Ex-president Soekarno van Indonesië zondagmorgen overleden MORRIS Bernadette Devlin herkozen Poging Russische vliegtuig te kapen C.A.O. voor half jaar in de klein-metaal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 juni 1070 126ste jaargang \'r. 20122 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18,00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. i. B.j de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman 6t Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Adverlenlieprijs 19 cenl per osse mm; „Succesje" (max. 4 regels) i 1,75. Vraagt onze contractprijzen! Te advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.r.W. In dit nummer Zevibpl-rergadering Zierikzee DJAKARTA, 21-6. Oud-president Scckaino van Indonesië is zondag ochtend op 69-jargie leeftijd in het centiale mi it. ire hospitaal van Dja karta overleden. In een officieel medisch bulletin werd meegedeeld, dat hy 's nachts om 03.50 uur in een ccma was geraakt en om 07.00 uur gestorven. Soekarno was dinsdag jl. in het hospitaal opgenomen wegens hoge bloeddruk en een nierkwaal. Zijn gezondheidstoestand was al jaren slecht. Aan Soekarno's sterfbed be vonden zich zijn naaste verwanten, onder wie zijn Japanse vrouw Rat- na Seii Dewi en haar driejarig doch tertje Kaïtika, die nauwelijks tien uur tevoren uit Parijs in Djakarta wren aangekomen. Zij hadden za- tei dagavond Soekarno's lang ge koesterde wens, hen nog eenmaal te zien, in vervulling doen gaan. Bijna anderhalf uur brachten ze aan zijn bed door. Kartika is geboren in To kio en Seokarno had hear nog nim- omer ender ogen gehad. Mevrouw Dewi, Soekarno's vierde echtgenote was eind 1966 uit Indonesië vertrok ken en had haar man - die in maart van het daarop volgende jaar als uitvlc eisel van de mislukte commu nistische staatsgreep van 1965 was afgezet en wat later in strenge af zondering geplaatst - sindsdien 'niet meer teruggezien. Het bulletin Het bulletin waarin het overlij den van Indonesie's eerste president werd bekendgemaakt, was onderte kend door professor Mahar Marjono, QMITr FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Teleloon (01114)495 BELFAST, 20-6. Bernadette Devlin is in het kiesdistrict Midden-Ulster met 37.739 stemmen tegen 31.810 stemmen voor haar tegenstandster van de conservatieve party herko zen. De jeugdige afgevaardigde, die zich, kandidaat stelde onder het etiket on afhankelijk, heeft haar meerderheid met bijna 4.000 stemmen vergroot. Toen zij de bekendmaking van het resultaat vernam, begroette mejuf frouw Devlin haar eigen overwinning door de ramen op te heffen en haar vuisten te ballen. Zij zal thans in het Britse Lager huis met haar meest uitgesproken te genstander, dominee Ian Paisly, die zelf ook gekozen is. de degens kun nen kruisen. Zij zullen nl. tegenoverf elkaar zitten en verwacht wordt, dat het in de toekomst meer dan. eens tot heftige woordenwisselingen zal komen tussen de twee „extremisti sche" afgevaardigden uit Noord-Ier- land. KINSHASA (Congo). Koning Boude- wijn van België is voor een officieel bezoek aan Congo gearriveerd. Foto: koning Boudewijn rijdt samen met president Mobutu door de straten van Kinshasa. het hoofd van hel medisch team dat Soekarno in het hospitaal behandel de. De tekst luidde: „Zaterdag 20 juni om 20.30 uur verslechterde de toestard van ir. Soekarno. Heden 21 juni om 03.50 uur lag hij in een co ma, en hij overleed om 07.00 uur. Het artsenteam heeft naar beste vermogen geprobeerd zijn leven te redden". MOSKOU, 21-6. Op het vliegveld van Leningrad zijn vorige week maandag verscheidene personen aangehouden, toen zij probeerden een vliegtuig te kapen. Dit staat in het nummer van de „Leningradskaja Prawda" var. 16 juni. waarvan een reiziger een exemplaar naar Moskou heeft meegenomen. Volgens kringen die