DE ZIERIKZEESCHE COURANT Regering accepteert eisen van ontvoerders Duitse ambassadeur Protesten tegen zondagsluiting zwembad Twee meisjes omgekomen bij café-brand MORRIS Christen-democraten winnen verkiezingen in Duitse deelstaten Aardbevingsramp in Peru is de grootste van deze eeuw - directe hulp is nodig Bosbrand bij Tilburg: 30 ha bos verwoest HOOr, W ATKRST A MI >FN IIFT WKF.ROX Fltzicm ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muunriuj; I juni 1970 126ste jaargang Nr. 26418 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per osse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Vanavond Vierdaagse van start Brazilië laat veertij; politieke gevangenen vrij KIO DE JANEIRO. 13-6. De Bra ziliaanse regering heeft bekendge maakt dat 2Ü de eisen van de ont voerders zal inwilligen en 40 politie ke gevangenen zal vrijlaten in ruil voor de VVestduitse ambassadeur Lhrenfiied ven Ho leben. Tevens zal de legering aan de eis van de ont voerders voldoen cm alle vrij te la ten gevangenen voor televisie of ra dio tc laten verschijnen zodat ze duidelijk kunnen worden geïdentifi ceerd. Lit blijkt uit een communiqué dat in het presidentiële paleis van Rio de Janeiro aan de pers is overhan digd en dat ondertekend is door Al'iede Boezaid, minister van justi tie en Maiio Gibson Barbosa, minis ter ven buitenlandse zaken van Bra zilië. Letterlijke tekst van het comuni- qué luidt als volgt: „De ministers van justitie en buitenlandse zaken laten weten dat de regering, óm het leven van de ambassadeur van West-Duitsland Ehrenfried von Hol- leben tc redden heeft geaccepteerd 40 politieke gevangenen vrij te la ten van wie de namen door de ont voerders zullen worden bekendge maakt, - reeds heeft voldaan aan de eis het manifest van de oonvoerders via televisie, radio en pers te publi ceren, - gebruik zal laten maken van communicatiemiddelen voor de identificatie van de gevangenen die op verschillende plaatsen in het land zullen moeten worden v rijgelaten. Aangezien aldus aan alle eisen is vcldaan berust de verantwoordelijk heid voor het leven en de onschend baarheid van de ambassadeur van West-Duitsland volledig bij de ont voerders". Waarnemers in Rio de Janeiro wijzen erop dat in het communiqué niet staat aangegeven waar de ont voerders precies naar toe moeten Enkele baden werden gekraakt worden gebracht. Men neemt echter aan dat er al voldoende maatregelen zijn getroffen om de gevangenen zo spoedig mogelijk bijeen te brengen en naar de bestemde plaatsen te be geleiden. De bekendmaking van dc Braziliaanse regering kwam not- geen uui nadat in Rio de Janeiro de zcor en de stiefzoon van de ontvoer de ambassadeur waren aangekomen. Beiden weigerden commentaar te geven en begaven zich onder zware bewaking onmiddellijk naar hun mceder, die. door de ontvoering van haai man een zenuw-instorting heeft gekregen. Kind komt om in slaapkamer DEN HAAG. 14-6. De 2-jarige Jer ry Briejer uit de Haagse Molenaar straat is zaterdag om het leven ge komen door een ongeluk dat hem thuis overkwam. Het kind werd dood aangetroffen met zijn hoofdje be kneld tussen de spijlen van een sta pelbed. WEZEP, 14-6. De acht raadsleden van Oldebroek (tot welke gemeente Wezep behoort), die vrijdagavond tij dens een buitengewone raadsverga dering tegen de zondagopening van het zwembad in Wezep stemdn, heb ben zondagmiddag een rouwkrans thuisbezorgd gekregen met het op schrift: „jammer". De burgemeester van Oldebroek had deze speciale i*aadsvergadering vrij dagavond bijeengeroepen, omdat hij bang was voor beschadigingen tij dens kraakacties waardoor hel- zwembad de verdere week niet meer zou kunnen worden gebruikt en we gens het gevaar van ongelukken voor kinderen door het ontbreken van toezicht. Zijn voorstel om een zondagsoogje dicht te doen