lekker lui Sw Treffer m DE ZIERIKZEESCHE COURANT President Nixon geeft inflatie-alarm - Economie V.S. oververhit Moskou gekant tegen regeling in Indo-China Minister Luns zeer pessimistisch over de toestand in het Midden-Oosten Nasser naar de Sowjet-Unie Aanslag in Rosario Mogelijk Amer. vliegtuiegen naar Israël Bedoeienen in Amman Hulp verlening Peru 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Doutli'i'ihi^; 10 juni 1070 126ste Jaargang Nr. "0120 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 c©nt - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per osse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 8.T.W. In dit nummer: Het bejaardeiicomplex to Zioriksoo Loon- i'ii prijsstijgingen moeten worden beperkt WASHINGTON. 17-6. Woensdag heeft president Nixon in een oproep aan werkgevers en werknemers zich beperkingen op te leggen een alarm voor inflatie" gegeven met als doel de loon- en prijsstijgingen in de oververhitte Amerikaanse economie te beperken. In een toespraak voor de televisie, die vooral bedoeld was voor het ner veuze Wall Street, herhaalde Nixon ook zijn belofte dat alle Amerikaan se troepen tegen het eind van deze maand uit Cambodja zullen zijn te ruggetrokken. De president zei, dat de Ameri kaanse economie sterk is, maar dat zij een aanpassingsproces doormaakt, terwijl als gevolg van de verder gaande terugtrekking van troepen uit Vietnam op een vredeseconomie wordt overgeschakeld. Nixon noemde drie maatregelen die hij zal nemen om de strijd tegen de inflatie sneller tc doen verlopen. Allereerst zal er een internationale commissie voor de produktiviteit worden ingesteld, die de groei moet bevorderen en evenwicht moet bren gen tussen kosten en produktiviteit teneinde grotere prijsstabiliteit te krijgen. Verder zal hij zijn raad van economische adviseurs opdragen een systeem voor een periodiek onder zoek naar inflatiehaarden op te stel len. dat licht zou moeten werpen op belangrijke gebieden van loon- en prijsstijgingen, de gevolgen ervan voor het algemene prijspeil zou moe ten nagaan en de vinger zou moeten leggen op te sterke stijgingen. Het ccngres vrceg Nixon mee te wei ken aan de uitvoering van een uit acht punten bestaand program ma, dat speciaal is bedoeld om de mensen te helpen die hulp in een overgangsperiode van de economie het meest nodig hebben. Hel ztu de bijna een jaar geleden deer de president ingediende wets voorstellen voor uitbreiding van verbetering van het werkloosheids- verzekeiingssysteem moeten aanne men, een wet moeten aanvaarden die in tijden van grote werkloosheid^ zorgt voor automatische verhoging van de lendsen voor beroepsoplei ding, akkoord moeten gaan met de oprichting van een verzekerings maatschappij met overheidsgarantie om de be.egger tc dekken voor de ri sico's van financiële moeilijkheden van effectenfirma's, een voorstel aarnemen om de uitkeringen krach tens de sociale verzekeringen te koppelen aan dc kosten van het lc- vensenderheud, akkcoid gaan met de noodwet 1970 vcor de financiering var dc woningbouw, die volgens de president in het op 1 juli beginnen de begrotingsjaar 1971 6 miljard dollar aan hypotheekgelden zou op leveren, een ïeeds ingediend voor stel aannemen om het overheidsor gaan voor het kleinbedrijf grotere bevoegdheid te geven om bij banken en ar dei e instellingen aan. te drin gen op kredietverlening tegen ver laagd tai iet' aan kleine bedrijven, het ministerie van verkeer moeten machtigen hulp te verlenen aan in linar.ciële moeilijkheden verkerende spoorwegmaatschappijen, en ten- s.olle nauw mceten samenwerken net de uitvoerende organen om de overheidsuitgaven te beperken en zodoende het ontstaan van een groot Lcgrc .ingstekm t te voorkomen. a. ...itÊÊÊêJim Èk&Mik,*.