IMPLEX I AGENDA IN WEST VERRIJST HET BEJAARDENVERZORGINGSHUIS Fikse bui daalde op deelnemers neer op de derde avond ARAM EN DE BROEDERS DER KUST Toestand Soekarno ernstig STREEKNIEUWS Er om hern: 615 woningen ZlEKlkZEE. I7-6, In ile hroeiliitte van woe|lü(lag- niidilag vond in de kern van liet plan-West een ont moeting plaats niet vertegenwoordigers van de Stieh- ting Algemene Bejaardeuliuisvesting en -verzorging Zierikzee, van de Amsterdamse N.C.H.B., de architect, de aannemer en anderen nauw hij de realisering be trokken om te horen over de vorderingen van het ver zorgingstehuis en de bijbehorende 68 bejaardenwo ningen. Noest - om dat vertrouwde agrarisch getinte woord hier te gebruiken - wordt aan de bouw gewerkt en al is een tussenfase geen „hot news", warm was het wel in de „praatbarak" en buiten op het terrein ook, dat echter al spoedig lag verlaten, want de bouwvakkers zochten hun kielen en drink flessen op en gingen er rap vandoor. De Avondvierdaagse m Bouwfase verzorgingstehuis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). In de barak aan het woord prof. ir. P. K. A. Pennink, een „oude beken de" van het waterleidinggebouw, die - als architect belast met het werk - het projekt op papier heeft gezet en er talrijke bijzonderheden over ver telde, die uiteraard sterk overeen stemden met de gegevens, die des tijds op een officiële gemeente-bij eenkomst over dit fascinerende on derwerp werden doorgegeven. Het aanwezige college van b. w. en de secretaris van de Zicrikzccsc Stichting de heer J. Coumou, gaven aanvullingen op de gegevens, waar bij laatstgenoemde onderlynde dat de N.C.H.B. te Amsterdam opdracht geefster is, terwijl de Zierikzeese Stichting in het leven is geroepen om straks het projekt over te nemen en te exploiteren. „Het is nodig met dit complex wat meer naar buiten te treden, omdat de publieke belangstelling (ook door bezoekjes aan het werkterrein) dui delijk groeiende is", aldus de heer Coumou. Plan van 1965 Prof. Pennink ging terug naar 1965 toen de opdracht werd verstrekt en in feite blijken er te Zierikzee reeds zestien jaar geleden plannen te heb ben bestaan, maar „alles (dat geldt ook voor het thans in uitvoering zijn de 1965-plan) heeft heel veel te ma ken met de financiering en daarom duurt het soms allemaal wat lang". Het verzorgingstehuis kent een noord-zuidvleugel, waarin de béjaar- denkamers worden ingebouwd; aan de westkant komen de entree en de recreatieruimten; aan de oostzijde het keukenblok en aan de noordzijde vindt het personeel onderdak. Bij de 68 - op ruimtelijk verantwoorde wij ze op het terrein ingepaste - wonin gen, komen ruimten voor berging en garages. Een „knik" Het totaalblok heeft op het punt van de vorm een „knik" gekregen, om ruimtelijk een visuele schaalver kleining te krijgen, beter passend bij 'de Zierikzeese dimensies. De kamers in het verzorgingste huis „hebben het helemaal"; er is een ingebouwde gelegenheid zelf nog wat in klein formaat te kokkerellen en er komt een fraai balkonnetje. De - wat prof. Pennink - noemt „verspringende onderdelen" schep pen een hofjessfeer, die tegemoet komt aan de behoefte aan besloten heid, vooral ook om klimatologische redenen. Aan de westkant kan het spoken. Weliswaar worden zekere syste men in de bouw van inwendig dra gende constructies toegepast, maar voor de rest wordt het baksteentje op baksteentje. Het gaat - uiteraard met de om ringende bejaardenwoningen - straks vooral door de beplantingen en aan sluitende groenstroken fraai „ogen". De totale oppervlakte bedraagt 2Vz ha. Eind 1971 Hel complex kan eind 1971, begin 1972 gereed zijn. De Zierikzeese Stichting heeft een pikante samen stelling: 3 leden „Beter Wonen", 4 raadsleden en de heer R. van Om meren, namens de N.C.H.B. Voor zitter is de burgemeester „q q". Een naam is er nog niet, maar de stichting gaat hiervoor een prijs vraag uitschrijven. In eerste instantie