AGENDA Afvalwater riolering Noordgouvve/Zonnemaire naar Br'haven i MEUBELNIEUWS X Wat hebt U nun dure meube- 4 STREEKNIEUWS Zelfverbranding in Parijs TAEL Afsclieidsmiddag Chr. Nijverheidsschool voor meisjes te Bruinisse Gemeenteraad Brouwershaven DREISCHOR, 22-6. In de maan dagavond te Dreischor gehouden vergadering van de raad der ge meente Brouwershaven, waarin met kennisgeving afwezig waren de he ren J. A. v. d. Bül en P. C. v. Hat- tum is met 6 stemmen voor en 3 te gen besloten tot wijziging van de verordening woonforensenbe!asting. De heffingsgrondslag werd geba seerd naar de geschatte verkoop waarde van de woning, volgens ta rieven, verdeeld over 6 klassen. Ge bleken is dat het niet doenbaar js een woning op de juiste verkoop waarde te schatten, wat grote moei lijkheden oplevert bij de vaststelling van de aanslagen. B. en w. menen dat het juister is de belasting vast te stellen aan de hand van de vloer oppervlakte. Woningen, die een vloeroppervlakte hebben van minder dan 12 Vz m- zullen buiten deze be lasting vallen. De huidige opbrengst bedraagt momenteel f 13.150,ter wijl bij hantering van het nieuwe ontwerp de opbrengst naar schatting f 15.000,zal bedragen. De belas ting van woningen met een vloerop pervlakte van 12% m- tot 20 m- zal zal f 50,per jaar gaan bedragen; van 20 m- tot 40 m- f 100,van 40 m- tot 60 m- f 150,en van 60 m- of meer f 200,De heer L. C. Braber vond dit een veel betere op lossing dan de vorige, waarbij bur gemeester Boersma nog opmerkte, dat het teveel betaalde is geresti tueerd. Aanleg rioleringen Inzake de aanleg van riolering in de kernen Noordgouwe en Zonne- maire lichtten b. en w. de raad toe, dat het afvalwater geperst zal wor den naar de zuiveringsinstallatie te Brouwershaven aangezien deze groot genoeg is om het afvalwater te kun nen verwerken. Er wordt clan met één zuivering gewerkt zodat de ex ploitatie kosten lager komen te lig gen. De tctale kosten van dit werk zullen 1,2 millioen gulden bedragen. Met de totale meeropbrengsten aan ri oolbelasting en verhoging uit het gemeentefonds zal er een bedrag resteren van f 16.768,70 dat gedekt moet worden. B. en w. menen dat de enige juiste oplossing hiervoor is tot een belastingverhoging te komen en wel door verhoging van de opcenten op de personele belasting van 200 tot 300 opcenten hetgeen voor het be lastingjaar 1971-1972 een meerop brengst geeft te zien van f 16.685,94. Voor het blok Namens de PCG fractie deelde de heer J. J. Klaasse mede wel met de ze verhoging akkoord te kunnen gaan voor de tijd van twee jaar maar deze na 2 jaar te brengen op 275, na 4 jaar op 250 en na 6 jaar op 220 opcenten. De voorzitter zei dit standpunt zeker niet te willen mis kennen, maar de gemeente wordt steeds voor het blok gezet om de be lastingen te verhogen. Met 300 op centen kan een reserve worden ge kweekt, zodat tussentijds niet weer met belasting verhogingen behoeft te worden gekomen wat altijd een impopulaixe maatregel is. De heer L. C. Braber gaf b. en w. in overweging naar wegen te zoeken om zo spoedig mogelijk Schudde- beurs er ook bij te trekken, waarop de voorzitter antwoordde, dat hier te weinig woningen zijn. Dit kan al leen, wanneer hier een groot object \an de grond komt. Het voorstel van b. en w. werd met 6 voor en 3 