leven s tweede Minister Klompé terug uit Indonesië Bernadette Devlin de gevangenis in Lijnvliegtuig geraakt boven Syrië V.N. bestaat 25 jaar Drankzucht in de Sowjet-Unie ARAM EN DE BROEDERS DER KUST Voorwaardelijk arbeidsverbod Geslaagden verkecrsexanien te Bruinisse kregen het- diploma BRUINISSE, 27-6. l)oor verschil lende omstandigheden kon dit jaar het praktisch gedeelte van het ver- keersexamen te Bruinisse niet wor den gehouden, maar het schriftelijk gedeelte Verkeersexamen 1970 vond toch doorgang en konden burgemees ter G. Hokken, adjudant VV. Vlam en de wachtmeester G. J. llelmendaeh namens het verbond voor Veilig Ver keer aan niet minder dan 69 ge slaagden het diploma voor de gehou den verkeersproef uitreiken. Zij die met lof geslaagd waren (13) kregen het „Met Lof-speldje, de an deren kregen het gewone verbonds- speldje. Burgemeester G. Hokken hield het gebruikelijke speech je, de jonge weggebruikers er op wijzend, hoe belangrijk het is, zich aan de ver keersregels te houden, maar om dr> te doen, moet men die regels eerst kennen, vandaar het belangrijke werk van het Verbond voor Veilig Verkeer. „Een ijsje" was de directe beloning voor het goed afleggen van het examen. Van de Chr. School slaagden 46 leerlingen, waarvan 8 met lof, als ..Hitsen" uil hol buitenland BISHCP. Een tornado heeft in de plaats Bishop in de Amerikaanse Staat Texas een terrein met cara vans getroffen. Een baby van tien dagen kwam om het leven, terwijl 17 mensen werden gewond. Acht wagens werden volledig vernield en tien beschadigd. MARSEILLE. In samenwerking rret de afdeling Narcotica van de Amerikaanse federale recherche, de Franse politie en de Italiaanse en Frrnse douane heeft de Franse poli tie in Marseille drie Turken aange houden die in een personenauto 148 kg morfine verveerden. LIBREVILLE. De regeringen van Gabon en Nigeria zijn een snelle re patriëring overeengekomen van de kinderen uit het voormalige Biafra r'it tijdens de burgeroorlog naar Ga bon zijp. gebracht, zo blijkt uit een in Libreville gepubliceerd communi que. Nigeria zal voor het vervoer zorgdragen. GEORGETOWN. De Surinaamse premier dr. J. Sedney heeft tijdens een bezoek aan de bauxietplaats Mackenzie in Brits-Guyana gezegd dat de Corantijn-rivier die de grens vormt tussen Suriname en Brits- Guyana deze twee landen niet moet scheiden maar verenigen. SAO FAULO. Kapitein Henrique Galvao, leider v. d. Portugese oppo sitie in ballingschap die in januari 1961 in het nieuws was door zijn ka ping van het Portugese passagiers schip Santa Maria, is donderdag na een langdurige ziekte in Sao Paulo in Brazilië overleden. Hij werd 74 jaar. DJAKARTA. Indonesische rege ringsfunctionarissen hebben bekend gemaakt dat de Indonesische peper- preduktie dit jaar als gevolg van ziekte wellicht de helft van de om vang zal bereiken die werd ver wacht. PRAAG. De befaamde Tsjechi sche oud-atleet Emil Zatopek is een van de slachtoffers van de nieuwe golf van zuiveringen die op het ogen blik in zijn land plaats vinden. De Olympische kampioen van 1952 op de 5.000 meter, 10.000 meter en de Marathon is ontslagen uit zijn func tie in het Centraal Comité van de Tsjechoslowaakse Eond voor licha melijke opvoeding. TEL AVIV. Een Israëlische mili taire woordvoerder heeft bekendge maakt, dat bij het Syrisch-Israëli- sche tank- en artillerieduel van don derdag op de hoogvlakte van Go lan een Israëlische militair