Zeeland's commissaris opent expositie ZZ '70 in Gravensteen STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 juni 1970 Nr. 20426 Unieke" Icnlooiistt'llii)" te Zierikzee ZIEIÏIKZEE, 26-6. Het woord „uniek" is pasmunt geworden in de Nederlandse taal, maar liet is geen gro ve fout 0111 het te gebruiken hij een karakteristiek van de Visserij en Seheejivaarttentoonstelling ZZ 70, inge richt in „huis en tuin" van het Gravensteen en vrij dagmiddag geopend door Zeeland's commissaris, mr. J. van Aartsen. ZZ 70 verbindt in de naam stad en vissery met elkaar en dat is geen ge- gewrongen zaak, want juist de vissery heeft het economische leven in deze stad vele ecuwen lang inede gestempeld. Behalve een brok visserygeschiede- nis is met een keur van attributen tevens een stuk stadhistorie tot leven ge roepen, binnen de grenzen, waaraan ook inrichters van exposities nu eenmaal zyn gebonden. Belangrijk is dat het milieu - in casu - het Gravensteen mee speelt in het totaalbeeld. Geen betere plaats ware te vinden geweest dan de historische omarming voor dit geheel aan scheepsmodellen, schelpen, vogels, oude stukken, boeken, prenten, ordonnantiën, alles aangetipt door de be dauwing van het verleden en het zilt van de zee, waaraan Zierikzee in be langrijke mate zijn welvaart dankte en ten dele nog dankt. Met een scheut klare wijn in de probleembeker visserij-Deltaplan, vond anderzijds mr. Van Aartsen een zeer recente handleiding voor zijn openingsbetoog in een artikel van dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg, die publiceerde over Zierikzee en de visserij in het jongste nummer van het Zeeuws Tijdschrift. In vertaling komt de verklaring er op neer, dat dg Zeeuwse zeearmen worden afgesloten: „het is ondanks alles maar beter hiermede ernstig rekening te houden en daar do poli tiek op te baseren", aldus mr. Van Aartsen, die het niet verantwoord achtte ten aanzien van deze zaak nog illusies te koesteren. „Later zal blij ken dat deze hoop ij del is". Extra relief Klare wijn, maar zuur, voor alle aanwezigen in dit typische visserij milieu, maar - zo vervolgde de com missaris: „het is beter je op de wer kelijkheid te richten, zodat de be trokkenen tijdig naar vervangende zaken kunnen uitzien. Het element van naderende onher roepelijkheid - zo concludeerden wij - in de toekomstige ontwikkeling geeft extra reliëf aan de tentoonstel ling, die komt op een moment, waar op de zekerheid groeit dat ook de Zeeuwse mosselcultuur ten onder gang is gedoemd. Een niet onbelangrijke neven- aanleiding voor de expositie was het halve eeuwfeest van de Zierikzeese vissersvereniging „Helpt Elkander". Het was de commissaris opgevallen dat zelfs in heel vroegere tijden Zie rikzee reeds met de visserij had te maken. Men spreekt van de 13e eeuw, maar zeker is eind 14e eeuw, toen het ging om de haringvisserij en kabeljauw; later gevolgd door de „visserij ten zoute", die hier echter niet zo aansloeg. Schelpdierencultuiir Na de bevrijding (1815) kwam er geen welvaart voor de visserij, maar gedurende een halve eeuw is daar de schelpdierencultuur als nieuw ele ment. Ziende op de tentoonstelling is het juist nu goed bepaalde dingen vast te houden, met daaraan de hoop gekoppeld dat uit de tentoon stelling nog „iets blijvends" zal re sulteren. Gelet hierop heeft het pro vinciaal bestuur dan ook graag ga rantie gegeven voor een nog ontbre kend opzetbudget van f 1000, „zij het in de hoop dat het niet zal behoeven te worden aangesproken", aldus mr. Van Aartsen, die de organisatoren feliciteerde met de expositie en ZZ 70 een groot succes toewenste. Tot 13 augustus is het