lekker lui aw Treffer x. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Impasse bij overleg in New York over Midden-Oosten doorbroken actie tegen Israël Indiase uitnodiging voor koningin Uitbetaling achterstallige verhogingen van AOW en AWW Russen mijden Israëlische vliegtuigen Explosie in Ottawa Koningin stelde radio-telescoop te Wcsterbork in gebruik H. de Vlieger Nini Boesman per ballon in Alpen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Domler<la«i 25 juni 1970 126ste jaargang Nr. 20121 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur; M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per osse mm; „Succesje" (max. 4 regels) I 1,75. Vraagt onze contractprijzen! ,")e advertentieprijzen zijn exclusie) 4 B.T.W. In dit nummer: Het „mini"-landbouwbeleid der regering V ler-mogendheden-gesprek Operatieplail VOOl' WREDE BLAASROERTJES NEW YORK, 24-6. De vertegen woordigers van de vier grote mo gendheden hebben blijkbaar de im passe bij hun overleg over een vre desregeling voor het Midden-Oosten doorbroken, zo is woensdagavond in welingelichte kringen in New York gezegd. Nu afloop van de 37ste vergadering van de ambassadeurs van bij de Ver enigde Naties van de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk, zei één van de deelnemers dat volgende week woensdag opnieuw wordt vergaderd, PEN HAAG. 21-6. I)e regering van India heeft koningin Juliana uitge nodigd vcor een bezoek ran dat land Dc uitrodiging is dinsdag aan mi- rister president De Jong overge bracht door de minister van voedsel voorziening. landbouw en ontwikke ling, ven India, de heer Jagjivan Ram. Het gaat hierom een hernieuwing van een reeds vier jaar geleden ge- de re uitnodiging, zo vertelde de In diase minister aan de pers. Hij had nu in de uitnediging cok minister- presdent Dt; Jong betrokken, maar. aldus de Indiase minister, deze had hem geantwoord, dat hij niet van verre reizen hield en dat ook de vol gend jaar in ons land te houden ver kiezingen vcor hem een belemme ring vermelen. Miristei Ram -woont in Don Haag het wcreldvoedselcongres bij. in tegenstelling tot hetgeen eerder het geval was toen de tussenpozen twee tot drie weken waren. Afgevaardigden van de vier am bassadeurs komen vrijdag bijeen om verder te werken aan een memoran dum van overeenstemming. De Amerikaanse functionarissen bij het overleg wilden geen commen taar geven op berichten uit het bui tenland over de bijzonderheden van een nieuw Amrikaans vredesplan. Ook over het overleg in New York wilden zij niet spreken, zeggend dal zij opdracht hebben te zwijgen in verband met de persconferentie van minister van buitenlandse zaken Ro gers donderdag. Het Amerikaanse plan zou echter niet zijn betrokken in de besprekingen in New York. Secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties was vorige week zaterdag in Moskou van het Ameri kaanse initiatief in kennis gesteld. Bij zijn terugkeer in New York zei hij deze week dat de kloof tussen Amerika en Rusland over het Mid den-Oosten kleiner wordt. Gohla Meir: Geen terugtrekking Premier Golda Meir zei woensdag in Migdal Ha'Emek in Centraal-Is- raël dat de Verenigde Staten Israël tot nog toe niet om terugtrekking van de huidige grenzen hebben ge vraagd zonder dat eerst een vredes regeling tot stand is gekomen. De premier erkende dat er verschillen van mening tussen Israël en Ameri ka zijn en dat deze ernstiger kunnen worden. „Maar we kunnen niet op geven wat essentieel is voor onze veiligheid en ons bestaan". „Het is erg moeilijk voor een klein land om de gezamenlijke druk van de twee grote wereldmachten te weerstaan, aldus mevrouw Meir die er echter de nadruk op legde dat Israël de vriendschap met de Vere nigde Staten moet houden. UTRECHT, 24-6. Hot voorlich tingscentrum sociale verzekering 1- c eft meegedeeld, dat in juli de met terugwei kende kracht tot 1 januari verhoogde A.O.W. en A.W.W.-uitke- ringen zullen worden uitbetaald in clusief de r.chterstallige verhogingen ever de eerste helft ban het jaar. Dat betekend dat ongehuwde A.C.W.