Zierikzeese Avondvierdaagse van start De Amerikaanse troepen in Europa Algemene volkstelling Nieuwe modellen busabonnementen RTM Afsplitsing in AR-partij - Uittreden van twintigtal leden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 15 juni 1970 Nr. 20418 Na ruim veertig jaar ZIEK1KZEIC, 13-6. De pracht van bloemen en planten, het sjouwen in de grond, die een fleurige duizend voudige vrucht gaf in de loop van meer dan veertig jaar; het zal er straks niet zó meer zijn aan het Jan- newckken, want het Hoveniersbe drijf L. Komijn houdt er deze maand mee op. De heer L. Komijn - van 1929 af heeft hij het gedaan met opvallende ijver en doorzettings vermogen - laat achter zijn woning geen kale vlakte over. maar een zo intense en vakkundige behandeling van de grond en beplanting zal dit unieke brokje Zierikzee wel nooit meer krijgen. Grond en woning wer den aangekocht door de N.V. Druk kerij v h Lakenman en Ochtman en de heer Komijn verhuist naar de Kogezooin te Renesse, waar hij een nieuw huis betrekt. Uiteraard is er bij het huis (maar nu helemaal in de sfeer van de vr(je tijdsbesteding) een fiks ..lapje grond". Het begon allemaal In het moeilij ke jaar 1929, toen de heer Romijn tegen de tuinmanswoning opliep van de toenmalige Zierikzcese notaris Korteweg. Het huis was gesitueerd in een Jannewekken dat er heel an ders en onbebouwder uitzag. Het leek wat en het werd ook wat. De hovenier, die hart en ziel in het vak wist te leggen, had de tuinbouw school gevolgd en was drie jaar in de leer bij de fa. Romijn, toen aan de Minnebroederstraat. N 1929, het was het jaar van de „Krach" en er werden uurtjes ge draaid van 22 cent. De kweektuin was- toen nog boomgaard. Hij kreeg zijn nieuwe bestemming en werd na de oorlog uitgebreid door aankoop van grond tot 625 m-. Oorlog en ramp Oorlog en ramp vooral hebben het werkzame leven van de heer Romijn bepaald. Geen andere branche valt ook te verzinnen, waar de ontredde ring door calamiteiten van dit kali ber. ernstiger gevolgen heeft. De grond was vernield en hier er> over al op Schouwen-Duiveland was er de roep om rooien, herstellen, vernieu wen. inplanten. Een ander beeld als in die eerste tijd, toen „het allemaal op het fietsje moest", met de (zware) spullen achterop de bagagedrager. Ook dit vak kreeg zijn efficiëntère hulpmiddelen, auto, gazonmaaier en andere machines. Eender echter (of als het anders was alleen maar méér) bleef het vele werk, dat de aandacht opeiste. Aan goede knechts heeft het de heer Romijn niet ontbroken. Hij bleek een „harde leermeester", maar nadien - zelfstandig geworden of in een an dere baan - hebben ze nog wel eens met waardering aan hun vroegere baas teruggedacht: J. Nieskens, M. v. d. Schelde, J. Berrevoets en A. Boot, om er enkele te noemen. Gemiddeld werkten zo'n drie a vier man in het bedrijf. Na de ramp moet de heer Romijn gedacht hebben „gauwigheid is je winner", want op de meeste plaatsen stond nog water, toen hij al in zijn tuin een grasveld had. Hij haalde droge grond uit Schuddebeurs' spreidde het in zijn tuin en zaaide gras in. De buren zagen hel wonder met verbijstering De heer Romijn heeft een leven lang bijzonder hard gewerkt en de hoeveelheid materiaal, die hij heeft verwerkt zou - bij elkaar gezien - een immense berg vormen. Vooral de mechanisering heeft het toch wat verlicht, want vroeger was er veel spitwerk bij' en het ging doorgaans om heel grote tuinen. De oorlogsevakuatie bracht hij te Dordrecht door. Daar was het weer tuinieren geblazen, want het bloed heeft altijd gekropen, waar het niet kon gaan. Hij kreeg er in 1945 een „gespreid bed" aangeboden, maar Zierikzee trok te hard aan hem. Er zal straks te Zierikzee - en dat spijt de heer Romijn - geen hovenier van die naam meer zijn want een op volger heeft de scheidende „tuin man" - gelijk bekend - niet. Vondst Op basis van flink en eerlijk wer ken is het de heer Romijn allemaal gelukt, zij het dat ook leed hem niet werd bespaard. Eens liep hij een verschrikkelijke parathion-vergifti- ging op, die hem vele weken in het ziekenhuis bracht. Ook zijn huiselij ke omstandigheden waren door ziek te vaak moeilijk. Hij prijst zich ech ter gelukkig altijd in de natuur te hebben mogen werken en van een kantoor „gruwt" deze echte „grond man" wel een beetje. Veel wroette hij in moeder aarde, maar een pot munten viel hem nooit ten deel. Zeer recentelijk (het is bij na symbolisch) stuitte hij ergens in het Sirjanslandse op een omgevorm de klomp, met koperoyde. Het bleek na deskundige schoonmaak, een an tieke koperen Indische tabakspot. De heer Romijn neemt deze trofee .mee naar Renesse, als een herinnering aan zoveel dat hem hier te Zierikzee en elders op Schouwen-Duiveland intensief bezig hield. KERKNIEUWS ZIERIKZEE, 15-6. Voor dc 25ste Zierikzcese Avond Vierdaagse, die heden (maandag)avond van start gaat. blijkt de belangstelling weer groot te zijn, want nog steeds komen aanmeldingen binnen. Het is dan ook tq verwachten dat het aantal wande- laars(ters) zeker niet minder zal zijn dan vorig jaar en weer boven de 1000 zal komen, temeer ook daar men zich nog tot het uur van vertrek in het Ned. Hcrv. Verenigingsgebouw kan opgeven. Behalve individuclen is ook weer een aantal verenigingen, scholen en groepen van de partij. Gestart wordt om kwart voor zeven precies van het Havenplein. De deelnemers aan de 15 km-tocht wandelen de Zuidhavenpoort uit en gaan dan via 's Heer Lauwendorp- Straalweg, de Provinciale weg, Gou- weveerse zeedijk-Nieuwendijk, Weg Buitenlandse Pers, Baalpapenweg. Haneweg, Zwanenburgse weg, Braamweg, Nieuwe Noorddijkweg, Gouweveerseweg, Rijksweg, Juliana- straat door de Zuidhavenpoort en Oude Haven terug naar het Vereni gingsgebouw in het Vrije. De 8 km-tocht voert door de Zuid havenpoort over de Julianastraat, door de Platteweg naar de Gouwe- verse zeedijk, vandaar over de Groe- nedijk door de Gouweveerseweg, de Rijksweg, Julianastraat door de Zuidhavenpoort over de Oude Haven terug naar 'VVrije. Mooie wandelingen Zoals het weer zich laat aanzien beloven het deze eerste avond mooie wandelingen te worden. Hopelijk hebben deze ook een rustig en prettig verloop en worden de wandelaars niet gehinderd door fietsers en bromfietsers. Als men van zijn be langstelling blijk wil geven - wat natuurlijk zeer op prijs wordt gesteld - diene men zich rustig langs de straten of wegen op te stellen, opdat de stoet gemakkelijk en ordelijk kan passeren. De deelnemers willen we nog eens wijzen op de vrijdag door het orga nisatiecomité geplaatste advertentie, waarin verschillende aanwijzingen zijn vermeld. TER APEL. In Ter Apel Barnflair- oost is de 21-jarige automobilist H. D. F. van der S. uit Ter Apel ver ongelukt. Hij merkte een voor hem rijdende wielrijder te laat op en wil de op het laatste moment uitwijken. Daarbij botste hij tegen een tege moetkomende vrachtwagencombina tie. Hij was vrijwel op slag dood. DEN HAAG. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft vrijdag 100.000 gulden overgemaakt aan de Roe meense zusterorganisatie. De hulp van het Rode Kruis aan Roemenië, dat omstreeks het midden van de vo rige maand door ernstige overstro mingen v werd getroffen, is hiermee gekomen op 190.000 gulden. Twintig doden bij busongeluk op Sumatra DJAKARTA, 15-6. Twintig men sen zijn om het leven gekomen toen de bus waarin zij zaten, bij Solok in het westen van Sumatra in een ra vijn stortte en in brand vloog. Jaarverslag Nederlands Bijbel Genootschap 1969 AMSTERDAM. 