Moeders tweede leven Groene Betaalcheques accepteert iedereen. BLIK DOOR HET WERELD Arabische verdeeldheid verdwijnt Zaak Manson thans voor de rechtbank Zó kunnen de Birmavluchtelingen vooruit Noodhulp aan Brazilië Synagoge München geplunderd Natuurgebieden en speculatiezucht Haringvangst dit jaar hoopvol gestart stort i ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 juni 197U Sr. 20419 Advertentie Het is de zoveelste keer dat de Arabische koning Hoessein poogt het gezag weer in handen te krijgen, dat meer en meer door de Palestijnse commando's wordt uitgeoefend. Juist dut hij telkens weer zulke pogingen moet doen toont aan dat hij voor een vrijwel onmogelijke op gave staat. Zijn leger moet geheel en al overwinnen, anders verliest het eigenlijk. De commando's behoe ven alleenmaar niet helemaal te verliezen om al te winnen. Dat zij niet helemaal verliezen, daarvoor zorgen bi>. al de Syriërs met hun dreiging in te grijpen als koning Hoesseins troepen niet ophouden de guerrilla's te vervolgen. Dus wordt ook door het hof weer opgeroepen de strijdbijl te begraven. De commando's kunnen zich alleen maar nog sterker voelen en het le ger zit met een morele kater. Er zijn trouwens al gevallen geweest dat Hoesseins zogenaamd trouwde garde het vertikte om op de commando's te schieten; tenslotte zitten er voor al in het kader ook veel Palestijnen. Israël De commando's snakken er niet naar Hoessein helemaal te verjagen. Zij hebben er geen behoefte aan ook nog de taak op zich te nemen het land te besturen, nu ze genoeg om handen hebben met hun guerrilla. Ze dwingen alleen de vorst zijn werk te doen naar hun zin en dat lukt vrg aardig. Zo aardig dat in Libanon bv. met vrij wal vrees toe gekeken wordt. Daar bestaat het zelfde probleem van een commando kolonie, die zijn gang gaat. of dat nu naar de zin van de voorzichtige regering is of niet. Voor Israël is het onheilspellend- ste aspect dat de Arabische tegen standers vroeger haast spreekwoor delijk verdeeld waren. Allerlei de zelfde belangen en onderlinge naijver verhinderden hun eenheid wel op het voor Israël goede moment. Wat de commando's doen is priori teit af dwingen voor de wraak op Israël. In zo sterke mate, dat de ver deeldheid haast geen kans meer krijgt. Advertentie k Outim ilv. oafitymit Omvallende zerk doodt dochtertje grafdelver ABCOUDE, 15-6. De 3-jarige M. C. W. Wiegmans uit Abcoude is za terdagmiddag op de rooms-katholie- ke begraafplaats in Abcoude getrof fen door een omvallende grafzerk en daarbij zo ernstig gewond dat ze en kele uren later in het Onze-Lieve- Vrouwegasthuis te Amsterdam over leed. Het meisje was op de begraaf plaats aan het spelen, omdat haar vader - die van beroep grafdelver is - daar bezig was met onderhouds- wérkzaamheden. Voor 2500,— een woning Het grootste probleem in praktisch alle vluchtelingendorpen is de drink watervoorziening. Pater Ignatius O.F.M. laat pulten bouwen in zijn neder zettingen, op basis van voedsel voor werk. In Vyasarpadi vijf pompen, die 17000 mensen van water voorzien. De actie „Een dak boven hun hoofd", waarmee de Stichting „Men den in Nood" in 1970 een appél doet op het Nederlandse volk, is bedoeld ter verbetering voor de leef- en werkgelegenheidssituatie onder de Birmaanse vluchtelingen in Madras en omgeving (Zuid-Ihdia). Het gaat concreet om woningen en kleine fabriekjes, die gemiddeld f 2.500,per stuk kosten. Pater Schlooz heeft 300 woningen ge vraagd, Pater Ignatius Dharmakar- tha honderd. Deze laatste heeft plan nen klaar voor de bouw van in to taal 500 woningen. De opbrengst van de actie zal op fifty-fifty basis over de projecten van deze beide aanvragers worden verdeeld, 't Kantoor Madras van Ca tholic Charities India (Zusterorgani satie van „Mensen in Nood") is ver zocht, bij de aanwending der gelden coördinerend op te treden. De architect F. S. Fernando te Ma dras heeft de bouwplannen ontwor pen. Een „modeldorp" is thans in uitvoering in Gummidipundi. 