ir. contact staan met dissidente intellectuelen in de Russische hoofd stad, zouden er twaalf mensen zijn aangehouden, onder wie drie vrou wen. Mr. W. J. Geertsema lijsttrekker V.V.T). DEN HAAG. 20-6. Do VVD-fractio in de Tweede Kamer deelt het vol gende mee: Over het voorzitterschap van de VVD-fractie in de Tweede Kamer na de verkiezingen van 1971 is uiter aard nog geen enkele beslissing ge nomen. De (nieuwe) fractie kiest haar voorzitter uit haar midden. Het ligt voor de hand dat mr. W. J. Geertsema, zojuist door het hoofd bestuur aan d'e partij als enig lijst trekker geadviseerd, na de verkie zingen als fractievoorzitter zal wor den herkozen. Het hoofdbestuur heeft ditmaal voor het eerst de partij geadviseerd ook de tweede en derde plaats op alle lijsten door dezelfde kandidaten in dezelfde volgorde te doen bezet ten. Deze kandidaten zouden ge schikt en bereid moeten zijn de heer Geertsema zo nodig als fractievoor zitter op te volgen. Benzine contra drinkwater De bekendmaking weid cm UU.30 plaatselijke tijd over de Indonesi sche redio omgeroepen, en om hei kwartier herhaald. President Soe- harto en diens echtgenote bevonden zich zondagmorgen in het zieken huis. Ook Soekarno's zoen G< entoe. en dochter Rachmawati waren daar. Er bevond zich slechts een kleine menigte voor het streng bewaakte hospitaal. PIRMASENS, 20-6. In het gebied van Steinbachtal bij Primasens in de Westduitse deelstaat Rijnland- Palts is de drinkwatervoorziening in gevaar gebracht door een ongeluk met een Amerikaanse tankauo. Hel voertuig, dat geladen was met 20.000 liter benzine sloeg om waarbij de tank lek raakte. Zeker de helft van de landing stroomde weg, waardoor het grondwater in wijde omtrek ver giftigd werd. Amerikaans dorp verwoest CHICAGO, 21-6. Het dorp Cres cent City, een plaats met 600 inwo- e.s in ce Amerikaanse slaat Illi nois. is zondag door brand geheel ve. woest. Het vuur ontstond, door dat als gevolg van een ciefect in het remsysteem een olietrein ontspoor de en achtereenvolgens zeven tank wagons ontploften. Ongeveer 35 personen liepen ern stige verwondingen op, onder wie vele brandbestrijders. Van doden is geen melding gemaakt. Vastendiner op voedselcongres DEN HAAG, 20-6. Behalve ir. Boerma. die voorzover bekend vrij dag ook een hongerstaking heelt ge houden, namen enkele honderaen vrijdagavond in het jongerencorp ..The New Earth" deel aan het vas tend iner. Onder hen waren de Soedunese minister van landbouw, Mohammed Nour, en enkele leden van ce r au- staf. Het diner werd gehouuc.. ojj het grote grasveld in het centrum van het dorp. Er was één tafel in het midden, waarop twee ketels met water en drinkbekertjes. Men „at" zittend op het gras en al werden aan deze sobere dis geen tafelredes af gestoken, gepraat werd er veel. daar bij stonden de vraagstukken van eten en honger vaak centraal. Zorg 0111 (veel) Russische (luikboten met raketbewapening WASHINGTON. 20-G. De bevel- hebber van de Amerikaanse Atlan tische vloot heeft bezorgdheid geuit over het aantal Russische duikboten met raketbewapening. Hy is van me ning, dat er nieuwe torpedobootja- gers nodig zyn om deze duikboten in de gaten te blijven houden. Volgens de bevelhebber, admiraal Ephraim Holmes, die tevens gealli eerd opperbevelhebber in het gebied van de Atlantische Oceaan is, heb ben de V.S. niet voldoende geschikte schepen om de groeiende Russische vloot te bestrijden. Met de beschik bare strijdmacht zijn volgens de ad miraal, de V.S. niet in staat de naar schatting 240 Russische duikboten te bestrijken, die toegang hebben tot de Atlantische Oceaan. Brandweer slaags met jongelui STAVEREN. 