AGENDA Plannen voor „pre-lab"-gemeentehuis aan Beatrixweide 1969 was bewogen jaar voor de visserij De deelstaatverkiezingen in W.-Duitsland Koningin opent Wereldvoedselcongres Om minimumloon Russen breken ruimterecord Nederland eu Indonesië («ciiieeuteruuil Weslcrsthouwi-u WESTERSCHOUVVEN, 15-6. Op de maandagavond gehouden raadsver gadering. onder voorzitterschap van burgemeester II. P. Everwyn heeft de voorzitter een plan gepousseerd voor een nieuw gemeentehuis. Doordat het college van b. en vv. een scholencomplex van openbaar en christelijk nationaal onderwijs onder éér. dak in een vooistel tot de raadsleden bracht, welk voorstel werd aangenomen, komt een aantal scholen leeg. Enkele jaren geleden werd in een bespreking met de raadsleden gedacht aan een nieuw gemeentehuis bij de ingang van het dorp aan de Serooskerkseweg doch de voorzitter deelde thans mede, dat deze gang van zaken wel kan wor den afgeschreven omdat dit gebouw veel te duur gaat worden (1,25 milj.) en tevens zou het wel eens kunnen dat er nog eens een gemeentelijke herindeling op Schouwen-Du weiand komt. Daarom ziet het college wel iets in een nood-gemeentehuis („pre fab") dat dan gebouwd gaat worden aan de rand van de Beatrixweide en waarbij tevens de oude Beatrix- school mede gebruikt kan worden als gemeentehuis. De voorzitter dacht aan een ge bouw dat nu reeds in Heinkenszand (gemeente Borssele) als zodanig gro te voldoening schenkt en dat in één maand uit de grond kan worden ge stampt. Het zal tevens nodig zijn dat voor een der schoolgebouwen een bestemming kan worden gegeven, daar anders de urgentie voor het scholencomplex gevaar loopt. De raadsleden waren niet erg enthousiast over dit plan en enkelen t.w. de heren Steur, Kloosterman en Dalebout vonden de plaats Ongeluk kig. „Wegstoppen" noemde de heer Steur het. De voorzitter oordeelde anders en vend het een kwestie van wennen, waarmede de heer Hooger- huis het eens was omdat er volop parkeerruimte is. Op een latere ver gadering zal dit gloednieuwe plan in cijfers ter sprake komen. Het scholencomplex Wat het scholencomplex betreft, deelde de voorzitter mede dat de si tuatie in de openbare basisschool: onderwijs in twee gebouwen, slechts 5 jaar mag duren. In gesprekken met de schoolbesturen was men het reeds eens geworden om over te gaan tot bouw van een complex na bezoek aan divers scholen elders. De schoolbesturen waren zeer enthou- Advertent ie U MOET HET UITERAARD ZELF WETEN, als U persé Uw huis wilt inrichten met peper dure meubelen. Beter kunt U eerst eens gaan kijken bij Deurloo Intei •■eubel U krijgt daar 5 jaar garantie op zeer exclusieve meubelen met een verantwoorde prijs Alle gewone meubelen worden verkocht 10 tot 15 "!o beneden de prijs. 't Is maar dat U 't weet. „De Meubelshowroom van Zierikzee", Meelstraat 31. siast over hetgeen er momeneel op dit gebied te zien is. Het complex zal gebouwd worden aan een te ver lengen Juliana weg in het plan Zuid- West bijna tegen het sportpark „Van Zuijen" en via een brug kan even tueel van dit sportpark gebruik ge maakt worden voor sportlessen. De heer Dalebout ging met het scholencomplex akkoord doch vroeg zich wel af wat er met het museum van ude scholen moet gaan gebeu ren. pe voorzitter zei dat de oude scholen in de Noordstraat bij aan neming plannen nieuw gemeente huis verkocht kunnen worden. In Burgh bestaan voor de oude o.l. school aan de Kerkstraat plannen vcor een winkelpand, doch voor de rieuwe o.l. school aan het Duinweg- je heeft men nog geen plannen. De heer Kloosterman attendeerde een flir.k stuk grond bij het scho lencomplex te kopen, terwijl de heer Priester informeerde of de Juliana- weg doorgetrokken wordt naar de Leliëndaleweg. Dit laatste zal niet geschieden, doch er komt een ver binding met deze weg die zuidelij ker komt te liggen. Op de vraag van