is ge sneuveld. MCNTPELLIER. In de Zuidfran se stad Montpellier zijn vier bom men ontploft, twee voor leegstaande huizen, een onder een vrachtwagen en de vierde in een openbaar toilet naast een transformatorstation. Nie mand liep letsel op en de schade was gering. MOSKOU. Het Russische partij blad Prawda heeft een aanval op de Britse regering van Edward Heath gedaan i.v.m. de berichten, volgens welke zij van plan zou zijn het des tijds door Labour afgekondigde wa penembargo tegen Zuid-Afrika op te heffen. volgt: Els Bal, Jacdb Bal, David van den Berg (met lof) Bert van den Ber ge, Jannie van den Berge, Gerard Beije, Anit de Bil, Mart van dei- Blom, Piet Bodbijl (met lof), Alie van den Bos, Tonie van Breda (met lof) Lies Deurloo, Elza den Dikken, Jan Feytel, Ton ja Gil jam, Mieneke van Gilst, John Helmendach (met lof), Margaret Helmer (met lof), Jap Houkamp, Cobie de Jonge. Ineke Kempe, Ada Kik. Hennie Kik, Anke Klink, Kees Chris Klink, Kees Jan Klink, Chris Knop, Jan Pieter van Leeuwen (met lof), Ellen Muller, Ina van Oeveren, Ab van den Ouden, Adrie van Popering, Henk Post, Jan Roth, Ben Schot, Henk Vane (met lof), Marius Verkamman, Adrie Ver wijs, Jan de Waal, Lida de Waal, Steven de Waal, Teun de Waal, Adrie Wiebrens, Hannie IJzclenberg en Leo IJzelenberg. Van de openbare basisschool slaag den 23 leerlingen, waarvan 5 met lof als volgt: Heieen van Ast (met lof), Bert Bal, Ina van den Berge, Kees van den Berge (met lof), Cobie Bout, Adrie van Duivendijk (met lof), Anja van Galen, Heieen van Gilst, Jan Hoek, Peter Hoogerwerf, Anita Hou kamp, Gerrit Jumelet. Piet Jumelet, Karei van Kooten, Rita Koster, Ad Krepel, Genie Maaskant, Jan Olree, Wilma Smit, Jan van de Velde (met lof), Elly Verspoor, Rob Wijers (met lof) en Mieke van der Wolk. S \N FRANSISCO. Negentien on- f>-o?ficieren van het Amerikaanse vl'>gdel:schip Hancock hebben hun commandant een verklaring over handigd waarin zij tegen voortzet ting van de oorlog in Vietnam pro testeren. Zij vormen ongeveer de helft van het korps onderofficieren van de Hancock. Minister F.colvink heeft een wets ontwerp tct wijziging van de Ar beidswet 1919 ingediend, waarin een vcciwaardeiyk aibeidsverbod vcor 15-jarigen wordt voorgeste'd. Het ligt in de bedoeling dat deze wets wijziging reeds in rugustus in wer king zal treden. Het betreffende wetsontwerp moet gezien worden in het licht van een reeks maatregelen, die veer de jongeren van 14 tot 18 jaar zullen moeten worden getrof fen. Zc zijn enkele ma tregelen op enderwijs- en arbeidsrechtelijk ge bied in voorbereiding en deze zullen vermoedelijk vóór volgend jaar sep tember hun beslag krijgen. Met de ze maatregelen hoopt de regering de activiteiten van de werkende jonge ren, die de laatste jaren zo in touw zijn geweest, te honoreren. Meer maatregelen voor werkende jongeren In het nu ingediende wetsontwerp wordt een voorwaardelijk arbeids- verbod voor 15-jarigen voorgesteld. Verrichten van arbeid door 15-jari gen zal slechts geoorloofd zijn in dien voldaan wordt aan twee voor waarden. De eerste is dat tenminste een hele of twee halve dagen per week binnen de werktijd door de jeugdige wordt deelgenomen aan een cursus voor partieel onderwijs en vorming. De tweede voorwaarde is dat op de cursus doorgebrachte lijd wordt doorbetaald of de loonderving wordt vergoed. Een werkgever, die zich niet aan deze voorïvaarden stoort en toch een 15-jarige