21-6. De brandweer van Staveren is in de nacht van za terdag op zendag slaags geraakt met een groep jongelui. Bij de schermutselingen raakte de brandweer commandant te water, terwijl een van de spuit gasten ern stige verwondingen aan de lip op liep. De brandweer werd 's nachts bij een kleine bermbrand geroepen, die waarschijnlijk was aangestoken. De jongelui maakten het de brand weerlieden bij hun werkzaamheden extra moeilijk door telkens over de slangen te rijden. Toen dit de com mandant begon te vervelen liet hij de bi'andweerauto dwars op de weg plaatsen, zedat er niemand meer langs kon. Eén van de jongelui kroop toen in de cabine van de spuitwagen en wilde deze vei l ijden. De com mandant greep de knaap, maar raakte tijdens de vechtpartij die volgde in de berm sloot. De brandweerlieden richtten toen de waterstralen op de jongelui, die teen snel verdwenen. DEN HAAG. 20-6. Werkgevers en werknemers in de metaalnijverheid zijn overeengekomen een collectieve arbeidsovereenkomst aan te gaan met een looptyd van een half jaar, name lijk van 1 juli tot en met 31 decem ber 1970. Daarmee is een eind gekomen aan het c.a.o.-loze tijdperk dat sinds 1 januari j.l. bestaat, nadat de werk nemers op 14 november j.l. de onder handelingen over een nieuwe c.a.o. Twee mensen onder trein EINDHOVEN. 22-6. Op het sta- tion in Eindhoven zijn zondagavond i....stieeks tien over elf twee mensen onc'ei een naar Utrecht vertrekken de trein geraakt. Van een van hen zijn beide benen afgereden de ander mest een arm missen. Hoe heide mensen, van wie nog geen persona lia bekend zijn, onder de trein zijn gekomen, is volgens een NS-woord- vcerdei nog niet duidelijk. El Fafach dreigt in Jordanië AMMAN. 20-6. El Fatacb. de voor naamste Palestijnse guerillabewe- ging, heeft vrijdag in Amman laten welen, dat er geen bestand zal ko men, als het weer tot gevechten zou komen met Jordaanse troepen, door dat koning Hoessein tegenstanders van de Palestij nen als adviseurs handhaaft. „Het zou dan wel eens bet laatste treffen kunnen zijn", al- d-"s een woordvoerder van El Fa- tach. Hij doelde op generaal majoor Sjaiif Nasser Bin Djamil en generaal -majoor Zeid Bin Sjaker die Hoes sein vorige week onder druk van de Palestijnen ontsloeg, maar die ken nelijk nog als belangrijke raadslie den van de vorst optreden. De woordvoerder zei overigens, dat er bij een eventuele volgende kracht meting niemand overwinnaar zal zijn. Hij hoopte dan ook dat het niet tot een nieuw treffen zou komen. Seminarium gekraakt DRIEBERGEN, 21-6. Het reeds maanden lang leegstaande gebouw van hel R.K.-grootseminarium te Ei i ebergen -Ry sen burg is zaterdag avond dooi een 25-ta! jongeren, voornamelyk uit Zeist gekraakt. De krakers verklaarden bet ge bouw voorlopig bezet te zullen hou den om er mee te demonstreren dat er in de talrijke kamers en zalen van hel gebouw gemakkelijk woon ruimte kan worden gecreëerd voor woningzoekende gezinnen, de zoge naamde crepeergevallen uit Zeist en Diiefcergen en omgeving. Na een ge sprek met de plaatselijke politie- ccmrrardanl en de tegenwoordig in huize „Dijnselburg" te Zeist zetelen de leiding van hel voormalig groot- seminarium gaven de krakers toe dal dit gebouw inderdaad onge schikt was voor bewoning door ge zinnen. Sojoez-9 geland MOSKOU. 20-6. De Sojoez-9 is vrijdag (om 12.59 uur Ncd. tijd) met succes geland, aldus heeft radio Moskou meegedeeld. Hel ruimteschip mei de ruimte vaarders Nikolajcv en Sewasljanov is ongeveer twee en een halve week in de ruimte geweest. hadden afgebroken. Aanleiding voor de werknemers daartoe was de wei gering van werkgevers bij te dragen aan een fonds voor scholings- en vormingsaktiviteiten van vakbonds leden. De nieuwe halfjarige c.a.o... die niet voor de molorvoertuigenbranche geldt omdat daarvoor al eerder in het jaar een c.a.o. werd afgesloten, komt een loonsverhoging met terug werkende kracht van 4,75 procent met ingang van 1' januari j.l. voor. Per 1 juli wordt een