Moeders tweede leven Rijkspostspaarbank rente tot 7% l'raai en modern nieuw l\T.T.-„hulp"-postkaiitoor Haamstede Het overlijden van Soekarno Het Wereld- voedselcongres ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE i.onderaag 25 juui 1970 NT. 20424 Aanwinst voor Westhoek HAAMSTEDE. 23-6. „Tussen de opening van een .brievenbestelhuis" in 1851 en de opening van een /eer modern postkantoor in 1970 ligt een heel stuk .postale" geschiedenis." Aldus de directeur van het District Zeeland van de P.T.T., de heer C. S. Vis uit Middelburg, die moeite ge nomen had om ter gelegenheid van deze opening in de geschiedenis te duiken. Hij vond dat in het jaar 1855 voor het eerst ook brieven aangeno men werden door de zo genaamde „brievengaarder". Nog weer later werd de dienst uitgebreid en kwam de telegrafie aan bod, terwijl in 1902 de telefoon haar intrede deed. In het begin van de P.T.T.-tijd werd eerst kantoor gehouden ten huize van de kantoorhouder. In Burgh werd pas in 1869 begonnen. Niet altijd is het hulppostkantoor Burgh-Haamstede één kantoor ge weest, maar al in 1923 was men de samenvoeging der gemeenten ver vooiuit en w#rd één kantoor voor beide dorpen in gebruik genomen. De heer Vis had ook gevonden dat er toen een brief was uitgegaan naar het gemeentebestuur van beide dor pen om medewerking voor de kan toorbouw. doch deze werd afgewe zen. Toch heeft het gemeentebestuur zijn volle medewerking kunnen ver lenen toen het kantoor ten huize van de heer Kosten, die ook deze opening met zijn echtgenote mee kon maken, verplaatst moest werden. In 1962 be gon het eerste overleg en in 1963 werden de stalen meubels voor het kantoor reeds besteld. Plannen wer den gemaakt en er werd grond aan gekocht, doch het eerste plan kon de goedkeuring van b. en w. niet weg dragen. Tenslotte werd geadviseerd de grend waarep hi t kantoor nu is ge bouwd door ruiling te verkrijgen. Ilit was een belangrijk voordeel vcor de P.T.T., want had men bijv. vorig jr.ar deze giend moeten kopen dan was de gicndprijs zeker wel 9 u 10 gulden duurder geweest. Spreker zag het nieuwe kantoor als eon springplank naar verdere ontwikkelir g v.n de streek, temeer- omdat de P.T.T. van mening is d 1 men de recreatieve ontwikkeling van Borgh-Haamstcdc aankan. In de zo mer gaat er zeker 50 -%> meer geld c.et d. balie dan in de wintei. Zo weiden ei b.v. vijf- tot achtmaal meer postzegels ir die periode om gezet. Het telefoon gebruik is dan twintig maal hoger dan in de winter. En het meerdere werk dat de be- stelleis in de zomer hebben is niet gemakkelijk in cijfers uit te drukken Maar het mag nu gerust nog eens verdubbelen, want de ruimte is er voor. Het was ook niet eenvoudig om te bepalen wat er gebouwd moest wor den en er was veel overleg tussen Den Haag - Zierikzec - Middelburg en Wcsterschouvven. Maar het resul taat mag gezien worden. Plan voor Renesse Voor Renesse staat een zelfde plan op stapel en spreker had gegronde hoop dat de realisering van dat plan niet zo lang op zich zal laten wach ten. De directéCr vn het rayon Zierik- zee, de heer H. M. v. d. Post. over handigde aan burgemeester H. P. Everwijn het bewijs van een aange tekend stuk. Na de aanbieding aan de directeur van het Hulppostkan toor Burgh Haamstede, de heer S. Slager, bleek deze voor de burge meester een briefpakje te hebben ontvangen dat na opening een fraai fotobcek bevatte met als titel „Zee land in beeld". Eerste overheidsgebouw Burgemeester Everwijn memo reerde dat er in deze, zich