tegen aangenomen. In aansluiting op deze 1 ioleringszaken vroeg de heer Bra ber of de Kerkgracht te Zonnemaire gedempt kan worden daar het er vreselijk stinkt en het er wemelt van de ratten. Geweigerde aanvraag Een aanvraag om vergunning tot het bouwen van een garage door'de heer C. J. Dcoge te Dreischor werd geweigerd op grond van art. 38 lid 1 van de Bouwverordening omdat er geen toegang is tussen de weg en het gebouw. Door de heer Dooge is bij de bouwaanvraag een verzoek in gediend om een toegang te verkrij gen via het parkeerterrein aan de Goemansstraat naast de door hem bewoonde woning aan de Mogge- straat. B. en w. menen dat, het ongewenst is een aparte in- en uitrit te maken in het bestaande parkeerterrein voor de aangrenzende bewoner. Het parkeerterrein wordt goed gebruikt en bij inwilliging van het verzoek zou dus een aparte toegang voor de heer Dooge moeten worden gereser veerd, wat b. en w. onjuist vinden. De voorzitter lichtte nog toe, dat de heer Dooge in tweede instantie niet naar het college is gekomen. „Wan neer er een schriftelijke verklaring komt van de buren, dat er geen be zwaar bestaat is het college gaarne bereid om deze zaak opnieuw te be kijken en te onderzoeken of er een andere oplossing mogelijk is. Maar zoals de zaken thans gesteld zijn blijven we bij een weigering", aldus de voorzitter. De raad kon zich hier- meede verenigen. Andere besluiten Eervol ontslag werd verleend aan mevr. A. Hellendoorn-Hooger*vorst ondei'wijzeres aan de openbare ba sisschool te Zonnemaix'e. M.a.s. werd in deze vakature benoemd de heer W. J. v. d. Meer te Zonnemaire. Vastgesteld werd z.h.s. de gemeente rekening 1968. De raad besloot verder tot aan koop van een poedei-aanhangwagen. Meegedeeld werd nog, dat de socië teit te Zonnemaire gevi'aagd heeft nog eenmaal gebruik te mogen ma ken van de gymzaal, wat de raad inwilligde. In een volgende vei'gade- ring zal de raad een voorstel te be handelen krijgen tot aanschaf van een nieuwe manschappenwagen voor de brandweer te Dreischor. Geslaagde crosswedstiïjden te Bruinisse BRUINISSE, 20-6. Voor de cross wedstrijden, zaterdag gehouden, be stond goede belangstelling. Vooral in de jongste g^ep tot en met 14 jaar vindt men op Bruinisse een en thousiaste groep. In de voorronden wist Johnnie Hclmendach te Bruinisse als eerste te eindigen, om later door pech te worden uitgeschakeld. Erger nog was het lot van J. Hanse te Bruinisse, die in de eerste serie alle wedstrij den won, maar in de finale door pech geen voet aan de grond kreeg. Beiden kregen een pechprijs. De uitslag van de eerste manche was: 1. L. J. Hanzen; 2. Aart de Zeeuw; 3. J. Bout. De uitslag lag in de tweede groep: 1. D. Bakker, Bux-gh; 2. A. Hirdes, Bruinisse; 3. Gert Kik, Bruinisse; 4. Chr. Helbers; 5. Ben Schot, Bruinisse In de finale was het Gert Kik die Jeugdvogelwaclit maakte topexcursie naar Domeinen alle nummers won en dus als eerste eindigde. Aart de Zeeuw weid met 3,3,2,2,2 een goede tweede; Adrie Hii-- des plaatste zich als derde en Jan Bout als vierde. D. Bakker uit Burgh werd tenslotte vijfde. Bij de ouderen plaatste J. de Bruine uit Oosterland zich onbe dreigd als eerste (hij won alle ron den); tweede werd C. Bom uit Burgh dcor in alle series als tweede te ein digen en derde P. Bout uit