verhoging van 2,5 procent geldig. De werktijd wordt verkort lot 42 V2 uur per week, de vakantie uitgebreid met een dag tol zeventien, waarvan maximaal drie voor collectieve snipperdagen kun nen worden aangewezen. Het minimum van de vakantietoe slag wordt verhoogd tot f 57,Ver der zijn bepalingen opgenomen voor vergoedingen bij het volgen van part time-, vak en of vormingsonderwijs. Jonge vrouw omgekomen MAASLAND, 20-6. Een auto-onge luk op de rijksweg 20 onder Maas land heeft vrijdagavond het leven gekost aan de 27-jarige mevrouw Maria Johanna van Rees-Klover uit Rotterdam. De door de echtgenoot van het slachtoffer bestuurde personenauto. waarin verder twee kinderen (5 en 1 jaar) van het echtpaar alsmede dc moeder van een der ouders zalen, raakte komende uit de richting Hoek van Holland in de berm van de weg en kwam tot stilstand tegen eert boom. Zwaargewond werden alle in zittenden naar het Holyziekenhuis in Vlaardingen overgebracht waar mevrouw van Rees korte lijd latei- overleed. Vijf doden hij verkeersongeval HAZERSWOUDE, 21-6. Hij een auto-engeluk op de ryksweg-Bodc- gr..ven zyn zondagmiddag vyf men sen gedood en vier zwaar gewond. In een flauwe bocht van de twee- baansweg botste een Duitse auto bij een inhaalmanouvre op een tegen ligger. De auto die achter.deze te genligger reed, raakte ook bij de botsing betrokken. HET WEEROVERZICH f DE BILT, 22-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook gedurende hel weekein de werd het weer in ons land nog beheerst door een gebied van hoge luchtdruk dat zich van Spanje via het Westcuropese vasteland tot aan noord-Seandinavië uitstrekte. Zater dag drong met zuidwestelijke win den vochtige oceaanlucht binnen, waarbij mist van de zuidelijke Noordzee hel Hollandse strand be reikte. In de daarop volgende nacht verplaatste de vochtige lucht en mist zich verder landinwaarts. Zondag loste de mist overal op en steeg de temperatuur opnieuw tot 25 a 28 graden, afgezien vlak aan zee waar weer temperaturen van 17 tot 20 graden werden bereikt. Een uitloper van een zuidelijk van IJsland aan wezige depressie breidt zijn invloed hel komende etmaal via dc Britse eilanden verder oostwaarts uit. Aan vankelijk wordt op de nadering er van nog warme lucht aangevoerd, maar hol laat zich aanzien dal na het passeren van een bijbehorend onweersfront koelere oceaanluchl ook ons land zal binnendringen. Ook op de Leusderheide bij Amers foort ontstond een bosbrand, die tien hectare opeiste. Bij het blussings- icerk werd de brandweer bijgestaan door een groep mariniers, die men hier aan het werk ziet in het reeds verkoolde bos. Dit nummer bestaal uit 8 pagina's f Mensen van karakter vormen j j hel geweten van de samen- J leving. jj Abonnementsprijs Zierikzeesche Nieuwsbode Met ingang van woensdag 1 juli a.s. wordt het abonne mentsgeld als volgt: maandabonnement 3, kwartaalabonnement 8,95 jaarabonnement f 34,65 Zij die reeds hun abonnements geld hebben overgemaakt wor den verzocht het aanvullende bedrag bij te storten. De administratie WAT 1EQT VI bilt Enkele buien Verwachting lot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele regen- of onweersbuien; vooral in het binnenland koeler: zwakke lol matige wind tussen zuidoost en zuid west. Voor woensdag: Aantal uren zon: 5 tot 13. Min. temperaturen: 2 tot 7 graden boven normaal. Max. temperaturen normaal of bo ven normaal. Kans on een droge periode van min stens 12 uur 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent 23 juni. Zon op 4.20. onder 21.04 Maan op 23.49, onder 9.05 Laatste kwartier: 26 juni te 5.01 uur. IIOOOW \TERSTANDE1N ZIERIKZEE: 23 juni 6.07 v.m. 18.25 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 juni 5.45 v.m. 18.13 n.m. Doodtij: zondag 28 Juni.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1