garantie gemak de postgiro da's makkelijk! berini Girobetaalkaart Wat biedt ,le BEELDBUIS? Apeldoorn heeft installatie voor de verwerking van rioolslib Politiek in strijd tegen de honger VAN GAZELLE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 juni 1970 Nr. 20120 Mr H. van Hit-I heeft het niet op kabouters 1JE.N HAAG. 17-6. Hel liberale Eerste-Kamerlid, mr. 11. van Riel, meent dat de regering bijzondere aandacht zal moeten besteden aan, wat hij noemt, in wezen Mao-istische verschijnselen als het studentenver- zet en de Kabouters, ook wat het be staan van eventuele internationale relaties van deze groeperingen aan gaat. Mr. Vun Ricl plaatste deze waar schuwing tijdens de begrotingsbe handeling van buitenlandse zaken in de Eerste Kamer, waarbij hij een uitvoerige beschouwing wijdde aan de ontwikkeling in Communistisch China. „De uitholling van binnenuit kan eerder beslissend worden dan de machtspolitieke en militaire posi tie van China. Wij behoeven ons op deze punten niet door emotionele voorkeuren te laten drijven. In een Chinese wereld gaat een groot deel van de bevolking van het westen, laat staan van Nederland, eenvoudig dood van de honger, aldus de libera le senator. „X-Y" schenkt 50.000 dollar ontwikkelingsgeld DEN HAAG, 17-6. Mr. Oe Thant. secretaris-generaal van de Verenigde Naties heeft dinsdag, de eerste dag van het wcreldvoedsel congres, een cheque van 50.000 dollar in ontvangst mogen nemen, die hem werd aange boden door de werkgroep X-Y. Zoals bekend beoogt de actiegroep X-Y ontwikkelingsgelden, die de re gering beschikbaar stelt en waarvan de deelnemers aan de actie menen dat die te weinig zijn, uit eigen mid delen aan te vullen. Het secretariaat van de actie, waaraan wordt deelge nomen door de Raad van Kerken, Sjaloom en Nesbic, berust bij de No- vib, de Nederlandse Organis tie voor Internationale Bijstand. Dit bedrag is plusminus vijftig procent van de totale inkomsten die de werkgroep X-Y in 1969 heeft in gezameld. VRIJDAG 19 JUNI. NED. I. Om één uur vanmiddag de laatste verkiezingsuitslagen uit Engeland. Het voorprogramma van avond wordt verzorgd door de E.O. met een film van hel Moody Insti tute of Science, koormuziek en Clo se Up. In Sportpanorama beelden van Irainingsritten voor Formule I wagens om de Grote Prijs van Zand poort, 'n trainingscentrum voor ren paarden bij Parijs en een voorbe schouwing van de grote internatio nale zwemmaralhon die Utrechts Nieuwsblad en AVRQ t.v. eind van deze maand op de Maarseixeen&e. f?lassen organiseren. Dan een film waar toe wel voor kunnen gaan zitten, Levend ge trouwd. met in de hoofdrollen Diana Rigg. ex-wreeksler en Robert Culp, ex-dubbelspion. In deze film naar een verhaal van John Mortimer is Diana een rijke weduwe wier man bij een ontdekkingsreis verongeluk te. Plotseling daagt hij samen met een advocaat weer op, tenminste hij zegt dat hij haar echtgenoot is. De weduwe gaat daarmee akkoord, hoe wel zij alle reden heeft hem te wan trouwen. Willem mag na afloop van deze thriller zijn vuist nog maken en dan hebben we het weer gehad. NED. II. In Vrij-uit veel informa tie over vrijetijdsbesteding, daarna een family comedy met Debbie Rey nolds. Verder vanavond een Zomer- caroussel uit het Casino in Knokkë. Tineke Roeffen regisseert deze door de KRO verzorgde show, waarin Jan Theys the Cats, Tee Set, Saskia en Serge. Ban Cramer, Unit Gloria en het Rob lioeke kwartet ontvangt. Brandpunt besteedt een extra uit zending aan de Engelse verkiezingen voor Hoss naar de cel verhuist. Maar als aan Bonanza weer een happy end gekomen is gaan we nog drie kwartier naar Zuid-Afrika. Want de KRO vertoont een documentaire over negers die illegaal naar Zuid- Af rika gaan om in de goudmijnen te werken om zo wat meer geld te verdienen dan in eigen land. ZATERDAG 20 JUNI. NED. I. Pretentieloos amusement van de NCRV met Abott en Costello, Schoonmoeders en Met zijn vieren o/) een onbewoond eiland (2). Tussen zeven en acht Bontekoe en Eddy ready go. met pop en smartlappen. In de Ongrijpbare Pimpernel moet ":ED. I, Vrijdag 19 juni 20.20 uur Sportpanorama met een filmverslag van de trainingsritten op het circuit van Zand voort. Advertentie voor wie 'm aanneemt ...voor wie 'm afgeeft Lees maar! Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot 100,- per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en wel! Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? KassaI 9234567 TH G LUCASSEN 8 STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDE 9999 Schrijf maar! Betaal met de pen prompt en precies het juiste bédrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart - u krijgt er steeds 20 - is altijd pasklaar: geen gewissel en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zij de dagafrekeningen. vergelijk gegevens met ghopas Postgiro: meer dan 2 miljoen rekeninghouders. Daar onder zijn alle winkeliers, leveranciers en dienst verlenende ondernemingen. Over en weer kunnen dus vele miljoenen Nederlanders bij elkaar terecht voor betalen en incasseren. Alleen via de betaalkaart van de Postgiro gebeurt dat nu al meer dan 1.000.000 keer per maand. En dat groeit! Het is toch immers dood gewoon geworden dat men met 'n kaart en het giro pasje betaalt! Gemisvoor wie 'm nog niet heeft Trekt u wèl profijt van een postrekening maar nog niet van de girobetaalkaart? Dan mist u het gemak van deze moderne vorm van betalingsverkeer. Wend u tot een van de girokantoren of praat's gratis met telefoonnummer 0017, dan komt u snel aan de weet hoe u aan die betaal kaarten komen kunt. Bent tr nog niet bij de Postgiro, dan kunt u twee vliegen in één klap slaan. Op 2300 post kantoren kunt u overigens óók terecht met al uw vragen en wensen! sir Percy de kroonprins uit de Bas tille halen, Desire<2 speelt daarbij een belangrijke rol. Dan een programma .net liedjes van Richard Rodgers on der de titel With a song in my heart. Onder meer liedjes uil de gelijkna mige film en de musicals Oklahoma, the Sound of.niusic eji. Soiith Paci fic, worden vertolkt door een orkest o.l.v. Harry de Groot met solistische medewerking van Rita Hovink, Hen- ny May. Christine Cunne, Ronnie Tober, Marco Bakker, Edwin Ruiten, the Unit Gloria, het kinderkoor de Schelleb.ellen en het Zwolse koor the Modern Vocal Group. Freddy Ahl- beck rijgt de nummers aan elkaar en vertelt wat over Rodgers. Achter Hier en nu, ds. S. E. Hoff die medi teert over spreken en zwijgen. Tol slot een rechtstreekse reportage van c'e wedstrijd om de 3e en 4e plaats in de strijd om het wereldkampioen schap voetballen in Mexico. NED. II. Ellen Blazer en Berend Boudewijn hebben de beste stukjes van Europa verzameld en aan elkaar geplakt tot de Europa van vanavond. De VARA is met Zomaar een Zo meravond op stap. Ook vanavond dus weer een bont programma met spelletjes, nieuws, kommeniaar en amusement, alles onder redaktie van Herman Wigbold. Voorts zien we het eerste deel van een nieuwe serie, Mannix. Hoofdpersoon in Mannix, particulier detective, een keiharde jongen met maar een zwak... zijn secretaresse. Een coureur verongt- lukt, zijn weduwe vermoedt dat er sprake is van boos opzet en of Man nix het maar even .uit toil zoeken. Waarom zou hij niet. VRIJDAG 19 JUNI. NED I: 13.00 Engelse verkiezingen 13.13 Samenvatting van de gisteren in Engeland gehouden verkiezingen; 18 45 Pipo; 18.55 Nieuws; 19.04 De bijenstacl kl.; 19.35 Koormuziek; 19.44 Close-up20.00 Journaal; 20.20 A tiro's Sportpanorama; 20.50 Levend getrouwd kl.; 21.45 Voor de vuist weg 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Pipo; 18.55 Nieuws; 19.04 Vrij-uil; 19.30 De Debbie Rey nolds show kl.; 20.00 Journaal; 20.20 Zomercaroussel 1970; 21.10 Brand punt: 21.25 Bonanza kl.; 22.15 The gold run kl.; 23.00 Journaal. APELDOORN, 17-6. De voorzitter van de organisatie afvalwatcrzuive- iing nceid-oost Veluwe, ir. J. N. Kccij zal vandaag, donderdag, in Apeldoorn een installatie voor de verwerking van rioolslib en een uit breiding van de rioolwaterzuivc- rings installatie in