komen inwoners van Zierikzee voor plaatsing in aan merking of die een economische bin ding met Zierikzee hebben gehad; daarna komen andere inwoners van Schouwen-Duiveland aan de beurt. Intussen is er al weer een veelvoud van aanmeldingen van personen, die er in kunnen. De lijst van gegadig den wordt scherp getest. Eigen fi nanciële draagkracht zal geen faktor zijn bij toelating. De prijs gaat f 160 a f 183 bedragen; helemaal precies is het nog niet te zeggen. De bewo ners van de huizen zullen kunnen profiteren van de recreatieve voor zieningen in het verzorgingstehuis. Ontsluitingen Er komen goede ontsluitingen van van het terrein en aansluitingen met de binnenstad. De ligging van het complex is wel wat exentrisch, maar er is al een heel aardige aan zet van andere huizen. Het wordt een nieuwe buurt, met een toch ei gen Zierikzeese identiteit. Bouw in de binnenstad (dapper geprobeerd) van het complex bleek niet mogelijk.. De kosten van het geheel bedragen f Al/z miljoen. De financiering Het geld komt er via een premie regeling van de rijksoverheid, aan gevuld met leningen op de kapitaal markt, onder garantie van de ge meente. Hel complex beantwoordt nog aan „up to date'-eisen cn in het alge meen is elders de ervaring dat vita liteit en belangstelling bij de bewo- ncis van een dergelijk tehuis wor den gestimuleerd cn de eenzaamheid wordt doorbroken. Dc N.C.H.B. mag meepraten, want het heeft al 30 .gebouwen achter de rug en 56 in aanvang. De huizen krijgen aansluiting op aardgas, maar verder elektrische apparatuur voor koken. Enkele cijfers: 114 subsidiabele bedden; 89 betalende bewoners. Hoofdaannemer is Dura Woning bouw N.V. Rotterdam. De bouwtijd van de woningen duurt 12 maanden. Totale investering: f 2.399.360. Ge start met de bouw werd in oktober 1969. Hee eerste blok, woningen komt klaar op 15 oktober 1970 en daarna komt iedere veertien dagen een wo ningblok gereed. Voorlopig nog bouwen en sjouwen en dan heeft Zierikzee - met de ook in aanbouw zijnde woningen van „Beter Wonen" er weer een satelliet stadje bij. Oud zijn in west, het kan best! Minimumprijs voor drinkiiielk RIJSWIJK, 17-G. Binnenkort zal een minimumprijs voor drinkmelk worden vastgesteld. De staatssecre taris van economische zaken heeft aan het bestuur van het Produkt- schap voor Zuivel meegedeeld, dat hij de totstandkoming zal bevorde ren van een koninklijk besluit dat aan het bestuur van het produkt- schap de bevoegdheid zal verlenen tot het vaststellen van een mini mumprijs voor drinkmelk, die ten hoogste 58 cent per liter mag be dragen. De vaststelling zal alleen mogen plaatsvinden in die gebieden waar de prijsconcurrentie desastreu ze gevolgen dreigt te krijgen. ZIERIKZEE, 17-6. De spreekwoor den „De tijd gaat snel" en „Gezellig heid kent geen tyd" zijn zeker wel van toepassing op de 25ste Zierik zeese Avond Vierdaagse, want van daag, donderdag, is het alweer de laatste dag van het grote jaarlijkse sportevenement dat vier avonden zovele benen in beweging brengt. De 2e en de 3e avond hadden weer een vlot verloop, hoewel woensdagavond een paar fikse re genbuien velen een nat pak bezorg den, hoewel er toch bleken te zijn, die de buien hadden zien (of voelen) aankomen en mantel of jas hadden meegenomen. Verder had een dei- populairste deelnemers zich versterkt met een parapluie, die onverwachts goede diensten bewees. Overigens mocht de regen de „pret echt niet drukken!" Uitgeleide werd de „slang" gedaan door het Rust Roest- tamboerkorps. Opvallend was dat deze 2 avon den een vrij groot aantal wandelaars (vooral van de 15 km) niet op kwam enkelen door ziekte of ongeval, maai de meesten toch wel omdat de eerste kilometers te zwaar voor de voelen bleken te zijn. Bovendien had de Rode Kruisploeg beide avonden druk werk met verzorging van blaren en enkels. Gezellig was het overigens wel en beide avonden waren de tippelaars ters) mooi op tijd