de heer Hendrik- se om een „hearing" met de ouders der leerlingen over dit onderwerp antwoordde de voorzitter dat dit te veel gevraagd is omdat de meeste ouderavonden hier over reeds is ge sproken tot ieders tevredenheid. In tweede instantie noemde de heer Hendrikse dit geen inspraak op de ouderavonden, dcch gewoon een mededeling. De voorzitter zeide tot de heer Kloosterman dat er beslist gror.d genoeg bij het complex komt. De raad ging akkoord met de voor stellen over het schoolcomplex ter wijl over de kwestie nieuw gemeen tehuis later zal worden gesproken. Jaarverslag van „Zevibel" ZIERIKZEE, 15-6. De Zeeuwse be- roepsvisserü is ook in 1969 een le vendig bedrijf geweest, dat voldoet aan de moderne eisen en dat - dank zij grote inzet van kapitaal en arbeid - niet ontevreden mag zijn met de bereikte resultaten. Aldus wordt opgemerkt in het jaarverslag 1969 van de Vereniging tot bevordering der Zeeuwse Visse- rijbelangen „Zevibel". Zoals gemeld zal de jaarvergadering van „Zevi bel" worden gehouden op zaterdag 20 juni a.s. in „Mondragon" te Zie rikzee. In het jaarverslag wordt 1969 een bewogen jaar genoemd. In dit verband wordt herinnerd aan de vol gende belangrijke kwesties: de cri sissituatie die in de Ned. garnalen visserij is ontstaan, de inzichten om trent de toekomst van de maat schapsvisserij, het optreden van col libacteriën in mosselen in Zeeland, het prijsverloop van de mosselen, het verschijnen van de Deltaschade- wet en het uitkomen van een me- moran van de studiegroep Ooster- schelde. In het jaarverslag wordt met vreugde vastgesteld dat er nog steeds activiteit gaande is om de Ooster- schelde open te houden en op an dere wijze te streven naar veiligheid van de zee. „Zevibel" steunt met kracht de activiteit van de studie groep Oosterschelde, „omdat alleen een zoute Oosterschelde ons bestaan in Zeeland kan waarborgen". KWADENDAMME, 13-6. Bjj de stryd om de Zeeuwse wielertitels, op het fraaie parcours te Kwaden- damme is Chris de Jonge uit Brui- nisse er b(j de amateurs in geslaagd op de eervolle tweede plaats te ein digen. In deze wedstrijd over 123 km waarvoor 33 amateurs aan de start verschenen, rekende Chris de Jonge resoluut af met de meningen van velen nV. dat hij niet in staat zon zijn een wedstrijd van meer dan 100 km tot een goed einde te brengen. Chris heeft deze prestatie zeker KERKNIEUWS BRUINISSE NIEUWERKERK. - Door de Gereformeerde Kerken te Bruinisse en te Nieuwerkerk die daarvoor een overeenkomst hebben aangegaan, is toezegging van beroep uitgebracht op kandidaat A. S. Rien- stra uit Kampen. Wanneer kandi daat Rienstra met goed gevolg zijn paeremptoir examen zal hebben af gelegd, zal hij 16 augustus in de Ge reformeerde Kerk als predikant be vestigd worden door prof. dr. W. D. Jonker. Ds. Rienstra zal dan op die dag twee keer intrede doen, zowel in Nieuwerkerk als in Bruinisse. BONN, 15-6. „De Wcstduitse rege ring is niet van mening, dat het re sultaat van de zondag gehouden ver kiezingen in Rjjnland-Westfalen, Ne- der-Sakscn en het Saargebied te be schouwen is als een refrendum tegen haar politiek. „Dit heeft de West- duitse staatssecretaris van voorlich ting, Conrad Ahlers, maandag in Bonn verklaard. De woordvoerder van de Westduit- se regering legde er de nadruk op, dat de Westduitse socialistisch-libe- rale coalitieregering van oordeel is, dat het totaal van de in de drie be trokken deelstaten door de socialis ten en liberalen verkregen stemmen meer is dan dat van de Christen-De mocraten, die in Bonn in de opposi tie zijn. Zonder te zinspelen op de politiek van toenadering tot het oosten - die de dlaatste tijd door de Christen- Democraten is gehekeld - zei de staatssecretaris, dat de Westduitse regering haar politiek zal voortzet ten en in het bijzonder het accent zal KANSAS. „Eet brood", zo adver teerde een boer in