GROTE VERKOOP VAN BOVENKLEDING DE ZIERIKZEESCHE COURANT Londen stuurt troepen naar Noord-Ierland na nieuwe botsingen Riza-rapport in Vlissingse gemeenteraad Tienduizenden jongeren bijeen bij Holland Popfestival in het Kralingse Bos Acht doden bij scheepsbotsing op Rijn MORRIS Russisch ultimatum inzake het Midden-Oosten? Rusland herhaalt oogstprogramma van vorig jaar Israël noemt gevechten groot succes Droogte niet catastrofaal voor landbouw Ruim f 1,5 miljoen voor Peru Tank en luchtslagen in de heuvels van Golan 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mu;iti<lu<: 20 juni 1070 126ste jaargang Nr. 20426 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zienkzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukker.) v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 8,10; per maand 2,75; per jaarl J' 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per osse mm; „Succesje" (max. 4 regels) i 1,75. Vraagt onze contractprijzen! .Te advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer: 7,P('l(IH(V S COIIIIII i SSII li S <)])Pllt 7,7/70 Gewapende lmr«»ers /.tillen worden neergeschoten BELFAST, 28-6. Een schijnbare rust die elk moment kon omslaan in nieuwe botsingen. Een besluit van Londen om in versneld tmpo troepen te zenden. Een bevel van de com mandant van de Britse troepen in Noord-lerland elke burger die met een wapen rondloopt onmiddellijk neer te schieten en zeer grote be zorgdheid in Londen en Dublin. Dat was zondagavond de situatie in het door gevechten op leven en dood tussen onverzoenlijke Rooms-Katho- lieken en protestanten geteisterde Noord-Ierland. Bij de ongeregeldheden, die vrij dagavond in Belfast, Londonderry en Armagh uitbraken naar aanleiding van de arrestatie van de militante katholieke voorvechtster Bernadette Devlin, vielen de eerste dag 135 ge wonden, van wie 93 militairen. Za terdag ging het er echter heter aan toe, winkels werden in brand gesto ken en er vielen schoten van sluip schutters en militairen die vergeefs trachten de rust te herstellen. Vijf «loden, tweehonderd gewonden Toen men zondagochtend de ba lans opmaakte bleek dat in Belfast waar ditmaal het felst was gevoch ten, vijf doden en omstreeks 200 ge wonden waren gevallen. Door de kogels van welke partij de vijf slachtoffers zijn getroffen was nog niet te zeggen. Volgens sommige be richten waren het vijf sluipschutters, die door Britse militairen buiten ge vecht zijn gesteld. In Londonderry werd tot zondag ochtend nog gevochten. Uit deze stad zijn geen meldingen over dodelijke slachtoffers ontvangen. Enorme schade De schade is enorm. Tientallen Voorlopig geen sluiting waclst randen voor zwemmers MIDDELBURG. 27-6. De gemeente Vlisingen ziet voorlopig geen reden om over te gaan tot sluiting van de badstranden voor zwemmers. Wel zullen er op de stranden waarschijnlijk borden worden ge plaatst. waarop de badgasten wordt aangeraden slechts bij vloed te gaan zwemmen. Het Riza-rapport over de vervuiling van het Westerscheldewa- ter van Vlissingen. waarbij is vast ko men te staan, dat het water in som mige gevallen honderd maal zo vuil was dan is toegestaan, heeft in brede kring verontrusting gewekt. Tijdens de gehouden vergadering van de ge meenteraad van Vlissingen kwam het Riza-rapport uitvoerig aan de orde. Verschillende raadsleden drongen op een breder onderzoek, dat de gehele Westerschelde en alle lozingsplaat sen zou omvatten. Als de oplossing voor het probleem zag men de aan leg van een rioolpersleiding, waar door het rioolwater direct in de stroom wordt gebracht en snel wordt afgevoerd, liefst nog met een zuive ringsinstallatie. Een dergelijk project zou 15 miljoen gulden gaan kosten. Voor Vlissingen alleen zou dit niet te realiseren zijn. Men hoopt dat er sa menwerking kan komen tussen alle Walcherse gemeenten, zodat men in de toekomst een grote ringleiding voor geheel Walcheren kan aanleg gen. Vooropgesteld dat alles mee zou lopen, zou het toch nog vier jaar duren voordat een en ander gereali seerd zou zijn. Op korte termijn zou er geen oplosing te vinden, die af doende zou zijn, zo werd gesteld. ROTTERDAM. 