AGENDA HULP VOOR PERU kerknieuws Opheffing bushaltes, de „combinatie" en Concertzaal aan de orde Gevechten op heuvels van Golan Collega's en leerlingen namen afscheid van leraar K. T. Postma Toogdag Chr. Plattelandsorganisaties in Zeeland Hoogste punt bereikt bouw bejaardentehuis te Bruinisse Arrestaties in Syrië en Irak? STREEKNIEUWS Veluwe geschikt voor opslag drinkwater India wil niet alle graan meer hebben Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 24-6. Bij de opening van de woensdagavond gehouden raads vergadering. heeft de voorzitter, burgemeester I). W. Kastelein enkele ge voelvolle woorden gewijd aan de vorige week overleden oud-archivaris der stad de heer P. van Beveren. wiens grote verdienste vooral is geweest dat hij door zijn werk de stad grote bekendheid heeft gegeven in het land. HU heeft Zierikzee naar buiten gepresenteerd. Groot was zijn liefde voor de stad en het stadhuis, de gerestaureerde raadszaal waarvan hij nog kort voor zijn overlijden moeht bezichtigen. Op verzoek van de voorzitter werden staande enkele ogenblikken stilte in acht genomen. Naar aanleiding van een schrijven van de Rijksverkeersinspectie, die het R.T.M.-standpunt deelt m.b.t. het opheffing van de bushaltes te Zierikzee, ontstond een diskussie. De heer Simmers kon maar moeilijk een service-verlening zien in het ophef fen van de haltes en het gaat hier toch om een denistverlenend bedrijf. De heer Doeleman vond de argu mentering niet sterk, omdat de op onthouden ter plaatse (Caustraat, Gasfabriek) maar zeer kort zijn. Me vrouw Schouls zei dat de R.T.M. heeft vergeten te bedenken dat rei zigers ook bagage bij zich hebben en vooral voor bejaarden is dan het lo pen van enkele honderden meters bezwaarlijk, evenals voor moeders met kleine kinderen. Ook mej. Beije attendeerde hierop. De heer Spren- gelmeijer vestigde de aandacht op de 200 bejaarden, die straks in plan- West komen te wonen. Anderzijds wilde hij toch ook denken aan rei zigers van buiten Zierikzee. Men moet de zaak regionaal bezien en dan is tijdsbekorting ook een ding. Mevrouw Schouls vond een „kwestie van 2 minuten" tijdwinst ridikuul. Voorbesprekingen De voorzitter gaf een uitvoerig .in zicht in de voorbesprekingen. B. en w. waren vooral geschrokken van de passagierstellingen, die uitwezen dat Caustraat en Gasfabriek belangrijk zijn. In de R.T.M.-getallen wordt evenwel het percentage ouden van dagen en kinderen gepreciseerd en op grond daarvan is de Rijksver- keersinspektie toch met de dienstre geling nieuwe stijl akkoord gegaan*. De heer Doeleman wilde aan de R.T.M. reeds thans de suggestie doen na 1971 de lijn door te trekken door plan-West, mede met het oog op de bejaarden. De voorzitter zegde dit toe. Een commissie bestaande uit de heren Schot. Verheden en Leydekkcr onderzocht hierna de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden, die nog niet in deze vergadering werden be-edigd. Een gunstige rap portage werd uitgebracht. De raad besloot tot de toezegging van een garantie voor de betaling van rente en aflossing op de burger zinlening ten behoeve van de com binatie sporthal-zwembad. In een schrijven aan de raad deelt het col lege mede volledig te staan achter de acties tot het plaatsen van een burgerzinlening. Plaats voor combinatie De heer Simmers vroeg of er al een plaats is voor de combinatie en of het college al stappen neemt voor - de realisering. De voorzitter deelde mede dat men