Kansas met zijn produkt - meel - door in grote let ters Eat Bread" in te planten. leggen op de binnenlandse hervor mingen en op de strijd tegen de prijsverhogingen. Op de vraag, of hij de mogelijkheid ziet van éen betere samenwerking tussen de Westduitse regring en de oppositie in de Bonds dag, vooral ten aanzien van de „ost- politik", zei Ahlers, dat bondskanse lier Brandt nog steeds bereid is tot een dergelijke samenwerking, maar dat deze samenwerking twijfelachtig is omdat de meningsvrschillen, die de laatste tijd aan de dag getreden waren, groot blijven. Verdere samenwerking De liberale parlementsfractie heeft inmiddels doen weten, dat ondanks de tegenslag van de Liberalen bij de jongste verkiezingen, zij hun samen werking met de socialisten zullen voortzetten, op d grondslag van het door Brandt in zijn regeringspro gram opgestelde program. Daarente gen heeft de parlementaire secretaris van de liberale fractie, Werner Mer- tes, maandag in Bonn verklaard, dat zijn politieke vrienden „in de toe komst" er naar zullen strven, hun eigen zienswijze duidelijker te bren gen. MAGAZ'JN ELECT RA ADVIES VOOR B1NNENVERUCH1 SPECIAALZAAK VOOR VERLICHTING ELECTRISCHE APPARATEN DRAAGBARE RADIO'S OPNAME APPARATEN L CANTERS PO STSTRAAT ZIERIKZEE WIELRENNEN Chris de Jonge tweede in parcours te Kwadendammc niet geleverd door zich gedurende de wdstrijd schuil te houden tussen de wielen. Praktisch gedurende de ge- koers was hij in de voorste gelederen te vinden, waarbij hij het werk aan de kop zeker niet schuwde. Ook Wim Wim Evertse uit Zierikzee reed een verdienstelijke wedstrijd. Daar hij neg steeds door de concurrenten als een te duchten klant wordt gerekend kreeg hij bijzonder weinig bewe gingsvrijheid. Bij iedere poging wel ke hij ondernam ontstond er direct reactie in het peloton om hem weer terug te halen. Jammer genoeg miste hij de beslissende ontsnapping van zijn vriend Chris, waardoor de kans op de eindzege verloren ging. Reeds na 50 km koers kwam de wedstrijd in haar beslissend stadium. Bertus Franse, Theo van Poecke, Ko de Vrieze en Cees Bal deden toen een geslaagde uitlooppoging. Een groep van vijf renners reageerde op tijd na een achtervolging van 8 km wisten Chris de Jonge, Wim Evertse, Cees Priem, Wim de Waal en Peter Remijn de 20 seconden achterstand te overbruggen, en zich bij de vier koplopers te voegen. Alleen Hennie Gijssel slaagde er na een fraaie ach tervolging nog in zich bij. de negen vluchters te voegen. De rest was de finitief verslagen. Door een val in een der bochten moest Bertus Franse de strijd staken, waardoor de hoofdmacht uiteindelijk uit negen renners bestond. Hoewel er herhaaldelijk pogingen wérden ondernomn om het hazenpad te kiezen bleef dit negental zeer lan ge tijd bijeen. In de slotfase probeer de Wim Evertse in gezelschap van Wim de Waal zijn slag te slaan. Dooi de reacties van het overgebleven ze vental zagen zij geen kans zich een beslissende voorsprong te verschaf fen. Met nog 20 km voor de boeg liet Chris de Jonge nog eens zien dat hij allerminst aan het einde van zijn latijn was. Met een machtige demar rage sprong hij, met het grote mes op, weg van de koplopers. Cees Bal zag bijtijds het gevaar en slaagde erin zich bij Chris de Jonge te voe gen. Dit tweetal, dat bijzonder sterk reed, wist in één ronde, 4100 m, een voorsprong van 30 seconden op te bouwen, waarmee de beslissing defi nitief was gevallen. Van dit tweetal toonde Kees Bal zich de sterkste. Chris de Jonge gaf zich echter niet zo maar zonder meer gewonnen. Tot drie maal toe moest Bal demarreren om uiteindelijk met een voorsprong van 5 seconden als eerste de finish te passern. 