in dienst heeft, is dan zon der meer strafbaar. Onder dit ar- beidsverbod voor 15-jarigen valt niet de vakantie arbeid. Vijftienjarige scholieren kunnen dus gedurende de vakantieperiode wel iets bijverdie nen, zonder dat de werkgever moet voldoen aan boven genoemde voor waarden. Ook mogen 15-jarigen bui- ten schooltijd arbeid verrichten. Een voorbeeld: een 15-jarige mag voordat hij 's ochtends naar school gaat een krantenwijk nemen. Maar een ver gunning daartoe wordt slechts onder voorwaarden - een beperking met betrekking tot de duur van deze werkzaamheden verleend. En 14-jarigen Toch zijn we met de voorstellen van minister Roolvink niet zo erg BELFAST. 27-6. bernadette Dev lin zal haar gevangenisstraf moeten ondergaan. liet hof van beroep in Belfast heeft vrijdag geweigerd haar toestemming te verlenen een beroep te doen op het Hogerhuis, de zes maanden gevangenisstraf kwijt te schelden, die haar door een recht bank in Londonderry zijn opgelegd wegens deelneming aan de ongere geldheden in die stad van augustus 1968. Mejuffrouw Qevlin is op 18 juni herkozen tot lid van het Lagerhuis. MARKTBERICHTEN Coöp Veluwse Eierveiling Barneveld BARNEVELD, 25-6. Aanvoer 1.372.204 stuks, stemming prijshou dend. Prijzen in guldens per 100 stuks. Eieren van 51/52 gram f 5,31-5,72; 55/56 gram f 6,00-6,42; 61/62 gram f 7,04-7,21; 65/66 gram 1" 7,76-8,23. Eierveiling Barneveld Aanvoer 791 123 stuks, stemming prijshoudend. Prijzen (in guldens per 100 stuks. Eieren van: 51/52 gram f 5,80-6,19; 56/57 gram f 6,46-6,74; 61/62 gram f 7,04-7,28; 66/67 gram f 8,40-9,12. Eiermarkt Barneveld Aanvoer ca 2.050.000 stuks, handel redelijk. Eieren van 50/58 gram f 5,60-7,25 per 100 stuks, kg-prijs f 1,12-1,25; eieren van 59/64 gram f 6,45-8,25 per 100 stuks, kg-prijs f 1,26-1,29; eieren van 65/69 gram f 8,50-10,00, kg-prijs f 1,31-1,45; wit te eieren 25 tot 50 cent per 100 stuks lager. gélukkig. Want terwijl hy een ar- beidsverbod voor 15-jarigen voor staat, waarvan onder bepaalde voor waarden kan worden afgeweken, voert hij nog geen algemeen arbeids- verbod voor veertienjarigen in. Op het ogenblik bestaat er een algemeen arbeidsverbod voor 14-jarige meis jes (waarvan alleen individuele ont heffing kan worden verleend) en een voorwaardelijk arbeidsverbod voor 14-jarige jongens. Vanaf 1962 heeft de S.E.R. reeds geadviseerd tot een algemeen arbeidsverbod voor veer tienjarigen over te gaan. Dat had hu kunnen gebeuren, gelijktijdig met een voorwaardelijk arbeidsverbod voor vijftienjarigen. Helaas heeft cte minister deze verandering in. het huidige wetsontwerp nog niet voor gesteld. Hij heeft overigens wel laten doorschemeren dat een algemeen ar beidsverbod voor 14-jarigen er toch wel inzit, maar die verandering zal dan deel moeten uitmaken van een reeks maatregelen ten behoeve van jongeren van 14 tot 18 jaar. Die maatregelen zullen binnenkort moeten worden genomen, waarbij de keuze gaat tussen een algemeen ar beidsverbod van 14-jarigen, een par tiële onderwijs- en vormingsplicht van 1 a 2 dagen per week, een ge clausuleerde leerplichtverlenging een onvoorwaardelijke leerplichtverlen ging of een leerplicht verlenging te zamen met een partiële onderwijs- en vormingsplicht voor de niet-leer- p'Achtige vijftienjarigen. Er zijn dus genoeg alternatieven, maar men moet ook oog hebben voor dc konsekwenties van de te nemen maatregelen. Verwezenlijking van deze alternatieveji