28-6. Het optreden van de Britse popgroep Mungo Jerry met „In the summertime" was zon dagavond het onomstreden hoogte punt op het in alle opzichten ge slaagd Holland Popfestival. Tienduizenden - de schattingen variëren van 70.000 tot 100.000 - in het Kralingse Bos in Roterdam, kwa men juichend ontroerd in vervoering overeind, klommen in de bomen, wierpen plastic bordjes als een maxi- confettiregen steeds weer in de lucht. HAMBURG, 28-7. Een aanvaring op de Rijn heeft zaterdag waar schijnlijk acht mensen het leven ge kost. De Nederlandse duwcombinatie ..Etna" uit Rotterdam kwam zater dagochtend vroeg bij de havenin gang van Neuss bij Düsseldcrf in aanvaring met 't Duitse plezierjacht ..Wildente". Er bevonden zich zesen twintig politiefunctionarissen en wa- tersportlera'ren aan boord van het jacht. Twee van hen zijn dood uit het water gehaald. Voor zes andere opvarenden, die zondag nog niet waren gevonden, bestaat weinig hcoo meer. Aan boord van de „Etna" vielen geen slachtoffers. De drenke lingen werden door de „Etna" met hulp van de rivierpolitie uit het wa ter gehaald. Het jacht, eigendom van de havenmeester van Neusser, was 's nachts uit Neusser vertrokken, waar het gezelschap, leden van de Neusser jachtclub en een aantal po litiefunctionarissen een feestavond hadden doorgebracht. De jachtclub had de politie uitgenodigd voor een Rijnfeestje, waarmee de vereniging de politie elk jaar haar erkentelijk heid betuigt voor bij wedstrijden verleende diensten. Advertentie Vandaag en morgen in „De ARK" te Renesse tot 's avonds 9 uur Woensdag 1 juli in Herv. Jeugdgebouw te Brouwershaven tot 's avonds 7 uur N.V. Landgraaf - Rotterdam winkels en huizen in Belfast zijn als gevolg van naar binnen geworpen benzinebommen door brand ver woest. Ontelbare voertuigen, die door de strijdende partijen voor bar ricaden werden gebruikt, zijn vol komen vernield. Ook het plaveisel moest het ontgelden. De straten werden opgebroken om de oproerige menigte van projectielen te voorzien. Waarnemers zijn van mening, dat de onlusten van dit weekeinde een veel grotere omvang hadden dan die van vorig jaar augustus, toen in Bel fast zeven doden vielen. Het geweld leek ook georganiseerder. Barricaden werden met opmerke lijk grote snelheid opgeworpen, ter wijl zowel aan katholieke als pro testantse kant sluipschutters op de daken opdoken. Goed georganiseerde en zeer mobiele „commando's" voer den op steeds andere plaatsen korte aanvallen op militairen en politie uit. Zodra deze met charges reageerden verdwenen de aanvallërs om elders opnieuw in actie te komen. De vice- premier van Noord-Ierland, Brian Faulkner, sprak van „duidelijk geor ganiseerd terrorisme". De regering in Londen heeft be sloten de Britse troepenmacht in Noord-Ierland, die 7500 man be droeg, in snel tempo uit te breiden tot ruim tienduizend man. Een ver sterking van 350 man arriveerde zondag al in Noord-Ierland. De minister van binnenlandse za ken in de nieuwe conservatieve Brit se regering, Reginals Maudling, ver klaarde zondag dat er geen wijziging is gekomen in zijn plannen om dins dag naar Noord-Ierland te gaan waar hij tijdens een verblijf van twee dagen de crisis met premier James Chicester-Clark wil bespre ken. QMUTY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Het pop-bos heeft de afgelopen drie dagen - sinds vrijdag - een ideale omgeving gevormd voor de poplief hebbers uit alle delen van West-Eu ropa. Outsiders, belast met de bevoor rading van de tienduizenden, de hy giëne, de medische zorg, hebben zon dagavond hun tevredenheid betoond met de rustige, vredige gang van za ken. Er waren geen excessen, de po litie had het rustig, het drug-team kreeg slechts enkele moeilijke geval len te verwerken. PARIJS, 28-6. De Sowjet-Unie eist een regeling door onderhande lingen v. n het Israëliscli-Arabische conflict binnen de kemende drie maanden. Irdien de Verenigde Staten er niet in slagen Israël er