Gravensteen domein voor de vissery, maar - als gezegd - er lopen zoveel lijntjes naar het bredere vlak van de stadshisto- rie, dat de betekenis van deze expo sitie uitstijgt boven de naam, die er aan is gegeven. De ruimten van het Gravensteen zijn optimaal gebruikt. Geen hoekje is - bij wijze van spreken - onbenut gelaten en een bezoek aan de ten toonstelling houdt dan ook impliciet in het bezichtigen van één der waar devolste en merkwaardigste monu menten die Zierikzee rijk is. Onderdeel van de expositie is dan ook de langzamerhand beroemd ge worden originele houtwand, waarin talrijke inscripties van vroegere ge vangenen, zijn te vinden, ingesneden in momenten van verveling of emo tie. Recentelijk is gebleken dat in de (o.w. vice-admiraal Rombouts als 17e eeuw ook Duinkerker kapers gijzelaars in het Zierikzeese Graven steen zijn vast gehouden. De „gevan- genwand" wordt in het kader van de expositie speciaal belicht. Een topper op de tentoonstelling is het fraaie zoutwater aquarium, waar voor men alleen al een uurtje door brengen kan. Mensen achter ZZ '70 In de Stichting „ZZ 70" zijn ver tegenwoordigd de gemeente Zierik zee en de vissersvereniging. Als voorzitter fungeert de heer J. Schot BWzn. en als secretaris de stads archivaris de heer W. H. Keikes. Laatstgenoemde zorgde - naast tal rijke andere zaken - voor de inrich ting van een projektiekamer, waar diabeelden over de kreeftenvisserij en Zierikzee worden vertoond. Belangrijk werk voor de expositie verrichtte een speciale commissie, bestaande uit de heren J. Coumou, J. Willemse en W. H. Keikes, terwijl uitgebreide hulp werd verkregen van de Kon. Zeelandia N.V. Voor het aquarium werd steun ondervonden van de vereniging „Helodea". De Jeugdvogehvacht onder leiding van mevr. T. van Leeuwen-Menne- ma en de heer N. H. Lysen heeft enorm op de tuin, achter het Gra vensteen, gezwoegd. Voor het eerst na een ontelbaar aantal jaren, ligt deze tuin er thans weer prachtig bij, gesierd met bloemen, plantmateriaal uit de Domeinen en fraaie stukken uit de collectie Kosters. Voor binnen werden talrijke stuk ken in bruikleen ontvangen door het het gemeentemuseum, het museum voor Noord- en Zuid-Beveland, de oudheidkamer te Bruinisse en van verschillende partikulieren. Voor de cfficiële opening door de commissaris sprak de voorzitter de heer Schot een welkomstwoord, on derlijnend de betekenis van een ex positie als de onderhavige, die zeker niet louter als een folkloristische manifestatie mag worden opgevat. Na de opening bezichtigden de talrijke genodigden langdurig het Gravensteen en het veelzijdige ten toongestelde materiaal. ZZ '70 een „unieke expositie" en een bezoek meer dan waard Een kijkje in de fraaie tuin. (Foto's: Zierikzccsche Nieuwsbode). ZIERIKZEE Gezelligheidsrit M.A.C. „Sparta" De Motor- en Automobielclub „Sparta" te Zierikzee houdt op zon dag 5 juli a.s. een gezelligheidsrit over Schouwen-Duiveland. Deelna me staat open voor auto's en motor rijtuigen. De start vindt tussen 2 uur en half drie plaats bij hotel „De Drie Schapen" te Dreischor. Er zijn prijzen beschikbaar voor de best ge- klasseerden. Geslaagd De heer A. J. Luijendijk te Zierik zee, opgeleid door het Kon. Techn. P.B.N.A., slaagde dezer dagen voor het examen hoger elektronicus, (meet- en regeltechniek), deel I. Orgelconcert Casthuiskerk Donderdag 25 'juni jl. vond het openingsconcert in een reeks plaats, door de organist van de Gasthuis- kerk Bas Wijnands. Ter zijde zij op gemerkt, dat de heer Wijnands het initiatief en de organisatie van deze concertreeks op zich genomen heeft. Dat hij hiermede een belangrijke bij drage