binnen. De trac tates ontbraken ook weer niet want dinsdagavond ontvingen allen een rol snoep en woensdagavond een ijs lolly. Vandaag de laatste avond, voeren de wandelingen door Schouwen. De 15 km-tocht vertrekt om kwart voor zeven van het Havenpark-Haven plein, vanwaar m enhet Vrijpoortje ingaat om door het Vrije, over de dam, Grachtweg, Rotonde de Oude- weg in te wandelen. Vandaar gaat het via Heuvelsweg, Kakkersweelse- weg over de Schouwse Dijk naar Schuddebeurs, waar getracteerd Poging sneltrein te kapen PALERMO, 17-6. Een 34-jarige Italiaan heeft gepoogd een sneltrein te kapen die van Turijn op weg was naar Palermo. Tussen Messina en Palermo was hij de locomotief bin nengekomen en had daar met een pistool in zijn hand tegen de be manning gezegd: „van dit ogenblik af ben ik de baas in deze trein". Maar de machinist en zijn assistent wisten hem te overmeesteren toen zijn aandacht eventjes was afgeleid. 'Hpl is nog niet bekend waarheen hij met de trein had willen gaan. Na ongeluk telegram aan minister SOEST, 17-6. Naar aanleiding van het ongeluk, dat afgelopen donder dag op de Van Weerden Poelmanweg op de Vliegbasis Soesterberg is ge beurd en waarbij vijf militairen om het leven kwamen en verscheidene anderen werden gewond, heeft de gemeenteraad van Soest woensdag avond in een telegram aan de mi nister van defensie op een spoedige verbetering van deze weg aange drongen. Watei'sporlver. Zierikzee kreeg jeugd-instructieboot ZIERIKZEE, 17-6. De watersport vereniging Zierikzee heeft van dc KVNWV een .jeugdboot type „Cen taur" toegewezen gekregen, om zeil ies te kunnen geven aan de jeugd. Deze instruktieboot zal zaterdag middag a.s. te 15.00 uur door de bur gemeester van Zierikzee, de heer D. W. Kaste*cin aan dc verenigingsstei ger bij het Luitje worden „gedoopt". - De „Centaur", die is gebouwd bij een Heerenveense jachtwerf is 6Va Advertentie Simplex. Dat is pas fietsen. Dat is nog eens constructie, door een fabriek van de oude stem pel. Simplex: 'n oud vertrouwd merk. Een jonge, sterke fiets f 45. Inmiddels was het schip van Tudor zijn haven van zijn rijk binnengelopen na een lange onfortuinlijke reis. Men had voortdurend tegenwind gehad cn bovendien was het oude en vermolmde karkas zo zwaar begroeid, dat het zelfs bij gunstige wind niet vooruit kwam. Zodra Tudor voet aan land had gezet, meldde men hem de komst van een boodschapper van Seewart dc Schuimer. Een vaag voorgevoel van na derend onheil bekroop Tudor. Een bood schapper van do Schuimer, dat kon nooit iets goed betekenen. Hij liet dc man voor zich leiden, cn zodra de man begon te spre ken en het losgeld noemde, dat dc Schui mer eiste, werden zijn vermoedens bewaar heid, Tamahia in de macht van die kerel! Tudor voelde hoe een blinde woede zich van hem meester maakte. Zijn ogen blik semden en dreigend sprong hij overeind, 'terwijl duizend gedachten door zijn hoofd stormden. Waarom had Aram niet beter op haar gepast? Wanneer hij echter op dal ogenblik Aram had kunnen zien, zou hij terstond het onredelijke van die gedachte hebben inge zien. Nog steeds uitgeput van de doorge stane emoties, lag Aram in de boeg van hel vissersscheepje langzaam bij te komen uit zijn verdoving. De woorden van de Hande laar hadden hem nieuwe hoop gegeven. Tamahia zou gered worden. En onderwijl stond de schipper aan het grote roer cn luisterde met een uitdrukking van schrik en ontsteltenis in zijn ogen, naar hetgeen de Handelaar vertelde. wordt. Dan gaat het over de Provin cial weg naar het verzamelpunt in de Lange Blokweg. De 8 km wandelaarljes gaan ook door het Vrije over de dam, maar gaan dan de Schuurbeque Boeije- straat in, door de Calandweg en de Zille over de Leverdijk naar Schud debeurs en dan ook over de Provin ciale weg naar de Lange Blokweg. Het organiserend comité wil er nog wel eens de aandacht op vestigen dat het dq bedoeling is om precies kwart voor negen uit de Blokweg