Brand in armendorp STREEKNÏEUWS ZIERIKZEE. 15-6. De sanering van de oude Merwedestad Dordrecht is reeds in volle gang en vooral in de oude binnenstad zijn al de no dige doorbraken tot stand gekomen. Men heeft nogal wat oude bouw werken aan deze sanering op moeten offeren waarvoor zeer moderne ge bouwen in de plaats zijn gekomen. Dordrecht kon echter eenvoudigweg niet zonder deze doorgevoerde sa nering want vooral in een bloeiende en levendige handelsstad wat Dor drecht reeds eeuwenlang is, komt de leefbaarheid danig in het gedrang als men af en toe niet eens een wijk gaat saneren. Daar staat echter di rect tegenover, dat hier de laatste jaren enorm veel op het terrein van de restauratie tot stand gekomen is en daar hebben de leden van de ver eniging „Stad en Lande van Schou- wen-Duiveland" zaterdag tijdens de naar Dordt gehouden excursie als het ware hun ogen op uitgekeken. Mr. Simon van Gijn De groep van „Stad en Lande" was dit jaar niet zo groot als andere jaren en dit was volgens voorzitter dr. J. J. Westendorp Boerma de oor zaak van diverse omstandigheden. Als gids van de „Stad en Lande's" fungeerde de secretaris van de ver eniging, de heer mi\ J. J. Beyerman uit Haamstede, vroeger archivaris van de stad Dordrecht. 'Zodoende konden de bezoekers bogen op de kennis van een Dordt-kenner bij uitstek, die eenmaal in Dordrecht aangekomen veel wetenswaaxdighe- den over zijn stad kon vertellen. Na dat in hotel Bellevuc, bij de Groot- hoofdspoort met een schitterend uit zicht op de Merwede, Oude-Maas en de Nooi'd de koffie was gebruikt ging het gezelschap Schouwen-Dui- vclanders en enkele buitenleden te voet naar het museum mr. Simon van Gijn. Even tevoren had men de Gioothoofdspoort in de steigers kun nen zien staan, welk bouwwerk ge deeltelijk uit de middeleeuwen en deels uit het begin van de 17e eeuw dateert. De restauratie was hard no dig en zal zeker nog vijf of zes jaar in beslag gaan nemen. Tevens kon den de deelnemers genieten van een uniek uitzicht over de drukbevaren scheepvaarti-oute, waar op werkda gen soms 1200 schepen passeren. Het bezoek aan 't museum Mr. Si mon van Gijn, zo genoemd naar zijn laatste bewoner, die bankier was en kunstverzamelaar en in 1922 over leed, was alleszins de moeite waard. Dit fraaie uit 1729 daterende patri ciërshuis ligt aan de in 1410 gegra ven mooie Nieuwe Haven. Sedert kort heeft het huis een beter bij zijn bouwstijl passende raamverdeling gekregen terwijl een van een huis uit de Voorstraat afkomstig stoep hek uit 1735 het in deze omgeving uitstekend doet en een uitstekende verfraaiing van het tot museum in gerichte huis betekent. De inhoud van het gedeeltelijk nog als woon huis ingerichte museum is iets bij zonders. In een der fraai behangen kamers of liever zalen op de eerste verdieping bevindt zich een bijzon der fraaie houten schoorsteenman tel, zoals men elders zelden zal aan treffen. Deze wordt toegeschreven Een platenbon is altijd raak f S,- 7iSO 10,-15,- 20,- 25,- Da Groothoofdsijoort gezien vanaf de waterzijde in Dordrecht staat nu in de steigers. Op deze ver vooroorlogse foto verkeert deze mooie Dordtse poort nog in goede staat. Links van de poort hotel „Bellevuc". mers (sters) naar het Gemeentelijk Lyceum, waar de hoofdarchitect van de Dienst Openbare Werken en Stadsontwikkeling Dordrecht, de heer W. van den Berg ing. aan de hand van fraaie dia's veel liet zien van het vele restauratiewerk, dat onder zijn leiding en vaak op zijn initatief tot stand gekomen is. Gok de in uitvoering zijnde sanering kon hier in ogenschouw worden geno men. Tenslotte maakten