IMPLEX OOKVOOR BUITENLANDS GELD Amsterdammer maakt herinnerinssstuk aan de „Zierikzeesche" ga met uw tijd mee - ga naar de nmb! Verlies Ned. Spoorwegen gelijk aan 1968: ruim f 80 miljoen ZEVIBEL stelde negen punten op voor Kamercommissie voor de visserij STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 juni 1970 Nr. 20121 Bij (toenmalig) IZ.ï-jarig jubileum De heer Moes bij zijn schepping. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 22-6. Dc heer 11. Moes 1c Amsterdam heeft onder een explosie van affektic voor de Zierikzeesche Nieuwsbode, een bijzonder fraaie, inge lijste calligraphic vervaardigd, afgestemd op het vorig jaar gevierde 125- jarig jubileum van de krant. Zijn schepping heeft hij aan directie van drukkcrü en redaktie van krant, als geschenk aangeboden. Een bijzondere geste, die overeenkomstig hoog mag worden aangeslagen, want de „uurtjes", die deze kunstvaardige Amsterdammer (van oorsprong Fries) er in heeft ge stoken, zijn zeer vele. Tekenen en calligrapheren en deze technieken toepassen tot het maken van herinneringsstukken, vormen de hobby van de heer Moes, die er veel van zijn vrije tijd in steekt. De heer Moes (anders zou de belangstelling ook niet te verklaren zijn) heeft ver schillende jaren te Scharendijke ge woond en daar als schilder gewerkt. Hij was ter plaatse ten huize van de heer C. L. Kloet, die bij de overhan diging van het geschenk dan ook mede aanwezig was. Zijn verblijf te Scharendijke duurde tot 1953. Hij werd ge-evakueerd, maar zag het op het punt van terugkeer en ook op het punt van zijn ambacht allemaal niet meer zo duidelijk, zodat hij een betrekking aanvaardde bij de P.T.T. in de hoofdstad, in welke funktie hij nu nog werkzaam is. Interessante elementen Het aangeboden stuk bevat ver schillende interessante elementen, als de symbolische voorstelling van het oude stadsschoon, het Zeeuwse wa pen. de „redaktionele potloden", het wapen van Zierikzee, het oude vig net van de krant uit de 19e eeuw, de stormbal (rechts), die de ramp sym boliseert en geheel onderaan de Zee- landbrug. Het onderhavige - het ligt in de inleiding van dit artikeltje al op gesloten - vormt niet het eerste stuk van de he.r Moes. Hij verraste ver schillende verenigingen, instellingen en bedrijven in het verleden, als een bekende gloeilampenfabriek in het zuiden des lands en zijn eigen Am sterdamse club Ajax. Nu dan dus de Jaar onder de grond BELGRADO, 24-6. De 34-jarige Zuiclslavische speleoloog Milutin Veljkovic heeft woensdag, geheel alleen, het feit gevierd dat hij een jaar achtereen diep onder het aard oppervlak in een grot in Sanuir, in het oosten van Servië, leeft. Hij hoopt daar te blijven lot 12 septem- b er. De holenonderzoeker verricht hydrometeorologische waarnemingen en hij bestudeert het gedrag van en kele dieren, die hij mee naar bene den heeft genomen. Zijn gezond heidstoestand is uitstekend. In hel afgelopen jaar is hij geen enkele maal ziek geweest. Zierikzeesche Nieuwsbode. De heer Moes had het werkstuk al enige tijd klaar, maar wachtte tot de zomerva kantie'hem naar Schouwcn-Duive- Iand bracht. Zijn schepping vond een plaatsje in het redaktiekantoor en het gebaar SIM HM VELDHANDBAI. Dames Delia Sport wonnen „poule' op Walcliereu-tournooi VLISSINGEN. 20-6. De dames van Delta-Sport hebben op het interna tionale veldhandbaltournooi, georga niseerd door de sportvereniging Walcheren te Vlissingen, een uit muntende prestatie geleverd. In de dames senioren poule E werden alle wedstrijden door de Zierikzeese da mes gewonnen. Een fraaie beker kon mee naar Zierikzee worden genomen. De heren van Delta-Sport konden, ondanks de grote inzet, niet tot een overwinning komen. Zij waren inge deeld in poule D, waarin zij tegen standers ontmoeten die in de com petitie in een hogere klasse spelen. De Delta-Sport teams speelden dit