te vertrekken. Van de Blokweg gaat het door de Nobelpoort langs de gebruikelijke weg naar- het Havenplein, waar de groepsprijzen voor de 15 km tocht worden uitgereikt. De individuelen ontvangen hun onderscheidingsteken in het N.H. Verenigingsgebouw. Als de weersomstandigheden gun stig blijven - en daar ziet het wel naar uit - zal het in de Blokweg weer druk zijn, met ouders, famlie, verloofden, vrienden, bekenden, supporters en fans van de tippelaars (ters) om hen met een bloemengroet te verwelkomen. Daar het de 25sle Vierdaagse is zullen behalve „Kunst en Eer" ook de muziekgezelschappen uit Haam stede en Ouwerkerk-Dreischor in dc Blokweg aanwezig zijn om het ge heel een extra-klankvol karakter te geven. Verder zullen van diverse verenigingen signaalafdelingen en drumbands het laatste gedeelte van de tocht meelopen, zodat we weer op een „joyeuse entree" van het legioen mogen rekenen. DJAKARTA, 17-6. Het Indonesi sche persbureau Antara heeft mee gedeeld, dat de toestand van ex- president Soekarno, di ewoensdag in een ziekenhuis in Djakarta is opge nomen, reden tot ernstige bezorgd heid geeft. Zes artsen zijn ingescha keld om hem te behandelen. Een van hen is een prominent neuroloog. De anderen zijn een röntgenoloog, een nierspecialist, een hartspecialist, een internist en de huisarts van Soe karno. De 69-jarige ex-president zou lij den aan. te hoge bloeddruk en een nieraandoening. Staatscommissie tegen anti-Chinees anti-raket-systeem WASHINGTON, 17-6. Dc senaats commissie voor de strijdkrachten heeft woensdag een verzoek van de rcgering-Nixon van de hand gewe zen, gelden beschikbaar te stellen om het sentinel anti-raket-systeem, het zogenaamde ABN-systcem, uit te breiden met het oog op eventuele Chinese kernaanvallen. Met elf tegen zes stemmen sprak de commissie zich uit tegen de aan koop van terreinen voor de bouw van vijf raketsteunpunten in de na bijheid van de grote steden in het noorden van de Verenigde Staten. De commissie ging wel akkoord met de bouw van een derde ABM- afweergordel ter bescherming tegen een mogelijke grootscheepse aanval van de Sowjet-Unie op de Ameri kaanse minutemanraketten op de basis Whiteman in Missouri. Donderdag 18 juni Nicuwerkcrk Clubgebouw, ledenvergadering S.K.N.W.K. Vrijdag 19 juni Zierikzee Aula school Manhuisstrual, 8 uur, filmvoorstelling „Ziejook". Hrv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, afscheidsavond openbare basisscho len. 8.00 uur, „Duyvelanls Koffyhuys". Receptie kofbalvereniging „All-Rea- dy". Brouwershaven Ned. Herv. Kerk, concert Hulster Gem. Koor, o.l.v. Jo Ivcns. Roosendaal Schouwburg „De Kring". 2 uur, alg. verg. Z.L.M. Bruinisse Vergadering gemeenteraad. Renessc „De Ark", 8 uur, optreden „ZEN". Zaterdag 20 juni Zierikzee Mondragon, 10 uur, jaarvergadering „Zevibel". Schuddebeurs „Weelzichl", zendingsdag Chr. Geref. Kerken. Dreischor Muziektent aan de Ring, 7.30 uur, concert „Crescendo" en „Nieuw Le ven". Brouwershaven Muziektent, 7.45 uur, concert „Apol lo" en „Con Amore". Maandag 22 juni Dreischor Plaatsenhuis, 8 uur vergadering ge meenteraad. Woensdag 24 juni Zierikzee Toogdag C.B.T.B. Dreischor Hervormde Kerk, 8 uur zangavond. Donderdag 25 juni Bruinisse Muziektent, concert muziekkorps Leger des Heils, Den Haag. Vrijdag 26 juni Zierikzee Gravensteen, 3.30 uur officiële ope ning Visserij-expositie „Z.Z. '70". Huis van Nassau, 9.45 uur, aanvang aardappelkontaktdag. Scharendijke Rondvaartboot in de haven, 7.30 uur concert muziekkorps Leger des Heils 7 uur mars door het dorp. Zaterdag 27 juni Zierikzee Gasthuiskerk, 8 uur, interkerkelijk avondgebed. Havenplein, 7.30 uur, concert - mu ziekkorps Leger des Heils, 7 uur •mars door de stad. Burgh-Haamstede Speelterrein Beatrixschool, 7.30 uur, turndemonstraties. Haamstede Dorpsplein, 2.30 uur concert muziek korps Leger des Heils, 2 uur, mars door het dorp. m lang en kan 18 vierkante meter zeil