legt een zware druk op het beschikbare potentieel van leerkrachten. De algemene wens van „kleine klassen" zou er door in het gedrang kunnen geraken. Maar hoe dan ook, het wordt tijd dat de positie van werkende jongeren van 14 tot 18 jaar wordt verbeterd, op dat deze grote, maar helaas nogal verwaarloosde groep betere kansen krijgt. Een verlenging van de leerplicht met minimaal een jaar en een vor mingsplicht tot het 18e jaar, zoals door de S.E.R. bepleit, lijken ons zin volle maatregelen, die zo snel mo gelijk gerealiseerd dienen te worden Met een voorwaardelijke arbeidsver bod voor 15-jarigen alléén komt men er niet. SCHIPHOL, 26-6. Vrijdagochtend is minister Klompé van cultuur re creatie en maatschappelijk werk te ruggekeerd van een bezoek vc.n 12 dagen aan Indonesië. Zij maakte deze reis samen met de directeur-generaal voor de maat schappelijke ontwikkeling dr. G. Hendriks, op uitnodiging van haar Indonesische ambtgenoot dr. A. N. Tambunan. De minister zei na haar aankomst op een persconferentie getroffen te zijn geweest door de hartelijke ontvangst in Indonesië vooral van. de verschillende bevol kingsgroepen: „de ouderen vonden het heerlijk om weer Nederlands te spreken." Aan het begin van haar verblijf heeft de minister o.a. gesprekken ge voerd met Indonesische ministers en is zij ontvangen door president Soe- harto, met wie zij een gesprek had BEIROET, 27-6. Het Internatio nale vliegveld van Beiroet heeft bekendgemaakt, dat een vliegtuig van de Italiaanse luchtvaartmaat schappij „Al Italia" door een pro jectiel is geraakt teen het zich bo ven Syrië bevond en een luchtge vecht aan de gang was tussen Syri sche en Israëlische vliegtuigen. Het Italiaanse toestel, dat op weg van Teheran naar Beiroet ipet 93 passagiers, kon ondanks een ernsti ge beschadiging aan een vleugel, veilig op het vliegveld van Beiroet landen. Het Italiaanse vliegtuig zal „uit gebreide reparaties" moeten onder gaan, aldus is uit goede bron ver nomen. Alle passagiers zijn in Bei roet uitgestapt. 80 van hen zijn v»p doorreis. FEUILLETON Mevrouw Be'ursma vroeg: „En gaat u nu weer naar Parijs terug, mevrouw?" Willemien knikte bevestigend. „Ja binnen enkele dagen. En dan voor goed". „Voorgoed?" „Mijn kinderen staan nu op eigen benen en hebben hun moeder niet meer nodig. Mijn dochter kon het. al lang zonder mij stellen. Nu Simon ook zijn bestemming heeft gevonden is de gelegenheid voor mij gescha pen, om mijn eigen leven te gaan leiden. U komt het toch te weten, dus daarom vertel ik het u alvast: ik ga hertrouwen." over de problematiek van zijn land. Tijdens dit gesprek vroeg de Indo nesische president om micro-films van historische documenten, om In donesië de mogelijkheid te geven haar eigen historie vast te leggen. Minister Klompé zei onder de in druk te zijn van de wijze, waarop Indonesië aan haar ontwikkeling werkt. SAN FRANSISCO, 25-6. Staats lieden uit 121 landen zyn in San Francisco bijeengekomen om de 25e verjaardag van de stichting van de Verenigde Naties te vieren. Op 2 juni 1945 ondertekenden 50 landen het handvest van de V.N., het v redesdocument dat tegen het eind van de Tweede Wereldoorlog was opgesteld na drie maanden overleg in hetoperahuis van San Francisco. In dit gebouw wordt za- teidag een algemene vergadering gehouden ter gelegenheid van dit leit. Van de 126 landen die lid zijn van de V.N. zullen alieen Albanië, Cam bodja, de Centraal-Afrikaanse, Cu ba en Gambia niet op de vergadering zijn vertegenwoordigd. De overige landen hebben ministers, oud-minis ters of V.N.