snel ont wikkelende gemeente nog al wat eens te openen is. doch dit \Vas, na aanvaarding van zijn ambtsperiode alhier, toch de eerste opening van een overheidsgebouw. Gok de burge meester werkte met getallen en cij fers. Toen hij zes jaar geleden in Wesierschouwen. kwam was het kantoor nog gevestigd ten huize van de heer Kosten. In mei 1965 kon de gemeen te de opgelapte oude kleu terschool aanbieden, hoewel het moeilijk was om alle lekken dicht te houden. Juni 1963 kwam het ver zoek voor aankoop grond en dat weid in november door de raad goedgekeurd. Een jaar later een schetsplah, doch hier moest dege- meente remmend werken, omdat het niet paste in de omgeving. Vóór een nieuw plan ter tafel kwam werd de grondruil reeds aanvaard, hoewel de P.T.T. niet over een nhcht ijs ging alvorens toe te stemmen. De P.T.T. was teen dus vrij snel, doch nu blijkt dat de stukken die de nachtposttreinen moeten halen, al om half vier in de middag aan geboden moeten zijn. En dat nu wij maar een uur rijden van Rot terdam af liggen. Spreker hoopte dan ook op een snellere verbinding. In maart 1968 waren de plannen rond en goedgekeurd. De bouw is zeer vlot verlopen en de burge meester zeide „trots te zijn op dit fraaie kantoor". Namens het ge meentebestuur en de gehele bevol king feliciteerde hij de directie dan ook hartelijk. Het geschenk van de gemeente was jammer genoeg nog niet klaar en de sprookjeskabouters hadden ook het parkeerterrein nog niet ge reed gemaakt in de laatste nacht 'doch daar zit ook schot in. De wens uitsprekend dat dit kantoor werke lijk een springplank zal mogen blij ken voor de verdere ontwikkeling van de streek verklaarde de burge meester het nieuwe Hulppostkantoor vcor geopend. Vervolgens sprak de architect, de heer H. C. C. Heringa uit Zierikzee. dankwoorden voor de opdracht hem verstrekt. Hij dankte vooral de op zichter de hèer Keurvink, en de uit voerder van de eanneemster. Bij kerk N.V. te Burgh, de heer Van, 't Hof vcor de prettige samenwer king. De heer J. Bijkerk te Burgh sprak eveneens woorden van dank. Namens de Raiffeisenbank en de Amrobank waren bloemen aangebo den, teiwijl namens V.V.V. Burgh- Haamsfede de heer J. C. de Peiler gelukwensen uitsprak. De heer J. Geleijnse deed dit namens de M.id- denstendsver. Haamstede Burgh De heer Vis dankte de sprekers. Hij hoopte op de nachtpostverbin ding terug te koinen bij de opening volgend jaar van het nieuwe kan toor in Renesse. Gnder leiding van de heer V. d. Post, die de genodigden in hotel Bom een welkom had toegeroepen werd toen het gebouw bezichtigd. Vanaf woensdag draiat het P.T.T.- bedrijf in het nieuwe gebouw doch in de aangegeven uren brachten velen reeds op dinsdag een bezoek aan hun nieuwe postkantoor, dat het woord „Hulp" echt niet meer ver dient. Hoofdmoot van het gebouw is de ongeveer 100 m- tellende balie-ruim te waar via drie ruime loketten de bezoekers verwerkt kunnen worden Nieuw is de lcket-opstelling. Deze behoort tot de modernste van ons land. Eveneens valt de formulieren- afgifte automaat op die tot de laat ste snufjes op P.T.T. gebied behoort. In de „pcstaria" die dag en nacht geopend is, kan de bezoeker telefo neren, postzegels halen en eveneens zijn of haar postbus ledigen. Verder de grote, ruime bestellers-kamer en expeditieruimte waar de post gesor teerd werdt. terwijl de postauto tot bij ra „in huis" kan rijden. Een fraai gebouw, dat veel bewon dering op de openingsdag wekte. Zo zal het bij het Dubliek in de toe komst zeker blijven. De royale balie in het nieuwe kantoor. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BLIK DOOR HET WERELD Soekarno's dood is voornamelijk een aanleiding tot herinneringen aan zijn grote jaren, die veel langer ge leden schijnen dan ze zijn. Zjjn onbestrijdbare verdienste is dat hij de voornaamste grondlegger toas van de republiek Indonesië. On- afhankelijkheid was het doel waar naar hij een leven lang streefde, weinig kieskeurig piet ivie hij daar voor moest samenwerken: de Ja panners eerst, later de door Peking beheerste communisten, echter steeds zonder daarbij hun heerschappij te ruilen voor de koloniale van voor heen. Over zijn latere prestaties als re geerder, meer en meer dictator, en als stimuleerder van een verbond tussen de nieuwe naties van de'der de wereld, valt minder lovends te zeggen. De vaste koers die hij voer de om onafhankelijkheid te verkrij gen, werd gevolgd door een chao tisch gezigzag. Intern liet hij de corruptie op bloeien tot het land economisch nog erger verzwakte. Dan de nationali satie die meer uit principe werd uit gevoerd dan op grond van zakelijke overwegingen. Dit gevoegd bij een zucht naar grootheid, waarvoor de basis zowel als de middelen ontbraken, geeft een b alans van een rampzalig beleid, omsloten door nog altijd tamelijk duistere verbindingen met de com munisten die poogden een staats greep te plegen, die echter in plaats vaii hen het leger van generaal Soe- harto aan de macht bracht. Als bezielende en stimulerende fi guur heeft Soekarno een rol gc- i aid die vergelijkbaar is met die au bv. Loemoemba in Kongo. O DEN IIAAG, 24-6. Het wereld- voedt elcongres is overgegaan van eer ste naar zijn tweede fase. In de ccrsle fase heeft het congres een me ning gevormd over wat er op ver schillende gebieden gebeuren moet <Trt het probleem van honger en ar moede in de wereld op te lossen, in o tweede tase gaat men zich erover c: aden. hoe het gebeuren moei en hoe men de publieke opinie kan bo ze'leen. Diens niireool bleef oulc na zijn dood - Soekarno's tragedie is ge weest dat zijn latere daden veel van de glanzen wegnamen, die hij ver wierf door zijn eerste, zijn levens werk. BURGERLIJKE STAND ZIERIKZEE Geboren. 6 juni Jan Leendert, van Leendert Kik en Maria Picter- nella van Dijke (Bruinisse); 9 juni Jan, z. van Jan Gloude en Anna Maria Jozef ina Driessen (Wesier schouwen); 22 juni Cornells, z. van Pieter van der Werf en Martina Ja- coba van der Maas (Duiveland). Gehuwd. 12 juni Jacob van dei- Spek, 31 jr. (Zierikzee) en Jeannetté Been, 20 jr. (Leiden); 12 juni Antho- nie Kornelis de Vlieger, 22 jr. (Brou wershaven) en Johanna Marina Bo- lier, 20 jr. (Zierikzee); 19 juni Pieter Gerardós Willibrordus Kouwenbcrg, 18 jr. (Goes) en Marja Klip. 15 jr (Zierikzee); 19 juni CorneJis Pieter Bij .de Vaale. 21 jr. (Zierikzee) en Cornelia Adriana Greijs. 23 jr. (Zie rikzee). Overleden. 10 juni Johannes Kwaak, 80 jr.. echtg. van Janna Cornel ia dopper (Zierikzee): 12 juni Bcrlus Bolkenoaas, 64 jr., echtg. van Adriana Jannetje van der Werf (Brouwershaven); 16 juni Pieter van Beveren. 