-trekkers en weduwen zonder Dajan over strijd iu Midden-Oosten JERUZALEM. 24-6. De Russische pileten, die in Egypte zü" gestatio neerd nemen deel aan luchtacties en riet meer cllecn aan eofenv'uchten, zo heeft de Israëlische minister van defensie generaal Mesje Dajan, ver- klaard. Niettemin vermijden de Rus sen ieder contact met Israëlische vliegtuigen, zoals de laatste twee mranden bij het Suez-kanaal is ge bleken. Volgens Dajan past deze zorgvuldige strategie in het kader van een militair en politiek plan van de Sowjet-Unie. De Israëlische minister van defen sie meende dat de Sowjet-Unie niet verwikkeld wenst te raken in een corlog in het Midden Oosten, maar als zii daar toch toe besluit zouden alleen de Ver. Staten tegenstand kunnen bieden aan de Russen. „Daarom wil ik er zeker van zijn dat de Ver. Staten tussenbeide zullen komen als de Sowjet-Unie een oor log in het Midden-Oosten begint", aldus Dajan. Hij zei echter te hopen dat dit probleem nooit actueel zal worden. Dajan zei verder dat gezien de aanwezigheid van de Iraakse, Syri sche en Saoedi-Arabische trepen en de Palestijnse guerrilla's, „het niet onmogelijk is dat de ontwikkelingen in Jordanië Israël zullen dwingen tot defensieve acties over de Jor- daan". kinderen volgende maand f 393, ontvangen en gehuwde A.O.W.-ers en weduwen met kinderen tot 18 jaar f 560,50. De uitkering voor het wezen pen sioen van de A.W.W. bedraagt voor wezen tct tien jaar f 125.voor wezen van 10-16 jaar f 188,50 en voer wezen van 16-27 jaar f 243,—. Vanaf de maand augustus worden de nieuwe uitkeringsbedragen be taalbaar gesteld: A.O.W. (ongehuwden) en A.W.W. (weduwen zender kinderen) f 336, A.O.W. (gehuwden) en A.W.W. (we duwen met kinderen tot 18 jaar) f 477,en voor de wezen al naar gelang hun leeftijd respecievelijk f 107,—, f Ï59en f 207,—. Aan rechthebbenden van wie de uitkering na 1 januari 1970 is gewij zigd, zal de verhoging die betrekking heeft op de maanden voor de wijzi ging pas in augustus kunnen worden uitbetaald. De uitbetaling van de vakantie-uitkering 1970 kan in de maand september worden verwacht. Prins Charles geslaagd LONDEN, 24-6. Prins Charles, de Britse kroonprins, heeft met goed gevolg aan de univei'siteit van Cam bridge het kandidaatsexamen in de geschiedenis afgelegd. Eerder was hij al geslaagd voor een examen in de archeologie. Hij gaat nu zijn studie voor één jaar onderbreken voor reizen naar Australië. Nieuw-Zeeland en Japan. CAIRO, 24-6. De Arabische leiders die in dè Libische hoofdstad Tripoli informele besprekingen hebben ge veerd, zijn vo.gcns het semi-officicle Egyptische blad Al Ahram tot de slotsom gekomen dat militair optre den het enige middel is om dc be zette gebieden terug te winnen van Israel. Besloten is binnen enkele dagen een conferentie te beleggen ter be spreking van de uitvoering van een actieplan dat is goedgekeurd door president Nasser van Egypte, koning Hoessein van Jordanië, president Atassi van Syrië, president Bakr van Irak, de Libische leider kolonel Gad- dife en Soedanese en Algerijnse ver- tegenwooidigcrs in Tripoli. Buit van i 180.000 hij bankoverval in Marseille MARSEILLE, 24-6. Drie gewapen de en gemaskerde mannen hebben woensdagochtend een overval ge pleegd op een bijkantoor van de Boerenleenbank in Marseille. De da ders zetten het personeel met het ge zicht tegen de muur en dwongen de kassier de kluis te openen. Daaruit namen zij een bedrag van 270.000 frank (ongeveer 180.000 gulden) mee. Zij ontkwamen in een gestolen auto, die korte tijd later in een ander deel van Marseille werd terug gevonden. OTTAWA. 