Bruinisse. Er werden 8 ronden gereden. Bij de echte cross-brommers, waarvan er twee aan de start ver schenen, moest Stoffel Capelle zijn meerdere erkennen in Jos Verton. Capelle eindigde de eerste ronde als nummer 3, de volgende negen ron- den als tweede. Jos Verton won alle ronden. Wethouder van Gilst reikte de (geld)prijzen uit. De cross wedstrijd behoorde tot de door V.V.V. geoi'ganiseei'de zomei'- evenementen en werd georganiseei'd door mevr. Capelle. BURGH, 20-6. Zaterdagmorgen trok onder een bedekte hemel een ploeg van 100 jeugdvogelwachters dwars door de Domeinen voor een bezoek aan de zilvermeeuwcnkolo- nie. In de Domeinen werden uitgebreid de dwergdennen bekeken. Aan de dwergden zitten dennenappels van drie jaar. De appel van dit jaar waS nog heel klein en blauw. Die van vorig jaar groen en van het jaar daarvoor bruin en rijp. De kinderen mochten aan de kleverige knoppen van de balsempopulier voelen, om daarna aan hun vingers te ruiken hoe lekker dat wel is. De slingerende heggei'ank met man nelijke en vrouwelijke bloemen werd bekeken. Het St. Jacobskruiskruid met de zebrai-ups, die later de St. Ja- cobsvlinder wordt, stond naast de hondstong, waarvan de vruchtjes in de sokken blijven hangen, om zich op deze manier te verspreiden. De ooievaarsbekken, het glidkruid, de gele sterretjes van de muurpeper en het bitterzoet waren een lust voor BRUINISSE. 19-6. De afschcids- middag van dc derde jaars leerlingen van de Chr. Nijverheidsschool voor Meisjes te Bruinisse werd door dc heer J. op 't Hof, voorzitter van de C.B.T.B. Schouwcn-Duiveland, voor zitter van het schoolbestuur geopend met het lezen van enkele verzen van Johannes 15. Na deze opening begon de traditi onele modeshow van door de leer lingen zelf vervaardigde kleding stukken en werden de aanwezigen geconfronteerd met. zomer- en win- terkleding als japonnen, nachtkle ding, blouses, badkleding, schorten enz. en kreeg men inzicht in wat een spencerjurk en een tuniekjurk nu eigenlijk wel zijn. Er was mini en maxi, een afdeling „nieuw uit oud". Alles werd vakkundig „geshowd". In het programma kwam verdei 'n persiflage voor op diverse leraren cn leraressen. Leuzen Nadat de spin Scbastiaan zich in levende lijve had vertoond en ge- Adverlentie 'en, als 'I f/cen INTERMEUBEL J J is met 5 jaar garantie. X 4; Haal vrijblijvend de kleurige 4 catalogus, waarin U zelf de 4 lage prijzen kunt controleren. 4 ,4> DEURLOO - Mcelstraat 31 - j „De Meubelshowroom van Zie- t 4! rikzee". 4 het oog! De moerasWespenoi'chis, de zandzegge en het zanddoddegras stonden in het zandop de wel erg droge gedeelten van de domeinen. Dc meeuwcnkolonie Voordat men de meeuwenkolonie mocht beti'eden, werd door de heer J. P. C. Boot een inleidend vei'haal- tje gehouden, waar o.a. wat instruk- ties weiden uitgedeeld aan de kinde ren, omdat de zilvexmeeuwen nogal agressief zijn, nu ze volop jongen hebben. Voorzichtig lopend en goed kijkend mochten ze onder leiding in groepjes in de kolonie. Dit was een enoime belevenis. Men zag de wat gi'otere jongen wegschieten, de wat kleinere schoorvoetend dekking zoekend tus sen de begroeiing, de net-geborenen in het nest, de natte jongen die nog lagen op te drogen en de eieren die aangeboord waren en waardoor de witte eitand al te zien was. De