een plaats op het oog heeft. Straks zal voor de exploitatie een stichtingsvorm nodig zijn. De heer Doeleman vroeg hoe het staat met de opiniepeiling over deze zaak te Middelburg. De voorzitter: „het is heel belangrijk dat het half miljoen uit de bevolking bij elkaar komt, met het oog op 't aanspreken van de re serves en gelet op de te bekomen subsidies". Mr. Keuning besprak de toekomstige stichtingsvorm en on derlijnde de noodzaak dat daar men sen van geheel Schouwen-Duiveland in komen te zitten, evenals thans met de Stichting Sportcentrum het geval is. De voorzitter hoopte dat het projekt steeds meer weerklank vin den zal onder de bevolking van ge heel Schouwen-Duiveland. Restauratie Concertzaal De raad ging akkoord met de res- tauratiecijfers voor de Concertzaal (f 510.000 plus f 123.000). Wethouder mr. Keuning zette nog eens uitvoerig de voorgeschiedenis uiteen, herinnerend aan het te dure eerste plan, dat geen goedkeuring van G.S. kreeg en de merkwaardige ontwikkeling van het tweede plan, waarbij f 180.000 werd bezuinigd, maar dat toch de mogelijkheid open liet voor een moderne restauratie, geleid door progressievere inzichten dan rond het eerste plan. Ht accent gaat vallen op de bete re toneclaccomodatie, de verbetering van de kleedkamers, terwijl onder het toneel een ruimte kan geschapen, die voldoet aan de eisen van de drank- en horecawct. De heer Sprengelmeijer vroeg naar het exterieur van het gebouw. Hier aan zal op bescheiden wijze ook iets worden gedaan. Een begrotingswijzi ging had betrekking op de overname van de bibliotheek van wijlen de heer P. van Beveren, oud-archivaris. De onderhandelingen werden destijds gevoerd door de gemeentesecretaris. De begrotingswijziging gaat om een bedrag van f 15000, DEN HAAG, 24-6. Het Nederland se Rode Kruis heeft woensdag aan de liga van Rode Kruisverenigingen te Genève, een bedrag van Zw. Fr. 80.000 overgemaakt ten behoeve van de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbevingsramp in Peru. Het geld zal worden besteed voor de aankoop van 200 grote tenten, waar in enkele honderden daklozen tij delijk zullen kunnen worden onder gebracht. TEL AVIV, 24-6. Bij een felle strijd op de heuvels van Golah zijn woensdagavond acht Israëlische mi litairen gewond. In Tel Aviv is meegedeeld, dat te gen het vallen van de avond Syri sche artillerie het vuur opende op de in het heuvelachtige gebied gelegen Israëlische nederzettingen en mili taire installaties. Tanks en artillerie van Israël beantwoordden het vuur, waaraan pas een einde kwam toen de Israëliërs vliegtuigen inzetten, die de Syrische artilleriestellingen aanvielen. Bewoners van het gebied noemden de strijd de hevigste die daar sinds de juni-oorlog van 1967 is gevoerd. Meclitisrheül aan Clir. Mavo-school ZIERIKZEE. 23-6. Tijdens een in het schoolgebouw gehouden plech tigheid in aanwezigheid van direc teur. lerarenkorps en de leerlingen van de klassen III en IV en enkele- vertegenwoordigers uit andere klas sen. is dinsdagavond op hartelijke wijze afscheid genomen van de heer K. T. Postma, die de school met pen sioen gaat verlaten. Bij het betreden van de school kreeg mevrouw Post ma en boeket bloemen aangeboden. Het woord werd gevoerd door de voorzitter van het Schoolbestuur drs A. J. van den Hoorn. Hij schetste de scheidende leraar als een bekwaam docent, die sinds 1 november 1951 met inzet van heel zijn persoon voor de school had gewerkt. Van de vele