1. K. Bal, 120 km in 3 u.4 m 43 sec. 2. C. de Jonge: 3. Th. v. Poecke; 4. C. Priem: 5. W. Evertse; 6. W. de Waal; 7. P. Remijn; 8. H. Gijssel; 9. K. de Vrieze. DEN HAAG, 16-6. Koningin Julia na heeft dinsdagmorgen in Den Haag het Wereldvoedselcongres geopend met de volgende rede: „Zoals w(j hier allen bij elkaar zijn - en ook de genen die op het internationaal jon geren voorcongres waren, geloven wij allen in de noodzaak van een wereldwijd samenspel. Dat is 't geloof in de solidaxiteit van het menselijk geslacht, waarin zij die daartoe in staat zijn de hand moeten toesteken aan hen die daar aan behoefte hebben, zodat die op gang kunnen komen om zichzelf be ter te kunnen helpen. Deze handreiking begint met het zorgen door die soms overvoede rij ken voor meer en voor beter voedsel ten bate van hen, die dat nu nog niet kunnen: opdat een ieder al fysiek een betere, actievere partner zal zijn in eigen gemeenschap: in zijn eigen dorp of stad, in zijn eigen land en in de wereldgemeenschap, waarin eep ieder meer tot zijn recht moge ko men. Wij zijn inderdaad allen deelgeno ten in het ontwikkelingswerk. Deze simpele doelstelling is niet temin een doel, dat wy kunnen be reiken. Wij hebben daartoe de mid delen, dus ligt het ook in ons vermo gen. DEN HAAG, 16-6. - Minister B. Roolvink van sociale zaken en volks gezondheid heeft nog geen vastom lijnd standpunt ingenomen over een verhoging van het minimumloon. De bewindsman is hierover, als onder deel van een adviesaanvrage over de gehele problematiek van het mini mumloon, een advies wachtende van de Sociaal-Economische Raad, waar op hij niet wil vooruitlopen. Dit te meer daar in de SER-commissie die ^ich hiermee beizg houdt nog geen eenstemmigheid bestaat. MOSKOU, 16-6. De Russische kos monauten Nikolajev en Sewastajnov hebben maandag om 14.35 uur onze tijd met hun ruimteschip Sojoez-9 het duurrecord van ruimtevluchten gebroken, dat met dertien dagen, achttien uur en vijfendertig minuten op naam stond van de Amerikanen Borman en Lovell. De op 1 juni ge lanceerde Sojoez-9 heeft al meer dan 220 banen om de aarde beschreven en ruim acht miljoen kilometer afge legd. Borman en Lovell, die in de cember 1965 het oude record vestig den met de Gemini-7, hebben de Russen telegrafisch gelukgewenst. DEN HAAG, 15-6. Naar het oor deel van de heer Ben Mangrengsai, vice-president van het Indonesische parlement en tevens vice-voorzitter van de katholieke partij in Indone sië, zijn de contacten tussen ons land en Indonesië thans van dien aard, dat bij voorzetting daarvan daaruit voor beide landen „heel veel voordeel kan resulteren". De heer Mangrengsai heeft dit maandagmid dag in Den Haag verklaard, aan het einde van een bezoek aan ons land. Hij ontmoette ondermeer minister drs. B. J. Udink (ontwikkelingshulp) en ook had hij gesprekken met die leden uit de Eerste en Tweede Ka mer, die deel hebben uitgemaakt van deNederlandse parlementaire mis sie naar Indonesië. Zutphen adopteert Roemeens dorp ZUTPIIEN, 15-6. De inwoners van Zutphen hebben het Roe meense dorp Satu Mare ge adopteerd, in het gebied dat onlangs door een watersnood ramp werd getroffen. De ge meentelijke Burgerzaal is in gericht als centraal verzamel punt voor gebruikte kleding en schoeisel, waarvan men en kele wagonladingen hoopt te kunnen versturen. De actie voor Roemenië is spontaan van de grond gekomen, nadat twee Zutphense zakenlieden, de he ren Kroes en Van Ast, een be zoek aan hel overstroomde ge bied hadden gebracht. Tiental len particulieren, scholieren, verenigingen, winkeliers en bedrijven in Zutphen hebben zich voor het inzamelen van kleding en schoeisel ingezet. De actie zal zaterdag ivorden afgerond. Het is aan ons, geloof te hebben in een voortbestaan, en in een beter be staan van de mensheid. De grote, de enorme vraagstukken, die zich daar bij steeds weer aan ons voordoen, zijn tenslotte slechts uitdagingen aan het vernuft, ons gegeven, om die te overwinnen. Het is aan ons, de nieu we mogelijkheden, die wij steeds weer