13-G. Als het ver taalwerk van de Bijbel in het hui dige tempo wordt voortgezet worden in Azië in 1979 ongeveer 56 miljoen bijbeluitgaven verspreid. Dat is veel te weinig, gezien de snelle groei van de bevolking. Reeds nu is besloten dat alle krachten moeten worden ingespan nen om al in 1975 minstens 75 mil joen bijbeluitgaven te verspreiden in dat gebied; dit schrijft de algemeen secretaris van het Nederlands Bijbel genootschap, mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken, in het N.B.G.-jaarverslag over 1969, maar Nu ook hulp voor Hongarije DEN HAAG, 13-6. Dc regering heeft besloten het door watersnood getroffen Hongarije steun te verle nen. Dit geschiedt in de vorm van een bedrag van 50.000 gulden, een zelfde bedrag als enkele weken ge leden voor Roemenië beschikbaar werd gesteld. Over de wijze van besteding wordt nog overleg met de Hongaarse auto riteiten gevoerd. Een en ander is door minister-president De Jong meegedeeld na afloop van het we kelijkse kabinetsberaad. Duinbrand in Oostvoorne OOSTVOORNE, 14-6. De begroei ing van een duingebied van ongeveer tien hectare nabij de boulevard van. Oostvoorne is zondagmiddag door brand verwoest. De brandweer 'van Oostvoorne werd bij de blussing bij gestaan door de brandweren van enige naburige plaatsen en door ruim 100 vrijwilligers. ook in Nederland zullen alle krach ten moeten worden ingespannen. We beleven op het ogenblik haast een revolutie op het gebied van de boek- distributie. Ook het Bijbelgenoot schap zal naast de traditionele kana len naar nieuwe moeten gaan zoeken om de bijbel aan de mensen in han den te geven, aldus N.B.G.-secretaris. WASHINGTON, 15-6. De onmid dellijke terugtrekking van 50.000 Amerikaanse militairen uit Europa is zondag aanbevolen door de voor zitter van de subcommissie voor Europa van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Leonard Farb- stein. Dit zou de betalingsbalans ten goede komen. Amerika's Europese bondgenoten moesten een groter deel van de defensielast dragen. Dat is naar zijn mening niet te veel ge vraagd, 25 jaar na de oorlog. Politiek en economisch was Euro pa er zeker toe in staat. ONDERWIJS Chr. Mavo-school Zierikzee Geslaagd.' C. M. Moelker, Renesse, mulo A; M. Pannekoek, Zierikzee, mulo A; C. N. Ringelberg, Kerkwer- ve, mulo A; mej. J. Boot, Brijdorpe, mulo A en middenstand; J. E. Rouw, Haamstède, mulo A; P. de Ruyter, Zierikzee, mulo AK. B. Bij de Vaa- te, Zierikzee, mulo A; S. de Vlieger, Nieuwerkerk, mulo A; mej. M. M. A. de Vlieger. Zierikzee, mulo A; mej. M. T. v. d. Hoek, Kerkwerve, mulo A en middenstand. Nog begiet de heer Romijn zijn bolbegonia's in de kas, maar straks is het afgelopen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). in 1971 DEN HAAG, 13-6. De eerstkomen de algemene volks- en woningtelling zal eind februari 1971 worden ge houden. Dit heeft minister-president De Jong na de wekelijkse kabinets bijeenkomst meegedeeld. Het houden van deze tellingen wordt geregeld in de volkstellingen- wet, waarvan het ontwerp begin ju li in de Eerste Kamer zal worden behandeld. Mexicaans feest: 6 doden, 450 gewonden MEXICO-STAD, 13-6. Na de over- winning van het nationale elftal op België heeft Mexico een nacht feest gevierd. Nu de balans van die uit spatting is opgemaakt, blijkt dat de feestvierders een spoor van verwoes ting hebben achtergelaten, het open bare vervoer volledig hebben ont wricht en ettelijke gewonden en ten minste zes doden hebben achter ge laten op het toneel van de strijd, dat werd gevormd door over de hele stad verspreid liggende wijken, nadat het feest in de omgeving van het Arte- kenstadion was begonnen. ZIERIKZEE, 13-6. Met ingang van 1 juli zullen door de R.T.M. voor de autobusdienstcn nieuwe modellen abonnementen worden ingevoerd en wel voor; 5- en 6-daagse weekkaar ten, maandabonnementen en school - abonnementen. Zij bieden de volgende voordelen: 1. Op week- en maandabonnementen mag op de dagen en de trajecten waarop zij geldig zijn onbeperkt gereisd worden. 