DE ZIERIKZEESCHE COURANT IN 198» GEEN KOLEN MEER ALS ENERGIEBRON Suiker-, «raan- en botervoorraad in E.E.G. Thant ziet geen spoedige „doorbraak naar de vrede" in Indo-China Senaat bevestigt bevoegdheden van Nixon Massale vissterfte in Hollandse IJssel President Ecuador alleen aan de macht Israël voert overval uit in Egypte BILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2.'i juni ID70 126ste jaarna uk Nr. 20423 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janneweltken II, Zierilczee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar J 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per osse mm; „Succesje" (max. 4 regels) I 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer: Rioleringen te Noordgonn o-Zonnenntire Bestrijding milieuverontreiniging ARNHEM, 23-6. In 1980 zullen ko len als energiebron z(jn verdwenen. Voor de energiebehoefte zal dan olie voor 10 procent, kernenergie voor 20 procent en aardgas voor 70 procent zorgen. De zwaveldioxide (stikstof belasting) zal dus ondanks de stij gende energievermogens afnemen. Staatssecretaris dr. R. J. II. Kruisin- ga, zei dit naar aanleiding van zün bezoek maandag in Arnhem aan de Kema, het Rijksinstituut voor Na tuurbeheer (RIVON) en het Instituut voor Oecologisch Ondrzoek. De geschetste ontwikkeling noem de hij zeer verheugend, er echter aan toevoegend, dat men zich 'voor de toekomst niettemin toch wel zorgen maakt over de toename in ons milieu van So2 dat dan ook in het onder zoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en de Kema een be langrijke plaats zal krijgen. Het R.I.V. onderzoekt momenteel ook in hoeveel tijd de milieuverontreinigen de stoffen zijn afgebroken en samen met Philips wordt gewerkt aan een luchtmeetnet. De vraag hoever er in Nederland met het oog op de milieuverontreini ging kan worden doorgegaan met de verhoging van de energieproduktie, besprak de staatssecretaris ook mei de staf van de Kema. „Over 30, 40 jaar, zullen we vanuit het oogpunt van een goed milieubeheer in ons land moeilijkheden krijgen met de energieopwekking. Onze oosterburen zullen, aldus dr. Kruisinga, „met die factoren van milieubeheer al over 15 jaar te maken krijgen". Samenwerking Naar aanleiding van de samenwer king tussen het R.I.V. en de Kema bij een onderzoek naar de verplaat sing van milieuverontreiniging dooi de lucht, zei hij dat ook zal worden nagegaan welke activiteiten er zul len kunnen worden ontplooid ten aanzien van de biologische konse quenties van de waterverontreini ging. Met name welke invloed ener gie-opwekkende centrales hebben op de temperatuur .van het koelwater. De Kema is ook begonnen met een onderzoek naar de vraag op welke wijze en in welke windrichtingen de zwavelzuurstofverbinding S02 in ons milieu voorkomt. De aanvoer bij oostenwind is van uit Duitsland, waarmee Nederland bilateraal samenwerkt op het gebied van de milieuverontreiniging, van meer betekenis dan vroeger werd verondersteld. De stijgende behoefte aan energievoorziening schept overi gens naar hij zei grote konsequenties voor de lucht- en waterverontreini ging. BRUSSEL. 22-6. De Europese Commissie schat de totale voorraad suiker in de gemeenschappen per I juli van dit jaar op 2,3 miljoen ton eenze'fde hoeveelheid als per l juli 1968, maai een miljoen ten meer dan op 1 juli vorig j„ar. Cm hel peil van de voorraden in 1968 en 1969 te bereiken heeft de ge meenschap pei j?av 800.000 ton moe- ten uitwaren en 375.000 respectieve lijk 400.000 ton moeten denaturen. Vcoi dc verkoopseizoenen 1968-1969 co 1969-1970 wcclt geraamd dat het Europese Landbouwfonds per sei zoen 385 miljoen gulden zal moeten uitgeven voor sanering van de sui- kcimarkten met handhaving van de c on eden cp genoemd peil. Wat de voorraden granen betreft NEW YORK, 22-6. Secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties ziet geen perspectieven voor een spoedige „doorbraak naar vrede in Indo-China". Dit is zjjn conclusie na de besprekingen die hü vorige week in de Sowjet- Unie heeft gevoerd met premier Kosygin en minister van buitenlandse zaken Gromiko, zo zei Tliants woordvoerder maandag in New York. De woordvoerder bevestigde dat de standpunten van Thant en van dc Russische leiders „bijna volledig" gelyk zijn in de kwestie-Cambodja, zoals in het Russische regeringscommuniqué was gezegd. De secretaris-generaal acht het op het ogenblik niet nuttig te zeggen op welke punten men het niet eens was. denkt de commissie dat deze (met uitzondering van rogge) per 1 augus tus 1970 op een normaal peil zullen liggen. Om dit peil te