DE ZIERIKZEESCHE COURANT Braziliaanse politieke gevangenen (40) in Algiers aangekomen Pentagon bang voor bloedbad in Vietnam De defensierede van prof. dr.L. de Jong Brand verwoest fabriek te Culemborg V &ILT Meer dan 3000 doden in het wegverkeer het wi;eroverzicht De minister komt met vernieuwingen inzake de woningbouw Groter tekort Britse betalingsbalans Joods-Arabisch gevecht in Parijs ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE l)ins<l:i<> 16 juni 1070 126ste jaur»;;uiu Nr. 20419 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, iel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 8,10; per maand 2,75; per jaar I 31,20. Losse nummers 20 cent - VerstSijnl maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per osse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! .Te advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: fPre-fab'-getneentehiiis voor Westerschouwen? lu ruil voor Duitse ambassadeur ALGIERS, 16-6. Veertig Brazili aanse politieke gevangenen, wier vrijlating is geëist door de ontvoer ders van de YVestduitse ambassadeur in Brazilië, Ehrenfricd von Holleben, z(jn maandagavond laat per vlieg tuig in Algiers aangekomen. Na aankomst z(jn de vrijgelaten gevangenen naar een complex villa's gebracht waar kamers voor hen zjjn ingericht. Van welingelichte Alge rijnse zjjde is meegedeeld dat de ge vangenen die in Algerije willen blij ven, politiek asiel zullen krijgen. De Algerijnse minister van buitenlandse zaken, Boeteflika, verklaarde maan dagavond voor de televisie, dat zijn land de politieke gevangenen uit hu manitaire overwegingen heeft opge nomen. Een 22-jarig meisje dat tot de groep vrijgelaten gevangenen be hoorde, werd in een rolstoel wegge reden. Zij verklaarde dat haar benen verlamd waren als gevolg van de folteringen die zij had moeten door staan tijdens de drie maanden dat zij in de gevangenis had gezeten. An dere ballingen lieten littekens op ar men en borst zien die naar hun zeg gen ontstaan zijn na elektrische schokken. De door de Braziliaanse regering gecharterde Boeing waarmee de vrij gelaten gevangenen reisden, had al vanaf de vroege morgen op de zwaar bewaakte militaire luchthaven van Rio startklaar gestaan. Niemand mocht het toestel nade ren. De autoriteiten wilden elk inci dent vermijden, dat het leven van de ambassadeur in gevaar zou kunnen brengen. Bij het vertrek van vijftien „ruilgevangenen", die in september vorig jaar tegen de ontvoerde Ame rikaanse ambassadeur Burke Elbrick in vrijheid waren gesteld, hadden le den van een parachutistendetache ment destijds geprobeerd roet in het eten te gooien. Nadat Algerië zich officieel bereid had verklaard de ge vangenen asiel te verlenen, werd het sein tot vertrek gegeven. Tevoren waren de gevangenen - 34 mannen en 6 vrouwen - de nodige papieren overhandigd. Voor het leven Nauwelijks een half uur voor het verstrijken van de door de ontvoer ders gestelde termijn steeg de Boeing op. Even later maakte president Me dici bekend dat de gevangenen voor het leven uit Brazilië waren verban nen als zijnde „gevaarlijk voor de nationale veiligheid". Tot de gevangenen, die voor hun vertrek nog even met familieleden mochten praten, behoren Fernando Gabeira - die destijds betrokken zou zijn geweest bij de ontvoering van Elbrick - en mevrouw Maria Do Car- mo Brito, de weduwe van de in april gedode guerrillaleider Juarez Gui- maraes de Brito. WASHINGTON, 16-6. Als de com munisten uiteindelijk de macht in Zuid-Vietnam overnemen, zulten er waarschijnlijk minstens 100.000 - re- DEN HAAG, 15-6. Het Tweede- Kamerlid Goedhart (Groep-Goed- hart) heeft minister-president De Jong gevraagd of h(j het verontrus tend en schrikwekkend beeld dat ï'srf. di. L. de Jong op het vorige week te Delft gehouden congres van de Ned. Ver. van Ex-politieke ge vangenen heeft gegeven van de Ne derlandse militaire bijdrage aan de gemeenschappelijke