levert aan de ontwikkeling van een cultureel aspect in deze streek hoeft nauwelijks betoog. Het ten gehore gebracht program ma bestond uit werken van 16e en 17e eeuwse componisten, o.a. Swee- linck, Pachelbel, Hasse en Ant. van Noordt. Vooral de vertolking van de 4 variaties' van het „Vater Unser" van onze landgenoot G. P. Sweelinck en de werkjes van Hasse, getuigden van een hoge spelopvatting en een intense muzikale beleving. De goede opkomst rechtvaardigt de verwachting dat de volgende con certen eveneens de aandacht zullen krijgen, die ze ongetwijfeld verdie nen, Het volgende concert in deze reeks zal plaatsvinden op donderdag 2 juli a.s. om 20 uur in de Grote Kerk te Zierikzee door Jacques v. d. Dool, organist van de Grote Kerk te 's-Hertogenbosch. Het programma vermeldt o.a. werken van Bach, Re- ger en Boëllman. J. M. „Dinsdag, Zierikzee Toeristendag" De V.V.V.-zomeractie onder het motto: „Dinsdag, Zierikzee Toeris tendag" gaat morgen, 30 juni offici eel van start aan de Vismarkt. Aan sluitend op de plechtigheid volgt een rondvaart per R.T.M.-boot en het ophalen van de zeemeermin en Nep- tunus. HAAMSTEDE Schoolreisje Chr. Nat. School Het jaarlijkse schoolreisje van de klassen 4, 5 en 6 der Chr. Nat School ging dit jaar naar het buitenland en wel naar onze zuiderburen de Bel gen. Het eerste reisdoel was Ant werpen, waar een rondvaart werd gemaakt over de Schelde. Het vol gende onderdeel van het programma was de hoofdstad Brussel waar het Atomium werd bezichtigd. Vol *be- wondering' waren de leerlingen zowel voor het binnenwerk als voor het exterieur. Vervolgens werd een wan deling gemaakt door de prachtige binnenstad van Brussel waar het Manneke niet werd vergeten. De tocht werd voortgezet richting Wa terloo waar allereerst een bezoek werd gebracht aan het Panorama van de Slag bij Waterloo en later de piramide werd beklommen. Het laat ste punt was de speeltuin in Boom. In de avonduren kwam het gezel schap moe, maar uiterst voldaan weer in Haamstede terug. Het schoolreisje van de klasen 1, 2 en 3 ging naar de Efteling, waar het sprookjesbos grote aandacht trok. Favoriet was wel het sprookje van de Indische waterlelies. Na dit hoog tepunt konden de kinderen zich uit leven in de speeltuin. Deze warme dag werd afgesloten met een duik in het frisse water. Ook deze groep keerde zeer tevreden huiswaarts. Kijkavond Chr. Nat. School Voor de tweede maal kwamen de ouders van de leerlingen der Chr. Nat. School te Haamstede naar het schoolgebouw om het werk van hun kinderen te bekijken en om tevens met de leerkrachten van gedachten te wisselen over de prestaties van hun kind. Veel belangstelling bestond er voor de demonstratie die enige leerlingen gaven met het allernieuw ste leermateriaal. Eveneens werd er veel aandacht besteed aan het schoolproject dat door alle klassen werd gemaakt over de „Rekreatie in Haamstede". Erg leerzaam waren de speciaal-studies die elke leerling maakte van een bepaald onderwerp. Natuurlijk werd het leer- en werk materiaal dat uitgestald lag met veel interesse bekeken. Congreszaal Orkest Leger des Heils concerteerde Het Congreszaal Orkest van het Leger des Heils uit Den Haag gaf zaterdagmiddag een concert en een mats in Haamstede. Door de regen werd het optreden wat verlaat. Op de Beatrixweide was de mobiele tent van de gemeente opgebouwd op adT vies van de V.V.V. Burgh-Haamste- de, omdat voor de echte muzieklief hebbers dc geluidshinder van passe rende auto's aldaar tot nul geredu ceerd zou worden. Na de mars dacht het korps er anders over en nam plaats op hel grasveld rond de Ned. Herv. Kerk en bracht daar op uit