Moeders tweede leven Beste echtgenotes van Mexieo-kijkers 'kaas uit 't vuistje' staat u bij. Groene Betaalcheques accepteert iedereen. BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Het nut van de Cambodjaanse operatie voor die koffie en thee waar geen suiker in mag CONGRES „LANDBOUWPLANNING" Jongeren op liet Wereldvoedselcongres V.S. ^H-r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 juni 1970 Nr. 20416 Oolc als in Cambodja ana commu nistisch bewind de regering van ge neraal Lon Nol opzij zet, keren de Amerikaanse troepen er niet terug, nadut zij voor het eind van dezo maand het land hebben verlaten. Aldus minister Hogers in Washing ton, een paar dagen nadat president Nixon in pure reclamestijl vertelde en toonde dat de operatie zo'n suc ces is geweest. Dat is ook wel waar, ondanks dat het grote hoofdkwartier waarover in het begin vaak gerept is, nooit ge vonden werd. Maar alleen de ver overde voorraden zijn van belang. De Vietcong kan in dit moeilijke terrein niet één, twee, drie nieuw materiaal aanvoeren. Veiligheid Als de Amerikanen vetrokken zijn is er niet zo heel veel hoop dat Lon Nol het bolwerkt tegen de commu nisten en als nu een jaar zijn regime niet vervangen is door een van de nu niet langer neutrale prins Sihanouk, dan is ongetwijfeld het hele land net zo'n strijdtoneel als. Vietnam nu al is. We kunnen ons afvragen hoe het met de veiligheid van de Ameri kaanse troepen in Vietnam gesteld „Flitsen'''' uit het buitenland PHNOM PENH. Cambodjaanse vliegtuigen, die boven het vliegveld van Siem Reap vlogen, zijn bescho ten door Vietcong-troepen. Er kun- uien nog geen toestellen landen, al dus een militaire woordvoerder in Phonm Penh. Gewonde militairen van de regeringstroepen worden met helicopters van Siem Reap naar Phnom Penh overgebracht. VIENTIANE. De strijdkrachten van Noord-Vietnam en de Pathet Lao hebben dinsdag de stad Saravane, in zuidoost Laos, veroverd, aldus heeft het Laotiaanse staatshoofd prins Soevanna Phoema aan het parlement in Vientiane meegedeeld. NEW YORK. Secretaris-generaal Oe Thant heeft de zeven regeringen van de landen die waarnemers in het midden-oosten hebben schriftelijk laten weten dat hij niet langer kan instaan voor hun veiligheid met het oog op de toestand langs het Siiez- kanaal. RIO DE JANEIRO. Een zes jaar oud meisje is in Rio de Janeiro om het leven gekomen en talrijke kin deren raakten gewond door vuur werk dat werd ontstoken ter viering van de overwinning, die het Brazili aanse voetbalelftal in Guadalajara op Engeland had behaald. SAIGON. Zuidvictnamese strijd krachten hebben bij operaties in Zuid-Cambodja die een week heb-4 ben geduurd, in totaal 117 tegen standers gedood, terwijl zij zelf der tien man aan doden en 38 gewon den verloren. PARAMARIBO. Oud-premeir Jo- han Adolf Pengel is 10 juni op de Hern hut terse begraafplaats Marius- rust te Paramaribo ter aarde besteld. PARIJS. Bij een inbraak in een woning in Parijs is maandagnacht een portret van Goya, voorstellend generaal Dugommier, gestolen. Voorts verdween een ^vrouwenportret van de 18de eeuwse Franse schilder Greuze en negen antieke klokken. ROME. Meer dan 90 procent van de 36 miljoen Italiananse stemge rechtigden is opgekomen om 15 nieuwe semi-autonome regionale be sturen. de provinciale staten en van 88 provincies en 6632 gemeentera den te kiezen. CAMBRIDGE (Massachusetts). Do minister van buitenlandse zaken, mr, J. M. A. H. Luns. zal donder dag een eredoctoraat van de Ame rikaanse Harvard universiteit te Cambridge, Massachusetts, worden verleend. AMMAN. De dood van Sjerif Nas ser Ben Jamil, opperbevelhebber van dc Jordaanse strijdkrachten, is door radio-Amman tegengesproken. zat zijn, die dan nog 15U.UU0 man minder zullen tellen dan nu, volgens Nixons toezegging. De clandestiene toevluchtsoorden in Cambodja worden nu al een grote bedreiging, inplaats van veilig te zijn. De toekomstige bases moeten hel dan nog in veel groter male hebben van de vraag die Nixon thans moet trachten te beantwoorden: welk nut de Cambodjaanse invasie van 7iu eigenlijk wel gehad heeft. Dat wordt een moeilijk antwoord. Aiidio-visuclc middelen scholen voor lagere VOORBURG, lü-6. Dc openbare en bijzondere scholen voor lager onder wijs in de gemeente Voorburg zul len in de gelegenheid worden ge steld audio-visuclc hu'pmiddelcn aan te schaffen. Per school kan wor den gekozen tussen een geluidsfilm- projector en een televisietoestel met viedo-recorder en bijbehorende ap paratuur. Dit stellen b. en w. de gemeenteraad voor. Met een viedo-recorder kan een televisieuitzending worden opgeno men, die vervolgens op elk gewenst tijdstip kan worden herhaald. Daar door wint het tv.-toestel aan bete kenis voor het onderwijs. Huis- «ui grondeigenaren legen kraken" DEN HAAG. 10-G. Dc Nederlandse bond van huis- en grondeigenaren heeft in een brief aan de regering medegedeeld, dat het kraken van leeg staande woingen en andere gebouwen haar met toe nemende bezorghcid vervult. Het heeft het bestuur van deze bond in hoge mate bevreemd, dat niet direct door de daartoe bevoeg de instanties is opgetreden op do wijze, waarop de wet daarin voor ziet. Het bestuur van de bond wijst de regering er op. dat „ook de eige naren van gebouwde opstallen als ingezetenen van het rijk het recht hébben op bescherming van hun ei gendommen en dat anderzijds de daarvoor aangewezen overheidsor ganen de plicht hebben ervoor zorg te dragen, dat het bepaalde in ar tikel vier van de grondwet geen loze formulering is". HAARLEM. De Haarlemse politie heeft* tijdens het weekeinde een in breker gearresteerd, die zich als re chercheur had uitgegeven. V luchtelingen in Cambodja GENEVE. 10-6. De jongste gebeur tenissen in Cambodja hebben meer dun een kwart miljoen mensen ge noodzaakt, huis en haard te verlaten, zo heeft het internationale comité van het Rode Kruis bekend gemaakt. Op een persconferentie in Genève werden de resultaten meegedeeld van een onderzoek naar de noden Volgens de bevinden van de missie van de bevolking van Cambodja, van het Rode Kruis zijn er uit de gebieden van de directe strijd 75.000 mensen gevlucht. Voorts zijn er 87 duizend mensen van Vietnamese af komst naar Zuid-Vietnam geëva cueerd. Er wachten nog 90.000 Viet- namezen op repatriëring. Echt pan r omgekomen bij botsing PAPENDRECHT, 10-6. Op dc kruising van de provinciale wegen 36 en 37 onder Slicdrecht zyn de 27-jarige heer J. van Nieuwkcrk en zijn 21-jarige vrouw E. van Nieuwkcrk uit Papendrecht om het leven gekomen bij een autobotsing. De heer Van Nieuwkerk was op slag dood, zijn echtgenote overleed op weg naar het ziekenhuis. In de andere bij de botsing betrokken au to zaten vier inzittenden. De be stuurder en zijn echtgenote, de heer en mevrouw Van der Griend, even eens uit Papendrecht, werden ern stig gewond. Twee buurjongens van het echtpaar werden licht gewond. Advertentie Sucrosa.de kaloriebesparende zoetma- ker zonder bijsmaak, zonder nasmaak. Land en Tuinbouw AMSTERDAM, 10-6. De minister voor ontwikkelingssamenwerking, drs. B. J. Udink, heeft woensdag morgen in het Koninklijk Instituut voer de tropen in Amsterdam een symposium over landbouwplanning geopend. Het is georganiseerd door het genoemde Instituut in samen werking met het Internationaal Agrarisch Centrum te Wagcningcn. Minister Udink toonde zich ver heugd over deze gelegenheid, een groep Nederlandse deskundigen op het terrein van de landbouw te ont moeten. De komst naar ens land van deze mensen, die zich voor dit sym posium hebben moeien vrijmaken van velerlei dringende werkzaamhe den in het land waar zij aktief zijn. stelde hij op hoge prijs. Het thema var het Congres, „Landbouwplanning", is in het licht van het komende Wereidvöedselcon- gres in Den Haag natuurlijk geen toevalligheid, meende de minister. 