vakken, die hij verzorgd had, werd in het bijzonder zijn geschiedenis onderwijs genoemd. Namens het be stuur bood hij het echtpaar Postma een fraai schilderij aan. Namens de collega's sprak de heer J. de Bruijne. Hij memoreerde dat het hier een dubbel afscheid betrof. Immers ook de leerlingen van klas IV waren voor het laatst als klas in de school bijeen. Deze laatsten gaan het leven in. Voor de heer Postma vormt het de afsluiting van een loopbaan, waarop allen met dankbaarheid te rugzien. „Bij alles wat wegvalt, de Here blijft. Dat is de troost voor hem en zijn vrouw", aldus de heer De Bruijne, die ernst en luim handig wist te doseren. Namens het per soneel bood hij een leuning-tuinstoel aan, die direct door de scheidende docent beproefd werd op zijn deug delijkheid en gemak. Geschenk leerlingen Ook de leerlingen bleven niet ach ter. Zij uitten hun dankbaarheid in de aanbieding van een horloge en een bloemstuk. Onder grote hilari teit toonde de heer Postma zijn oude horloge, om te laten zien hoe dit ge schenk in een behoefte voorzag. Hierna kwam het dankwoord van de scheidende leraar. Hierin gaf hij een staaltje weg van meesterlijk le- raarstalent. Nu eens daverde de zaal van het gelach, dan weer was er de plechtige stilte, die toonde door wel ke levensopvatting het wérk gedra gen werd. De heer J. C. Spaans, directeur van de school, sloot de bijeenkomst met het voorlezen van psalm 121 en dankgebed. Hierna bleven leraren en leerlin gen nog in een gezellig samenzijn bijeen. Met de heer Postma nam een leraar afscheid, die door zijn pak kend lesgeven allen ten voorbeeld was. De school is hem veel dank ver schuldigd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Zierikzee congresstad Vreedzame hij en MOSKOU, 24-6. In het westen van de Oekraine is een nieu we hijensoort gekweekt, meldt het Russische persbureau Tass. Zij steken niet en maken meer honing. Jaarvergadering Herv. vrouwenvereniging - Bruinisse BRUINISSE, 24-6. Dehervormde vrouwenvereniging hield dinsdag avond haar laatste vergadering van dit seizoen onder leiding van mevr. H. M. de Koning-Jumelet. Nadat ge zongen was Gezang 90 1 hield me- MEUBELNIEUWS Zierikzee: Wat je ver haalt is lekker??? Meubelen hoeft U in ieder geval niet ver te halen. INTERMEUREL zorgde voor zweedse stoelen, italiaanse stijlmeubelen, engelse fau teuils, duit'se leren bankstellen, enfin een kollektie die rustig internationaal genoemd mag worden. Loopt U niet te ver. Kijkt U eerst even in „de meubel- showroom van Zierikzee", - Meelstraat 31. vrouw B. Bouwens-Jumelet haar in leiding over Handelingen 8 (Philip- pus en de Kamerlang). Mevr. B. de Waal-Jumelet gaf voor de dames die niet mee waren geweest een verslag over het geslaagde zomerreisje. Me vrouw H. M. de Koning-Jumelet werd met algemene stemmen tot pre sidente herkozen, in een nog be staande vakature werd als bestuurs lid gekozen mevrouw A. Kesteloo- Schraver. Deze las vervolgens een schetsje voor „Mag ik eens met u praten", mevr. van Oeveren-Zonder- van declameerde een gedicht en me vrouw de Waal-Jumelet leverde een bijdrage over het Heilig Avondmaal. Het is de bedoeling dat een leid ster van een groep jongens uit de Stichting Nieuw Voordorp uit Voor scholen een week op Bruinisse met haar pupillen komt logeren. Voor het bekostigen van kleine onkosten aan die logeerpartij verbonden werd f 45 gecollecteerd. De presidente was daarmee zeer ingenomen, wenste alle leden een