Navo-verdedi- ging, geheel of gedeeltelijk onjuist kan noemen. De heer Goedhart wil van de mi nister-president horen of hij bereid en in staat is om te weerleggen of te bevestigen „dat van het Nederlandse legerkorps, dat deel moet vormen van het afweerscherm tegen een mo gelijke overval zich maar ter plaatse bevindt, terwijl vaststaat, dat bij de huidige uitrusting het res terende 'in deel met geen mogelijk heid tijdig ter plaatse zou kunnen zijn". Het Tweede-Kamerlid vraagt premier De Jong voorts of hij niet van mening is dat de in de rede van prof. De Jong opgeworpen vragen door de regering in volle omvang in de openbare gedachtenwisseling die nen te worden gebracht, zodat de Ne derlandse militaire defensie niet min of meer onopgemerkt verder afzakt naar een situatie zoals die in mei 1940 bestond. Vijfhonderd man uitgewerkt CULEMBORG, 15-6. In het fa briekscomplex van Gispen in Cu lemborg (N.V. Gispen's fabriek voor mi taaibewerking) heeft een felle uitslaande brand gewoed. Het vuur werd bestreden door de fabrieks- brandweer en de brandweren van Culemborg en Beusiehem. Omstreeks twee uur. maandag middag waren van het nieuwe fa briekscomplex van Gispen aan de Parallelweg in Culemborg de expe ditieafdeling, de montagehal, dc steelenfabriek en de kantine uitge brand. Het nieuwe complex is in de afgelopen vijf a zeven jaar opge trokken. De grootste gebouwen er van zijn eerst het vorig jaar gereed gekomen. Sommige gebouwen waren zelfs neg niet geheel in gebruik. Nagenoeg het gehele fabriekscom plex van Gispen aan de Parallelweg in Cclumborg is uitgebrand met in begrip van twee woonhuizen, die op het fabriekterrein stonden. De f$i- LEERSUM. Een felle brand heeft het café-restaurant „Damlust" te Leersuni volledig verwoest. Het dochtertje van de eigenaar en een dienstmeisje kwamen bij deze brand om het leven. bliek van de N.V. W. van Doorn en Zn., die naast de fabrieken van Gis pen ligt, is even door het vuur aan getast geweest, maar kon worden behouden. Gispen, fabrikant van stalen meu te, en, heeft in Culemborg ongeveer 500 mensen in dienst, waarvan ver reweg de meesten in het nu afge brande nieuwe fabriekscomplex werkzaam waren. Elders in Culem borg staat het hoofdkantoor van de onderneming benevens nog enige fa- bi'ieksafdelingen. gerings functionarissen, personeel van de geheime dienst en overlo pers - terechtgesteld worden, zo valt fe lezen in het verslag van een on derzeek dat docr de Rand Corpora tion. in Californië in opdracht van het Amerikaanse ministerie van de fensie is verricht en dat maandag avond in Washington is gepubli- ceeid. In het verslag, opgesteld door Stephen T. I-Iosmer, een deskundi ge op het gebied \an Zuidoostnzio- 'isrhe aangelegenheden, woidt gc- 7?,ac' dot een enorm b c~dbad in Zuid-Vietnam waarschijnlijk is a>. een communistisch bewind een snel le en radicale omvorming van de maatschappij zou pogen te realise ren op dezelfde wijze als na de machtsovername in 1954 in Noord- Vietnam is gebeurd. Speciaal doelwit Hosrncr stelt dat regeringsfunc tionarissen, „overlopers" en het per soneel van de geheime dienst spe ciaal het doelwit van de Vietcong zul".en werden als de „communisten" het in Zuid-Vietnam voor het zeg gen krijgen. Gezien het aantal van deze mensen meent Hosmer zelfs dat er mogelijk wel veel meer dan 100.000 teiechtgesteld zullen worden. Maar hij acht het niet onmogelijk dat het „communistische" bewind door de publieke opinie in de we reld of door tactische overwegingen van een dergelijk bloedbad weer ouden zal worden. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft medegedeeld, dat tot op maan dag op rampengirenummer 777 voor de hulpverlening aan Peru een be drag v. n f 250.000,is binnengeko men. Dit nummer bestaal uit 10 pagina's l Ecn'goede raad is als sneeuw: c achter ze neerkomt, hoe lunger ze blijft liggen. V/AT UQT VI LONDEN. Koningin Elisabeth II van Engeland tijdens de jaarlijkse „Troo ping the Colour". Achter de koningin rijdt prins Philip. Trieste balans 1969 Verwachting tot woensdagavond: Noordoostelijke wind Zonnige perioden en in het zuiden en oosten van het land mogelijk een re- gen- of onweersbui; matige, in het Waddengebied vrij krachtige noord oostelijke wind; voornamelijk in hel binnenland iets hogere temperaturen dan vandaag. Voor donderdag: aantal uren zon: 5 tot 13; min. temp.; 0 tot 5 graden boven normaal;, max. temp.: 2 tot 7 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 17 juni: Zon op 4.19, onder 21.02; Maan op 19.31, onder 2.02. 18 juni: Zon op 4.19, onder 21.03; Maan op 20.51, onder 2.34. Volle maan: 19 juni te 13.28 uur. HOO<\V AILKST Ai\ OLIN ZIERIKZEE: 17 juni 1.01 v.m. 18 juni 1.55 v.m. BROUWERSHAVEN: 17 juni 18 juni 0.53 v.m. 1.42 v.m. 13.35 n.m. 14.27 n.m. 13.19 n.m. 14.09 n.m. DEN HAAG, 15-6. Het aantal do delijke verkeersongevallen in ons land bedroeg in 1969 2792 (in 1968: 2657). Ten gevolge van deze onge vallen kwamen in 1969 - gerekend binnen de termijn van 0 dagen na het ongeval - 3042 weggebruikers om het leven. Ten opzichte van 1968 (2.907 doden) betekent dit een sta ging met 4,6 procent. Deze gegevens blijken uit het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De stijging Van het- dodencijfer in in 1969 moet worden toegeschreven aan een ongunstige ontwikkeling in het tweede halfjaar. Terwijl in het eerste halfjaar van 1969 het aantal doden nauwelijks hoger was dan in DEN HAAG, 15-6. Dc minister var. Volkshuisvesting en Ruimtelij ke cidening, ir. W. F. Schut, heeft de Tweede K mer inge icht over de stand van zaken met betrekking tot dc woningbouw iri de eerste maan den van dit jaar. In zijn brief wydt de minister ook enige beschouwin gen van meer algemene aard aan het vraagstuk v n de woningvoor ziening en kondigt hu aan, welke maatiegelcn hij van plan is te ne men. Als bijlage bij de brief is een rap port gevoegd, dat bet Centraal plan- tureau onlangs aan de regering heeft uitgebracht over de gevolgen vm een verhoging van het woning- teuwpregramma na 1971. De rege ling heeft haar standpunt ten aan zien van dit rapport nog niet be paald. Zij zal de Kamer hieromtrent inlichten bij het indienen van de rijksbegroting voor het volgend jaar. Na overleg met de „Subcommissie, belast met de verdeling van het wo ningcontingent" heeft de minister thans besloten het reeds jarenlang bestaande systeem van woningver deling over de provincies, zoals dat elk najaar geschiedt, te wijzigen. Nieuw systeem De belangrijkste elementen van het thans ingevoerde nieuwe sy steem zijn: Peiling van de woningbehoefte op lokaal en regionaal niveau. Meerjarenpiogrammering van de nieuwbouw afgestemd op de resul taten van woningmarktonderzoek, zcwel wat betreft de vraag naar nieuwe woningen (inbegrepen een aktief doorstromingsbeleid) als wat betreft de feitelijke mogelijkheden van nieuwbouw. Planning en voorbereiding van nieuwbouwprojecten in het kader van de meerjarenprogrammering. Feitelijk subsidietoekenning voor concrete projecten. Het vorenstaande betekent een meer zorgvuldig en op de daadwer kelijke vraag afgestemde planning van de nieuwbouw, waarbij do vol gende punten van belang zijn: Het theoretische begrip „contin- gentseenheid" zal vervangen worden door feitelijke physieke woningen on bedden in verzorgtehuizen voor bejaarden, contingentstoeslagen en dergelijke zullen vervallen. - in U enemende mate zal, overal waar zulks mogelijk en gewenst is, gewerkt moeten worden met regio's agglomeraties die als woning- meiktgcbicden zijn te beschouwen, 'eneinde hot marktmechanisme meer kans van functioneren te geven. 