45 ki lometer ten noorden van Madras. Met steun uit Nederland (o.a. van Werkgroep 2000 te Amersfoort) en van de Indiase overheid zijn daar 100 woningen in aanbouw, een compleet dorp, waarbij de werkzaamheden door de toekomstige bewoners wor den uitgevoerd op basis van „voedsel voor werk". Bouwgrond De Indiase regering heeft in de buurt van Madavarum 5 hectaren bouwgrond .ter beschikking gesteld, waarop de verdere bouwplannen uit de actie „Een dag boven hun hoofd" gerealiseerd kunnen worden. Uit breiding van de thans voorgenomen projecten betekent o*.a., dat bouw terreinen moeten worden aangekocht of in optie verkregen. De prijs vari eert van f 6,tot f 22,per vier kante meter. In zo'n geval gaan de woningen, inclusief de grond, f 3.000 kosten. Op elke 20 woningen zal een fa briekje of werkplaats worden ge bouwd. Gedacht wordt aan de pro- duktie van lichte artikelen (plastic en kleding), zodat de transportkos ten laag kunnen blijven. Men werkt in coöperatief verband samen. De dorpjes, die aldus ontstaan, zullen ongeveer 300 gezinnen tellen. Er zijn faciliteiten van de Indiase overheid te verwachten, aangezien de omge ving van Madras officieel tot indu striegebied is verklaard. Bij de wet kunnen sinds 1966 Bir maanse vluchtelingen, die gezamen lijk een nieuwbduwdorp willen rea liseren, een lening van maximaal f 1.500,krijgen. Voorwaarde is, dat zij vast werk hbben. De projecten, welke uit de actie „Een dak boven hun hoofd" worden uitgevoerd, be perken zich tot die families, welke geen of nauwelijks inkomen hebben en daarom niet in aanmerking ko men voor een lening van de staat. De woning wordt hun eigendom, maar het geïnvesteerde kapitaal wordt beschouwd als lening. De af lossing geschiedt d(*>r inhouding op het loon. Aldus is de coöperatie in staat, uit de vrijkomende gelden be paalde collectieve voorzieningen in deze dorpen te realiseren. LOS ANGELES. 14-6. In Los An geles begon maandag het proces te gen de 35-jarige hippie-leider Char les Manson en vier van zijn volge lingen: de 21-jarige Susan Atkins, de 21-jarige Patricia Krenwinkel. de 19- jarige Leslie van Houten en de 24- jarige Charles Denton Watson. Zij worden ervan beschuldigd in augustus van het vorig jaar in een villa in Hollywood de 26-jarige ac trice Sharon Tate en vier van haar vrienden, alsmede een dag later het miljonairsechtpaar Leo en Rosema ry Le Bianca te hebbn vermoord. Voor zover uit het onderzoek is gebleken zou Manson de vier hippies opdracht tot de moorden hebben ge geven. Zelf zou hij er niet bij zijn geweest. Het motief van Manson zou wraak zijn geweest, omdat de eige- HAARLEM. De 61-jarige heer P. Th. van Schie uit Haarlem is in het Spaarne verdronke^i. Aangezien nog niet duidelijk is hoe de man te wa ter is geraakt, stelt de politie een onderzoek in. DEN HAAG, 15-6. Nederland stelt een bedrag van f 500.000 als nood hulp ter beschikking aan de slacht offers van de uitzonderlijk grote droogte in het noord-oosten van Brazilië. Het bedrag dat afkomstig is uit fondsen voor ontwikkelings samenwerking wordt verstrekt aan nationale en internationale hulp organisaties en is bestemd voor de aankoop van melkpoeder, boterolie, en eipoeder. „Flitsen" uit het buitenland BRUSSEL. 500 van de 600 arbei ders die bij de Belgische Michelin- fabiieken in St. Pieters Leeuw in staking gingen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag de bedrijfs gebouwen bezet gehouden. PHNOM PENH. Zuidvietnamese valschermtroepen en Cambodjaanse strijdkrachten waren in harde straatgevechten gewikkeld met Ncordvictnamezen in de provincie hoofdstad Kompong Speoe, 40 km ven de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. NEW YORK. In één van de arm ste wijken van Brooklyn in New Yoik hebben zich ongeregeldheden voorgedaan, waarbij acht winkels weiden geplunderd en op verschei dene plaatsen brand werd gesticht. Leze branden konden echter spoe dig werden bedwongen. Elf mensen werden aangehouden. WARSCHAU. Bij de overstro mingen in Roemenië zijn 161 mensen omgekomen en worden 48 personen vermist, heeft de Roemeense ambas sadeur