keer niet in het bekende blauwe shirt, maar in het shirt „Onderdak". Zij maakte hierdoor ook buiten Schouwen-Duiveland reklame voor de Stichting Sportcentrum Schou wen-Duiveland. Door de leden van de Zierikzeese handbalvereniging werden op het tournooi enkele hon derden loten ten bate van de Stich ting Sportcentrum Schouwen-Duive land verkocht. Vooral de Zierikzeese dames heb ben in Vlissingen een uitstekende in druk achtergelaten. De eerste wed strijd tegen Olympus uit Vlissingen werd met 6-3 gewonnen. Het weer mee kunnen spelen van Ria Schaal- je betekende een aanzienlijke ver sterking. In deze wedstrijd werden Delta Sporl-heren konden niel winnen in toernooi Vlissingen VLISSINGEN, '20-6. Reeds van te voren was bekend dat het voor de Zierikzeese heren te Vlissingen een Het is zo gemakkelijk. Even bij de NMB binnenstappen als u geld no dig hebt voor een buitenlandse reis. De NMB wisselt niet alleen uw guldens om in francs, mar ken of ponden, maar geeft u ook tekst en uitleg over koer sen, reischeques, bagage verzekering en wat u maar wilt weten. U gaat met een veilig gevoel op reis. De NMB heeft alles verzorgd! nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Poststaking in Canada OTTAWA. 23-6. Bijna achtduizend postbeambten in Canada hebben het werk neergelegd omdat de onder handelingen met de overheid over een nieuw arbeidscontract te traag verlopen. Vooral de postbehandeling in Hamilton, Toronto en Vancouver heeft van de staking te lijden. In Montreal wordt de postbestelling vertraagd door zitstakingen. „Zierikzee als visserij plaats' in liet Zeeuws Tijdschrift Het derde nummer van het Zeeuwsch Tijdschrift is uit. Het be vat o.a. een bijzonder interessant ar tikel vr.n dr. II. A. II. Boelmans Kranenburg over Zierikzee als vis serijplaats. UTRECHT. 25-6. Het verlies van dc Neder vndse Spoorwegen is vorig jaar gelijk gebleven aan dat in 1968, te weten 80.3 miljoen gulden. Bij een gelijke rijksbijdrage we gens vreemde lasten (70 miljoen gulden), bleek het mogelijk de kos tenstijgingen (38 miljoen gulden rnceite compenseren met hogere opbrengsten. In het N.S.-huishoud boekje ging vorig jaar een bedrag cm van bijna 895 miljoen gulden, waarvan alleen reeds f 438 miljoen avn personeelskosten. Dit blijkt uit het heden (donder dag) verschenen jaarverslag 1969 \an de Nedetlandse Spoorwegen. De kostenstijging werd veroorzaakt door f 44 miljoen hogere exploitatie kosten, f 2,6 miljoen hogere wacht geldkosten en f 8 miljoen lagere af schrijvingen. De opbrengsten liepen op tot f 814,6 miljoen dankzij een meeropbrengst van ruim tien mil joen gulden uit het reizigersvervoer, ruim f 25 miljoen uit het goederen vervoer en ongeveer twee miljoen gulden uit ander vervoer. De beschikbare middelen van N.S. zijn voldoende om de behoefte aan liquide middelen tot het eind van dit jaar te dekken. van deze volijverige en enthousiaste hobby-ist is cigenlyk zo apart, dat wc nog vaak met veel genoegen naar dit fraaie geschenk zullen kijken. Bromfietser door wielrijder aangereden ENKHUIZEN, 24-0. Wocnsdagoch- tend om half acht is de 30-jarige Turkse gastarbeider H. A. Nazli uit Enkhuizen door een wielrijder aan gereden en op slag gedood. De man kwam van zijn woonplaats met zijn bromfiets rechts door een bocht rijden. Op dat moment nader de van links een groepje wielren ners. De Turk kwam met een van de wielrenners in botsing, met het noodlottige gevolg. Dubcek ambassadeur af PRAAG, 24-6. De voormalige Tsje- choslowaakse partijleider Alexander Dubcek is nu ook als ambassadeur van zijn land in Turkije ontslagen. Het officiële persbureau Ceteka, dat dit woensdag meldde, deelde mee dat president Svoboda Dubcek van zijn ambassadeurspost had ontheven om hem „met andere taken" te belasten. f MEUBELMEUWS Wat hebt U aan dure meube- 'en, als 't geen INTERMEUBEL is met 5 jaar garantie. Haal