1-Iet belangrijkste document dat op dat Congres aan dc orde komt, hel ..Indicatieve wereldplan voor agra rische ontwikkeling", is zelf de vrucht van de zonder twijfel meest omvattende planningsaktiviteit, die op het terrein van de landbouw ooit in wereldverband op stapel is gezet. Uitvoering van dit plan is voor de ontwikkeling van de minder welva rende landen van hel hoogste be lang. Het inzicht dat dc landbouw dc sleutel vormt voor het tot ontwikke ling komen van de achtergebleven gebieden en daarmee tevens voor het tot een oplossing van t wcreld- vocdselvraagstuk, geeft, aldus dc minister, aan dc lanbouvvplanning haar eigenlijke waarde en betekenis. Nog niet zo lang geleden werd ontwikkeling min of meer synoniem geacht met industrialisatie en dat was ook een voor de hand liggende gedachtegang. Als de welvarende landen hun rijkdom te danken heb ben aan industrieën, lijkt het een juiste strategie als de minder wei- varende landen daar ook de volle nadruk op leggen. Toch is de ge- dachtengang' om vele redenen on juist, Ze houdt geen rekening met' de totaliteit van het ontwikkelings proces, die niet gedoogt dat één as pect ervan uit het grote geheel wordt gelicht. Industrialisatie is een noodzakelijk middel om tot welvaart te komen, maar is gebonden aan een bepaalde structuur. Waar deze structuur nog uitsluitend of in hoofdzaak agrarisch is. kan men niet verwachten onmiddellijk de voor waarden aan te treffen, die aan in vesteringen in de industriële sector hun optimale rendement kunnen ge ven. Een van die condities en wel licht de belangrijkste is een gezonde en voldoende produktieve landbouw. Hoe is het mr' u? Zit u ook ge kluisterd aan de buis - of vindt u 't maar vervelend, al die voet ballerij? Hoe dan ook: als hij na een misser naar 't schaaltje grijpt, zorg dan dat er forse blokken kaas liggen. Dat is de juiste, hartige hap bij die spanning en't kruimelt niet, knoeit niet en kfost weinig tijd out te 'maken'. Dat laatste komt goed van pas als u zelf geen Mexicaanse seconde wilt missen! V.O.O. contra schoolstakingen AMSTERDAM. 10-6. Het hoofd bestuur van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs disctancieei t zich van elke actie, hoe begrijpelijk deze ook is. waarin kinderen - pas sief of actief - een rol spelen. Het hoofdbestuur deelt dit mee naar aanleiding van de recente schoolsta kingen in Amsterdam en Rotterdam, waarbij vele leerlingen voor één dag de openbare kleuter- en lagere scholen niet bezochten. Zuinig zijn met water RIJSWIJK, 10-6. Het warme en droge weer van de laatste week heeft zo'n uitzonderlijk grote vraag naar leidingwater tot gevolg, dat de waterleidingbedrijven op topcapici- tcit werken. Vooral maandag, was dag werden zeer hoge afnamen ge registreerd. JZo wordt van de zijde van de vereniging van exploitanten van waterleidingbedrijven in Neder land meegedeeld. Tal van waterleidingbedrijven hebben reeds tot matiging in het ge bruik opgeroepen. In het algemeen wordt het publiek dringend verzocht geen frisdranken af te koelen onder de stromende kraan, geen auto's te wassen, niet continue dc tuinsproei- ers te laten draaien, doch pas na zonsondergang te sproeien wanneer tenminste nog geen sproeiverbod is afgekondigd, kortom een zuinig ge bruik van het water te maken. Verschillende bedrijven hebben gevraagd of bewoners van huizen met een even huisnummer hun tuin op de dagen met een even datum willen sproeien en met een on-even huisnummer op on-even dagen na zonsondergang. Wanneer het publiek aan dit ver zoek niet, voldoet zal volgens dc exploitanten op tal van plaatsen dc druk in de leidingen sterk vermin deren of zelfs uitvallen, met alle ge volgen van dien. Advertentie i gezamenlijke Nederlandse banken garanderen iedere betaalcheque tot f. 100.