-ambassadeurs als afge vaardigden gezonden. TERNEUZEN. Op het fabriekster rein van Dow Chemical (Nederland) in Terneuzen is de 30-jarige Duitse montage-arbeider I. Wagner van de firma Salzgitter Stahlbau veronge lukt. De man viel van een 18 meter hoge in aanbouvf zijnde opslagtank. Het slachtoffer was gehuwd en had twee kinderen. Het echtpaar keek haar enkele ogenbliken verwonderd aan. „Wel," zei de majoor tenslotte, „dat lijkt me een verstandig besluit, mevrouw, U ziet er nog jeugdig uit. De man, die er in geslaagd is u voor zich te win nen, zou ik een zeldzame geluksvo gel willen noemen". Willemien begon te blozen. „Dat is erg vriendelijk gezegd, meneer. Wij kennen elkaar al jaren, eigenlijk al van voor mijn huwelijk. We waren goede vrienden, meer beslist niet. Maar een paar jaar geleden ont moette ik hem opnieuw. Ik voel me nog te jong om de rest van mijn le ven alleen te blijven. Doch ik wilde wachten, tot Simon ook zijn weg in het leven had gevonden. Mijn aanstaande man had er begrip voor. We harmoniëren in veel opzichten." Beursma stak zijn hand uit. „Ik wens u alle geluk ter wereld, me vrouw. En komt u eens een weekje met uw man logeren in 't Harde. U beiden zult hier altijd welkom zijn, niet vrouw?" „Ik ben het geheel met mijn man eens, mevrouw", voegde zijn vrouw er aan toe. Om negen uur was Willemien weer thuis, waar ze werd gecon fronteerd met een huilende Lettie. „Wat is er?" vroeg ze geschrokken „Is er wat op de fabriek?" Lettie schudde haar hoofd. „Ik ik ben in verwachting dc laatste tijd ben ik niet lekker Willem had aardbeien met slagroom meege nomen. Ik alles is er weer uit gekomen." Willemien slaakte con zucht van verlichting. „O is dat het. Ja. kind, dat zijn zo dc ups en downs, die een vrouw moet doormaken. En het gaat op den duur wel over. Ben je al bij de dokter geweest?" „Ik ga morgenochtend," antwoord de de vrouw gelaten. „Als als het zo is dan hebben we meer ruim te nodig, moeder. Die trappen ik ben ook telkens duizelig". „Jullie gaan zo spoedig mogelijk verhuizen naar boneden. Heb een AMSTERDAM. - De in ons land van de series Perry Mason en Iron side, bekende televisieacteur Ray mond Burr, was vorige week de gast van Amsterdam. In de rondvaartboot nam hij zelf het roer ter hand. Ove rigens schijnt hij - aan zijn gezicht te zien - alweer misdaad te ruiken. KERKNIEUWS Ge: eformeerde Kerken Préparatoir geëxaméneerd en be roepbaar verklaard K. Eykelenboom Frederig van Edenstiaat 7c, Rotiei- dam. Ger, Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Ermclo S. Cnossen te Vollenhoven-Cadoelen. Bedankt voor Valkenburg en Kat wijk G. Spijker te Rotterdam-Kra- lingen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Amsterdam-Noord .J. vugei te limmen. Gereformeerde Gemeenten Bevoepen 1c Hoofddorp, Gorin- chem en Oud-BeijeiT nd kandidaat J. Mijnders te De Meern; te Barne veld Chr. van der Poel te Yerseke. MOSKOU, 27-6. Het Sowjetrussi- sche vakbondsblad „Troed" be schrijft als afschrikwekkend voor beeld hoe de 18-jarige Joeri Semjo- now twee mensen heeft doodge schoten en verscheidene gewond. Na een drinkgelag kreeg hij thuis in Swerdlowsk ruzie met zijn vader, verschanste zich op het balkon en begon met twee jachtgeweren te schieten. Volgens de statistiek wor den in de Sowjet-Unie 90 procent van de misdaden en 70 procent van de moorden onder invloed van alco hol gepleegd. 