de gasten van Schouwen-Duiveland nog een wandeling door de oude binnenstad, waar o.a. enkele hofjes en geres taureerde panden werden bezocht en, of, in ogenschouw werden geno men. Voor 40 jaar.. ZIERIKZEE. In de Concertzaal vond vrijdagavond uit naam van de nationale bond „Het Mobilisatie- kruis" de feestelijke uitreiking plaats van witte en militaire mobilisatie- kruizen aan een aantal bewoners van ons eiland. BROUWERSHAVEN. Op de dag der installatie van de burgemeester had een extra uitdeling in natura aan de behoeftigen in de gemeente plaats. ZIERIKZEE. B\j de aanlegplaats der provinciale boot aan het Luitje wordt de paardentrap verdiept. OUD-VOSSEMEER. Geslaagd voor het diploma melkster: de dames J. en C. Heestermans. ALGEMEEN. Dames waak ervoor dat uw kamers vol kom$n te staan met allerlei overtollige prullen en gebruik niet meer eet- en drinkgerei dan nodig is. ZIERIKZEE. Onze abonné's die hun Nieuwsbode naar familie of ken nissen opzenden, delen wij mee, dat het nummer van vrijdag met drie cent moei worden gefrankeerd. RENESSE. „Ons Fanfarecorps", opgericht in 1905 zal, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, zondag avond op de fraaie muziektent een feestconcert geven. ELKERZEE. De raad dezer ge meente benoemde in zijn vergade ring van vrijdag 1.1. de heer J. M. de Vrieze tot lid van het burgerlijk armbestuur. Scheepvaartbcrichten Abida, 12-6 270 m. o.z.o. Dar Es Salaam. Atys, 12-6 Singapore naar Bangkok. Ameland, 12-6 20 m. w. Wight. Camitia, 12-6 Birkenhead naar Punta -Cardon. Diloma, 12-6 740 m. z.z.o. Ceylon. Geeststar, 12-6 450 m. n.w. Flores. Gulf Swede. 13-6 aank. Gulfhaven. Korenia. 12-6 100 m. w. Sabang. Musi Lloyd, 12-6 te Mobil. Advertentie Een platenbon is altijd raak f5,-, 7,50 10,-15,-20,-25,- De St. Lievensmonstertoren in 193G. De foto is geen uilschieter, maar leent zich bijzonder de toren van toen te vergelijken met de gerestaureerde toren van nu. Men ziel in het lotaalaspect toch enkele verschillen, die er uit springen. SPORT VELDHANDBAL Déltasporl-heren versloegen Marathon II: 10-5 Delta Sport trad legen Marathon uit Vlissingen aan, met een sterk ge wijzigd team. Joop Goedhart, Albert de Leeuw en Henk Verheij waren dit keer niet opgesteld. Nu kregen jongere spelex-s de gelegenheid mee te spelen. Door de toeloop van nieu we leden, ziet het er naar uit dat Delta-Sport zich in het nieuwe sei zoen door twee heren-teams zal la ten vertegenwooi-digen. In het begin van de wedstrijd zag het er niet naar uit dat de Zierikzee- enaren een betrekkelijk eenvoudige overwinning zouden behalen. Mara thon nam in deze fase snel een 0-2 voorsprong. Toen Delta-Sport een- KORFBAL Eindstanden tweede klasse Zeeuwse wintercompetitie ZIERIKZEE. In de 2e klasse van de Zeeuwse Winterkorfbalcompetitie is men nu volledig uitgespeeld en zijn ook alle beslissingen bekend. Togo II en Olympia waren gelijk geëindigd en de beslissingswedstrijd om het behoud van hei tweedeklas serschap weid met 6-0 door dc Goe- senaren gewonnen, zodat Olympia I uit Wilhelminadorp het kind van de rekening geworden is. Na degrada tie uit de le klasse (in 1969) volgt nu opnieuw degradatie naar dc laagste klasse en dat is toch wel een bewijs dat de korfbalsport in Wilhelmina dorp slecht floreert. In de le klasse is Stormvogels ge- degradeerd terwijl ook Vcdo I uit Vlissingen op verzoek terug gaat naar de tweede klasse. De eindstand ziet er nu als volgt uit: All Ready I BKC I Atlas I Zuidwesters I. Animo lil Swift IV Togo II Olympia I Volharding i Eindstanden derde klasse Zeeuwse wintercompetitie In de derde klasse