mogen ontdekken, ook in de praktijk te brengen en wel op zo'n schaal, dat onze overlevingskansen er daadwerkelijk door worden uitge breid. Naastenliefde en zelfbehoud Bij dit alles gaan naastenliefde en zelfbehoud hand in hand op naar hetzelfde doel. Zonder het welzijn van de ander is er tenslotte ook geen eigen welzijn mogelijk. Dit geldt, en heeft, misschien ver sluierd, altijd gegolden voor indivi duen zowel als voor gemeenschap pen. Dit geldt zeker ook voor de we reldgemeenschap, die steeds enger onderling verbonden wordt. Idealis me en realisme dekken elkaar hier volkomen. Veer het doel, dat ons hier vere nigt, is 't in wezen van geen belang welke vorm van nationale structuur of van internationale instelling het tracht te bereiken. Deze zijn slechts middel, dienst baar aan het doel, en zij mogen op 't spel worden gezet, indien betere vormen ter verwezenlijking gevon den zouden worden; hun streven is immers: het zichzelf zo gauw moge lijk overbodig maken. Alle lof aan de harde werkers die hiervoor strij den sinds 25 jaar. De jongere generaties in- alle lan den, hier vertegenwoordigd zijn ui teraard zowel critisch als dynamisch. Mogen zij hun volle aandeel dragen, en bijtijds hun plaats innemen in de ze kruistocht om aller lijfsbehoud. Eens zullen "zij immers de leiders ervan zijn. Laten zij, als voortrek kers nu, hun elan toevoegen aan de ervaring van de ouderen van nu. Het is een vreugde, dat zo velen zich ten volle willen inzetten - dynamisch en critisch - - positief - of ervaren en met volhardend idealisme. Zo mogen wij mensen, zorgend voor elkaar, ons dagelijks brood waardig zijn. Hierbij heb ik het voorrecht het tweede wereld voedsel-congres geo pend te verklaren". Aldus de volledige toespraak van koningin Juliana. „Flitsen" uit het buitenland TOKIO. In westelijk- en 'centraal- Japan zijn door hevige stormen, ge paard gaande met zware regenval, minstens vijf mensen om het leven gekomen en 44 gewond. Twee per sonen worden vermist. WASHINGTON. De twee belang rijke thcrmostaatschakclaars, waar van de gebrekkige werking op 14 april tot het afbreken van de maan- landingsvlucht van de Apollo 13 leidde, zijn door de vervaardigers er van tevoren slechts in een bakkerij- oven beproefd. MADRID. De vliegtuigen van de Spaanse luchtvaartmaatschappij „Iberia" zullen wellicht het doel van nieuwe aanslagen worden, als de autoriteiten in Madrid niet op korte termijn vijf anarchisten vrijlaten. KERKNIEUWS Hervormde Synode over kwestie-Cambodja DRIEBERGEN, 1G-6. De Hervorm- de synode -heeft zich maandag over de kwestie Cambodja in een brief tot de Nationale Raad van Kerken in Amerika gericht, waarin aan de Amerikaanse kerken wordt gevraagd al hel mogelijke te doen om het Amerikaanse volk en de regering er toe aan te zeilen dat het Ameri kaanse leger zo snol mogelijk uit Cambodja wordt teruggetrokken en te proberen een basis voor onder handelingen te vinden. „Wij hopen dat deze brief u bemoedigen zal voort te gaan een klimaat te schep pen, waarin een andere benadering in het tragische probleem Vietnam mogelijk zal zijn. dan de desastreu ze ontwikkeling van militair geweld. Wij schrijven u deze brief" «aldus de hervormde synode, „omdat wij diep bewogen zijn door het onuitspreke lijke lijden van de miljoenen men sen. die nu al jaren in vrees en ver warring leven, en omdat wij ons ernstig bezorgd maken over dc loc komst van onze wereld. Wij weten dat u onze overtuiging deelt dat wij als christelijke kerken alles moeten doen om gerechtigheid en vrede te bevorderen", aldus de brief. CAIRO. Een Egyptische militaire woordvoerder heeft meegedeeld, dat er maandag bij aanvallen van dc Israëlische luchtmacht op Egplischc stellingen langs het Suezkanaal twee Skyhawks zijn neergeschoten. Woenidag 17 juni Kerkwcrve Verenigingsgebouw, 7.45 uur, N.C.V. B.