*,-, MOSKOU, 17-6. Het Kremlin is neg steeds gekant tegen een confe rentie als die van Geneve als middel tot het bereiken van een vreedzame it geling in Indo-China, ze heeft de Indonesische minister van buiten- adse zaken, Adam Malik, woens dagavond in Moskou verklaard. Maar de leden van de onder zijn leiding staande Cainbodjamissie, waarin behalve Indonesië ook Ja pan en Maleisië zijn vertegenwoor digd. zeiden dat ze niet naar Moskou waien gekomen om de Russen tot aanvaiing van zo'n idee over te ha len. De missie had woensdag een ge sprek van twee uur met de Russische minister v. buitenlandse.zaken. Gro- miko, waarin zij hem de standpun ten uiteenzette die vcrige maand op een conferentie van elf Aziatische landen in Djakarta waren geformu leerd. Deze behelsden o.a. terugtrek- Advertcntie weekenders en shirts Eerste Kamer king van alle vreemde troepen uit Cambodja. De conferentie was ge boycot door communistische landen. Het bezoek van de Aziatische de legatie valt samen met een grote di- pxematieke aktiviteit over Indo-Chi na in de Russische hoofdstad, nu daar ook de secretaris-generaal der Veienigde Naties, Ge Thant, >en de Zweedse premier Olof Palme ver blijven. MOSKOU, 17-6. President Nasser van Egypte zal eind juni een bezoek brengen aan Moskou, zo is woensdag in Moskou bekend gemaakt. De dag van aankomst en de duur van zijn verblijf in de Sowjet-Unie zijn nog niet bekend. Naar men aanneemt, zal Nasser in Moskou met de Russi sche leiders voornamelijk spreken over de verbetering van het Egyp tische leger en van het psychologi sche en ideologische klimaat van het Egyptische volk. Het is mogelijk dat de Egyptische president evenals tij dens zijn vorige bezoeken aan Rus land tijdens zijn verblijf in de U.S. S.R. een medische behandeling zal ondergaan. Twee scheepvaartbedrijven door stakers „bezet' AMSTERDAM. 17-6. De avond ploegen van de Koninklijke Holland se Llcyd aan de oostelijke handels kade en het stuwadoorsbedrijf van Mür en Co in de Coenhaven in Am- sletdam, iijn na. vijf uur woensdag middag voor 24 uur iu staking ge gaan en hebben de beide bedrijven „bezet". Het betreft hier in totaal circa 500 man, zo deelde een bestuurder var de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Bend van Vervoersper- scneel (NVV) mede. Reden van deze staking is dat.de directie vóór vijf uur 's middags geen gevolg had ge- BUENOS AIRES, 17-6. Guerrillos hebben woensdag een bomaanslag gepleegd op een vestiging van het Westduitse chemische Scheringcon cern in de Argentijnse stad Rosario. De voorgevel van het gebouw werd zwaar beschadigd. Volgens achter gelaten.pamfletten is de aanslag ge pleegd door leden van het ..Revolu tiecommando 8 oktober". Deze groep zegt te strijden „tegen uitbuiting door buitenlands kapitaal". DEN HAAG, 17-6. Minister Luns is „uitgesproken pessimistisch" over de toestand in het Midden-Oosten. Geen der direct bij het conflict be trokken partijen toont die flexibili teit die hoop geeft op een regeling, zo verklaarde hij in de Eerste Kamer in antwoord op opmerkingen van le den over de begroting van zijn mi- nistrie. In Jordanië is, gezien de onlusten van de laatste dagen, „bijkans'" een burgeroorlog uitgebroken. In de Verenigde Arabische Republiek is de RIO DE JANEIRO. Dc Westduitse ambassadeur in Brazilië Von Holle ben werd vrijgelaten door de stede lijke guerrillastrijders, die hem vo rige week ontvoerden. Foto: Von Holleben na zijn terugkeer, met vrouw en stiefzoon Wolf. toestand in die zin verslechterd dat de afhankelijkheid van de Sowjel Unie steeds groter wordt. Het aantal Russische adviseurs neemt voortdu rend toe. gevechten aan het Suezka- naal worden steeds heviger, aldus minister Luns. Het uitblijven van een oplossing van de moeilijkheden in het Midden-Oosten maakt een blij