bereiken heeft de gemeenschap grote hoeveelheden moeten uitvoeren en denatureren. De afzetkosten kunnen worden ge raamd op ongeveer 1,855 miljard gulden voor de uitvoer en op 280 miljoen gulden voor denaturering. Vclgens de eerste gegevens is in de teiste rr, anden van dit jaar een lichte daling in de botervoorraad cpgeticden. Per 31 maart 1970 be droeg die voorraad 220.000 ton tegqn 270.000 ten vorig jaar. Japans-Amerikaans veiligheidsverdrag automatisch verlengd TOKIO, 22-6. Het controversiële Amerikaans-Japanse veiligheidsver- drag is in de nacht van maandag op dinsdag automatisch verlengd, zon der dat een van de verdragspartners daarvoor enige handeling hoefde te verrichten. De verlenging is tot dus ver niet met incidenten gepaard ge gaan. in tegenstelling tot de onderte kening van het verdrag tien jaar ge leden, die het aftreden van de rege ring Noboesoeke Kishi tot gevolg had. Een bezoek van de Amerikaan se president Eisenhower aan Japan moest worden afgelast vanwege de rellen en demonstraties tegen het verdrag. WASHINGTON, 22-6. Met 79 stemmen veer en 5 tegen heeft de Amtiikaanse Senaat maandag be vestigd dat president Nixon volgens dc grondwet als opperbevelhebber bcvcegd is tot bescherming van de Amciikaansc troepen in Vietnam. Ned. Spoorwegen plaatst iniljoenenorder WOERDEN. 22-6. De Nederlandse spoorwegen hebben bij de N.V. Ca- rosseriefabriek Den Oudsten en Zo nen in Woerden een order geplaatst voor 160 lijnbussen, semi-toerwagens en touringcars, in totaal voor een bedrag van rond 8,5 miljoen guld.en, aldus deelt het Woerdense bedrijf mee. De bussen zijn in meerderheid be stemd voor de dochterondernemingen van de spoorwegen. Ernstige politieke spanningen QUITO, 22-6. De president van Ecuador, Jose M r ia Velasco Ibarra, hteft in een iadictcespraak meege deeld dat hij alle macht aan zich heeft getrokken, cm het hoofd te kunnen bieden aan, „een opruiendè bewegingdie zich keert tegen zijn regeiing en tegen de grondwet. President Velasco heeft aangekon digd dat een referendum zal werden gehouden over de grondwet van Ecuador. In zijn radiorede zei hij ZANDVOORT. Tijdens de races te Zandvoort .om de Grand Prix kwam één der coureurs Pierre Courage om het leven. Zijn wagen explodeerde en vloog in brand. Binnen zeer korte tijd waren er slechts wrakstukken over. verder dat de studenten-organisaties dcoi communisten werden beheerst. De laatste tijd zijn er vrijwel voortdurend botsingen tussen politie en studenten die de regering be- schudigen van intimidatie en beper king van de universitaire vrijhed. Afgelopen dinsdag werden 17 stu denten gewond tijdens de gevechten met de politie toen zij protesteerden omdat naar hun mening de regering betrokken was bij een explosie die de drukkerij van de universiteit van Quite vernietigde. Piesident Velasco heeft gedecre- teeid dat de Ecuadorianen het land niet mogen verlaten en dat vlieg- tuigp. ssagiers op de vliegvelden mtcten blijven. Scholen en universi teiten zijn gesloten en, demonstraties zijn verboden. DEN HAAG, 22-6. Sedert zaterdag drijven duizenden dode vissen in de Hcllandse IJsse". Hef water var deze rivier is ge woonlijk reeds niet al te fris, maar nu moeten er, neemt de politie aan giftige stoffen in terecht zijn geko men, die deze massale sterfte ver oorzaken. Het voor de visstand zo fu neste vergif kan geloosd zijn door een tanker of door een chemische fa- bi iek. De waterpoli tie te Gouda, die het enderzeek in handen heeft, tast reg in het duister. Gok is nog niet bekend welke stof de vissterfte heeft veroorzaakt. Maardagavond was de analyse van het IJssel water nog niet voltooid. Na oversteken Golf van Suez TEL AVIV, 23-6. Een Israëlische militaire eenheid is in de nacht van maandag op dinsdag de Golf van Suez overgestoken en heeft daarna het bestuurscentrum van het gebied Zcefrana, 75 km ten westen van Bir Aizida, met mortiervuur bestookt, aldus een Israëlische militaire woordvoerder in Tel Aviv. De Israëlische militairen hebben opslagplaatsen en twee gepantserde li cepentransportwagens vernietigd. Allen zijn ongedeerd op hun basis teruggekeerd, aldus de woordvoerder. De militairen waren met hel-N schic jf\ lieg tuigen overgebracht. De k :n-?nring var de twee pantserwa gens ir bij dc e: rietiging omgeko men. De vernielde opslagplaatsen bevatten militrii materieel en voor den \.