en het zwembad toch maar open te laten om erger te voorkomen werd even wel met acht tegen zeven stemmen Advertentie QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 verworpen. Dit leidde zondag tol de „kransenhulde" en een luidruchtige demonstratie van ruim 100 automo bilisten die toeterend door Wezep trokken. HUIZEN, 14-6. Enige honderden jongelui hebben zondagochtend een kraakactie ondernomen in het zwem bad Sijsjesberg te Huizen. Om onge veer half twaalf knipten enkele jon geren het prikkeldraad door, waar door zij in het bad konden komen. Burgemeester mr. P. van Driel heeft zijn politie daarom bevel gegeven het bad te ontruimen, zonodig met krachtdadige hand. HARDINXVELD. 14-6. Voor het eerst in 13 jaar is er op zondag ge zwommen in het gemeentelijke zwembad De Duikelaar aan de Sluis- weg in Hardinxveld. Deze zwemin richting is altijd gesloten geweest sinds de gemeente Eveer 13.500 zie len in 1957 door een grenswijziging tot stand kwam. Geinspireerd door het kraken van zwembaden elders in het land trok ken zondagmiddag ongeveer 100 per sonen naar de Sluisweg waar zij het zwembadcomplex konden betreden via een gat in de heg. Verdronken in zwembad BOXTEL, 12-6. In zwembad ..Mo lenwijk" te Boxtel is vrijdag de 13- jarige A. van Hemert uit Ammer- zoden verdronken. De jongen was een leerling van het internaat Sta pelen te Boxtel. Tijdens het zwem men had niemand zijn vermissing bemerkt. Bij het sluiten van het bad ontdekte men in de garderobe dat een stel kleren niet was afgehaald. Laat in de avond werd in het diepe gedeelte van het zwembad het stof felijk overschot van de jongen opge vist, Jongetje valt uit raam DEN HAAG. 14-6. De 3-jarige Pe ter Olierook uit de Ketelstraat in Den Haag is zondag uit een raam fevallen. Hij kwam op de 1 meter lager gelegen straat terecht. Kort na aankomst in het ziekenhuis overleed h" aan de opgelopen verwondingen. De kleuter was zondagavond op de zolderetage van de ouderlijke woning uit bed geklommen. Met behulp van een stoel moet hij op de venster bank zijn geklauterd. Hij slaagde erin het raam te openen, waarna hij er uit is gevallen. LEERSUM, 14-6. Een felle uit slaande brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag het café-restau rant „Damlust" aan de Rijksstraat weg in Leersum totaal verwoest. Een 17-jarig dienstmeisje en het elfjarig dochtertje van de eigenaar zijn in de vlammen omgekomen. De slachtoffers zijn de elfjarige Catharina Gerritsen en een vrien dinnetje van de familie, de 17-jarige Josephine van der Woerd uit Zoelen. De brand brak rond drie uur 's nachts uit. De brandweer was het vuur na een uur meester. Zij stelde vast, dat de brand bij het buffet moet zijn begonnen. Zaterdagavond was in het pand een feest gehouden van het Oranje Comité. Café-restaurant „Damlust" in Leersum was een gelegenheid, waar dagelijks tientallen bussen stopten met dagjesmensen. De echtgenote van de brandweercommandant, die tegenover Damlust" woont; ontdek te de brand om tien minuten over drie. Gebleken, is, dat om kwart voor drie de laatste kelner is weggegaan, terwijl de eigenaar, de heer Gerrit senend die tijd nog mensen naar huis heeft gebracht. De brandweer schat, dat door de brand een schade aan het café-restaurant is berokkend van f 200.000,—. TILBURG. 