van dc Zeeuwse Winterkorfbalcompetitie kan na hel spelen van de laatste wedstrijden de balans worden opgemaakt. TOP I uit Arnemuiden is kampioen gewor den terwijl Stormvogels II uit Wcst- kapellc het in haar laatste wedstrijd klaar speelde om KVL I een kost baar punt tc ontfutselen (4-4). Ondo II en Atlas II speelden eveneens te gen elkaar gelijk (3-3). All Ready II uit Zierikzee, dal voor het eerst aan de wintercompe titie heeft deelgenomen, speelde erg verschillend en de rood-zwarten slaagden er destijds zelfs in om het kampioen geworden TOP I te Arne muiden in eigen huis te verslaan. Van andere tegenstanders werd ech ter soms weer onverwachts verloren cn al met al bleven de bereikte re sultaten aan de povere kont. Dc eindstand luidt: 16 16 0 0 32 100-45 16 12 2 2 26 101- 57 16 10 2 4 22 67- 57 16 6 2 8 14 65- 70 1(> 4 5 7 13 50- 67 16 4 3 9 11 66- 81 17 4 3 10 11 59- 74 17 4 1 12 9 50-101 16 2 4 10 8 49- 67 TOP I KVL I Ondo II Stormvogels 11 AU Ready II Atlas II. maal hel juiste ritme had gevonden, werd het anders. Door doelpunten van Marinus de Looze, Jan de Kok (strafworp) en Huib van Dalen (3x) werd de achter-stand omgezet in een 5-2 voorsprong. Nog voor de rust zorgde Marathon voor een doelpunt, zodat de ruststand werd bepaald op 5-3 in het voordeel van Delta-Sport. Na de rust opnieuw een sterker Delta-Sport. Er werd goed samenge speeld, waarbij van de gehele breed te van het speelveld gebruik werd gemaakt. Dit resulteerde in doelpun ten van Huib van Dalen 2x, Jan de Graaf en Jan de Kok (strafworp), waardoor de stand 9-3 in 't voordeel van Delta-Sport werd. Marathon wist nog terug te komen tot 9-4, maar het was opnieuw Jan de Kok die er voor zorgde dal Delta-Sport verder uitliep 10-4. Tegen het einde van de wedstrijd wist Marathon nog een doelpunt te maken, zodat de eindstand werd bepaald op 10-5 in het voordeel van Delta-Sport. De Zierikzeese dames moesten dit weekend niet spelen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ERMELO. De 24-jarige Henk Kiel, midvoor van het Nederlands amateurelftal, is in Ermelo tijdens een beslissingswedstrijd tussen zijn vereniging. Go Ahead Kampen, en Spakenbui-g (om een plaats in de nieuwe eex-sle klasse van het zater dagvoetbal) door hel publiek gemo lesteerd. DEN HAAG. Een aantal deelne mers aan het Internatonale voor congres van jongeren, dat dit. week einde in Den Haag is gehouden, wil de F.A.O. 'ragen jongci-en op te ne men in de stuur-groep van het twee de Wereldvoedselcongi-es. Boven dien willen zij de F.A.O. vragen, een van hen een „alternatieve" ope- ningsloespi-aak te laten houden. SCHIPHOL. De 19-jarige Mau reen Renzen uit Den Haag is als miss Holland 1970 voor een twaalf daagse reis naar Japan vertrokken» waar zij de wereldtentoonstelling Expo 70 in Osaka zal bezoeken. EINDHOVEN. Dc Eindhovcnse politie heeft na ccn achtervolging cn een schietpartij de 54-jarige Tlx. van dc P. uit Helmond, die al tien maal in het politieblad stond vei-- meld en bovendien een gevangenis straf te goed had, gearresteerd. ROTTERDAM. Het olie-opslag schip Pazargad, 128.000 ton d.w., het grootste opslagschip voor ruwe olie ter wereld en gebouwd bij de Rijn- Schelde groep in Rotterdam, zal be gin volgende week naar de Perzi sche Golf worden versleept. BREDA. Do achttienjarige Bre dase bromfietser A. Frprejean is dooi* een personenauto gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk gebeur de op het kruispunt Haagwcg-Et- tensebaan in Breda. Advertentie Meteen plaat vindt iedereen z'n draai Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 17 JUNI. NED. I. Vanmiddag