stekende wijze een aantal stukken ten gehore. Jammer dat hier op deze plaats het grootste deel van het op treden onder ging in dc.uitlaatgclui- den van passerende auto's en brom mers van Haamstede binnenkomen de toeristen. Kijkend door een patrijspoort ziet men boeiende schepen op zee. Skelterwedstrijden V.V.V. Burgh-Haamstede organi seert a.s. zaterdagmiddag (4 juli) op het vliegveld Haamstede skelterwed strijden. Rolschaatswedstrijden met Kees Verkerk Op 7 juli a.s. zal Nederlands grote schaatsidool Kees Verkerk in Haam stede de leiding heben over rol schaatswedstrijden die gehouden zul len worden in de Julianastraat. De organisatie van dit alles berust bij V.V.V. in samenwerking met het Ge schenkenhuis eigenaar de heer W. Goudzwaard. Er zullen zeer span nende wedstrijden worden gereden waarbij de komst en de leiding van Kees Verkerk zeker een groot aantal jeugdigen zal trekken. De strijd staat open voor kinderen van 6-8 jaar en van 9-12 jaar. Er zijn mooie prijzen te winnen terwijl inschrijving, die geheel gratis is, alleen bij het Ge schenkenhuis mogelijk is. Ongetwij feld een mooi stukje ontspanning dat zeker veel belangstelling verdient. ZONNEMAIRE Afscheidsmiddag openbare basisschool Vrijdagmiddag 26 juni jl. werd een afscheidsmiddag gehouden voor de zesde klassers. 7 leerlingen gingen de school verlaten. De kinderen van de lagere klassen hadden onder leiding van de onderwijzeres mevr. Hellen- doorn, een toneelstukje ingestudeerd, dat „Koning Rijstepap" heette. Het werd bijzonder leuk en vlot gespeeld. De leerlingen van de hogere klassen zongen de liedjes van een kinder musical „Het land van Koning Zin gezang". De verbindende tekst werd gesproken door Nella de Vlieger. Hierna volgde de diploma-uitreiking door het hoofd der school, de heer K. Mandemaker. De bestemming der leerlingen is als volgt: Cor Stoel en Cobi Goud zwaard naar brugklas scholenge meenschap; Annie Fokker en Nella de Vlieger naar de huishoudschool; Peter de Munnik en Hans Flikweert naar de L.T.S.; Leo Fokker naar de lagere landbouwschool. Zij boden als afscheidscadeau auto- polish en after-have aan. Deze middag werd ook bijgewoond door de leerlingen van de christe lijke basisschool en de kleuterschool. Geslaagd zomerkamp van de basisscholen Maandag 22 juni vertrokken 40 kinderen, begeleid door hun onder wijzers en een zestal dames met par ticuliere auto's naar het kamphuis „Ginsterveld" te Haamstede. Hier werd het zo lang verwachte school kamp gehouden. De weersomstandig heden waren bijzonder goed, zodat de eerste dag voor een groot deel op het strand kon worden doorgebracht. Daar werd met een gunstig opko mend tij gezwommen en ook gezon nebaad. De tweede dag leek regen te brengen, maar al spoedig klaarde het weer op. De kinderen maakten een puzzle wandeltocht, die weliswaar veel moeilijkheden opleverde, maar des te meer voldoening wanneer de tocht succesvol werd volbracht. Des avonds werd een spannend spel ge speeld bij de bunkers tot de duister nis was aangebroken. Toen werd in het donker nog een wandeling ge maakt, terug naar „Ginsterveld". De derde en laatste dag gaf wat minder mooi weer. Maar er moest worden opgeruimd en ingepakt, 's Middags werden binnen enkele spelletjes ge daan tot de auto's waren aangeko men voor de terugreis. De moeders, die zo 'goed hadden gezorgd en sma kelijk gekookt, werden daarvoor har telijk bedankt. Het was een fijn kamp geweest. Geslaagd reisje van de bejaarden Ruim 35 personen van 60 jaar en ouder, begeleid door de bestuursle den van de Culturele Vereniging, maakten dezer dagen een heel goed geslaagde reis per autobus van de