gebruik stelen. De rioolslibverwerkingsinstallatie is gebouwd, omdat deskundigen tot de konklusie zijn gekomen dat een rioolwaterzuiveringsinstallatie eerst 'volledig aan het gestelde doel be antwoordt, als eveneens een tech nisch ekcnomische oplossing is ge vonden voor de verwerking van het riool- en zuiveringsslib. Dat slib dat infectueus is, stank verspreidt, vlie gen plagen veroorzaakt en moeilijk ten ontwateren valt is wel rijk aan fosfaten, waarvan de wereldvoor raad snel slinkt. Behandeld viool- slib kan dan ook gebruikt worden bij het behoud en de verrijking van hu mus. - De Apeldoornese installatie werkt vNDERWI.ïS R.S.G. „Professor Zeeman", Zierikzee Geslaagd voor: Mulo-diploma B A. J. Kostermans en W. A. v. cl. Post beiden uit Zierikzee; H. J. Brons, Renesse. Mulo-diplomayV J. C. Hanepen, M. v. Hoogteijlingen, J. Huneman, E. C. M. Keikes, J. Muste, G. de Rijke, C. P. Stols, M. Viergever, H. v. d. Wekken, allen uit Zierikzee. L. A. Boogerd, Ouwerkerk C. J. Dorreman, A. E. de Mey, Renes se; A. v. d. Pol, J. M. Rademaker, Haamstede; G. M. L. v. d. Putten, J. C. Reinhoud, Serooskerke; M. A. v. Sluis, Brouwershaven; G. C. de Wit, Zonnemaire; C. M. Zeijler, Oos- terland. Afgewezen: één. volgens het Zimmerman procédé waartij het slib een thermisch-oxy- datieve behandeling ondergaat. De installatie is een onderdeel van een geprojekteerde mechanische biolo gisch rioolzuiveringsinstallatie met. een capiciteit van 275.000 inwoner equivalenten die over drie jaar vol tooid zal zijn .waarna het stroomge bied van de Grift weer de beschik king zal hebben over biologisch ge zond water. SPORT l»l I VKNMM P.V. „Zicrick" tc Zierikzee Plieronder volgt de uitslag van de wedvlucht vanuit Rouen, van de P.V. „Zierick" te Zierikzee. Afst. 317 km. Los 5.30 uur. Ie duif 9.41, laatste duif 11.05 uur. In concours 88 dui ven. M. v. d. Wielen 1 (1 uur los): Fr. Maijs 2, 6. 11. 19; Jac. Verwijs 3, 9; I. U v. d. Maas 4, 7, 10; J. v. d. San- de 5, 8, 14, 22; P. Flikwecrt 12; H. Slagboom 13; H. v. d. Maas 15; B. Visser 16. 18, 20: A. Vijverberg 17; A. M. Berrevoets 22. BLIK DOOR HET WERELD leder weet zo langzamerhand dal een groot deel van de wereldbevol king honger lijdt - hetzij door een absoluut tekort aan voedsel, hetzij doordat het beschikbare te slecht van kwaliteit is. Daar wordt ook hel een en ander aan gedaan. Voorna melijk onder auspiciën van de F.A. O., de voedsel- en landbouworgani satie van de Verenigde Naties. Zo zijn nieuwe graansoorten ont wikkeld, die grotere oogsten garan deren. Zo is kunstmest ter beschik king gesteld van boeren, wier grond daardoor aanzienlijk meer en beter voedsel kan produceren. En er zijn natuurlijk schenkingen uit de over- produktie van de rijkere landen. In theorie zou eigenlijk nergens meer honger geleden behoeven te worden. Waar dit toch gebeurt is dit te wijten bv. aan gebrek aan een goed distributie-apparaat, dat zorgt dal het eten tijdig op de juiste plek ar riveert. India is hiervan een voor beeld: door irrigatiesystemen, kunst mest, nieuwe wegen en onderwijs aan agrariërs produceert het land genoeg voor eigen behoefte. Maar het ziet geen kans met de voorhanden transportsystemen hongersnoden te voorkomen. Geldgebrek P En al zou het dit probleem wel opgelost hebben, dan blijft nog het probleem dat de hongerigen door gaans hel arme proletariaat vun mil joenensteden vormen, die het geld niet zouden hebben om het voedsel te kopen als het wel aangevoerd ivas. Dit is volgend vraagstuk voor de Wereld'voedselconferentie, waarvan Den Haag gastheer is. De sociale structuur van menig ontwikkelings land zou drastisch gewijzigd moeten worden om het effect van de agra rische vooruitgang volledig tot zijn recht te laten komen. Wie ernst maakt met de strijd te gen de hongeraldus één redenering moetdan ook niet alleen op agra risch terrein actief zijn, maar ook pogen verbetering van de sociale en politieke structuur te bereiken. In menig geval betekent dit dat men dan moet samenwerken met de groeperingen die de regering van die landen beschouwen als hun interne vijand. Voor een V.N.