in Warschau, Petrescu, in Warschau meegedeeld. CALCUTTA. - Ongeveer tiendui zend Chinezen zijn de laatste twee maarden het noorden van Birma binnengedrongen, zo heeft het In dische persbureau gemeld. PARIJS. Op 11 juli houdt „Paris Presse", een groot Frans avondblad, op te verschijnen. De voortdurende stijging van de kosten is er de oor zaak van. Het blad is in 1944 ge sticht. MINNEAPOLIS. De voormalige Amerikaanse vice-president Hubert Humphrey heeft bekendgemaakt dat hij zich kandidaat stelt voor een ze tel van de staat Minnesota in de se naat bij de verkiezingen in het na jaar. AMMAN. In een van de buiten wijken van Amman is een aanslag gepleegd op de Jordaanse opperbe velhebber van het leger, generaal- majoor Masjoer Haditha. De gene raal weid niet geraakt maar'vijf van zijn lijfwachten liepen verwondin gen op. BUENOS AIRES. Generaal Rober to Marcelo Levingston, de Argen tijnse militaire attache in Washing ton, is door de militaire junta in Buenos Aires benoemd tot president van Argentinië. MOSPORT (ONTARIO) De Ame rikaanse autocoureur Richard Brown is cp het circuit van Mosport (On tario) verongelukt tijdens kwalifi catiewedstrijden voor de Can-Am Challenge race van zondag. HONGKONG. De Chinese pre mier Tsjoe en Lai heeft zijn Russi sche collega Kosygin een telegram gestuurd waarin hij zijn medeleven betuigt met de slachtoffers van de rampen die Rusland- onlangs heb ben getroffen. BRUSSEL. De Belgische marine heeft in het weekeinde een olievlek op de Noordzee van 200 meter breed en verscheidene kilometers lang kunnen neutraliseren. De olie be dreigde het strand bij Oostende, éért van de drukste Belgische badplaat sen. """HAMBURG. Op het station Ham burg-Zellingen zijn iien personen gewend toen een rangeerlokomotief ccn op een zijspoor staande passa gio istrein ramde waarin spoorweg personeel aart het schoonmaken was. WASHINGTON, Spiro Agncw, vice-president van de Verenigde Staten, heeft maandag een aantal Amerikaanse kranten en televisie stations partijdigheid verweten in hun repoilages over de oorlog in Vietnam. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft vrijdag een nieuwe kunstmaan ge lanceerd. Het is no. 347 in de Kos- mos-serie. naar van het huis waar de moorden werden gepleegd, een afspraak met hem nit was nagekomen. Wijziging van de fnsiegedrngs regels DEN HAAG, 15-6. De Sociaal- Economische Raad zal in zijn ver gadering van vrijdag a.s. om behan delen een wijziging van de gedrags regels die in acht moeten worden genomen bij het voorbereiden en het tot stand brengen var. fusies van on dernemingen. Deze gedragsregels zijn in de besloten vergadering van de Raad van 15 mei jl. formeel vast gesteld. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht Utrecht, 15-6. Op de paardenmarkt in Utrecht werden 572 dieren aan gevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1300-1800; werkpaarden f 1275- 1750; oude paarden f 900-1640; 3-ja- rige paarden f 900-115Ö; 2-jarige paarden f 700-925; veulens f 300-650; hitten f 700-925. Slachtpaarden per kg geslacht ge wicht f 3,80-3,70; jonge slachtpaarden per kg geslacht gewicht f 3.70-4.20, de handel was kalm. "SS De gezamenlijke Nederlandse banken garanderen iedere betaalcheque tot f. 100.-. ledereen weet dat. ledereen accepteert ze dan ook. Groen is veilig. Bij elke bank kunt u ze aanvragen. MÜNCHEN, 15-6. In München is in de nacht van zondag op maandag een joodse synagoge geplunderd en zijn talloze waardevolle religieuze voorwerpen vernietigd. Volgens de politie werd de plundering ontdekt door rabbijn Gruenewald die als commentaar gaf: „De ergste soort van anti-semitisme en een blinde woede tot vernieling". De synagoge vormt onderdeel van een complex joodse gebouwen waarin vier maan den geleden brand werd gesticht die aan zeven bejaarden het leven kostte. DEN HAAG, 15-6. „Het zou wel een heel trieste samenloop van om standigheden zijn, wanneer juist in het natuurbeschermingsjaar bepaal de gebieden aan speculatiezucht ten prooi zouden vallen als gevolg