63 door Henk van Heeswijk paar dagen geduld. Ik zoek wat per soonlijke bezittingen bij elkaar om mee te nemen. Dan is de rest van hel huis voor jullie." „Gaal u weg?" Ze knikte. „Ja, voorgoed. Naar Parijs. Simon heeft me nu niet meer nodig. Voor hem zal voortaan een lief vrouwtje zorgen. En jij hebt Willem. Ik ben hier overbodig ge worden". Willem protesteerde. „Zo moet je dat niet zien, ma. Er is geen sprake van. dat u hier teveel bent." Ze keek hem dankbaar aan. „Dat weet ik, Willem. En Lettie meent het niet altijd zo. Maar voor ons beiden is het beter, dat ik vertrek. Jullie verwachten een baby; groot moeders moeten niet bij hun kinde ren wonen. Ze hebben de neiging om zich overal mee le bemoeien. Dat wil ik niet." Lettie keek haar moeder hoofd schuddend aan. „Jij met je Parijs Is Nederland niet goed genoeg meer?" „Vast en zeker. Ik hoop vaak te rug te komen en als jullie een lo geerkamer foor me willen reserve ren, dan ben ik al lang tevreden." „Uw eigen slaapkamer blijft altijd voor u beschikbaar, ma" antwoordde Willem. „Niet. Lettie?" „Dat spreekt vanzelf. Het is altijd jullie kamer geweest van jou en vader bedoel ik." Een week later reisde Willemien in haar wagen naar Frankrijk. Een aantal meubelen, waarvan ze geen afstand wilde doen. alsmede een paar kisten met persoonlijke bezit tingen en kleren, zouden nagezon den worden. Door België rijdend kreeg ze plot seling een verlangen om nog eens naar het vissersdorpje in Frankrijk te rijden om le gaan kijken, hoe Etienne het maakte. Hoe heette dat dorp alweer? O ja, Village Bersou. Straks, als ze ergens ging eten, maar even op de kaart kijken, hoe zc het beste kon rijden. (slot volgt) W 50. Onbewust van dit alles wachtte Ta- mahia in angstige spanning af wat men verder met haar van plan was. Plotseling werd de voorhang voor de grot terzijde ge schoven en de Schuimer trad. binnen, een drinkbeker in de hand. Verschrikt week het meisje achteruit, waarop de zeerover haar spottend toevoegde: „Vanwaar die angst, schone juffer? Zie ik er dan zo af grijselijk uit? Wees niet bang, er zal u niets geschieden. Als uw broer tenminste over de brug komt!" voegde hij er dreigend aan toe. „Ik heb hem reeds een boodschap per gezonden om hem te vertellen dat ge in mijn macht zijt! Kom, schik u in uw lot. Jk hou niet van huilerige gezichten om mij heen. 1-Iier op dit eiland zijn wij zonder zorgen". „Wanneer hij echter op dat ogenblik Aram had kunnen gadeslaan, zou de Schui mer waarschijnlijk iets minder zorgeloos zijn geweest. Met de uiterste voorzichtig heid waren de Handelaar en Aram over dc rotsen gekropen, doch plotseling hield de Handelaar zijn pas in en greep Aram bij de arm. „Ssst! Een schildwacht!" fluis terde hij. „Laat mij met hem afrekenen", mompelde Aram, terwijl hij een stuk hout greep. Met katachtige bewegingen sloop hij tot vlak achter de niets vermoedende schildwacht, die zich nog steeds zat te goed te doen. Vóór dc man begreep wat er gebeurde, hoorde hij iets door de lucht sui zen en het volgende ogenblik stortte hij, zonder geluid te geven, voorover. „Goed gedaan", fluisterde de Handelaar. „Nu ver der! Ik geloof dat al de anderen slapen". VAN HET VADERLANDSE ERF Vermoedelijk met ingang van 1 augustus voor 15-jarigen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5