Avonturen in speelgoedland en een documentaire over natuurreservaten in India. Na zevenen Joop van Os met Den Haag vandaag en een aflevering van het kinderprogramma Puffenstuf, de Wielvogel. Freddy laat zich door de heks Witchipoo pakken om zijn vriendje Jimmy te helpen, maar Jimmy laat hem in de steek. Na Ken merk het nieuws, de politieke par tijen en een direkte reportage van Poetry International. In liet kader van het Holland Festival lezen dich ters uit verschillende landen uit eigen werk, jazz-musici zorgen voor intermezzi. Socutera vraagt onze aandacht voor de Nederlandse ver eniging Sociale Zorg voor minder validen en dan volgt de wekelijkse film, Les mauvais coups. Hier draai de deze film van Francois Leterrier onder de titel Liefde heeft twee ge zichten. Simone Signoret speelt de hoofdrol in dit werk over een ge strand huwelijk. Hij is een gevierd coureur, zijn vrouw is door alle spanningen aan de drank geraakt en verdoel haar lijd met gokken. Maar zij ~\}n nu op elkaar aangewezen en dat geeft complicaties. Vanaf elf uur Advertentie. A Een platenbon is altijd raak fff,-T,SO 10.-18,-80,-25.- Het politie- visitekaartje DEN HAAG, 15-6. Het vraag stuk va\i de invoering van het zogenaamde politie-visitekaar- tje leent zich niet voor een uniforme regeling. De minis ters Beernink (binnenlandse zaken) en Polalc (justitie) heb ben dit maandag aan de Tweede Kamer meegedeeld. Minister Polak is wel bereid, voor wat betreft het korps rijkspolitie, te onderzoeken of een dergelijk systeem van be- orps kof voor onderdelen daar- kendmaking voor het gehele van zinvol is. Nadat hij een voorlopig standpunt zal heb ben bepaald, zal hij deze kwestie bespreken in de afde ling .rijkspolitie van het geojj: ganiseerd overleg in politie- ambtenarenzaken. Een en an der blijkt uit de antwoorden van de beide bewindslieden en schriftelijke vragen vanuit de Kamer over het visitekaartje van de politie. m In Parijs zal volgende week de eerste ministei-s-confei-cntie over wetenschap en technologie worden geopend waaraan zowel oost- als west-Europese landen deelnemen. PARIJS, 15-6. 231 mensen zijn dakloos geworden toen in de nacht van zondag op maandag brand-uit brak in een verzameling noodwo ningen ih de buurt van Saint Denis, ten noorden van Parijs. In de „Bi- donvillc" wonen ongeveer 1200 men sen. voornamelijk Spaanse en Por tugese gastarbeiders. NOORDGOUWE Voor het eindexamen Chr. Ly ceum voor Zeeland te Goes, slaagde mej. C. G. Bil tc Zierikzce. ZIERIKZEE Voor hel lo Tilburg gehouden eindexamen damoskappen, nfd. kap persbedienden, slaagde o.a. onze tlorpsgeiiole mej. C. Kort. Dordrecht saneert en restaureert tot kwart over twee daarna voetbal len uit Mexico, vanavond een halve finale. NED. II. Dc AVRO begint van avond met een filmpje van de Mari ne Filmdienst over hel werk van kikvorsmannen en duikers, Jaap van Meekren en Ilse Wessel presente ren daarna Info. Verder het slot van Zeven weken op het ijs. Günlher Mack speelt de rol van expeditie leider Nobile. Jan Brusse maakte samen met Guus Oster het chanson programma Affiche. Marie Laf or et, George Brassens en Mikis Theodo- rakis zullen niet alleen zingen, maar ook wat over hun privéleven ver tellen. WOENSDAG 17 JUNI. NED. I: 17.00 Avonturen in speel goedland kl.; 17.05 Het wonder der natuur kl.; 18.45 Pipo; 1S.55 Nieuws; 19.04 Den Haag vandaag; 19.09 Puf fenstuf kl.; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal: 20.20 Politieke partijen; 20.30 Holland festival lel 21.05 So cutera: 21.10 es mauvais coups; 22.50 Journaal; 22.55 Voetballen kl. NED II: 