voeren. De boot is zelfrichtend, onkenterbaar en kan niet zinken. Hoewel het in eerste instantie de bedoeling is de jeugd van ons ei land watersportminnend te maken, (het lesgeld van f25,voor 15 les sen wijst reeds in die richting) zul len ook ouderen die voor het zeilen voelen, in de gelegenheid worden ge steld om de cursus te volgen. Voor allen geldt echter, dat men de zwemkunst meester dient te zijn. De watersportvereniging Zierik zee heeft inmiddels de heer Loubert, die alle benodigde brevetten bezit bereid gevonden verenigingsinstruk- leurs, reeds ervaren zeilers, waaronder mevr. Loubert, en de he ren Van de Wege en Nelissen op te leiden. Het behoeft tot slot geen be toog, dat de genoemde aktiviteiten van de Zierikzeesche Watersport Ver. éen enorme stimulans voor de eilandelijke watersport beloven te worden. OOSTERLAND Bouwbedrijvigheid Het is momenteel een en al bouw- becirijvigheid in de Van den Abeele- straat alhier, zowel als aan de Su- zanna Maria Loncquestraat. De be- tonfunderingen voor de 20 woningen, die worden gebouwd voor rekening van „Beter Wonen" te Zierikzee dooi de fa. Den Hartog, aannemersbedrijf te Zierikzee en 's-Gravendeel, zijn gestort. En nu is men in de onmid dellijke nabijheid van deze bouw be gonnen aan de 10 bejaardenwonin gen, die verrijzen voor rekening van de „Stichting Woningen cn Woon gebouwen voor Bejaarden op Schou wen-Duiveland". Het graafwerk van deze woningen, die worden gebouwd eveneens door de fa. Den Hartog, is reeds gereed gekomen. Thans is men begonnen aan het ijzervlechten voor de betonfunderingen, zodat spoedig zal worden begonnen met het storten van de "funderingen. BRUINISSE Gemeentepersoneel op reis Het gezamenlijke personeel van dc gemeente Bruinisse hield dinsdag het jaarlijkse personeelsreisje. De tocht ging dit keer onder leiding van chauffeur Willcmsc naar Arnhem en dc Hoge Veluwe. Dc eerste koffie werd gedronken in Bodegraven, terwijl dc tweede koffiepauze in het café-restaurant werd gehouden dat gebouwd is cn behoort bij „Het Dorp". Een wande lingetje door do/.c stichting „liet Dorp" liet zien, dal dc miljoenen die Mies Bouman indertijd bij elkaar praatte, uitstekend zijn besteed.. Aan het bezoek aan „Het Dorp" was al ccn bezoek aan dc Safari (leeuwen park) voorafgegaan, waarbij men op enkele meters afstand met de ko ning der dieren kon kennis maken. Ook struisvogels, zebra's cn giraf fen lopen daar rond. Na ccn koffietafel in het Sonsbcck- parkpaviljoen cn een kijkje in hot Kröllcr Muller museum, een kort op onthoud in Wagcningcn en een goed verzorgde maaltijd in Houten, kwam men behouden thuis. Advertentie HOGE RENTE op termijnrekeningen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Telefoon (OHIO) 2310 ATHENE. Dc Griekse autoriteiten hebben woensdag voor een jaar de verbanning verlengd van de gepen sioneerde koningsgezinde generaal George Perides. die „een gevaar voor het bewind" wordt genoemd. „Ilv dronk graag een pint" BRUSSEL, 17-6. De gewezen gc- mcentc-cntvanger van het Belgische p'aatsje St.-Gillcs-Waas, die het be staan had om in amper vyfticn maanden tijd ruim 600.000 gulden van de gemeente cr door te jagen in kroegen in Antwerpen, is door dc rechtbank van Dcndcrmondc ver oordeeld tot vijf jaar gevangenis straf waarvan een jaar voorwaarde lijk.. „Ik was graag onder dc mensen cn ik dronk graag ccn pint" aldus verklaarde dc man vooor dc rechter zijn misbruik van gemeentegelden. Niet alleen zijn bunker naar ge zelligheid. zijn liefde voor een pint cn z'n praalzucht zijn dc gewezen gemeente-ontvanger fataal gewor den, zo bleek bij de behandeling van zijn zaak. Nog altijd namelijk rijdt in hel Antwerpse in niet minder dan ccn jaguar, het „schoon kind" Bri gitte rond, ccn mannequin cn ani- mccrmcisjc voor wier charmes Mar- .cel bezweek cn die hij dc bepaald piot goedkope Engelse auto cadeau dood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2