2. De kaarten zijn toonkaarten en worden dus niet meer geknipt. 3. Zij bevorderen het snelle instap pen. De nieuwe abonnementen bestaan uit: een identiteitskaart - voor maand- en schoolabonnementen - met foto van de houder en een bij behorende abonnementskaart. Zowel de abonnementskaart als de identi teitskaart moeten voorzien zijn van de handtekening van de houder. De identiteitskaart voor maand- kaarten - met foto - kan ook ge bruikt worden voor weekkaarten; het omgekeerde is niet het geval. Zij die na 1 juli op een abonnement wil len reizen dienen - bij voorkeur zo spoedig mogelijk - een aanvraagfor mulier in te vullen en te onderteke nen en voor school- en maandabon nementen een goed gelijkende pas foto bij te voegen. Voor schoolabonnementen moet bij het begin van het cursusjaar tevens een verklaring van het hoofd van de school worden ingevuld. PARIJS. Tijdens een internationaal festival dat door de federatie van verenigingen voor natuurbescher ming in Parijs werd georganiseerd, iverd de film „Pan" van Herman van der Horst met de grote prijs onderscheiden. ..Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. Voor het eerst sinds 1964 is Cambodja in de Ver enigde Staten weer door een ambas sadeur vertegenwoordigd. President Nixon nam de geloofsbrieven van de nieuwe vertegenwoordiger van Cam bodja, Sonn Voeoensai, in ontvangst. Hij zei daarbij „wij zullen ons best doen Cambodja bij de verdediging van zijn neutraliteit te helpen". LIMA. Peru is met de Wereldbank en de Interamerikaanse Ontwikke lingsbank besprekingen begonnen over leningen tot een bedrag van 185 miljoen dollar voor de wederop bouw van steden die bij de aardbe vingsramp van 31 mei zijn verwoest. P.RAAG. Het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken heeft Herbert Las, correspondent van de „Financial Times" in Praag uitgewezen. MADRID. De Spaanse regering heeft het paspoort ingetrokken van José Maria Areilza, graaf van Mo- trico, die Spaans ambassadeur in Buenos Aires, Washington en Parijs is geweest. PARIJS. Parijs zal maandag 15 juni (vandaag) met grote verkeers problemen te kampen hebben als de directie en het personeel van het Parijse openbaar vervoersbedrijf niet tot overeensteming kunnen komen. PHNOM PENH. Minstens 4000 Noordvietnamezen en Vietcongstrij- ders hebben zich genesteld in de tempels van Angkor en de rimboe daar in de buurt, zo hebben mensen meegedeeld die van Siem Reap naar Phnom Penh zijn gevlucht. 'Bij een botsing tussen twee trei nen op rond tien kilometer van La- mastre in zuidoost-Frankrijk zijn zondagavond dertig mensen gewond geraakt, van wie twaalf zwaar. 34 Israëlische vliegtuigen hebben vrijdagavond en zaterdagochtend de Egyptische posities bij het Suezka- naal aangevallen. Dit heeft een Egyptische woordvoerder zaterdag meegedeeld. Volgens berichten in de Egypti sche pers dreigt in Jemen honger snood als gevolg van langdurige droogte. Bondskanselier Willy Brandt brengt op 10 en 11 juli een officieel bezoek aan Italië, zulks op uitnodi ging van de regering in Rome. UTRECHT, 13-6. Op het vrijdag avond begonnen partyconvent van de AR-party is het tot een uittreden gekomen van een twintigtal leden van deze partij. Dit gebeurde, nadat ARAM ÉJV DE BROEDERS DER KUST 43. Aram dacht niet anders, dan dat zijn laatste seconde geslagen had. Met een uiterste krachtsinspanning dook hij nog maals. Hij voelde de bek van het monster op zijn schouder afschampen. Nog eens en nog eens stootte hij zijn dolk in het reus achtige lijf. Hoog spatte het water op, ter wijl de haai in doodstrijd met zijn staart sloeg en zich om en om wentelde. Maar tenslotte werden zijn bewegingen flauwer en eindelijk hielden ze geheel op. Het ge vaar was