10.45 Pipo; 13.55 Nieuws; 19.04 Aktie onder water kl.; 19.20 Info, 20.00 Journaal; 20.20 Sicbcn Wochrv nuf dem Eis; 21.45 Affische kl.; 22.15 Journaal: 22.20 Vnmos a ver. DONDERDAG 13 JUNI. NED. 1. Eerst samenvattingen van dc wedstrijden van gisteren, na het nieuws direct VPRO-piknik. Een rechtstreekse uitzending met informatie en rncvs'u die deuken dat i' iels te vertellen hebben Voorts in de pikilik de Engelse popgroep Brinslcy Schwartz, de NED. II. Ook nu weer bevat de NOS-bijclrage ook nu weer Pipo, journaal, Den Haag vandaag, Van gewest lot gewest en tips van AN- VV en ANWB. De TROS zendt een film uit waarin Eddie Constantine de hoofdrol vertolkt van.de geheim -agent Pereira, die een aantal moorden moet oplossen. Pereira zoekt de initiator cn het blijkt al spoedig een zeer vreemde zaak te zijn waar Chinezen een rol in spelen. Dc bas sisten Jaap Grundeleer, Piel Ader, Wim van Beek, Tom de Ligt, W. Vleesch en Milan Homolek musiceren in Zes met de bas, van Fiche van Weslreenen. Pieler Venema regisseer de Spreek het niet bloemen, een film- pje over een gastarbeider die op va kantie naar huis gaal en rozen heeft meegenomen voor zijn vrouw. In de trein denkt hij eraan hoeveel b'oc- my hij wel niet in Nederland zeg. ■DONDERDAG 13 JUNI. NED. I: 13.15 Voetballen ld.; 13.45 Pipo: 13.55 Nieuws; 19.04 VPRO- piknik; 20.00 Journaal; 20.20 VPRO- piknik: 22.30 Journaal; 22.35 Verkie zingen Engeland kl. NED. II: 18.45 Pipo; 18.55 Nieuws 19.04 Den Haag vandaag; 19.09 Van gewest tot gewest; 19.49 ANVV-tips en verkeersinformatie; 20.00 Jour naal; .70.20 Kaarten op tafel; 21.50 Mel cICR bus; 22.10 Spreek hel mol bloemen kl.; 22.25 Journaal. was van de in Renaissance-stijl uit- aan Jan Terwen, die ook de maker gevoerde koorbanken in de Grote Kerk van Dordrecht. Deze schoor steenmantel, geïnspireerd door een prent van Antonio Pollaiulo is af komstig uit de in 1858 afgebioken Kloveniersdoelen, in welk gebouw in 16-I8-'19 de befaamde Nationale Sy node werd gehouden. Speciaal voor de dames onder het gezelschap mag de fraai ingerichte 19e eeuwse keu ken worden genoemd en de tijdelijk in het gebouw ingerichte tentoon stelling van merklappen. Dc Grote Kerk Van het museum Mr. Simon van Gijn voerde de reis langs tal van fraaie gevels en koopmanshuizen via de Nieuwe Haven, waar ook het geboortehuis van Top Naeff (me vrouw A. van Rhijn-Naeff) staat naar de Grote Kerk. Deze Grote Kerk of ook wel genaamd Onze Lie ve Vrouwekerk, die in haar huidi ge vorm grotendeels dateei-l van na de gi-ote stads- en kei-kbi*and in 1457. Aan deze gebeurtenis herinnert een messing gedenkplaat aan een der zware pijlers van 't koor. Deze kerk is een der gx'ootste van ons land en de enige geheel overwelfde kerk benoorden de grote rivieren. De waarschijnlijk midden 14e eeuw da terende merkwaardige toren is even als de St.-Lievensmonstertoren van Zierikzee, nooit voltooid. Ook deze toren had veel hoger moeten wor den, doch het is er nooit van geko men. Speciale aandacht kregen de uit de jaren 1538-41 daterende be werkte koorbanken van Jan Terwen, de bijzonder mooie marmeren preek stoel uit 1756, het orgel met fronten uit 1672 en het in massief-messing uitgevoerde koorhek uit 1743. Restauratie binnenstad Nadat in het parklandschap ge legen „Wantijpaviljoen" de lunch was gebruikt vertrokken de deelne- eveneens Engelse Byrds, en twee stokoude werkjes: een pril teken- filmpje en een prehistorische western. Als de piknik is afgelopen, verzorgt de NOS nog een recht streekse reportage van de Engelse verkiezingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4