vele kindei'en hebben bijzonder genoten van deze laatste excursie voor de zo mervakantie. waarschuwd was, dat haar „drang" slecht zou aflopen, kwamen hoe kan het anders, de protesten. Loopt men elders met spandoeken, om zijn on behagen over iets te tonen, hier kwa men de meisjes met leuzen, die zij op het schoolbord of op een.stuk glas plakten en zij varieerden, van de eis dat er nu eindelijk eens nieuwe stoe len moesten kernen, tot 't uiten van ongenoegen over het niet doorgaan van het kampweekend in Renesse c.q. het driedaagse schoolreisje. Het gedicht De Herdersfluit van Jaqueline van der Waals en het zangnummer „Leid vriendelijk licht" bracht weer de oude ver trouwde sfeer terug. Voor het geld dat anders in de kas voor het school reisje werd gestort, was nu besteed om aan elke scheidende leerling naast het diploma als herinnering aan de school een kookboek met in geplakte foto en toepasselijke spreuk uit te reiken. Ds. Post eindigde met dankzegging, nadat een der leerlin gen de leerkrachten had bedankt en hun een presentje had aangeboden. Dc geslaagden De geslaagden waren (N. afdeling) naaldvakken: Ria Bal, Hcleen Bolier, Ineke van der Have, Ella dc Jonge, Ineke Schot, Ellen Vei-sendaal en Corrie Verstraaten allen Bruinisse; Corrie Geuze en Willy Kik, Nieuwer- kerk cn Eljo Noorthoek cn Corrie Noordhoek, St. Pilipsland. Verder slaagden als H. assistenten (woning, voeding en kleding) Addie Kik, Willy van Popering en Willy Verwijs Bruinisse, Tannic Bierings cn Jozicn Dooge. Oosterland. Janny Bom, Conny van Dijkc, Ina van Eenennaam, Lia Hoogexiand en Ria van der Wielen, Nieuwcrkcrk en Marjan Faasse, Oude Tonge. De komst van het aardgas In antwoord op vragen, gesteld door mr. K. A. Keuning en R. van Ommeren, beiden te Zicrikzce, leden van prov. staten van Zeeland, heeft het college van Ged. Staten mcdc- gcdcc'd dat de verwachting is ge wettigd dat met de levering van aardgas aan Schouwcn-Duiveland niet aanmerkelijk later dan septem ber a.s. een begin zal worden ge maakt. ZIERIKZEE Ingebruikstelling jachtaccomodatie De sterk uitgebi'eide jacht-acco- modatie in de Nieuwe Haven, zal op zaterdag 4 juli officieel in gebi'uik woi'den gesteld door het lid van G.S. de heer A. L. van Geesbergen. Afscheid onderwijzeres Op donderdag 25 juni a.s. woi'dt in de Johan Louis de Jongeschool afscheid genomen van de onderwij zeres mevr. J. W. van Sluis-de Kok. Excursie naar proefboerderij De gewestelijke afdeling „Schou- wen-Duiveland" van de C.B.T.B. or ganiseert op vrijdag 3 juli a.s. een excui-sie naar het nieuwe proefbe drijf „Rusthoeve" te Colijnsplaat. BRUINISSE Benoeming De heer J. Vcrbi'ee, ambtenaar Ier secretarie te Arnemuiden en seci'e- taris van de Ver. tot bevordering der Visserijbelangen in Zeeland (Zevibel) is benoemd tot hoofd van de admini stratie van het Recreatieschap Oos telijk Gelderland. Zesenvijftig ge meenten in die regio hebben zich in dat recreatieschap verenigd. „Gapend gat" voor nieuw huis In de bebouwing van de Noord straat te Bruinisse is een gapend gat ontstaan, door afbraak van het pand Noordstraat 1, dat wij achtereenvol gens gekend hebben als vrachtrij- dersbedrijf met woning van wijlen d cheer A. van Zuidland en later als melkhandel van mevrouw wed. D. van Zuidland-de Ronde. In de jaren