*or het personeel van het aangevallen centrum, aldus de Isra ëlische wooidvoerder. Hersenvliesontsteking rond Tongeren (België) BRUSSEL, 22-6. Rond en in de Belgische plaats Tongeren worden dc laatste dagn tientallen gevallen vast gesteld van hersenvliesontsteking. In één kliniek in Tongeren werden al zestig patientjes met deze ziek te opgenomen. De ziekte komt voor namelijk voor bij kinderen in dc leeftijd van 1 tot. 14 jaar. Alle patientjes vertonen dezelfde verschijnselen: stijfheid in de hals- streek, hoge koortsen en neiging tot m-aken. Artsen menen dat de meeste gevallen voortkomen uit verwaar loosde ziekten als bof en mazelen. De verwaarlozing zou een gevolg zijn van hot warme weer: de moeders la ten hun kinderen na de ziekte te vroeg naar builen. Een daartoe strekkend amende ment was ingediend door de demo cratische senator Robert Byrd. De tekst heeft ten doel bel amendement Church-Cooper te verzachten, waar in aan president Nixon het recht wordt ontzegd, zonder voorafgaande goedkeuring van het Congres op nieuw in Cambodja in le grijpen. De senatoren die- dc politiek van Nixon goedkeuren trachten een stemming ever het amendement Church-Cooper te vertragen. In de hoop dat de Amerikaanse troepen alle op 30 juni Cambodja zullen hebben verlaten. Grote havenstaking in Groot-Brittannië LONDEN, 22-6. De nieuwe Britse conservatieve regering is maandag voor de eerste maal door de vakbe weging op de proef gesteld door een „niet-offieiële" staking van duizen den havenarbeiders in verscheidene havens van het Verenigd Koninkrijk. De staking betekent een tweeledige waarschuwing aan het adres van de regering van Edward Heath. Ener zijds een protest tegen het aanstellen van tijdelijk earbeidskrachten in een aantal havens. Anderzijds een eis tot nationalisatie van de Britse havens, zoals door de Labourregering van Wilson was voorgesteld. De conser vatieven willen dit voorstel intrek ken. Stoffelijk overschot Soekarno hegraven BLITAR. 22-6. Het stoffelijk over schot van ex-president Soekarno is bijgezet op een klein heldenkerkhof te Blitar. Militairen met de bajonet op het geweer stonden op wacht rondom de begraafplaats, terwijl meer dan 50 duizend mensen uit naburige dorpen gekomen waren om afscheid te ne men van „de vader van de Indone sische onafhankelijkheid." RIJSWIJK (Z.H.). De 5 maanden oude Patrick Smits-Schouten uit Rijswijk is maandagmiddag in zijn wieg gestikt. IIKT WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-6. Hel K.N.M.I. deelt mede: Langs de noordflank van een bij de Azoren gelegen hogedrukge- bied wordt een westelijke stroming aangetroffen, mede in stand gehou den dooi een depresise ten zui den van IJsland. Hoewel een boven Scandinavië en midden-Europa aan wezig hogedrukgebied het verder oostwaarts opdringen van deze stro ming nog blokkeerl. kunnen van de oceaan afkomstige storingen wel lol ver over ons land doordringen. In de ochtend bereikte een koufront, vergezeld van enkele regen- en on weersbuien het zuidwesten van het land. In de loop van de ochtend trok het, gevolgd door binnenstromende koeiere lucht, verder naar het noord oosten. Een volgend fronlensvsleem. vergezeld van veel bewolking na derde Ierland en kan woensdag eveneens ons land bereiken. Hoewel de regenkans hierbij groter wordt, blijft de deprcrsieactiviteit in onze omgeving nog klein. DJAKARTA. - Archieffoto van de overleden oud-president van Indo nesië Soekarno. De foto toom Soe karno tijdens een bezoek aan Mos kou, waar hij o.a. sprakmet de toenmalige partijleider Chroesjtsjnv'. die nu ook ernstig ziek schijnt te zijn. Dit nummer bestaat uit 1(1 pagina's Door de wijze ypaarop men gelijk 'hee'ft heeft men' raak J ongelijk. t Abonnementsprijs Zierikzeesehe Nieuwsbode Met ingang van woensdag 1 juli a.s. wordt het abonne mentsgeld als volgt: maandabonnement 3. kwartaalabonnement 8,95 jaarabonnement 34,65 Zij die reeds hun abonnements geld hebben overgemaakt wor den verzocht het aanvullende bedrag bij te storten. De administratie WAT UQT Vi 'O Verwachting tot woensdagavond: Gematigde temperaturen Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk regen; matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind; gematigde tem peraturen. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen; 0 lot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 pro ent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 24 juni. Zon op 4.20, onder 21.04. Maan 'op onder 10.34. 25 juni. Zon op 4.21. onder 21.04. Maan op 0 02. onder 12.00. Laatste kwartier: 2G juni te 5.01 uur IIOOCW vn-iKSÏ N ZIERIKZEE 24 juni 25 juni 6.56 v.m. 7.44 v.m. BROUWERSHAVEN 24 juni 6.38 v.m. 25 juni 7.28 v.m. Doodtij: zondag 28 juni. 19.12 n.m. 19.56 n.m. 19.08 n.m. 19.55 n.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1