vrijblijvend de kleurige catalogus, waarin U zelf de lage prijzen kunt controleren. DEURLOO Meelstraat 31 - „De Meubelshowroom van Zie rikzee". de Zierikzeese doelpunten gemaakt door Nel Verheij (4 maal) en Ria Schaalje (2 maal). Tegen Goes en Vlissingen Ook tegen G.S.C. uit Goes was Delta-Sport duidelijk de betere ploeg. In deze wedstrijd kwam voor al de grote aanvalskracht van Delta- Sport tot uiting. Jannie de Jonge, ge woonlijk een yeldspeelster verving keepster Corrie Koopman wegens ziekte afwzig, uitstekend. In deze wedstrijd werden door de Zierikzee se dames niet minder dan tien doel punten gemaakt. Zij kwamen op naam van Nel Verheij (4 maal), Wietske Vos (3 maal) en Ria Schaal je 3 maal. Uitslag 10-3 voor Delta- Sport. Tegen Walcheren uit Vlissingen werd de beslissende wedstrijd ge speeld. Ook Walcheren had haar twee voorgaande wedstrijden gewon nen. Tot de stand 3-3 ging de strijd gelijk op, door doelpunten van Nel Verheij, Ria Schaalje en Wietske Vos. Toen echter wist Nel Verheij drie maal achter elkaar te scoren,, zodat de stand 6-3 voor Delta-Sport werd. In de nerveuze eindfase van de wedstrijd wist Walcheren nog 2 keer tegen te scoren, zodat de eind stand 6-5 in het voordeel van Delta- Sport werd. De Zierikzeese dames verlieten vermoeid maar gelukkig het veld. Een eerste beker voor de jongste af deling van Delta-Sport was behaald. NOAD I—All Ready II In de 2e klasse van de Schouwen- Duivelandse korfbalcompetitie staat voor zaterdagavond het belangrijke treffen te Dreischor tussen NOAD I en All Ready II uit Zierikzee op de korfbalagenda. NOAD staat fier aan de leiding en in feite kunnen alleen de rood-zwarte Zierikzeeënaren nog roet in het eten van NOAD komen gooien. NOAD start echter ook za terdagavond weer als favoriet want het valt niet aan te nemen dat de All Ready-reserves het de blauw- witten al te lastig zullen gaan ma ken. Wanneer NOAD wint, kan de kampioensvlag zo zoetjes aan wel uit de mottenzak worden gehaald. De wedstrijd begint om half 7. VOETBAL Duiveland II speelt tegen bedrijfselftal fit. Smits Op zaterdagmiddag 27 juni a.s. zal er op het sportterrein „De Saële" al hier een voetbalwedstrijd plaats vin den tussen het tweede elftal van Duiveland en een elftal, samenge steld uit pei'soneelsleden van het b'e- drijf fa. SmitS-Oosterland N.V. al hier. Het belooft bij gunstig weel een interessante wedstrijd te wor den, die ongetwijfeld veel belang stelling van het publiek zal genieten. De aanvang is gesteld op vier uur. zwaar tournooi zou worden. Hier komt nog bij dat Delta-Sport niet in zijn sterkste opstelling kon aantre den. Vooral technisch komt Delta-Sport nog te kort. Dit is ook begrijpelijk. Men kan niet verwachten dat een jonge vereniging binnen een jaar gelijkwaardig is aan een vereniging die al jaren handbal speelt. De eerste wedstrijd tegen Volhar ding uit Goes ging met 5-3 verloren. De doelpunten voor Delta-Sport werden gemaakt door Huib van Da len 2 maal cn Jan de Kok. Tegen Walcheren uit Vlissingen werd het 6-3, Ook in deze wedstrijd werden de doelpunten gemaakt door Huib van Dalen cn Jan de Kok. Delta-Sport kon hel ook legen Olympus uit Vlissingen niet bolwer ken. Met de rust was de stand reeds 5-0 in hel voordeel van Olympus. Na dc rust kroeg Delta-Sport meel vat op het spel. De achterstand was echter te groot. Door doelpunten van Jan dc Kok en Henk Verheij werd dc eindstand 5-2 voor Olympus. Tegen E.B.H.V. uit Breda werd met 8-4 verloren. Jan de Kok 2 maal, Freddy Schaalje en Henk Verheij zorgden voor dc Zierikzeese doel punten. Herdenking van eerste post vlucht DEN HAAG, 25-6. Op 5 juli is het vijftig jaar geleden dat dc eerste K.L.M.-vlucht met post plaatsvond. 