toe te brengen toe te stemmen in onderhandelingen, denkt Meskou erover Tel Aviv daar toe met alle beschikbare middelen geweld irbegrepen. te dwingen. Dit dreigement zou de inhoud zijn van een document, dat de ambassa deur van de Sowjet-Unie in Was hington, Anatole Dobrynin, vorige week aan president Nixon zou heb ben deen toekomen. Het stuk zou het antwoord van Moskou op de Ameri kaanse vredesvoorstellen zijn. Dil nummer bestaat uit pagina s Pi-ins Bernhcird, die heden (maan dog) zijn 5f)ste verjaardag viert. MOSKOU, 27-6. De regering en de communistische partij van de Sow jet-Unie hebben donderdag bekend gemaakt dat het' grootscheepse kost bare programma van vorig jaar voor hel binnenhalen van de oogst zal worden herhaald. In het dagblad ..Pravda" is een decreet gepubli ceerd waarin wordt opgeroepen mankracht en vrachtwagens te ont trekken aan alle sectoren van hel TEL AVIV, 27-6. Een Israëlische leger-officier heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag tijdens een pers conferentie in Tel Aviv gezegd dat de Israëlische acties van de laatste dagen tegen Syrië een groot succes zijn geworden. Het staat volgens hem vast dat Sy rië uit de lessen die het gekregen heeft de konsekwenties zal trekken Presitlcnt Tito naar Ne«Ierla»«I DEN HAAG, 27-6. De president van Joegoslavië, maarschalk Tito, zal waarschijnlijk omstreeks half oklcber een bezoek aan Nederland brengen, aldus hebben minister Luns en zijn Joegoslavische ambtgenoot. Mirko Tepavac, vrijdagochtend op een persconferentie in Den Haag meegedeeld. De juiste datum van het bezoek is nog niet vastgesteld. Situatie in fruitteelt kritiek EMMELOORD. 27-6. De grote droogte heeft voor de Nederlandse landbouw op dit moment nog geen catastrofale vormen aangenomen. Minister ir. P. J. Lardinois zei dil zaterdag cp een bijeenkomst in Em- meloord, N.O.P., waar 2500 landbou wers uit de Noordooslpolder en Oos telijk Flevoland het 25-jarig bestaan van hun organisaties A.B.T.B.; C.B.T.B. cn L.M. IJ. (Algemene Boe ren- en Tuindersbond; Christelijke 'ccien- en Tuindersbond en Lartd- bouw Maatschappij IJsselmeerpoI- ders feesleliik vierden. I e fiuiUcelt De minister noemde de situatie in de fiuiltcelt kritiek. In dit verband zei hij het nooit te hebben beleefd dat de aardappel duurder was dan een appel, zoals cp dit moment hel geval was. arrens de Nederlandse regering feliciteerde hij de drie jubilerende landbouworganisaties, die vo'.gens hem veel hebben bijgedragen tol de gictc reputatie van de IJssclmeer- poldcrs. Afgevaardigden van het werelvocdsclcongrex, die kort gele den tijdens hun congres in Den Haag de IJsselmeerpolders bezochten, noemden de polders, een stukje pa radijs dat uniek is in de wereld, al dus de heer Lardinois. DEN HAAG. 27-6. IIcl bedrag op giro 777 voor hulpverlening aan de slachtoffers van de enorme aardbe vingsramp in Peru is de f 1.5 miljoen gepasseerd en op weg naar de f 2 miljoen. De negen Nederlandse orga nisaties. die zich hebben verenigd in de Nationale Actie Peru, z(jn reeds bezig de binnenkomende gelden zo snel cn efficiënt mogelijk te besteden Zo steunen de protestantse kerken het werk van de Wereldraad van kerken, die 82 personen in verschil lende teams in Peru in actie heeft. De Katholieke organisaties staan dc National Caritas-organisatie in Peru financieel b(j. Unicef helpt o.m. b(j de watervoorziening in een gebied, waar veel kinderen in nood z\jn cn de Novib bereidt oen bijdrage in een FAO-project voor. en dat Damascus daarom ook de door V.N.-waarnemers voorgestelde wa penstilstand heeft aangenomen. „De acties van de Syrische troepen van vrijdag waren duidelijk beter dan die van het Syrische leger tijdens de zesdaagse oorlog", zei de officier, „maar op het kritieke moment zakte het moreel van de troepen in elkaar" Volgens hem waren de verliezen aan beide kanten zwaar. WADDINXVEEN. In het St. Jo- seph ziekenhuis te Gouda is de 29- jarige magazijnchef G. van Noordom overleden aan de verwondingen die hij had opgelopen toen hij - in ver band met geparkeerde auto's - links over de Noordkade in zijn woon plaats Waddinxvcen rijdend front- taal met een tegenligger in botsing was gekomen. TEL AVIV'CAIRO BEIROET. 