bezworen. Aram voelde zich plotseling overvallen door een alles over weldigende zwakte, het water suisde in zijn oren. Zijn hoofd bonsde, alstof het barsten zou. Hij voelde zich wegzakken in oen eindeloze diepte, en het was juist toen do golven zich voor altijd boven zijn hoofd dreigden te sluiten, dat de Handelaar hem bij een arm kon grijpen en omhoog trek ken. De visserssloep was ondertussen het wrak genaderd, en nadat de Handelaar de visser, die niet van de snuggerste scheen te 7.ijn, eindeloos uitgelegd had, hoe hij het best langszij kon komen, konden zij de be wusteloze Aram in de sloep tillen. Toen deze even later de ogen opsloeg, blikte hij in het glimlachende gelaat van Seewart de Handelaar, die zich over hem heen boog en zei: „Vrees niet, mijn vriend, go zijt veilig, en hoewol ik natuurlijk het liefst zo spoedig mogelijk naar mijn zaken zou te rugkeren, geloof ik toch, dat het verstan diger zou zijn, wanneer.gij en ik eens met elkaar praatten!". het partyconvent zich had uitgespro ken voor politieke samenwerking met KVP en CHU. Het uittreden kwam tevens nadat partijvoorzitter, dr. A. Veerman, eer der een oproep had gedaan om „el kaar niet los te laten, vanwege alles wat ons bindt". De AR-radicaal J. H. Feddema uit Amsterdam noemde het besluit om zich uit te spreken voor een samen werking met KVP en CHU „een fa tale beslissing". Gesteld werd dat de samenwerking met de KVP en CHU zal leiden tot een samenwerking met de VVD. *Aan een ontwikkeling die leidt tot een samenwerking met de VVD zullen we als radicalen niet meewerken". De heer Feddema deel de mee dat met hem 19 anderen de partij zullen verlaten en dat op korte termijn nog meer „verlaters" zijn te verwachten. De uitgetredenen zijn voornamelijk afkomstig uit Amster dam en in de kamercentrale Amster dam van dc AR-partij vervullen de meeste van deze twintig leden een bestuursfunktie. De heer Feddema noemde de vraag tot welke partij zijn groep zich nu zal gaan richten, een vraag van na dere orde. We zullen ons in de ko mende weken nader beraden, zo deelde hij mee. Er zijn zijns inziens weinig waarborgen aanwezig voor een terugkeer. Bij het beraad zal me de ter sprake komen de oprichting van een evangelische volkspartij. „Wij willen zoeken naar een evan gelisch'alternatief, aldus werd opge merkt. De oprichting van een derge lijke partij is in onderzoek". Ontwerpprogram De afsplitsing in de AR-partij ge schiedde bij de behandeling op het partijconvent van het ontwerppro- gram van aktie, waarin zoals bekend, de AR zich uitspreekt voor een sa menwerking en gemeenschappelijk optreden met andere partijen en „met name geldt dit voor CHU en KVP". De kamercentrale Amsterdam stelde zich wel op achter het standpunt dat gestreefd moet worden naar samen werking en gezamenlijk optreden met andere partijen, „welke een ge lijke programmatische opstelling hebben en in hun praktische politiek eveneens van een duidelijke wil tot vernieuwing en herstrukturering van de samenleving blijk geven". De ka mercentrale Amsterdam wilde in het program van aktie daaraan toege voegd zien, dat de ARP „derhalve geen speciale voorkeur heeft voor samenwerking met CHU en KVP". Dit voorstel ontlokte een felle, dik wijls ook emotionele discussie, waar bij o.m. de voorkeur voor samenwer king werd uitgesproken met partijen die werkelijk vernieuwing willen, in caus de PPR, PvdA en D'66. Nadat dr. Veerman zich van deze zienswyzo had gedistanciccrd. werd een verzoek om een debat in tweede termyn afgewezen met 53-70 stem men. Het voorstel van de kamercen trale Amsterdam werd daarna ver worpen, evenals voorstellen van de kamercentrales Leiden, Groningen en Den Bosch, om dc met name uitge sproken voorkeur voor CHU en KVP geheel ongemoeid te laten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3