-organisatie echter is dit zonder meer al moeilijk: de Verenigde Naties hebben te ma ken met de regeringen van haar lid staten. Een barrière is in de praktijk dan.bovendien.dat de financiering van menig F.A.O.-projekt komt van de Wereldbank of van andere ge specialiseerde V.N.-organisatie, die er zeker niet voor zónden 'voelen om bv. het omverwerpen van een rege ring in een ontwikkelingsland, door waarschijnlijk zeer linkse guerrilla- troepen te financieren. Zeker de Verenigde Staten als gro te geldschieter in de meeste organi saties, zou zeer snel de beurs sluiten, wonneer de F.A.O. de revolutie in Latijns-Amerika ging helpen. De strijd tegen de honger is lang beschouwd als zuiver een technische kwestie, die men met wetenschappe lijke hulp kan winnen. Nu men er vaart dat deze strijd ook zijn moei lijke politieke en sociale aspecten heeft, ivaarop zy verloren kan wor den, slinkt het optimisme dat spoe dig het menselijk recht op vrijdom van honger over de hele wereld ge garandeerd kan worden. Advertentie IIIIOMMI'.V OP Z'\ III'NT Mensen van nu op brommers van nu! De Bérini van Gazelle is verrassend goed en duidelijk van deze tijd. Hij is sportief, is modieus, hoort bij jong-zijn, snel-zijn en overal bij zijn. Model VE 600, in liefst 4 kleuren lever baar groen, blauw, fris rood en hip geel. Ga eens kijken bij uw Gazelle dealer. WENEN. Dc Amerikaans-Russi sche besprekingen in Wenen over beperking van dc strategischc-ra- ketbewapening zijn dinsdag voort gezet. Het gesprek vond plaats in de Russische ambassade en duurde ruim anderhalf uur. t)c volgende bijeenkomst is vastgesteld op vrij dag in de Amerikaanse ambassade. KERKNIEUWS Ger. Gem. in Nederland Nieuwcrkerk: Heden, donderdag 18 juni, 7.30 uur, ds. G. v. d. Breevaast, Hendrik Ido Ambacht, HBUMA-zen- ding. Beroep Ger. Gemeente - Oostcrland In het kader van het beroepings- werk van de Ger. Gemeente werd enige tijd geleden door de kérkeraad een tweetal gesteld: n.l. ds. W. Hage te Krabbendijke en student W. Mein- ders uit de Meern (Utr.). Op de. maandagavond gehouden ledenver gadering werd besloten een beroep uit te brengen op student Meinders te de Meern. als predikant van de Ger. Gemeente van Oosterland. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Winschoten (toez.) H. Zuiderveld te Zuidhom; te Oolt- gensplaat A. W. v. d. Plas. kandi daat te Katwijk aan Zee; te Sluiskil c.a. (tcez.) J. L. v. Eijk, vicaris te Utrecht; le Hoenderloo (toez.) K. den Hertog te IJlst; te Zeist (toez.) M. H. Bcogert te Hellendoorn; te Docrn T. Tijsma te Sexbierum; te Akkrum (toez.) M. Stoffels, kandi daat te Groningen, die dit beroep heeft aangenomen; te Neede J. A. Rietberg te Vaassen; te Leens c.a. (streekgem. Manie-ambt) (toez.) W. A. Hage te Dalfsen, die bedankte voor Norg. Aangenomen naar Brummen J. A. Heldring te Heeze. Aangenomen voor Nieuwerkerk a. d. lJssel en voor Ridderkerk T. Lekkerkerker tc Oosterxvolde (Gld.). Voer Zijpe mej. A. J. de Hagh vica ris Den Haag. Gcref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Den Helder M. van Dooien te Vlaardingcn. Bedankt voor Alphen aan de Rijn J. Geersing te Souveen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Amsterdam-Noord J. Vogel te Emmcn. Geref. Gemeenten Beroepen tc Poortvliet en te West- kapelie J. Mijnders. kandidaat te Dc Meern. Bedankt voor Toronto-Unionville (Ont. Can.) G. A. Zijderveld te Mid delburg. De hervormde synode en de staal Israël DRIEBERGEN. 17-6. Met. 38 te- gen tien stemmen heeft de hervorm de synode dinsdag de herziene ver sie van het rapport „Israël, volk. land en staat" aangenomen. Het stuk zal als handreiking voor een theolo gische bezinning door dc synode aan de plaatselijke gemeenten worden aangeboden. Het rapport handelt over: het Joodse volk in het oude Testament, het Joodse volk in de volkeren, het Joodse volk in onze tijd. en over de Staat Israël. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7