeten maken. Het vliegtrfig waarmee de kinderen raar ons land komen wordt dins dagmiddag om tien over vijf op Schiphol verwacht. Het hoofdbe stuurslid van Terre des Hommes de heer Z. (Brijl, die al enige tijd in Pe ru verblijft om te onderzoeken hoe hulp kan worden geboden, zal de reis met de kinderen meemaken. Van de twintig kinderen gaan er- twee naar de buitenkliniek in Bus sum. de anderen naar ziekenhuizen in Delft. Enkele specialisten hebben aangeboden de kinderen gratis chi rurgisch te behandelen. Als het her stel van de patiëntjes goed vordert, zullen ze over enkele maanden naar Peru kunnen terugkeren. Het door Terre des Hommes ge vormde Nederlandse medische team dat Woensdag jongstleden naar Peru is vertrekken, is daar inmiddels zijn werkzaamheden begonnen in Catac in de provincie Huaraz, midden in het door de aardbeving geteisterde gebied. se constructeur van electrische cen trales Kraftwerk Union Ag., die ook de brandstofelementen zal leveren, aldus een communiqué van de PZEM De vlak bij de Schelde gelegen'cen trale moet in commerciëel gebruik zijn begin 1973. Een deel van de ge produceerde electriciteit zal worden gebruikt door de aluminiumfabriek van Pechiney. die in bedrijf gaat in april 197-1, nabij Vlissingen op 3 km afstand van de kerncentrale. De Franse groep Uranex, nieuw opgericht voor de export van urani um zal het uranium leveringscon tract uitvoeren, dat werd getekend lussen de uraniummijnbouwmaat- schappij van Francevifle en Kraft werk Union A.G. In vervolg op een of intend voor de aankoop van het benodigde uranium ontvangen van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij in augustus 1969. De omzetting in Uf6 van het uranium geproduceerd in Gabon zal worden uitgevoerd in Frankrijk in de fabrie ken van de Scciëte des Usines Chi- mique de Pierrelatte. AMSTERDAM, 29-6. Dc uranium- mijnbouwmaatschappy van France- villc, een mijn in Gabon, gaat 210 ten natuurlijke uranium leveren in de vorm van Uf6 voor dc eerste la ding van de kerncentrale Borssele. Deze centrale met een l^ruto ver mogen van 476 mwe wordt gebouwd voor de N.V. Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij door de Duit- Belgische Tomado- wei'kiieiiiers aan het werk ETTEN-LEUR. 29-6. Maandagoch- tend zijn de 215 Belgische werkne mers bij Tornado in Etten-Leur en Zwijndrecht normaal naar hun werk gekomen. Dit is het gevolg van een opschorting van de door Belgische vakbonden uitgeschreven stakings actie. De Belgische werknemers zijn in overleg met hun vakbonden in het afgelopen weekeind waarschijnlijk tol de conclusie gekomen, dat er nog een onderhandelingsbasis met de To rnado-directie aanwezig is. Eerder riepen de Belgische vakbonden tot staking op. PRAAG, 29-6. Van de 587 hoogle raren in het Marxisme-Leninisme aan de Tsjechische universiteiten hebben er slechts 287 een plaats ge kregen op de nieuw instituten voor het Marxisme-Leninisme, die zijn opgericht nadat de desbetreffende afdelingen aan de universiteiten wa ren opgeheven. Dit heeft maandag de Tsjechische minister van onderwijs, prof. Jaro- mir Hrbek, in een radio- en televi sierede verklaard. Hij zei dat de uni versiteiten de grootste bron van zorg voor de leiding van de communisti sche partij vormen, om dat daar „vele ideologen van het revisionisme, anti-communisme en anti-Sowjetis- me te vinden zijn". De slaapzalen van de Tsjechische universiteiten noemde hij centra van anarchie en terreur. Luehtvaarl-techuisclie exjiositie op Schiphol SCHIPHOL, 29-6. Op het vei- weerde platform van het oude Schiphol is maandagochtend onder een enorme tentzeiloverspanning een internationale expositie geopend van talrijke technische onderdelen, waar mee moderne luchthavens moeten werden uitgerust. Een dergelijke verzameling van de nieuwste tech nologische snufjes op dit gebied is ■in ens land nog nimmer en in het butenland slechts op beperkte schaal vertoCnd. Het voornaamste doel van deze commercieel ingestelde lu'chl- vaartbeurs, die tot en met zaterdag gratis toegang verleent aan iedereen is het aantrekken van potentiële ko- peis uit d"e gehele wereld. Zij kun nen er vrijwel alle ingrediënten aan treffen, die voor de opbouw van een luchthaven noodzakelijk zijn. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Rond een kleine depressie, die van Schotland via 'dc Duitse Bocht naar zuid-Noorwegcn trok, stroomde met westelijke tol noordwestelijke winden koele cn onstabiele lucht naar ons land. In de afgelopen nacht en vanmorgen kwamen in ons land. noord-DuilsIand en Denemarken tal rijke buien voor. De storing wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden, die in dc loop van de dag dc buiigheid zal onderdrukken. Op de oceaan bevindt zich tussen New Found land en de Azoren een krachtig hogcdrukgcbicd. Op de noordflank hiervan is een in diepte toenemende depressie naar het zee gebied ten zuiden van IJsland ge trokken. Fronten van deze depressie bereikten Ierland dinsdagmorgen met regen. De kern van de depressie zal zich in )ret komende etmaal verplaat sen naar het zeegebied tussen IJs land en Noorwegen, terwijl in ons land do bijbehorende fronten veel bewolking met tijdelijk regen zullen brengen. Hot koele en onbestendige weer houdt aan. LONDONDERRYDe arrestatie van Bernadetle Devlin is aanleiding ge weest voor nieuwe ongeregeldheden in de wijk Borgside. Hier bekogelen katholieke jongeren de soldaten mei stenen bij een slraatversperring van- Spaanse ruiters. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's I f Leg de ongerechtigheden, die f u worden aangedaan op het f t altaar der vergetelheid! J Abonnementsprijs Zierikzeesche Nieuwsbode Met ingang van woensdag 1 juli a.s. wordt het abonne mentsgeld als volgt maandabonnement f 3. kwartaalabonnement 8,95 jaarabonnement 34,65 Zij die reeds hun abonnements geld hebben overgemaakt wor den verzocht het aanvullende bedrag bij te storten. Dc administratie WAT UQT 01 BILT Verwachting tot woensdagavond: 'lijdelijk regen Half- tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen; matige tot krachtige wind. ruimend van zuid naar west aan houdend koel. Voor donderdag: Aantal uren zon: 4 lot 11. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tol 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 1 juli. Zon op 4.24. onder 21.03. Maan op 1.51. onder 20.00. 2 juli. Zon op 4.24, onder 21.03. Maan op 2.34. onder 20.55. Nieuwe maan: 3 juli (16.18). 11 WATERST A N DEN ZIERIKZEE 1 juli 2 juli 1.14 v.m. 2.14 v.m. BROUWERSHAVEN 1 juli 1.03 v.m. 2 juli 1.57 v.m. Springtij. 5 juli. 13.47 n.m. 14.40 n.m. 13.35 n.m. 14.25 n.m. i i I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1