13-6. Zaterdag heeft in de bossen oostelijk van de Gilzer Baan in Tilburg een felle brand ge woed, waardoor 30 hectare, voorna melijk bos en een klein gedeelte heide, behornde tot het waterwinge bied van de Tilburgse Waterleiding Maatschappij in vlammen is opge gaan. De grootste dubbele bascule ter we reld overspant de Bocht van Cadiz aan de zuidpunt van Spanje. Zij werd samen met Spaanse bedrijven door een staalonderneming in Dortmund gebouwd en onlangs in bedrijf ge steld. Binnen drie minuten openen zich de 68 meter lange brugkleppen, om grote zeeschepen het 90 metc. brede vaarwater te laten passeren. In opgerichte toestand steken de beide kleppen boven een 20 verdie pingen tellende flat uit. Schepen tol een hoogte van 22 meter kunnen onder de gesloten brug doorvaren. Rond 800 ton staal werd voor het beweegbare bouwwerk gebruikt. - Voorbeeld voor de brug van Cadiz is de in 1965 in de Bondsrepubliek over de Trave bij Lübeck gebouwde basculebrug. BONN, 14-6. Bü dc zondag in de Wcstfalen, Nedersaksen en Saarland Wtstfalcn, Nedersaksen en Sariand gehouden verkiezingen Noord voor de parlementen hebben de christen- demcciaten van oud-hondskanselier Kuit Kiesingcr duidelijke winsten geboekt. De Vrije Democraten zullen in de landdagen in S arbrücken en I'annover niet meer vertegenwoor digd zyn. Slechts in Noordrgmand- Wtstfalen. behaalden zg net de no dige vijf procent van het aantal stemmen. Adolf von Thadden's uiterst recht se N.P.D. bleef in de drie staten be neden de vijf procent, evenals de communistische partij. Tot nog toe .was de N.P.D. alleen in Nedersak sen in het parlement vertegenwoor digd. HAMBURG. 15-6. Ondanks de zware verliezen van de Vrije De mocratische partij en de winst van de Christen-democraten, zijn de Vije democraten en socialisten vast besloten hun coalitie in Bonn voort le zetten. Maar de coalitieregering meent wel dat het verzet tegen haar tct'ru tce met voortvarendheid ge voerd beleid om tot regelingen met de landen van het oostelijk blok te komen, in de Bondsrepubliek zelf nog krachtiger kan worden. Men houdt er in Bonn ook reke ning mee dat een groep van circa zes liberale afgevaardigden in het parlement te Bonn zich nu op grond van de verkiezingsuitslagen, tegen de rcgeringspclitiek tegenover de landen va.n het. oostelijk blok zal kunnen' keren. Eij deze zes liberalen is ex-vice- bcndskanselier Erich Mende, die nu riet bepaald ingenomen is met de voortvarendheid waarmee Brandt en de zijnen streven naar een bete re verhouding met de communisti- rche landen van Gost-Europa. De Vrije democraten zullen niet meer vertegenwoordigd zijn in de parle ment van de deelstaten Nedersaksen en Saarland. In de deelstaat Noord- rijn-Westfalen zijn ze maar net over de vijf-procentsdrempel gekomen. Zcals bekend is dit het percentage van het totale uitgebrachte aantal stemmen dat ncdig is om een zetel in het parlement te kunnen krijgen. In deze deelstaat hebben de Vrije democraten zondagavond laten we ten dat zij trouw zullen blijven aan hun bondgenootschap met de socia listen. ondanks het aanbod van de Christen-democraten om met hen een nieuwe coalitie-regering te vor men, waardoor de socialisten van de regeringsmacht in deze belangrijke industriestaat uitgesloten zouden werden. PAPENDRECHT. In de Merwede bij Papend recht is het stoffelijk over schot gevonden van een jongen. Ver moedt wordt dat het hier een 15- jarige jongen betreft, die sinds 9 juni in Gorinchem wordt vermist. DEN HAAG, 13-6. De aardbevings ramp in Peru is een van de grootste van deze eeuw. Het aantal doden en gewonden beloopt een half miljoen. Er zijn thans reeds door dc ramp 60.000 kinderen wees geworden In het gebied, waar dc aardbeving de grootste schade heeft aangericht en waar voordien anderhalf miljoen mensen woonden. Negen Nederlandse hulporganisa ties. die gelden en goederen bijeen brengen voor directe hulp en voor dc wedTcpbcuu hebben zich thans cerenigd in de „Nationale Actie Pe ru'. waarvoor vanaf nu het Rode Kruis zijn rampennummer 777 van de giro (met vermelding „hulp Pe ru") beschikbaar heeft gesteld. De Nationale Actie Peru liet vrij dag in het Intern. Perscentrum Nieuwspoort in Den Haag voorts weten, dat de komende zondagen in nagenoeg alle kerken in ons land zal worden gecollecteerd. Alle gelden, die binnenkomen, worden in over leg met de internationale organisa ties van de participerende in dc ac tie besteed. De Nederlandse organi saties beschikken in Peru of over een zusterorganisatie of over een andere instelling of instantie voor dc hulp verlening ter plaatse. NEW YORK. Bij een explosie op de tweede verdieping van het hoofdbu reau van politie te New York zijn twee burgers en twee politiemannen gewond en werd aanzienlijke schade aangericht. De foto's geven daar beelden van. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's j j Wil naar uw laken uw kle- j| ren maken! De brandweer van Tilburg, werd bijgestaan door de korpsen van Goir- le, Alphen en Riel, Gilze-Rijen, de vliegbasis Gilze-Rijen, Oisterwijk, Berkel-Enschot en Hilvarenbeek, in totaal 150 man en kreeg ook hulp van grote aantallen burgers. Zij stonden door de enorme hitte de steeds wisselende windrichting en de huizenhoge vlammen voor een bijna onmogelijke taak. Na twee uur in tensief blussen had men nochtans het vuur onder de knie. Een goede préstatie, omdat het brandende ge bied niet met voertuigen was te be reiken. Door de enorme publieke be langstelling moest het verkeer tus sen Gilze en Tilburg geruime tijd worden stilgelegd. Omtrent de oor zaak tast men in het duister. Per soonlijke ongelukken deden zich niet Kabouterzondag in »le hoofdstad AMSTERDAM. 14-6. De diensten in een aantal hervormde en Rooms- katholïeke kerken in Amsterdam hebben zondag in het teken gestaan van de raakvlakken tussen de bij belse gedachten en de ideeën die ka bouters naar voren brengen. De ka bouters van de Oranje Vrijstaat had den enige tijd geleden belangstelling getoond voor een gesprek met de kerken van Amsterdam, omdat deze met aangelegenheden bezig zijn die ook de belangen van de kabouters raken: De Roemeense ambassadeur in Washington, Corneliu Bogdan, heeft gezegd dat zijn land op meer hulp van de V.S. hoopt ter leniging van de nood die door dc overstromingen is ontstaan. WA T W 01 BILT Zelfde weertype Droog weer met wolkenvelden maar plaatselijk ook zon; weinig wind en ongeveer dezelfde temperraturen als vandaag. Voor woensdag: aantal uren zon: 8-15; min. temp.: normaal tot 5 graden boven normaal: max. temp.: 1-5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent: kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Verwachting tot dinsdagavond: 16 juni: Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 18.05, onder 1.41. Volle maan: 19 juni te 13.28 uur. ZIERIKZEE: 16 juni' 0.03 v.m. 12.40 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 juni 0.01 v.m. 12.27 n.m. DE BILT. 15-6. Hel K.N.M.I. deelt mede: Hel afgelopen weekeinde wei d het weer in ons land bepaald door een noordelijke stroming, die in stand werd gehouden door een ho- gedrukgébied nabij de Britse eilan den. Uitgestrekte wolkenvelden dre ven van c c Noordzee het land bin nen en alleen ten zuiden van de grote rivieren kwamen flinke zonnige pc- rior en voor. De aangevoerde koele lucht was zondagmiddag lot in noord-Frankrijk en*tot aan'de Alpen gevorderd. Ten noorden van deze lijn bleven c.e temperaturen tot 20 graden beperkt. Verder naar het zui den werd het een vijftal graden war mer, waarbij vooral in de Franse Al pen en in noord-Italië verspreide onweersbuien voorkwamen. Een zwak front trekt het komende et maal over de Noordzee en ons land naar'het zuiden. Achter het front ruimt dc wind naar noordoost. Er wordt dan drogere lucht aangevoerd zodat de kans op zon weer toeneemt. ROTTERDAM. Het koninklijk jacht „Piet Hein" is vrijdag aan boord gehesen van het m.s. ..Benga len" in do Jobshaven in Rotterdam. Het jacht zal naar Porto Ercolc - het zomerverblijf van de koninklijke familie in Italic - worden vervoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1