prettige vakantie en be sloot mei dankgebed, nadat nog ge zongen was Psalm 119 17 en 65. Op 1 september hoopt men weer bijeen te komen. ZIERIKZEE, 24-6. Woensdag was de Zicrikzeesc dag voor de leden van de Zeeuwse Chr. Plattelandsorgani saties, die en masse waren opgeko men en in twee ruimten - de Con certzaal en de Chr. Ger. Kerk - een zakelijk en cultureel programma af werkten. In de morgenuren kwam de Zeeuwse C.B.T.B. bijeen in de Con certzaal, waar .de voorzitter de heer G. J. de Jager een bijzonder scherp zinnige rede hield, waarvoor wij mo- Geen verdere demping van singels in Utrecht UTRECHT, 25-6. De ministers Klompé en Schut zijn tegenstanders van elke verdere demping van de singels in Utrecht, ten behoeve Van de aanleg van een ringweg. De wet houder voor openbare werken Har- teveld deelde dit woensdagavond mee aan de gemeenteraad in een de bat over de gevolgen die het stand punt van de ministers op zeer korte termijn zal hebben. De raad legde zich onder protest neer bij het ver bod om de singels te dempen tussen de bemuurde Weert en de Kleine Singel, waartoe eerder was besloten om de aanleg van een ringweg mo gelijk te maken. Wethouder Harte- veld vertolkte de mening van de ge hele raad door op te merken dat de ministers de konsekwenties van het verbod onvoldoende hebben over zien. gen verwijzen naar elders in dit nummer. De rede - bescheidenlijk geprogrammeerd als „openings woord" - werd gevolgd door een fo rum, onder 't motto: „Landbouw on derweg". In het forum had o.m. zit ting de voorzitter van de Ned. C.B. T.B. en lid van de Tweede Kamer drs. R. Zijlstra. Onder leiding van de presidente mevr. A. Scheele-Dekker hield de Zeeuwse C.P.B. in de vergaderzaal van de Chr. Ger. Kerk de jaarver gadering. In de middaguren verga derden beide organisaties s^men in het kerkgebouw, waar het lid van G.S. de heer A. J. Kaland sprak over het onderwerp: „Leven, wonen en werken in het Deltaland". Deze bijeenkomst werd vokaal op geluisterd door een dameskoortje o.l. v. mvr. B. van der Linde-Florusse te Zierikzee. Een slotwoord sprak ds. P. op den Velde. Na afloop maakten de congressisten een ge combineerde boot/bus-excursie naai de Westhoek en Schouwen. BEIROE T,24-6. Meer dan 400 mi litante communisten zouden de af gelopen dagen in Syrië zijn gearres teerd. Dit hebben bladen in Beiroet uit communistische bron vernomen. Enige tijd geleden heeft de Libanese pers al melding gemaakt van massa- munisten. arrestaties onder de Syrische com- Volgens dezelfde communistische bron zouden in Irak ongeveer 200 communisten zijn gearresteerd. Zo wel in Bagdad als in Damascus is echter over deze arrestaties niets meegedeeld, aldus heeft woensdag het Franse persbureau AFP bericht. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Delft: L. de Ru, Soest; te Leerdam: L. v. Nieuwpoort. Slie- drecht; te Wieringermeer: M. H. Boogert, Hellendoorn; tc Rouveen: J. Noltes, Ridderkerk; te Houten: F. J. Dorsman. Staphorst; te Gronin gen (3e studentenpredikant) (toez.): mej. H. G. van der Waals, vicaris te Utrecht; te Rotterdam-Zuid: I. P. C. van 't Hoff, Zutphen; te Nieuw Ven- nep-Abbenes (toez.): C. J. Baart, Raamsdonk; te Nieuw-Beijerland: kand. A. W. van der Plas, Katwijk aan Zee; te Wierden (toez.): J. Kruijt te Hillegersberg; te Lunteren: L. van Nieuwpoort, Sliedrecht; te Haarlem: M. van der Bosch, Goes. Aangenomen naar IJsselstein: J. W. Zimmerman, Schiedam; naar In- gen (toez.); H. Smits, Jaarsveld, die bedankte voor Colijnsplaat (toez.); naar Leens, Warfhuizen, We he. Zuurdijk (slreekgemeente Marne- Ambl): W. A. Hage, predikant voor buitengewone werkzaamheden (Ver enigde Protestantse Gemeente Nieuw Nickerie, Suriname) en wonende in Dalfsen. Bedankt voor IJsselmuiden: H. Jongerden, Veenendnal. Ger. Kerken Beroepen te Pijnacker en Noot dorp: J. H. Kappers, Velp. Aangenomen naar Katwijk aan Zee: G. van Halsema, Oosterbeek. Bedankt voor Axel: A. C. Lange- dijk, Scheemda; voor Nijmegen: G. H. Harms, Eindhoven. Ds. L. Raven te Blerum kan geen verdere beroepen in overweging ne men. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Bunschoten-Spa kenburg en voor Mariënberg: J. M. Goedhart, Drachten. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Heerde. Broek op Langedijk, Noordscheschut en Wil- dervank: E. E. Slofstra, kand. te 's-Gravenzande; te Stadskanaal: R. van der Kamp, kand. te 's-Graven- hage. Ger. Gemeenten Beroepen te Rilland-Bath en te Waarde: G. J. van der Noort, Ca- pelle aan de IJssel; te Berkenwou- de-Stolwijk, Leerdan, Nieuw-Beijer- land, Waardenburg, Poorlugaal en te Haarlem: kand. J. Mijnders. De Meern. Flitsen uit het buitenland AKAYAB. Uit officiële bron is vernomen, dat communistische guer rilla-strijders in het uiterste noorden van Birma 7 lagere scholen in dor pen hebben laten sluiten. Hierdoor zijn 2000 kinderen getroffen. DAMASCUS. - Radio-Damascus meldt, dat volgens een woordvoerder van een Palestijnse verzetsbeweging een Israëlisch vliegtuig is neerge schoten door luchtdoelgeschut van Palestijnse guerrilla-strijders in Zuid Libanon. TEL AVIV. De Verenigde Staten oefenen een druk op Israël uit om van dit land politieke concessies te verkrijgen in ruil voor de levering van gevechtsvliegtuigen. Israël wei gert echter zich voor een dergelijke strategie te .lenen. Dit hebben vol gens het Franse persbureau A.F.P. de Israëlische bladen gemeld. PHNOM PENH. Bij Trang Kanar, 45 km. ten zuidwesten van de Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Penh, zijn concentraties gesginaleerd van de Vietcong en Noordvietnamese guerrillastrijders. HONGKONG. Prins Norodom Si- hanoek, het afgezette staatshoofd van Cambodja, heeft gezegd dat de strijd van het Cambodjaanse volk om zijn land te bevrijden, gunstig verloopt. MADRID. In Madrid is een Spaans -Frans akkoord getekend voor mili taire samenwerking. De overeen komst voorziet ook in een plan voor het gezamenlijk vervaardigen van militair materieel, met name van tanks van het type AMX-30. RIO DE JANEIRO. De Braziliaan se politie heeft verscheidene ambas sades in Rio de Janeiro verzacht de voorzorgsmaatregelen tegen ontvoe ringen van ambassadeurs te verdub belen nu de Brazilianen de wereld- voetbalbeker hebben gewonnen. Donderdag 25 juni Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 7.45 uur. ouderavond R.K.-scholen. Gasthuiskerk, 8 uur, orgelconcert. Bruinisse Muziektent, concert muziekkorps Leger des Heils, Den Haag. Vrijdag 26 juni Zierikzee Gravensteen, 3.30 uur officiële ope ning Visserij-expositie „Z.Z. '70". Huis van Nassau, 9.45 uur, aanvang aardappelkon taktdag. Gravensteen, 7-9 uur, tentoonstelling „Visserij en Scheepvaart". Gravensteen, 10-5 uur en 7-9 uur, tentoonstelling „Visserij en Scheep vaart". Rencsse De Ark, 8 uur. „The Shuffles". Scharendijke Gazon Hervormde Kerk, 7.30 uur, concert muziekkorps Leger des Heils Ouwerkerk Zaal Vijverberg, 8 