lussen 1920 en 1930 had dc heer J. I. van den Bout er een slagerij in ge vestigd. Het pand grensde aan dc Coop. Raiffcisenbank. Er zal voor de Raiffeisenbank een woning worden gevestigd. Met de tegenwoordige kas sierswoning zal dan de kantoorruim- te worden vergroot. De Afrikaanse landen hebben maandag in Mexico stad bij monde van Mai'Un Shikuku, voorzitter van dc Kcniase voetbalbond, gedreigd uit de Fifa (Internationale Voctbalfcdc- ratic) te stappen, als Rhodcsië niet wordt geroyeerd. lutrodiu'tiekuurt voor kinderen bij tandartsen UTRECHT. 22-6. De ziekenfondsen hebben met de tandartsen afgespro ken, dat voortaan alle kinderen van vijf jaar in gebieden waar geen schoollandverzorging is, een intro- ductiekaart krijgen toegezonden. Met deze introductiekaart - die alleen het blijvende gèbit betreft - kan men zich binnen twee maanden bij de eigen tandarts vervoegen, die het gebit van het kind dan gi'atis sa neert. Aldus een mededeling van de fedei'atie van door vei'zekerden en medewerkers bestuurde ziekenfond sen. Tot nu toe moesten de oudexs in de gebieden zonder schooltandver- zorging zelf bij het ziekenfonds een intx'oductiekaart aanvragen voor hun schoolgaande kinderen. De ziekenfondsen heben vex-der de bestaande sanei*ings-kaartenregeling uitgebi-eid. Kinderen tot en met drie jaar kunnen, zonder dat dit voor hun ouders kosten met zich meebrengt, door de tandarts worden gesaneerd. Als ze daarna elk half jaar bij de tandarts terug komen, worden ook de verdexe tandheelkundige behan delingen gratis uitgevoerd. In Amerika is het aantal misdrij ven in de eerste drie maanden van dit jaar, vergeleken met het eerste kwartaal 1969, met 13 procent toe genomen. Prins Bernhard naar Los Angelos DEN HAAG, 22-6. Prins Bernhard is met een lijntoestel van de Luft hansa naar Los Angelos verti-okken voor het bijwonen van een vergade ring van de Sea Sciences Corporati on, waarvan hij voox-zitter is. Op woensdag 24 juni keex-t de prins in Nederland tex-ug. Hij woi'dt op zijn x-eis vergezeld door zijn particulier secretaris, de heer E. Vernede. De Sea Sciences Coi'poration is een partikuliere onderneming die zich bezighoudt met de exploratie van de zee en de zeebodem. Twee «loden bij nachtelijke aanrijding APELDOORN, 23-6. Omstreeks het middernachtelijk uur in de nacht van maandag op dinsdag zijn op de Zutphensestraat in Apeldoorn de 61- jarige E. Kozijn en zijn echtgenote bij een aani-ijding om het leven geko men. De heer Kozijn reed met zijn personenauto op een trekker met aanhangwagen die bezig was op de ï'ijbaan te kex-en. De wagen stond haaks op de weg ert de auto van de heer Kozijn reed met volle snelheid op het gevaarte in. Amerikaanse bom aanvallen in Cambodja WASHINGTON/NEW YORK, 22-6. Amerikaanse jachtbommenwerpers voeren aanvallen uit op een nieuwe communistische bevoorx-adingsi-outé ver buiten de westelijke gi-ens van ruim 30 kilometer in Cambodja tot waar dc Amei'ikaanse grondsti'ijd- kraehten mogen komen. De aanval len zijn vorige week begonnen, maar betekenen, naar het ministerie van defensie in Washington maandag be kendmaakte, geen nieuwe politiek in zuidoost-Azië. PARIJS, 22-6. De 19-jarige Jean- Pierre Souques uit Les Mureaux in de omgeving van Parijs, heeft zich zelf verbrand, omdat hij gedwongen