-. ledereen weet dat. ledereen accepteert ze dan ook. Groen is veilig. Bij elke bank kunt u ze aanvragen. koor 60 jaar.... HAAMSTEDE. Op de nationale Volleg rond stentoonstelling te Haar lem, verwierf de heer M. Bolle al hier zowel een vergulde medaille voor de dubbele vroege tulp „Vuur baak" als voor de enkele vroege tulp „Gele Prins". SCHERPEN ISSE. Er zijn alhier drie nieuwe leden ingetreden tot het Cloveniersgilde. WESTERSCHOUWEN. Gisteravond vanaf half tien was de komeet van Halley zeer goed te zien, ongeveer in de richting waar de zon onder gaat. NOORDGOUWE. Voor de betrek king van direktrice van het alhier gevestigde ziekenhuis voor Schou wen en Duiveland hebben zich 10 sollicitanten gemeld. ST. PHILIPSLAND. Door wijlen mej. P. J. Kramer is aan de Ned. Herv. Kerk 6000 gelegateerd, waar van de rente moet dienen tot onder houd van kerk en pastorie. ZONNEMAIRE. Op de jaarlijkse vergadering van „Onderling Hulp betoon" waren 42 leden en begunsti gers aanwezig. BRUIN1SSE. Het muziekgezelschap „Nu met Hope" bracht 'zaterdag avond o.l.v. haar bekwame direkteur cle heer Jongmans uit Zierikzee, in cle beurs op de haven enige muziek stukken ten gehore. SIRJANSLAND. Er is een schuur tje met enige gereedschappen ver brand. Prioriteit Met welke ideeën de Nederlandse jongeren op het Wereldvoedselcon gres komen, valt voor een belangrijk deel te lezen uit de eerste van hun acht prioriteiten. „De F.A.O. steunt, zoals alle ande re organisaties van de Verenigde Naties, met haar politiek, neutrale opstelling uitsluitend heersende po litieke stelsels en met deze opstel ling draagt zy het stempel van dc Westerse economische orde op basis van een kapitalistische maatschap pijvisie." De Nederlandse jongelui zullen, alweer zo veel mogelijk in samen werking met zoveel mogelijk ande ren, ideeën aanreiken voor alterna tieven. Globaal komen hun ideeën op het volgende neer: „Enerzijds solidariteit betrachten met basisgroepen en het aanmoedi gen van uit het volk opgekomen nieuwe basisgroepen, anderzijds het Waarschuwing in tegen „de pil' WASHINGTON. 10-6. In de V.S. zullen vanaf 10 juli de doosjes met anti-zwangerschapspillen de waar schuwing moeten bevatten dat het gebruik van de pil gevaarlijk voor de gezondheid kan zijn. Naar de re gering in Washington dinsdag mee deelde zal het. bureau levensmidde len en verdovende middelen woens dag de bepalingen publiceren, waar bij dit met ingang van genoemde da tum verplicht wordt gesteld. De bro chures die de artsen aan hun patiën ten geven, zullen ook de waarschu wing moeten bevatten. scheppen van voorwaarden voor de realisatie van lokale project- of servicecentra als concrete werk plaatsen voor de basisgroepen en via deze, voor die bevolkingsgroepen die- tot nu toe hebben geleden onder de druk van een representatieve struc tuur". Doorspelen De Nederlandse jongerendclegatic zal ook zijn best doen om wat er op het Congres besproken wordt zo veel mogelijk door te spelen naar „de mensen thuis". Na het Congres wil men doorwerken en de aandacht richten op „de nog steeds bestaande koloniale strukturen in de wereld, toegespitst op zuidelijk Afrika". Dc „Hongerkrant" wilmen als Nationa le Actiekrant laten voortbestaan. ZIERIKZEE BURGERLIJKE STAND Geboren. 2 juni Dirk Johannes, z. van Leenderl Willem van Splunder en Dirkje Adriana van den Hoek (Zierikzee): 3 juni Leendert Marinus. z. van Abraham Marinus Stoutjes- dijk en Cornelia Wilhelmina Stout- jesdijk (Zierikzee); 3 juni Maarten Jacobus Leendert, z. van Anthonis van de Sluis en Anna Pieternella Smalheer (Zierikzee); 3 juni Katalina Johanna, d. van Johannis Steenland en Katalina Johanna de Waaij (Brou wershaven); 4 juni Cornelia Chris tina. d .van Cornells Marinus Schol en Maria Christina Vane. (Zierik zee); 9 juni Apolonia, d. van Johan nes Schoonaard en Joppa Pieternel la Oosse (Zierikzee). Overleden. 5 juni Jan Rijstenbil, 64 jr., echtg. van Lina Geuze (Zierik zee). FEUILLETON 10. Tegen middernacht was Willemien pas terug uit Amsterdam. lederen lag al te slapen, dus deed ze zo zacht mogelijk. Gewoontegetrouw ging ze even in de keuken kijken, alvorens naar boven te gaan. Op het aan recht stond haar kopje met een bo dempje koffie. Op het gasstel een pannetje met voldoende melk. Dat is het werk van Tootje, dacht ze. Misschien heeft ze wel tot elf uur opgezeten om nog voor een kopje koffie te zorgen. Lieve meid Ze ontstak het vuur onder dc melk. Ik lust' best nog een kopje, dacht ze. En eigenlijk heb ik ook helemaal