uur, ledenverga dering Groene Kruisvereniging. Zaterdag 27 juni Zierikzee Gasthuiskerk, 8 uur, interkerkelijk avondgebed. Havenplein, 7,30 uur. concert mu ziekkorps Leger des Heils, 7 uur mars door de stad. Burgh-Haamstcdc Speelterrein Beatrixschool, 7.30 uur, t urndemonstraties. Haamstede •Dorpsplein, 2.30 uur concert muziek korps Leger des Heils, 2 uur, mars door het dorp. Brouwershaven Hotel Graaf Floris V, 2 uur, start wandeltochten. HET PREMIE- SPAARPLAN met 20 °/o belasting vrije premie! Uw modprne gezinsbank, de NTJTSSPAARBANK ZIERIKZEE ALKMAAR. De 27-jarige stewar dess Rosemarie Serbrock, die al zes maanden buiten bewustzijn is als gevolg van een haar overkomen auto-ongeluk, heeft naar eerst thans bekend is geworden op 7 juni in het centraal ziekenhuis te Alkmaai; een dochtertje ter wereld gebracht. MADRID, De staking van 25.000 bouwvakarbeiders in Sevilla is de tweede week ingegaan. HAAMSTEDE Jongeman verongelukt Woensdagnamiddag te kwart voor vijf kwam de 23-jarige M. v. d. Weel uit Renesse afkomstig, op de Hoge- zoom ter hoogte van de bloemisterij v. d. Sluijs. frontaal in botsing met een personenauto, bestuurd door de heer H. A. J. Breunis uit Renesse. Mogelijk door onoplettendheid van de heer v. d. W. is hij te veel op de linkerweghelft gekomen en werd door de linker voorkant van de auto gegrepen. Hij kwam met het hoofd op de straatstenen terecht. Genees kundige hulp was direct ter plaatse en het slachtoffer werd per ambu lance naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis vervoerd, nadat hij nog de situatie aan de politie had ver teld. Omstreeks half zeven is hij aan de bekomen verwondingen overle den. Hij was bouwkundig opzichter bij een aannemingsbedrijf in Haam stede. Het tragische van het ongeluk is het feit dat het slachtoffer pas 3 weken geleden in het huwelijk trad. „Fascinerende mogelijkheden' ROTTERDAM, 24-6. „De Veluwe biedt fascinerende mogelijkheden voor opslag van water als reserve voor drinkwatervoorziening. De overtuiging groeit dat op de Veluwe in de grond water voor een jaarpro- Hoofdgebouw telt vier verdiepingen BRUINISSE, 23-G. Het geluid van opklaterend applaus mengde zich met het gewapper van de vlag, toen dinsdagveormiddag op het bouwter- terrein van het bejaardentehuis te Bruinisse de vlag geplaatst werd op het vier verdiepingen tellende hoofdgebouw. Het hoogste punt in de bouw was bereikt en het gebouw was van boven geheel „dicht", zodat men kon beginnen de masticklaag er boven op aan te brengen. Het bestuur had gemeend dat dil feit niet ongemerkt voorbij mocht gaan en daarom waren samen geko men: de architect de heer J. J. Wen- tinck uit Zeist; de opzichter de heer Nuijs; de bouwers de heren Geleijns uit Zevenbergen; dc onderaanne mers; de uitvoerders; het voltallige personeel en de bestuursleden, de verschillende korkformnties verte genwoordigend die indertijd hebben besloten de bouw te realiseren. Dc heer J: van den Berge veront schuldigde voorzitter J. Sloutjesdijk die verhinderd was tegenwoordig te zijn en memoreerde de moeilijkhe den die zich in grote getale hadden vcci gedaan eer men met de bouw kor beginren. Maar de bouw was vcniipofdig verlopen, nadat men ree geen jaar geleden de eerste paal had geheid. Dankbaar was' het be stuur, dat deze „mijlpaal" van het hereiken van het hoogste punt thans was aangebroken, dankbaar was men ook vcor do goede teamgeest, die tijdens dc bouw op het werk had geheerst. Waardering