-voorlichtingsavond i.s.m. het Ne- derl. Zuivelbureau. Donderdag 18 juni Nieuwerkerk Clubgebouw, ledenvergadering S.K.N.W.K. Vrijdag 19 juni Zierikzee Aula school Manhuisstraat, 8 uur, filmvoorstelling „Ziejook". Hrv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, afscheidsavond openbare basisscho len. Brouwershaven Ned. Herv. Kerk, concert Hulster Gem. Koor, o.l.v. Jo Ivens. Roosendaal Schouwburg „Dc Kring". 2 uur, alg. verg. Z.L.M. Bruinisse Vergadering gemeenteraad. Zaterdag 20 juni Zierikzee Mondragon, 10 uur, jaarvergadering „Zevibel". Schuddebeurs „Weelzicht", zendingsdag Chr. Geref. Kerken. Advertentie IN EEN KLUISLOKET zyn uw waarden veilig geborgen Huur zo'n loket NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Dagelijks geopend WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag bekendgemaakt, dat een Amerikaans staatsburger niet voorkomt op de lijst van personen die de afgelopen dagen uit de Jor daanse hoofdstad Amman zijn ge- evacueerd. SAIGON. In Saigon hebben Zuid- Vielnamese studenten maandag we derom felle betogingen tegen de oor log gehouden. Voor de tweede maal in drie dagen raakten zij slaags met de oproerpolitie, die zij met stenen en benzinebommen bestookten. LYON. Honderden mensen hebben maandagochtend in de Franse stad Lyon twintig minuten lang in liften vastgezeten doordat de stroom uitviel Ook het tramverkeer en het werk in de fabrieken kwamen tot stilstand. De stroomstoring, die zich voordeed tijdens het spitsuur, was het gevolg van een kabelbreuk. „TA EL" Op een heel speciale manier is de inhoud van het Zeeuws woordenboek „rooie oortjeslektuurwant iedere keer is er de schok van herkenning. „Verdraaid, dat woord bestaat of bestond, wel eens gehoord, maar heel diep weggezakt in het onderbewus te. En daar staat het dan". Oepa- ties" bijvoorbeeld voor „hopsa" en „apa" voor „opa" en nog zo'n ein deloze stroom woorden meer, in hel „dikste boek van de hele wereld". Een twaalfhonderd bladzijden vol Zeeuwse'wourden, waarvan evenwel slechts een deel op Schouwen-Dui- veland werd of wordt gebruikt; ee) bijna onuitputtelijke bron voor ken nis van de streektaal, die stilaan on derhevig is geworden aan de nivel lering, die alles uniformeert en van zijn karakteristiek berooft. Er blijft nog teel „Zeeuivs" over, maar talloze markante uitdrukkin gen gaan verloren of zijn al verge ten. Wij (in het Zeeuws: „we gaen dur mar us van dü" („we gaan er maar eens van door". Een oude Schouwe- n aar zegt echter: „Kwa (heerlijk ivoord), 'k gae mun padje opkorte". Wij (als we Zeeuws praten): ,,'t zon netje gae onder", maar het heeft niets te maken met: „den draoger gae zakke". En dan dit (alweer bv.): „zulder" voor „zij' 'of zijlieden. Wufelevoor weifelen: „wawelteste" voor klets kous. Enkele mooie (het kunnen er maar enkele zijn en dat is dan een rijtje voor insiders): remelkonte, wanlcwever, zwamme, zot'óód, wae- ler, zompe, vuultcblik, vlööischcetje, vierduutsslik, veur'óodj velpuzze, strunc, strontronker, pupekoter, spinne, smouter, smakgat, smiete, oplababbelopgereed, kegge, kete leer. juustcment, d n déél, butendic- ker, bróóacrem, bollcket, an'ouwcr De stippeltjes zijn symboliek voor dc eindeloze rest van woorden, die een sfeer van landelijkheid oproe pen. Het „image" van een vroeger, dat zo nooit terugkeren kan, door desemd van het land, de zee, de wolken, de vtuchten op het veld en ulles op en rond de „oslie" (hof stede). Het Zeeuws Woordenboek (hoe bijna onmenselijk was de opgave het samen te stellen), is nog net op lijd gekomen. Dc nu opgroeiende generatie zon veel niet meer hebben kunnen achterhalen. Zo'n boek leest men niet: men spelt het en wordt dan van de ene verrassing naar de ander gespeeld Schitterende afwisseling op een avondje t.v., die Zeeuwse „lacl". SCHIER El LAN DM AN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2