werd zijn haar te laten knippen en zijn hippic-klcding af te leggen. In een afscheidsbrief aan zijn ou- dei-s legde hij uit, dat hij niet langer kon leven temiden van ouderwetse en bekrompen mensen, Met z'n haar tot op z'n schouders en met 'n India se shawl om zijn hoofd werd Jean- Pierre veel uitgelachen door zijn collega's op zijn werk. Zijn baas had hem gevi'aagd ande- i"e kleren aan te trekken. Ook zijn vader trachtte zijn levenswijze te verandei-en. Enkele dagen geleden is hij inderdaad naar de kapper gegaan maar zijn besluit om zelfmooi-d te plegen stond ï'eeds vast. Scheepvaarlberichten Acmaea, 21-6 vei'w. te Santos. Abida, 19-6 x-ede Rastanura. Calamares, 20-6 55 m. n.o. Ouessanl. DiloiTia, 20-6 675 m. w.z.w. Adelaide. Geeststax-, 19-6 Livei-pool naar Bar- bados. Kara, 20-6 540 m. n.w. Lima. Kenia, 20-6 Brisbane naar Sydney. Mississippilloyd, 20-6 160 m. z.w. Kaap May. Zafra, 20-6 500 m. o.n.o. Mombasa. SPORT Duivensport P.V. „Zicrick" te Zicrikzce Hieronder volgen de uitslagen van dc wedvluchten vanuit Noycn en Chalcauroux der P.V. Zicrick te Zic rikzce. Afst. ï'csp. 239 cn 562 km. Noyon: los 8.00 uur. In concours 72 duiven. Jav. Verwijs 1, 12, 15 (11.37 uur); Fr. Maijs 2. 14, 13; P. Flikwecrt 3, 9; A. Hagcsteijn 5, 18; J. Snijders 6, 10, 14; B. Visser 7; I. L. v. d. Maas 8; A. J. Stoutjesdijk 11; J. v. cl. Sandc 16; H. v. d. Maas 17. Chateauroux: los 5.30 uur. In con cours 60 dvliven. Fr. Maijs 1, 13 (17.55 uur); P. Flik wecrt 2, 11, 14; I. L. v. d. Maas 3; J. v. d. Sandc 4; H. Slagboom 5, 12; Jnc. Verwijs 6. 8. 10: A. M. Rerro- voels 7; A. Flikwecrt 9. Gratis kip en fruit vpor minister DEN HAAG, 22-6. Hel is voor de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, maar te hopen, dat hij op 15 juli a.s. niet alleen maar de brug over het Ketelmeer (ondeivieel van de toekomstige auto snelweg Haai'lem-Flevopoldex-s-Gxo- ningen) opent, maar ook over de bx ug zal komen, want onder het motto „Kom over de brug" zullen de hore- ca-ondernemers van de Noordoost polder en noordwest-O vei'ijssel de eerste vijfduizend passanten van de brug een gratis kip cn fi*uit aanbie den. Miljpenenschade bij brand in Vlaardiugun VLAARDINGEN, 22-6. Een schade v?n drie a vier miljoen gulden leed maandagavond de Chloi'ide Batte rijen N.V. in Vlaardingen tengevolge van een uitslaande brand in haar fabi'ieksgebouw aan de Produktie- sti-aat. Even na half zeven ontstond de brand. Reeds voor de brandweer aiTiveerde stond het fabrieksgebouw over een oppervlakte van honderd bij vijftig meter in lichtexiaaie. De rookontwikkeling was tot in de wij de omtrek zicht baai', hetgeen veel publiek tx*ok. Stank voor stank DEN HAAG, 20-6. Een 34-jarige heier en zijn 27-jarige echtgenote hebben in Den Haag in het kantoor van de makelaar van hun woning hun misnoegen geuit over het uit blijven van een reparatie aan de rio lering door het gooien van zes stink bommen. Daax-na gingen ze op de gxond zitten in afwachting van de dingen die komen gingen. Aangezien de makelaar piompl de politie belde werd het voor beiden een proces- vei'baal wegens lokaalvxedebreuk. Dodencijfer in Amman AMMAN, 22-6. Bij de gevechten van dc voi'ige week in Amman tus sen Jordaanse tx-oepen en Palestijnse commando's zijn 200 mensen om het leven gekomen en wei-den 