vende Russische aanwezigheid Egypte steeds waarschijnlijker, het geen ook reden tot bezorgdheid geeft. Tijdens zijn bezoeken aan de Liba non, Jordanië en de Verenigde Ara bische Republiek, in maart van dit jaar, heeft minister Luns geconsta teerd dat in deze landen begrip be staat voor de emotionele gebonden heid van Nederland met Israel. De bezoeken hebben stellig geleid tot een verbetering van de betrekkingen tussen Nederland en de drie Arabi sche staten. WASHINGTON, 17-6. De Ameri kaanse scna -tsccmmissie voor de stiijdkrachten heeft woensdag haar goedkeuring gegeven aan de leve ring van gevechtsvliegtuigen aan Israël. Le cornjnissie sprak haar bezorgd heid uit over de Russische inmen ging in het Midden-Oosten. Door een amendement op de wet op de de- fensie-aankepen zal het ministerie van defensie in het belastingjaar 1971 de beschikking krijgen over een bedrag van ongeveer 68.700 miljoen gulden, voor welk deze vliegtuigen kunnen worden aangekocht. Men verwacht dat het wetsontwerp de senaat niet voor juli of augustus zal bereiken. President Nixon zal waar schijnlijk de komende week defini tief antwoorden op het Israëlische verzoek om levering van 125 Phan toms en Skyhawks. Twee daagse gezinnen moeten woningen verlaten DEN HAAG, 17-6. De president van de Haagse rechtbank heeft woensdag uitspraak gedaan in een kort geding dat de eigenares van een pand aan de Adelheidstraat 96 te Den Haag aanhangig had gemaakt tegen twee gezinnen, die onrechtmatig deze geven aan de eis van het personeel cm pening van zaken te géven over fusiegeruchten inzake overneming van de K.H.L. door de K.N.S.M. De K.H.L. is een onderdeel van het Muller-concern. leegstaande woning hadden betrok ken. De president besliste, dal binnen een termijn van twee maanden de woning moet worden verlaten door het gezin Goodett. Voor het andere gezin is inmiddels reeds een woning gevonden. Leerlingen van dc Haagse Sociale Academie hadden enkele we ken geleden het pand, dat al bijna zes jaar leegstaat, gekraakt en lei- beschikking van de gezinnen gesteld die in ernstige huisvestingsmoeilijk heden verkeerden. De president kwam tot zijn besluit in verband met de omstandigheid dat het gezin Goo dett drie kinderen telt en een vierde spoedig kan worden verwacht. Het Koningin Juliana Fonrls DEN HAAG, 17-6. Het maatschap- pelijk werk en opbouwwerk, dat zijn noodzaak en bestaansrecht heeft be wezen, zou volledig door overheids subsidies in stand moeten worden gehouden, zodat het geld van hel particuliere Koningin Juliana Fonds (J.F.) veel meer beschikbaar zou ko men voor onder meer risico-dragen de projecten, nieuwe initiatieven en experimenten (zoals raad en hulp voor drugdependants), „wegwerphui- zen" voor de jeugd, creches, ontmoe tingscentra voor jeugd en ouderen en een aanvullende opleiding van beroepskrachten. Aldus het Konin gin Juliana Fonds in zijn zojuist verschenen jaarverslag 1969. waarin het bijna drie miljoen gulden uitgaf aan giften en bijna vier Ion aan le ningen. Belgisch paar naar Kongo WINTERSWIJK. Een Alouette III- heltcopter van de Kori. Landmacht. Een dergelijk toestel is nabij Win terswijk neergestort. De luchtmacht- piloot kwam hierbij om het leven. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's t i t Niet pén ogenblik van het j leven wordt ons ooit weerom j J gegeven. f AMMAN, 17-6. In de straten van de Jordaanse hoofdstad Amman zyn dinsdag weer Bedoeinenijeenheden verschenen, de trouwste elementen van koning Hoesseins troepen. Met mitrailleurs op hun trucks en jeeps patrouilleerden zij door de stad. Hun terugkeer dreigt volgens waarnemers de wankele status quo tussen koninklijke troepen en Pales tijnse verzetsgroepen te verstoren. De toegangswegen tot Amman ston den dinsdag onder verscherpt mili