fa. Van Ocvcren. De tocht ging via Zij- pe en Steenbergen naar Breda waar in het Mastbos koffie werd gedron ken. Het eerst werd een bezoek ge bracht aan het leeuwensafaripark bij do Beekse Bergen. Door het bijzon der warme weer waren de leeuwen lui en loom. Ze hadden vooral de schaduwrijke plekjes opgezocht. Daarna werd ccn Brabantse koffie maaltijd gebruikt in Oisterwijk. Hierna volgde een tocht langs 's-Hcr- togcnbosch en Zaltbommel. De ri vier de Lek werd gevolgd, waar men een prachtig gezicht had op het pol derlandschap met de molengangen bij Kinderdijk. Na een ruime rust pauze werd de tocht voortgezet naar Rotterdam, waar van een zeer goed verzorgd diner werd genoten. Om acht uur werd het gezelschap weer in Zonnemaire begroet door de mu ziekvereniging „Nut en Uitspanning" waarbij ook burgemeester mr. J. P. Boersma aanwezig was. Geslaagd De heer S. J. Stoel te Zonnemaire, opgeleid door het Kon. Techn. P.B. N.A., slaagde dezer dagen voor het examen elektrotechnisch opzichter, (energietechniek). Bouw woning Voor rekening van J. C. Paauwe alhier is het Bouwbedrijf L. Tiele- man uit Nieuwerkerk begonnen met het bouwen van een royaal woon huis aan de Zuidweg te Zonnemaire. Opbrengst collecte De gehouden collecte alhier voor de sanatoria Sonnevanck en Zonne gloren bracht f 80,12 op, met dank aan gevers en collectanten. NOORDGOUWE Geslaagde bejaardenreis Vorige week maakten de bejaar den van Noordgouwe hun jaarlijkse reisje. Omstreeks acht uur in de morgen vertrok het gezelschap met een bus van de firma Van Oeveren via Zijpe naar het plaatsje Dorst, waar de koffie gebruikt werd. Via Breda en Tilburg werd Eindhoven bereikt waar gelegenheid was om te winkelen. De tocht ging verder naar Venlo en Mook en daarna over Gra ve naar 's Hertogenbosch waar in de Brabanthallen de warme maaltijd werd gebruikt. De terugreis ging via de Grevelingendam, waar nog even gepauzeerd werd. Mevrouw Van Oost dankte het cojnité voor de aan geboden reis. Het was voor de be jaarden een verrassing dat de tocht kon worden meegemaakt door twee bejaarde vriendinnen die al sedert jaren te Zierikzee worden verpleegd. Dank werd ook gebracht aan zuster Alfreda van de Cornelia- stichting en aan chauffeur H. v. d. Werf. Woorden van dank sprak ook de heer Bosman. Omstreeks kwart voor negen werd de bus ingehaald met muziek door Con Amore-Apollo, waarna met een pittige mars het dorp werd binnen gereden. Moe en voldaan over deze geslaagde dag ging het toen weer op huis aan. DREISCHOR Geslaagd Aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzeressen te Middelburg slaagde voor kleuteronderwijzeres mejuffrouw M. van de Velde uit Dreischor. SIRJANSLAND Verkeersexamen Aan de 8 leerlingen van de 5e en 6e klas der openbare basisschool, die het theoretisch verkeersexamen af legden en allen slaagden is dezer da gen het verkeersdiploma uitgereikt. Bouw bedrijfswoning Voor de fa. H. van Dijk te Delft wordt te Sirjansland door het Bouw bedrijf Tieleman uit Nieuwerkerk een bedrijfswoning gebouwd. OUWERKERK Bouw bejaardenwoningen De voorbereidingen voor de bouw der bejaardenwoningen zijn aan de gang. Deze 5 woningen zullen ver rijzen op een terrein aan de Phoe- nixstraat vanaf de woning van kunstschilder Harry Koster, west waarts. Afscheidsmiddag kleuterschool De kleuterschool heeft een af scheidsmiddag gevierd, waarbij de kinderen die middag hebben ver zorgd met tal van gedichtjes, een toneelstukje, muziek cn spel. Uitge nodigd waren de ouders der kinde- z-en, welke de school verlaten cn dc oudercommissie. De kinderen wer den getracteerd op limonade cn heb ben samen met de juffrouw