500 ge wond. Dit is zatexdag meegedeeld door een woordvoerder van de Pa lestijnse „Rode Halve Maan" in de Jordaanse hoofdstad. Onder de do den zijn veertien militaii-en en on geveer 25 Palestijnse vluchtelingen. De meeste commando's zijn gesneu veld bij het radiostation van Amman, waar zij hevig door de Jordaanse troepen zijn beschoten. Schenking van dc FIFA MEXICO STAD, 22-6. De Fifa heeft 75.000 Zwitsei'se franc (63.000) gulden geschonken aan het Pei-uvi- aanse ï'ampenfonds voor de slacht offers van dé aardbeving. Het Roe meense rairipenfonds ontving 25.000 fi'anc (21.000 gulden) en 30.000 fx*anc (i-uim 25.000 gulden) werd geschon ken aan de Boliviaanse voetbalbond voor het vliegtuigongeluk dat de club „Los Mas Fuerles" heeft getrof fen. Jongen verdronken in zwembad RHENEN, 20-6. Dc 14-jarige C. P. van Berkel, afkomstig uit Dordx-echt is vei'di'onken in het Bei'gbad te Veenendaal. De jongeman, gehandi capt aan armen en benen, was on- dei'gebi'acht in het observatiekamp „Ovei-bei-g". Samen met acht andex-e verpleegden was hij naar het zwem bad gegaan. Hij was de zwemkunst niet machtig. Tegen het verbod van de leiding van het observatiekamp was hij in het diepe gedeelte van het Bex-gbad gegaan. Amerikaanse schepen voor Zuid-Vietnam SAIGON, 22-6. De Amei'ikaanse autoriteiten zullen dinsdag 273 Ame rikaanse schepen aan de Zuidviet- namese marine overdragen. Het zijn 162 i'ivier-pati'ouilleboten, 75 stoiTn- boten en 36 snelle patrouilleboten. De plechtigheid wordt bijgewoond door de Amerikaanse ondex-minister van marine, John Chapee, die een vierdaags bezoek aan Saigon bx-engt. Seminarium door krakers weer ontruimd DRIEBERGEN, 22-6. Tussen negen en tien uur maandagavond hebben de ca. 30 jongelui, die het groot^se- minarium le Driebergen-Rijssenburg zondag hadden geki-aakt, dit pand weer onti'uiind. Ze hebben dit vol gens de politie van Driebergen uit eigen beweging gedaan, omdat het gebouw voor bewoning door gezin nen toch niet geschikt was. Bosbranden in Belgic BRUSSEL, 22-6. In de uitgcsli-ekte dennenbossen van dc Belgische Kempen, in dc driehoek Wecheldcr- zandc, Pietcrs-Lillc cn Gierle, nabij Hci-entals, zijn Belgische brandweer korpsen, verstei'kt met korpsen van het Britse leger tot maandagochtend vijf uur bezig geweest met het be strijden van omvangrijke branden die zondagavond omsti-eeks negen uur waren gesignalcci-d. Motorrijder verongelukt WOENSDRECHT, 22-6. Dc 24-ja- rigc F. de Leeuw uit Zcvenbex-gen kwam maandagavond om het leven toen hij, rijdende op een motorfiets, fi'ontaal wei'd aangcicdcn door een personenauto waarvan de bestuux-dcr links In een bocht x-eed. Een en an der gebeulde op rijksweg 58 ter hoogte van het viaduct in Woens- drccht. Dc bestuurder van dc pexso- ncnauto werd zwaar gewond over gebracht naar oen ziekenhuis in Breda. Woensdag 24 juni JCierikzee Stadhuis, 8 uur, vergadering gemeen teraad. Toogdag C.B.T.B. Hex vonnd Vexenigingsgebouw, 2 uur uitreiking getuigschriften huishoud school „Prinses Juliana". Dreischor Hei'voi'mdc Kerk, 8 uur zangavond. Haamstede „De Schutse", 7.30 uur, diploma-uil- reiking. Donderdag 25 juni Zierikzec Hei*v. Vei'enigingsgebouw, 7.45 uui', oudexavond R.K.