van het uitbleven van de planologische maatregelen van een aantal gemeen ten". Deze opmerking heeft de voorzit ter van de A.N.W.B., ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, ge maakt op de jaarvergadering, nadat hij opgemerkt had dat op 1 augustus a.s. de overgangstermijn van vijf jaar vervalt, waarbinnen de gemeen telijke bestemmingsplannen voor de buitengebieden moeten zijn opge steld. De voorzitter zei te verwachteh, dat het Engelse voorbeeld ook in ons land school zal maken. Dit betekent, dat een aantal gebieden tot nationaal landschapspark zal worden ver klaard, waarbij de eigendom van de grondeft onverlet wordt gelaten. Ei ontstaat dan een soort landschaps schap, dat een geco-ordineerd beleid en beheer kan voeren met als uit gangspunt de behartiging van na- tuurwetenschappelij ke, cultureel- educatieve en recreatieve belangen, aldus de voorzitter. Duidelijke tekenen van herstel DEN HAAG, 15-6. De in het alge meen slechte toestand van de haring- stand in aanmerking genomen is het begin van het haringseizoen voor de Nederlandse schepen in de Noord zee gunstig geweest. De huidige vangstverbetering, zo deelt het ministerie van landbouw en visserij mee, komt niet onver wacht. Voor de centrale en zuidelij ke Noordzee stelde het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek te IJmuiden redelijke vangsten in het vooruit- zicht. De voornaamste basis voor de ze gematigd optimistische vangstver wachting, uitgesproken in een tijd dat de vooruitzichten voor de Noord- zeeharing als geheel somber waren, was een herstel van een haringgroep, die juist voor de Nederlandse visse rij in het verleden van grote beteke nis is geweest. Deze haringgroep, die in de herfst langs' onze kust trekt, op weg naar haar paaigronden, was na een periode van hevige bevissing in de jaren vijftig sterk in grootte af genomen. Goede vangsten Na jarenlange rust, waarin de vis serij, afgeschrikt door lage vangsten, 2ich meer op andere haringgroepen, onder andere bij zuid-Ierland richt te, werden reeds enige jaren geleden tekenen van herstel opgemerkt. In HEERLEN. In aanwezigheid van vele provinciale en gemeentelijke overheden tijdens een bijeenkomst op het gemeentehuis in Heer (L.) heeft de uitreiking plaatsgevonden van 'de Juliana-Boudewijnprijs 1968' 1969 aan dr. F. J. M. A. H. Houben, oud-commissaris van de koningin in de provincie Lmburg. de zomer bevindt de betrokken ha ringgroep zich in de nabijheid van de Engelse noordoost-kust (centrale Noordzee), zoals uit merkexperimen- ten is gebleken. Uit dit gebied wor den nu de goede vangsten gemeld. Verwacht wordt, dat gedurende het gehele seizoen de vangsten van de Nederlandse schepen gunstig zullen worden beïnvloed door dit hopelijk niet tijdelijke herstel van de zuide lijke Noordzeeharing. KORFBAL All-Reqdy tweede in Zuidwesterstoernooi ZIERIKZEE. Tei' gelegenheid van het behalen van het kampioenschap van de le klasse in de Zeeuwse Korf- baicompetitie, organiseerde Zuidwes ters I te Oost-Souburg zaterdag jl. een revanchetoernooi. In poule I na men daar aan deel: Animo I (Sou burg), Zuidwesters I (Souburg), Togo I (Goes) en Swift I (Middelburg). Winnaar werd Tjoba I uit Goes ter wijl Zuidwesters op de tweede plaats terecht kwam. In poule B werd deelgenomen door All Ready I uit Zierikzee, Ondo I (Sint Laurens). Luctor I (Terneuzen) en Blauw Wit I (Kloetinge). De uitslagen waren hier: Blauw Wit I-All Ready I 0-5; Ondo I-Blauw Wit I 5-0: All Ready I-Luctor I 0-0; Ondo I-All Ready 13-1; Blauw Wit I-Luctor I 2-1; Luctor I-Ondo I 5-2. De eindstand was: 1. Ondo 2. All Ready 3. Luctor 4. Blauw Wit I 3 2 0 1 4 10- 6 3 1113 6-3 3 1113 6-4 3 10 2 2 2-11 FEUILLETON Willemien zuchtte. Opeens voelde ze zich niet op haar gemak. „Je vra gen beginnen onbescheiden te wor den, maar misschien stelt men in België in dit opzicht andere maat staven. Ik zal het antwoord schuldig blijven. Je mag overigens wel we ten, wanneer die gedachte voor het eerst bij me opkwam. Ik heb een paar dagen doorgebracht in een