0;> die dag werd, na een aantal p, oei vluchten, een zak met 300 brie ven. hij elkaar 6's kilo. van Schiphol naar J'enhursl in Engeland gevlogen. Het was de eerste keer dat post per vliegtuig werd vervoerd. Op maan dag 6 juli a.s. wordt deze eerste poslvlucht herdacht met een cere monie op Schiphól De schadevergoeding ex art. 8 ZIERIKZEE. 20-6. Dc negen pun ten dcor Zevibcl ter kennis gebracht aan de Kamercommissie voor dc Visserij, betreffende dc schadever- goedig inzake art. 8 van de Deltawet zijn hieronder gerangschikt. 1.) Het is volkomen redelijk, dat indien de overheid bij de behartiging der algemene belangen, schade toe brengt aan derden, dat deze schade volledig wordt vergoed. (Door de overheid is voorgesteld de schade tot 90 te vergoeden). t 2.) In alle gevallen moet een be roep op de rechter mogelijk zijn, tenzij dan wanneer het daden van zuiver overheidsbeleid betreft, doch daarvan is op het gebeid van de Dcltaschadc niet of nauwelijks spra ke. 3.) Voor gevallen, waarin er een lang tijdsverloop is tussen het optre den van de schade en de uitkering der tegemoetkoming (b.v. de Zand- kreek en het Veerse Gat) moet reke ning worden gehouden met munt- ontwaarding. 4.) De vissers van Vcere cn Arne- muiden hebben recht op een betere tegemoetkoming dan die welke ver vat is in dc Migratieregeling 1950. welke lot heden werd toegepast.. Voor bedrijfsschade, als gevolg van ondervonden nadelen zullen zij de- Er werd in de dertiende eeuw al gevist in Zierikzee, vooral tengevolge van de vraag naar voedingsmiddelen i il Vlaanderen cn aan het eind van de veertiende eeuw waren visserij, visvcrvi er en zouthandel erg be langrijk. Na de opstand tegen Spanje verliep de handel, hoewel in de ze- entiende eeuw Doggers uit Zierik zee raar IJsland voeren. Le opkomst van de mosselkuituur bracht weci een opleving met zich tree, maar ook voor deze bedrijfstak zijn dc jaren geteld, aldus de auteur van dit artikel. Vcorts een bijdrage van André Oosthoek over Hendrik Chabot die ep Walcheren gewerkt heeft, een herinnering van J. C. van Schagen: Kaasje en een boekbespre king var Kenterend Getij, een nieuw fotoboek ever Zeeland. In het Zeeuws prentenboek een artikel van L. W. de Bree en M. P. de Bruin over Tholen. Tot slot bevat het derde nummer nog de Zeeuwse kroniek en de mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen. Dc „Great Britain" Oud-Russische Ikonen in Middelburg weer „thuis Aan de wanden van de „Stichting Kunstzaal van Benthem Jutting" op de Lange Delft te Middelburg zullen gedurende de zomermaanden bijna 200 Russische ikonen worden tentoongesteld. Dichter Hans Warren opent de expositie op 26 juni aan staande. - Als belangrijkste stukken van de tentoonstelling in Middelburg gelden een paar koningsdeurenuit een kerkje in Letland: een ruim twee meter hoge ikoon van Johannes de Doper uit de 17e eeuw - één der mooiste stukken met deze heilige, in west-Europa - en een grote Maria Hodigilria. Ook de liefhebber van het kleine kan echter aan zijn trek komen want er hangt bijv. een rond ikoontje uit de Stroganoffschóól, dat maar enkele centimeters groot is. De tentoonstelling zal alle dagen, be halve zondag, geopend zijn. Orgelbespeling te Middelharnis Zaterdagavond 27 juni a.s. be speelt Jan J. v. d. Berg, organist van de Nieuwe Kerk te Delft, het orgel van de Grote Kerk te Middelharnis. Naast werken van J. S. Bach, Men delssohn, A. C. Schuurman vermeldt het programma ook werken van de concertgever. De Westduitse Vrije Democraten (FDP) hebben als afsluiting van hun partijcongres de ost-politik van Brandt volledig goedgekeurd. AVON MOUTH, 24-G. Het s.s. Great Britain, eens de trots van Victoriaans Engeland, is weer „thuis". Vierentachtig jaar nadat het schip bij de Falkland-eilanden in de buurt van de zuidpunt van Zuid- Amerika aan zijn lot overge laten was, werd het de haven van Avonmouth binnenge sleept. Duizenden mensen sloe gen de aankomst gade. Het zwaar gehavende en onder de roest zittende schip was