75 jr.. echtg. van Neeltje Bij de Vaate (Zierikzee); 19 juni Tannetje Johanna Beuzenberg, 87 jr., echtg. van Willem Marinus Johan nes Cashoek (Zierikzee); 20 juni Adriaan Bastiaansc. .68 jr.. echtg. van Adriana Boone (Mariekerke). Advertentie l ANI) KN Tl INBOUW Verslag 1969 Gew. Raad Zeeiand Landbouwschap In het dezer dagen verschenen jaarverslag over 1969 van de Gewest- lelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap wordt o.a. melding gemaakt van de verdroging van gronden rond het bouwdolc Bomme- r.eoe. i..e aanleg van een bouwdok voor caissons bij Bommeiiedo had nl. tot gevolg dat in het verslagjaar ei nstigc vci rivogingsverschijnselen v. erden geconstateerd opeen aantal ^e.celen in de polders bij Zonne- maire. Na overleg met de Rijkswaterstaat werd besloten, aldus wordt medege deeld, tot taxatie van de schade aan de -gewassen, waarvoor deskundigen werden ingeschakeld. Wat betreft de aardappelmoeheid wordt opgemerkt dat, evenals in 1968 gebieden Tholen en St. Philips- re!. Noord-Beveland, Walcheren en 'eeuws Vlaanderen gekarteerd wer den aoor personeel in dienst van het Landbouwschap. Schouwen-Duive- land en Zuid-Beveland werden in el, tijdvak van 18 juni t.m. 8 sep tember gekarteerd door personeel van de Plantenziektekundige Dienst. D ior de Aig. Inspectie Dienst moest voor overtredingen op landbouw grond in 49 gevallen proces-verbaal worden opgemaakt wegens overtre ding van de vruchtwisselingsvoor- schriften. In het verslag wordt verder een overzicht gegeven van de belang rijkste werkzaamheden die in 1969 werden verricht. LONDEN. De Amerikaanse minis ter v. n defensie. Meivin Laird, heeft cp een persconferentie in Londen gezegd dat de besprekingen met de Sewjet-Unie over het beperken van strategische wapens „zeer goede voortgang maken". Nederlands medisch team naar Pern DEN HAAG, 24-6. De Stichting Tene des Hommes Nederland heeft een rneüisch team gevormd, dat woensdag van Schiphol naar Peru vertrok voor hulp aan kinderen on der de slachtoffers van de aardbe vingsramp. Het team wordt gevormd door de coördinator Lucas van Ber- kestijn, de arts Kurt Bos en de ver pleegsters Els van den Berg en Fem ke Cnossens. Mej. Cnossens ver blijft met de heer Brijl, hoofdbe stuurslid van Terre des Hommes, reeds enige tijd in Peru. Mej. van den Berg werkte voor Terre des Hommes reedsin het voormalige Biafra. Het Nederlandse medische team zal in Peru werkzaam zijn in het gebied van Catac. ERUSSEL. Vc Europese land- kcrvvciganisatics hebben in Brussel waarborgen geëist in verband met hit feit dat. binnenkort (op 30 juni) de ondcihandelingen beginnen met de vier 1 .nden (Groot-Brittannië, Ierland, Denemarken en Noorwe gen), die om het lidmaatschap van de Euicpese Gemeenschappen ge vraagd hebben. Scheepvaart berichten Ameland, 22-6 Karlsham naar Nörköping. Ampenan,. 22-6 400 m. w. El Salvador. Acmaea, 22-6 Santos naar Recife. Abida. 22-6 Rastanura naar Durban. Kara, 22-6 480 m. n.w. Arica. Mississippilloyd, 22-6 700 m. n.o. Porto Rico. Zafra. 22-6 400 m. w. Diegosuarez. FEUILLETON SPAARBANK SEKIE. EN VOLCl 999-123 'i "hfik iïnOt. /V STA *TZo~b*H ren, Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de héle dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. „Hoe denkt Emmie's vader er over?" „De majoor? O. die heeft thuis niets te vertellen. Mevrouw en Em mie beslissen. Hij mag me ook wel. Ik kom er gewoon thuis. Na de dienst natuurlijk". Willemien wist, dat Simon na zijn vooropleiding in Ossendrecht was overgeplaatst naar 't Harde. Dus zou die Emmie daar ook wel wonen. Ze knikte. „Goed, Simon. Neem mijn wagen en irijd naar je meisje. Zeg. dat ik kennis met haar wil ma- :.en. Daarna zien we wel weer. Als jullie het niet elkaar eens zijn en er zijn geen bezwaren van de zijde ha- e. ouders, heb ik immers ook geen bezwaar? Als jij trouwen wilt, dan is dat jouw goed recht". „Lettie zei waar moet je van