1968, bedroeg in het tweede halfjaar het aantal doden 13 meer dan in de zelfde periode van 1968. In bepaalde maanden van 1969 lag het dodencij fer zelfs boven de 300, namelijk in juli (307), augustus (333) en in no vember (321). Het maandgemiddelde bedroeg 254. In 1969 kwamen binnen de be bouwde kom 1247 en buiten de be bouwde kom 1795 weggebruikers om het leven. De overeenkomstige cij fers over 1968 waren 1171 resp. 1736. Het aantal gewonden bedroeg over 1969 67305 (in 1968 62098), waarvan 45771 (43268) binnen en 21534 (18830) buiten de bebouwde kom. Financiën en economie LONDEN, 15-6. Engeland heeft in mei voor 633 miljoen pond sterling uitgevoerd en voor 730 miljoen pond ingevoerd, zo heeft het Britse minis terie van Handel maandag meege deeld. In april bedroeg de uitvoer 679 miljoen en de invoer 750 miljoen perd. Rekening houdend met inkom sten uit de dienstverleningen en der gelijke bedraagt het tekort op de Britse handelsbalans over mei 31 miljoen pond, vergeleken met een nadelig saldo van 10 miljoen pond in april. Vrouw omgekomen door brand ROOSENDAAL. 15-6. Dc 0>3-ja- rige mevrouw C. Schraauwen-Brou- wers uit Nispen is maandag in het Sint-Franciscus ziekenhuis te Roo sendaal over>den aan dc brandwon den die zij zondag opliep toen zich ten gasexplosie in haar woning veoideed. Hierbij werd de hele keuken ver woest en liep het overig deel van het huis grote materiële schade op. Toen de vrcuvv 's morgens uit bed kwam cn het gas wilde aansteken schoot een enorme steekvlam door de keuken waardoor ook haar kle ren vlam vatten. Vermoedelijk heeft het door nog onbekende oorzaak vrijgekomen butagas zich in het ver trek opgehoopt en is dit door het vuur tot ontploffing gekomen. In Montreal komen heden (dins dag) 117 regeringsdelegaties bijeen van landen, die lid zijn van dc In tel nationale organisatie voor bur gerluchtvaart (IC AG) om te be raadslagen hoe men het best de vlicgtuigknpcrij knn bestrijden. DE BILT. Het K.N.M.I. deelt mede: De macht van het hogedrukgebied, dat nu al geruime tijd voor vrij koel weer heeft gezorgd, begint enigszins te tanen. Een kleine storing trekt, vergezeld van wolkenvelden, dinsdag over ons land. terwijl een lagedruk gebied in de hogere niveaus, dat op de Noordzee enkele buien veroor zaakt, in de richting van zuid-Enge- land koerst. Onder invloed van deze laatste depressie zijn de bovenwin den in onze omgeving naar zuidwest gedraaid, waardoor de scheidingslijn van de koele en de ten zuiden van de lijn Rijssel-Dusseldorf aanwezige warme vochtige lucht, geleidelijk iets naar het noorden kan opschuiven. Tevens houdt deze ontwikkeling de mogelijkheid in van de versterking van een lagedrukgebied, dat momen teel boven Bretagne ligt. Het ziet er naar uit dat het weer in ons land wat minder vast gaat worden met vooral in de zuidelijke provincies toene mende buienkansen. De temperatu ren komen in het algemeen op een hoger niveau. PARIJS, 15-6. Vier politiemannen zijn maandag in Parijs gewond ge raakt toen zij poogden joden en ara bieren te scheiden die met elkaar slaags waren geraakt. Volgens de po litie zouden ook enkele joden en ara bieren verwondingen hebben opge lopen. Bij de strijd werden minstens twaalf joodse winkels beschadigd. Men weet nog niet precies wat de oorzaak van de vechtpartij is. Een Arabier verklaarde dat het óm een „vergeldingsactie" ging in verband met een aanval op een arabier door joden. TWEEDE KAMER De houding tegenover de pornografie DFN HAAG. 15-6. Hel openbaar mi nisterie is bezig om richtlijnen te ontwikkelen voor hot vervolgingsbe leid op basis van de bestaande zede- lijkheidswetgeving. Minister Polak (justitie) heeft dit maandag aan de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van mei. mr. A. M. Goudsmit (D '66). In dat antwoord deelt de minister mee. dat het optreden van de politie te Amsterdam. Den Haag cn Rotter dam op 25 mei jongstleden tegen een aantal pornografische tijdschriften, dc instemming van het openbaar mi nisterie had. Aan deze actie ligt geen wijziging van het vervolgingsbeleid ten grondslag, zo blijkt uit het ant woord. s

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1