op een ponton negenduizend mijl over de Atlantische oceaan ge sleept. De Great Britain was in 1843 als eerste lijnschip ter wereld van ijzer gebouwd en eveneens als eerste met een schroef uitgerust, te water ge laten, maar ongeluk achter volgde haar van het begin af aan. Prins Albert, de gemaal van koningin Victoria, miste bij de tewaterlating in Bristol met de traditionele fles cham pagne de boeg. Snei wierp hij een andere fles, maar die kwam op een groepje werfur- b eiders terecht. Vervolgens bleef de boot bij het wegglij den steken. Drie jaar later liep het 3270 ton metende prestige- schip bij Ierland aan de grond, en het kostte de grootste moei te om het weer vlot te krijgen. In februari 1886, nadat de Great Britain al diverse malen in andere handen was overge gaan, werd ze (inmiddels'her bouwd als zeilschip en met hout „bekleed" prijsgegeven nadat ze met een lading steen kool bij de Falkland-eilanden in een zware storm onklaar icas geraakt. Tot 1033 is ze daar in een haventje nog als opslagplaats gebruikt. klaraties indienen. 5.) Beroepsvissers (b.v. mosselkwe kers) die willen overgaan op zocl- wa tervisserij, dienen hiervoor bij voorrang vergunningen te ontvan gen. De sportvisserij mag hier geen root in het eten gooien. 6.) Voor de mosselbedrijven kome een goede saneringsregeling, ook voor hen die alleen percelen in dc Waddenzee hebben. Dit zou bevor derend kunnen werken op de totaal sanering. 7.) Er dienen zeer snel, duidelijke normen (in nauw overleg met het bedrijfsleven), bepaald tc worden voor de factoren „vrijkomende ar beid" en „vrijkomend kapitaal" wel ke bij de uitkering van de schade cn de berekening daarvan, een grote rol spelen. 8.) Werkgevers dienen evenals werknemers, de faciliteiten le ont vangen voor herscholing en migratie 9.) Bedrijfsresultaten worden niet alleen vastgesteld, door het vergelij ken van verlies en winstrekeningen voor en na de afsluiting, maar ook door het vergelijken van dc produk- tiercsultatcn, m.a.w. niet alleen dc boekhoudkundige cijfers, maar ook de produktie van het aantal mossel- tonnen, dient in aanmerking geno men te worden. Ongeval in pluimveecenlrale UDEN, 24-6. Bij een bedrijfsonge val in de pluimveecentrale te Uden is woensdagavond de 15-jarige P. Martens uit het dorp Zeeland om hel leven gekomen. De jongen is door nog on.bekende oorzaak in een koel- goot gevallen. Daar raakte hij be kneld tussen een soort haspel, het geen de dood tot gevolg had. Voor 30 jaar ZIERIKZEE. Met hel s.s. Stad Zierikzee wordt zondag 6 juli a.s. een ex tra-reis ondernomen naar Antwerpen. Daardoor wordt een uit stekende gelegenheid geboden de wereldtentoonstelling te bezoeken. HAAMSTEDE. - Donderdagnacht brak door onbekende oorzaak brand uit in een schuurtje achter de ge bouwen in de Zuidstraat. Een belen dend schuurtje ging eveneens in vlammen op. ROEMENIE. Dc kroning van ko ning Carol van Roemenië zal op 21 september te Alba Julia plaats vin den. ZIERIKZEE. Ten behoeve van het gemeentemuseum schonk de heer W. Lemsom Sz. te Kcrkwerve een hekel lol het bewerken van vlas en wol met het jaartal 1746. SEROOSK$RKE. In de vrijdag ge houden vergadering van de gemeen teraad is de heer P. A. Legemaatc tot tijdelijk wethouder benoemd. ST. PHILIPSLAND. Hoewel aan vankelijk besloten was het bedrijf der Coöp. Elec. My. alhier half juni stop te zetten, zal nu doorgegaan worden tot het bestuur der PZEM bericht, dal het meide aanleg van haar net zal beginnen. ZIERIKZEE. Aan J. M. die vorige week 50 jaar werkzaam was bif de firma Gebr. de V. alhier, is bij K.B. de ere-medaille in brons, behorende bij de Oranje-Nassau-ordc verleend. Simplex. Dat is pas fietsen. Dat is nog eens constructie, door een fabriek van de oude stem pel. Simplex: 'n oud vertrouwd merk. Een jonge, sterke fiets!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 13