geen slaap. Het weerzien met Vandermccre was hartelijk geweest. In één oog opslag had ze geziendat hij nau welijks ouder was geworden. Terwijl ze elkander de hand drukten had den ze elkaar getaxeerd. „Val ik je nog mee?" was haar vraag geweest. „Ja. Veel ben je niet veranderd. Willemien. ik prijs me gelukkig, je zo onverwacht hier te ontmoeten." Pas later op de avond, allang na het broodeten, toen ze gevieren prettig zaten tc praten, zag Wille- rniën aan de blik van verstandhou ding. die Janneke één ogenblik aan haar man gaf, dat dit afgesproken werk was. Ze was er een beetje boos om. Ik ben toch zeker geen twintig mcór! En ik hoef aan niemand ge koppeld te worden. Het was even wel niet voldoende om haar pretti ge stemming te bederven, want ze moest erkennen het leuk te vinden Govèrt na zo'n lange tijd te ont moeten. Toen er gelegenheid was voor een kort intiem gesprekje zei hij zacht: „Willemien. ik heb indertijd verno men. dat je man je plotseling is ont vallen. Het leek me ontactisch een condoleancebriefje te sturen .Mag ik je verzekeren, dat ik in de dagen in gedachten met je meegeleefd heb?" „Dat is heel vriendelijk van je." antwoordde ze getroffen. „Het is drie jaar geleden. Ik ben er nu overheen." Hij knikte. „Hoe gaat het met die aardige jongen van je? Simon heet hij, als ik me goed herinner. „Hij is vanmorgen in militaire dienst gegaan," antwoordde ze la chend. „En m'n dochter is al drie jaar getrouwd." „Ach ja. het is al zoveel jaren geleden, dat ik je met mijn wagen naar Amsterdam reed. We worden snel oud, Willemien. Dat is wel spij tig." „Hoe is hel met jou? Nog nimmer getrouwd?" „Nee, Willemien," antwoordde hij hoofdschuddend. „Ik heb m!n tijd voorbij laten gaan. Volgende week word ik vijftig." „Je ziet het niet aan je." troostte ze. Alles goed met je fabrieken?" „Zo goed als maar mogelijk is." Hij keek nadenkend naar het pa- fond. „Ik denk er wel eens over na om alles te verkopen - ik heb im- vners geen stamhouder? - en de rest van m'n leven wat te genieten. Wat reizen over de wereld." „Als je het financieel kunt doen. „Het is na dc oorlog uitstekend gegaan. Waar zal ik eigenlijk nog langer voor werken? Voor wie doe ik het? Voor een stel nichten? Zo dat ze later mooi weer kunnen spe len van het geld. waarvoor ik jaren hard werkte? Geen leuk vooruit zicht, wel?" Wat moest ze daarop antwoorden? Tenslotte zei ze: „In jouw geval zou ik het, geloof ik ook doen. Wat ge nieten van het leven." door Henk van Heeswijk „Doe jij het nu ook? Ik zag je wa gen staan. Hans wees me er op. Dus je rijdt nu zelf?" „Ja. Ik ben er al een keer mee naar Frankrijk geweest." „Frankrijk.... o ja. je was vroe ger mode-ontwerpster. Dan zul ie Parijs waarschijnlijk niet overgesla gen hebben." Willemien lachte. Stel je voor." Hij keek even rond. „Willemien, misschien hebben we vanavond niet opnieuw gelegenheid voor een on deronsje. „Kunnen we elkaar niet eens opnieuw ontmoeten?" Ze dacht terug aan die avond, toen ze hem uitgenodigd had haar te kussen. Vaag herinnerde ze zich dat ogenblik nog. Govevt w is een sympathieke man. maar toen was zo getrouwd. Dus mqest ze er mee stop pen. Geen verhouding met een an der, al lijkt het nog zo onschuldig. Zé onderkende toen het gevaar. Doch nu was immers alles anders? „Goed," antwoordde ze knikkend. „Volgende week een dag wanneer het jou 't beste schikt?" ,Ik kom je halen. Volgende week dinsdag. Een uur of tien? Of is dat te vroeg?" „Laten 'we een punt afspreken. Kom niet naar Amsterdam. Om te beginnen is dat een veel tc lange reis voor jou. We kunnen elkaar be ter tegemoet rijden." „Hier in Rotterdam?'' „Nee. Je vindt me om een uur of elf in Breda. In het hotel tegenover het station." Hij knikte. „Zo je wilt. Ik zal zor gen er le zijn." Eigenlijk had ze vroeg naar huis willen gaan. Maar het was zo gezel- li met z'n vieren, dot het ol laat was. voor Willemien er erg in had. Van daar dat ze pas over elven \Cos weg gereden. (wordt vervolgd) 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7