-scholen. Gasthuiskei'k, 8 uur, orgelconcert. Bruinisse Muziektent, concert muziekkorps Leger des Heils, Den Haag. Vrijdag 26 juni Zierikzee Gravensteen, 3.30 uur officiële ope ning Vissei'ij-expositie „Z.Z. '70". Huis van Nassau, 9.45 uui', aanvang aai'dappelkontakldag. Scharcndijkc Rondvaartboot in de haven, 7.30 uur concert muziekkorps Leger des Heils 7 uur mars door het dorp. Zaterdag 27 juni Zicrikzce Gasthuiskei'k, 8 uur, interkerkelijk avondgebed. Havenplein, 7.30 uur, concert mu ziekkorps Leger des Heils, 7 uur mars door de stad. Burgh-Haamstcdc Speelterrein Beatrixschool, 7.30 uur, turndemonstraties. Haamstede Dorpsplein, 2.30 uur concert muziek korps Leger des Heils, 2 uur, mars door het dorp. Brouwershaven Hotel Graaf Floi'is V, 2 uur, start wandeltochten. Adverlentie Eerste hypothecaire geldleningen op courante woon- cn winkelhuizen, alsmede landerijen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Vertwerpster krijgt drie maanden voorwaardelijk LONDEN, 22-6. In Londen is maandag de 26-jarige Angela Weight ,'tot een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden, met een proeftijd van twee jaar veroordeeld, oiTidat zij zaterdag Edward Heath een potje verf over de kleren wierp, toen hij blij over zijn verkiezings overwinning de ambtswoning van de eerste-minister wilde betreden. ai). De Zeeuwse taal is kennelijk een opwekkend onderwerp, gelet op de reacties op het cursiefje „Tael", waarin enkele pikante specimen uit hel Zeeuws woordenboek werden ge citeerd. Gewezen werd o.m. op de merk waardige klanken en beelden, die (soms) ontstaan als men het Zeeuws - voor de grap - even aan elkaar schrijft. De ontcijfering is nog al eens een geliefd spelletje op buurt en feestavondjes. Klassiek geworden voorbeeld is: „laemakettalanka"het lijkt wel een woord uit het Urdi, maar liet is: „laat maar, ik heb het al". „Ondanks alles toch niet volledig" meldt een Zierikzeese lezer over het Zeeuws woordenboek. Hij miste het woord „puunoód". Inderdaad wordt het woord gebruikt, maar een om schrijving is een kwestie apart. Iemand met een „puunoód" verheugt zich (of niet) in het bezit van een doorgaans merkwaardig geconstru eerd hoofd, dat de aandacht trekt. Spaar me de details, want die kun nen duizenderlei zijn. Het i voord heeft echter ook een overdrachtelij ke betekenis en dan komt men te recht bij een persoon, met een wat onbestemd gedragspatroon, een iets zonderling getinte figuur, die maar wat onbestemd door het leven loopt rond te „strunen" (scharrelen: wel in het woordenboek!). Andere woorden (maar die staan er meestal wel in) werden inge stuurd, als puut in do dulve (kikker in de sloot), (sorrie, maar er zijn geen kikkers meer in de sloot: wat heb ben ze in het bedorven milieu nog te zoeken?), het trasdeksel (deksel van dc regenbak(put), de spint ie (kast), enfin, te veel om op te noemen. Een lezer uit Haamstede Aemstie had nog een leuk verhaaltje. Die niet van hier zijn, móeten het maar pogen te vertalen: „Voader liep a een stuit nae 't biebeltje van zun Mi ent je te zoeken. Ie keek op 't bcs- tieboórd, in dc spinnc, in de schuuve van 't kammenet, ma ie kon 'f ma uie vindc. Even later riep Mientje: „Lnc ma voader, 'k et a lank a, ut lag in de bennewangen". Om dur dan noe ma mee Ie stoppen: ajtius van SCI 11 ER EI LAN DM A N. I f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2