Dc waardering van het bestuur bleek uit de uitreiking van een en veloppe met inhoud aan ieder van c'e medewerkers, die daadwerkelijk hel gebouw uit de grond hebben ge stampt. De opzichter dc heer Nuijs toonde zich dankbaar voor de samenwer king, terwijl hij de nadruk legde op het feit dat men het samen had ge daan onder Gods zegen. Een kop koffie met een gebakje ging vervolgens aan de werkbespre kingen vooraf, terwijl dc medewer kers tijdens schafttijd de beloofde enveloppe In ontvangst namen. Het hoogste punt van het gebouw betekent een hoogte van 15.20 m. De tc touwde oppervlakte is 2500 m-. Het hoofdgebouw telt vier verdie pingen, van 43 x 9 meter. Het bijge bouw (zusterhuis) is 38 x 9 meter. (2 verdiepingen). Er moesten 1.488.000 stenen worden verwerkt om de bouw tot vandaag mogelijk te maken. Er weid daarbij 1100 m;i beton gebruikt Al is de bcuw door gebrek aan bouwvakarbeiders niet zo snel ge- verdord. men hoopt toch niet lang na de oorspronkelijke streefdatum, 1 december, het bejaardenhuis te kunnen opleveren. Andere situatie ontstaan BEN HAAG, 24-6. „In 1967 wilde ik alle graan van waar ter wereld ook wel hebben, nu niet meer". „Na december 1071 wil mijn land geen vocdselgraan meer van de Verenigde Staten ontvangen onder de werking van het voedselhulppro gramma volgens Public Law 480". Ziedaar enkele uitspraken van dc minister van voedselvoorziening, landbouw, gemeenschapsontwikke ling en coöperatie van India, de heer Jagjivan Ram. Dc minister, in Den Haag om het Wereldvoedselcongres bij te wonen zet uiteen hoe drastisch de graanpo- sitie van zijn land veranderd is sinds do rampzalige jaren 1966 cn 1967, teen een in honderdvijftig jaar niet gekende droogte een gebied met vijf tig zestig miljoen inwoners trof. Teen hijzelf in 1967 zijn ambt aan vaard had zei hij tegen hot volk, dat hij het niet passende voedsel zou kunnen vei schaffen, maar dal hij ook niet zou toelaten dot er een mens door honger zou sterven. Dat de honger nu geheel is uitgebannen kan niemand zeggen: ontijdige re genval kan men niet voorkomen. Maar wel kan de wetenschap zorgen voor water als er droogte is. cn er zijn dan ook na 1967 miljoenen uil- gegeven voor bevloeiingswerken die het. nu mogelijk maken in de desbe treffende streken drie keer per jaar te oogsten. duktie van 1 miljard m:! kan worden geïnfiltreerd". Ir. T. Verheul, directeur van het Rijksinstituut voor drinkwatervoor ziening, zei dit woensdag in een voordracht voor de Rijnmond Raad. Het belang van wateropslag op de Veluwe wordt duidelijk tegen dc achtergrond van het geschatte jaèr- verbruik in het jaar 2000: namelijk 4,5 miljard m:t (thans 1,5). Grondwa ter biedt beperkte exploitaitemogc- lijkheden, namelijk tot 1,5 miljard nv! per jaar. De toepassing van opper vlaktewater uit Rijn en Maas zal ten gevolge hiervan tussen nu en het jaar 2000 verzesvoudigen. De moeilijkheid is dot do Rijn in be paalde perioden weinig water levert en dan van zeer slechte kwaliteit. Daarom is voorraadvorming nodig via opslag in de bodem of in spaar bekkens. Het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening heeft een voorlopig plan gemaakt voor de aan leg van dergelijke spaarbekkens cn infiltraliegebieden in verscheidene delen van het land. Het leeuweaan deel van onze reserve aan water voor dc drinkwatervoorziening zou dan echter op de Veluwe kunnen worden geconcentreerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 12