24-6. Bij een krachtige bomexplosie bij het Canadese minis terie van defensie is woensdagoch tend één persoon om het leven ge komen. terwijl er twee werden ge wónd. Aangenomen wórdt dat er een hoeveelheid dynamiet was geplaatst bij de hoek van het gebouw, waar de afdeling voor telecommunicatie is gevestigd. Een 50-jarige vrouw die op deze afdeling werkte, werd gedood en twee mannen van 32 en 33 jaar werden gewond naar een ziekenhuis overgebracht. „klanten" voor telefoon DEN HAAG, 25-6. Nieuwe groe pen klanten dienen zich aan bij de P.T.T. voor een telefoonaansluiting. Dat blijkt uit een onderzoek naar de plotselinge „explosie" in de vraag naar nieuwe aansluitingen. Zestig procent van de aanvragers behoort, zo is gebleken, tot de handarbeiders en bejaarden. Tot voor kort kwamen uit deze kringen relatief weinig tele- foonabonné's. Begin van dit jaar trad een ver dubbeling op in de belangstelling voor telefoons. In plaats van de ver wachte 16.000 aanvragen per maand, dienden zich in sommige maanden 25.000 liefhebbers aan. ZIERIKZEE, 24-6. Het spelen met blciasroertjes is al oud. Het verving destijds het schieten met de uit vlie renhout gesneden „klapspuit" in de ze streek. De blaasroertjes zijn altijd vrij onschuldig geweest, rgaar helaas heeft een nieuwe - heel wal gevaar lijker rage - zich aangediend, het schieten met roertjes die aan de kop voorzien zijn van een speld of ander scherp metalen pennetje. Er zijn al ongelukken mee gebeurd. Voorname lijk wordt met deze ondingen op mensen (kinderen, meisjes) gescho ten. De politie is heel scherp in de controle op dit wrede speeltuig, maar doet mede een beroep op de ouders' de jeugd op het grote gevaar van dit schiettuig te wijzen en gebruik te beletten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Kok verdacht van poging vrouw te wurgen AMSTERDAM. 24-6. De 34-jarige Franse kok P. B. wordt ervan ver- dcht dinsdagavond een poging te hebben gedaan een 41-jarige vrouw op haar woonschip aan de Prinsen gracht in Amsterdam te wurgen. De man. die bij de vrouw inwoonde, is Aangehouden. Hij zou haar reeds eerder op de avond hebben mishan deld. Dit nummer bestaat uil 10 pagina's Veel over zichzelf spreken j kan een middel zijn om zich J te verbergen. J Abonnementsprijs Zierikzeesche Nieuwsbode Met ingang van woensdag 1 juli a.s. wordt het abonne mentsgeld als volgt: maandabonnement I 3, kwartaalabonnement 8,95 jaarabonnement 34,65 Zij die reeds hun abonnements geld hebben overgemaakt wor den verzocht het aanvullende bedrag bij te storten. De administratie Uniek wetenschappelijk instituut Iels hogere temperaturen Verwachting tot vrijdagavond: Droog en in het algemeen vrij zonnig weer met een zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest en iets hogere middagtemperaturen. Vcor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tol 9. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. HOOGWATERSTANDEN 26 juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 0.14, onder 13.24. Laatste kwartier: 26 juni te 5.01 uur. ZIERIKZEE 26 juni 8.31 v.m. 20.43 n.m. BROUWERSHAVEN 26 juni 8.18 v.m. 20.45 n.m. Doodtij: zondag 28 juni. NIEUWERKERK. 25-6. De aanleg van de parallelwegen in asfalt langs Rijksweg 18 gaat onverminderd voort. Het gedeelte langs de rijstrook aan de dorpszijde van Nieuwerkerk is al helemaal pereed, en gaat door tot voorbi} Oosterland. Met de parallelweg langs de rijstrook vanaf de richting Zie rikzee, is het anders. Ter hoogte van „De Wereldte Nieuwerkerk tot aan de Rampaartsedijk bij Oosterland is het oude fietspad „geplaveid" met grote, zware betonlagen. Met man en macht wordt gewerkt om het oude ongedaan te maken. Voor een groot gedeelte zijn de blokken in stukken gestampt, en ah versteviging onder dè nieuw aan te leggen parallelweg verwerkt. Man krachten en grijpers doen hier hun werk. - Op de foto ziet men vanaf de Rampaartsedijk mannen bezig de brokken beton van de oude fietspadlaag te verwerken langs Rijksweg 18. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). WESTERBORK, 24-6. Dc nieuwe synthese radio-telescoop in Wcst-r- bork zr.l een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan een van dc grootste idealen der astronomen, n I. de kromming te meten van het heel al cm daarmee te weten Ie komen of het universum eindig dan wel on eindig is. Het is zeker d t men op weg naar dit doel vo'kcmcn nieuwe en onverwachte verschijnselen zal tegenkomen. Dit zei prof. dr. J. II. Ocrt, voorzitter van de Stichting Ra- dicstraling- van zon en Melkweg woensdagmidd ,g ter gelegenheid van dc officiële ingebruikstelling van dc synthese radiotelescoop in Wtslerbork door koningin Juliana. Dc large rijen programma's die op uitvoering liggen te wachten betref fen vcor een belangrijk deel onder zoek raar de straling bij radiogo.f- lengtcn die uitgezonden worden door Melkwegstelsels buiten het onze, al dus prof. Oort. Door nog onbekende t ot zaak zenden sommige van deze Nabestaanden Poolse militairen in Nederland DEN HAAG, 24-6. „Uw bloed hoeft hier gevloeid voor onze vrijheid. Daarvoor zijn we erkentelijk en daarom zal het Nederlandse Oor- logsgravcn Comité ook volgend jaar weer een groep Poolse nabestaanden van militairen die in ons land hel leven lieten, naar de graven halen van hun dierbaren". Dit werd na mens het oorlogsgravencomité dins dag op de Poolse ambassade in Den Haag meegedeeld, waar 41 Polen een ontvangst werd aangeboden bij gele genheid van hun bezoek aan ons land. on< rrc s'crreozwcvmcn zo'n sterke i ;'dicst! rling uit dat zij met een gro te tclerccop els die van Wcsterbork tot dicht bij de grens van het heelal nog waargenomen kunnen worden. Een ander fascinerend werkgebied voer de nieuwe telescoop zijn dc sterrenzwermen waarin explosieve verschijnselen een hoofdrol spelen. Deze hcuden de kernen van vele Melkwegstelsels in heftige beroering Meelstraat 21 - Zierikzee tel. (01110)-2305 I en zijn dc corzaak van vele raadsel achtige verschijnselen. Deze explo sieve activiteit van de melkwegker nen is bijzonder sterk in de radio bronnen. De oorsprong hiervan is een der grete raadselen van deze tijd Pref. Cort was van mening dat dit i "dcrzcck een onverbrekelijk deel vr: ml \ar de natuurwetenschap en dat zij het mogelijk maakt materie en natuurwetten te onderzoeken on der condities die in geen aards labo- ïatcrium zijn te benaderen. MUREN (Zwitserland), 24-6. Een Neccilandse ballon, bemand met Ni ni Bcesm ,n als pilctc en Pictcr Vcrsscveldl als navigator, heeft van- uil bet Zwitserse Mürcn een Alpen- vaart gemaakt. Ook ballonvaardcrs uil Zwitser land en Berlijn maakten deze tocht. Mevrouw Boesman hield gedurende de vaart radiocontact met een radio- post op de 2970 meter hoge Schilt- hom en met het vliegveld Zurich. Do Nederlandse ballon voer langs de Monch en Jungfrau op een hoog te van 4600 meter. Op deze hoogte was 'de temperatuur min. 8 graden. De bemanning moest gebruik maken van het zuurstofapparaat. Na een vrije vaart van 2Vi uur zag men het Vierwoudstedenmecr. Plotseling verslechterde het weer. In 5 minuten vormden zich sterke cumuli met onweer en op dc Schilt- horn hagelde het. Dit was een alar merende situatie, waarop alle bal lons tot snelle landing besloten. Rotterdam voorbereid op medische hulp aan popfestivaIgangers SCHIEDAM, 24-6. In Rotterdam houdt men er rekening mee dat 'net popfestival in het Kralingse bos. oil weekeind, gepaard zal kunnen gaan met het optreden van besmettelijke ziekten als dysenterie en geslachts ziekten. Ook is men er op voorbereid een groot aantal drugpatiëntcn op te moeien vangen. De directeur van de Rotterdamse G.G. en G.D. heeft in verband hier mee maatregelen bekend gemaakt in een rondschrijven aan alle artsen in ziekenhuizen binnen zijn district. Overstromingen in India SHILLONG. 24-6. In dc noordoos telijke Indische staal Assam zijn duizenden mensen uit hun wonin gen verdreven doordat de rivier dc Brahmapootra buitch haar oevers is getreden. De was van de rivier wordt ver oorzaakt door hevige regenval cn het smelten van sneeuw op dc Hi malaya. MADRID. Dc Spaanse uitgeverij ..Ciencia Nueva" is op last van de Spaanse minister van voorlichting gesloten. Een jaar geleden is deze uitgeverij, samen met drie andere, eveneens lijdelijk gesloten geweest. Na heropening ondervond de uitge verij velerlei moeilijkheden. Talrijke werken die eerder uitgegeven waren mochten van de censuur niet wor den herdrukt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 11