Frans vissersdorpje. Daar ontmoette ik een jonge weduwnaar, wiens vrouw bij de geboorte van hun eer steling stierf. Hij was er kapot van. Op de een of andere wijze raakten wij in gesprek. Hij zag aan mijn beide ringen, dat ik weduwe was en ging van de veronderstelling uit, dat ik hem enigszins zou kunnen begrij pen. Daar had hij gelijk in. Ik pro beerde hem wat op te monteren: ik zei: je hebt je zoon nog. Daar moet je voor gaan leven. En weer aan het werk gaan. Bovendienje bent nog jong. Als het verdriet ge sleten is, moet je een lieve moeder voor je zoon zoeken. Dan komt het geluk weer terug in je leven. Hij heeft mijn raadgeving opgevolgd en ging weer aan het werk. Terwijl ik terugreed naar huis dacht ik: Wat je hem aanraadt. Willemien, is ook op jezelf van toepassing. Bram was lief, maar hij is gestorven. De kin deren zijn groot, waarom zou je niet hertiouwen, als je nog eens een man ontmoet in je leven, met wie je het aan zou durven? Zo. nu weet je het precies". Hij wachtte oen poos. voor hij vroeg: „Ga je nog eens terug naar die jongeman?" Ze begon te glimlachen. „Hij is misschien twintig, een en twintig.. Ik kan zijn moeder zijn". „O.overigens, je leest wel eens over zulke huwelijken". „In boeken waarschijnlijk. In wer kelijkheid heb ik nog nooit van een dergelijk huwélijk gehoord". Hij knikte. „Eén van mijn zusters. Op twee en dertigjarige leeftijd werd ze weduwe. Met zes kinderen". „Toe maar". „In ons geslacht zijn ze allemaal erg vruchtbaar. Toen ze zes en der tig was, hertrouwde ze met een jon gen van twee en twintig. Dat is eh nu alweer vijf jaar geleden". „En nu hebben zeker ook ahveer vier kinderen...." gokte Willemien droog. Hij keek haar verrast aan. „Ja, werkelijk! Heb ik het je al eerder verteld? Maria, de jongste, is vier weken geleden geboren. Het eerste meisje. Ze had zes jongens uit haar eerste huwelijk en drie uit haar tweede." „Hoeveel kinderbijslagpremie moeten jullie eigenlijk betalen?" „Dat.... dat weet ik niét eens precies. Hoe kom je daarop?" „O, zo maar." In het grote huis tussen dc beide fabrieken begroette ze zijn moeder, een besje, dat gebogen door het huis liep. Ze aten getweeën. Het was stil in huis, behoudens af en toe wat ru moer boven. Hij legde uit: „Mijn oudste zuster woent lijdelijk bij me in. Hun huis wordt verbouwd, omdat het te klein werd. Ze hebben zestien kinderen, begrijp je?" Zc begreep het. Zo begreep nog veel meer, maar zweeg er over. 's Middags stelde hij voor een ritje te maken. Willemien zei: „L'ten we vanmiddag rustig hier blijven. Het weer is niet zo bijster geschikt." door Henk van Heeswijk /wees ze naar het raam. 1-Iij voelde zich een beetje bele digd. „Ik kan anders goed rijden, hoor." „Mijn schoonzoon ook. Toch kreeg hij een ongeluk. Geheel buiten zijn schuld. Dat kan jou overkomen. En mij. En iedereen. Dat heeft met hel al cf niet goed kunnen rijden niets te maken." „Wil je de fabrieken nog eens zien?" Ze schudde haar hoofd—.Misschien een andere keer. Alleen maar rustig zitten, anders verlang ik niet. Ik ben geen twintig meer, Govert." „Zo je wilt. Ik had namelijk iets belangrijks willen vragen." Dc vrouw knikte enkele malen. „Precies. En dat had je in de auto willen doen." „Ja, eigenlijk wel. Maar ik kan het hier natuurlijk net zo goed doen." „Steek rr.aar van wal." „O. het is wil je een sigaret?, Nee? Ik steek er één op. Dat praat gemakkelijker." „Ga je gang. Ik rook zeer matig." „Dat heb ikr al gemerkt, ja. Waar het om gaat is dit: Ik zei je al dat ik misschien de fabrieken ga ver kopen. zowel hier als in Holland. Het is mijn eigen schepping, dus van de familie heeft niemand er enig zeggenschap oveiOverigens, mijn zusters en broers hebben allen hun bestaan. Over het algemeen een goed bestaan. Sommigen werken in de fa briek. M n oudste zwager bijvoor beeld." Hij wees naar boven. „Goed. Neem aan. dat je alles ver koopt. En dan ga je reizen." „Ja. Tenminste.... niet alleen." „Haha! Je zoekt dus reisgezel schap." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7