gegeten. Bouw bungalow Aan de Noorddijkweg le Ouwer- kerk bouwt het Bouwbedrijf Prince uit Haamstede voor rekening van J. van Dammc Zn. uil Ouwerkcrk ccn bungalow. De openbare basisschool Aan het einde van de cursus 1969- 1970 hebben 8 leerlingen de open bare basisschool verlaten. Eveneens 8 kinderen 2ijn toegelaten tot de le klas voor de nieuwe cursus, welke begint op maandag 10 augustus a.s. NIEUWERKERK Aan de Lagere Land- en Tuinbouw school te Goes slaagde voor het di ploma leerlingenstel landbouw de heer J. Kik te Nieuwerkerk. DUIVELAND Collecte Rode Kruis De Rode Kruis-collecte bracht dit jaar in de afd. Duiveland het record bedrag op van f 3.028,18 (vorig jaar f 2.385,22). De bedragen in de onder afdelingen waren: Nieuwerkerk f 1.208; Oosterland f 1.140; Ouwer- kerk f 400,18; Sirjansland f 280. OOSTERLAND De schoolvakanties Vrijdag 26 juni zijn op de beide basisscholen alhier de zomervakan ties aangevangen. Van de openbare basisschool, hoofd de heer P. T. Bol kenbaas, verlieten 11 leerlingen de school wegens hun leeftijd en op de christelijke school, hoofd de heer D. J. Bart, waren het er 21. Beide scho len zullen hun lessen weer hervatten op maandag 10 augustus a.s. Aan de Rijks Opleidingsschool voor Kleuterleidsters te Middelburg slaagde voor kleuterleidster akte A onze dorpsgenote mej. M. W. Zeijler M.Jd. BRUINISSE Geslaagd De heer Jos van Tuijl te Bruinisse behaalde aan de technische school te Goes het diploma Eelektrotechniek. Hem werd bovendien de zg. Ocht- man-prijs toegekend, voor de door hem geleverde prestaties. Jongetje aan de dood ontsnapt Het te water laten van een boot, geeft soms veel bekijks, maar op de drukke vissershaven, waar zand- autos op en aan rijden is dit niet zonder gevaar. De chauffeur van een zandauto van de firma IJzelenberg te Bruinisse, reed vrijdagmiddag achteruit. Het uitzicht werd belem merd door de kraan, waarmee de auto's worden bediend en door een groepje mensen, dat naar het tewa- terlaten van een boot van Hannibal Marine had staan kijken. De 8-jarige Jeroen van Leeuwen, reed met zijn fiets eveneens op de haven. Hij zag het gevaar van de achteruitrijdende auto niet en kwam te vallen in het losse zand. De situa tie werd wel opgemerkt door de ma chinist van de kraan van de firma Macloet en door ogenblikkelijk met zijn claxon te loeien, maakte hij de chauffeur van de zandauto opmerk zaam, dat er iets mis ging. De chauf feur stopte onmiddellijk. Zonder de ze waarschuwing zou het kind, dat voor het achterwiel lag ongetwijfeld zijn doodgereden, nu werd alleen het beentje geraakt en het fietsje ver nield. Van enige schuld van chauf feurs en machinisten is geen sprake. Het havenplateau is bovendien voor kinderen verboden, vooral wanneer daar druk wordt gereden, geladen en gelost. Aap stal pruik AMSTERDAM, 25-0. Een aap in Artis, een mandrilwijfje, heeft dezer dagen kans gezien bij een bezoekster een pruik van hei hoofd te trekken. Ze snelde er mee naar de hogere regionen van haar verbluf pin het kunstwerk uitgebreid te gaan zitten bekijken. De eige naresse van de pruik had in tussen snel een doekje over haar hoofd getrokken om het korte haar dat onder de pruik schuil ging te verbergen. De mandril, genaamd Sophietje, vlooide eerst wat met dc pruik en zette haar daarna op het hoofd, tot groot plezier van de toegestroomde menigte. Haar echtgenoot, dikke Karei, toon de nauwelijks belangstelling. De verzorger van het apenhuis die meteen door omstanders was gewaarschuwd, slaagde er in de pruik aan Sophietje te ontfutselen. Gelukkig viel de schade nogal mee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3