trouwen? Je kent niks en je hebt niks. Dat is toch niet mijn schuld, moeder? Ik moest in dienst, niet waar?" ..Dat is een aangelegenheid, waar Lcttic niets mee te maken heeft. Lettie had evenmin wat toen ze trouwde. En ik zal jou ook helpen, net zo goed als ik Lettie heb ge holpen". Hij sprdng overeind en pakte zijn moeder beet. .Moeder, ik wist hel eigenlijk wel, dal je reëel zou zijn. Dank je wel!" Hij nam haar gezicht tussen zijn handen en kuste haar op hel voorhoofd. In de loop van de middag arri veerde Simon met het meisje. De vrouwen taxeerden elkaar even. maar dan stak Willemien hartelijk haar hand uil. „Zo. Emmie, leuk. dat je meteen meegekomen bent. Ik heb niet zoveel gelegenheid, zie je. want ik werk in Parijs. Daarom vroeg ik je meteen te komen. Ik ben natuurlijk nieuwsgierig naar m'n aanstaande schoondochter". Voor de avond gevallen was, wist Willemien het al. „Ze is gewend haar zin door te drijven. Enig kind en be hoorlijk verwend. Maar met een willetje. Ik kan zeggen: wacht een jaar, maar ze is van het type Jan- neke en wat heb je aan narigheid, als je het kunt voorkomen?" Toen daarvoor even gelegenheid was. vroeg Willemien; „Houd je zo veel van Simon, dat je een huwelijk met hem aandurft, Emmie?" Er kwam een eerlijk antwoord. „Ja, mevrouw, heel veel. Hij is m'n alles. Ik zou niet meer buiten hem kunnen. Ik geloof, dat ik dan liever dood was". Zondags reed ze alleen naar 't Harde, na de avond te voren gebeld te hebben, om haar bezoek aan te kondigen. Mevrouw de Vorn was hartelijk welkom.' Men stelde haar bezoek zeer op prijs. Majoor en mevrouw Beursma bic ken verstandige mensen. De vrouw- zei: „Zodra ik begon te vermoeden, dat onze dochter pen vriend had. hoorde ik haar uit. Ik kende Simon, omdat hij weieens wat voor ons doet hier in huis. Een rustige jongen, de tegenvoeter van onze dochter.dus het was niet te verwonderen, dal die twee kennis aan elkaar kregen. Mijn man en ik besloten toen, dal Simon •ijn vrije lijd maar hier moest door brengen, Dat rond lopen hier in de omgeving met al dat bos herbergt ook zekere gevaren. Simon is ten slotte oen gezonde jongen en onze Emmie is ook geen heilige. Hier kun door Henk van Heeswijk nen wij er een beetje oog op hou den. nietwaar?" Voor Willemien werd hel een ge zellige zondag. Ze moest blijven eten en daarna sprak men nog enige tijd over de toekomst van beide jonge lieden, Tenslotte was met het er o.er eens dat een huwelijk dan maar na de diensttijd moest plaats heb ben. Temeer, omdat Simon meteen in Zwolle aan het werk kon en er ze'.fs een flatje voor hen beschik baar was. Na telefonisch overleg bracht Si mon zijn meisje wal vroeger terug naar huis. zodat ook nog even ge sproken kon worden met de oudere -mensen. Men kwam de trouwdatum overeen. Het was over elven, toen alles in kannen en kruiken was. Toen moest Willenvcr nog terug naar Amster- darp. Majoor Beursma zei: ..Simon, jii rijdt je'moeder naar huis". Ik moet voor twaalven binnen ziin. majoor". ..Dat maak ik wel in orde. Jij b enet je moeder thuis, dit is dienst, begrepen?" ..Jawel majoor". ..Ok<Morgenochtend mot do eer ste v< 1 v 'cube d na 09.59 hierheen. Is dat duidelijk?" ..U bedoelt na 06.59?" ..Nee. man. na 09.59! Kun je je moeder ook nog even naar de trein brengen". Simon glimlachte en salueerde. Da! mu ik denken", antwoordde Ordes «vr'en uitgevoerd, majoor", hu. En vijf minuten om afscheid te nemen van Emmie. Afmars jullie". iwoi dl vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 17