tair toezicht. Gemengde patrouilles van Jordaniërs en Palestijnen, be last met controle op de eerbiediging van de bestandsovereenkomst, wa ren de dag tevoren door sluipschut ters onder vuur genomen. „Werkgroep Bundeling" UTRECHT, 17-6. De onlangs uit getreden leden van de Anti-Revolu- ticnairc Pa.itij en de Politieke Party Radikalen, hebben woensdag tijdens een vergadering in Utrecht besloten cp korte ter my n de mogelijkheid te onderzoeken om te komen tot een pclitieke organisatie van christenen die van mening zijn dat vanuit het evangelie een duidelijke politiek- scciale vredesboodschap is af te lei den, met name in kritische zin ten aanzien van de gevestigde orde en machten. Zij willen dit politiek gestalte trachten te geven als een lichtsig naal naar de nieuwe toekomst, in het besef van de gebrokenheid en het voorlopige karakter van de hui dige samenleving. De leden zijn van mening dat een dergelijke evange lische politiek in de confessionele rartijen, niet is te verwezenlijken. Zij onderstrepen de wenselijkheid van een bundeling van allen die, met behcud van eigen identiteit, een alternatieve beweging kunnen vor men tegenover een regeringscombi natie hls die van het kabinet-De Jong. terwijl zij niet et de. huidige VVD enCPN zouden willen samen- wei ken. De voorlopige naam van de greep is „Werkgroep Bundeling". WAT 01 BIlT BRUSSEL, 17-6. Met een specia le Boeing van de S.vbena zyn koning Beudewyn en koningin Fabiola van België woensdag van de Brusselse luchthaven Zavcntcm voor een tien daags bezoek aan de Kongo vertrok ken. Gp dc luchthaven waren strenge veiligheidsmaatregelen getroffen na dat men een anoniem telefoontje had ontvangen dat het vertrek ge saboteerd zou worden. Het koninklijk paar zal in Kongo de 'feestelijkheden bijwonen ter ge legenheid van de tiende verjaardag van dc onafhankelijkheid. Tevens zal tijdens hun verblijf een Bel gisch-Kongolees vriendschapsver- diag woi den gesloten. Na hun ver blijf in Kongo brengen do koning on de koningin nog een bezoek aan Rwanda en Boeroendi. Het Belgisch koninklijk paar wordt op zijn reis naar Kongo vergezeld door de mi nisters van buitenlandse zaken en ontwikkelingshulp. Harmei en Sche.vven. Aanhoudend warm Verwachting tot vrijdagavond: Droog, zonnig en vrij warm weer; matige tot vrij krachtige wind uit noordoost tot oost. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 4 tot 12. Min. temperaturen: 2 tot 7 graden boven normaal. Max. temperaturen: 2 tot 7 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 19 juni. Zon op 4.19, onder 21.03 Maan op 21.55, onder 3.22 Volle maan: 19 juni te 13.28 uur. I f iU MW ATERST ANDEN ZIERIKZEE: 19 juni 2.47 v.m. 15.19 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 juni 2.29 v.m. 15.00 n.m. Springtij: 21 juni Varkens verbrand RUURLG, 17-6. In Ruurlo is in de nacht een landbouwsehuur afge brand, waarbij 60 varkens omkwa men. Ook enkele landbouwwerktui gen en vrachten hooi gingen verlo- ïen. De landbouw schuur behoorde tce aan de familie Olthuis. die te gen brand waren verzekerd. De to tale schade kon nog niet worden vastgesteld. a Ruim tweehonderd Belgische kerknemoj-s bij de „Tomado"-bedrij- ven in Etten-Leur en Zwijndrecht «eigen in staking te gaan. wanneer, hun looneisen niet worden ingewil ligd. DEN HAAG,17-6. Ilct Nederland- sehe Korde Kluis deelt mede, dat pci geohai Icide DC-8 van Martins Air-C'h iter zaterdagmorgen 20 juni van Schiphol naar Lima 30.000 de kens zullen weiden gezonden ten einde de slachtoffers van de ramp in Bei u fe helpen. Deze zending htrp- gccdeier zal neg dezelfde dag om 18.00 uur plaatselijke tyd te Lima aankomen. Dc totale waarde, inclu sief chailci prijs v.n deze zending bedraagt f 355.000,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1