27-6 In de heuvels van Golan aan de Is- raëlisch-Syrische bestandslijn en bo ven Syrië hebben vrijdag tank- en luchtslagen gewoed die de zwaarste worden genoemd sedert drie dagen geleden gevechten tussen beide lan den opnieuw ontbrandden. Nadat omstreeks het middaguur (pl. lijd) een Israëlische pantserco lonne onder dekking van de lucht macht en een artilleriebarrage voor het eerst sedert de juni-oorlog ,van 1967 de bestandslijnen doorbrak zes Syrische voorposten bezette, maakte Damascus tegen de avond melding van doorbraak van een Syrische pantsereenheid met steun van geme chaniseerde infanterie in dc Israëli sche stellingen. DAMASCUS. S.vrië heeft vrijdag avond gemeld dal b(j dc gevechten van overdag 250 Israëlische soldaten zjjn gedood of gewond en dat elf Is raëlische straalvliegtuigen zijn neer geschoten. Dc Syrische verliezen om vatten 45 doden en 75 gewonden, de zwaarste sinds dc juni-oorlog van 1967, aldus Damascus. Twee Syrische vliegtuigen gingen verloren. i f De menigte is als de zee: ze t draagt je of ze verzwelgt je, al naar de^wind waait. Abonnementsprijs Zierikzeesohe Nieuwsbode Met ingang van woensdag 1 juli a.s. wordt hel abonne mentsgeld als volgt maandabonnement 3. kwartaalabonnement 8.95 jaarabonnement 34.65 Zij die reeds hun abonnements geld hebben overgemaakt wor den verzocht het aanvullende bedrag bij Ie storten. De administratie economische leven om te helpen bij het binnenhalen van de oogst, die dit jaar goed belooft te worden. Vorig jaar werd een vrijwel ge lijkluidend decreet gepubliceerd, doch het werd toen beschouwd als een noodsprong om de oogst, die te lijden had gehad van slecht weer. nog te redden.. Volgens buiten landse deskundigen zal de graan oogst dit jaar de resultaten van 1966 en 1968 evenaren (170 miljoen ton), vooropgesteld dat zich geen ver slechtering in de weersomstandighe den voordoet. Aanhoudend koel Verwachting tot dinsdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien; matige tot krachtige noordwestelijke wind; weinig verandering in tempe ratuur. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 9. Min.-temperaturen: 1 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 30 juni. Zon op 4.23, onder 21.04. Maan op 1.19, onder 18.50. Nieuwe maan: 3 juli (16.18). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 30 juni 0.02 v.m. 12.49 n.m. BROUWERSHAVEN 30 juni 0.00 v.m. 12.36 n.m. Springtij: 5 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 29-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde is koele lucht van de oceaan west- Europa binnengedrongen. Plaatselijk ging dit gepaard met flinke regen en onweersbuien. De hoeveelheden neerslag verschilden aanzienlijk van plaats tot plaats. Zo werd in De Bilt over zaterdag en zondag 31 milli meter regen gemeten, terwijl het in de noordelijke provincies vrijwel droog bleef. De koele lucht was maandagmorgen tol zuid-Zweden, Polen en Hongarije doorgedrongen De weersomslag werd veroorzaakt door een depressie die van de oceaan via Ierland naar het zeegebied tus sen IJsland en Noorwegen is getrok ken en een hogedrukgebied in de omgeving van de Azoren. Tussen deze druksystemen kwam een wes telijke stroming tot stand. Inmiddels heeft zich boven Schotland een nieuwe storing ontwikkeld, die in de richting van ons land trekt. Achter deze storing zal de wind op de na dering van een rug van hoge lucht druk naar west tol noordwest rui men. Hel wisselvallige koele weer met enkele buien houdt aan. HILVARENBEEK. In dc nacht van zaterdag op zondag is dc 9-jarige Fabian IJland uil Rotterdam om het leven gekomen. De auto waarin hij met zijn ouders zat. vloog met grote snelheid uit do bocht van de Es- beekseweg in Hilvarenbeck cn kwam daarna tegen een boom terecht. Dc jongen was op slag dood. Zijn ouders werden licht gewond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1